Veenendaals dagblad Politie in Driebergen vrijwel zeker: Aantal bewoners vluchtte dak op Biafra als wachtwoord Buiten INelissen getipt als opvolger De Block van morgen gebakken bloedworst Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Brief van kind aan prins Claus had succes: speelveld komt er. Dwarsgebakken lekker! ALGERIJNEN AAN ZIJDE VAN REGERING? Ojoekwoe naar buitenland Onderwijzers in Engeland staken In Beverwijk nog politie geen Links komplot in Praag Zachte lucht houdt de overhand Enige regen DRIEBERGEN - Zeven personen worden vermist nadat een felle brand vannacht een bejaardentehuis aan de Hoofdstraat in Driebergen in de as heeft gelegd. Van morgen deelde de rijkspolitie mee dat het vrijwel uitge sloten moet worden geacht dat de vermiste bejaarden nog in leven zijn. Heidebehoud II JONGELUI REDDEN 15 PERSONEN TEHUIS VOLDEED ALLE EISEN AAN gistcr- DEN HAAG - Minister-president De Jong heeft avond nog geen beslissing genomen inzake de voordracht voor de bezetting van de vacature welke is ontstaan door het vertrek van minister De Block (Economische Zaken). In Haagse kringen trad gisteravond wel de naam van mr. R. J. Nelissen, lid van de Tweede Kamerfractie van de KVP, het meest op de voorgrond. OJOEKWOE een goed stuk vlees hoort erbij appelmoes, andijvie of bietjes met Gebakken aardappelen THANT Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardiaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600 Losse nummers t 0.25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 13 JANUARI I970 - 44e JAARGANG no. 10 BRAND IN TEHUIS KOST 7 BEJAARDEN 'T LEVEN Officiële capitulatie bewind in Biafra Aanvankelijk bestond nog hoop dat de vermisten bij buren in veiligheid waren gebracht, maar vanmorgen om tien uur had de politie deze hoop opgegeven. Dp Biafrancn zijn hun strijd begonnen uit puur lijfsbehoud: vechten of zich als volk laten uitroeien was de keus waarvoor zij gesteld waren. Zij heb ben gevochten, met alle energie waartoe een volk in doodsnood in slaat is. Zij hebben hun doden bij honderdduizenden geteld, niet zozeer geveld door de kogels van de tegen stander als wel door de honger, het meedogenloze wapen dat Nigeria met onmenselijke hardheid hanteerde. En de honger heeft hen op de knie- en gedwongen. Helaas. De wereld is bij die strijd een wel haast machteloze getuige geweest donkere bladzijde in het boek der wereldgeschiedenis. Maar het we reldgeweten is erdoor wakker gewor den en heeft naar het tegenwapen gegrepen: hulpverlening desnoods te gen alle politieke en diplomatieke spelregels in. Het woord Biafra is het wachtwoord geworden van dat gro te leger van gewone mensen die op de bres zijn gesprongen omdat an dere gewone mensen koelbloedig wor den uitgemoord. Daarom zal nu blijken dat de Biafra- nen hun strijd niet vergeefs hebben gestreden. De mobilisatie van hulp is ln volle gang en nu hun militaire argumenten zijn weggevallen zal geen Gowon die stroom van hulp kunnen keren. Hij zal moeten capituleren voor het wereldgeweten en daarin ligt het behoud van wat nog over is van het Biafraanse volk. Aan ons allen de taak ervoor te zor gen dat die mobilisatie haar effect niet mist. Nu niet, voor Biafra. Ook straks niet voor volgende Biafra's. Het wereldgeweten zal sterker moe ten blijken dan politieke en diploma tieke tradities. Dan zullen de doden van Biafra niet vergeefs gevallen zijn. \<fet het oog op de kiemkracht van het zaad en het openspringen der vruchtjes heeft men gezocht 1 naar het meest geschikte tijdstip voor oogst en zaai van de struik hei. Haar zaad is heel fijn; liefst 50 miljoen zaadjes per kg en dus met het blote oog nauwelijks waar te nemen. De juiste oogst bleek de 2e helft pan november en daarna dient spoedig te word'en gezaaid. De kiemkracht blijft lang bewaard; na afbranden, afplaggen of frezen van de vegetatie slaat het zaad in de aan de oppervlakte gekomen mine rale grond gemakkelijk aan en ver heugt de stedeling zich spoedig in het verschijnen der eerste heide planten bij zijn buitenhuis. Veel la ter om de 5 a 8 jaar moet het veld worden gemaaid. Over het bestaan en vergaan on zer heide complexen weet houtves ter dr. ir. Sissingh in het aardige boekje van de Heidemaatschappij veel te vertellen. Zij kregen na ve lerlei wederwaardigheden hun maximale uitbreiding in de middel eeuwen en het intensieve gebruik ervan door de zandboeren vormde een garantie voor de instandhou ding. Toen door de kunstmest en de goedkope Australische wol de scha penteelt in diskrediet kwam, ke^k geen mens meer naar het mooie landschap om, behalve de imkers, de bosbouwers en de militairen. De laatste jaren heeft men de hei le ren waarderen voor recreatie. Het is interessant bij Sissingh te lezen, hoe zij een stadium is in een opeen- volging van plantengemeenschap pen en zijn desbetreffende succes- sieschema geeft daarvan een dui- f delijke uiteenzetting. 1 Ge kunt dit werkje met zijn ruim twintig fotografische afbeeldingen voor de belachelijk lage prijs van één gulden kopen bij de Ned. Heide Mij te Arnhem (postgiro 817371) en krijgt het ten overvloede franco thuis. 13 jan. '70 A. B. WIGMAN. De brand ontstond kort voor midder nacht. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat na een half uur ook een aan grenzende woning in brand raakte. De meeste bewoners van 't tehuis, „Kraay- beck'\ konden tijdig in veiligheid wor den gebracht. Enkelen waren op het dak gevlucht. De geredden zjjn naar een an der bejaardentehuis overgebracht. De uit drie verdiepingen bestaande villa, waarin het bejaardentehuis was gevestigd,, is geheel uitgebrand. Er staan alleen nog zwart geblakerde muren overeind. De oorzaak van de brand staat nog niet vast en zal vermoedelijk wel niet kun nen worden achterhaald. De schade loopt in de tonnen. Er bevond zich in de villa vrij veel antiek, dat geheel verlo ren is gegaan. Vier jonge redders hebben vannacht, nog voor de brandweer arriveerde, vijf tien bejaarden uit het brandende tehuis kunnen halen. De redding werd vooral bemoeilijkt doordat de vuurhaard was ontstaan bij de brandtrap op de bene denverdieping. De zeven vermisten zijn allen vrou wen. Het zijn de 71-jarige mevr. M. S. Vandendale, 70-jarige mevr. A. Lus- senburg, de 80-jarige mevr. A. zu Solms- Wildenfels, de 80-jarige mevr. M. F. Her mens, de 83-jarige mevr. E. Hannema, de 86-jarige mevr. P. H. L. M. Schroe- ter en de 87-jarige C. M. van Slee. Eén vrouw, de 73-jarige mevr. E. van Bodegraven, raakten gewond. Zij wist zich in veiligheid te stellen door uit een raam te springen, maar zij brak daarbij haar enkel. De overige negentien bewo ners van 't particuliere bejaardentehuis konden zonder letsel elders worden on dergebracht. LAGOS (Nigeria) Biafra heeft maandag gecapituleerd, waardoor een einde is gekomen aan de georganiseer de afscheidingsoorlog van 30 maanden, welke bijna een generatie ïbo-kinde- heeft weggevaagd en welke de ren Het bejaardcnpen.sion kwam niet voor op de zgn. lijst van bejaardenpensions, die het provinciaal bestuur van Utrecht heeft opgesteld na invoering van de provinciale verordening op de bejaar dentehuizen. Op 3 september 1969 heeft in het be jaardenpension de laatste controle plaatsgevonden. Het voldeed toen aan alle voorschriften met betrekking tot de brandveiligheid. In het hoofdgebouw waren brandtrappen, er was noodver lichting, de vluchtwegen waren voldoen de en ook waren voldoende blusmidde len aanwezig. De commissaris van de koningin in Utrecht mr, Graaf Lynden van Sanden- burg en het hoofd van het arrondisse mentsparket in Utrecht mr. W. H. Over- beek arriveerden vanmorgen om tien uur in Driebergen om zich op de hoogte te stellen van de brandramp. Mr. Over- beek is belast met het onderzoek. LONDEN Britse onderwijzers die een campagne, voeren voor salarisver hoging zijn maandag in staking gegaan. Het is voor Engeland de grootste on- derwijzersstaking sinds een eeuw. Ge troffen werden 345 scholen in Engeland en Wales. Vijfduizend onderwijzers ble ven thuis en 150.000 schoolkinderen hadden daardoor vrij. De nationale onderwijzersbond is van plan om de staking twee weken te la ten duren Huize „Kraaybeek" in lichterlaaie. /.even mensen worden vermist. De politie is er vrijwel zeker van dat zij in de vlammen zijn omgekomen. De scha de aan de villa is zeer groot. Een Anderen tippen echter nog steeds staatssecretaris Grapperhaus (Financiën), speciaal wegens zijn uitvoerig gesprek gisteravond (van ruim een uur) met pre mier De Jong. BEVERWIJK den in het conflict niet te verwachten. Dit deelde dc commissaris van Koningin in Noord-Holland, mr. Kranenburg, gistermiddag van de redenen tot uitstel politic-optre- Beverwijk is nog de F. Een het bloeiendste staat van Afrika een ver schrikkelijke kuauw heeft toegebracht. Generaal-majoor Philip Effiong, die de leiding in Biafra had gekregen, nadat generaal öejoekwoe met een van de laatste vluchten een veilig heenkomen had gezocht, capituleerde. Hij stemde er mee in te praten over de voorwaar den, uitgaande van een verenigd Nige ria. Effiong capituleerde in een korte uitzending voor radio-Biafra, een mo biel station dat de gehele dag Beet hoven- en rouwmuziek had gespeeld. De 45 jaar oude chef van de generale staf zei overtuigd te zijn, dat er nu een eind moet komen aan het bloedver gieten en het lijden. Hij deelde mee afgezanten te sturen naar de Nige- riaanse commandanten te velde -in plaatsen als Onitsja, Owerri, Awka, Enoegoe en Calabar, om regelingen voor een bestand te treffen. Die ele menten in het oude regeringsregime die onderhandelingen en verzoening onmogelijk gemaakt hebben, hebben zich vrijwillig uit ons midden verwij derd. Een delegatie van ons volk is derhalve bereid onverschillig waar met 'de Nigeriaanse regering te spreken over een vredesregeling. Hij kondigde aan dat de uit vijf leden bestaande delegatie geleid zou worden door Sir Louis M'Banefo, opperrechter var Bia fra. M'Banefo zal ook hoofd zijn van de adviesraad welke Effiong ter zijde zal staan bij het bestuur van het land. De in Groot-Brittannië opgeleide Ef fiong zei nog, dat hij voor de capitu latie. een ..mandaat van dé militairen en het volk" had gekregen. mee. aangekondigde optreden is dat de be sprekingen over dc oplossing van het conflict nog gaande zijn. Burgemeester Bruinsma van Bever wijk heeft vandaag een gesprek met de procureur-generaal in Haarlem en de commissaris van politie in Bever wijk/ in verband met het voorgenomen en (nu weer tijdelijk uitgestelde) poli tieoptreden. Daarvóór had de premier gesproken met de fractieleiders van de vier rege ringspartijen. Bij het, verlaten van hotel Des Indes in Den Haag waar gisteravond laat een klein kabinetsberaad gehouden werd, verwees dr. Grapperhaus naar spoedi ge mededelingen van premier De Jong. De politieke leider van de KVP, drs. Schmelzer, sprak na het verlaten van de ambtswoning van premier De Jong van een „uitstekend overleg". Het had voor hem ..geen nieuwe complicaties opgeleverd". De drie andere fractievoorzitters ver wezen op dat ogenblik voor commen taar naar de minister-president. Die gaf de wachtende journalisten de raad om maar heerlijk achter do kachel te gaan zitten en daar het verdere nieuws af te wachten. De kandidatuur van staatssecretaris Grapperhaus doemde weer op nadat de KVP-er „van zwaar kaliber", dr. Van den Brink, het aanbod om opnieuw mi nister van Economische Zaken te wor den had afgewezen. Ook de Wagening- se hoogleraar prof. Thurlings voelde niets voor de ministerspost. Er gingen geruchten dat drs. Schmelzer zelf als opvolger van mr. De Block zou zijn aangezocht. Die geruchten werden snel ontze nuwd, omdat politiek Den Haag het op zijn minst vreemd zou vinden indien de fractieleider van de KVP, die immers ook adviseur van Verolme is, nu op het ministerie van Economische Zaken zou gaan zitten. Wel heeft de heer Schmel zer dat adviseurschap ter beschikking gesteld. De verblijfplaats van Öejoekwoe, die de leiding van Biafra zaterdag aan generaal Effiong had overgedragen en naar alle waarschijnlijkheid het land verlaten heeft, is nog steeds niet be kend. Volgens het Biafraanse publici- teitskantoor Markpress in Genève is hij naar een ander Afrikaans land ge gaan om over een wapenstilstand en een vredesregeling te praten, maar dit lijkt gezien Effiongs uitlatingen twij felachtig. Volgens AFP is Öejoekwoe óp weg naar Europa. Reuter zegt dat Öejoek woe op weg is naar Zambia en dat een hotel voor hem is gereserveerd in Loesaka. Volgens twee medewerkers van het De Nigeriaanse bevolking leeft mee met de overgave van Biafra. Op de foto: via de radio en de krant worden de gebeurtenissen rond de overgave op de voet gevolgd. DOETINCHEM Dank zij het per soonlek ingrepen van prins Claus zal in de wijk De Kruisberg te Doetinchcm zeer binnenkort een voetbalveldje voor de jeugd worden aangelegd. De jonge lui in d e betreffende wijk mogen de 10-jarige Peter Berkhuijsen. Leerink- straat 2, wel erg dankbaar zijn. Hij was het namelijk die indertijd het initiatief nam prins Claus schriftelijk om mede werking te verzoeken. In zijn brief had Peter gevraagd of de Prins niet kon zorgen voor een „trapveldje" in De Kruisberg. Hij zou dat dan tegelijk met het nieuwe stadhuis kunnen inwijden. Hoewel dat laatste niet doorging was het initiatief van Peter toch niet vergeefs. Thans ontving hij van het gemeentebestuur van Doetinchem namelijk een brief met de volgende inhoud: „De particulier secretaris van zijne Koninklijke Hoog heid, prins Claus, heeft mij in kennis gesteld van jullie verzoek aan de Prins om te willen bevorderen dat er in de Kruisbergwijk een voetbalveldje wordt aangelegd. Voor jullie moeilijkheden is een oplossing gevonden en door de dienst van openbare werken 2al langs de De Ruyterweg bij het kruispunt Jo hannes Gerard Heuterhorststraat-Haa- reweg-De Ruyterweg 'n trapveldje met twee goals worden aangelegd, zodra de weersomstandigheden dit toelaten. Ik verzoek je degenen, die het verzoek schrift aan de Prins ook hebben onder tekend, van het bovenstaande in kennis te stellen". De brief was ondertekend door de burgemeester van Doetinchem mr. .J M. J. Cornelissen. ROME De voormalige S.S.-com- mandant Walter Rander, die in Italië levenslang uitzit als uitroeier van het dorp Marzabotto ln 1944 (1.830 doden), is zondag uit het fort van Gaëta in kri tieke toestand overgebracht naar een militair hospitaal in Rome. Het was de eerste maal sinds twintig jaar dat hij buiten de gevangenis kwam. ADVERTENTIE Rode Kruis, die maandagavond ln Pa rijs zijn aangekomen, hebben aan de zijde van de Nigerianen in Biafra ook Algerijnse eenheden gevochten. De Noorse arts Jacob Stovner, die za terdag van het vliegveld Oeli was ver trokken, nadat hij een maand ln een Biafraans ziekenhuis had gewerkt, vertelde aan verslaggevers „niemand sprak over iets anders dan over de aanwezigheid van Algerijnen aan de zijde van de Nigerianen". Zijn bewe ringen werden bevestigd door de Ne derlander Joop Gehriss. Volgens dokter Stovner waren woensdag dichtbij zijn ziekenhuis in M'Bidi 40 Algerijnen gevangen genomen. Naar in Lagos maandag is meege deeld, hebben de Nigeriaanse autori teiten uit voorraden 785 ton rijst, bonen en vis naar het zuidoosten van het land gezonden. Er worden maatrege len getroffen om nog meer te sturen. Volgens het Nigeriaanse Rode Kruis zou in een week tijd 1500 tob hulp goederen ter beschikking van de slachtoffers van de strijd kunnen wor den gesteld. In totaal zou op het ogen blik 13.000 ton beschikbaar zijn. Het Nigeriaanse Rode Kruis venvacht deze maand nog 7000 ton. De Britse militaire attaché voor de fensiezaken in Nigeria, kolonel Robert Scott, is tot ongewenst persoon ver klaard. Hij moet volgens radio-Lagos het land verlaten. Scott hééft, een zeer kritisch rapport over de militaire toe stand in Nigeria opgesteld, dat door de Londense ..Sunday Telegraph" is ge publiceerd. Hij noemde de federalen corrupt en inefficiënt. De secretaris-generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, heeft maandag in Lome(Togo) meegedeeld, dat hij een boodschap heeft gezonden aan gene raal Gowon, waarin hij er bij het Ni geriaanse staatshoofd op aan heeft gedrongen, zijn grootmoedigheid en menselijkheid jegens Biafra te bewij zen. Thant zei dit na afloop van een bezoek aan Toge tijdens zijn reis door tien Afrikaanse landen. ADVERTENTIE WENEN Het Tsjechische ministe rie van Binnenlandse Zaken heeft mee gedeeld dal een linkse organisatie is opgerold, welke het politieke bestel in Tsjecho-Slowakije wilde omverwerpen. Volgens 't communiqué"van het minis terie dat door het persbureau CTK werd verspreid, had de groep Trots kistische cellen in het gehele land pro beren op te richten. Zij zou steun en trotskistische literatuur uit het buiten land hebben gekregen. Volgens waarnemers is het complot (waar of niet) een steun in de rug voor Husak die poogt de linkse aanval len te weerstaan. (Van onze weerkundige medewerker) Het hogedrukgebied neemt in be tekenis toe boven Noord-Scandina- vië, waardoor het in Denemarken en Noord-Duitsland weer kouder wordt met lichte tot matige vorst in de nacht. Toch betekent dit voor ons land geen direct gevaar van een -winters offensief. De oceaan depressies zijn diep en actief en vormen een tegenwicht tegen het vorstgebied. De komende dagen zal het weer in onze omgeving bij luchtaanvoer uit zuidoost tot zuid dan ook aan de zachte kant blijven, met in Gelderland middagtempe- raturen van op z'n minst vijf gra de C. Een stormdepressie in de Golf van Biskaje geeft in hoofd zaak na vandaag kans op enige re gen. De Engelse weerkundigen ver wachten in de rest van januari overwegend gestoord weer met temperaturen omstreeks of boven normaal, uitgezonderd in het noor den. Er worden van tijd tot tijd grote weertegenstellingen ver wacht. Weersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdagavond Zacht, weer met tijdelijk wat regen maar morgen ook enkele zonnige perio den. Meest matige, maar aan de kust later krachtige wind uit zuidoost tol zuid.

De Vallei | 1970 | | pagina 1