KANKER PAVILJOEN BEZORGDHEID OVER LOONONTWIKKELING STERKE STIJGING OMZETTEN BIJ DAF nanciele notities Ten aanzien van Nederland en Frankrijk IN RAPPORT VAN E.E.G.-COMMISSIELID Teekens N.V. koopt Kips Herstel gaat zeer goed Schuiling samen met Duits bedrijf Onzekerheid bij Thomassen en Drij ver Miljoenenorder aan Stork-Jaffa Argentinië uitgeschakeld In alle bedrijfssectoren Unilever koopt Engels bedrijf SURINAME IN WURGGREEP VAN TE VEEL AMBTENAREN Concentratie Unilever/Nestlé Vennootschap met M.B.L.E. in België 26% dividend L. Smit en Co. Voor thee was 1969 ongunstig PILOOT STORM Opdracht van Loevestein - m SURPLUS TEKKO TAKS OPMERKELIJK ARTIKEL VAN DRS. W. STRUBEN Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel Frankrijk economisch Philips-Electrologica Export op Duitsland Fusiebespreking vergt tijd Kwaliteit belangrijk Pagina 2 MAANDAG 12 JANUARI 1970 mmamm 69 Als het zaad van de twijfel een maal gezaaid was, zou de man misschien weerhouden worden van de verkeerde stap die hij op het punt stond te doen en waar Pavel Nikolayevich pas later iets over zou hebben vernomen. Soms gebruikte hij een andere, nog strengere methode. Hij kwam dan iemand tegen (of misschien belde hij hem op of liet hem halen) en zei tegen hem: „Wil je morgenochtend alsjeblieft om tien uur bij me komen? „Kan ik nu niet komen? vroeg zo'n man dan altijd, want hij wilde graag weten waarom hij moest komen en had het onderhoud liefst zo gauw mogelijk achter de rug. „Nee, nu niet," zou Rusanov dan zacht maar streng zeggen. Hij zou nooit zeggen dat hij nu iets anders te doen had of op weg was naar een bespreking; voor niets ter wereld zou hij een gewone, eerlijke reden opgeven die de man gerust kon stellen. Dat was het waar alles om draaide. Hij zou de woorden ,Je kunt nu niet komen' uitspreken alsof ze beladen waren met allerlei betekenissen, niet allemaal even gunstig. „Waar gaat het over? vroeg zo'n man soms omdat hij zich groot wilde houden, of uit puur gebrek aan ervaring. „Daar zul je morgen wel achter komen." De fluwelen stem van Pavel Nikolayevich ontweek die tactloze vraag. Maar van dat ogenblik af tot tien uur 's morgens was een lange tijd; er konden inmiddels zoveel dingen gebeu ren. De man moest zijn dagtaak afmaken, naar huis terugkeren, met zijn gezin praten, misschien naar de bios coop gaan of naar een ouderavond op de school van zijn kinderen en dan tenslotte gaan slapen (de een lukte dat, de ander niet.) Daarna zou hij de volgende morgen met moeite zijn ontbijt naar binnen werken, terwijl aldoor de vraag in hem boorde en knaagde: „Waarom moet ik bij hem komen? De lange uren zouden hem alle tijd geven voor wroeging en bange voorgevoelens en hij zou ongetwijfeld bij zichzelf zweren, dat hij op bijeen komsten nooit meer zijn bazen zou dwarsbomen. Als het dan eindelijk tien uur werd, zou misschien blijken dat men niets anders wilde dan zijn geboortedatum of het nummer op zijn diploma controleren. Als xylofoon-toetsen liepen deze listen de houten toonladder op tot aan de droogste en schelste toon van allemaal: „Sergei Sergeivich (de directeur van de hele onderneming, de plaatselijke baas) wil graag dat u dit formulier op die en die datum hebt ingevuld." Rusanov overhandigde de man dan een formulier. Maar dit was geen gewoon formulier; het was het meest gedetailleerde, onplezierigste formulier van alle formulieren en vragenlijsten die Rusanov in zijn kast had liggen. Het was bijvoorbeeld het formulier dat ingevuld moest zijn eer iemand toegang tot geheime documenten verkreeg. Misschien was er geen sprake van dat de man voor toelating tot de gehiemen in aanmerking kwam, en Sergei Sergeivich zou er misschien niets van afweten, maar wie zou dat controleren, aange zien iedereen doodsbenauwd was voor Sergei Sergeivich? De man zou het formulier aanpakken en proberen zich flink te houden, maar in feite zou hij, als hij ooit iets voor het centrale archief verborgen had gehouden, innerlijk in paniek verkeren. Deze vragenlijst maak te het iemand onmogelijk iets te verbergen. Het was een voortreffelijke vragenlijst de beste van allemaal. Met behulp ervan had Rusanov kunnen bereiken, dat verschillende vrouwen zich hadden laten scheiden van hun mannen, die onder Artikel 58 (Noot van de vertaler: Het voornaamse politieke Artikel van het Wetboek van Strafrecht dat in die tijd van kracht was) gevangen zaten. Hoe handig de vrouwen hun sporen ook wisten te verdoezelen, pakjes verstuurden onder verschillende namen en vanuit verschil lende steden, of zelfs helemaal geen pakjes stuurden, het net van vragen, door dit formulier geweven, was zo fijn dat verder liegen onmogelijk werd. De enige manier om eruit te ontsnappen bestond erin dat de vrouwen zich definitief voor de wet lieten scheiden. Voor dergelijke gevallen was er een speciale vereenvoudigde procedure: het hof hoefde geen toestemming voor de scheiding aan de gevangene aan te vragen, of hem ervan te verwittigen dat er een scheiding was uitgesproken. Rusanov was er erg op gebrand dat dergelijke scheidingen werden voltrok ken; dat de vuile klauwen van de misdadigers geen vrouw zouden mee sleuren die nog niet afgeweken was van het collectieve pad van de gemeen schap. Maar de vragenlijsten werden nooit gebruikt; ze werden alleen maar bij wijze van grap aan Sergei Sergeivich getoond. De poëtische kant van zijn werk lag in het feit dat hij een man in de holte van zijn hand hield, zonder zelfs de geringste druk op hem te hoeven uitoefenen. Rusanov's geheimzinnige, geïsoleerde, haast bovennatuurlijke positie in het bedrijf schonk hem een tot dankbaar heid stemmende, diepgaande kennis van de ware levensprocessen. Het leven dat iedereen vertrouwd was werk, bespre kingen, mededelingenblaadjes met be drijfsnieuws, bij de fabrieksingang vast geprikte plaatselijke aankondigingen van de vakvereniging, verzoeken om diverse uitkeringen, de kantine en de fabrieksclub was niet werkelijk maar leek dat alleen voor de oningewijden. De feitelijke koers die het leven nam werd beslist zonder luide aankondigin gen, kalm, in rustige kantoren, door twee of drie mensen die elkaar begrepen, of door beminnelijke tele foongesprekken. De ware levensstroom liep via de geheime papieren die diep weggeborgen lagen in de aktentassen van Rusanov en zijn collega's. Jarenlang kon dit leven een man in alle stilte volgen dan plotseling zou het zich een ogenblik lang openbaren, met vuurspuwende kaken uit zijn onder aardse koninkrijk omhoogstijgend; het zou het hoofd van zijn slachtoffer er met één ruk afdraaien of vuur over hem uitbraken en daarna verdwijnen niemand wist waarheen. Naderhand bleef, oppervlakkig gezien, alles hetzelf de club, kantine, verzoeken om uitkeringen, mededelingenblaadjes, werk maar als de arbeiders door de ingang van de fabriek liepen zou er één ontbreken: ontslagen, overgeplaatst of uit de weg geruimd. Rusanov's kantoor was op een zoda nige manier ingericht, dat het geschikt was voor de poëtische en politieke aard van het verfijnde werk dat hij verricht te. Het was altijd een afgezonderd vertrek geweest. De eerste jaren had het een witleren gecapitonneerde, met glanzende kopspijkertjes beslagen deur gehad, maar later, toen de gemeenschap rijker werd, werd de kamer verder uitgerust met een soort veiligheids-sluis in de deuropening, een klein donker hokje, net een wachtkamertje. Dit kamertje leek een volmaakt eenvoudige uitvinding, met niets bijzonder opval lends eraan. Het was niet meer dan een meter breed, en de bezoeker bracht er maar enkele seconden in door tussen het sluiten van de eerste deur en het openen van de tweede. Maar een man die voor een kritiek onderhoud staat leken die paar seconden bijna een kort verblijf in de gevangenis. Er was geen licht en geen lucht* en hij voelde het volle gewicht van zijn onbeduidend heid, vergeleken met de belangrijkheid van de man wiens kantoor hij op het punt stond te betreden. (wordt vervolgd VUREN a/d WAAL De fabriek van bouwmaterialen Loevestein N.V. te Vuren a/d Waal heeft aan machi nefabriek S. J. Stork-Jaffa N.V. op dracht gegeven tot het maken van de installatie voor de 3e Durox- gasbeton fabriek in Ubach over Worms (Z Lim burg). Hiermee is een bedrag van om en nabij 1 miljoen gemoeid. Stork- Jaffa is een onderdeel van het VMF- concern. Met dit bedrijf wordt nauw samengewerkt bij de verkoop van com plete installaties voor de fabricage van calcium-silicaatprodukten en/of de know-low naar het buitenland. Tege lijkertijd werd aan N.V. Staalmonta- ge en Constructiebouw Demy te Ge leen voor ca 1,3 min. opdracht ge geven tot het maken van de staalcon structie van de gebouwen en de grond stof- en halffabrikaatsilo's. Het be bouwd oppervlak bedraagt circa 8500 m2. Half mei zal met de montage wor den begonnen. In het vierde kwartaal van dit jaar moet deze fabriek draai en. Door de enorm toenemende vraag naar lichte en isolerende bouwmateri alen heeft het bedrijf momenteel te kampen met lange levertijden. De pro- duktie-unit in Ubach over Worms zal de capaciteit van de fabrieken in Vu ren en Meppel van 375.000 m3 per jaar in eerste instantie brengen op 500.000 m3. WASHINGTON Volgens het Ame rikaanse ministerie van Landbouw zal Argentinië voorlopig uitgeschakeld zijn als belangrijke graanexporteur, omdat de produktie in 1969-1970 onder nor maal zal zijn. Een slechte oogst dit jaar heeft ech ter als gevolg gehad, dat Argentinië tarwe moet invoeren voor eigen ge bruik, om aan exportverplichtingen te kunnen voldoen. BRUSSEL Het Europese-commissielid Martino heeft zaterdagochtend in de mi nisterraad van de Westeuropese Unie te Brussel uiting gegeven aan z(jn bezorg- heid over de snelle loon- en prijsontwikkelingen in Nederland en Frankrijk. In zijn rapport over de economische toestand binnen de Europese gemeenschappen zei de heer Martino, die als Europese-commissielid voor de tweede dag van de tweedaagse bijeenkomst van de ministerraad was uitgenodigd, dat in het alge meen de ontwikkeling gunstig is. De Britse minister voor Europese aangelegenheden, Thompson, heeft za terdagochtend uitdrukkelijk gesteld, dat Gr.-Brittannië positief staat tegen over het denkbeeld van een uitbreiding van de bevoegdheden van het Europe se Parlement; In conferentiekringen zei men aan deze mededeling grote be tekenis te hechten, daar men in Frank rijk de laatste tijd wel heeft gezegd dat Gr.-Brittannië niet bijzonder veel voor een dergelijke uitbreiding van be voegdheden zou voelen. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. H. A. Luns, sprak in de conferentie zijn te vredenheid uit over de duidelijke Brit se verklaring. Hij herinnerde er aan dat Nederland steeds voorstander van een dergelijke uitbreiding is geweest. De Nederlandse minister heeft zater dag voorts tot zijn collega's gezegd dat, om tot een monetaire eenheid te komen, een verregaande politieke en economische eenwording van Europa een vereiste is. EINDHOVEN In 1969 z(jn de omzetten in alle bedrijfssectoren van het DAF- concern toegenomen. Volgens de thans bekende gegevens zal de omzet ongeveer f 650 min. bedragen. Vergeleken met de omzet van f 575 min. in 1968, betekent dit een stijging van 13 a 14 De resultaten zullen, naar wordt verwacht, onge veer gelijke tred houden met de omzetstijging. Deze resultaten zijn tot stand gekomen ondanks enige ongunstig werkende fac toren zoals een krappe arbeidsmarkt, stagnaties in de toeleveringen en de her waarderingen van de Franse franc en de Duitse mark. De afleveringen van bedrijfsauto's in Nederland lagen 22 °/o hoger dan in 1968. Het marktaandeel in de klasse van de Daf-wagens nam toe van 39,4 tot 41,4 °/o. Er werden 23 Vo meer bedrijfswagens uitgevoerd dan in 1968. In totaal werden 69.000 personenauto's afgeleverd. Hiervan waren ca. 28.500 stuks voor Nederland, hetgeen overeenkomt met het aantal in 1968. Geëxporteerd werden ruim 40.000 stuks, wat een stijging betekent van 27 #/o. Het aantal medewerkers b(j DAF nam in 1969 toe van 8.800 tot ca. 10.000, hetgeen van een flinke groei getuigt. Voor 1970 verwacht DAF hogere verkoop cijfers in alle sectoren. Doordat de produktie de vraag in 1969 niet geheel heeft kunnen bijhouden, beschikt het bedrijf thans internationaal over een ruime order portefeuille. Minister Thompson heeft een over zicht gegeven van de ontwikkeling van de Britse economie en zei daarbij dat zowel de betalingsbalans als de handels balans een goede ontwikkeling te zien geeft. De betalingsbalans vertoont thans een duidelijk surplus, hetgeen bereikt is zonder belemmering van de groei van de economische ontwikke ling. De totale produktie in Engeland vertoont nu een stijging van 850 min. pond sterling, of 2 1/2 procent per jaar. De regering in Londen is van oordeel dat men dit kan handhaven, al moet men bedacht zijn op het ge vaar van een versnelling in de stijging van lonen. Maar, zo zei minister Thompson, andere landen hebben die moeilijkheden ook en hij geloofde niet dat de betalingsbalans in de eerstko mende 12 maanden een terugslag te zien zal geven als gevolg van kosten stijgingen. Verder zei de Britse minis ter in verband met de aanstaande onderhandelingen over Gr.-Brittanniës toetreding tot de EEG nog, dat zijn regering groot belang hecht aan een rechtvaardige verdeling van de lasten in de EEG. Hij juicht daarom het re sultaat van de jongste ministerraad van de E.E.G. toe. ROTTERDAM Unilever Ltd, Lon don, is overeengekomen het gehele aandelenkapitaal te verwerven van Styrene Co- Polymers Limited, welk bedrijf op twee plaatsen gevestigd is in Cheshire, Engeland. De onderne ming, die in totaal ca 150 mensen in dienst heeft, produceert synthetische harsen die voornamelijk worden toe gepast in de verfindustrie. De huidige eigenaren zijn Shell Chemicals U.K. Limited, International Paint Compa ny Limited and Berger, Jenson and Nicholson Limited. Voor Unilever in Engeland betekent deze transactie een verdere versterking van haar ac tiviteiten op het gebied van kunsthar sen, aldus een communiqué van Unile ver. 4321. Sidderend en trillend hobbelde de flivver over de boomtak, zonder echter goed los te komen. Wat kon daar de oorzaak van zijn? Waren er resten van het kle verige spinrag in de vitale motoronderdelen geraakt en zoja, hoe moesten zij die er zonder gereedschap uit krijgen? Het malle dansen van de flivver bezorgde Fer- dydik herhaaldelijk de schrikstuipen en tenslotte ge baarde hij zijn halsstarrige vriend ermee op te houden. JDirect duvel je met kist en al naar beneden," riep hij uit. „Heb ik je daarvoor net gered?" Seth Besh klom suizebollend uit de cabine. Hij was diep teleurge steld. „Hoe moeten wij hier ooit veilig vandaan ko men?" vroeg hij somber. „Ik heb te weinig verstand van jullie motoren." Ferdydik keek hem even ver baasd aan. „Jullie motoren?? Dit is een Valeron-pro- dukt, als ik je mag helpen herinneren," mopperde hij. „Maar enfin, ze werken bijna volgens hetzelfde prin cipe als sommige Aard-fliwers. Ik zal toch eens onder de kap kijken. 77. Met vrij grote snelheid liet de edele Courage de vliegende schotel dalen en stuurde behendig langs de verraderlijk uitstekende rotspieken heen. Met een gie rend geluid raasde de schotel laag over de ruimteflat, om dan plotseling doodstil in de lucht, tegenover het gebouw te blijven hangen. Met gespannen aandacht bleef ons drietal naar het ingenieuze bouwsel staren, toen er eensklaps mensen voor de ramen verschenen, die met van angst vertrokken gezichten naar het vreemde toestel gebaarden, dat daar bewegingloos in de lucht hing. „Zij leven! Zij leven!" jubelde de pro fessor Starreveld aangedaan, terwijl grote tranen van ontroering in zijn ogen opwelden. „Eindelijk gevonden! Nu moeten wij hen zo gauw mogelijk zien te redden!" „Zo is het, ouwe jongen!" bromde Sir Patrick en be moedigend klopte hij de geleerde op de schouder. „Jammer, dat wij, door de defecte radio-installatie niet met hen kunnen spreken. Er zal niets anders opzitten, dan dat een van ons er naar toe gaat. En dan liefst iemand die verstand heeft van atoominstallaties die propellers aandrijven!" AMSTERDAM Aan een artikel van drs. W. Struben te Paramaribo, verschenen in het eerste januarinum mer van Economisch-Statistische be richten (ESB) over: Suriname, econo mie op smalle basis, worden de volgen de conclusies ontleend: Suriname is een klein land voorna melijk aangewezen op twee pijlers: de buitenlandse ondernemingen speci aal de twee bauxietbedrijven en de ontwikkelingshulp. Mocht een van de ze pijlers wegvallen, of zelfs maar ver zwakken, dan zal het land met enor me moeilijkheden te kampen krijgen. Het is mede gezien de zwakke economische basis dan ook van pri mair belang dat van overheidswege planmatig wordt ingegrepen en een reeks van maatregelen wordt getrof fen. Elke maatregel zal echter te enen male nutteloos zijn, indien niet op kor te termijn getracht wordt een menta liteitswijziging te bewerkstelligen. Voornamelijk de overheid moet als schuldige worden aangewezen met haar ambtenarenapparaat van ca. 22 pet. der werkzame bevolking. De wan- organisatie die de afgelopen jaren is ontstaan, werkt uitermate frustrerend en verhindert dat essentiële beslissin gen worden genomen en prestaties worden geleverd. Deze inertie en apa thie van het ambtenarenapparaat, op hun beurt door politieke factoren te weeggebracht, heeft een grote invloed uitgeoefend op de heersende mentali teit van de gehele bevolking. Het zijn deze inertie en apathie die als de voornaamste „bottlenecks" voor een continue economische groei kunnen worden beschouwd. Via de educatieve instellingen en de publiciteitsmedia zal dan ook op korte termijn tot een ze kere vorming moeten worden geko men, opdat de drang tot prestaties wederom geprikkeld wordt. Suriname geniet een bepaalde welvaart zeker in vergelijking met de overige ontwikke lingslanden, doch ter continuering van de economische groei zal een uitge breid pakket van maatregelen dienen te worden getroffen. Alhoewel Suriname economisch nog niet rijp t is voor de onafhankelijkheid en deze rijpheid ook nog vele jaren verwijderd is, moet de jongste verkie zinguitslag toch in zoverre betreurd worden, dat nu ook de politieke onaf hankelijkheid op de iets langere baan is geschoven, waardoor de prikkel ont breekt om op eigen benen te leren staan, zelf de verantwoordelijkheid voor de bestaande problematiek te aanvaarden en zelf aan de oplossing hiervan te werken. En het is juist de ze prikkel die van zo groot belang is, aldus drs. W. Struben. LU Ia &f wnw om turaelf *7^ van't \o«r cl naar 6c \usttt .Q16a«r wacbrr cn6« traerfc ten juyet tWcckonSert s«l topeken van 6at vers 6root.Ql6aar baalt men af en6« men £a«t twlnt cot vMr ccn optlonck. placttt vautoovt «w6t *Ow anbcTC kalj'tc van bootschap vinbt 6c Op 6c Waywocru^tc Simon. u\t y<r 6o %y*Uam*Lm. -Httu 'rf $J+/<kA4.dJ -fTUv fit Ub- U4 -1*4 iu. y tü+jiXvu VMobU**. cioLh &<J a cU*> dm. J<pL^JyrJt 106. „Blijf daar niet staan goede Verholen," zei Lothar bevelend. „Treed naderbij en neem de loodstift ter hand, dewelke gevat is in cederhout en tot schrijving gereed. „Wat bedoelt hij?" fluis terde Kareltje. „Stil," antwoordde smidje Verho len. „Hij bedoelt, dat ik het potlood moet oppakken dat daar op tafel al klaar ligt bij een vel papier." De smid ging zitten en wachtte met inspanning op de dingen die nu zouden komen. Ook Kareltje kwam schoorvoetend naderbij en keek over de schouder van zijn baas toe. Het ventje huiverde van opwinding en had nooit zoiets spannends mee gemaakt Toen nam de helderziende weer het woord en hij zei: „Teken nu de regels af..., slechts veertien in totaal..., juist zo breed als ze zijn op het oude perkament, dat voor mij ligt en weten activeert." Dat deed de smid en nu begon Lothar met overtuiging te dicteren. „Schrijf op wat ik zeg," beval hij. „Immers ik krijg beelden klaar en duidelijk door, tot mij komend als van eeuwen her..., uit verre ongrijpbare verten. De eerste re gel luidt:„ure schynt, so..." Daarna schrijft ge „...huys 80 Rijnlandse..." Hierna: gaet men te..." Dan volgt:...re afstandt van. Nu komt:... fde ellen tot het En zo dicteerde Lothar lang zaam en duidelijk de boodschap, die eeuwen ge leden in het harde hout van een scheepskiel ge kerfd was. Zo op het eerste gehoor was het een onbegrijpelijke boodschap, doch toen de hei- diende gereed was met zijn werk, legde hij het handschrift van de smid op de juiste plaats naast net perkament en daarmee was er plotseling een eind gekomen aan alle geheimzinnigheid. Nu kon er van twijfel geen sprake meer zijn, want duide lijk leesbaar lag daar de boodschap, die Simon Duynkerck eens in twee warrige helften had ge splitst LEIDEN De directie van Teekens' Slagerijen N.V. te Leiden maakt be kend 100 o/o aandelen van de N.V. Vleeswarenfabriek Kips te Amsterdam te hebben overgenomen. De nieuwe di rectie wordt gevormd door de heren W. F. Kips en E. Teekens, daar de hr. H. Kips eind vorig jaar op medisch ad vies als directeur is afgetreden. De N.V. Kips zal normaal blijven produ ceren. zodat de werkgelegenheid voor de 35 personeelsleden gecontinueerd wordt. Het ligt in de bedoeling de produktie uit te breiden. Teekens' Slagerijen N.V. neemt met haar 23 vestigingen in de randstad Holland, alsmede een eigen vleeswarenfabriek in Leiden, een voor aanstaande positie in de slagerijbran che in, zegt een communiqué vari de directie. Het hoofdkantoor is te Leiden gevestigd. DEN HAAG Ir. H. Vredeling (soc.), lid van de Tweede Kamer en van het Europese Parlement, heeft de Europese commissie schriftelijk gevraagd of de concentratieverschijnselen in de levens- middelenproduktiebedrijven haar niet met zorg vervullen. Speciaal wil hij we ten hoe de commissie de samenwerking tussen het Zwiterse concern Nestlé en Unilever beoordeelt. Ir. Vredeling vraagt om een overzicht van de produktie van diepgevroren le vensmiddelen in de zes landen van de Europese Gemeenschap. Ook wil hij we ten hoe het handelsverkeer in deze pro- dukten tussen deze en andere landen is. Zoals gemeld hebben Unilever en Nestlé 1 januari hun bedrijven voor diepvriesprodukten en consumptie-ijs in Duitsland, Oostenrijk en Italië gebun deld. PARIJS De minister van Finan ciën Valery Giscard d'Estaing heeft ge zegd, dat het Franse economische her stel goed verloopt. In de Nationale Ver gadering wees hij er op, dat de Franse uitvoer in november de invoer voor 90.6 0/0 heeft gedekt. De Franse handel wordt in zijn evenwicht beschouwd als het dekkingspercentage 93 Is, als ge volg van de verschillende methoden welke gebruikt worden om de waarde van de invoer en de uitvoer te bereke nen. De bewindsman zei, dat gehoopt wordt, dat in het eerste kwartaal 1970 de buitenlandse handel in evenwicht zal komen. Bij het indienen van een aanvullende begroting wees hij er op dat het tekort op de begroting dat oorspronke lijk op 11.5 miljard francs was geraamd, teruggebracht is tot 3.4 miljard francs door op de uitgaven te besnoeien en door hogere belasting-opbrengsten. Hij voegde hieraan toe, dat tot eind novem ber het spaarsaldo 8.3 miljard francs EINDHOVEN In december zijn NV Philips ICM en de NV MBLE, bei de in België, overgenomen tot oprich ting van een gezamenlijke naamloze vennootschap, onder de naam Philips- Electrologica. De nieuwe vennoot schap heeft een maatschappelijk beginkapitaal van 10 miljoen Bel gische francs, waarvan 50 pet. door Philips en 50 pet. door MBLE is aan gebracht. Het hoofdkantoor van de ven nootschap wordt gevestigd te Brussel. Tot voorzitter van de vennootschap is benoemd de heer W. H. N. van Lies hout, algemeen directeur van Philips België. De directie van de vennoot schap is toevertrouwd aan de heer L. R. Devadder. Het doel van de nieuwe vennootschap is de studie, ontwikkeling, fabricage, verkoop en verhuur van alle appara ten, machines en produkten, welke di rect of indirect verband houden met informatieverwerking in de ruimste zin van het woord. HENGELO Schuiling Gieterijbeno digdheden NV heeft besloten haar pro duktie- en researchafdelingen onder te brengen in een nieuwe vennootschap. Deze nieuwe onderneming, Schuiling Metall Chemie NV, zal op 1 april 1970 haar activiteiten starten en gevestigd worden in Hengelo. Eveneens op 1 april 1970 zal 50 pet van 't geplaav*<e maat schappelijk kapitaal van drme nieuwe vennootschap (1.800.000 gulden) worden overgedragen aan Metallgesellschaft AG te Frankfurt. Te verwachten valt, dat de samenwerking tussen Metallge sellschaft AG en Schuiling, de export van hulpstoffen voor de gieterij-indus trie naar Duitsland sterk zal vergroten. Metallgesellschal't zal de distributie van de produkten van Schuiling Metall Che mie NV in Duitsland voor haar reke ning nemen, terwijl de verkooporganisa tie van Schuiling de gieterijen in de rest van Europa en daarbuiten zal be dienen. Door deze samenwerking wordt een schaalvergroting verkregen, die er mede toe zal bijdragen, dat de continu ïteit van de Schuilingbedryven, dia overigens in geen enkel opzicht in ge vaar was, ook op langere termijn zeker gesteld wordt. DEVENTER De besprekingen van Thomassen en Drijver Verblifa over een internationale samenwerking waarover wij in oktober vorig jaar berichtten, kunnen nog geruime tijd duren. Dit deelt de directie van het concern mee naar aanleiding van koersstijgin gen en de toenemende vraag naar de aandelen Thomassen en Drijver op de Amsterdamse beurs. De directie vermoedt dat dit het ge volg is van geruchten als zouden de besprekingen al tot een concreet resul taat hebben geleid en dat binnenkort een bericht aan aandeelhouders zou worden uitgebracht. Zij wijst er even wel op dat het op dit moment nog on zeker is of overeenstemming kan wor den bereikt. ROTTERDAM Commissarissen en directie van L. Smit en Co's Sleep dienst N.V. en de N.V. Internationale Sleepdienst Maatschappij hebben be sloten in de op tien februari 1970 te houden algemene vergaderingen van aandeelhouders voor te stellen het di vidend over het boekjaar 1 september 1968 30 september 1969 (dertien maanden) vast te stellen op 26 pro cent. Over het 12 maanden tellende voor afgaande boekjaar werd twintig pel. uitgekeerd. De aandelen zijn incou rant genoteerd. ROTTERDAM Gedurende bijna het gehele jaar is het marktverloop voor nagenoeg alle sectoren van de theehandel teleurstellend geweest. Reeds vrij spoeding in het jaar werd duidelijk dat er meer dan voldoende thee beschikbaar was, om van een tijdelijk overschot maar niet te spre ken. Bovendien bleek dat een groot deel van de beschikbare voorraden uit theeën van minder aantrekkelijke kwaliteit bestond en vooral in te gro te mate op één markt te weten in Londen was geconcentreerd. De volgende maatregelen blijken noodzakelijk le. De wereldproduktie vertoont in 1969 slechts een beperkte stijging in vergelijking met 1968. Dit is echter in hoofdzaak een gevolg van de lage re produktie in India, veroorzaakt door een staking op ondernemingen gedurende augustus. Er moet nog steeds rekening mee gehouden wor den, dat getracht zal worden de pro duktie in de toekomst verder op te voeren. Het bewijs is echter geleverd dat vergroting van de wereldproduk tie in een sneller tempo gaat dan do toename van het wereldverbruik. Het blijft dan ook noodzakelijk de pogin gen om het wereldverbruik te doen toenemen, met kracht voort te zetten. 2e. Er zal onverminderd aandacht moeten worden besteed om de kwali teit van het produkt te verbeteren. Een grotere produktie van minder ge wenste kwaliteiten, kan het welsla gen van de plannen om een grotere wereldconsumptie te bereiken, in de weg staan. 3. In enkele produktiegebieden zul len de desbetreffende regeringen ook al zouden de getroffen regelingen Inzake export-quota etc. het beoogde effect sorteren toch maatregelen moeten nemen om de (te) zware las ten van de producenten te verminde ren. 4e. De consumptie van „tea-balls" blijft toenemen, vooral in de Westerse consumptiegebieden. Zelfs in Enge land beweegt de vraag naar „tea- balls" zich in stijgende lijn. 5e. Aanvankelijk was er nog grote onzekerheid op de valutamarkt met alle risico's en gevolgen welke daaruit voortvloeien. Sedert de revaluatie var ie D-mark is de rust weergekeerd.

De Vallei | 1970 | | pagina 2