Waar staan collectebussen? Reacties op actie Zandwinning weer gestart Babysitcentrale staat nog in kinderschoenen D'66 rekent op één zetel in raad Renswoude Nu al bijna zeven mille D '66 houdt spreekuren voor de bevolking Mevr. Davelaar: Sociale functie Veiling Resteren Jaarvergadering van t.c. Rhenen' Bejaarden middag in Instuif-gebouw Belt 10550 v"3o3U°u; 11079 Mishandelde poes uit lijden verlost Te jong Deelneming verkiezing hangt af van enquête: Burgerlijke Stand Medewerking POSITIEF JEUGD CONTACTADRES WOENSDAG 14 JANUARI 1970 DONDERDAG BLIKSEMACTIE VOOR BIAFRAANSE KINDEREN V3EENENDAAL Te oordelen naar de eerste bijzonder bemoedi gende reacties gaat de Veenendaalse bevolking, ongeacht kerkelijke of politieke geaardheid, collectief een forse daad stellen voor een aantal Biafraanse kinderen, die thans on der auspiciën van de internationale hulporganisatie Terre des Hommes n Gabon een voorlopig onderdak hebben gevonden. Dat gebeurt mor gen, donderdag 15 januari, met een bliksemactie, waartoe het initiatief is uitgegaan van burgemeester P. Bode. 't Middags en 's avonds zullen de deuren van scholen en kerken, ver spreid over heel Veenendaal, ge opend zijn om de bevolking in de gelegenheid te stellen haar giften te deponeren in stembussen. Alhoewel geen streefbedrag is genoemd moet het mogelijk worden geacht op deze wijze in een etmaal 30.000,bij een te brengen dit bedrag komt neer op een gulden per inwoner om zodoende tien kinderen een jaar lang van de nodige levensbehoeften te kunnen voorzien. Het idee opi door middel van een bliksemactie geld in te zamelen voor dit doel is bij de burgemeester gerijpt nadat hij via de publiciteits media kennis had genomen van de menselijke ellende na de jongste militaire ontwikkelingen in Biafra en anderzijds bij het vernemen van incidentele plaatselijke acties. „Coördinatie van de diverse acties leek mij noodzakelijk om het effect zo groot mogelijk te doen zijn", al dus de burgemeester, die vervol gens verschillende vertegenwoordi gers uit kerkelijke en maatschappe lijke groeperingen heeft benaderd om hun meewerking. Er werd zonder uitzondering po sitief gereageerd op dit verzoek. Op verschillende bedrijven stond het personeel als een bepaald percen tage van 't loon af en ook door ker kelijke instanties, zoals bijvoor beeld de Hervormde wijkgemeente „Sola Fide" werd geld ingezameld ten bate van de Biafraanse kinde ren in Gabon. Vooral in dit laatste object is men op dit ogenblik het meest ge ïnteresseerd. Het efect van het zenden van hulpgoederen, dat overi gens al op grote schaal overal in de wereld ter hand wordt genomen, wordt in twijfel getrokken gezien de jongste militaire ontwikkelingen. De 3000 Biafraanse kinderen in Ga bon zijn realiteit en hulp aan hen wordt geleid door de internationale hulporganisatie „Terre des Hom mes", De acti ooncentrert zich op don derdagmiddag van 14.00-16.00 uur en op donderdagavond van 19.00- 21.00 uur. In tal van scholen en kerken alsmede in het bejaarden centrum „De Engelenburgh" staan collectebussen waarin giften kun nen worden gedeponeerd. Centrale inzameling gebeurt bij de Amro- hank aan d Markt. Hun die in ver hand met de aangifte voor de in komstenbelasting een kwitantie wil len heben, wordt verzocht hun gift in een enveloppe te doen en daarop naam en adres te vermel den. De kwitantie wordt dan later toegezonden. Ook de jeugd zal bij de inzame ling worden betrokken. Aan alle kinderen van de lagere scholen wordt vandaag de opwekking van de burgemeester meegegeven voor hun ouders. Bovendien heeft burge meester Bode zich rechtstreeks tot de leerlingen van de scholen voor voortgezet onderwijs gericht met het verzoek iets te ondernemen. 1 De actie zal donderdag worden aangekondigd met het luiden van alle klokken van Veenendaalse ker ken, terwijl nog wordt overwogen op andere manieren de aandacht van de bevolking op deze bliksem actie $e vestigen. Een willekeurige greep uit de personen die spontaan hebben ge reageerd op het initiatief leert dat alle politieke en kerkelijke groepe ringen zich achter de bliksemactie zullen scharen. Dat waren onder meer: ds. A. Vroegindeweij, ds. J. Brons, ds. W. Blanken, ds. G. C. Vijzelaar, ds. H. Pool, pastoor G. C. J. Goes, dokter J. H. Kets, en de heren G. J. van Deelen, C. Verha- ge, J. H. van Schuppen, H. J. Dor- pema, J. I, Carsouw en H, W, Hên- nink. Verdere informatie over de actie worden gaarne verstrekt door de afdeling voorlichting van de ge meente Veenendaal, telefoon 19114 toewtel 111. De foto links boven laat een Biaf- raans jongetje zien in de toestand zoals hij door de hulporganisatie „Terre des Hommes" naar Gabon werd gebracht. De foto rechts: het zelfde jongetje, drie maanden later. Donderdagmiddag en donderdagavond zullen op de volgende plaatsen collectebussen staan waarin men zijn gift kan deponeren Oude Kerk, Markt Petrakerk, Kerkewijk Christelijke Gereformeerde Pniëlkerk, Hoofdstraat Kerk Ge reformeerde Gemeente, Fluitersstraat Salvatorkerk, Adr. van Ostadelaan Verenigingsgebouw (Sola Fide), Eikenlaan Julianakerk, Prins Bernhardlaan Sionskerk, Adr. van Ostadelaan Bejaardencentrum De En gelenburgh, Kerkewijk Juliana van Stolbergschool, Nieuweweg Chr. BLO-school, Geerseweg (tegenover P.W.A.-park) Poortkerk, Engelenburg. VEENENDAAL Als donderdag middag de bliksemactie voor hulp aan de Biafraanse kinderen van start gaat is er al 6800,- binnen. Twee kinderen kunnen er dus al ze ker voor Veenendaalse rekening wor den genomen. Vierduizend gulden kwam binnen via het personeelscomité van de SKF. De helft van dit bedrag werd bij een gebracht door het personeel, waarop de directie het bedrag ver dubbelde. Door de Herv. wijkge meente „Sola Fide" werd 2800,- bijeen gebracht. Achthonderd gulden werd zondag gecollecteerd na afloop van de morgendienst waarin de hr. en mevrouw Petrie uit Driebergen voorgingen in het kader van het winterwerk. De resterende 2000 werd verkregen tijdens de gister avond in de Brugkerk gehouden dis cussie-avond van de gezamenlijke gespreksgroepen. RHENEN Vrijdagavond houdt ten nisclub „Rhenen" in hotel-restaurant Sonvillier haar jaarvergadering. Op de agenda staat onder meer een bestuursverkiezing. Aftredend zijn na melijk de dames E. Th. H. van Don- gen-v. Toorn en S. A. Deen-Boogaert, van wie alleen de laatste herkiesbaar is. Op de bijeenkomst zal het bestuur de vergadering voorstellen de contri butie met 2,50 per persoon per jaar te verhogen. Burgemeester P. Bode: „De oorlog in Biafra is geëindigd. Het menselijk leed is nog niet voorbij. De nood is hoog! Het is onze dure plicht om kin deren, die staan aan de rand van de hongerdood, te redden. Het adopteren van één Biafraans kind kost f 2800,-. Moeten wij als inwoners van Veenen daal niet in staat zijn om een aantal kinderen te adopteren? Hoeveel kinde ren? Dat hangt van ons af. Teneinde versnippering van allerlei activiteiten te voorkomen, zal donderdag a.s. in onze gemeente één grote actie worden gehouden. Op diverse plaatsen in de gemeente wordt u van 's middags 2 tot 4 uur en 's avonds van 6 tot 8 uur in de gelegenheid gesteld uw bijdrage in geld te storten. Ik doe hierbij een drin gend beroep op uw offervaardigheid. Aan en aan mij is nu de daad. Het gaat om een daad van naastenliefde!" Pastoor G. Goes: „Mijn parochia nen weten hoe ik over de hulpverle ning aan Biafraanse kinderen denk. Ze weten dat ik er achter sta, maar dat wil ik best nóg eens herhalen; alles wat maar 't goede doel kan helpen is goed." G. J. van Deelen (fractieleider SGP): „Hier moeten we allemaal achter gaan staan. We moeten het veroordelen dat grote mensen tegen elkaar opstaan, maar het meest trieste van de zaak is dat de kinderen er de dupe van wor den. Die hulp moeten we zeker verle nen". De heer C. Verhage (Geref. Gem. in Ned.): „Onze hele kerkeraad staat ach ter dit initiatief in de overtuiging, dat we moeten doen wat we kunnen om het menselijk leed te helpen leningen." Ds. J. Brons (Geref. pred.): „Een be drag van 30.000,- moet toch makke lijk haalbaar zijn gezien de welvaart waarin wij leven." Ds. A. Vroegindeweij (Herv.): Het spreekt vanzelf dat wij ook meedoen aan deze actie en ik verwacht niet an ders dan dat men helemaal achter deze actie gaat staan. Ik reken helemaal op de Veen se mensen". H. W. Hannink (De Eendracht): Januari is voor veel werknemers in materieel opzicht een gunstige maand in verband met het inwerkingtreden van nieuwe c.a.o.'s. Ik zou het plezie rig vinden als men ook zou denken aan dn kinderen uit Biafra, die het zoveel slechter hebben dan onze kinderen. Ik vind het verder bijna vanzelfsprekend dat'bedrijfsdirecties het door het per soneel bijeen gebrachte geld uit de kas van de onderneming verdubbelen" KESTEREN De prijzen van de aangevoerde produkten bij de veiling t» Kesteren waren als volgt: GOUDREINETTE: I 65-75: 30-34 II 65-75: 27-30; I 75-85: 40-56 II 75-85: 34-42; I 85-95: 49-54 II 85-95: 33-42. GOLDEN DELICIOUS: I 75-85: 44-47; II 65-75: 25-26; II 75-85: 33-38. INGRID MARIE: I 60-70: 20-21; I 70- 75: 30-35; I 75-85: 35-41. COX'S OR. PIPPIN: I 60-65: 23-26; I 65-70: 38-43; I 70-75: 58-06; I 75-80: 66-76. LOMBARTSCALVILLE: I 60-70: 25- 27; I 70-80: 33-39. JASAPPELS: II 60-65: 43; II 65-70: 57; II 70-80: 59. JONATHAN: I 60-70 22; I 70-80: 35. CONFERENCE: I 55-60 56; II 55-60: 51-53; I 60-70: 69-70; II 60-70: 60. BREDERODES: II 65-75: 104-105; II 75-85: 111. WINTERJANNENI 60-65: 108; I 65-70: 111. GIESER WILDEMAN: II 50-60: 110; II 55-65: 117. ST. REMY: II 60-70: 112; II 70-80: 115. Doordraai blank: f 12,50 per 100 kg. Jonathan doordraai: f 8,50 per 100 kg. Zuur Kroet blank: f 6,00 pér 100 kg Prijzen zijn genoteerd in centen per kg* tenzij anders ie vermeld. VEENENDAAL Hoewel een nieu we vergunning voor de hervatting van het ontgrondingswerk op de Dikken- berg nog niet is verleend, begon gis teren de fa. Bruil weer zand af te gra- VEENENDAAL Dc ontspannings middagen voor de Veenendaalse bejaar den zullen voortaan niet meer op dins dag- maar op woensdagmiddag worden gehouden. De eerste middag in het nieuwe jaar is gepland voor woensdag 21 januari in het jeugdgebouw van „de Instuif" aan de J. G. Sandbrinkstraat. Kapitein B. Outhuijse van het Leger des Heils zal de bejaarden aan de hand van film beelden dan het een en ander vertellen over het ontstaan en het werk van het Leger des Heils. Op woensdagmid dag 28 januari wordt dc eerste brei en praatmiddag voor de dames gehou den. dan «ven a.u.b. voor Veenendaal Tot 17.30 uur s Zaterd. v. 16.30-17.30 e. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 ven en weg te rijden. Dit gebeurt de ze week in het kader van een speci ale tijdelijke regeling, die op gezag van de provincie is getroffen om de kalkzandsteenfabriek „Vogelenzang" in Rhenen van dienst te zijn. De fabriek heeft voor haar produktie wekelijks honderden kubieke meters zand nodig. Wat de nieuwe vergunning betreft, er mag worden verwacht dat deze volgende week vrijdag door Gedepu teerde Staten wordt verleend, aldus een zegsman van de provincie. De ver eiste contracten tussen de grondeige naren, de Stichting De Utrechtse Heu- VEENENDAAL Om de afstand tus sen kiezer en gekozene te verkleinen gaat de Veenendaalse afdeling van D'66 spreekuren houden. Daartoe heeft het bestuur de gemeente in vier wijken verdeeld. Daar zitten voortaan op vaste tijden de adspirant-raadsleden van D'66 om iedereen te ontvangen die worstelt met problemen, met name op maat schappelijk gebied. Men wil de Veenendalefs behulpzaam zijn, bijv. door bemiddeling bij het ge meentebestuur, of door het verstrekken van informatie. De spreekuren zijn, te beginnen op 19 januari, 's maandags van 7 tot 9 uur, om de veertien dagen. De vier wijken die D'66 zich voorstelt zijn: 1. omgeven door Bergweg, Kerke wijk en markt, met contactadres P. H. v. Rijnstraat 31, tel. 11989 (drs. L. L. Coïni), 2. omgeven door Middellaan, Kerkewijk en Grift, met contactadres Grote Pekken 152, tel. 11255 (dhr. Thoo- mes); 3. omgeven door Markt, Hoofd straat en Munnikenweg, met contact adres Grote Pekken 124, tel. 10852 (R. H. ten Klei), en 4. omgeven door Grift, Hoofdstraat en Buurtlaan, met contact adres Schrijverspark 61 I, tel. 10669 (dhr. Rust). D'66 verwacht veel belang stelling voor dit initiatief, en beklem toont, dat het niet alleen is bedoeld in hetkader van de verkiezingscampagne. Ook na de gemeenteraadsverkiezingen wil men bereikbaar blijven voor het pu bliek. Wie niet in de gelegenheid is een van de adressen zelf te bezoeken kan telefonisch (11989) om huisbezoek vra gen. Volgens het bestuur van D'66 zal dit systeem tussen bestuurders en be stuurden op den duur helpen stimuleren. velrug en de gemeenten zijn gereed, en aanstaande donderdag zijn deze in het provinciehuis onderwerp van ge sprek. Enkele weken geleden moest de ont gronding worden gestaakt, omdat de toen geldende vergunning niet toestond het werk voort te zetten, buiten de daarin vooraf bepaalde grenzen. Er bestond toen vrees dat ongeveer 100 personen op wachtgeld moesten wor den gesteld. RHENEN Omwonenden van het Kon. Elisabethplantsoen hebben nog getracht het leven te redden van een kat, die met z'n achterpootje in een klem zat en op die manier in een boom was opgehangen. De poes was echter zodanig letsel toegebracht, dat de die renbescherming het ongelukkige dier heeft moeten laten inslapen. Er wordt naarstig gespeurd naar de daders van deze ergerlijke dierenmishandeling, maar tot nog toe heeft men geen resul taat geboekt. VEENENDAAL Sinds enige maanden bezit Veenendaal een ba bysitcentrale. Aan de wieg daarvan stond en staat in feite nog mevr. Da velaar aan de Valleistraat die uit meer sociale dan commerciële oog merken tot het op poten zetten van de babysitcentrale is overgegaan. Haar klantenkring is in de afgelo pen twee maanden dat de centrale functioneert zelfs tijdens de voorbije feestdagen nog niet zo omvangrijk dat ze het werk niet aankan. Ze weet de oorzaken daarvan zelf wel aan te wijzen. Er is tot dus ver nog weinig reclame gemaakt, bovendien is het maar een minder heid waaruit de klandizie is te ver wachten. Voornamelijk de mensen die van buiten in Veenendaal zijn komen wonen, en hier geen lieve oma, nichtjes of neefjes hebben, nog geen kennissenkring hebben opge bouwd doen een beroep op de baby sitcentrale." Toch is mevr, Davelaar, die aan de Valleistraat een bloemenzaak ex ploiteert, niet over een nacht ijs ge gaan. Ze heeft zich eerst georiën teerd bij organisaties die al geruime 'tijd op dit gebied werkzaam zijn. Daarbij kwam ze terecht bij de Ba bysitcentrale in Apeldoorn, die al circa 15 jaar functioneert. Dit con tact heeft ertoe geleid, dat de Vee nendaalse babysitcentrale in feite een onderafdeling Van het Apeldoorn- se bureau is geworden. De eerste daad die zij stelde was het plaatsen van een advertentie, waarop zich een aantal gegadigden aandienden, die bereid waren het personeel te vormen van de centra le. ,De meesten waren te jong", vertelde mevr. Davelaar. „Je kunt tenslotte geen kinderen van 13 jaar een stel kinderen in de avonduren toevertrouwen. De groep waarop ik mik zijn jongens en meisjes van boven de 18 jaar, middelbare scho lieren bijvoorbeeld die hier iets voor voelen, tijdens het babysitten kun nen studeren en er bovendien nog RENSWOUDE De resultaten van een enquête zullen bepalen of in Rens woude een afdeling van D'66 aan de ge meenteraadsverkiezingen zal meedoen. De enquête wordt zeer binnenkort ge houden door een sinds de zomer in Rens woude actieve D'66-werkgroep onder lei ding van de heer J. Ph. v. d. Mijn. „Het is dus niet zeker dat we meedoen, maar als het gebeurt, menen we te mogen rekenen op een zetel in de gemeente raad", aldus de voorzitter. Tot 20 februari heeft de werkgroep tijd om een eigen standpunt te bepalen. Het hoofdbestuur van D'66 moet dan nog toestemming geven om aan de ver kiezingen mee te doen. „Op het ogen blik zijn we druk bezig informatie te verzamelen, en daarom houden we ook die enquête", zei de heer v. d. Mijn gisteravond. Ze is niet speciaal bedoeld om zieltjes te winnen, maar om ons te helpen een opinie te vormen en een in druk te krijgen van de wensen die hier onder de bevolking leven. De vragen van de enquête zijn: in hoeverre bestaat er in Renswoude be hoefte aan een openbare lagere school (en kleuterschool); hoe kan de jeugd meer gelegenheid worden geboden tot vrijetijdsbesteding; en wat zijn uw ei gen wensen. De werkgroep heeft in Renswoude 14 leden, maar telt volgens voorzitter v.d. Mijn een groot aantal sympathisan ten. „Hoeveel het er zijn is moeilijk te bepalen, ook al omdat velen nu nog niet duidelijk kleur willen bekennen, al thans niet in het openbaar. De plaatse lijke verhoudingen staan hun kennelijk niet toe zich openlijk voor ons uit te spreken, maar dat zou in het stemhok je wel eens anders kunnen zijn Een progamma heeft D'66 in Rens woude uiteraard nog niet, maar de heer v. d. Mijn vindt dat er in ieder geval 't een en ander moet veranderen in de gemeente. „In de eerste plaats willen we meer openheid bij 't gemeentebe stuur", zei hij. AMERONGEN Ook in Amerongen staat D'66 op het punt een afdeling te creëren. In de eerste week van februari zal vermoedelijk de oprichtingsvergade ring worden gehouden. Het is de bedoe ling aan de verkiezingen deel te nemen. een centje aan verdienen". Het is echt niet meer dan een centje. Hun verdiensten bedragen f 1,10 per uur voor 24.00 uur en 1,80 na twaalf uur 's nachts. De klanten betalen respectievelijk ƒ1,75 en 2,75 met uitzondering van hen die tegen het zogenaamde klan tentarief van elf gulden per jaar gemiddeld 2,90 per twee uur moe ten betalen. Niet alleen de oppassers worden geselecteerd door het bureau van mevr. Davelaar. Ook de gezinnen die een aanvraag indienen moeten bona fide zijn omdat de leiding van de centrale zich verantwoordelijk acht voor het welzijn van de jon gens en meisjes die naar de gezin- LEERSUM Geboren: Edith Ever- lien Ordlna, d.v. J. Holwerda en J. C. Lagemaat; Jacqueline, d.v. P. Dijkema en F. W. A. van Maanen; Jasper Jo hannes Gerlof, z.v. J. G. Gruijs en P. J. A. Mansveld. Ondertrouwd: A. Hagedoorn. 25 jr. (Zeist) en W. J. van Spanje, 31 jr. Overleden: te Utrecht: M. van Beek, 76 jr. geh. gew. met G. van der Haar. Vertrokken: mej. U. T. A. M. Smeets, Hoogstraat 8 naar Hoens- broek; dhr. P. van der Most, Koningin Julianalaan 16 naar Doorn; dhr. H. A. van Amerongen. Middelweg 30 naar Kamerik; fam. L. Hengeveld, Hof laan 10 naar Nieuwleusen; fam. F. H. F. van der Eist, Roekenes 32 naar Soest; dhr. P. Houtman, Kerkweg 31 naar Horn; mej. J. A. Luijendijk, Hoog straat 8 naar Maartensdijk; mej. W. F. Trouw, Hoogstraat 8 naar Hoens- broek; mej. J. C. van der Wijngaard, Hoogstraat 8 naar Hoensbroek; mej. G. Kooiman, Hoogstraat 8 naar Haar lem; mej. R. J, Riezebos, Hoogstraat 8 naar Haarlem. MEVR. DAVELAAR verantwoordelijk nen worden gestuurd. Voor hei per soneel gelden overigens „tien gebo den" waarin de rechten en plichten van de oppas zijn omschreven. Dat mevr, Davelaar haar babysit centrale een sociale functie toekent omschrijft ze als volgt. „Ik heb ja renlang in de verpleging gewerkt. Daarbij kwam ik met veel mensen in aanraking, die de sleur van alle dag maar niet konden doorbreken. Hobby's kennen velen niet en avond aan avond televisie kijken helpt in feite ook niet de verveling te door breken. De mensen moeten wat meer tijd aan liefhebberijen besteden. Uit eigen ervaring weet ik, dat je veel meer animo kunt opbrengen voor je eigenlijke wkerk als je vrije tijd nuttig besteedt met de een of andere hobby en een s buiten de deur gaat. Vooral de huisvrouw moet de sleur van alledag weten te doorbreken door zich op gezette tij den aan een liefhebberij te kunnen wijden. Onze oppasdienst wil daar bij helpen". De babysitcentrale in Veenendaal is de kinderschoenen nog niet ont groeid. Mevr. Davelaar werk 'mo menteel met vier man „personeel", een gehuwde dame, twee meisjes en een jongen. Dit aantal is zeker nog voor uitbreiding vatbaar. Gega digden kunnen zich mondeling of te lefonisch via nummer 11756 aanmel den. Dit telefoonnummer hangt sinds kort ook bij de meeste Veenendaal se huisartsen in de wachtkamer, die hiervoor hun welwillende medewer king hebben verleend. Op deze wij ze steunen zij het werk van mevr. Davelaar en werken zij er aan mee dat de babysitcentrale volwassen wordt.

De Vallei | 1970 | | pagina 3