IJsselmee wisse vs zijn verbitterd en onzeker van toekomst ,The Third Man' vanavond op tv Kuilnetten kunnen wel naar de zolder Radio Philh Orkest in Toonbeeld Tom Poes en de Mob- beweging Radio-actieve deeltjes in lucht boven Nederland programmaos MORGEN Paling De druppel Ongevaarlijk Uit de krant Zeer oud standbeeld gevonden in Egypte MARTEN TOONDER STRIP TELEVISIE TELEVISIE RADIO DINSDAG 13 JANUARI 1970 Schipper Foppen ziet de toekomst somber in. Foto hieronder: de schip per met zijn beide zoons voor het schip, dat straks voor de kuilvisserij niet meer gebruikt mag worden. TT ARDERWIJK Verachtelijk spuwt schipper Foppen zijn pruim in het daartoe bestemde potje en zegt: „Een dubbeltje wint het nooit van een kwartje". Hij zit daar in het halfduistere ach terkamertje van zijn huis aan de Har- derwijkse haven als een romanfiguur. Het prototype van de oude, maar nog vitale visser. De lichtblauwe ogen hel der in het gelooide gezicht, de blauwe trui met ingebreid anker strak om de brede borst; een pilo-broek met wijd uitstaande pijpen. Wat schipper Foppen zegt, heeft wei nig weg van literatuur. Hij is met ere 72 jaar geworden, heeft ruim zestig jaar hard gewerkt in de visserij en is gewend precies te zeggen wat hij op zijn hart heeft. Recht door zee. Hengelaars en wat hij noemt „hoge heren" zijn twee categorieën van de mensheid die hem, op zijn zachtst ge- aegd, niet zo goed liggen. „Het ge beurt zo vaak dat ze onze fuiken leeg halen of kapot snijden. Ze komen met de auto, blazen een rubberbootje op en gaan erop af". En wat de tweede groep betreft: „Als je een beetje raar praat tegen de hoge heren, wordt je uitgescholden voor communist". Er wordt met kuilnetten gevist, met fuiken, met de zegen (een sleepnet) en met palingkistjes. De kuilvisserij die bij hen onge veer de helft van het bedrijf uitmaakt is weieens vergeleken met stofzui gen. De grote kuilnetten worden met een flinke snelheid door het water ge trokken en dat kan zo'n vijfhonderd pond paling per dag opleveren. Want om de paling is het begonnen. Maar natuurlijk komen er ook andere soorten vis in het net terecht. En de grootste grief van de hengelaars is, dat de snoek, snoekbaars en baars daardoor vernietigd zouden worden. „Ach meneer", zegt schipper Foppen daarop, die vis gaat meteen weer over boord, springlevend". Zijn „stofzuiger", de HK-10, is een pittig scheepje. Maar het ligt nu werke loos in de haven van Harderwijk. De kuilvisserij duurt maar van mei t/m augustus en in die periode is Lelystad de thuishaven, want Harderwijk ligt in gekapseld door de nieuwe polders en het is 7112 uur varen naar de nieuwe visgronden. De oude visser heeft moeite om het te verwerken. Hij heeft het allemaal meegemaakt: „De Afsluitdijk, de inpol deringen, de afgang van de IJsselmeer- visserij. Maar communisten hebben er in Harderwijk nooit gezeten, echt waar niet, mijnheer". De oorzaak van zijn verbittering zit echter dieper. Schipper Foppen vindt dat de beroepsvissers langs het IJssel- meer op een hondse manier verjaagd worden van het water dat ze van kinds been af bevist hebben. Verdrongen door de hengelsport, die zich de laat ste jaren sterk ontwikkelt. Het aantal sportvissers ligt tegen de 1 miljoen en zij moeten volop de gelegenheid hebben om hun liefhebberij uit te oefenen. Het IJsselmeer is een van de meest gelief de „stekjes". De meest recente maatregel is een aankondiging van minister Lardinois om met ingang van 1 mei geen nieu we vergunningen af te geven voor de kuilvisserij op het IJsselmeer. En dat is voor veel beroepsvissers de druppel die de emmer doet overlopen. Ze zijn verbitterd en onzeker. In Harderwijk, in Urk, in Volendam en al BILTHOVEN In de lucht boven ons land z\jn radioactieve deeltjes aan getroffen die waarschijnlijk afkomstig zijn van een niet-militaire ondergrond de kernexplosie in de Verenigde Staten. Die explosie werd begin december 1967 teweeggebracht in de staat New Mexico. De radioactieve deeltjes werden voor het eerst in december 1968 in ons land gevonden. In het eind 1969 verschenen verslag van het Rijksinstituut voor de volks gezondheid over 1968 stond hierover dat de aard van die deeltjes (radio isotopen) nog niet was vastgesteld. Se dert midden december 1968, aldus het jaarverslag, was „een vooralsnog on bekend radio-isotoop in neerslag ge vonden". Van het Rijksinstituut voor de volks gezondheid vernamen wij dat inmid dels de aard van die deeltjes is vast gesteld. Wat in neerslag was gevonden waren spoortjes wolfram-181 en wol- fram-185. Het mysterie van de onbe kende deeltjes was daarmee uit de wereld. De gevonden hoeveelheden zijn uiterst gering. Enig gevaar voor de volksge zondheid leveren zij niet op, aldus het Rijksinstituut voor de volksgezondheid. De ondergrondse kernexplosie waar van de deeltjes vermoedelijk afkomstig zijn, was een proef met het vrijma ken van grote hoeveelheden aardgas in de bodem van New Mexico. die andere plaatsen waar de 237 IJssel- meervissers wonen. Want het Haagse zwaard hangt al jaren boven hun hoof den. Het is bekend dat er maar hon derd vissers op het IJsselmeer over mo gen blijven. De rest moet verdwijnen. ,Er zijn al vissers, die er genoegen mee zouden nemen", zegt schipper Fop pen, „als er maar een goede schade loosstelling kwam. Er zijn veel jonge vissers, jongens van tegen de veertig. Het is hun brood geweest van jongsaf. En als ze er de kost maar half mee kunnen verdienen, blijven ze in de visserij. Maar er wordt zoveel verbo den tegenwoordig dat het moeilijk wordt. En als er voor een goede scha deloosstelling gezorgd wordt, vallen die ook wel af'. Het meest verontwaardigd zijn de IJsselmeervissers over het feit dat ze het opheffen van de kuilvisserij uit de krant hebben moeten lezen en dat ze nu, nog geen vijf maanden voor het zover is, nog niets weten over een eventuele •schadeloosstelling. „Vorig jaar hebben we nog een nieu we motor van 135 pk in het schip la ten bouwen", brengt de Harderwijkse visser naar voren. „En op zolder heb ik nog voor zevenduizend gulden aan kuilnetten liggen. Wie betaalt me dat?" Hij heeft een behoorlijk bedrijf, waarin zijn twee ongetrouwde zoons van 37 en 40 jaar en een knecht mee werken. In zijn jeugd was Harderwijk een bloeiend vissersstadje. Nu worden des zomers vlak voor zijn huisje de kolon- nes toeristen gelost. Voor de speeltuin, het stukje strand, het dolfinarium of een tochtje op het water, dat nu afge damd is en Veluwemeer heet. „Ik zat nog op school, toen ik al mee ging vissen", vertelt hij met een lichte weemoed in zijn stem. „Om een uur of twee 's nachts gingen we de deur uit. Om half negen begon de school en dan werd ik op het strand afgezet met een snee brood in mijn hand". Nu zitten zijn zoons op de zolder van de schuur bij de snorrende kachel kistjes voor de palingvangst te maken. Daarmee moet het verlies van de kuil visserij opgevangen worden. „Totdat dit ook verboden wordt", zegt een van hen cynisch. „Het brood moet wijken voor de sport. Wie heeft dat ooit mee gemaakt". Misschien dat een hengelaar, turend naar zijn dobber, nog eens denkt aan de heilige verontwaardiging van de fa milie Foppen. CAIRO In het deltagebied van Egypte is een standbeeld gevonden van één van de laatste regerende farao's. Men schat de ouderdom op 2300 jaar. Het beeld werd gevonden ongeveer 135 kilometer ten noordoosten van Cairo. Dr. Hassan Sobhi Eikabri, de direc teur van het departement van oudhe den, die de vondst bekend heeft ge maakt, heeft te Cairo gezegd, dat het beeld van farao Cheber Ka Raa, dat door een Egyptische expeditie is ge vonden, een meesterwerk van oude Egyptische kunst is. Het standbeeld, dat ruim 1 meter 80 hoog is, verkeert in een uitstekende toe stand, waaruit dr. Eikabri afleidt, dat er door dieven van kunstschatten in het gebied, waar het is gevonden nog niet is geplunderd, en dat men dus wel op een groot aantal andere vondsten kan rekenen. Cheber Ka Raa regeerde het land in de vierde eeuw voor Christus. In het NOS-televisieprogramma „Toonbeeld", waarin concerten wor den uitgezonden van orkesten van de NOS, kan men woensdag van 21.30 tot 22.10 uur via Nederland I luisteren naar een concert door het Radio Philharmonisch Orkest. Onder leiding van Jean Fourne zullen worden uitgevoerd „La Mer" van Debussy en „La Valse" van Ra- vel. Het programma werd geregis seerd door Fred Bosman. Dirigent Jean Fournet werd in 1919 in Rouen geboren. Hij doorliep het Parijse Conservatorium en diri geerde daar vervolgens alle grote symfonie-orkesten en vele opera's. Gedurende enige jaren was hij Direc teur de La Musique van de Opéra Comique. Hij trad op met vele bekende Europese orkesten, alsmede in Noord en Zuid-Amerika en in Japan. Sinds 1961 is hij de vaste dirigent van het Radio Philharmonisch Or kest en sinds 1968 ook van het Rot terdams Philharmonisch Orkest. Met het R.Ph.O maakte hij tournees door Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Italië. „La Mer" van Debussy ontstond in de jaren 1903 tot 1905. Het is een indrukwekkend voorbeeld van de impressionistische compositiestijl, waarin niet wordt gestreefd naar een imitatie van opgevangen of ver beelde geluiden, maar waarin met zuiver muzikale middelen innerlijke gevoelswaarden worden weergege ven. Achter de titels van de drie de len, nl. „De l'aube a midi sur la mer", „Jeux de vagues" en „Dialo gue du vent et du mer", zal men niet al te veel moeten zoeken. Zij dienen slechts als poëtische invita tie tot luisteren. Het eerste en derde deel droegen aanvankelijk trouwens andere titels. De dromerige natuur verbonden sfeerschilderingen spre ken eigenlijk voor zichzelf evenals de stormachtige dialoog tussen de ele menten in het derde deel. „La Valse" van Ravel dateert uit 1920 en is geïnspireerd op de Weense wals in het genre van Johann Strauss. De partituur vermeldt de volgende korte aanduiding van de bedoeling van de componist: „Dwar relende nevelen trekken langzamer hand op en men onderscheidt wal sende paren, vervolgens een onmete lijke danszaal gevuld met een wal sende menigte. Het toneel wordt ge leidelijk helderder, totdat het volle licht der luchters zich verspreidt: „het keizerlijk hof omstreeks 1855". Heer Bommel en Tom Poes wandelden verder door het kale landschap. De wind blies hen in de rug, zodat het lopen van zelf ging en heer Olie ademde diep de winterse lucht in. „Heerlijk", sprak hij opgeruimd. „Bewe ging is goed voor een heer van mijn stand Het bevordert de bloedsomloop en houdt de spieren in orde. Teveel zitten geeft vet zucht, zei men goede vader altijd, en daai houd ik mij aan. Daarom heb ik zo'n pri ma conditie. Uren zou ik zo kunnen voort gaan..." Hij zweeg, want terzijde van het pad had hij een ruwhouten bank ont dekt die in de luwte stond. En na een klei ne aarzeling stapte hij daar op af. „Hoewel", vervolgde hij, „men moet niet overdrijven. Laten we hier even gaan zit ten, jonge vriend". ..Hm", zei Tom Poes. Deze opmerking ontstemde heer Bommel en hij begon uitvoerig uit te leggen dat men niet alleen lichamelijk, maar ook geestelijk bewegen kan. Daar ging hij zo in op, dat hij de kleine gedaante, die uit het struikgewas opdook niet bemerkte. Het was Rep, die de landing van zijn vuurpijl overleefd had en nu onderzoe kend door het onbekende landschap ging. „Oei!" prevelde het ventje schrikkend. „Niet zitten! Niet zitten!" Hij grabbelde haastig in de tas, die hij voor zijn buik droeg en haalde daar een klein zwart voorwerp uit dat hij onder de bank wierp. Er volgde een droge knal; de zitplaats vloog van zijn grondvesten en heer Ollie en Tom Poes werden op de grond gewor pen. De KRO-tv komt vanavond (Neder land 2, 21.10 uur) in haar serie „Gra ham Greene" en de film nog eens met „The Third Man", de rolprent die vooral beroemd werd door de (cither)muziek van Anton Kara- het „Harry Lime-thema"). Het verhaal speelt zich af in he na-oorlogse, door de vier mogendhe den bezette Wenen, waar beschadig de barokke paleizen en particiërshui. zen rijzen tussen troosteloze puinho pen, waar zwarte markt, smokkel er woeker tieren. Holly Martins, Ameri kaans auteur van Wild-West verha len, komt in Wenen aan en verneem dat zijn vriend Harry Lime omgeko men is bij een ongeluk. Omdat het hele geval hem enigszins verdacht voorkomt, stelt hij niettegenstaande de waarschuwingen van 't hoofd var de Britse militaire politie, persoon lijk een onderzoek in. Hij ontdekt dat Harry gemengd is in een zaak van penicilline-vervalsing en -zwendel en nog steeds leeft. Deze laatste ontdek king doet de jacht op Lime openen, waarbij de hulp van Martins wordt ingeroepen. Na lang aarzelen besluit hij zijn vriend aan de politie over te leveren. Hij wordt ertoe gebracht hem zelf neer te schieten. Anna, de vriendin van Lime, op wie Martins verliefd is geworden, zal voor deze NEDERLAND I 18.45 NOS: Kleur: De Fabeltjeskr. 18.55 NOS: Journ. 19.04 AVRO: De rare Vogels, serie voor de jeugd. 19.30 Peyton Place, tv-feuilleton. 20.00 NOS: Journaal. 20.20 AVRO: Kleur: The Survivors (De Overlevenden), tv-film. 21.10 Kleur: De Tom Jones Show. 22.00 AVRO's Televizier. 22.50 NOS: Journaal. 22.55-23.25 TELEAC: Schaken voor beginners - les 13 (herh.). NEDERLAND II 18.45 NOS: Kleur: De Fabeltjeskr. 18.55 NOS: Journaal. 19.04 NOS: Scala: informatief progr. 19.30 KRO: Kleur: Boven de wol ken, film uit de Eng. serie Survi val. 20.00 NOS: Journaal. 20.20 KRO: Kleine democratie bij de dokter en in het ziekenhuis: ge sprekken. 21.10 De derde man, film naar ro man van Graham Greene. 22.50-22.55 Journaal. DUITSLAND I (Reg. progr.: NDR: 18.00 Vragen en antwoorden. 18.30 Actualiteiten. 18.45 Zandmannetje. 18.55 Reg. kro niek. 19.26 KL: Der Mann von ges- tem, serie. 19.59 Progr.-overz. WDR: 18.00 KL: Voor de kleuters. 18.40 Hier und Heute en nieuws. 19.20 KI: Oolomba, TV-spel). 20.00 Journ. en laatste slechts verachting, misprij zen weten op te brengen. Deze film is tegelijkertijd een politiefilm en een psychologische film. Politieel, want Martins heeft een mysterie we ten te ontsluieren dat hem en de toe schouwers het hele eerste gedeelte van de film in spanning houdt. Mar tins gelooft niet in de duistere en mis dadige bedrijvigheid van Harry en wil door een persoonlijk gevoerd on derzoek de ware toedracht van de •aak leren kennen. Geleidelijk aan komt hij voor een ander raadsel te staan: is zijn vriend verongelukt of vermoord? Psychologische gedeelte: terwijl Martins geleidelijk aan de waarheid >ver het voorgegeven ongeluk achter- laalt, ontdekt hij ook de ware per soonlijkheid van zijn vriend. Vervol gens moet Martins de pijnlijke gewe- enskwestie oplossen: zal hij zijn /riend uitleveren of niet? Het laatste deel (de achtervolging n de riolen van Wenen) vormt een grandioze afsluiting van de film. „De derde man" is meei dan een knap verfilmde politiefilm. Hij draagt In zich de ideologische betekenis die een roman- en scenario-schrijver erin heeft willen leggen. Greene heeft in 't scenario de pro blematiek willen behandelen, die men ook in zijn thesisromans vindt. LOUIS VAN DIJK, die met zijn trio jazz-zangeres Ann Burton begeleidt in het programma ,,Jazz !n Den Bosch", vanavond om 23.3C lur op Hilversum 2 tKRO-radio). weerber. 20.15 KI: Document, progr 21.00 Am Ziel aller Traume, tv-speL 22.35 KI: Filmrep. 23.25 Journ, com mentaar en weerbericht. DUITSLAND II 18.05 Act. en muziek. 18.40 Kleur muz. progr. 19.10 K1.: Yao, film 19.45 Nws, act. en weerber. 20.15 Sportspiegel. Aansl.: Nws. in het kort. 21.00 KI: Ihr Aufritt, Al Mun- dy!, film. 21.55 KI: TV-portret. 22.25 Nws. en weerber. 22.35- plm. 23.05 Impulse: over de onderwijspolitiek. NEDERLAND I NOS/NOT 11.10-12.00 Schooltele visie. KRO: 17.00-17.50 Voor de kin deren. DUITSLAND I 10.00 Rep. 17.25 Intern, skiwedstr 17.55-18.00 Nws. DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerber. 17.35 Pr voor oudere generatie, aansl. liefda dlgh. oproep. HILVERSUM I VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtend gymnastiek. 7.20 Socialistisch strijd lied. 7.23 Stereo: Lichte grammo- foonmuziek. (7.30-7.35 Van de voor pagina). VPRO: 7.54 Deze dag VARA: 8.00 Nws. 8.11 Actualiteiten 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmu- ziek. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de huisvrouw) 9.00 Stereo: Klassieke orkestmu ziek (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.4C Schoolradio. 10.00 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.03 Voor de huisvrouw. 11.40 Stereo: Sopraan en piano: semi-klassieke liederen (gr.) 12.00 Stereo: Klassieke orkestmuz (gr.). 12.10 Stereo: Metropole Orkesl en solisten: lichte muziek. 12.54 Voor het platteland. 13.00 Nieuws. 13.11 Actualiteiten. 13.25 Licht or gelspel (opn). 13.45 Gesproken por tret. 14.00 Stereo: Operette-fragmen ten (gr.). 15.15 In de Toonzaal: mu ziekprogramma voor de jeugd met commentaar. 16.00 Nieuws. 16.03 Stereo: Nederlandse Chansons. 16.20 Tsjechische muziek vandaag, muzi kale lezing. 16.50 Stereo: Radio Ka merorkest: klassieke muziek. 17.10 Stereo: Sopraan en piano: klassieke en moderne liederen (opn). 17.55 Mededelingen. 18.00 Nws. 18.11 Ac tualiteiten. 18.20 Uitzending van D '66. 18.30 Stereo: Klink Klaar zonder nonsens. 19.30 Nws. 19.35 Buitenlands weekoverzicht. 19.45 Stereo: Tango Rumba Orkest en zangsolisten. 20.10 Stereo: Prome nade Orkest en zangsolisten: operet teconcert. 21.05 Gesprek: uitkomst van vraag en antwoord. 21.25 Licht trio (opn). 21.45 Nou, en...!: caba retprogramma. 22.10 Country and Western müziek. 22.30 Nws. 22.38 Mededelingen. 22.43 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Moderne kamermu ziek (opn). 23.20 Radio Jazz Magazine. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.11 Het leven de woord. 7.16 Stereo: klassieke mu ziek (gr). (7.30 Nws; 7.32-7.50 Actuali teiten.) TROS: 8.00 Nws. 8.11 Luis ter uit... en thuis: verzoekplatenpro- gramma voor de militairen. (8.30 Nws.; 9.00 Gymnastiek voor de huis vrouw.) 9.30 Voor de kleuters. 9.45 Van 1685 tot vandaag, componisten en hun werken, muzikale lezing. 10.05 Voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.03 Piek uur: wedstrijdprogram ma. 11.45 Actualiteiten. 11.55 Mede delingen. KRO: 12.00 Stereo: Van twaalf tot twee, gevarieerd pro gramma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nws.; 12.41 Actuali teiten; 13.00-13.05 Raden maar...) NCRV: 14.15 Stereo: Klassieke or kestmuziek (gr.). 15.00 In 't zilver: programma voor oudere luisteraars. 16.00 Nws. 16.03 Stereo: Voor de jeugd. 17.00 Stereo: Twien-Popradio voor t(w)ieners: licht platenprogram- ma. 17.50 Overheidsvoorlichting: O. en W. Actuale onderwijspro blemen II. Vraaggesprek van H. van Stipriaan met de inspecteur-ge neraal van het onderwijs, dr. A. de Jong. 18.00 Strictly Country Style: country and western rubriek. 18.30 Nws. 18.41 Actualiteiten. NOS: 19.00 Verslag Hoogovenschaaktoernooi in Wijk aan Zee. 19.03 De betekenis van het vegetarisme bij de bestrij ding van het wereld voedseltekort, discussie. 19.28 Stereo: Lichte gram mofoonmuziek. 19.40 Engeland Nederland, rechtstreeks verslag. 21.35 Stereo: Lichte grammofoon muziek. 22.05 Geen onderdaan maar burger, uitzending over de staat kundige vorming van de Nederlan der. 22.20 Programma voor blinden en slechtzienden. 22.30 Nws. 22.40 Stereo: X, een sprong in het duis- er. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Zing, zing, ing!: licht vocale muziekjes. 10.00 Tws. 10.03 Mengelmuze: nieuwe Ip's net kritisch commentaar. NOS: 11.00 Nws. 11.03 Muziek-lezen. 12.00 Nws.). AVRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Radiojournaal. 13.06 Zet 'm op: /rolijk platenprogr. (14.00 Nws). 15.00 Nws. 15.03 Arbeidsvitaminen: populair verzoekplatenprogramma. 16.00 Nws. 16.03 Gimmick: licht pla- tenprogramma. 17.00 Nws. 17.02 Ra diojournaal. 17.05-18.00 Toppoppo- logy; licht platenprogramma.

De Vallei | 1970 | | pagina 7