UITVERKOOP: voor meeste vrouwen geen noodzaak maar een hobby De Cubaanse revolutie gaat haar eigen, goed herkenbare weg Winkelplanken worden steeds maar leger BALANS VAN ELF JAAR CASTRO-BEWIND Israël beperkt de invoer VOOR HAAR I „BIJ OPHEFFING BELEMMERINGEN 1 KAN HELFT VAN DE BEROEPS- BEVOLKING UIT VROUWEN I BESTAAN" VOOR HEM HET KAN NOG JAREN DUREN VOORDAT DE ECONOMIE VAN HET LAND GEZOND IS HOBBY SPAREN NACHTWERK SCHOONMAAK FIDEL'S BROER VERANDERING RUSLAND BIJGELEGD ISOLATIE VERVREEMD TE DUUR TEKORT T7oor de half-jaarlijkse uitverkoop die donderdag begint on dergaan vele winkels een metamor fose. De netjes opgeruimde toonban ken zijn niet langer zichtbaar onder de stapels opgetaste spullen. Er heerst een chaos, die bij 'n groot scheepse schoonmaak hoort. Het veel geroemde sfeertje, dat in elk Neder lands huis en dus ook in elk winkel pand te vinden moet zijn, is opeens ver te zoeken. Het is begrijpelijk dat een groep men sen zich ver van die chaos wenst te houden, maar dat een andere catego rie er juist door aangetrokken wordt. Tot die eerste groepering behoren in de praktijk vooral de mannen. Zij ko pen als zij iets nodig hebben. Betalen zij een tientje minder dan normaal, dan vinden zij dit bedrag meegeno men. Maar uitverkoop? Nee liever niet. De laatste categorie bestaat meest al uit vrouwen. Geen psycholoog heeft nog een afdoende verklaring voor het verschijnsel kooplustigen gevonden. Voor de meeste vrouwen is winkelen geen noodzaak maar een hobby. Die nieuwe jurk of dat afdruiprek fungeert soms als voorwendsel om de stad in te gaan. De koopwoede openbaart zich pas bij een bak afgeprijsde spullen, waar de dames agressief in staan te graaien. Zij snuffelen met plezier tus sen de rekken japonnen en stapels keukengerei. De reclame-bureaus we ten allang dat de vrouwen driekwart van hun huishoudgeld besteden en hebben er hun advertentie-campagnes voor aangepast. „Het is bekend dat een vrouw met genoegen winkelt", zegt men bij C en A. Brenninckmeijer in Amsterdam. ,.Het uitzoeken van een jurk vermin dert haar plezier niet. Integendeel. Kan zij die jurk ook nog goedkoper kopen, dan wordt dit plezier in ruime mate vergroot". De voldoening met een koopje thuis te komen, moet dezelfde zijn, die haar man heeft wanneer zijn favoriete club zondags wint. De zeer prijsbewuste vrouw koopt haar bontjas in de zomer en haar bi kini in de winter. De enige voorwaar de is dat zij over reserve-geld moet beschikken. De zeer verstandigen spa ren voor de uitverkoop, zoals ande ren voor een vakantie of een bruiloft. De zakenmensen willen 't hun klan ten zo veel mogelijk naar de zin ma ken. Het hele jaar uitverkoop houden is voor de op koopjes beluste vrouw een paradijs. De winkeliers en waren huisdirecties weten dit en zorgen voor voordelige aanbiedingen elke maand van het jaar. Want de wet verbiedt hun meer dan twee keer per jaar een algemene op ruiming te houden. En dan te beden ken dat deze wet op verzoek van het bedrijfsleven zelf werd ingesteld. Het grootste deel van de Nederlandse za kenmensen wil de zomer- en winterop- de uitverkoop-regels hielden. Een klein gedeelte van de winkeliers voelt hier niet veel voor. Vandaar dat er jaarlijks zo'n honderd mensen be boet worden omdat zij zich niet aan de uitverkoop-regels hielden. Zoals elk seizoen zijn de meeste koopjes in de textielsector te vinden. Kleren zijn nu eenmaal modieuze ar tikelen, die soms na een paar maanden al ouderwets zijn. „De prijs verschillen zullen bij speciale mo dellen aanzienlijk zijn", zo zegt men bij C. en A. Oude spullen in vak termen winkeldochters genoemd hebben wij niet veel. Alle goed gaat snel de winkel uit. Zijn er echter nog jassen van incom plete series wat maat of kleur betreft, dan worden zij afgeprijsd. Ook als een artikel om de een of andere reden niet meer aantrekkelijk is, dan maken wij het aantrekkelijk door de prijs te verlagen". Bij de Hema, V. en D. De Bijenkorf en bij de particuliere winkeliers zullen de klanten voor de rokken, broekpak- ken en jassen enkele tientallen gul dens minder betalen dan een maand geleden. „De drukte voor de eerste dag van de uitverkoop zal niet overstelpend zijn", zo dacht men bij De Bijenkorf. „De tijd van voor de oorlog dat de po litie te paard de mensenmenigte voor de deuren in bedwng moest houden is voorgoed voorbij". Een enkeling zal woensdagnacht voor een winkelpui bivakkeren. Het gaat hem dan om die stereo-bandrecorder van een paar tientjes, die als lokaas is uitgezet. Ook de tijd dat een televisietoestel voor een kwartje werd aangeboden, een radio voor een dubbeltje en een servies voor een cent behoort vrijwel tot het verleden. De winkeliers en het warenhuis-per soneel maken plaats voor hun nieuwe collectie spullen. Daarom moeten ve le artikelen, die uit het vorige seizoen stammen, verdwijnen. Met andere woorden: in de winkels wordt schoonmaak gehouden. iinnitiimiiiiiimimniiiiitiiiiimiimimiiiiiiironiiniiiiiiiiiiitiimtii 1 WAALWIJK In Nederland be- staat thans ongeveer 23 pet. van de 1 beroepsbevolking uit vrouwen, in de Verenigde Staten reeds 40 pet. Als 1 alle belemmeringen zouden zijn weg- genomen, kan de helft van de be ll roepsbevolking uit vrouwen bestaan. I Dit zei vrijdag de voorzitter van de Kamer van Koophandel en fabrie- ken voor noordelijk Noord-Brabant, de heer J. Timmermans, in zijn I Nieuwjaarsrede. Hij ging op de pro- blematiek van de vrouwenarbeid in, 1 omdat de industrie in het gebied van 1 zijn kamer sterk „vrouweninten- I sief" is. Om de deelneming van de I vrouwen aan het arbeidsproces te I stimuleren of te vergemakkelijken I beval de heer Timmermans de vol- gende maatregelen aan, die zouden i moeten worden genomen na samen- I spraak en in samenwerking tussen 1 overheid, bedrijfsleven en werkne- mers-overlegorganisaties: Woningbouw sterker inrichten op efficiënte indeling van de woning, arbeidsbesparende huishoudelijke I apparatuur meer bereikbaar maken 1 door het stimuleren van: a. ver- strekking van leningen voor dit doel, b. verhuur van apparaten. Aanpassing sociale wetgeving aan I specifieke eisen van arbeid gehuw- I de vrouw. Afstemming bepaling van arbeids- recht op vergroting toestroom van vrouwen naar arbeidsmarkt, i Uitbreiding scholings- en herscho- I lingsmogelijkheden voor vrouwen. 1 Verbetering van de beroepenvoor- lichting en beroepskeuzen-advisering op scholen en gezinsvoorlichting via maatschappelijk werk(st)ers. Herziening van de financiële waar dering van enkele vrouwelijke be roepen. Uitbreiding belastingfaciliteiten voor de arbeidsinkomsten van de ge huwde vrouw. Verbetering in de afstemming van de bedrijfsorganisatie op de arbeids- mQgelijkheden van de gehuwde vrouw. Optimalisering van het voordeel, te behalen uit de gunstige ligging van sommige bedrijven. Verhoging van de kwaliteit van de vervoersvoorzieningen Uitbreiding en verbetering infor matievergaring en- verstrekking. Opname van de cijferverzameling in de maandelijkse informatie van het CBS. lanuiiHiiimiiHiiniiminiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiimiiiiiiHiiiiMiiiiiiiiiHi Een overzicht geven van de toestand in Cuba is in 1969 niet eenvoudiger dan toen Fidel Castro me» dan een decennium geleden met zijn experiment begon. Vooropgesteld moet worden dat er geen duidelijk referentiepunt bestaat om het Castrisme te vergelijken met het conventionele communisme, zoals dat in Rus land wordt beleden, of met het felle Maoïsme van Peking. De Cubaanse revolutie gaat haar eigen, duidelijk herkenbare weg. In het Cubaan se communisme vervullen nationale trots en nationale wil een zeker even belang rijke rol als de ideologie. Het enige communistische steunpunt op het westelijk halfrond is nooit geteisterd door rondtrekkende rode gardisten. Evenmin heeft Cuba economisch rampzalige „grote sprongen voorwaarts" of interne partijzuiveringen in de stijl van het Krem lin gekend. Uit de gratie raken bij de Cubaan se communistische partij houdt ge woonlijk verlies van positie in, maar niet gevangenisstraf. In onmin ge raakte intellectuelen worden alleen maar overgeplaatst of genegeerd, of in het ergste geval in het openbaar berispt. In de ruim 10 jaar van Cas- tro-bewind is nog geen algemene am nestie voor Cubaanse politieke gevan genen afgekondigd, maar evenmin worden dezen uitgehongerd of terecht gesteld. Sommigen, die de leer van Castro hebben aanvaard hebben zich weer in de maatschappij mogen voe gen. Mensen die het oneens zijn met Cas tro mogen nog steeds het land verla ten, een unieke situatie in een com munistisch land. Maandelijks vertrek ken er zo'n 4.000. De uittocht vormt een veiligheidsklep om tegenstand te gen het bewind kwijt te raken. De kritiek op de regering schijnt de laatste tijd meer gehoord te worden dan ooit eerder sinds Castro het roer in handen nam. De kansen om om verwerping van het bewind schijnen echter zeer klein. Castro weet zich gesteund door de meeste jongeren, die meer dan de helft van de 8 miljoen eilandbewoners uitmaken. De tienduizenden boeren staan achter hem, evenals de honderd duizenden die in hem de hersteller zien van de nationale waardigheid, na de jaren van Spaanse en Noordame- rikaanse overheersing. Castro moet ook zeker kunnen rekenen op de steun van veel zwarte Cubanen, die niet licht zullen vergeten, dat hij bij na onmiddellijk nadat hij aan het be wind was gekomen, een eind maakte aan veel vormen van rassendiscrimi natie. Fidels broer, Raul, is de baas over de strijdkrachten en zal waarschijn lijk de leiding over het land van hem overnemen, als hij dit niet langer zou kunnen. Driekwart van de hiërarchie in de Cubaanse communistische partij be staat uit geharde veteranen van de guerrilla tegen dictator Batista. In politiek aanzien is er niemand die zich thans, of in de komende jaren, met Castro kan meten. Het zou buitengewoon moeilijk zijn het stempel uit te wissen, dat Castro op het land en de uitvoering van de sociale programma's heeft gedrukt. Aan opheffing van het vrije onder wijs, de kosteloze gezondheidsdienst en de vrije huren kan moeilijk worden gedacht. De Cubanen zijn gewend ge raakt aan zaken als gratis sportwed strijden, begrafenissen, telefoon en af schaffing van de belastingen. Zelfs de meest fervente tegenstan ders van Castro nemen de praatjes over omverwerping van het bewind, zoals de ballingen in de Verenigde Staten doen, nauwelijks au sérieux. Er zijn al te veel pogingen mislukt. Daar naast is het hoogst onwaarschijnlijk, dat de Sovjet-Unie zonder slag of stoot zou toestaan, dat Cuba uit de commu nistische wereld wordt losgeweekt. Uit wat tot dusver bereikt is blijkt, dat Castro's revolutie minder streng is tegenover haar eigen mensen, een minder doctrinaire ideologie aanhangt en op logischer wijze de talrijke so ciale problemen van het land aan pakt dan de meeste van de grotere socialistische broeders. Er zijn in 1969 echter aanwijzingen te vinden dat dit beeld veranderd wordt door de economische werkelijk heid. Zo worden tienduizenden gedwongen tewerkgesteld op de suikerrietvelden, in andere handambachten of in de fa brieken. Het bureaucratisch stelsel behandelt het individu als een stuk suikerriet. De motieven voor deze ge dwongen arbeid zijn zowel politiek als economisch. Handwerk is volgens Cas tro de beste leermeester. Het met zweet doordrenkte hemd is een erete ken. Op Cuba bestaat geen lijntrek ken: om te eten, moet je werken. Castro legt er in zijn redevoeringen steeds de nadruk op, dat Cuba's vorm van revolutie krachtig, revolu tionair en natuurlijk Cubaans moet zijn. Het grootste probleem waar hij mee te kampen heeft, is de financiering van de ambitieuze sociale en economi sche programma's van de regering, zonder geld van de Russen zou er maar weinig van verwezenlijkt kun nen worden. En met het verder inzak ken van de Cubaanse economie, neemt de Russische invloed toe. De meeste handelszegslieden in Ha vana achten het cijfer van een mil joen dollar per dag aan niet-militaire hulp uit Rusland reeds verouderd. Een zegsman uit het Westen beweert, dat sinds hij twee jaar geleden in Cu ba aankwam de Russische invloed daar is vertienvoudigd! De duidelijkste aanwijzingen voor de Russische invloed zijn: De uit Cubaanse en Russische bronnen verkregen bevestiging dat •het grote handelsakkoord van het lopende jaar meer hulpverlening be vat dan de Cubanen verwacht had den. De nieuwe overeenkomsten voor samenwerking op technisch en we tenschappelijk gebied, waarin be grepen gezamenlijk onderzoek voor atoomenergie en voor het opvangen van de berichten van weersatellie- ten. Een toevloed van jonge Russische technici naar het eiland. Verbetering van de stemming in de pers tegenover de Russen. Nog maar 18 maanden geleden werden de Russen in de pers minder ge noemd dan de Algerijnen. Noord- Vietnam, de Viet- ong en Noord-Ko- rea blijven favoriet, maar de Rus sen boeken terreinwinst. Het vorig jaar juli afgelegde Rus sische vlootbezoek, waarmee de Russische marine voor het eerst tot op het westelijk halfrond doordrong. De algehele, maar onofficiële steun aan Rusland in het ideologi sche geschil met China. Twee jaar geleden werd het geschil in de pers nog doodgezwegen. In de afgelopen maanden heeft Cu ba een kleine twist met Ruslands trouwe bondgenoot Oost-Duitsland bij gelegd en er bijna geheel het zwijgen toegedaan over een gewapende revo lutie in Latijns-Amerika. Dit in over eenstemming met de Russische denk wijze, dat als Cuba zijn revolutie naar het Zuidamerikaanse continent wil exporteren, het dat beter met voorbeelden dan met wapens kan doen. De onderdrukking van alle openba re onenigheid met het regeringsbeleid ruikt naar Stalinisme. De intellectuè- len staan bloot aan censuur: mensen die in rijen moeten wachten, worden gewaarschuwd, niet te klagen. De campagne ter verhoging van de waakzaamheid tegen „vijanden" van Cuba schijnt steeds krachtiger te worden. Vrijwillige arbeid, eens een werkelijkheid, is thans niet meer dan een technisch begrip. „Iedereen doet produktief werk, omdat hij weet dat hij wel moet", zo zegt een intellec tueel in Havana. De regering schijnt weloverwogen de isolatie van het land van de rest van het halfrond groter gemaakt te van Mexicaanse vliegtuigen, en de luchtverbinding met Mexico zou in ge vaar kunnen worden gebracht door een verdere verslechtering van de on derlinge betrekkingen. Twee jaar geleden organiseerde het bewind van Castro internationale bij eenkomsten van cultureel en politiek belang. Nu beperkt het zich tot de rol van gastheer voor sportmanifestaties. De regering onderhoudt contacten met radicaal links in Amerika, maar deze schijnen niet al te hecht. Zwarte Panters die een bezoek hebben ge bracht aan Cuba kregen daar een koe le ontvangst. Zwarte-Panterleider El- dridge Cleaver is tijdens zijn balling schap in Cuba nooit officieel ontvangen. Later gaf hij het op en vertrok naar Algerije. Andere Panters werden ge dwongen om suikerriet te kappen en kregen geen toestemming om hun zwarte cultuur te verspreiden of zich te organiseren. De Russische journalis ten die de spaarzame persconferenties van de Zwarte Panters bijwoonden kon den maar weinig waardering opbrengen voor hun idealen. Een zegsman in Havana beweert, dat Fidel Castro Cleaver wel had wil len leren kennen als mede-revolutio nair, maar.niet in diens rol van Zwarte Panter. hebben. Nadat door de economische blokkade door de Verenigde Staten en door de sancties van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) al de handel en een groot deel van de cultu rele contacten met de buitenwereld waren afgesneden, heeft Cuba nu ook een aantal vervoerverbindingen ver loren. De vluchten van de KLM op Ha vana liggen al bijna een jaar stil, en die van de Tsjechoslowaakse lucht vaartmaatschappij CSA al enige maanden. Havana heeft alleen nog maar luchtverbindingen met Moskou, Praag, Madrid en Mexicostad. Mexi co en Cuba hebben onlangs harde woorden gewisseld over het kapen De Cubanen raakten vervreemd van bezoekende leden van de Amerikaanse radicale studentenbeweging „Students for a democratic society" (SDS), door hun hang naar narcotica en hun vreem de dracht. Aan de andere kant hebben links-ra dicale bezoekers verklaard, dat zij het Cubaanse apparaat bureaucratisch, con formistisch en nogal teleurstellend na hun verwachtingen vonden. Het enige wat zij gemeenschappelijk schenen te hebben was hun haat tegen de Ameri kaanse regering. Zowel de SDS als de Zwarte Panters hebben zich in Cuba laten inlijven in een linkse Amerikaanse „brigade" voor het binnenhalen van de suikerrietoogst. De economische problemen hebben ongetwijfeld bijgedragen tot de zelf in gekeerdheid van Cuba. Heel het land werkt op het ogenblik aan het streven, om in juli een recordoogst aan suiker riet binnen te hebben. In de tussentijd is er voor weinig andere dingen belang stelling. Het streven is gericht op een oogst van 10 miljoen ton suikerriet, waarmee men de schulden aan de Sowjet-Unie, de andere communistische bondgenoten en het Westen wil betalen, om de eco nomie weer in evenwicht te krijgen. Door de grootscheepse suikercampag ne worden echter het onderwijs, het vervoer, de verbindingen, de dienstver lening voor de consumenten en de re geringshuishouding ontwricht. Ook vormt zij een zware last voor de ove rige landbouw- en industrie-program- ma's. Economisch deskundigen geloven dat de regering van Castro een enorme inspanning zal moeten leveren om het gestelde produktiedoel te bereiken Zelfs als het behaald wordt, kan het nog wel jaren duren voordat de econo mie van het land gezond is, zo menen zij. Hun mening is gefundeerd op de hoge kosten per roduktie-eenheid, die op bij na alle terreinen geldt. Sommige des kundigen geloven dat Castro suiker produceert voor een prijs die hoger ligt dan de premieprijs die Moskou aan Havana betaalt en veel hoger dan de huidige prijs op de wereldmarkt. Zegslieden wijzen erop, dat hoewel het oogstdoel van 10 miljoen ton al meer dan vijf jaar geleden werd be raamd, de regering onlangs een nood- programma in werking heeft gesteld om een tekort aan mankracht bij het binnenhalen van de oogst te voorko men. Deze wijze van planning is vol gens hen kenmerkend voor de afgelo pen 10 jaar. Een tweede belangrijke factor schijnt de regeringscampagne tegen belonin gen voor grotere arbeidsprestaties te zijn. Communistische functionarissen klagen herhaaldelijk over het werkver zuim, het misbruik van regeringsmate riaal en slordig werk. De regering beweert, dat de produk- tie stijgt, maar het geloof van zelfs de grootste naïeveling wordt op de proef gesteld bij het zien van steeds meer le ge winkelplanken en van nieuwe beper kingen voor de consumenten. Officieel luidt het parool voor het volk: harder werken, meer produce ren en in ruil daarvoor minder eisen stellen. Oproepen tot eenheid en zelf opoffering zijn thans niet meer dan partij-jargon. Het tekort aan voedsel en kleding wordt dagelijks nijpender. Van de essentiële voedingsprodukten is alleen het zout nog niet op de bon. Het is niet langer mogelijk om sigaren, rum of koffie drie Cubaanse produk- ten bij uitstek te kopen wanneer men maar wil. Het openbaar vervoer verloopt moei zaam, er is weinig vermaak en lectuur, zelfs politieke propaganda is alleen maar voor geld te krijgen. Het onderwijs lijdt onder de tewerk stelling van leerlingen op de suiker rietplantages en het gezondheidspro gramma wordt getroffen door een te kort aan medicijnen. Ondanks deze moeilijke tijden kan gezegd worden, dat de Cubaanse stra ten tot de veiligste van de hele wereld behoren. Er is weinig dronkenschap er is geen drank geen probleem van verdovende middelen, geen over vallen en maar zelden een betoging, zelfs niet voor voedsel. De mensen zien er vermoeid en sloom uit. De stemming is zo grauw, dat zij lijkt te wedijveren met de af bladderende verf op de gebouwen. Te genover deze achteruitgang stelt de re gering hogere eisen en toont minder ge duld met lijntrekkers. JERUZALEM Israël wil de invoer drastisch gaan beperken en heeft be paald dat importeurs de helft van het bedrag van de waarde der in te voeren goederen in de schatkist moeten storten. Dit gaat heden in. Het geld zal na zes maanden met in begrip van 6 percent rente worden te rugbetaald. De regering hoopt dat deze „leningen" een bedrag groot ongeveer 50 miljoen dollar zullen opbrengen, terwijl men terzelfder tijd de inflatie-dreiging af remt. Zij verwacht tevens dat door de nieu we maatregel de import zal worden be perkt en de betalingsbalans die in de eerste 11 maanden van 1969 een te kort vertoonde van 540 miljoen dol lar er gunstig door zal worden be ïnvloed.

De Vallei | 1970 | | pagina 7