„TV niet in de eerste plaats een amusementsmiddel" Anonieme dreigbrief tegen raadslid Andere weerkaart Westduitse tv Milo Anstadt op congres in Amsterdam: bij Angst speelt rol irritatie RONOtitie NOS-radio krijgt meer zendtijd Tom Poes en de Mob- beweging Memoiresvan Guus Weitzel Praagse radio verloor 118 man na aug. 1968 Oudste Britse overleden Hoogoven schaaktoernooi op radio Verbetering politiek klimaat? programma os BEETHOVEN MORGEN Op vleugels van de storm Casco van Noorse veerboot zoek op Noordzee Spionnenruil aan ijzeren gordijn Griep eist vele doden in West-Vlaanderen ABSTRACT Min. Polak: „Geen grote hoeveelheid pseudo-balpennen'* ZELFKRITIEK IDEALISTISCH MARTEN TOONDER STRIP MAANDAG 12 JANUARI 1970 AMSTERDAM «We zouden ons op een gevaarlijke weg begeven als wij de weg van de meerderheid zouden volgen. Democratie begint bij tolerantie en de eerbiediging van minderheden. Dit betekent dat een televisiemaker, die zijn opdracht goed vervult, met voorliefde de communica tie tot stand brengt met het persoonlijke, het originele, het nieuwe, het controversiële, eventueel zelfs het gekke en dwaze. Televisie is zelfs niet in de eerste plaats een amuse mentsmiddel. Het is een onmiskenbaar feit, dat de meeste mensen de werkelijkheid, zoals die is, niet kunnen verdra gen. Zij hebben voor zichzelf een idyllische schijnwereld in elkaar gekuntseld en ze reageren agressief als men hun fata morgana door harde feiten uit de werkelijkheid dreigt te doven". Dit zei VAR A-televisieregisseur Milo Anstadt zaterdag op het congres in Amsterdam van het Nederlands Cultureel Contact, dat gewijd werd aan het thema „Wat bezielt de jongens van Hilversum De heer Anstadt hield een inleiding over de opdracht van de televisiemaker. Hij stelde in de eerste plaats vast, dat ieder volk zijn televisie heeft die het verdient. De drang tot zelfbehoud dwingt een omroepvereniging op grote aantal len te mikken, maar desondanks is er geen land waar min derheden beter door de televisie worden bediend dan in Nederland. „Het is ons altijd geleerd, dat demo cratie wil zeggen: eerbiediging van minderheden", aldus de heer Anstadt. Hij vroeg zich af waar de blijdschap van de Nederlandse democraten is, dat de televisie zo goed zorgt draagt voor die minderheden. De woede die som mige programma's nog bij velen op wekken, bewijzen naar het oordeel van Milo Anstadt dat er nog wel wat ont breekt aan de democratische gezind heid in Nederland. „Wie tandenknar send kijkt naar dingen die in strijd zijn met zijn overtuiging, mag zich daar over niet bekreunen. Hij zoekt immers die irritatie", aldus de spreker. Hij vroeg zich af waar die ambivalentie PRAAG Sinds de Russische invasie in Tsjecho-Slowakjje in augustus 1968 rijn 118 medewerkers van de Tsjecho- Slowaakse radio naar het buitenland verdwenen. Een commissie van onderzoek maakte gisteren bekend, dat velen van hen openlijk hadden gecollaboreerd met an ti-communistische, westerse radiosta tions en dat er zelfs heksenjachten door hen waren ontketend op „eerlijke bur gers", die daarna waren gemolesteerd door opgewonden luisteraars. TERSCHELLING Het casco van een Noorse veerboot die het onbemande vaartuig van Vlissingen naar Oslo zou slepen is nog steeds spoorloos. De verzekeraars van de veerboot hebben zaterdag Martin Air opgedragen met een gezelschap van zes met verre kijkers uitgeruste speurders, op zoek te gaan. Het toestel van Martin Air heeft vier uur lang tevergeefs boven de Noordzee ten noord-westen van Texel gevlogen. Ook gisteren te naar het casco ge zocht. De sleepboot Holland van Doek- sen en de Noorse sleepboot Beni zoeken nog steeds. Nog geen schip heeft het vermiste casco gezien. LOWESTOFT Gisteren is de oudste Inwoonster van Engeland overleden, mevrouw Ada Roe, die de leeftjjd heeft bereikt van 111 jaar. Zij is 58 dagen ouder geworden, dan de heer John Turner uit Londen, die in 1968 was overleden. Mevrouw Roe, wier man 60 jaar ge leden was gestorven, heeft tot enke le maanden geleden nog gewerkt op het zuivelbedrijf van de familie. Haar formule om eeuwenoud te wor den: een goede en stevige opvoeding, hard werk, tevreden zijn met wat het leven brengt, en elke dag een groot glas melk. BONN Oost-Duitsland en West- Du itsland hebben zaterdag vier West duitsers, onder wie een vrouw met haar zuigeling, uitgewisseld tegen vier Oostduitsers. De Westduitsers zaten in de DDR gevangen op beschuldiging van spionage en de Oostduitsers wa ren ervan beschuldigd agenten van de Oostduitse geheime dienst te zijn. Volgens het Westberlijnse blad „Bild »m Sonntag", dat dit zondag bekend maakte, had de uitwisseling plaats bij de grensovergang Herlehausen. Aan of ficiële zijde is tot dusver het stilzwij gen over deze ruil bewaard. BRUSSEL De griepepidemie, die in België tekenen van afneming'71 be gint te vertonen, heeft in de maand december alleen al in de provincie West-Vlaanderen circa 180 slachtoffers geëist, voornamelijk ouden van dagen. De volledige cijfers zullen vermoede lijk pas eind van deze maand bekend worden. Een deskundige van de provinciale gezondheidsdienst, dr. Beckers, heeft verklaard, dat de sterftecijfers in de Westvlaamse steden in december jl aanzienlijk hoger waren dan in decem ber 1968: t.w. Kortrijk 171 (101), Roe- selare 139 (89), Oostende 121 (100), en Brugge 146 (102). Op het hoogtepunt van de griepepi demie telde de provincie circa 25 pet. zieken. Op het ogenblik schommelt dat cijfer tussen 6 en 8 pet. vandaan komt om kennis te willen ne men van de ideeën, opvattingen, ge dragsregels en eventueel zelfs dwaze aberraties van andersdenkenden en zich daaraan mateloos te ergeren. „Men be hoeft geen groot psycholoog te zijn om te beseffen dat angst hierin een bedui dende rol speelt", aldus Milo Anstadt. Het probleem simplificerend noemde de heer Anstadt twee elementen die be palend zijn voor die ambivalentie. In de eerste plaats een rusteloze nieuws gierigheid om van alles wat er in de wereld te koop is kennis te kunnen ne men en voorts een onvermogen om dat alles te verwerken. Dat onvermogen schept een gevoel van onzekerheid, twijfel en zelfs verbijstering. Al deze gevoelens zijn vertaalbaar met het be grip angst. Er zijn mensen die geen ge legenheid voorbij laten gaan om behoor lijk geschokt te worden. De heer An stadt noemde dat een stukje „zalig ma sochisme", dat volgens de psychologen ook aan de bron van de angst ont springt. Televisie is de neerslag van een wer kelijkheid. Voor een serieuze televisie maker is de huidige wereld alles behal ve een plek van hemels plezier. Hij ziet hoe men faalt om honger, oorlog, chauvinisme, rassenwaan en dwinge landij te liquideren en omdat hem het medium televisie ten dienste staat, acht hij het zijn humanitaire op dracht de mensen te waarschuwen, te wekken en te activeren. De heer An stadt noemde dit ook een taak van de omroepen, die de functie hebben de maatschappelijke en culturele verschijn selen kritisch te begeleiden. „Mag het publiëk ook wat willen?", zo herhaalde de heer Anstadt een veel gestelde vraag. Hij gelooft dat het publiek niet kón willen, omdat het niet bestaat. Het publiek is een abstract begrip, dat een eenheid suggereert die er niet is. Als men onder democratie verstaat, dat de wil van de meerderheid moet geschie den en dat de minderheid geen recht van spreken heeft, dat is het met de democratie gedaan. Willen de mensen die meer inspraak wensen, dat de tele visiemakers zullen worden onderwor pen aan het oordeel van het „Gesunde Volksempfinden"? De jongens van Hil versum, die wat bezielt, zouden gauw 't veld ruimen en voor hen in de plaats zouden de commerciële jongens komen die elk produkt leveren waaraan wat te verdienen valt. Het resultaat zou volgens Milo Anstadt zijn dezelfde geestloze grauwheid, die zich onder iedere dicta tuur manifestiteert. De meerderheid wil veel egobevestiging, streling van het gevoel, dat Nederland meetelt onder de naties, dat het zo gast vrij is en zo offervaardig, en dat het zulke goede waterbouwkundigen heeft en zulke goede voetbalclubs. Maar van die verhongerende mensen in Biafra zou het liever verschoond willen blijven. Want wat kun je daaraan doen? De meerderheid wil niet dat men haar kritiseert. De meerderheid wil niet verontrust worden. De meerder heid wil ook geen veranderingen. Rust en orde, dat is wat de meerderheid wil DEN HAAG Minister Polak (Jus titie) heeft niet de indruk, dat in ons land pseudobalpennen, waarmee ge vaarlijke gas- en kogelpatronen kunnen worden afgeschoten, op grote schaal worden verspreid. De minister antwoordt dit op vragen van het socialistische Tweede-Kamer lid Roethof. Er zijn enkele kleine par tijen in beslag genomen. De prijzen van die balpennen variëren van een tientje tot 25 gulden. MILO ANSTADT had voor alle ze kerheid maar wat tomaten meege nomen en daarom wil se niet dat de televisie haar irriteert. De meerderheid wil meer lachen en de televisie moet haar aan het lachen brengen. Een goede televisiemaker mag daar aan niet toegeven, want het is zijn op dracht mensen te confronteren met an dere mensen en dat wil zeggen met an dere ideeën, andere overtuigingen, an dere leefregels e.d. Als de televisie een leger van mensen langs de beeldbuis zou laten paraderen, die niets te zeg gen hebben en die wat hun ideeën en gedragingen betreft in geen enkel op zicht uit de toon vallen, zou er een ma teloze verveling over de kijkers komen. „Er zijn landen waar dit wordt geprati- seerd",aldus de heer Anstadt, die in dit verband de communistische en fascistische landen noemde. „Daar dient televisie als slaapmiddel". Een stukje zelfkritiek uitte de heer Anstadt ook. Het zou naar zijn mening arrogant zijn de indruk te willen wek ken dat alle tv-makers zo goed weten wat zij met het medium moeten doen. Televisie en radio zijn niet beter dan het algemene niveau van de Nederland se „intelligentsia". Als er tv-makers derailleren, straft het kwaad zich wel vanzelf. Het kwaad is volgens de heer Anstadt, dat televisiemakers soms ver geten dat het onbehagen, de onver schilligheid en zelfs de agressie toene men, als zij er geen zorg voor dragen dat bij het presenteren van de waarhe den ook enige zekerheden worden ge kweekt. TV-makers vergeten soms, dat er een oprechte solidariteit nodig is met de mensen die het publiek vormen. „Wij kunnen niet verwachten dat er iets van geestdrift van het publiek naar de tv-makers toestroomt als wij de te levisiekijkers onze harde waarheden genadeloos in het gezicht slingeren. Wij vergeten soms, dat het er niet al leen om gaat mensen de waarheid te zeggen, maar ook om een zodanige conditionering tot stand te brengen, dat de mensen iets met die waarheid kun nen doen", aldus de heer Anstadt. Behoudens enkele kleine ordeversto- rinkjes door de uit VPRO-medewerkers bestaande actiegroep „De Gooise Ma tras" is door een deel van de rond 500 belangstellenden (onder wie vele be stuurders en medewerkers uit de om roepwereld) op meer of minder verhel derende wijze betoogd, hoe de televisie makers het niet moeten doen. Men wenste meer achtergrondinformatie, minder geweld, meer inspraak, betere programmamakers, e.d., maar na bij na vijf uur discusiëren moest Milo An stadt tot de trieste slotsom komen, dat in feite niemand een behoorlijk alterna tief had kunnen bieden. Dit alles noop te forumlid Herman Wigbold, hoofd af deling actualiteiiten van de VAR A-tele visie ertoe op te merken, dat een pro grammamaker er evenzeer verkeerd aan doet om zich door het publiek („wat dat dan ook mag zijn") te laten dicteren als zich van het publiek niets aan te trekken. De afdeling radio van de Neder landse Omroep Stichting besteedt al le speeldagen aandacht aan het Hoogoven- scha aktoernooi. Dit toernooi wordt van dinsdag 13 tot en met zaterdag 31 januari in hotel Kennemerduin in Wijk aan Zee gehouden. Elke dag om 19.00 uur hoort de luisteraar op Hilversum II de laatste uitslagen, behalve op zon dag 18 januari wanneer het Hoog ovenschaaktoernooi deel uitmaakt van het sportprogramma „Langs de lijn." HALSTEREN Een leraar in het Westbrabantse Halsteren heeft een ano nieme brief ontvangen, waarin hij en zijn gezin worden bedreigd als hij niet binnen veertien dagen aftreedt als ge meenteraadslid. De brief is gepost in Halsteren en ondertekend met Ku-Klux Clan. Het 35-jarige raadslid Roosenboom, vader van vier kinderen, vertelde: „Ik verwacht dat de brief komt uit een van mensen, die mij buitengewoon goed kennen, want ik vind er bewoor dingen in terug, die mij heel bekend in de oren klinken." Aan aftreden denkt hij niet: „Onder geen enkele voorwaarde. Laat ze maar komen. Ik neem het risico. Ik vind het alleen verschrikelijk dat ze mijn vrouw en kinderen erbij betrekken". „In de brief staat onder meer: „Eer ste en tevens laatste waarschuwing... we zijn genoodzaakt een einde te maken aan je werkwijze in de politieke arena. Zolang je er bent heb je nog niets an ders gedaan dan afbraak gepleegd en iedereen tegen de schenen geschopt, waarbij ook andermans gezinnen door jou werden gedupeerd. Het is jammer voor jou, en vier kin deren die hiervan het slachtoffer zul len worden als je nu niet döet wat wij zonder enige pardon van je eisen. Je bedankt als raadslid en je trekt je vol ledig terug uit de politiek..." De anonieme brief verwondert de heer Roosenboom. Ik heb in Halste ren geen enkel economisch of persoon lijk belang. Ik werk er niet. Ik heb er geen ïamilie. Ik hoef eigenlijk voor nie mand mijn mond te houden. Ik zie het raadslidmaatschap heel idealistisch, te idealistisch misschien. Als ik meen dat er in Halsteren iets gebeurt, waar het algemeen belang niet mee gediend is, reageer ik. In de raad, en buiten de raad. Ik zeg mijn mening. Waarschijnlijk tref je wellicht bepaalde ondernemingen hier. Daar kan ik een boek over schrijven." De heer Roosenboom is lid van de KVP. In de dertien leden tellende ge meenteraad van Halsteren werken ech ter alleen groepen en geen politieke partijen. „We vormen met vijf man een soort arbeiderspartij. Ik kom uit de katholieke arbeidersbeweging". BONN Op de Westduitse televi sie gaat een lang omstreden sym bool van de Duitse eenheid verdwij nen: de weerkaart met de grenzen van 1937. Sinds jaar en dag wordt het weer bericht op het eerste Duitse televi sienet getoond op een landkaart, waarop West- en Oost-Duitsland, de Oder-Neissegebieden en Oost-Pruis- sen in donkergrijs als één geheel worden uitgebeeld. Alleen een paar stippellijntjes geven de huidige gren zen van Oost-Duitsland en Polen aan. Deze politieke weerkaart was ja renlang een doorn in het oog van de Oosteuropese landen, die haar be schouwden als 'n staaltje van agres sieve propaganda. Ook in de Bonds republiek zelf was de kaart fel om streden. SARAH VAUGHAN was een van de sterren op het New Port Jazz Festival 1969 in Rotterdam. Hoe zij daar zong, kunt u vanavond van 22.55 tot 23.55 via de radio (Hilver sum 1, NOS) horen dank zij opna men die van haar optreden werden gemaakt. mmmmm Tegen de morgen ging de wind wat liggen en heer Bommel en Tom Poes besloten 'n flinke wandeling door de winterse natuur te gaan maken. Ze waren nog niet ver ge komen, toen ze professor Prlwytzkofsky aan de kant van de weg zagen staan. „Der goede dag", riep de geleerde reeds van verre. „Kijkt u dit maar aan en zegt u mij wat u daar ziet, bid ik u!" De wandelaars daalden af in de greppel en wierpen een verbaasde blik op het voorwerp dat hij aanwees. „Afval", sprak heer Ollie afkeurend. „Te genwoordig werpt men zijn vuilnis maar oVeral heen. De politie moest strenger op treden zeg ik altijd. Maar het helpt niet". „Hm", zei Tom Poes. „Het lijkt mij een uitgebrande vuurpijl toe. Maar het is wel een erg grote!" „Ener UFO!" riep de hoogleraar uit. „Dat is het! Maar wij moeten dezer fenomeen wetenschappelijk betrachten. Ts de oor sprong buitenaards of zouden hier luizen jongens dadig zijn die het op mijn hoedes- bol voorzien hebben, vraag ik mij?" „Hoedesbol?" herhaalde heer Bommel verwonderd. „Der eigendommelijker pfijl pijpte mij gans na over der schedeldak!" verduide lijkte de geleerde. „Hij liet ener spoor van sterlijns na die ik nauwlettend gevolgd heb totdat ik dezer ongevoeg hier in der drek zag steken! Ener nauwlettender onderzoeking is hier op der plaats". „Ja, dat lijkt mij ook", zei heer Ollie. „Veel succes hoor". Hij wandelde opge ruimd verder, terwijl hij mompelde: „Die heeft ook altijd wat. Het was een vuurpijl, zoals ik direct al zei, heel gewoon!" „Ik weet het niet", zei Tom Poes. „Hij was wel erg groot". Als aanleiding om de weerkaart nu aan te passen aan de feitelijke situatie wordt officieel genoemd het overgaan van journaal en weerbe richt naar kleurenuitzending op 29 maart. In werkelijkheid is het een van de vele gestes waarmee de rege ring een gunstige sfeer wil scheppen voor een betere verstandhouding met Oost-Europa. Ter gelegenheid van het feit dat Ludwig van Beethoven 200 jaar ge leden werd geboren, zullen radio stations in West-Europa in de ko mende maanden alle werken van de beroemde componist ten gehore brengen. Dit heeft Radio Keulen bekendgemaakt. Het gaat niet alleen om de algemeen bekende composi ties, maar ook om zelden gespeelde werken, zoals de Dankzeggingscan tates en de Schotse, Poolse en Zweedse volksliederen, die Beetho ven heeft bewerkt. In de rubriek „Zo maor der tus sendeur" van het Gelders pro gramma van de RONO kan men dinsdag luisteren naar The Eve ning Stars uit Lichtenvoorde, die onder leiding van de heer B. Krab- benborg uit Lichtenvoorde een concert zullen geven. „Zo maor der tussendeur" staat onder redac tie van Bert Witte veen. In het Gelders programma kan men voorts luisteren naar „Greui en Bleui" en naar een Betuwse brief. TELEVISIE NEDERLAND I 18.45 Kleur: Fabeltjeskrant. 18.55 NOS: Journaal. 19.04 VARA: Coronation Street, T V-feuilleton. 19.30 Opmaat, een afwisselend pro gramma met veel muz. 20.00 NOS: Journaal. 20.20 VARA: Achter het nieuws. 20.45 Kleur: Ironside, TV-film. 21.35 Velen met mij: problemen van kijkers. 22.00 Zo goed als nieuw, comedie rond de handel in gebruikte au tomobielen (dl. 6). 22.25 NOS: Journaal. 22.30-23.00 TELEAC: Statistiek - les 14. NEDERLAND II 18.45 NOS: Kleur: De Fabeltjeskrant. 18.55 NOS: Journaal. 19.04 NOS: Scala: informatief pro gramma. 19.30 NCRV: Scheepsjongens van Bontekoe, vervolgverhaal. 19.40 Alleen op weg, familie-feuille ton. 20.00 NOS: Journaal. 20.20 NCRV: Kleur: Please Sir, luchtige TV-serie. 20.45 Tweekamp, quiz tussen stu dententeams. 21.10 KijkKijk: uit het leven van Jan en Alleman. 22.00 Actualiteitenrubriek. 22.25 Collegium Musicum Judai- cum: Joodse liederen. 22.40-22.45 NOS: Journaal. DUITSLAND I (Reg. progr. NDR: 18.00 Hafenpoli- zei, TV-serie. 18.30 Act. 18.45 KL: Zandmannetje. 18.55 Sportjourn. 19.26 KI. Lieber Onkel Bill, serie. 19.59 Progr. overz. WDR: 18.00 KL: Pro gramma overz. 18.05 Ki.: Der Mann von gestern, film. 18.30 KL: Voor de kleuters. 18.40 Hier und Heute en Nws. 19.20 K1.: Colomba, TV- spel). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Act. 21.00 Barenfang in Hinter wang, film. 21.55 KL: Cult. kron. 22.40 Journ., comment, en weerber. 23.00 Zeichen der Zeit, film. 23.45 Journ. Met ingang van 1 mei zal de NOS- radio meer zendtijd krijgen. Het aan tal uren per week wordt van 58 tot 69 opgevoerd. Omdat het totale aantal zend uren per week voor de drie zenders gehandhaafd blijft op 299, zullen de andere omroepen iets moeten terug geven. Per 1 oktober wordt een uit breiding van de totale zendtijd ver wacht. Bovendien zal een .herinde ling van de zendtijd moeten worden doorgevoerd als de Tros B-omroep wordt. De bekende radioreporter Guus Weitzel, die vorig jaar als medewer ker van de Wereldomroep werd ge pensioneerd, heeft zijn omroepher- inneringen verwerkt in een serie van vijf radioprogramma's, waarvan de NOS-radio het eerste zal uitzenden op dinsdag 13 januari, 's morgens van 9.00 tot 9.35 uur via Hilversum I. De heer Weitzel, die in 1927 bdj de radio kwam en vóór de oorlog grote bekendheid genoot als AVRO- omroeper, gaat in de eerste afleve ring van zijn serie terug tot de be ginjaren van de radio-omroep. Hij vertelt van zijn eerste ervaringen bij de omroep en lardeert zijn verha len met muziek, die in die tijd popu lair was. De muziek voor deze program ma's werd uit het historisch ar chief van de NOS gekozen door Jan Bronckhorst, medewerker van de muziekafdeling van de Wereldom roep. V DUITSLAND II 18.05 Act. en muz. 18.40 KL: Sen- sationen zwischen Himmel und Er- de, circusprogr. 19.10 K1.: Junger Herr auf alten Hof, film. 19.45 Nws., act. en weerber. 20.15 K1.: Med. kron. Aansl.: Nws. in het kort. 21.00 Wande (Falak), Hong. speel film. Aansl.: Filmkritiek. 22.35 Nws. en weerber. 22.45 Intern, korte films: 1. Pas de deux (Canada 1968). 2. Der Spielplatz (Canada 1966). 3. Black TV (USA 1969). Plm. 23.20 Einde. TELEVISIE NEDERLAND I NOS/NOT 10.45-12.00 Schooltele visie. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. van gis teravond. 10.30 Muz. amusem. pro gramma. 11.45 Kook-cursus. 12.00 Act. 12.50 Intern, persoverz. 13.00- 13.30 Journ. 16.35 Nws. 16.40 Voor de kinderen. 16.50 K1.: Voor de kin deren. 17.00 KL: Sieger in allen Ren nen, film. 17.55-18.00 Nws. DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerber. 17.35 Wa gen 54 bitte melden..., film (herh.). RADIO HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtend- gym. 7.20 Stereo: Lichte gr. muz. 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Ste reo: Lichte gr. muz. (8.30-8.33 De Groenteman). 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitgebreide rep. of her haling NOS-Programma. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Muz. uit de Middel eeuwen en Renaissance (opn.) AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (11.00-11.02 Nws.). 11.30 Rondom 12: progr. voor de vrouw. (11.55 Beursber.). Over heidsvoorlichting: 12.30 Uitzending voor de landbouw. AVRO: 12.40 Toppers van toen (gr.). 13.00 Nws. 13.11 Radiojourn. NOS: 13.30 Spie gel van België: muz. en nws. van onze zuiderburen. 14.00 Stereo: Klein chanson. 14.40 Jazz uit het historisch archief. AVRO: 15.10 Ne derlandse componistenportretten. 16.00 Nws. 16.03 Inleiding tot mu ziekbegrip, muzikale lezing. 16.25 Stereo: Pianorecital: mod. muz. (opn.). 16.45 Land der Muzen: kunst kroniek. 17.15 Stereo: Jazz Spec trum: oude en mod. jazz. 17.55 Me dedelingen. 18.00 Nws. 18.11 Radio journ. 18.25 Stereo: Licht órkest en zangsolist (opn.). 18.50 Paris vous parle. 18.5o Voor de kinderen. 19.00 Trefpunt: discussie-rubriek voor ac tuele zaken. 19.30 Nws. 19.35 Van avond: vrolijk-heid, muziek, actua liteiten en wetenswaardigheden. 22.00 Gonk!: satirisch progr. 22.30 Nws. 22.40 Med. 22.42 Radiojourn. NOS: 22.55 Zin-tuig: kunstkroniek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.11 Het leven de woord. 7.16 Op het eerste gehoor: stereo: klass. en mod. muz. (gr.). (7.30 Nws.; 7.32-7.50 Act.) 8.00 Nws. 8.11 Te Deum laudamus: gewijde muz. (opn.). 8.30 Nws. 8.32 Stereo: Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gym. voor de huisvrouw). 9.35 Schoolra dio. 10.00 Koren op de molen: godsdienstige lezing. 10.15 Stereo: Franse en Italiaanse operafragmen ten (gr.). 11.00 Nws. 11.03 Ferdinand Huyck (deel 13), seriehoorspel. (her haling van donderdag 8 januari jl.) 11.25 Voor de zieken. 11.55 Med. KRO: 12.00 Stereo: Van twaalf tot twee: gevar. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws; 12.41 Act. 13.00 Raden maar...) 14.00 Concilie postbus. 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: muzikaal middagmagazi ne. (16.00 Nws.). 17.00 Overheids voorlichting: Raymundo Debrot in gesprek met de Antilliaanse schrijf ster Sonia Garmers. 17.10 Voor de kleuters. 17.15 Hai!, familieprogram ma. 18.19 Uitz. van de KVP. 18.30 Nws. 18.41 Act. 19.00 Licht ensem ble en solisten. 19.40 Conciliepost bus (herh.). 19.45 Wie is in godsnaam Jezus Christus?, lezing. 20.00 Ste reo: Klass. en semi-klass. muz. 20.45 Uitgeschakeld?, beschouwin gen over ouder worden en ouder dom. 21.00 Klass. en mod. muz. voor strijkers (opn.). 21.30 Babel: kunstkroniek. 22.25 Overweging. 22.30 Nws. 22.40 De zingende kerk: muzikale lezing. 23.00 Kontekst: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Stereo: Jazz in Den Bosch. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws.) 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijk gevar. visite. (12.00 Nws.). 13.00 Nws. 13.03 Ekspres: licht pi. progr. 14.00 Nws. 14.03 De Eddy Becker Show. 15.00 Nws. 15.03 Drie-draai. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Mix: 120 minuten rijp en groen op alle toeren. (17.00 Nws.). Diehard Newhafer, auteur van boe- ken die in ons land in meervou dige herdrukken bij „Hollandia" te Baarn van de persen rollen, heeft zijn reputatie met het schrijven van „Op vleugels van de storm" weer eens bevestigd. Zo op het eerste ge zicht lijkt het gemakkelijk van moord, bankroof, gewaagde vlieg avonturen, gokken aan de speelta fel, huwelijksontrouw, drankzucht en meer van hetgeen de mens in ne gatieve zin van de dieren onder scheidt, een roman samen te stellen. Van ieder onderwerp op zich is het voor een doorsnee auteur mogelijk er een boek van samen te stellen. Het is echter de verdienste van Ri chard Newhafer de mens met al zijn deugden en ondeugden in een bijna levensechte gedaante te teke nen. De ondeugden werden al genoemd. Tot de deugden kunnen we rekenen: de hechte vriendschap tussen vier mannen, die deze elkaar hebben ge zworen tijdens een Koreaans oor- logsavontuur. Het hele verhaal heeft als achter grond de orkaan „Margo", die de kust van Florida teistert. Newhafer toont gewild of ongewild in zijn boek ook aan, dat noch de onverschillig heid van de alcoholist, noch de ge wiekste bankrover of roulettespeler, noch de fabelachtig rijke weduwe >vereind blijft als de elementen - in lit geval de orkaan - losbarsten. Het boek tekent - hoe kan het crouwens ook anders bij een auteur met duizenden vlieguren op zijn con duitestaat - de piloten, die met zelf opofferende overgave de lucht in gaan om de kern van een orkaan op te sporen om zodoende anderen het leven te redden. Newhafer staat er ook om bekend, en dat is niet een van zijn beste eigenschappen, dat hij te veel personen in een kort tijdsbestek laat opdraven. Dat ver eist meer dan gewone aandacht van de lezer, die echter niet onbeloond blijft. De prijs van het boek bedraag 14.90.

De Vallei | 1970 | | pagina 6