OPSTELLINGEN In eerste ronde al vuurwerk Door vorst slecht voorbereid Nederlands elftal in uitverkocht Wembley-stadion tegen Engeland Ramsey wil via forse overwinning tegen Oranje zelfvertrouwen herwinnen Jan van Beveren wil naar het buitenland PIET KEIZER: Voor mij is dit mijn 99 1 Hoogoventoernooi Betty Stöve verslagen Koersen Hilversum Hongarije wijzigt competitie-opzet DALET BALSEM DALET BALSEM m ii FELLE STRIJÜ NIET TE STRAK MOEILIJK UITVERKOCHT ZIEKENBOEG TRIEST bij apotheker en drogist WOENSDAG 14 JANUARI 1970 sn ort .v.v.v J'X-X'Ï y+y* i-I-Xv:-: NEDERLAND Van Beveren (Sparta) Drost Israël Eykenbroek Krol (FC Twente) (Feijenoord) Jansen Sparta) Rijnders (Ajax) (Feijenoord) Van Dyk Cruyff (Ajax) Van Hanegem Keizer (Ajax) Ajax) (Feijenoord) (Ajax) I. Moore B. Charlton Jones Bell (Nott. Forest) (Manch. U.) Lee (Leeds) (Manch. City) Hunter (Manch. City) J. Charlton Peters Cooper (Leeds) Newton (Leeds) (West Ham) (Leeds) Banks (Everton) (Stoke) i Scheidsrechter in deze wedstrijd is de Westduitser Siebert. ENGELAND WIJK AAN ZEE Ofschoon de vijf Nederlanders in de grootmeestergroep van het 32e Hoogoventoernooi dinsdag middag vrijwel de gehele eerste speel tijd van 5 uur fantasierijk partij heb ben geboden, is de slotscore 3-2 voor de gastmeesters geworden. Een tikkeltje spijtig, daar Langeweg volslagen over bodig in tijdnood tegen Ivkov blunder de en Cortlever zeer hard verdedigen tegen Taimanov net-niet met een pun- tendeling zag beloond. De held van de dag was grootmees ter Donner. Hij had, met zwart, te doen met de ex-wereldjeugdkampioen, de Joegoslaaf Kurajica, die via een Tarrasch-variant van het Frans een drukspel wilde beginnen. Daarbij ging hij overigens opzettelijk buiten de al- leen-maar-positionele-banen, hetgeen tot opvoering van de spanningen leidde. Velen meenden, dat de Nederlander in moeilijkheden zou geraken, doch hij vond een zeer actieve defensie vijf sigaretten per, zet overwoog remi se, doch hield zichzelve voor, dat via puntendelingen nog nooit partijen zijn gewonnen, rende door een hevige tijd nood van de Joegoslaag heen en joeg toen diens monarch het met mijnen bezaaide vrije veld in. Aanvankelijk werd er nog afgebro ken, maar enige analyse bracht de vrolijk-gekuifde Joegoslaaf tot capitu latie met terugwerkende kracht. Jan Hein Donner was zeer tevreden. Men moet namelijk nogal in de historie van de Hoogovens teruggaan teneinde een soortgelijke knappe startpartij van hem op te sporen. Bobotsov, de Bulgaarse grootmeester, heeft een onblusbaar zelfvertrouwen. Wat dat betreft bofte hij niet, want landskampioen Hans Ree is met dit mentale-extra eveneens rijk gezegend. De partij botste recht-evenredig met de karakters en werd uiterst moeilijk. De Konings-Indiër leent er zich toch van huis uit al voor. En als er dan nog combinatoir wordt gekruid (door mid del van eeri (Tijdelijk) pionoffer van Ree) zijn alle elementen voor een ge weldige strijd voorhandep. Beiden kwa men hierdoor in tijdnood. Het hevigst Bobotsov, die daarom dan ook maar remise aanbood. Ree weigerde, maar werd prompt verrast door een sterke pionzet in het centrum. Zijn antwoord was niet al te precies, doch de Bul gaar had geen enkele kans de situatie scherp door te rekenen. Schaakpsycho loog Ree vond het toen welletjes en offreerde alsnog een puntendeling. In de meestergroep is vooral naar de klei ne Andersson gekeken, die er als een jochie van 14 uitziet, bij de opening door professor Eu we tot 16 werd ver klaard, doch „achteraf" zelfs 18 bleek te zijn. Hij speelde met wit tegen de Engelsman Clarke. Af en toe wipte hij op de stoel omhoog teneinde de over zijde van het bord toch maar eens grondig te bezien zo klein is deze Andersson. Voor alle zekerheid gaf de Zweedse schaakbond hem een begelei der mee. Het duel tussen Andersson en Clarke is voorlopig afgebroken. Insi ders vermoeden remise. Van de andere uitslagen kan Forintos Smederevac (1-0) van belang zijn wijl Forintos, kampioen van Hongarije, kandidaat is voor de eerste plaats. Daarnaast Har- toch Van Geet (1-0), omdat Hartoch mikt op een tweede meesterresultaat. Het eerste behaalde hij in het IBM- toernooi '68. De uitslagen van de partijen die dins dag voor de eerste ronde werden ge speeld, zijn: GROOTMEESTERGROEP: Kurajica (Z. SI.) Donner (Ned) 0-1; Hort (Tsj. SI.) Filip (Tsj. SI.) 1/2 1/2. Cortlever (Ned) Taimanov (Rusl.) 0-1; Kavalek (Tsj. SI.) Westerinen (Finl.) 1-0; Bobotsov (Buig) Ree (Ned 1/2-1/2; Langeweg (Ned) Ivkov (Z. SI.) 0-1; Janosevic (Z. SI.) Kuipers (Ned) 1/2-1/2, Benkoe (VS) Platonov (Rusl.) afg. MEESTERGROEP: Antunac (.Z SI.) Drimer (Roem) 1/2-1/2; Van Scheltinga (Ned) Me dina Garcia (Sp) 1/2-1/2; Honfi (Hon) Sokolov (Z. SI.) afg; Andersson (Zw) Clarke (GB) 1/2-1/2; Day (Can) Mader (W. Did.) 1-0; Piket (Ned) Doda (Polen) 1/2-1/2; Forintos (Hong) Smederevac (Z. SI.) 1-0; Hartoch (Ned) Van Geet (Ned) 1-0. LONDEN Hoe zal het wedstrijdritme van de spelers zijn Dat is de vraag, die bondscoach Georg Kessler zichzelf stelt ten aanzien van de interland, die het Nederlands voetbalelftal vanavond op Wembley in Londen tegen Engeland speelt. „Na al drie voetballoze zondagen", aldus Kessler, „is dit natuurlijk het grote punt. Onze spelers zullen vaak aan de bal moeten zijn om zo snel mogelijk dat wedstrijdritme terug te krijgen". De kansen voor de Oranjeploeg op een revanche voor de nederlaag van 1-0, die 5 november van het vorige jaar in Amsterdam tegen de Engelsen werd geleden, moeten niet al te hoog worden aangeslagen. Het Engelse elftal is op eigen bodem zeer moeilijk te klop pen en dat beseft Kessler ook. „De Britten zullen ervoor knokken, want voor hen geldt dat het om een plaatsje gaat in de ploeg, die coach Ramsey straks meeneemt naar de eind ronde van het wereldkampioenschap in Mexico. Het zou geweldig zijn als we hier vandaan gingen met een overwin ning. Ach, het belangrijkste voor mij is, dat we goed moeten spelen". De formatie van Kessler treedt aan in de 4-2-4 orde. Dat wil zeggen met Van Beveren; Drost, Israël, Eijken- broek en Krol; Rijders en Jansen; Van Dijk, Cruyff, Van Hanegem en Keizer. De bondscoach: „Dat 4-2-4 moet men nu ook weer niet te strak zien. Als het nodig mocht zijn schakelen we over op 4-3-3 of op een ander systeem. Boven dien heb ik in Treytel, Strik, Veenstra, Mühren en Roggeveen wisselspelers, van wie ik er twee mag inzetten. In principe echter wil ik het team onge wijzigd laten". Over de keuze van Krol, die de voor keur kreeg boven Strik. ,Krol, die in november tegen Enge land debuteerde, speelde in Amsterdam een goede wedstrijd. Ik zag dan ook geen reden om hem te passeren voor Strik. Dat zou, psychologisch gezien, ook fout zijn geweest. Vergeet daar naast niet, dat Strik toch meer een cen trale verdediger is". Dat Keizer na een afwezigheid van ruim twee jaar weer in het Nederland se elftal staat opgesteld acht Kessler van groot belang. „Ik wil niet zeggen, dat we met Keizer Mexico wel gehaald zouden hebben, maar hij is toch wel een speler, die in de voorhoede kan or ganiseren. Toch mogen we niet te veel verwach ten van Keizer. Nu vele ogen op hem zijn gericht speelt hij onder een enor me druk. Dat wil niet zeggen, dat hij zal falen. Keizer is op het veld een per soonlijkheid. Hij mag er echter geen show van maken. Hij staat tenslotte in dienst van het elftal. Wel geloof ik, dat het voor hem een moeilijke wedstrijd wordt". Kessler, die stelt dat het voetbalspel in de naaste toekomst zal veranderen in die zin, dat een heel elftal zowel moet kunnen aanvallen als verdedigen, hetgeen een enorme conditie vereist, heeft te horen gekregen dat het veld van Wembley zacht zal zijn. „Ik zal daarom de spelers adviseren leren noppen te gebruiken, dat is het beste. Ik dacht niet, dat ik speciale op drachten zal meegeven. Het persoonlij- Het Hoogoventoernooi is gisteren weer van start gegaan. De foto toont ons onze landgenoot Cortlever in zijn partij tegen de Rus Taimanov. Op de achtergrond Jan Hein Donner tegen de Joegoslaaf Kurajic. ke initiatief dood je daardoor. In dit verband moeten de spelers zowel man als ruimtedekking kunnen toepassen". Gisteravond hadden de Oranjespe lers op het terrein van Crystal Palace nog een lichte training. „Straks", aldus Kessler, „moeten ze er tegenaan". Wembleys gewijde grond, die voor deze interland al dagen lang is afgedekt met stro en zeil, wacht. En over een handvol uren ook een aantal van hon derdduizend toeschouwers. Want als de Westduitse scheidsrechter Siebert om kwart voor acht het beginsignaal geeft verwacht men een vrijwel uitverkocht stadion. O Gisteren is de selectiegroep van het Nederlands elftal vertrokken voor de wedstrijd tegen Engeland, die van daag op Wembley in Londen wordt gespeeld. Het betekende ,,Even afre kenen heren" voor v.l.n.r. Dick van Dijk, Wietse Veenstra, Piet Keizer, Pleun Strik en Jan van Beveren. LONDEN De Engelse voetbalcoach Sir Alf Ramsey, die zijn internationals voor drie dagen afzonderde in een her metisch gesloten trainingskamp aan de rand van regenachtig Londen, heeft zorgen. Vanavond moet hij zijn sterren onder wie Ian Moore van Nottingham Forest debuteert de gekoesterde gras mat opsturen van Wembley, waar ver moedelijk honderdduizend kritische kijkers de vorderingen met het oog op Mexico willen waarnemen. Maar Sir Alf, wellicht de zwijgzaam ste voetbaltrainer ter wereld, kon niet onbeperkt putten uit zijn dertig leden tellende selectiegroep. Zo verraste hij met de opstelling van Mick Jones (Leeds), de aanvaller die vijf jaar ge leden voor het laatst een interland speelde. Aanvoerder Bobby Moore (28), de 74-voudige international werd uit de ploeg gelaten onder de druk van groei ende kritiek op Ramsey's conservatieve beleid. Terwijl de roep om een schutter nu klinkt als een noodkreet de Engel sen scoorden in de laatste twee inter lands tegen Nederland en Portugal bei de keren slechts éénmaal moest KAAPSTAD In de tweede ronde van het dames-enkelspel bij de tennis kampioenschappen van de westelijke provincie in Kaapstad is Betty Söve uigeschakeld. De Nederlandse speel ster verloor met 13-15, 2-6 van Pam Austin (VS), de partner in het dubbel spel van Judith Salomé. In de tweêde ronde van het dubbel- sepl won Betty Söve met de Austra lische Helen Gourlay van de Zuidafri- kaanse dames Staley en Vincent (6-1, 6-3). In de eerste ronde stonden Pam Austin en Judith Salomé tegenover Kruger/Müller (Zaf). Ook zij wonnen, 6-3, 1-6, 6-4. ZEIST Elf wedstrijden speelde Sparta's doelverdediger Jan van Beve ren tot nu toe voor het Nederlandse elftal. Slechts zeven maal werd h(j ge passeerd. Een goede graadmeter voor zijn uitzonderlijke kwaliteiten. Een sleutelbeenbreuk was tijdelijk oorzaak dat hij in Zeist verstek moest laten gaan. Was het daarom dat hij toch een beetje huiverig opkeek tegen de definitieve samenstelling? Eddie Treytel immers had als zijn vervanger tenslotte niet gefaald. Gespannen Jan van Beveren wilde per se gekozen worden. „Het is voor mij een uiterst belangrijke zaak. want zoals de zaken er nu voorstaan wil ik zo snel mogelijk van club veranderen. Het liefst naar het buitenland. En al leen in internationaal contact kan ik mijn prijs waarmaken." Ook in Engeland? „Misschien wel, maar ik had liever een wedstrijd in Spanje of Italië gespeeld. Engeland is voor de verkoop niet zo'n geschikt land. Wembley zal slechts een leuke erva ring zijn, maar voor mij is het resul taat belangrijk." Over de wedstrijd zei Jan van Beve ren: „Het is jammer, dat de voorberei ding zo minimaal is geweest. Dat hoeft evenwel niet rampzalig te zijn. In die paar wek en dat er niet gespeeld is, zal wel geen van de spelers het voetballen verleerd zijn. Het lijkt me zelfs, dat ze na die stilstand juist meer zin in een balletje trappen hebben." Ramsey gisteravond een trieste balans opmaken alvorens hij zijn formatie be kendmaakte. Nadat de temperamentvolle Allan Ball (vijf weken geschorst) reeds was weggevallen, glipten hem drie man door de vingers, omdat zij maandag avond met Liverpool een bekerwedstrijd hadden te spelen tegen Coventry: mid denveldspeler Smith, aanvaller Thomp son en achterspeler Hughes, die in no vember te Amsterdam niet onverdien stelijk debuteerde. Voorts moest hij keeper Bonetti zware griep rekenen tot de uitvallers. Maar in dit geval had hij de rijk ervaren Gordon Banks (32 jaar, 52 in terlands) achter de hand. In de ziekenboeg trof hij tevens Wright aan, terwijl blessures vielen te constateren bij Oakes, Astle de schutter van West Bromwich en Clarke van Leeds, die met zijn trans- ferwaarde van 1,4 miljoen gulden als de duurste voetballer van Engeland geldt. Bovendien kon Simpsons naam worden doorgehaald, omdat hij gister avond met Arsenal voor de jaarbeurs- beker tegen Rouen moest spelen. Trieste ontwikkelingen, want voor het Engelse elftal, dat over vier maan den in heet en hooggelegen Mexico vechten moet voor de verdediging van de wereldtitel, betekent het duel met Oranje veel meer dan een vriend- HILVERSUM Nadat vorige week Flying Lady met Geersen's dochter Nancy het amatricekampioenschap had gewonnen werd dezelfde vliegende La dy ook gisteren winnares op dezelfde Hilversumse draversbaan in een rit om het kampioenschap bij de amateurs. Nu gereden door H. J. Pasman, die heel lang ingesloten zat, maar uit de laatste bocht toch een onverbiddelijke eindsprint lanceerde. Daarmee kwam de combinatie makkelijk langs de ron den lang ongenaakbaar op kop draven de Grace Rodney. De uitslagen zijn: Nachtegaal-prijs: 1. Happy Chestnut (P. M. Smit) 1.30.2, 2. Gerda Kraan, 3. Gerardus O. Winn 8; pl. 2, 1,50, 2,60; kopp: 28,10; cov: 4,70; trio: 283,60. Marabocprijs: 1. Horma (W. - Stort) 1.37.7; 2. Gita Pluto, 3. Hollo Z. Winn: 6.30; pl: 2,10, 10, 4.60; kopp: 7,60; cov: 7,60. OEHOEPRIJS: 1. Frio Duffy (M. L. v. d. Togt) 1.27.7, 2. Heros, 3. Fair La dy. Wnn: 7,20; pl: 2,40, 1,90; kopp: 8,20; cov: 4,20; trio: 180,70. RA AFPRIJS: 1. Giovanni (P. M. Smit) 1.27.7, 2. Grietje, 3. Gonda Mac. Winn: 3; pl: 1,40, 2. 1,20; kopp: 10,70; cov: 14,40. Slobeendprijs: 1. (Dead heat) Do rus van Rood en Noot (A. de Graaf) 1.26,2 en Alchimist (De Leeuw 1.25,5; 3. Beautiful Star. Winn: 1.80 en 1.40; pl: 2.50 en 1.50; koppel: 5.10; cov: twee maal 2.30. Fakkclingprijs: 1. Azuro Pluto (F. Eerenberg) 1.25.5; 2. Fire Bird W; 3. Gezina. Winn: 17.80; pl: 2.70 1.50 1.50; koppel: 11.50; cov: 3.80; trio: 204.50. Amateur winterkampioenschap: 1. Flying Lady (H. Pasman) 1.29,5; 2. Et- ty Hollandia; 3. Eros Kinley. Winn: 2.10; pl: 1.20 1.90 2.50; koppel: 6.40; cov: 6.40. Papegaaiprijs: 1. Gloria (B. Leeu wenkamp) 1.27,8; 2. Exclusief du Com merce; 3. Dynamica. Winn.: 3.10; pl: 1.60, 6.80, 2.90; kopp.: 5.0; cov. 25.60; trio: 406.30 Maraboeprüs, tweede afdeling: 1. Hurricane GG (A. v. d. Blonk) 1.30,1; 2. Hemija; 3. Grace Scott. Winn.: 5.50; pl: 1.50, 1.40, 3.20; kopp: 8.50; cov. 3.40. Totale omzet: 207.380,50. schappelijke wedstrijd. Op Wembley, waar de Britten op de 29ste juli van 1966 de hoogste tijtel binnen haalden via een zege op Hellmut Schöns West duitse strijders (42), hopen zij hun zichtbaar geschonden zelfvertrouwen enigszins te herwinnen. Want naast de schotloosheid kampt de Engelse formatie, in Mexico inge deeld met Brazilië, Tsjecho-Slowakije en Roemenië, met een ander gebrek: het spelpeil heeft de Engelsen sinds de verovering van de wereldtitel zel den tot ovaties gebracht. Menigeen verwijst nog graag naar het recente duel met de Nederlanders, waarin Oranje als de morele winnaar wordt beschouwd. Die beoordeling heeft Sir Alf Ramsey de man die Ipswich Town in ijltempo van de derde divi sie naar de landstitel in 1962 loodste en het jaar daarop brutaalweg voor spelde, dat hij de Britten wereldkam pioen zou maken zeer geprikkeld. Daarom ook wil hij vanavond, zoals hij vanuit het trainingscentrum heeft laten weten, een forse revanche op de Nederlanders. Zo'n zege acht hij onontbeerlijk voor het hervinden van het broodnodige zelfvertrouwen bij zijn spelers. Na het duel van vanavond rest Ramsey nog slechts één oefenwedstrijd: op 25 fe bruari in Brussel tegen de Belgen, dde zich verrassend plaatsten voor de eind ronde. Daarna zet hij met zijn spelers koers naar Mexico, om een karwei op te knappen, waaraan hij zich naar velen menen zal vertillen. BOEDAPEST De Hongaarse voet balbond heeft besloten met, ingang van het seizoen 1970/'71 over te gaan tot een normale competitie, dat wil zeggen, een competitie die begint in het najaar en eindigt in het voorjaar. De Hongaarse competitie „draaide" tot dusvesse van lente tot herfst. Om de periode tot het begin van de competitie-ndeuw-opzet niet zonder waarde te laten hebben de competitie leiders besloten van 1 maart tot 28 ju li een „noodcompetitie" in te stellen. Hiertoe is de uit zestien clubs bestaan de eerste divisie verdeeld in twee groepen van acht verenigingen. De eindvolgorde van de interim competitie is van belang, omdat de clubs bonuspunten krijgen toegekend, die meetellen in de competitie 1970/71, De verdeelsleutel voor deze extrapun- ten, op basis van de eindstand in de interimcompetitie, is als volgt: eerste plaatsen: acht punten; tweede, zeven; derde, zes, enz. ADVERTENTIE Als modieuze schoenen voor U ondra gelijk zijn door knobbels dan helpt Zwellingen aan de grote teen be hoeven U niet langer te kwellen. Verkwikkende DALET BALSEM dringt diep door in de huid, heft de aandoening op en doet de zwelling verminderen,waardoor ook de pijn verdwijnt Maak Uw voeten weer pijnloos slank met de beroemde Franse 100000000000000000001(1111111/1111111/11/11111000000000000000000000000000000* ZEIST Een handdruk, ge wisseld in het KNVB-sportcen- trum in Zeist, bezegelde maan dagmiddag de terugkeer van Aja- cied Piet Keizer in de selectie van het Nederlandse voetbalelf tal. Al of niet gemeend, bondscoach Kessler en Piet Keizer sloten een periode van twee jaar af, waarin beiden zochten naar recht waar op zij meenden aanspraak te mo gen maken. Zo is het nog met zo lang gele den dat de trainer van Oranje zei: „Als Piet Keizer mij een briefje schrijft, dan wil ik alles vergeten". Wat moest Kessler ^vergeten? „Niets", zegt Piet Kei ler, „want er is nooit sprake ge weest van een vete tussen de bondscoach en mij. Er was een verschil van mening met de KNVB en daar stond hij buiten". Piet Keizer, flegmatiek binnen wandelend In een milieu dat hij twee jaar heeft gemeden, doet het langdurig conflict af met: „Ik heb nooit een vrijbrief voor het Nederlandse elftal willen heb ben. Dat zou onmogelijk zijn. Ik wilde alleen een bepaalde, binnen de perken liggende, bescherming voor mijn club. En dat is ge beurd. Tenslotte heeft de KNVB in een communiqué duidelijk ge steld, dat als er zich excessen voordoen en daar versta ik on der een vuistgevecht zoals in de strijd om de wereldbeker tusser AC Milan en Estudiantes een speler toch kan worden gestraft Ook voor zijn club. En daar ben ik het mee eens". Ondoorgrondelijke Piet Keizer, weinig spraakzaam bij zijn terug keer, beschouwt hiermee de zaak als afgedaan. Het Nederlandse elftal, Engeland-Nederland, het zegt de linksbuiten van de Am sterdamse club niet zo veel. „Er zijn wedstrijden die mij wel wat doen. Dat zijn belangrij ke wedstrijden. Engeland-Neder land behoort daar niet bij voor mij. Er moet niet teveel waarde gehecht worden aan het senti ment van een wedstrijd op Wem bley. Het is onjuist om het hui dige voetbal in die sfeer te trek ken". Zakelijke Piet Keizer geeft toe, dat zijn broodwinning, beroeps- voetbal, daar niet mee gediend is. „Het is natuurlijk leuk om een bevestiging te hebben tot de beste spelers van Nederland te behoeven. Maar het betekent wel een extra inspanning. In deze tijd van weinig voetbal kun je ^wel peilen hoe het met je condi tie gesteld is en dat heeft dan ook weer voordelen. Verder kan ik de waarde van dit duel niet zien". Piet Keizer keerde terug op een plaats waar hij nooit afwezig had behoeven te zijn. Als enige kwam hij terug met de zekerheid dat hij ook zou worden opgesteld. „Dat is destijds een afspraak ge weest. Ik zie niet in waarom men Öie niet zou nakomen". Zegt het spelen tegen de wereldkampioen hem dan hele maal niets? „Neen, voetbal is mijn werk en zo zal ik dat par tijtje ook afhandelen". UtfHMt000000000000000000000000000

De Vallei | 1970 | | pagina 13