SPRINTER RAZEN: Pfrommer heeft me geweldig opgevangen Oranje onvoorbereid naar Londen vertrokken W 32 schaakmeesters in Wijk aan Zee Eijkenbroek speelt zijn 20e interland G. Goossens maakt furore in pluimvee Grote order VHC Holland Paja Samardzic hervat training Secretariaat KNMV officieel geopend Japan won van Italië: 3-1 VEEL GELEERD STEUN ENORM AARDIG KANSLOOS Post/Sercu op kop in Bremen Kessler: „Ik had het ook graag anders gezien KLAAGZANG DOORKRUISEN ONGUNSTIG Geen gratie Betty Stöve begon sterk NIET TE OUD VOORBEREIDING Kees Verkerk heeft geen koorts meer Amateurclub in 4e ronde FA-cup SPORT IN 'T KORT Nederlandse skititels slalom verdeeld HOCKEYTOERIVOOI DINSDAG 13 JANUARI 1970 DEVENTER Van gisteren af hoort sprinter Jan Bazen (21) eindelijk ergens bij. Als toegevoegd lid van de Nederlandse kernploeg hoeft hij niet langer een zaam en alleen voort te modderen en kan hij nu in het Beierse Inzeil ten slotte profiteren van de kennis van een heuse trainer. Bazen opgelucht: „Ik heb al ontzet tend veel van Leen Pfrommer geleerd. Een specifieke sprinttrainer als Gerard Maarse zou natuurlijk helemaal ideaal zijn, maar daar is nu eenmaal geen geld voor. Maar Pfrommer weet er ook vëel van". „Conditie had ik wel genoeg, maar er moest wel behoorlijk aan mijn tech niek worden geschaafd. Nog trouwens. Ik ben blij dat ik nu iemand heb die me daarmee kan helpen". Eigenlijk is het een klein wondertje dat automonteur Jan Bazen het on danks zijn gebrekkige voorbereiding heeft gered. De sprinttitel die hij in Deventer even kwam ophalen heeft in een land waar dit flitsende jachtwerk nog in de kleuterschoenen staat natuur lijk weinig te betekenen, maar zijn tij den op de 1000 meter vormden toch een niet te verwaarlozen indicatie voor zijn indrukwekkende sprintvermogen. Daarmee heeft hij ook de technische commissie vertederd. Bazen naar West Allis in Amerika. Voor een niet gering deel heeft hij dat te danken aan een uiterst actief legioen van gulle supporters in zijn woonplaats Zevenhuizen, die deze rappe ingezetene in tijden van kommer en ellende mo reel en financieel hebben gesteund. Want de KNSB kwam niet over de brug. Niet uit krenterigheid, maar ge woon omdat er voor de sprinters al weer geen centen waren. En onder deze wanhopige omstandigheden rom melde Jan Bazen maar wat aan. Bazen: „Ik moest toch wat doen. Er zat weinig anders op. Door mijn dienst tijd was ik in conditioneel opzicht veel t« veel achterop geraakt om op de lan ge baan nog iets te kunnen klaarmaken. Ik wist wel dat de KNSB ook dit sei zoen weer niets aan die sprinttrai ning zou doen, maar daar heb ik me maar niet zoveel van aangetrokken. Ik heb gewoon maar geprobeerd er het beste van te maken in de hoop dat er HANS EIJKENBROEK een paar snelle tijden uit zouden ko men". En er kwamen snelle tijden uit. Op merkelijk veel snelle tijden zelfs. En Jan Bazen, de sprinter dae plotseling en ondanks alles was opgestaan, werd uitgenodigd voor de landenwedstrijd Nederland-Nóorwegen in Heerenveen. En hoewel hij daar op de 500 meter te leurstelde zorgden de vierduizend in woners van Zevenhuizen er toch voor dat Bazen kon afreizen naar Noorwe gen, waar hij zich aansloot bij de groep van Leen Pfrommer. Bazen: „Pfrommer heeft me gewel dig opgevangen. Ik vind het enorm aar dig van hem dat hij zich met mij heeft willen bemoeien, want dat was hij ten slotte helemaal niet verplicht". Tijdens de Nieuwjaarswedstrijden in het Oslose Bisletstadion bleek Jan Ba zen met sprongen vooruit was gegaan. In een veld van schichtige Noorse en Zweedse specialisten legde hij beslag op een triomfantelijke derde plaats in het sprintklassement. Bazen: „Daar had ik ook helemaal geen las van zenuwen. Tussen die man nen kon ik tenslotte onmogelijk afgaan. Maar in Nederland verwachten ze nu ineens zo verschrikkelijk veel van je. Wanneer je zo'n beetje een reputatie begint te krijgen en je je telkens moet waarmaken ben je veel meer gespan nen. In Deventer maakte ik zondag op allebei die afstanden een rare misslag. Nou, dat is me nog nooit overkomen en waar het aan lag is voor mij ook een raadsel. Over die vijfhonderd meter die ik daar heb gereden was ik trouwens helemaal niet zo erg tevreden. Die kan echt wel sneller". Desondanks vertrekt Jan Bazen straks met weinig illusies naar West Allis, omdat hij ervan overtuigd is dat hij voorlopig nog niet is opgewassen te gen de reuzensprintkracht van de vedet ten in deze specifieke tak van de schaatssport. „Ik ben daar natuurlijk een kansloze," geeft hij vlot toe. „Maar ik ga er in de eerste plaats naar toe om iets van die mannen te leren". BREMEN Peter Post en Patrick Sercu hebben in de vijfde nacht de leiding in de zesdaagse van Bremen overgenomen van de Westduitsers Bug- dahl en Kemper van wie Kemper „doorgereden" is en slechts met veel pijn in het zadel kan blijven. Fritz Pfenninger verdween uit de wedstrijd, die maandagnacht door 8000 toeschou wers werd bijgewoond, met griep. De stand was vanmorgen, nadat 1.743,180 km waren afgelegd: 1. Post (Ned) Sercu (Bel) 246 pnt. Op een ron de: 2. Schulze/Rens (WD1.) 241 pnt.; 3. Bugdahl/Kemper (WD1) 154 pnt; 4. Wolfshohl/Buschel (WD1) 74 pnt. Op vier ronden: 5. Janssen/De Wit (Ned) 174 pnt. Ou negen ronden: 6. Rudopph Junkermann (WD1) 122 pnt. Op tien ronden: 7. Boelke/Fritz (WD1) 130 pnt. Op 18 ronden: 8. Roggendorf/Gombert (WD1) 130 pnt. Op 20 ronden: 9. Ste vens/Kindt (Bel) 168 pnt. Op 26 ron den: 10. Karstens/Pijnen (Ned) 209 pnt. A De geselecteerden voor het Neder lands elftal dat morgenavond op Wembley tegen wereldkampioen En geland speelt, kwamen gisteren in het KNVB-sportcentrum te Zeist bijeen. Opde foto Epi Drost (links) en Ruud Op de foto Epi Drost (links) en Ruud de achtergrond kijken andere leden van de ploeg toe. ZEIST Optimaal voorbereid valt het Nederlandse voetbalelftal, dat morgen avond voor de eerste keer in de geschiedenis op de heilige grond van Wembley met de Engelsen duelleert, moeilijk te noemen. De geselecteerden, zestien uitgevroren voetballers, zochten gisteren eikaars gezel schap In het Zeister Sportcentrum en vanmorgen al vertrokken ztf naar Schiphol voor de vlucht naar Londen. „Ik had het ook graag anders gezien", onthult een defensief ingestelde bondscoach Georg Kessler. „Maar organisatorisch waren er onoverkomelijke bezwaren". Klaagzang van Kessler: „Op 13 juni van het vorig jaar heb ik al een plan ingediend bij de KNVB. Daarin was, met het oog op deze wedstrijd tegen Engeland, een eendaagse centrale trai ning op 6 januari opgenomen en ver volgens moesten we naar mijn idee drie dagen voor dit duel in Zeist zit ten. De bijeenkomst op 6 januari kon niet doorgaan, omdat Ajax op die dag voor de Jaarsbeursbeker tegen Napoli moest spelen. Daarna ben ik gaan improvise ren. Ik had me voorgenomen de spe lers zaterdag en zondag in Zeist te la ten verblijven, zodra bekend zou wor den dat het bekervoetbal moest worden afgelast. Maar na die afgelasting zag ik dat het geen zin had. De velden waren hier onbespeelbaar en ik voelde er niets voor met de spelers de zaal in te gaan. Daartegen bestaan medi sche bezwaren en bovendien: als je met voetballers niet praktisch, dus op het veld kunt werken, heeft het weinig nut. Oud zeer: Kessler zag zijn voorbe reidingen wederom doorkruist. De be langen van de clubs, beaamt de bonds coach, doorkruisen meermalen zijn be leid. Maar, waarom is de selectiegroep niet zaterdag naar Londen vertrokken? Kessler: „Dat bleek niet mogelijk te zijn. De reden moet u maar aan de KNVB vragen. Dat is mijn afdeling niet". Oordeel van Jos Coler, als voorzitter van de sectie betaald voetbal de hoog ste baas van de bondscoach: „Ik zou niet graag het risico hebben genomen de geselecteerden op deze velden te la ten trainen. Een vroeger vertrek naar Engeland zou niet zo nuttig zijn ge weest, omdat ook daar de meeste vel den onbespeelbaar zijn". Troost van Kessler: „Iedere nationa le coach in West-Europa kampt met dezelfde moeilijkheden. Kijk naar West-Duitsland, waar Helmut Schön met het oog op Mexico, ter voorberei ding elke maand een interland wilde spelen. Hij heeft er met veel moeite twee op zijn programma kunnen plaat sen: op 9 mei en 13 mei tegen Joe goslavië en Noord-Ierland. Ook daar is het belang van de clubs steeds groter geworden". Ongunstig perspectief voor Oranje? Jos Coler: „In de nieuwe constellatie, waamaar de KNVB groeit, zullen we er inderdaad voor moeten zorgen dat de clubs veel meer belang krijgen bij het Nederlands elftal. Ik heb daarover wel wat ideeën, waarin ik niet alleen sta. Ik kan mij voorstellen, dat wij in de toekomst de clubs voor elke afge stane international twee- drieduizend gulden betalen. Op hun beurt betalen de clubs dan aan die speler de premies. Bovendien kunnen de verenigingen wat mij betreft gaan meedelen in de re cette van interlands. Dat zou al een grote stap in de goede richting zijn". Die stap is nog niet gezet. Georg Kessler heeft zich voorgeno men vanmiddag zijn elftal bekend te maken. Het zal er vermoedelijk zo uit zien: Van Beveren, Drost, Israel, Eij- kenbroek en Krol, Rijnders, Jansen en Van Hanegem, Van Dijk, Cruyff en Keizer. PARIJS Paja Samardzic, oud-spe ler van Feijenoord, zal over een week zijn voetbaltraining bij St. Etienne kun nen hervatten. Een zenuw in de heup, die na een trap van een tegenstander in de wedstrijd tegen Legia Warschau bekneld was geraakt, is in een zieken huis te Lyón weer op zijn oude plaats gelegd. BERLIJN De Internationale Voet balbond (FIFA) is niet ingegaan op een Westduits verzoek om de schor singstermijn van de Hongaarse voet baller Zoltan Varga, die in West-Duits land politiek asiel vroeg, in te korten. Varga ontvluchtte de Hongaarse Olympische ploeg in Mexico, waarna de Berlijnse Bundesligaclub Hertha BSC hem, ondanks een schorsing tot het seizoen 1970/1971, onder contract nam. Varga heeft een telegram gestuurd aan de voorzitter van de FIFA, sir Stanley Rous, met het verzoek hem te willen helpen, omdat zijn enige mis daad een vlucht naar de vrijheid was. Een beslissing van de FIFA is voor lopig uitgesteld omdat de commissie, die de zaak Varga in Mexico zou be handelen, zichzelf niet bevoegd ver klaarde en de behandeling overliet aan een commissie die pas in juni zal vergaderen. A Een feestelijk begin voor de dames schaatsploeg, die gisteravond per trein naar Davos vertrok. Carry Geys- sen zondag vierde zij haar verjaar dag had een grote taart meegeno men. V.l.n.r. Carry Geyssen, Akke Falkena, coach Kees Broekman en de Nederlandse kampioene Attje Keu len-Deelstra, die ook hier gretig toe hapte. KAAPSTAD De Rotterdamse Bet ty Stöve is maandag in Kaapstad het internationale tennistoernooi om de kampioenschappen van de westelijke provincie goed begonnen. In de eerste ronde van het dames-enkelspel ver sloeg Betty Stöve de Zuidafrikaanse Boshoff na een zwak begin moeiteloos met 3-6, 6-0, 6-1. Judith Salomé verloor van de sterke Brenda Kirk (Zuid-Afrika) met gering verschil: 4-6, 7-9. In de eerste rond van het heren-en kelspel moest Fred Hemmes .buigen voor de Zuidafrikaan Summers. De donkere Nederlander won de eerste set met 6-4, maar werd vervolgens met 4-6, 1-6 overweldigd. WIJK AAN ZEE De trek van de schakers naar het Hoogoven-toernooi is sinds enkele dagen aan de gang. Van her en der ditmaal uit liefst 23 landen trek ken zij naar de IJmond, om zich daar voor twee dagen of drie weken te nestelen. Die twee dagen betreft de vierkampers, de drie weken de grootmeesters en de meesters, van wie er liefst 32 zijn verzameld. Prof. dr. Euwe legde uit hoe pittig dit la-toernooi weer zal zijn en er werden etsen „verloot" volgens een ingestudeerd patroon, waaruit de partijen-per-persoon-per ronde te voorschijn kwamen. Vandaag beginnen de grootmeester en de meesters aan vijftien ronden. Uiteraard loodzwaar zoals een boksmatch om het wereldkampioenschap alleen duren de schaakronden geen drie minuten maar zo'n vijf uur of langer. Dat schakers daar om bij herhaling zuchten „wat een vak" ligt voor de hand, maar spelen doen ze desondanks. De grootmeestergroep telt 9 grootmeester en 7 meesters. Onder hen natuurlijk Jan Hein Donner. In de eerste ronde ontmoeten elkaar Kurajica (J.-Sl.)Donner (Ned.), Hort (Tsj.-Sl.)Filip (Tsj.-Sl.), Cortlever (Ned.)Taimanof (Rusl.),Kavalek (Tsj.-Sl.) Westerinen (Finl.), Bobotsof (Buig.)Ree (Ned.), Langeweg (Ned.)Ivkof (J.-Sl.), Janosevic (Tsj.-Sl.)Kuijpers (Ned.), Benkoe (VS)Platonof (Rusl.). De meestergroept telt ook zestien spelers, onder wie Van Scheltinga, die voor de 25e keer acte de présence geeft. ZEIST Oranje's aanvoerder Hans Eijkenbroek (30) rekent erop, dat hij morgenavond op Wembley zijn twintigste interland zal spelen. Aanwijzing: de bondscoach overhandigde hem het overzicht van de kamerindeling, waarmee de orde en netheid minnende Kessler per traditie de aanvoerder belast. Sparta's verdediger kijkt daarom nu iets anders aan tegen een kortgeleden gedane uitspraak: „Nu wij voor de eindronde in Mexico zijn uitgeschakeld kan ik mij best voorstellen, dat Kess ler mij met het oog op mijn leeftijd niet meer selecteert, Pleun Strik kan er tenslotte ook wat van en hij is vijf jaar jonger". Kessler, gisteren in Zeist: „Vergeet niet, dat over twee jaar de voorronden voor het wereldkampioenschap 1974 ginnen en op dat moment is Eijken broek 32 jaar. Dat vind ik zeker niet te oud". Waarmee de geruchten als zou Hans Eijkenbroek op Wembley zijn laatste interland spelen de wereld uit schij nen te zijn. Oranje's captain, nuchter oordelend: „Voor eep plaats op de reservevank voel ik niets. Voor Pleun Strik is het een prestigekwestie om mij te verdrin gen en dat vind ik een gezonde zaak. Maar als hij het van mij wint verdwijn ik liever uit de selectie." Aan zelfvertrouwen ontbreekt het Eijkenbroek een typische laatbloei er, die als 27-jarige op 4 april 1967 als international debuteerde zeker niet. „Ik ben de laatste tijd juist weer vrij er gaan voetballen. Het is logisch dat ik wat achteruit liep toen het bij Spar ta minder goed ging. Trouwens, ik heb het voordeel dat ik in het Nederlandse elftal nog nooit heb gefaald". Kritisch gestemd is hij met velen over de voorbereiding op het duel met de Engelsen: Dit lijkt er niet op. Ik kan natuurlijk niet beoordelen of het allemaal mogelijk was geweest, maar ik vind persoonlijk, dat wij eer der naar Londen hadden moeten gaan om daar op wèl bespeelbare velden te kunnen trainen." SCHIPHOL Kees Verkerk heeft zich gisteren weer bij de de finitieve kernploeg aangesloten. Terwijl Ard Schenk bezig was aan zijn triomfantelijke zegetocht op de Deventer kunstijsbaan heeft de nog steeds wat grieperige Putters- hoeker voorzichtig zijn baantjes getrokken in Heerenveen. ZWETERIG Gistermiddag reisde hij met de andere vijf leden van de kern ploeg en sprinter Jan Bazen af naar het Beierse Inzeil, uitgewuifd door de dit weekeinde uit de ploeg gestoten Arie Eriks. ,,Ik heb geen koorts meer", vertelde Verkerk, ,,maar ik voel me nog steeds een beetje zweterig. Daar sukkel ik nu al zeventien dagen mee". En Leen Pfrommer over de hardnekkige ziekte van Verkerk: ,,We hopen er maar het beste van. Kees heeft nog twaalf dagen de tijd om weer fit te worden. Alleen wanneer je honderd procent in or de bent kun je serieus meedingen naar de Europese titel". Dat Europese kampioenschap wordt 24 en 25 januari in Inns bruck verreden. De Nederlandse ploeg is nog niet bekend. Wie van de zes rijders zal afvallen hangt af van de resultaten in de komen de tien dagen. Arnhem Burgemeester drs. J. A. F. Roeien van Arnhem opende zater- middag met een historisch overzicht over het wel en wee van het motorclub leven het nieuwe algemeen secretariaat van de KNMV aan de Zijpendaalseweg in Arnhem. Hij zei blij te zijn, dat de nu 66-jarige vereniging, uitgegroeid tot een bond met meer dan tienduizend leden, na veel omzwervingen in Arnhem vaste voet aan de grond had gekregen. De laatste vestiging, te klein voor het se cretariaat, was in Den Haag. „Er zouden meer instanties moeten zijn die inzien dat het beter is in Arn hem te zitten dan in het westen", aldus de burgemeester. Hij bood dr. Roden burg, voorzitter van de KNMV een fo to aan waarop de Arnhemse motorclub staat afgebeeld, als winnaar van het nationale kampioenschap in 1922. De voorzitter deed in zijn inleidende rede een beroep op de overheid scher per controle uit te oefenen op het over schrijden van de ononderbroken witte streep. Met name in Nederland wordt daar te weinig aandacht aan besteed, Het secretariaat, dat al ongeveer een half jaar draait, is gevestigd in een gerestaureerd herenhuis tegenover het park Sonsbeek. LONDEN Voor het eerst in zeven tien jaar heeft een amateurclub de vier de ronde bereikt van het toernooi om de Football Association Cup. Het is Sutton United, dat maandagavond de replay voor de derde ronde tegen de vierdedi- visieclub Hillingdon Borough met 4-1 het opnemen tegen het sterke Leeds United. Cardiff City en York City moeten nog eens tegen elkaar spelen. Na verlen ging eindigde de replay in 1-1. Tijdens indoor atletiekwedstrijden in Calgary heeft de 21-jarige Ameri kaanse student Kirk Clayton 't wereld record op de 50 yards verbeterd en ge bracht op 5.0 seconden. Het oude re cord (5.1) stond sedert 1939 op naam van Barney Eweli (VS). Jean Pierre Beltoise en Henri Pes- carolo hebben in de Argentijnse hoofd stad Buenos Aires een wedstrijd over 1000 kilometer gewonnen. De combina tie reed in een Matra 650 en maakte een tijd van 5 uur 37 minuten 22,2 se conden. Jochen Rindt en de Spanjaard Alex Soler Roig werden tweede. VAL d'ISÈRE Karin van Elderen en Willem Calkoen hebben maandag in Val d'Isère de Nederlandse skititels sla lom veroverd. Karin van Elderen was op het parcours van 1500 meter, hoog teverschil 350 meter, aantal poorten 49, ruim vier seconden sneller dan Eveline de Weger. Willem Calkoen had meer dan een seconde gewonnen op Hans de Jong. Uitslagen: dames: Karin van Elderen 1 min. 28,27 sec; 2. Eveline de Weger 1.32,32; 3. Antoinette Muller 1.42,41; 4. Lindy Margadant 1.42,91; 5. Jos Zur- burg 1.47,79; 6. Nees van der Have 1.48,66. Heren: 1. Calkoen 1.22,29; 2. De Jong 1.23,38; 3. Waning 1.27,80; 4. Croon 1.28,53; 5. Bakker 1.28,54; 6. Coebergh 1.30,36. BOMBAY In het internationale hockey toernooi te Bombay heeft Japan maandag met 31 van Italië gewonnen. Het Westduitse hockeyelftal ver sloeg Argentinië met 40. Net als In- dia-a behaalde Duitsland, dat nog te gen de Nederlandse en de Indiase a- ploeg moet spelen, negen punten uit vijf wedstrijden. De stand na de maandag gespeelde wedstrijden is: 1. India-a 5 4 1 0 9 140 2. W.-Duitsland 5 4 1 0 9 12—3 3. Japan 6 3 0 3 6 811 4. India-b 4 2 1 1 5 3—2 5. België 4 2 0 2 4 7—5 6. Nederland 5 1 1 3 3 44 7. Argentinië 6 1 1 4 3 314 8. Italië 5 0 14 1 2—14 ASTEN De N.V. Pluimveeslachte rij G. Goossens te Asten, die nu slach terijen exploiteert in Asten en Rosma len, gaat er in Asten nog een derde bedrijf bijbouwen. Met het grondwerk is al begonnen en in augustus aanstaan de moet de nieuwe fabriek, met een op pervlakte van 14500 vierkante meter, gaan draaien. De N.V. Goossens zal dan met haar drie vestigingen de grootste pluimveeslachterij van Europa zijn, zo deelde de directeur, de heer G. Goossens, tijdens een persconfe rentie mee. De weekproduktie zal stij gen van 600.000 tot 1.100.000 diepvries- kuikens, de jaaromzet van 90 tot 175 miljoen gulden. Het personeel zal van zeshonderd tot duizend man worden uitgebreid. De heer Goossens, een 38-jarige boe renzoon die acht jaar geleden zelf nog achter de ploeg liep, herinnert graag aan de „braadkuikenoorlog", die h(j ontketende in 1964, toen hij per week nog maar 20 a 25.000 kuikens slachtte voor de binnenlandse consumptie. Hij rtkende een consumentenprijs van f 2,98 per kilo en, zo vertelt h(j, na enkele weken moesten de andere slachterijen met de „nieuweling" mee. Van de 600.000 kuikens die h(j nu per week aflevert zijn 200.000 voor de bin nenlandse markt en 400.000 voor ex port bestemd. DEN HAAG Shell UK Exploration and Production Ltd heeft IHC Hol land in Den Haag opdracht gegeven voor de bouw van een produktieplat- form (46 m lang, 18 m breed en 20 m hoog). Het geheel zal ongeveer 1400 ton gaan wegen en wordt in drie sec ties op de Noordzee geplaatst op een locatie onder de Engelse kust. Het produktieplatform zal het aange boorde gas opvangen, drogen en ver zamelen. Daarna wordt het gas door pijpleidingen, die in de zeebodem zijn ingegraven, naar het vaste land ge transporteerd. Daar wordt het verder behandeld om uiteindelijk via een uit gebreid distributienet terecht te komen bij de consument. Het produktieplatform wordt bij de produktgroep Offshore van IHC Hol land te Schiedam gebouwd. Het zal in juni 1970 compleet met pijpleidingen, elektrische installaties en andere hulp middelen worden afgeleverd.

De Vallei | 1970 | | pagina 11