Veenendaals dagblad Defensie-uitgaven in W.-Europa nemen toe Buiten DE STROOM MELK WORDT BREDER EN BREDER Bezetters door 120 man politie uit school gezet Vervuilde lucht in Den Haag haart zorgen Beraad regering- vakbonden over Yerolme gestart lekker lui Sw Treffer s: Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Nixon tegen plannen van Mansfield Ojoekwoe zou in Portugal zijn Alternatieven wilden niet wijken Israëlische vliegtuigen diep in Egypte Stakingen in België nog uitgebreid Sovjet-astronaut begraven Tsjechen wijzen Nederlander uit Op naar de acht miljard kilo per jaar Algerije ontkent mee te vechten met Nigeria Muizen 's winters BRUSSEL - De regering van president Nixon zal statistieken vrijgeven, waaruit blijkt, dat een aantal Europese NAVO-landen de defensie-uitgaven verhogen, terwijl de Verenigde Staten de militaire uitgaven verlagen. Men wil hiermee een resolutie van senator Mike Mansfield, de leider van de meerderheid in de Senaat, bestrijden. Mansfield vraagt om terugtrekking van Amerikaanse strijdkrachten uit Europa, omdat volgens hem de Euro pese landen hun verplichtingen aan de NxAVO niet vol doende nakomen. KLACHTEN OVERLEG AANTAL KAMERLEDEN KRITISEREN HET BEVERWIJKSE SCHOOLBESTUUR ZWAKTE VAN NASSER AANGETOOND Sato herkozen als Japanse premier Weer demonstraties legen Agnew KABINET STUURT THANS AAN OP OVERNAME DOOR RIJN-SCHELDE Wilson naar Moskou DOKKEN Iets frisser Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardiaan 28, Veenendèal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 14 JANUARI 1970 - 44e JAARGANG no. I LISSABON Volgens goedingelich- te kringen in Lissabon, zou de Biaf- raanse leider, generaal Odoemegwoe Ojoekwoe maandag zijn geland in Fa ro, een klein vliegveld in Zuid-Portu- gal, dat vaak wordt gebruikt door Biafraanse toestellen. Leden van de Biafraanse missie in Portugal heb ben echter met nadruk verklaard, niets af te weten van de verblijfplaats van Ojoekwoe. Portugese kringen heb ben gezegd dat de generaal zich in Lissabon verborgen hield en van plan was heden het land met onbekende be stemming te verlaten. President Albert-Bernard Bongo van Gabon zal waarschijnlijk binnen kort een ontmoeting hebben met ge neraal Ojoekwoe. Dit is dinsdag in goedingelichte kringen in Libreville vernomen. President Bongo zei dat Ojoekwoe niet in Gabon is en koste wat kost naar Biafra wil terugkeren. Hij zei dat Biafra nog bestaat, ondanks de militaire nederlaag. Bongo had scherpe kritiek op de houding van Engeland. „Ondanks al les wat de Britten voor Nigeria ge daan hebben, zie ik dat de dag niet ver meer is, waarop zij de eerste zijn die uit Nigeria worden verwijderd". De hulporganisaties mogen van hem via Libreville hun voorraden blijven vervoeren, wanneer de regering in La gos daar toestemming voor geeft. Vol gens Bongo wordt momenteel in Biafra genocide gepleegd. Prinses Cécile de Bourbon-Parma, schoonzusje van prinses Irene, die zo juist uit het verslagen Biafra in Du blin is aangekomen, zegt de uitroeiing van de Ibo's te vrezen, tenzij ze on middellijk hulp krijgen. De Franse prinses vertrok zaterdag uit Biafra, na twee jaar hulpwerk ver richt te hebben voor de Orde van Mal ta. PRAAG De Tsjechoslowaakse au toriteiten hebben een Nederlands staats burger, de 35-jarige Johan Melse, uit gewezen. Hij mag drie jaar niet meer in Tsjechoslowakije komen. De in München wonende Nederlan der zou, volgens het Slowaakse minis terie van Binnenlandse Zaken „De so cialistische staten hebben beledigd door een anti-socialistisch geïllustreerde pu- blikatie, die in het buitenland is ver spreid". Hij zou als vertegenwoordiger van een Oostenrijkse firma naar Tsje choslowakije zijn gekomen. YTaak verwonder ik mij er over, Hoe mijnheer de Uil ook bij koü en sneeuw zo blijmoedig blijft en blijkbaar zijn kostje wel weet op te scharrelenWe horen hem roepen en joelen, wanneer het weerbericht maar even op dooi wijst en het kan dus niet anders, of hij moet vol doende op zijn menu vinden. Er zijn verschillende van die nachtvliegers, al maken we in het grotedieren- bos van de Fabeltjeskrant er slechts met één kennis. Laten we dus aan- nemen, dat het de Bosuil zal we zen. Wel, ik herinner mij, dat in een jonge aanplanting van veelbe lovende Weymouthdennen van het Staatsbosbeheer wel enige meters hoog door de rosse woelmuizen was geknaagd. Daarbij bleken ze ook soms de loofdknoppen af te knip- pen en ipanneer de twijgen niet door 5 dl ie sterk schillen afsterven, drei gen er later toch dubbele toppen te ontstaan en dat is niet zo mooi. Ik keek met de bosbaas geel-wit door al die blote benen en armen heen en eerst dachten we dat het eek hoornwerk zou xoezen. Doch depe laat in zijn patroon ringvormige uitstulpingen na. Onder bescher ming der duisternis werken die ros se muisjes blijkbaar het liefst, maar schuwen ook het daglicht niet. Zei- den beitelen de kleine knagers tot 1 op het spint; het gaat hun 'uitslui- tend om de dunne zachte bast en het zijn in onze bossen vooral de larixen, die de bedenkelijke voor keur genieten. Ook het zaad uit de kegels versmaadt de bedrijvige muis niet. Intussen hebben we door deze knager een aanwijzing naar het voedsel van mijnheer da^Uïl en men is in Engeland zelfs bezig met 1 een onderzoek naar een mogelijk 1 verband tussen het voorkomen van de rosse woelmuis en de bosuil. 1 Overigens vindt deze ook de bos muis met de zeer grote ogen, lange staart en opvallende oren; alsook de veldmuis op zijn nachtelijke, winterpad, zodat we geen vrees be- hoeven te koesteren, dat hij zich niet zou kunnen redden. 14 jan. '70 A. B. WIGMAN. Amerikaanse functionarissen van het NAVO-hoofdkwartier in Brussel gaven de cijfers voor de stjjgende defensie-uit gaven van Europese landen. In de begrotingen voor 1970 waren die uitgaven met de volgende percentages gestegen West-Duitsland6,5 België2,4 Griekenland6,6 Nederland 0.6 Luxemburg0.8 Noorwegen 2,9 Portugal5,1 Turkije8.0 Om welke bedragen het hier gaat werd niet bekendgemaakt. Deze toename is gedeeltelijk het ge volg van beloften, die zijn gedaan na de Russische invasie in Tsjecho-Slowa- kije. Groot-Brittannië, Canada, Italië en Denemarken zullen dit jaar de defen sieuitgaven verlagen, evenals de Ver enigde Staten, die waarschijnlijk de uit gaven met 5,2 procent zullen verlagen. Vorige Amerikaanse regeringen heb ben hun klachten over onvoldoende mi litaire uitgaven in Europa gebaseerd op de cijfers voor het percentage van het nationale inkomen, dat aan Defen sie wordt uitgegeven. De Verenigde Staten Jiebben tot nu toe meer dan 9 procent van het natio nale inkomen voor defensie gereser veerd. In Europa is dit percentage piet groter dan 6,2 procent (Portugal). De Europese percentages zullen niet belangrijk groter worden door de stij ging van de defensieuitgaven. Het Ame rikaanse percentage zal enigszins wor den verlaagd. De regering-Nixon hoopt met de nieu we statistieken de resolutie van Mans- field te kunnen bestrijden. Ook Robert Ellsworth, de Amerikaanse ambassa deur aan de NAVO, zal bij de behande ling van de cijfers in de Senaat aanwe zig zijn. De president en de minister van Bui tenlandse Zaken, William Rogers, heb ben herhaaldelijk verklaard, dat geen Amerikaanse terugtrekkingen uit West- Europa zullen plaatshebben voor 1971. en zelfs dan zou eerst overleg gepleègd worden met de Europese NAVO-landen. In regeringskringen wordt gevreesd, dat, als de resolutie van senator Mans- field wordt aangenomen, het Congres misschien terugtrekking zal eisen, zodat er geen overleg meer mogelijk zal zijn. De regering Nixon wenst zijn politiek van overleg met de bondgenoten voort te zetten. De Westeuropese landen had den vaak kritiek op andere regeringen, omdat er niet voldoende overleg werd gepleegd. Nixon raadpleegde herhaaldelijk zijn bondgenoten over de Salt-besprekingen in Helsinki, en zal dit waarschijnlijk weer doen wanneer de besprekingen in april in Wenen worden hervat. De Europese landen zouden volgens Amerikaanse functionarissen in Brus sel, een terughoudende houding hebben ingenomen, ten opzichte van die be sprekingen, maar door constant over leg zouden alle twijfels zijn weggeno men. Ook over het Russische voorstel een Europese veiligheidsconferentie te hou den, is veel gediscussieerd, niet zonder de nodige onenigheid. De Verenigde Staten hebben zich te rughoudender getoond dan de Westeu ropese landen. Ook heeft Amerika be zwaren tegen het Britse voorstel, een commissie te benoemen, teneinde de Oost-West betrekkingen te onderzoeken. In de commissie zouden zowel NAVO- als Warschaupactlanden zijn vertegen woordigd samen met neutrale landen. Volgens de Amerikanen kunnen de NAVO-landen zelf wel uitzoeken of een Europese veiligheidsconferentie vruch ten zal afwerpen. RIJSWIJK De weersomstandig heden dienende zullen de Neder landse koeien dit jaar wel aan een produktie van meer dan acht mil jard kilo melk komen. Het afgelo pen jaar waren ze er al na aan toe: 7. 925 kilo. Dat was twee procent meer dan het voorgaande jaar en een nieuw record. Aan de gemiddelde koe lag het niet, want die bleef met 420 kilo vijftig kilo beneden de produktie van 1968, maar wel aan het aantal koeien, want dat nam net drie pro cent'toe. Van de totale produktie ging 7,4 miljard kilo naar de fabrie ken, 2,5 procent meer dan in het voorgaande jaar. Dit wat de melkproducenten be treft. En de Nederlandse melkcon- sument? Eindelijk, na zeventien jaar ging hij weer wat meer melk drinken in plaats van minder: het hoofdelijk verbruik van consumptie- melk en consumptiemelkprodukten steeg in 1969 met een procent. Voor al het mooie weer in de zomer is daar debet aan. Snél steeg de omzet van de half vette melk (anderhalf procent vet, buiten eigen eiwit, nog anderhalf procent eiwit plus andere droge be standdelen extra). Eind 1968 werd er 160 ton per week van verkocht, eind 1969 al 800 ton. Temidden van de diverse verschijningsvormen van consumptiemelk heeft het nieu we produkt al een omzet-aandeel van drie procent verworven, iets meer dan chocolademelk en choco- ladetaptemelk samen. Een andere nieuweling, de magere vruchten- yoghurt, maakt hét ook wel en heeft al 'n omzet-aandeel van één procent. Opvallend was de toeneming van de afzet van consumptiemelk en consumptiemelkprodukten in een malige verpakking. Van alle melk- verpakkingën bestaat nu al twintig procent uit papier en plastic. De voorzitter van het produkt- schap voor zuivel, ir. B. van Dam, heeft deze cijfers en gegevens woensdag ter gelegenheid van de eerste bestuursvergadering in het nieuwe jaar bekendgemaakt. De boterproduktie verminderde met 7.000 ton tot 111.000 ton, maar de voorraad van het VIB, het in leveringsbureau, wees aan van 40.000 ton eind 1968 tot 56.000 ton eind 1969. In de loop van het jaar werd 65.000 ton ingeleverd, 49.000 ton verkocht. De uitvoer van boter en botervet daalde met 12.000 ton tot 50.000 ton. De bezettersvan de Katholieke Pedagogische Academie stemmen hier eensgezind voor het voorstel de kweekschool niet vrijwillig te verlaten. BEVERWIJK De ontruiming van de katholieke hogere Pedagogische Akademie in Beverwijk is vanmorgen' om negen uur begonnén. Burgemeester J. G. S. Bruin- sma was de eerste, die de gebouwen betrad. De Beverwijkse politie was versterkt met oproerpolitie en manschappen uit de omgeving. In totaal opereerden 120 man politie met wagens. De actie verliep heel rustig. De 150 man bezetting van studenten en sympa thisanten, onder wie wat men noemt ook „getrainde bezetters" die al aan andere acties hebben deelgenomen, pleegden al leen lijdelijk verzet en lieten zich zonder verdere strubbelingen uit de gebouwen dragen. De bezetters werden overge bracht naar het politiebureau, waar pro ces-verbaal werd opgemaakt. DEN HAAG Kamerleden uit drie fracties hebbei*-de staatssecretaris van onderwijs gevraagd of hij niet van oor deel is dat de weigering van het be stuur van de Katholieke Academie in Beverwijk tot het invoeren van het door d rijksinspectie goedgekêurde plan voor de vernieuwing van het onder wijs en het halsstarrig afwijzen van el ke bemiddeling bij de oplossing van het mede als gevolg daarvan gerezen nieuwe conflict, de reeds bestaande on rust aan andere pedagogische acade mies aanwakkert. De heren Laban, Masman en Tans (P.v.d.A.), van der Lek (PSP) en Aar den (groep-Aarden) verzoeken ,de TEL AVIV Israëlische straalja gers zijn gistermorgen zeer ver het Egyptische luchtruim binnengedrongen en hebben onder meer stellingen in de Nijl-delta aangevallen. Dit heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv be kendgemaakt. De straaljagers voerden onder meer een grote aanval uit op het militaire vliegveld El Khanka, slechts 15 kilime- ter ten noord-oosten van Cairo, en op militaire installaties bij Tel El Kabir, een 40-tal kilometers oostelijker. Dit is de tweede keer in een week tijd dat de Israëliërs zo dies in Egyp tisch gebied zijn binnen gedrongen. De Egyptische legerleiding heeft ont kend, dat Israëlische straaljagers een grootscheepse aanval hebben uitge voerd. De Israëlische vliegtuigen ontmoet ten zwak anti-luchtdoelgeschut. Enkele Egyptische toestellen trachtten de Is raëlische toestellen te onderscheppen. Het kwam echter niet tot een lucht slag. Volgens het Israëlische legercommu niqué keerden alle Israëlische vliegtui gen op hun basis terug. De luchtaanvallen nabij Cairo heb ben niet alleen e enmilitaire betekenis. De Israëliërs zijn erop uit, het moreel van de Egyptische burgerbevolking te breken, door de militaire zwakte van het regime van Nasser bloot te leg gen. Dezelfde tactiek wordt tegen Sy rië toegepast. staatssecretaris bij bevestigende be antwoording van deze vraag, te willen bevorderen dat ter wegneming van de ze onrust, het door hem in uitzicht ge steld algemeen kader voor de demo cratisering van de werksituatie op te nemen in het reglement voor de rijks opleidingen voor onderwijzers nu ten spoedigste vast te stellen. In de roomskatholieke pedagogische academie te Venlo is dinsdag door de ruim 550 leerlingen de gehele dag ge discussieerd over de onderwijsvernieu wing, exameneisen en andere onder wijsproblemen. De discussies die in al le rust en orde verliepen, worden van daag voortgezet. Het bestuur van de subfaculteit psy chologie van de Rijksuniversiteit te Groningen heeft zijn solidariteit be tuigd met de democratiseringsactie in Beverwijk. TOKIO Het Japanse parlement heeft met 297 van de 481 stemmen Esakoe Sato voor een derde ambtster mijn herkozen als premier. Eerste mi nister Sato, die eerder op de dag het ontslag van het kabinet aanbood, zal nog vanddag een nieuwe regering vor men. Van de andere kandidaten voor het premierschap kreeg de socialist Tomoi Narita met 89 de meeste stemmen. In het 486 leden tellende parlement heeft Sato's partij er 300. ALGIERS Gezaghebbende Alge rijnse kringen hebben vandaag met na druk ontkend, dat Algerijnse troepen aan de zijde van de federale strijd krachten in Nigeria hebben gestreden. Twee employés van het Rode Kruis die gisteravond uit Biafra waren terug gekeerd in Parijs, hadden bij hun aan komst tegenover verslaggevers ver klaard te geloven dat Algerijnse mili tairen in Biafra vochten aan de zijde van de federale strijdkrachten. Zij had den voorts ^gezegd dat enkele Algerij nen door dèT Biafranen gevangen waren genomen. In Algiers ontkende men vandaag met kracht dat Algerijnse troepen ooit hebben deelgenomen aan de burgeroor log in Nigeria. O RAWALPINDI (Pakistan) De minister van ontwikkelingshulp, B. J. Udink, zal op 23 januari in Pakistan aankomen voor een vijfdaags bezoek. BRUSSEL In de fabrieken van Esperance-Longdoz te Seraing (bij Luik) heeft men de capaciteit van een tweede hoogoven moeten beperken, zulks als gevolg van een staking van elektriciens die reeds enige tijd gaan de is. De staking, in de kolenmijnen van de Belgische Kempen, die reeds meer dan een week duurt, begint overigens gevaarlijk te worden voor de cokes- voorraden van deze staalfabrieken. De staking in de mijnen van het Kempische bekken (Zolder, Beringen, Winterslag en Waterschei) is ook woensdag voortgezet. Volgens het sta kingscomité wordt nu ook in de mijn van Eisden gestaakt. DEN HAAG De Tweede-Kamerle den Van Lier en Oele (PvdA) hebben de minister van Landbouw en Visserfl en van Financiën en aan de staatsse cretaris van Sociale Zaken en Volksge zondheid schriftelijk gevraagd, of het waar is, dat in Den Haag driemaal zo vaak als volgens TNO maximaal toe laatbaar is. de lucht zo is vervuild, dat dit schadeiyk wordt voor de gezondheid. Deze Kamerleden vragen de regering te bevorderen dat de resultaten van de metingen van de luchtverontreiniging, die in en om Den Haag worden gedaan, openbaar worden gemaakt. Voorts wil len zij weten of deze luchtverontreini ging vooral veroorzaakt wordt door de tuinbouwbedrijven in het Wëstland. Indien dit zo is, zal de regering, naar de mening van deze Kamerleden, op korte termijn moeten bevorderen dat de tuinders in het Westland overgaan op het stoken van aardgas, bv. door het kostenbeeld, dat door fiscale maat regelen nu gunstig lijkt voor olie, om te buigen in de richting van aardgas, of op andere wijze. CANBERRA De politie van Can berra heeft vandaag een tiental demon stranten aangehouden, bij ongeregeld heden toen vice-president Spiro Agnew van de Verenigde Staten het Aus tralische parlementsgebouw verliet. De demonstranten omsingelden functiona rissen van de Amerikaanse veiligheids dienst en riepen: „ga naar huis CIA". Toen premier Gorton zijn gast uit geleide deed, werden beledigingen aan het adres van de Amerikanen geroe pen. De leiders van de anti-Amerikaans» demonstratie beschuldigden de politie van het gebruik van „methodes zoals in Chicago". DEN HAAG E^n delegatie uit het kabinet, onder voorzitterschap van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Rooivink, is van morgen om tien uur in het gebouw van dat ministerie een gesprek begonnen met de voorzitters van de werknemersorganisaties in de metaalindustrie over de zaak-Verolme. Van de kabinetsdelegatie maken voorts deel uit de minister van finan ciën, dr. H. J. Witteveen, de nieuwe minister van economische zaken, mr. R. J. Nelissen, en de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, de heer M. J. Keyzer. De heer M. Zondervan, voorzitter van de Metaalbedrijfsbond NVV, zei vanoch tend te verwachten, dat in de bespre king van maandag mededelingen uit het rapport van de heren Biesheuvel en Langman zullen worden gedaan. Tot vanmorgen droegen de vakbondsfunc- MOSKOU Mede-astronauten van de overleden Sovjet-ruimtevaarder Pavel Beljajef dragen hier de kist met het stoffelijk overschot naar het graf op het Novodevochny kerkhof (kerk hof van de nieuwe non) in Moskou. Beljajef, die de V0skhod-2 comman deerde stierf aan de gevolgen van een maagzweer. ADVERTENTIE i's en nachtmode LONDEN De Britse premier Wil son zal waarschijnlijk dit voorjaar een bezoek aan Moskou ibrengen. Dit be richt heden het blaa „the Times". Er is nog geen datum vastgesteld voor dit bezoek, dat de premier aan de Russi sche leiders heeft voorgesteld. Volgens „The Times" zou Moskou Wilson zo spoedig mogelijk willen ont vangen, misschien zelfs al in februari. Maar dit zal ongetwijfeld moeilijk gaan. tionarissen nog geen kennis van de in houd van dit rapport. De regering werkt aan een overne ming van Verolme door de Rgn-Schelde machinefabrieken en scheepswerven. De kans is groot dat alleen de reparatie afdeling van Verolme zal worden over genomen en dat de afdeling nieuwbouw wordt opgeheven. De heer C. Verolme is onlangs op aandringen van de regering; met enke le van zijn naaste medewerker^ naar de Verenigde Staten geweest om te proberen opdrachten voor mammoet tankers bij enkele oliemaatschappijen geannuleerd te krijgen. De werf lijdt een verlies van zes tot acht miljoen gulden per mammoet. De regering heeft sinds oktober nieu we orders voor Verolme tegengehouden omdat ze eveneens verliesgevend wa ren. Bovendien waren nog maar wei nig reders bereid een opdracht te plaatsen omdat geen bankgaranties meer werden verstrekt. Rijn-Schelde voelt niets voor een overneming van Verolme als geheel. Dit concern is niet gespecialiseerd in de bouw van mammoettankers. Maar vooral acht het de risico's, die zijn ver bonden aanhandhaving van de pro- duktieprogramma's van Verolme op Rozenburg en in Amsterdam (NDSM), veel te sroot. Bovendien houdt Rijn-Schelde zich na de fusie met Wilton-F^enoord al voor 55 procent bezig met nieuwbouw en slechts voor 45 procent met reparatie. De directie wil voorkomen dat door een algehele overneming van Verolme de balans nog verder naar de kant van de nieuwbouw doodslaat. Zij is hoog stens geïnteresseerd in de dokken op Rozenburg ter uitbreiding van de eigen reparatiesector. Een complicatie vormt nog het mam moetdok, dat met regeringssteun (75 miljoen) op Rozenburg in aanbouw is. Rijn-Schelde vindt dat dit ook verkeerd ligt; het wil zelf zo'n dok op de Maas vlakte. Weersverwachting van het KNMI van woensdagavond tot donderdagavond Wolkenvelden, afgewisseld door enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige zuid oostelijke wind. Iets lagere temperatu ren dan vandaag.

De Vallei | 1970 | | pagina 1