Eensgezindheid ontbreekt; A. Slijkhuis valt uit de toon RAADSFRACTIE V.V.D. LEERSUM VERDEELD 2je Wachten duurt lang, vindt J. W. Wijkniet Vrijdag kleuterschool Ingen officieel open Barneveld heeft Havo hard nodig Stopverbod voor Rijksstraa tweg betekent nekslag voor middenstand Schrijvers „stalen boeken uit leeszaal „We zoeken kandidaten, die beter met elkaar kunnen... Kraagberen met geheim? POLITIENIEUWS Onó luinlouwlioch Vragen over kwestie-Van Verseveld Doli Chr. wandel bond bestaat 10 jaar Burg. Van Diepcningen Appelenactie voor Biafra POGINGEN PRECIES „INSPRAAK" Veiling Geldermalsen Beter te laat in huis, dan te vroeg in 't ziekenhuis WOENSDAG 14 JANLVJ;! ~/.J LEERSUM In dc uit twee personen bestaande gemeenteraadsfractie van de VVD in Leersum heersen moeilijkheden. Er is al geruime tijd duidelijk sprake van een ernstige verdeeldheid. Beide VVD-raadsleden. de heren J. F. Benink en H. Slijkhuis, varen een aparte koers. Hun meningen en uitspraken slaan vaak lijnrecht tegenover elkaar. De heer Slijkhuis verliest daarbij het VVD-programma nogal eens uit het oog. Hij heeft zich gedurende de afgelopen zittingsperiode het ongenoegen van een groot aantal kiezers op de hals ge haald. Het beleid v^n dc heer Benink daarentegen ondervindt in nagenoeg alle geledingen van de partij waardering. De heer Slijkhuis zal als gevolg van zijn eigengereide optreden bij de komende gemeenteraadsverkiezingen niet meer op de kandidatenlijst worden geplaatst. Een en ander is uit VVD-kringen in Leer sum vernomen. H. SLIJKHUIS eigengereid Al sinds dc afgelopen verkiezingen is tussen de beide VVD-raadsleden in Leersum geen sprake geweest van een vruchtbare samenwerking. Zakelijke beslommeringen zouden het de heer Slijkhuis onmogelijk maken voldoende tijd te besteden aan zijn raadswerk. On langs verzuimde hij nog de jaarlijkse begrotingsbehandeling (de belangrijk ste raadsvergadering van het jaar) bij te wonen, in verband met een zaken reis, die strandde in dc mist. Dit ex cuus is echter maar ten dele aanvaard, omdat de heer Slijkhuis naliet zijn verzuim tijdig ter kennis van de raad te brengen. Bovendien is dc VVD-cr halverwege de raadsvergadering in Leersum gesignaleerd. Hij is echter niet meer op de zitting verschenen. „Het botert inderdaad al geruime tijd niet meer in onze fractie. Overal is nu eenmaal wel eens wat. Op het ogen blik worden evenwel pogingen onder nomen om de moeilijkheden binnens kamers op te lossen. Of dat zal lukken weet ik niet. Ik kan echter nog niet zeggen of ik terwillc van de moeilijk heden uit de fractie en de partij zal stappen...", aldus de heer Slijkhuis, die zich verder van commentaar wens te te onthouden. Zijn collega-raadslid, de heer J. F. Benink, wilde na afloop van de vorige raadsvergadering niet op dé moeilijkheden ingaan. Hij verwees naar het bestuur van zijn partij. De heer P. J. F. Simonis, voorzitter van de VVD in Leersum geeft toe, dat de verhouding tussen de VVD-raadsle den, niet best is. „Wij merken regelma- O RHENÈN Hebben de kraag- beren in Ouwehands Dierenpark voor het eerst sedert jaren een jong? Of hebben ze er misschien wel twee? Niemand kan er op het ogenblik nog een antwoord op ge ven. De berin komt alleen maar naar buiten om de maaltijden te nuttigen. In het. binnènverblijf is het aardedonker, zodat de oppas sers daar niets kunnen constate ren. Er is al evenmin gepiep van jonge beertjes waar te nemen. Nu is dit alles op zich niets bijzon ders. Beren zijn in de begintijd al tijd bijzonder geheimzinnig met hun pas geboren kroost. Pas wan neer de beertjes wat groter zijn geworden, komen ze er mee voor de dag. De berin heeft enige tijd geleden in elk geval een nest ge maakt in het berenhol. Dat hebben de oppassers wél waargenomen. Dat ze alleen maar nüar buiten komt om te eten zou kunnen wor den toegeschreven aan de koude van de laatste weken. Maar daar in gelooft eigenlijk niemand, want de kraagberen, die afkomstig zijn uit Azië, kunnen wel tegen een kou stootje. Zoals de berenzaken er nu voor staan lijkt het er op dat bij de naderende lente de kraagberen wel eens met een verrassing voor de dag zullen kunnen komen. De laatste jaren treft men weer wat meer de vijfbladige vinger- plant aan. Met haar fijn ingesne den bladeren verheft zij zich in al le opzichten tot een bijzondere verschijning. Het is echter met haar wel opletten geblazen, want bij een te hoge temperatuur en dus een te droge kamerlucht laat zij de bladeren vallen. Dit is te voorkomen door haar meermalen per dag te besproeien met lauw water, haar niet op de warmste plaats zetten, volop licht te geven, doch vooral niet"in de volle zon te zetten. In de zomer normaal wa ter geven en om de 14 dagen be mesting te geven. s Winters mag deze plant niet bemest worden, minder water gevendoch er goed op letten dat de potgrond niet te droog wordt. Besteedt steeds de nodige tijd aan de planten, de verzorging zegt al les. Zij die met toewijding de ka merplanten verzorgen krijgen steeds loon naar werken. Gaat men daar entegen ,,luk-raak" en in haast te werk, dan wreekt zich dat onherroe pelijk. Een fraaie plant, die met haar geel- bonte bladeren een mooi effect geeft, is de Clyera japonica. Deze plant kan men de laatste jaren ook hier bij diverse bloemisten kopen. Deze plant wordt nog wel eens Eurya latifolia genoemd, het geen eigenlijk haar oorspronkelij ke naam is. De bloemisten kennen haar nog wel onder die naam. Zij verlangt een matig verwarmde ka mer, moet tegen felle zon worden beschermd om verbranding van de fraaie bladeren te voorkomen. Geef haar om de twee weken ka- merplantenmest. Moet de plant verpot worden, doe dit dan in het voorjaar (maart) en meng wat heidegrond door de bloemisten- grond heen. De Phyllocactus met haar brede bladeren staat nu nog in rust in de koele kamer. Over enkele we ken zien we aan de bladranden kleine puntjes ontstaan. Wanneer deze puntjes zich wat meer heb ben ontwikkeld, geeft de plant wat meer en meer water en dan moet de plant uit de koele kamer ge haald worden en in een warme kamer zo licht mogelijk geplaatst worden De Phyllo mag echter niet te vroeg uit de koele kamer gehaald wor den, meestal is het tegen eind fe bruari. De Phyllo-Cactus geeft grote bloemen in diverse nuances, naar gelang der variëteit. Het meest treffen we de roodbloeien- de aan, echter ook wel de wit bloeiende, doch de oranje- of geel- bloeiende wordt nog weinig ge zien. Deze plant is oorspronkelijk afkomstig uit Mexico en Midden- Amerika, waar zij 's winters ge wend waren aan een droog kli maat, tevens koel. Dus moeten ze bij ons in de winter ook koel staan en weinig water hebben. In deze, voor haar noodzakelijke rusttijd, heeft de knopvorming plaats, die zich later tot fraaie bloemen ontwikkelen. In die tijd moet de plant rustig op haar plaats blijven staan, mag dan niet worden gedraaid, want de knop pen wenden zich steeds naar het licht en daar de knoppen direct op het blad zitten en geen bloem steel heeft, zouden bij verdraaiing der plant de knoppen zich er af draaien. Na de bloeitijd mag men de Phyllo niet in de volle zon zetten, want dan breekt de groeitijd aan. Zij moet dan wel volop licht, doch vooral niet in de felle zon. We zien wel eens Phyllo's in de felle zon staan, doch die zien er dan ar metierig uit. Bladeren schrompelen en worden geelachtig van kleur, het geen zich dan wel wreekt. Een goede tip om een Phyllo-cac- tus zelf te stekken is het volgen de Neem hiervoor goede bloe- mistengrond vermengd met scherp zand. Zet het stekpotje met stek in een grotere pot en vul de ruimte op met turfmolm. De turf molm geregeld vochtig houden zal het experiment zeker doen slagen, want de stek kan dan niet rotten. Zet men bovendien nog een glas of jampot over de stek of geeft men het geheel een plastic hoesje, dan wordt hierdoor de wortelvor ming sterk bevorderd. De beste tijd van stetycen is in het voorjaar. In verschillende huiskamers zien we de Chlorophytum. Het is een sterke plant die snel groeit, zij wordt gekweekt om de mooie, geel-groene bladeren. Wanneer men deze zo bont mogelijk wil houden, moet de plant vooral zo licht mogelijk geplaatst worden, doch men moet er rekening mee houden dat ze de felle zomerzon niet verdraagt. Daartegen moet men haar een wei nig beschermen. Zij vormt lange en dunne bloemstengels, die vol kleine witte bloempjes zitten. Na de bloei vormen zich op de sten gels binnen korte tijd veel jonge plantjes, die er later met wortel en al kunnen worden afgenomen en afzonderlijk verder gekweekt kunnen worden. De Chlorophytum hpeft niet zoveel warmte nodig, een zeer matig verwarmde kamer is voor haar meer dan voldoende. Ze kan veel water hebben, de pot grond dus goed vochtig houden. De smalle bladeren zijn erg ge voelig, daarom moet de plant zó staan dat men er niet telkens te genaan loopt. Antwoord aan mevr. J. C. L. de B.- v. G. Vanuit sinaasappelpitten opgekweekte planten kan men al leen vruchten verwachten als ze veredeld worden. Dat zult u door een vakman moeten laten opknap pen. Een dwerg soort uit Florida geeft als kamerplant wel eetbare vruchten. Mevr. L. v. d. W. De fijnbladige Co- cospalm kunt. u er beter voorzich tig tussenuit halen en haar afzon derlijk in een pot zetten, dan zal ze beter doorgroeien. U kunt er veel plezier van hebben, doch dan zult u haar goed moeten verzor gen. Deze Palm, een echte ka- merpalm, kan vrij veel water hebben. Bij een tekort aan water komen na verloop van tijd de dor re bladpunten. Zij verlangt een zeer voedzame grondsoort, meng een beetje rulle klei er doorheen. De Palm houdt van een vochtige atmosfeer. Dus, veel sproeien met lauw water en de potgrond goed vochtig houden. Tegen felle zon moet een palm worden beschermd. E. J. GRIJSEN, RHENEN W. F. BENINK controverse tig, dat de 2 afgevaardigden niet eens gezind optreden. Maar binnenkort wordt de nieuwe groslijst voor de komende gemeenteraadsverkiezingen opgesteld. Mogelijk kan daarbij een oplossing voor de moeilijkheden worden gevon den. De zaken zullen pas duidelijk zijn na de verkiezingen. Wij proberen daar voor een paar kandidaten te vinden, die beter met elkaar kunnen opschieten". De heer Simonis wilde geen stelling ne men tegen een van de beide VVD-raads leden. Hij drong aan om de moeilijkhe den binnen de fractie niet openbaar te maken voor de gemeenteraadsverkie zingen. „Dat heeft immers geen enkele zin", zo merkte hij tot slot op. De secretaresse van de Leersumse VVD. mevrouw Kop, zei niets van de moeilijkheden af te weten. „Ik weet al leen, dat de voorzitter enkele'malen met de heer Slijkhuis heeft gesproken over zijn optreden in de raad. Waarover dat precies ging weet ik niet. Ik heb de heer Slijkhuis al een hele tijd niet gezien en gesproken". Later na lang aandringen ver klaarde de secretaresse echter, dat zij de heer Slijkhuis telefonisch had ge vraagd naar het motief van diens ver zuim om de begrotingsvergadering niet bij te wonen. ..Ilij heeft me toen ver teld, dat hij als gevolg van de mist op weg van Apeldoorn naar Leersum ver traging had opgelopen. („Toen ik thuis kwam was ik zo moe, dat ik onmogelijk nog naar de raads vergadering kon gaan", zei de heer Slijkhuis tegen mij). Hij heeft toen diezelfde dag (een dag na de raadsver gadering) nog het college van B. en W. op de hoogte gebracht van de reden van zijn afwezigheid", aldus mevrouw Kop. LIENDEN „Ze zullen met de beantwoording van die vragen wel wachten tot ik er niet meer in zit". De heer J. W. Wijkniet uit Lienden. lid van Provinciale Staten voor Binding Rechts, die onlangs in de begrotingsvergadcring van de Gelderse Staten vragen stelde over de Ingense kwestie-Van Verseveld. wacht nog steeds op antwoord. ..Het is nu al bijna een maand geleden dal ik die vra gen heb ingediend en ik heb er nog steeds niets van gehoord". Omdat hij niet meer in de Staten zal terugkeren („ik bemoei me nergens meer mee, laat Dolf Verkuyl het maar doen, die kan het beter dan ik") en hem nog maar twee vergaderingen res teren, gelooft hij dat men hem met op zet zo lang op antwoord laat wachten. En daar is hij nogal gepikeerd over. Volledigheidshalve, de vragen die de heer Wijk niet op 18 dedember van 't vorig jaar stelde, waren: „Hebben Ge deputeerde Staten kennis genomen van de afbraak van een in aanbouw zijnde woning in de gemeente Lienden, name lijk in het dorp Ingen, buurtschap De Zevenmorgen? Dit heeft plaats gevon den op 8 december 1969. Ter plaatse stond vijftien jaar een noodwoning, wel ke in zeer slechte staat was, zeker voor de woning van een gezin met drie klei ne kinderen. Noodgedwongen heeft de bewoner er een muur rondom getrok ken, op een heel nette manier en naar het voorbeeM van een tekening van een architect. Verder was er een rekest ge stuurd naar Hare Majesteit de Konin gin. Was het nu van B. en W. van de gemeente Lienden niet beter geweest de zaak onderling te regelen met het be trokken gezin, in aanmerking nemende dat het gezin geen subsidie heeft, met andere woorden geen belastinggeld no dig heeft? Wie wordt er door de gang van zaken met betrekking tot deze wo ning benadeeld?" VEENENDAAL De gemeenteraad van Noorwijk heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan Veenendaal. De raadsleden bezichtigden o.m. het Val- leibad, waarover men zich bijzonder enthousiast toonde. In Noordwijk be staan al geruime tijd plannen voor een zwembad en mogelijk dat Vee nendaal als voorbeeld kan gaan die nen. Om een indruk te krijgen hoe het er in Veenendaal allemaal uitziet, wat het heeft gekost, en welke vruchten het Valleibad tot nu toe reeds heeft af geworpen, kwamen de Noorwijkse vroede-vaderen een kijkje nemen. TIEL Het district Betuwe van de Chr. Wandelsportbond gaat jubileren. Deze jongste telg uit de wandelsport- bond. bestaat op zaterdag 24 januari tien jaar. Hei bestuur heeft gemeend dit heuglijk feit op gepaste wijze te vieren, met een receptie in „Ons Te huis" aan de Herman van Kuyckstraat 11 te Geldermalsen, van 's avonds half acht tot half negen. INGEN Hoewel de kleuters er half december 1969 reeds ingetrokken zijn, zal de officiële opening van de tweeklassige openbare kleuterschool „De Crocus" in het bestemmingsplan Het Woud op vrijdag 16 januari plaats vinden. De opening zal geschieden door de inspectrice van het' kleuteronderwijs, mej. J. E. G. Fortgens. Tegen half vier worden alle genodigden en gas ten r verwacht in het Verenigingsge bouw. Daar zullen ook de kleuters aanwezig zijn mei hun leidsters erv de oudercommissie. Bij goed weer gaat het hele gezelschap de kleuters met vlaggetjes getooid vanaf het ver enigingsgebouw naar de nieuwe school. Wanneer het ongunstig weer is zal het zangprogramma eerst in het verenigingsgebouw worden afgewerkt. Na afloop wordt in hotel Van Este- rik de genodigden een verfrissing aan geboden. Donderdagavond zal er van 19 tot 21 uur voor ouders en belang stellenden gelegenheid zijn de nieuwe school te bezichtigen. BARNEVELD Bij het begin van dc eerste raadsvergadering hield bur gemeester van Diepeningen dinsdag avond de gebruikelijk nieuwjaarsrede, waarin hij enkele bijzonderheden naar voren bracht over hel verleden en de toekomst. Hij begon met op te merken, dat dit jaar de 30.000 inwoners bereikt zyn, en dat de bevolking komende jaren in de gemeente Barneveld belangrijk zal toenemen. Voor een toenemende bevol king zal bjjzonder goed gelet worden op het woon- en leefmilieu. Hij onder streepte de wens uitgesproken bjj de begrotingsdebatten, dat Barneveld zo spoedig mogelijk moet komen tot dc stichting van een school voor hoger al gemeen vormend onderwijs. Het bestemmingsplan Barneveld-zuid is in voorbereiding. Daarvoor is de planologische commissie ingeschakeld en de werkgroep gaat dit plan nu be studeren. Binnenkort worden de plan nen aan de raad voorgelegd. „Inspraak" wordt telkens gehoord. Spreker was van oordeel, dat deze noodzakelijk is „voor zover mogelijk en gewenst". De mensen van het re- creatiebedrijf en het agrarische be drijfsleven hebben dit ingezien. B. en W. staan open voor de inbreng uit de burgerij, maar modten constateren dat er, de goede uitzonderingen daargela ten, in dit opzicht nog niet veel los komt. EJen verheugend verschijnsel is, dat aan het einde van het vorige jaar een herindeling is gekomen in de gemeen teklassen, waarbij Barneveld ingedeeld is in de tweede klasse waar reeds zo lang op aangedrongen was. Dat bete kent enerzijds voordelen, maar men moet tevens rekening houden met het toenemen van de bouwkosten en het rentepercentage. Met de bouw van 94 woningwetwo ningen in het complex Barneveld kan begonnen worden, waarmede dit gehe le plan rond is. De huurprijs zal echter i 200,per maand zijn, zonder de stookkosten voor centrale verwarming. Er bestaat goede hoop dat binnenkort ook machtiging komt tot gunning van 46 woningwetwoningen te Voorthuizen, Kootwijkerbroek en Garderen. Voor 1970 krijgt de gemeente een wo ningcontingent van 61 eenheden. Spre ker gaf een overzicht voor welk doel dit contingent zal worden aangewend. APPELEN: Ingrid Maric: EI 60/70 18, 70/80 42, 80/90 46. Goudreinet: EI 65/75 31-35, 75/85 44-51, 85/95 46-58, EE 65/75 52, 75/85 69, 85/95 70, EII 65/75 28-34, 75/85 36-45, 85/95 35-48. Rode Goudreinet: EI 65/75, 32-39, 75/85 57-61. 85 95 56-60. L. Calville: EI 60/70 16-22, 70/80 32- 37. 80 90 36-47. Cox's Orange Pippin: El 55/60 15-17, 60/65 22-32, 65/70 37-49, 70/75 58-72; 75 80 66-80, 80 85 69-76. EII 60 65 16-17, 65 70 29-34, 70/75 49-58, 75/80 59-67. Jonathan: EI 60/65 18-19, 65/70 24-30, 7(7/75 37-42, 75/80 36-44, EII 60/65 12-17, 65/70 17-23. 70/75 26-29, 75/80 26-35, 60/ 70 13-17, 70/80 22-29. G. Delicious: EII 60/65 15-17, 65/70 17- 25, 70/75 21-33. 75/80 26-38, 60/70 19-23, 70/80 28-40, 80/90 38. PEREN: Conference: EI 60/70 72-75, .70/80 80, EII 55/65 56-58, 65/75 65. Doyenne du Cornice: EI 65/75 99-100, 75 85 101-104. Brederodc K 76-79, EI 60/70 113-116. 70.80 118-122. St. Remy: K 47-60, El 60/70 88, 70/80 92-94. Winterjan: K 16-78, EI 60/60 95-101, 60/70 110-117. G. Wildeman: K 27-58, EI 50/55 98, 55/ 60 128, 60/65 144. 65/70 153. Doordraai 12,60, Jonathan 9, zure kroet 8,30. RHENEN-ELS De laatste weken doen in het dorp Eist hardnekkige geruchten de ronde, dal.de rijkswaterstaat in overleg met het gemeentebestuur van Rhenen plannen ontwikkelt om een stopverbod uit te vaardigen voor de rijksstraatweg, die dwars door de kern van het dorp loopt en waaraan talrijke middenstanders van het dorp hun zaken drijven. „Wanneer dat het geval is," aldus een zakenman uit het centrum van Eist. „Dan kunnen we met z'n allen wel inpakken." De contactgroep voor de Elsterse middenstand heeft al contact gezocht met de middenstandscentrale in Rhe nen om zonodig ernstige tegenacties te beginnen. De wethouders van volks huisvesting, de heer T. van Lienden, is woonachtig aan de weg waarover zo veel te doen is in het dorp. Hij moet al verklaard hebben vierkant tegen de ze verkeersmaatregelen te zijn. „Dat zou de dood voor de Elsterse midden stand betekenen", ladus wethouder Van Lienden. Van officiële zijde kregen wij geen bevestiging van deze geruchten. Van de zijde van rijkswaterstaat al even min. De autoriteiten, die over deze verkeersmaterie hebben te beslissen, zwijgen in alle talen. Eén van de po litieke figuren in Rhenen, die officieel •nog niets wist en zijn naam genoemd wilde zien in dit stadium, verklaarde wel dat wanneet deze maatregelen door gang zou vinden de middenstand van het dorp wel zou kunnen inpakken. „Daarom zal ik mij er met hand en tand tegen verzetten," aldus zijn veel zeggend commentaar. VEENENDAAL In de afgelopen nacht werd ingebroken in de Juliana- kerk aan de Pr. Bernhardlaan. Van de twee in het gebouw aanwezige brand kasten wist men er een te openen door middel van een sleutel, de andere werd meegenomen. In de kluis die werd meegenomen bevindt zich waar schijnlijk het zgn. schaduwdossier van de kerk, waardeloos voor de inbrekers, maar belangrijk voor de administratie van de kerk. In de andere safe waar van de sleutel in het gebouw werd ge vonden, bevond zich een klein gelds bedrag. De recherche stelt een onder zoek in. LEERSUM De gezamenlijke actie van Leersum en Amerongen om appe len te verkopen heeft j.l. zaterdag het mooie bedrag opgebracht van netto i 2347.58. 1 AMSTERDAM Dc openbare lees zaal in Amsterdam kreeg gistermor gen een even onverwacht als massaal bezoek. Ruim zestig auteurs van naam stapten er binnen, om in het kader an het schrijversprotcst een duide lijk gebaar te maken. In de zaal waar dagelijks boeken worden uitgeleend en gelezen, wandel den zij in keurige slagorde op één van de welgevulde wanden af. ledereen had een plastic tasje in de hand en dat werd vervolgens volgestopt met een stapeltje boeken. Daarna liep men rustig en door niemand gehinderd weer naar buiten. Het volgende doel was de in de naaste omgeving klaarstaande bus, die de schrijvers met hun nieuw verwor ven bezit naar het Rijswijkse gebouw van het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk ver- voerde. De reden voor dit in speelse vorm gebrachte protest was bezorgdheid van de schrijvers over de al jaren lang slepende kwestie van het uitleen- recht. Zo maakte J. Bernlef minister Klompé duidelijk dat deze daad van de schrijvers niet als het ontvreem den van andermans bezit mocht wor den beschouwd, omdat juist de biblio- heken in ons land zich hieraan schul dig maken. Tien- of honderdduizend mensen lezen via deze instellingen boeken voor een paar dubbeltjes maar de schrijvers ontvangen van deze in komsten geen cent, zo stelde hij. „Ik begrijp het probleem", aldus minister Klompé, „maar de oplossing is, vooral administratief gezien lang niet gemakkelijk". Conclusie van het gesprek: er zal eeh werkgroep worden ingesteld, die moet onderzoeken of er in de toekomst toch een mouw aan kan worden gepast. Binnen zeer korte tijd zal de minister tot een voorlopige uitspraak komen. Na deze toezegging lieten de schrij vers hun plastic tasjes vol „ontvreem de" boeken op het ministerie achter Vandaag zullen de boeken naar de Am mse leeszaal worden terug gezonden.

De Vallei | 1970 | | pagina 5