Over de grenzen „Bezetting onwaardig en onaanvaardbaar" Veel bijval uit andere plaatsen FRANKRIJK: KEEN BASES IN RUIL VOOR DE MIRAGES Man sloeg rovers met een plank de deur uit EINDE D '66 stelde kandidaten voor Provinciale Staten eens Kamerleden met wensen van M.O.-studenten Schot uit doodt eigen wapen inbreker Bernadette demonstreert BISSCHOP VAN HAARLEM OVER BEVERWIJKSE KWEEKSCHOOL: Palestijnen eisen vrijlating van vliegtuigkaper Sovjet-astronaut Beljajef overleden halmh,ndcrême Snelle actie om resusbaby te redden Dienstplichtigen krijgen 10,- per maand meer Mr. Hiltermann las „verplicht lesje' voor STEUN WASHANDEN. RUWE HANDEN, WINTEHHANDENI Sfftt ONGERUSTHEID IN ISRAËL EN U.S. Dit is het recept Kaasfonduevan Nederlandse kaas. Openbare executie in Jemen ONZE OMGEVING BURGEMEESTERS VOORWAARDEN WORSTELING MET RECHERCHEURS OP ACHTERBANK VAN TAXI De griep staat voor uw deur Symptomen van de A2 griep Vergroot uw natuurlijke weerstand MAANDAG 12 JANUARI 1970 ^AA^AAAAAA^A/VAAA^^AAAA/VN BEVERWIJK Bisschop '1 ti. Zwartkruis van Haarlem heeft gisteren een ver klaring uitgegeven, waarin hij zegt niet verantwoordelijk te zijn voor het ka tholiek onderwijs. Hij bevestigde de wettigheid van het oude bestuur van de Pedagogische Academie in Beverwijk en zei dat het buiten twijfel staat, dat dit bestuur streeft naar onderwijsvernieuwing. Het bezetten wan scholen achtte de bisschop „onwaardig en onaanvaardbaar". Het politie-optreden dat op de be zetting gaat volgen, noemde hij „triest niaar noodzakelijk". Dit is gisteravond bekend' gemaakt op een drukbezochte persconferentie op de voormalige bisschoppelyke kweekschool. Vicaris Stieger van het bisdom Haarlem, die volgens de stakers- delegatie, die bij hem op bezoek was geweest, positief tegenover de bezetters stond, verklaarde later in een telefoon gesprek met de Beverwijkse burge rmeester: „Eerst móet de school wor den ontruimd, dan kan er gepraat wor den". Vanuit het gehele land komen in tussen bijvalsbetuigingen in Beverwijk binnen. Voor donderdag en vrijdag staat een landelijke proteststaking van alle pedagogische academies op het pro gramma. Ook politieke partijen heb ben zich in de discussie over de Be verwijkse situatie gemengd. De Politieke Partij Radikalen heeft steun toegezegd aan de leerlingen van kweekscholen die in moeilijkheden raken, nu zij vragen om onderwijsver nieuwing en democratisering van hun •scholen. Onder meer wil de PPR de (Beverwijkse) leerlingen juridische bij stand verlenen. De Adelbertvereniging (een katho lieke vereniging van intellectuelen), af- BEIROET Het Palestijnse bevrij dingsfront heeft de onmiddellijke vrijla ting geëist van Christian Belon, de Franse judo-leraar, die vrijdag een vliegtuig kaapte, dat onderweg was van New York naar Rome. Het Palestijnse bevrijdingsfront wees overigens elke verantwoording voor de kaping van het toestel af. Het veflang de echter de vrijlating van Belon, om dat diens optreden „een nieuwe slag was voor de Amerikaanse belangen". Belon, die een toestel van de Ameri kaanse maatschappij Trans World Air lines dwong naar Beiroet in Libanon te vliegen maakt soms een onevenwichtige indruk. Hij barstte tijdens een verhoor in Beiroet in tranen uit. Men trachtte achter zijn motieven te komen, maar alles wat hij tot nog toe zei was, dat hij het had gedaan „uit vriendschap voor Libanon." deling Haarlem, heeft de burgemeester van Beverwijk telegrafisch „bezworen" geen politie te gebruiken om de kweek school te ontzetten. Bisschop Zwart kruis van Haarlem is eveneens tele grafisch verzocht zijn invloed aan te wenden om „openbare machtsmid delen" niet te laten inzetten. De Partij van de Arbeid afdeling Noord-Holland heeft haar sympathie betuigd met de bezetters en het school bestuur verzocht zijn mandaat ter be schikking te stellen. Steun voor de Beverwijkse bezetters ook van de gisteren in Doorn gehou den studiebijeenkomst van de raad van werkende jongeren. De partijraad van de Pacifistisch So cialistische Partij, gisteren bijeen in Utrecht, heeft besloten alles in het werk te stellen om politic-ingrijpen in Beverwijk te voorkomen. Ook zal een geldinzameling worden gehouden voor de Alternatieve Academie. MOSKOU De Russische astronaut Pavel Beljajef is op 44-jarige leeftijd overleden. Dit bericht hot Russische persbureau Tass. Beljajef maakte sa men met Alexis Leanof in 1965 een ruimtevlucht rond de aarde. De Rus sische astronaut leed aan een maag zweer. Beljajef was commandant van de vlucht met de „Voschod 2" tijdens welke zijn collega Leonof het eerste „ruimte-uitstapje" in de geschiedenis van de mensheid maakte. Beljajef werd op 26 juni 1925 in het gebied van Vologda in Noord Rusland geboren. Zijn eerste beroep was ma chinebankwerker, waarna een car rière als jachtvlieger volgde. Tijdens de tweede wereldoorlog werden hem acht onderscheidingen verleend, waar bij de rode ster. luchtmacht de militaire academie met een reputatie als parachutespringer. Het volgende jaar werd Beljajef inge deeld bij de ruimtevaarders. Voor zijn vlucht met de Voschod-2 werd hij be vorderd tot held van de Sovjet-Unie, en ontving de gouden ster en de orde van Lenin. Beljajef was getrouwd en vader van twee dochters van respectievelijk 15 en 20 jaar. ADVERTENTIE Als zelfs het beste afwasmiddel uw handen niet meer voldoende beschermt, dan moet u eens San Balm handcrême proberen.' Laten we u niet gaan vermoeien met de samenstelling, u een zorg, als 't maar helpt. En dèi doet 'tl U hebt al een tube voor f 1,70 bij uw drogist of apotheker. maakt uw handen weer gaaf en zacht. PAPÏJS Frankrijk heeft gisteren berichten uit Amerikaanse bron, dat het de Britse en Amerikaanse vlieg- bases in Libië zal overnemen, tegen gesproken. Wel zullen Franse instructeurs en •technici naar Libië gaan om de Libiërs vertrouwd te maken met het vliegen Sn en het onderhoud van de vijftig jachtbommenwerpers, Mirages, die Li bië heeft gekocht. Met nadruk verklaarde het Franse ministerie van buitenlandse zaken, dat zijn minister, Schuman, Amerika vol ledig op de hoogte heeft gebracht van de inhoud van het met Libië af gesloten koopcontract. Dit gebeurde tijdens een gesprek van anderhalf uur met de Amerikaanse am bassadeur in Parijs, Sargent Shriver. Time schrijft deze week, dat de re gering van president Georges Pompidou de Verenigde Staten welbewust misleid heeft bij de verkoop van 50 supersoni sche straaljagers van het type Mi- rage aan Libië: Volgens het invloed rijke weekblad, zal door deze trans actie de spanning in het Midden-Oos ten toenemen. Volgens Time moet de factor com merciële rivaliteit bij de Amerikaanse bezorgdheid over de transactie met Li bië echter ook niet worden uitgescha keld. Time schrijft: „De bezorgdheid van Washington was niet slechts een gevolg van de mo gelijke gevolgen van de Franse verkoop op de bewapeningswedloop in het Mid den-Oosten, maar ook van enige zuiver commerciële overwegingen. Zowel de Verenigde Staten als Groot-Brittannië hopen zelf overeenkomsten over de le vering van wapens aan Libië te slui ten... Bovendien kan de Franse transr actie er thans toe leiden, dat de Ver enigde Staten een verzoek van IsraëPs premier Golda Meir voor de levering van Phantom en Skyhawk vliegtuigen en luchtdoelraketten opnieuw in over weging neemt". In Tel Aviv is men^niet bepaald ver wonderd over het bereikte akkoord om dat men het al dagenlang had zien aankomen. In officiële kringen ver wachtte men dat de levering van de Mirages niet onmiddellijk een wijziging in de krachten aan het front te zien zou geven. Men toonde zich wel zeer sceptisch ten aanzien van de verkoop clausule dat de toestellen niet aan der de landen mogen worden doorgeleverd. Ook overheerste het gevoel dat Frank rijk zich met deze transactie definitief aan de zijde van de Arabieren heeft geschaard, en dat het zodoendè geen enkele bemiddelingsrol meer zal mo gen vervullen. De vereniging van studerenden aan pedagogische academies, de Usoop, heeft zaterdagmiddag tijdens een ver gadering in Zwolle besloten alle kweek schoolleerlingen in Nederland op te roepen voor een massale demonstratie, op 3 en 4 maart in Lochem. Daar ver gadert dan de staatscommissie voor de onderwijzersopleiding. De commissie moet advies uitbrengen aan de minis ter. ROTTERDAM De Rotterdamse po litie heeft zaterdagavond tussen half negen en negen uur een bliksemactie uitgevoerd om een resusb^by te red den. Politieauto's, gebruik makend van si rene en zwaailicht, haalden uit de bui tenwijken Ommoord en Overschie do nors op, die beschikten over de bloed groep O negatief. Zij werden naar de bloedtransfusiedienst aan de West zeedijk gebracht. Een politiewagen kreeg onderweg een aanrijding. Bihnen de minuut was de donor echter alweer met een andere politiewagen op weg naar de bloedtrans fusiedienst. Na de bloedafname werd het bloed naar het verderop gelegen Van Dam- ziekenhuis gebracht, waar tot wissel transfusie op de baby werd overgegaan. De toestand van de baby is redelijk. ADVERTENTIE Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. gen. Binden mi UDENHOUT De 71-jarige alleen staande Willem van Oers uit het Bra bantse Udenhout is zaterdagavond het slachtoffer geworden van een roofover val. Twee gemaskerde mannen kwa men omstreeks zeven uur zijn keuken binnen en sommeerd'en hem zijn geld af te geven. Willem van Oers, die een stuk of wat borrels en nog veel meer glazen bier gedronken had, werd niet bang van de twee, die met getrokken revolvers voor hem stonden. Hij greep een van de overvallers bij zijn kraag en trok hem over de tafel.. De overvaller viel voor over en rolde zelfs de kachel omver. „Ik dacht", vertelde Willem later, „nu heb ik mijn kans schoon. Ik pakte een plank die altijd naast de aanrecht in de hoek staat en toen de man over eind wilde komen, sloeg ik deze plank op zijn rug kapot. Hij kreunde van pijn. Toen ik hem over de tafel heentrok sloeg ik hem de revolver uit de hand. Toen hij na de klap overeind kwam trok hij een dolk. Ik sloeg hem nog maals met de plank, dit keer op de schouder, maar toen raakte ik met mijn hand de dolk. De man had schijn baar genoeg van mijn plank, want hij vluchtte in paniek naar buiten". „De tweede stond toen nog in de deur van de keuken naar de kamer en vroeg naar mijn geld. Ik kwam dichterbij en wees met mijn vinger naar de voorka mer. „Daar onder de stoel, ligt het", zei ik en op het moment dat hij keek sloeg ik met het stuk van de plank dat ik nog over had op zijn rug. Hij liep toen ook weg. De twee verdwenen in een auto die ongeveer honderd meter van mijn huis, langs de weg stond". In het Limburgse Reuver is var kenspest geconstateerd. Dat is de derde keer in een maand tijds. Er zijn 146 varkens naar een destructiebedrijf af gevoerd. A Het Noordierse parlementslid Ber nadette Devlin heeft met 6.000 an dere demonstranten deelgenomen aan een betoging tegen de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. De tocht ging naar het stadion, waar het Zuidafrikaanse rugbyteam een wedstrijd tegen Ier land speelde. ADEN Gisteren zijn op het grote bevrijdingsplein van de hoofdstad van Jemen, Satfaa. twee mensen in het openbaar onthoofd. Zij werden daarna gekruisigd en de lichamen werden op gehangen aan een van de zeven poor ten van de stad. De twee mannen waren er van be schuldigd landmijnen te hebben gelegd in wegen. Het betrof hier de eerste openbare onthoofding in San'aa sinds 1968. DEN HAAG Op elf plaatsen in Nederland heeft D '66 zaterdag provinciale le dencongressen gehouden, waarop de kandidatenlijsten voor de Statenverkiezin gen van 18 maart zyn bekend gemaakt. Met bijna driehonderd kandidaten gaat D '66 de verkiezingsstrijd in. In alle provincies zijn ook de lijsttrek- Beekmans. Hij wil dat zijn partij op kers aangewezen. In sommige provin cies werden de namen van D'66'ers ge noemd, die bereid zijn gedeputeerde te worden. In Noord-Holland zal drs. J. P. A. Gruyters de verkiezingsstrijd leiden. In Zuid-Holland is dat mevrouw E. K. Wessel-Tuinstra uit Oegstgeest. Zij is de enige vrouwelijke lijstaanvoerder van D'66 bij de Statenverkiezingen. In Groningen is lijstaanvoerder G. 't Eik uit Groningen. Op de tweede plaats staat de Groninger hoogleraar prof. mr. L. J. Brinkhorst In Gelderland voert de heer F. Plate uit Apeldoorn de lijst aan. In Utrecht is dat ir. E. Denig uit Bilthoven. De volledige kandidatenlijsten in Gel derland en Utrecht zien er als volgt uit: GELDERLAND: Lijsttrekker: F. Plate, Apeldoorn; 2. M. T. de Nerée tot Babberich, Babberich; 3. D. Eisma, Apeldoorn; 4. R. J. Overzall, Arnhem; 5. M. A. van der Wijst, Arnhem; 6. J. W. Eikenaar, Dieren; 7. J. M. A Fran se, Eist; 8. mevr. M. J. Segeth-Dibbetz, V'huizen; 9. mevr. E. Vissers-Pop, de IJsselhorst; 10. J. H. Benedictus, Beusi- chem; 11. A. F. Muller, Duiven; 12. R. B. M. Hoksbergen, Arnhem; 13. B. J Frielink, Zelhem; 14 P. van Eek, Put te»».; 15. H. D. van Pernis, Doetinchem; 16. W. K. Ates, Wychen; 17. E. Schiks, Nijmegen; 18. D. Kloen, Wageningen. In elderland zijn voor D'66 kandi daat-gedeputeerden: de heren F. Plate en M. F. de Nerée tot Babberich. UTRECHT, Lijstaanvoerder: E. De- ning, De Bilt; 2. K. B. P. Allard, Soest; 3. P. G. N. Peppelenbosch, Vleuten; 4. A. A. Manten, Utrecht; 5. P Singe- lenberg, Utrecht; 6 mevr. C. S. M. Draisma-Paulus, Bunriik; 7. mevr. J. M. Bakker-van Wieringen, Baarn; 8. J. Kat, Amersfoort; 9. A. C. de Langen, Soestdijk; 10. A. v. Dijkman, Groene- kan; 11. A. van Raab van Canstein, De Bilt; 12. mej. M. Post, Utrecht. De andere kandidaten die over de kieskringen Utrecht en Amersfoort zijn verdeeld zijn: M. Scheffers, Zeist; A. van Koote, De Bilt; K. P. J. Wiss, Utrecht; A. .J Meerburg, Utrecht; H. J. Zeevalking, Utrecht; J. A. Koot, Vee- nendaal; J. C. Terlouw, Utrecht; K. Langelaar, Vreeland; mej. G. W. C. A. Swart, Utrecht; S. J. Bosma, Leusden; J. C. Visser, Veenendaal; G. C. Verhoef, IJsselstein; A. J. Verndrik, Utrecht; P. A. Olislagers, Veenendaal; A. W. Voors, Utrecht en mevr. M. J. B. Noorden bosch-van de Wiel, Leusden. In de provincies Groningen, Fries land, Overijssel, Utrecht, Noord-Hol land en Limburg zijn geen kandidaat gedeputeerden aangewezen. Op het Zuidhollandse congres in Lcid- schendam werd gesproken door de lan delijk voorzitter van D'66 J. P. A. M. een dit jaar te houden congres uitspraak doet over de vraag of D'66 burgemees ters moet leveren zolang het program mapunt van de gekozen burgemeester nog niet is verwezenlijkt. „De kiezer moet niet de angst heb ben dat D'66 het tot nu toe gespeelde spel gaat meespelen. Ons programma laat over dit punt van de gekozen bur gemeester geen twijfel. Er mogen geen misverstanden ontstaan", zei hij. In Zuid-Holland zal D'66 alleen een gedeputeerdenzetel innemen als aan een aantal voorwaarden is volstaan. D'66 is van mening dat zowel het col lege van gedeputeerden als de gedepu teerden afzonderlijk vrijwillig verant woording aan de Statenleden dienen af te leggen over hun beleid. Ook in de voorbereiding van het collegebeleid zou zoveel mogelijk inspraak moeten wor den verleend. TILBURG De onderwijscommissie van de Tweede Kamer gaat binnen veertien dagen vergaderen over de overgangsregeling, die getroffen moet worden voor M.O.-studenten, die niet aan universiteiten studeren. Dit heeft de voorzitter van die commissie, dr. A. Tans (PvdA) zaterdagmiddag in Til burg beloofd. De stuurgroep die de collegestaking van de M.O,-rStudenten aan de Katholie ke Leergangen in Tilburg heeft geleid, zal de kamercommissie inlichten over de wensen en verlangens, die bij de stu denten leven. een demonstratieve vergadering die za terdagmiddag in de overvolle aula van de Tilburgse hogeschool is gehouden. Zij werd bijgewoond door de Tweede-Ka merleden Tans (PvdA), Bakker (CPN), Van der Lek (PSP), Ter Woorst (KVP) en Verlaan (Boeren). Alle Kamerleden zeiden het absurd te vinden, dat in ons land geen lerarenop leiding bestaat. De werkweek die door de demonstratieve vergadering werd gevolgd, heeft duidelijk gemaakt, dat de direct betrokken leraren en studen ten geen genoegen meer nemen met de huidige situatie. „Dat zal de herhaalde en over jaren verspreide pogingen van Kamerleden een moderne en adequate DEN HAAG Be dienstplichtige mi litairen hebben met ingang van 1 ja nuari 4,5 procent salaris meer gekre gen. Het gaat hier om een gewone perio dieke verhoging, die ook is toegepast bij de salarissen van burgerambtena ren. In de praktijk betekent de nieuwe verhoging dat de dienstplichtige er tien gulden per maand bij krijgt. regeling voor de leraarsopleiding kracht bijzetten", aldus dr. Tans. De vergade ring werd besloten met een optocht door Tilburg. .99 HILVERSUM Mr. G. B. J. Hilter mann heeft gistermiddag in zijn radio rubriek „De toestand in de wereld" via een band het vonnis van het Amster damse gerechtshof in zijn zaak tegen de Volkskrant bekendgemaakt en de herroeping van zijn gewraakte uitlating met een door het hof voorgeschreven tekst in de ik-vorm voorgelezen. Hij was in het buitenland en was aan vankelijk niet van plan dit keer zijn rubriek te vullen. Maar hij moest nu van het hof „een verplicht lesje" afle zen, zoals hij het noemde. In een kort commentaar op het vonnis (door de Volkskrant in hoger be roep gewonnen) zei mr. Hiltermann het weinig elegant te vinden als hij op zijn beurt nu weer uitvoerig zou gaan ver tellen hoe hij over het hof en de be voegdheden van raadsleden om de be richtgeving van politieke zaken te be oordelen, dacht. Hij betwijfelde of het aflezen van een „verplicht lesje" doelmatig was. „Ik kan het ook niet helemaal rijmen met het wezen van de vrijheden, die in ons land zo hoog in aanzien plachten te staan, met name de persvrijheid en de vrijheid van meningsuiting. Ik heb er moeite mee gehad, maar het hof noopt mij tot spreken door mij wekelijks vijfduizend gulden af te dwingen als ik het gebod niet opvolg. Dat is geen ele gant, maar wel een zeer sterk argu ment", aldus mr. Hiltermann. Hij zei het geen goede gedachte te vinden om meningsverschillen in een publieke en journalistieke discussie voor de rechter te brengen. „In het enge keurslijf van de procedure en zeker van een versnelde is een ver antwoorde behandeling van alle as pecten van de gecompliceerde hoofd zaak niet mogelijk", aldus de radio commentator. Tiet drama-Biafra schijnt zijn einde te naderen. De drie jaar geleden be gonnen oorlog om de afgescheiden provincie van de Afrikaanse staat Nigeria, is blijkbaar door een laats' succesvolle aanval van öe federale troepen in het laatste beslissende sta dium getreden. Weliswaar komen er uit het strijdgebied elkaar tegenspre kende berichten, waardoor de toe stand nog niet helemaal duidelijk Is. De toestand schijnt echter volgens ve le neutrale waarnemers voor de Bia»- franen uitzichtloos. De provisorische hoofdstad van Biafra, Owerri, en de landingsbaan te Oell, die voor de verbinding met het bui tenland van levensbelang is, staan volgens betrouwbare berichten voor hun val, of zouden al in Nigeriaanse handen zijn. De federale troepen, die onlangs met Sovjetrussische kanon nen zijn uitgerust, hebben een beslis sende doorbraak behaald aan het zui delijke front. Toch wordt door de fir ma die de publiciteit voor Biafra ver zorgt, gezegd dat het luchtverkeer op Oeli nog niet is verbroken. TYe strijd begon als een reactie. In het onafhankelijk geworden Nigeria hadden de Arabische Haussa's met de Joroeba's de grotendeels christe nen zijn de Ibo's, deze laatste stam men met de meeste ontwikkeling waarop het Britse bewind had ge steund, gepoogd in de hoek te drijven. Toen na de vermoording van de pre mier Aboe Behar Tefawi eerst een militair Ibo-bewind aan de macht kwam, was de weg voor genocide, het uitmoorden van de Ibo's vry. Kr werd een slachting onder hen gehou den. Tussen de 500.000 en 2 miljoen werd genoemd als dodencijfer. Uit angst sloot het Ibo-gebied zich nau wer te zamen en vormde tenslotte de eigen staat Biafra onder de gewes telijke militaire leider kolonel Ojoek- woe. lie vredespogingen van de organisa- tie voor Afrikaanse Eenheid had den geen resultaat, pe bijeenkomst tussen Nigeria en Biafra in 1968 in Niamey, in Nigeria gehouden, werd zonder resultaat afgebroken. De top conferentie van de Afrikaanse staten in september 1969 slaagde er niet in een nieuwe vredesformule te vinden. De meest recente vredespoging van de Ethiopische keizer Haile Selassie mislukte doordat Ojoekwoe weiger de te onderhandelen onder auspiciën van de organisatie voor Afrikaanse eenheid, die zich heeft uitgesproken voor een verenigd Nigeria. De moeilijkheden rondom de hulpver lening bereikten een climax in juni 1969 toen het Rode Kruis zijn hulp- vluchten stopzette, nadat een van haar vliegtuigen was neergeschoten. Kerkelijke organisaties zetten de vluchten voort, maar zij konden slechts 300 ton voedsel per dag aan voeren, de helft van de minimum- hoeveelheid die Biafra naar schatting dagelijks nodig zou hebben. Beide partijen bereikten overeenstemming over hervatting van de dagvluchten van het Rode Kruis, maar de hervat ting bleef uit omdat Nigeria bleef aandringen op inspectie van de vliegtuigen, en Biafra meende dat de luchtcorridor gebruikt zou kunnen worden voor een verrassingsaanval op het enige Biafraanse vliegveld Oeli, 48 km ten noorden van het be stuurscentrum Owerri, zodat de Rode Kruisvliegtuigen aan de gi'ond ble ven. Slechts de interkerkelijke hulp actie bleef, door middel van nacht vluchten, doorgaan. De vocdselaan- voer was echter een druppel op een gloeiende plaat. pr blijven nu twee mogelijkheden. Of de overwinnende Nigérianen gaan zoals gevreesd wordt, een slachting aanrichten onder de verslagen Ibo's Dat is dan niet alleen een menselijk drama zonder weerga, maar tevens de kiem voor een nieuwe burgeroor log. Want de Ibo's zullen een derge lijk optreden toch altijd op een kwa de dag wreken. Bovendien ontneemt Nigeria zich een intellectuele laag die het niet kan missen. Gezien de opleiding en de propaganda onder de Nigeriaanse troepen moet men het ergste vrezen. Of de Nigerianen beginnen aan een werkelijke verzoeningspolitiek. Dan kan het vreselijk uitgeputte en ver woeste land zich herstellen. Een grote verantwoordelijkheid ligt bij de Verenigde Naties. Weet men van deze zijde geen massaslachting te voorkomen, dan is het morele gezag overal verminderd en in Afrika nihil. En intussen gaat de honger voort. Die stoort zich niet aan winnen of verlic ADVERTENTIE AMSTERDAM Op de achterbank van een Amsterdamse taxi is zaterdag ochtend vroeg de 25-jarige cafetariabe- diende L. M., een berucht en vaak agressief inbreker, door een schot uit zijn eigen pistool om het leven geko men. Het schot ging af tijdens een wor steling met een rechercheur, die hem wilde arresteren. De man was 8 december ontsnapt uit het rijksasiel Kogelenbergh bij de ge vangenis aan de Pompstationweg in Scheveningen. Hij was laatstelijk weer wegens een inbraak veroordeeld. Se dert 1961 heeft hij geregeld in gevange nissen gezeten. Hij was nu ook onvoor waardelijk ter beschikking van de re gering gesteld. M. vluchtte door een w.c.-raampje De metershoge gevangenismuur nam hij door gebruik te maken van een lad der, die gebruikt werd bij een verbou wing, maar die men verzuimd had op te bergen. De politie in het hele land werd gewaarschud voorzichtig te zijn bij zijn eventuele arrestaie. In het holst van de nacht vingen twee Amsterdamse rechercheurs een spoor van de uit Amsterdam afkomstige ca- fetariabediende. Ze zagen hem een huis in de Molensteeg uitkomen en naar de taxistandplaats gaan op de Nieuwma'rkt aan de rand van Amsterdams rosse buurt. „Er was niets bijzonders aan", ver telde later de taxichauffeur J. van Zijl (49). „Hij stapte achterin en zei: Rijen maar. Toen kwamen die rechercheurs: één trok een portier open, hij had een pistool in zijn hand. Eruit of ik schiet, zegt-ie tegen de vent achterin. Dan schiet je maar, zei die". „Normaal zou geloof ik wel zijn, dat je je lam schrikt bij zoiets, maar dat gebeurde niet. Later ben ik pas gaan bedenken dat ik zelf ook wel een kogel in mijn hoofd had kunnen krijgen". De rechercheur waarschuwde de chauffeur: „Kijk uit, hij is gewapend", waarop Van Zijl pijlsnel zijn wagen uit sprong. De andere rechercheur was in middels omgelopen en klikte een hand boei om de linkerpols van M. „Ik schiet je kapot", beet hij de po litieman toe. De rechercheur rappor teerde later dat hij door zijn (burger kleren heen de loop van M's pistool te gen zijn lichaam aan voelde. De rechercheur haalde uit, toen M. het pistool op zijn collega richtte en weer riep: „Ik schiet jullie kapot". De korte worsteling op de achterbank ein digde met het schot uit het pistood van de inbreker. Met een kogel in zijn hoofd sloeg M. achterover. Chauffeur Van Zijl ijlde nog met het slachtoffer en de politiemannen naar het Binnengasthuis. Daar kon slechts worden vastgesteld dat M. was overle den. Geheel Europa ligt thans weer in de greep van de griep. In 1957 trof de Aziatische griep-explosie een groot gedeelte van de Nederlandse bevolking. In 1968/'69 maakte een nieuw virus wederom overal slachtoffers. Nu in 1970 heeft het A2 virus opnieuw onze grenzen overschreden En straks misschien ook de drempel van uw huis De Aziatische griep heeft dezelfde symptomen als een gewone griep, maar in véél sterkere mate Hevige hoofdpijn, hoge koorts, een gevoel van afmatting. Wacht niet tot u deze ziekteverschijnselen aan den lijve ondervindt, maar reageer reeds by de eerste rillingen en tekenen van ongewone vermoeidheid. Neem dan 2 'ASPRO's' met een zo heet mogelijke drank grog, kwast of thee) en doe dit driemaal p<£ dag. Er zijn enkele voorzorgsmaatregelen die men kan treffen om te trachten de griep te ontlopen. Daartoe behoren voldoende rust en het vermijden van contact met grieppatiënten. Voorts verdient het aanbeveling, om maaltijden met een hoog Vitamine C gehalte samen te stellen. Voelt u de griep toch opkomen, neem dan 3 maal per dag 2 'ASPRO's tabletten. Dat kalmeert de hoofdpijn en doet de koorts dalen. Wanneer ze samen met een warme drank ingenomen worden, be vorderen .ASPRO' tabletten een gezonde transpiratie. Zorg dus dst u 'ASPRO' in huis hebt. Vertrouw op 'ASPRO', want 'ASPRO' heeft in de reeds door griep overvallen landen een bijzonder gunstige rol gespeeld. Als 'ASPRO' u geen baat zou geven, probeer dan geen andere mirl delen, maar raadpleeg uw huisarts.

De Vallei | 1970 | | pagina 5