Bewogen dag in gifmoord-proces Zoon van verdachte keurt moeder geen blik waardig B. en W. Amsterdam betreuren methoden van kunstenaars Beter onderzoek wijst op groter aantal afgekeurden leger FATALE BOTSING IN HOOFDSTAD Verkeer eiste weer aantal slachtoffers HOOG BEZOEK VOOR KONINGIN Paus vraagt steun voor het celibaat Griep legt postbedrijf in Bijssen bijna lam Samenwerking in vakbeweging is doelmatig Gastarbeiders bestolen door ambtenaar Tijdwinst door internationale goederentrein De toestand van het ijs !SL4 i CM Pleidooi voor samenwerking Duur bezoek Regen hindert Castro bij suikeroogst ONDERZOEK DEFREGGER NOG NIET AFGELOPEN Uitvoering wet op bijstand loopt fout Inbrekers stalen brandkast leeg Minister Luns naar Bulgarije Te weinig lichaamsbeweging BUICKS TERUG Limburg bang voor heengaan proefstation DINSDAG 12 JANUARI 1970 Bussen „op bezoek DEN BOSCH Twee emotionele familie-ontmoetingen kenmerkten de vierde dag van het vergiftigingsproces tegen de Schtfndelse Riet S.-H. (46), twee ontmoetingen die bijna tegenstellingen werden. 's Ochtends verscheen Riets tegenwoordige echtgenoot Frans (b(jna 65 jaar, maar met een veel ouder uiterlijk), van wie Riet ronduit zei„Het was een goede op ruiming geweest als hjj dood was gegaan". Riet beschuldigde hem van alles wat maar lelijk was, maar trouwhartig nam hij na zijn getuigeverklaring afscheid van haar met een „Zit maar nergens over in, ik zal wel voor je kinderen zorgen". 's Middags kwam Riet's zestienjarige zoon, Joke een tengere fabrieksarbeider, op haar uitdrukkelijk verzoek als getui ge voor de Bossche rechtbank. Hij stapte naar het hekje zonder één blik naar de vrouw die hem ter wereld had gebracht en hem volgens het onder zoek nooit kwaad heeft willen doen. Toch had hij geweigerd haar te bezoe ken, evenals de andere vier kinderen. „Wij dragen pappa S. op handen. Hij doet veel voor ons en wij voor hem. Wij komen u niet bezoeken", schreven zij aan hun moeder. Aanbiedingen van kennissen en familie die hen met de auto naar het huis van bewaring willen brengen, sloegen zij af. „Die brief moesten zij van Frans schrijven", beschuldigde Riet verbe ten, maar rustig verklaarde Joke: „Ik mag van pappa gaan en staan waar ik wil". Frans had, toen zij net getrouwd wa ren, volgens Riet ook een keer een gro te hoeveelheid pillen in één keer inge nomen, waardoor hij ziek was gewor den. De huisarts, door haar ook als ge tuige opgeroepen, en haar buurvrouw kenden dat verhaal alleen uit haar mond. Riet: „Hij had in een schoenendoos ze ven zakjes met pillen, ook nog van zijn eerste vrouw erbij. Toen ik ze in de kachel wilde gooien, stompte hijmij tegen mijn lijf. Hij nam een handje vol met een flesje bier erbij in en toen werd hij ziek". Joke die erbij geweest zou zijn, ont kende dat Frans oude pillen had gehad. En Frans legde het onschuldig uit: „Ik was een ochtend mijn pillen voor mijn bronchitis vergeten in te nemen en toen heb ik er naderhand vijf tegelijk geno men. Daar ben ik ziek van geworden". Een oude vriend van Frans, zelf 72 jaar, geloofde helemaal niet in een zelf moordpoging. „Al was hij nog zo mager hij wilde niet dood". Als de, op verzoek van Riet, opgeroe pen getuigen de zelfmoordpogingen hadden bevestigd, had dat voor de rechtbank alleen de geloofwaardigheid van Frans minder gemaakt. Voor het bewijs van moordpogingen op hem, die drie punten op de te lastelegging ver meldt, had de rechtbank ook de ver klaringen die Riet zelf gisteren aflegde. Voor het eerst in dit proces begon zij een zin met: „Ik zal het eerlijk beken nen!;. Wat volgde was: „Ik heb in 1968 wat in zijn soep en in zijn koffie ge daan". Riet was bereid toe te geven tot twee keer toe koffie voor Frans te hebben vergiftigd. „Waarom bent u daarmee niet doorgegaan", wilde mr. Geense UTRECHT Samenwerking binnen de vakbeweging is vooral een kwestie van doelmatigheid, het is een beter middel dan blijven bestaan als geïso leerde katholieke organisatie, omdat een katholieke organisatie die het niet redt een verloren organisatie is. Dat is dan beter de katholieke overtuiging in breder verband uit te dragen. Dit zegt de voorzitter van de bij het NKV aangesloten Nederlandse Katho lieke Bond van Werknemers in de Bouwnijverheid „St. Joseph" de heer L. Brouwer, in het bondsorgaan van St. Joseph „Op de steiger". Als de gewenste samenwerking niet vlug genoeg tot stand komt, is er al tijd nog een mogelijkheid om uit het NKV te treden. Op die mogelijkheid hebben de kamerleden van de bond vo rig jaar in vier van de dertien geweste lijke vergaderingen gewezen. Zelf meen de heer Brouwer echter, dat de weg naar meer eenheid in etappes moet worden afgelegd, ook al ziet zijn bond het zelfde einddoel als de katholieke bond van vervoerspersoneel, die vorige maand al het „katholiek" uit zijn naam schrapte. De katholieke vakbeweging heeft in de afgelopen zestig jaar zeer veel goed werk gedaan. „We zullen de kostbare bagage die we meedragen in de bunde ling moeten inbrengen", aldus de heer Brouwer, „daarom is het niet goed, de naam katholiek voortijdig te laten ver vallen". VENLO Uit een onderzoek is ge bleken dat de 25-jarige tijdelijk schrij ver A. N., die onlangs ontslagen uit de dienst van de vreemdelingenpolitie in Venlo, een bedrag van 30.000 gulden heeft verduisterd aan gelden van bui tenlandse arbeiders die hij onder zijn berusting had. Deze arbeiders moeten namelijk een waarborgsom storten, waarvan het be drag varieert van 400 tot 600 gulden, voor de betaling van de terugreis, wanneer zij op een gegeven ogenblik naar hun vaderland willen terugkeren. Verdachte N, die vorige week werd aangehouden, heeft het geld buiten zijn administratie gehouden en niet ver antwoord, terwijl hij ook de betrokken arbeiders niet heeft geregistreerd. De man, die inmiddels aan de officier van justitie is voorgeleid, is ingesloten in het huis van bewaring in Roermond. De betrokken arbeiders zullen van de manipulaties van N. geen nadelige ge volgen ondervinden. WAALWIJK Moeiteloos hebben inbrekers in de nacht van zondag op maandag de brandkast in de super markt van Albert Heijn in Waalwijk kunnen leeghalen. De inhoud bestond uit 8500 gulden en voor een zelfde be drag aan zegels en betaalcheques. Eerst werden bij de bedrijfsleider, de heer Oversteeg, thuis twee bossen sleutels, alsmede een diplomatentas met inhoud ontvreemd. De inbraak werd maandag morgen pas ontdekt, toen de heer Over steeg zijn sleutels miste. PARIJS Maandagavond is uit Pa>- rys een internationale goederentrein vertrokken, die zonder aan de grenzen te stoppen rechtstreeks naar Rotterdam zal ryden, via Brussel en Antwerpen. Tijdens een persconferentie, vooraf gaand aan het vertrek van deze trein, hebben de adjunct-directeur-generaal van de Franse spoorwegen, Roger Hut ter, en de onderdirecteur van de Franse Douane, Salmochi, onder meer verteld, dat de douanecontrole plaats zou vinden bij het vertrek en bij de aankomst van de goederentrein. Hoewel de douane rechten binnen de EEG waren opgehe ven, bestond er toch nog douanecontrole op de oorsprong van produkten, een po litiecontrole op publikaties, alsook een statistische controle. In afwachting van een volledige douane-unie, binnen het bestek waarvan de regelingen en het belastingwezen zouden worden gehar moniseerd, hielden nog 65.000 douane ambtenaren toezicht op de uitwisseling tussen de zes landen van de EEG. Volgens de heer Hutter geldt de reis van Parijs naar Rotterdam als een proef, v waarna dit systeem binnen de EEG al gemeen zal worden. Door het achterwe ge laten van de douaneformaliteiten aan de grenzen op het traject Parijs-Rotter dam wordt 2 uur en 31 minuten gewon nen in noordelijke richting en 1 uur en 36 minuten in zuidelijke richting. DEN HAAG Op uitnodiging van de minister van Buitenlandse Zaken van de volksrepubliek Bulgarije, Ivan Bachev, zal de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, een officieel bezoek brengen aan Bulgarije van 18 tot 22 januari. weten. „Als hij toch niet dood gaat, blijf ik niet aan de gang", antwoordde Riet schel. En meer oprecht dan be rouwvol zuchtte zij: „Was die vuile schoft maar kapot gegaan". Op zijn eenvoudige, bescheiden wij ze vertelde Frans hoe hij dat had we ten te voorkomen. „Direct na mijn hu welijk hadden zij mij in het dorp al ge waarschuwd: Ge zult moeten uitkijken. Sindsdien nipte ik altijd heel voorzich tig aan mijn koffie en proefde ik altijd eerst een of twee lepels van mij soep. Als het muf smaakte, at ik het niet op. Maar van die twee lepels soep ben ik toch een keer ziek geworden". „Een onveilige manier van leven", vond de president. „Bent u nooit op het idee gekomen ermee naar de politie te lopen?". „Ah, ja. Je kunt van alles meema ken, maar voor de kinderen moet je veel laten", sprak Frans toegeeflijk. „Maar het had toch uw leven kunnen kosten", verbaasde de president zich. „Er had zoveel kunnen gebeuren", gaf Frans toe, „maar ja, alles is goed gegaan". En zijn ingevallen mond glim lachte opgewekt achterom, naar de vrouw die daar zat, snikkend, het hoofd in de hand verbergend. DEN HAAG De toestand van het ijs in het IJsselmeer is praktisch niet veranderd, hoewel er tankvaart met hulp van ijsbrekers vaartechnisch wel moge lijk is, moet dit evenwel uitdrukkelijk worden ontraden, met 't oog op ernstige kans van kruiend ijs, waardoor niet al leen voor bemanning en schepen ge vaarlijke situaties kunnen ontstaan, maar waarbij het niet denkbeeldig is, dat gevaarlijke stoffen in het IJsselmeer terecht komen, hetgeen als een ramp van groot formaat moet worden gezien. In het Merwedekanaal tussen Gorin- chem en Vreeswijk bevindt zich vast ijs. Op de overige kanalen in dit gebied is vaart goed tot vrij goed mogelijk. De doorgaande vaarwegen vanaf Lemmer in de richting Leeuwarden en Gronin gen, de Twenthekanalen, het Zwarte Water en het Meppelerdiep zijn voor sterke schepen of in konvooi te bevaren. AMSTERDAM „Wij hebben er be grip voor dat groepen van beeldende kunstenaars, van componisten en van kritische toneelbeschouwerg hun opvat tingen met klem bepleiten. Teleurstel lend vinden wij het echter, dat daarbij in een aantal gevallen methoden wor den gebruikt, die wel de aandacht trek ken, maar die zeker niet als construc tieve bijdrage tot het vinden van oplos singen kunnen worden beschouwd." Aldus Burgemeester en Wethouders van Amsterdam in hun toelichting bij de gemeentebegroting voor 1970. „Er wordt in het bijzonder gevraagd om een grotere democratisering van de kunst, zowel wat betreft een grotere be trokkenheid van de bevolking bij het kunstgebeuren als wat de samenstelling aangaat van de leiding van de kunstin stellingen. Wij staan in beginsel positief tegen over vele van deze wensen", aldus B. en W. „Met name hebben wij begrip voor het streven van kunstenaars om hun functie in de samenleving duide lijker te maken en, als onmiddellijk ge volg daarvan, hun streven naar ruime re erkenning van eigentijdse kunstvor men. Teleurstellend is echter, dat de aanspraken en wensen dikwijls onvol doende worden geconcretiseerd of dat weinig rekening wordt gehouden met de feitelijke mogelijkheden". Zeer betreurenswaardig vinden B. en W. het, dat in een aantal gevallen me thoden worden gehanteerd die „geken merkt worden door onverdraagzaam heid jegens andersdenkenden, jegens het publiek dat kunstmanifestaties wil bijwonen en dat daardoor wordt gedu peerd." Dat roept dikwijls sterke negatieve reacties op, zo stellen B. en W. Door al deze factoren worden „de beoogde re sultaten niet of in onvoldoende mate bereikt." Bij de gemeenteraad is ondertussen een plan ingediend, dat het theaterbe zoek moet bevorderen. Er moet een pu bliciteitsbureau komen, dat propagan da voor het theater-, concert- en mu seumleven gaat maken en dat ook voor bespreekbureaus door de hele stad gaat zorgen. Voor boven 65-jarigen zullen voorstellingen tegen gereduceerd tarief toegankelijk zijn. Over een paar maanden hopen B. en W. een voordracht aan de raad te kunnen voorleggen voor de definitieve bouw van het Operagebouw, dat aan de Ferdinand Bolstraat moet verrijzen op de plaats van de oude RAI. DEN HAAG De procentuele toene ming van het aantal afgekeurde dienst plichtigen en vrijwillig dienenden bij de krijgsmacht is mede een gevolg van het meer geperfectioneerde onderzoek en het verbeterd inzicht in de aard en de risico's van een aantal latente afwij kingen dat op deze wijze wordt aan getoond. De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, schrijft dit in antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid De Vreeze (KVP), die o.m. inlichtingen had gevraagd over een toe gezegd „breder gericht onderzoek" in zake de gezondheidssituatie van dienst plichtigen, zoals die bij keuring en her keuring aan de dag treedt. Dit onder zoek, in opdracht van de staatssecre taris verricht door het staatstoezicht op de volksgezondheid, resulteerde in een nadere beschouwing van de keu ringsresultaten bij dienstplichtigen over de jaren 1949-1968. Het onderzoek mag nog niet als afgesloten worden be schouwd. Naar het oordeel van de staatssecre taris moet bij globale beoordeling op vallend worden geacht dat de toene ming van het percentage afkeuringen in de laatste jaren gepaard gaat met een aanzienlijke toeneming van het per centage gekeurden, waarvoor bij de keuring specialistisch advies is inge wonnen. Dit is het gevolg van een dui delijke verbetering van de keurings methodiek. Een verdere verbetering van de methodiek mag ook in de ko mende jaren worden verwacht. In het oog springt, volgens dr. Krui singa, de toeneming van de verwijzing naar chirurg en specialist voor inwen dige ziekten: in 1950 werd 0.53 pet. van de gevallen naar de chirurg, in 1968 werd 6,18 pet. van de gevallen naar de chirurg verwezen, voor de specialist voor inwendige ziekten wa ren deze gevallen resp. in 1950: 1.71 en in 1968 4.21 pet. Ook de verwijzing naar de psychiater is enigermate toe genomen, hoewel niet in zo belangrijke mate, nl van 2.68 pet. in '50 naar 5.25 pet, in '68. Opvallend noemt de staatssecretaris het dat in de loop van de jaren aller eerst de toestand en functie van de onderste ledematen, ten tweede het zien en in de derde plaats de psychi sche stabiliteit aanzienlijk slechter be oordeeld worden. Wat de onderste ledematen betreft wordt als verklaring mede aangevoerd de mindere lichaamsbeweging en de vervroegde lengtegroei bij de jonge ge neratie. Naar het oordeel van de be windsman verlangt deze conclusie ech ter nog meer nauwkeurig nader onder zoek waartoe hij opdracht heeft gege ven. Ten aanzien van het zien wordt ge steld dat het onderzoek wellicht nauw keuriger plaatsvindt dan in vroeger ja ren. Er is echter waarschijnlijk spra ke van enige, zij het geringe, toene ming van het aantal oogafwijkingen. Het aantal afkeuringen door verminder de gezichtscherpte blijft vrijwel con stant toenemen. Dit leidt voorshands tot de conclusie dat er toch wel sprake zou kunnen zijn van enige achteruit gang van de ogen bij de Nederlandse mannelijke bevolking in deze leeftijds groep. Staatssecretaris Kruisinga is dan ook van plan nog dit jaar een op dracht te verstrekken voor een nauw keurig omschreven project voor een onderzoek. 99 EDINBURGH Twee Sovjet schepen zijn vergezeld van een Sov- jet-spionageschip, de Firth of Forth binnengelopen voor reparaties. Alle Britse marineschepen hebben bevel gekregen hun radar van de drie Sov jetschepen af te wenden, omdat zij anders inlichtingen over hun radar- installaties zouden prijsgeven. Ver der heeft al het marinepersoneel op dracht gekregen dubbel voorzichtig te zijn bij hun gesprekken aan de wal, zolang de Russen in de haven zijn. :s MAARN De 49-jarige mevrouw F. P. uit Zeist is maandag het slachtoffer geworden van een verkeerde inhaal manoeuvre. Op de Amersfoortseweg on der Maam trachtte zij een vrachtauto combinatie in te halen op het moment, dat er van de andere kant een andere vrachtautocombinatie naderde. Zij ver minderde snelheid, raakte aan het slin geren, reed tegen de naast haar rijden de combinatie en botste vervolgens te gen de tegemoetkomende vrachtauto combinatie. Van haar auto was niets meer over, de vrachtautocombinatie werd nauwelijks beschadigd. De achtjarige E. P. Hollenberg uit Zuidoost-Beemster kwam maandag in Purmerend omstreeks twaalf uur al stoeiende op de rijweg terecht. Daar werd hij aangereden door een juist pas serende vrachtwagen. De jongen kwam heeft 4.000 FLINT (Michigan) Buick meegedeeld dat naar schatting nieuwe wagens van de modellen 1970 teruggeroepen zullen worden om de wielen te vervangen. Alle defecte wie len zijn gemonteerd in een periode van acht dagen in januari 1970. DEN HAAG De koningin heeft za terdag op Soestdijk de Indonesische mi nister van Staat, Mintaredja, ontvan gen die een bezoek van enige dagen aan ons land brengt. Deze heeft na zijn bezoek aan de Koningin maandagmid dag in een persconferentie in Den Haag gepleit voor meer culturele sa menwerking tussen Nederland en Indo nesië. Hij toonde zich een voorstander van meer onderwijs van het Nederlands in Indonesië. Op dit ogenblik is kennis van het Nederlands voor de rechten studie een noodzaak. Minister Mintaredja heeft tijdens zijn verblijf een aantal beleefdheidsbezoe ken gebracht, o.m. aan de voorzitter van de eerste kamer, mr. M. de Niet Qzn, de voorzitter van de Tweede Ka mer, mr. F. J. F. M. van Thiel, de mi nister van Binnenlandse Zaken, mr. H. K. J. Beemink, en de vice-president van de raad van state, dr. L. K. M. Beel. Ook staat nog een bezoek aan de minister voor ontwikkelingssamenwer king, drs. B. J. Udink, op het program ma. De minister deelde mee dat hij met prof. mr. W. L. G. Lemaire, hoogle raar in het conflictenrecht en het wes terse privaatrecht van de overzeese rijksdelen en van Indonesië aan de rijksuniversiteit te Leiden en vice-voor- zitter van de stichting rechtsweten schappelijke samenwerking Nederland- Indonesië, gesproken had over de mo gelijkheid van vertaling van Neder landse wetboeken en juridische hand boeken in het Indonesisch, een van de grote problemen is wie die verta lingen moeten maken en met welke fondsen dat moet gebeuren. onder een van de wielen terecht en is kort na het ongeval overleden. Amsterdam. Zeven personen raak ten maandag min of meer ernstig gewond bij een botsing tussen twee personenauto'8 in een der buitenwij ken van Amsterdam. Omstanders trachtten direct na het ongeval de ge wonden te bevrijden uit een der wa gens die bij de botsing over de kop sloeg. ROME Paus Paulus VI heeft de Nederlandse rooms-katholieke bisschop pen vóór het Pastorale Concilie ge vraagd hun volledige steun te geven aan de leer van de kerk over het prieste- lijke celibaat. Dit is gisteren in het Vaticaan bekendgemaakt. De paus deed dit verzoek in een brief aan kardinaal Alfrink op 24 de cember van het vorig jaar. Zoals bekend onthielden kardinaal Al frink en de overige bisschoppen zich van stemming, toen het Pastoraal Con cilie vorige week stemde over afschaf- DEN HAAG Een bedrag van 4.000 wordt vermist, sedert in Den Haag een onbekende de showroom van een automobielhandel aan de Parkstraat bezocht. Een kleine, donkere man kwam de showroom binnen en zwaaide met een bankbiljet van 100. Hij sprak een onbegrijpelijke taal. Een employee ver moedde, dat de man het biljet gewis seld wilde hebben. Ze bracht hem naar de secretaresse, die ook de geldzaken behartigt. Deze ging naar de kamer van de di recteur. De man volgde haar. Hij greep plotseling een doos met bank biljetten. De secretaresse pakte hem de doos af. De man ging terug en nam van het bureau van de secretaresse zijn 100 en verliet het pand. Later kwam de secretaresse tot de ontdekking, dat ze 4.000 miste uit de doos. De da der bleek spoorloos. MIAMI Een zware regenval door kruist Cuba's pogingen om de suiker- produktie die jaar op te voeren tot 10 miljoen ton. In 20 suikerfabrieken is het werk gestaakt, aldus heeft Radio-Hava na maandag bekendgemaakt. Minister-president Fidel Castro heeft verklaard, dat de produktie eveneens bemoeilijkt wordt door tekort aan reser- vedelen en storingen in de installaties, aldus de radio. Castro heeft verklaard alles op alles te willen zetten, om een suikerproduk- tie van 10 miljoen ton tweemaal zo veel als in 1969 te halen. Om het geplande produktietempo te halen, heeft Castro verklaard, dat in maart en april elke 17 dagen 1 miljoen ton suiker zal moeten worden geraffi neerd. ROME Voor de fusillering van 17 inwoners van het Italiaanse plaatsje Filetto op 7 juni 1944, is er „zeker meer dan een verant woordelijke". Dit heeft de officier van justitie van Aquila, Troise, te genover de pers verklaard. Troise zei dit, nadat hij in het afgelopen weekeinde het materiaal van het politieonderzoek ontvan gen had over de medewerking van de huidige hulpbisschop van Müncühen en toenmalige kapitein van de Duitse Wehrmacht, Matthias Defregger, aan die fusileringen. Maar mocht een kennelijke schuld van Defregger blijken, dan wil de officier van justitie van Aquila, waartoe Filetto behoort, om de uitlevering van Defregger ver zoeken. Bisschop Defregger, die in het nazi-leger kapitein was, heeft toe gegeven een bevel te hebben uit geschreven voor de terechtstelling van 17 Italiaanse gijzelaars in 1944, als wraak voor de dood van vier Duitse soldaten. Zijn bekentenis ontketende een stroom van protest in West-Duits- land, Italië en het Vaticaan, dat toegaf niet te hebben geweten dat Defregger bij het incident in Fi letto di Cammarda betrokken was geweest. Troise verklaarde dat aan het licht was gekomen, dat tijdens de executie kapitein Defregger en luitenant Paul Ehlert de hoogste officieren in rang in het gebied van Filetto waren. Ook was ontdekt dat slechts één Duitse soldaat door de dorpelingen was gedood en niet vier zoals vroeger was aangenomen. Wel was een andere soldaat gewond. Een tweede militair vond door een onge luk de dood en een derde werd door een meerdere doodgeschoten we gens het weigeren een bevel op te volgen. In de Bondsrepubliek was vorig jaar een officier van justitie, Dietrich Rahn, tot de conclusie geko men, dat geen redenen bestonden om Defregger te vervolgen. Het do den van de burgers van Filetto was volgens Rahn een repressailledaad geweest, een erkend beginsel in oor logstijd, dat als doodslag betiteld kan worden. Voor doodslag zijn de straffen verjaard. fing van de celibaatsverplichting voor priesters. In zijn brief aan kardinaal Alfrink, die gisteren in de Osservatore Romano werd gepubliceerd, vroeg de paus een duidelijk standpunt in te nemen tegen „het gevaar van ontsporingen die ern stige schade kunnen berokkenen aan het geloof van de katholieke bevolking van Nederland". Ook uitte de paus in zijn brief scher pe kritiek op de documenten die door het Nedrlandse episcopaat waren aan genomen als basis voor de discussie op het Pastoraal Concilie. Volgens de brief bagatelliseren deze documenten het ambt van de paus en de „krach ten die hem door Christus zelf zijn ge geven". RIJSSEN De griep heeft in Rijs- sen de PTT-bestellers „in de houd greep" genomen. Van de zestien be stellers zijn er dertien ziek, zodat op de drie overgeblevenen een zware belas ting rust. Tot nog toe is men er in ge slaagd de post, zij het met een halve dag vertraging de deur uit te krijgen, dank zij hulpkrachten en enkele bestel lers van elders. Het sorteren van de post moet door de drie overgebleven bestellers alleen worden gedaan. DORDRECHT Tijdens een zitting van de politierechter in Dordrecht heeft de Dordtse advocaat en procureur, mr. W. Beernink, bij de verdediging van woonwagenbewoners, die het in Noor loos op een treffen met de politie had den laten aankomen, verklaard van mening te zijn dat het met de uitvoe ring van de algemene bijstandswet in Nederland volledig de verkeerde kant op gaat. Sprekend over de woonwagenbewo ners zei hij: „ze kunnen van de ene naar de andere gemeente trekken en de ambtenaren zijn haast wel verplicht om voorschotten te verstrekken". Hij vond de wijze waarop aldus met over heidsgelden wordt omgesprongen on verantwoord en pleitte voor een strak en duidelijk beleid, waarin de eenslui dendheid in de uitvoering der wet wordt nagestreefd. Politierechter mr. E. Muller onder schreef het standpunt in zoverre dat ook hij zich niet aan de indruk kon ont trekken dat van de voorzieningen door woonwagenbewoners misbruik wordt gemaakt wanneer ze van dorp tot dorp trekken en bij de secretarie aanklop pen. MAASTRICHT Naar aanleiding van berichten die het college van Ge deputeerde Staten van Limburg hebben bereikt over een mogelijke overplaat sing van het rijkslandbouwproefstation in Maastricht naar Wageningen, heeft het college besloten bij de minister van Landbouw en Visserij een onderhoud aan te vragen teneinde te informeren of die berichten juist zijn en zo ja wel ke motieven aan de voorgenomen over plaatsing ten grondslag liggen. Tevens zullen GS van Limburg zich wenden tot de staatsecretaris van Binnenlandse Zaken om van hem te vernemen of hij de overplaatsing niet in strijd acht met de door het rijk voorgestelde sprei ding van rijksdiensten.

De Vallei | 1970 | | pagina 6