Nigeria werkt hulpverlening aan Biafra tegen Ruimteprogramma in VS wordt besnoeid Wij adverteren in New York voor Nederlandse kaas. Maar niet voor "cheese out of the fist". Belgische minister treedt af na onenig BRANDT LEGT ZICH BIJ HUIDIGE TOESTAND NEER Ondanks amnestiemiljoenen vluchtelingen REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Hertog van Windsor: „Ik zou toch met machtigen gebotst zijn want die smaakt nu eenmaal anders dan andere Veroordeling in Moskou Betoging legen Paus Barre winter in Zweden zet mes in begroting Revolutiepoging in Soedan Spiegel moet kwart miljoen betalen ONTSLAG In bladen als 'The New Yorker* zetten we nu en dan prachtige kleurenadvertenties voor Neder landse kaas. Want in Amerika zijn Goudse en Edammer hele sjieke delikatessen. Maar we adverteren er nooit voor kaas uit het vuistje, want dat kan daar niet. We hebben wel gehoord van een Mr. Hollywell die op een barbecue-party forse plakken Goudse ronddeelde - maar dat was dan ook een miljonair. Alleen hier in ons eigen kaaslandje is kaas zo goedkoop dat je er een machtig stuk op kunt nahouden. Da's een van de dingen waarin een klein land groot kan zijn. Kaas uit het vuistje. SCHOTEN Onmiddellijke verlichting van Weer explosie bij Ciba - Bazel WOENSDAG 14 JANUARI 1970 ADVERTENTIE WASHINGTON De directeur van de NASA (het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart)* Thomas Paine, heeft meegedeeld, dat het Saturnus-raketprogramma zal worden besnoeid en dat het maanlandingsprogramma zal worden „gerekt" daar men in het komende fiscale jaar minder geld kan verwachten. Niettegenstaande zal het programma voor 1970 „in grote ïynen" kunnen worden afgewerkt. Dr. Paine heeft op een persconferen tie meegedeeld, dat de NASA een ruimteschip wil construeren, dat tel kens gebruikt kan worden bij een regel matig verkeer tussen de aarde en de ruimte. Volgens het hoofd van de NASA, zullen ondanks de vermindering van het aantal personeelsleden van de MüNCHEN Een rechtbank te München heeft jle directeur van Der Spiegel veroordeeld tot het betalen van een boete groot 250.000 mark 245.000) omdat dit blad geweigerd heeft een bericht te herroepen, waar in de vroegere minister van Finan ciën. Franz-Josef Strauss, werd be schuldigd van corruptie. De zaak was gevoerd met gesloten deuren. De straf was zo hoog, omdat de di recteur v.an Der Spiegel, Rudolf Aug- stein, in 1968 wegens het niet willen herroepen van een vorige beschuldi ging aan het adres van Strauss, was veroordeeld tot 10.000 mark. Hij heeft het bericht nooit ingetrokken. De vete tussen Der Spiegel en Strauss bestaat al lang. In 1962 was het grotendeels het werk van Strauss dat directeur Augstein en andere mensen van het blad werden gearres teerd, onder verdenking van „hoog verraad", zulks in verband met een artikel over de Duitse strijdkrachten. Strauss was toen minister van Defen sie. Over de zaak werd zo'n tumult ge maakt, dat dit leidde tot het aftreden van de minister. NASA, alle Amerikaanse ruimtevaart doelen bereikt kunnen worden. Paine zei dat de produktie van de grootste ruimtevaartraket ter wereld, de Saturnus-5, voor onbepaalde tijd on derbroken zal worden. Ook de lancering van de beide eerste onbemande sondes voor een zachte landing op Mars, is met twee jaar uitgesteld en tot 1975 ver schoven. De NASA wil, naar haar directeur te kennen geeft, zich in het nieuwe begro tingsjaar vooral concentreren om de praktische toepassing op deze aarde van de bij het ruimte-onderzoek ont wikkelde technologie. Daarmee zouden tegelijkertijd ook alle uitgaven van de Ver. Staten voor de ruimtevaart ge rechtvaardigd i worden. Paine kondigde verder aan dat tenge volge van de bezuinigingen ongeveer 50.000 NASA-medewerkers zullen moe ten worden ontslagen. Van 30 juni dit jaar tot eind juli 1971 zal het personeelsbestand van 190.000 op 140.000 moeten worden gebracht. Het NASA-centrum voor elektronisch onderzoek te Cambridge (Massachu setts), zal worden gesloten. Paine zei dat president Nixon binnen kort een belangrijke verklaring over de toekomst van het Amerikaanse ruimte vaartprogramma zal afleggen. De pre sident zal daarin uiting geven aan zijn „krachtige steun voor een energiek en vooruitstrevend program. Een krach tig ruimtevaartprogram blijft een van de belangrijkste nationale prioriteiten", zo verklaarde hij. De NASA heeft voor de naaste toe komst het volgende program vastge steld: een onbemande vlucht om Mars met twee ruimtevaartuigen in 1971, een eerste vlucht van een sonde voorbij de planeet Jupiter. Demonstratie van Italiaanse jonge ren op het Romeinse Piazza del Po- polo ten gunste van Biafra. Op de bor den en spandoeken stond onder meer: Engeland won de olie-oorlogV.N. meer garantie voor vluchtelingen, Biafra gelijk aan Auschwitz en Wij zijn allen verantwoordelijk. GENERAAL EFFIONG geen antwoord MOSKOU Een statenloze zaken man uit Londen, is zaterdag in Rus land tot 10 jaar gevangenisstraf we gens „desertie uit het Rode Leger'u veroordeeld. Hetberoep van de man, Nikolai Scharegin, is afgewezen, zo is dinsdag door de Britse ambassade in Moskou meegedeeld. Scharegin was volgens de beschul diging na afloop van de tweede we reldoorlog in Australië naar de Brit ten overgelopen. Van de Britse autori teiten had hij speciale documenten als statenloze gekregen. Hij was nooit ge naturaliseerd. In september 1968 werd hij tijdens een bezoek aan Rusland aangehouden. ADVERTENTIE LAGOS Ondanks het eind van de oorlog tegen Biafra kan door uitblij ven van goedkeuring van de Nigeriaan- se federale autoriteiten de internatio nale hulpactie voor de miljoenen Bia- Iraanse vluchtelingen maar niet van de grond komen. Nigeria neemt een afwachtende hou ding aan. De commandanten te velde willen eerst contact opnemen met Bia- fraan.se vertegenwoordigers om de vre desvoorwaarden vast te stellen. Radio-Iagos maakte dinsdag bekend, dat in de loop van de dag 6000 man Biafraanse troepen /.ich hadden over gegeven. Zij worden opgevangen in de sector-hoofdkwartieren en worden daar goed behandeld, aldus de radio. De federale militairen rukken lang zaam op in het nog onbezette Biafraan se gebied. De plaatsvervangende leider van de Biafranen generaal Effiong, heeft de Nigeriaanse commandanten verzocht de opmars te staken, omdat anders nog meer bange burgers op de vlucht worden gedreven. Hij herinner de in zijn oproep aan de angst die on der de Biafranen voor de federalen be staat. Geschat wordt dat ongeveer 4 mil- jpen Ibo's en leden van andere stam men uit het zuidoosten de bossen zijn ingevlucht, en dringend behoefte aan voedsel en medicijnen hebben. De fede rale autoriteiten laten opvangcentra aanleggen, die de verwachte stroom vluchtelingen moeten helpen als zij naar de bewoonde wereld terugkeren. In Lagos hebben zich vele personen en instanties uit het westen aangemeld om de honger en het gebrek aan me dicamenten te helpen bestrijden. Onder hen is de Britse onderminister voor Afrikaanse Zaken Maurice Foley. Pre mier Harold Wilson heeft aangekon digd 12 miljoen dollar voor extra hulp verlening ter beschikking te stellen. Europese adviseurs van het Nige riaanse nationale Rode Kruis geloven dat deze organisatie de hulpverlening zelf kan regelen als zonder aarzeling de hulpvoorraden aankomen. In Londen is echter vernomen dat Nigeria voor lopig geen vluchten van Britse militai re vliegtuigen met hulpgoederen naar het getroffen gebied wenst. Het verbod is volgens waarnemers slechts een van de aanwijzingen dat Nigeriaanse federale' autoriteiten weinig ingenomen zijn met de internationale hulpaanbiedingen, die zij als inmenging in Nigeriaanse binnenlandse aangele genheden beschouwen. Bovendien is er ruzie tussen het Nigeriaanse Rode Kruis en de regeringsbureaus voor de weder opbouw over de hulpverlening. In de Nigeriaanse hoofdstad Lagos is gisteren gedemonstreerd tegen de ver klaring van paus Paulus, waarin hij zijn ongerustheid uitsprak over het ge vaar van volkenmoord. De betoging volgde na een uitzending van radio La gos waarin de woorden van de paus „provocerend" waren genoemd. In Kopenhagen heeft een woordvoer der van de interkerkelijke hulporgani satie Joint Church Aid verklaard dat dinsdag een hulpvliegtuig bij het op stijgen van een kleine landingsbaan in Biafra beschoten is, tengevolge waar van 10 evacués gewond werden. Het toestel had voedsel gebracht en was opgestegen met 45 evacués. Het toestel is veilig op het Portugese eiland Sao Tome geland. Het Nigeriaanse staatshoofd Gowon kondigde een algemene amnestie af „voor allen die misleid zijn tot vruch teloze pogingen om het land te desinte greren". Generaal Gowon heeft verder voor radio-Lagos in een vraaggesprek ge zegd, dat de buitenlandse hulporgani saties die hulp hebben verleend aan Biafra „hun bevuilde bloedgeld maar bij zich moeten houden". „Gelooft u werkelijk dat Nigeria hulp zou kunnen aannemen van mensen die aan onze ver liezen aan mensenlevens hebben bijge dragen", zo riep Gowon uit. De oorlogsgebieden in Nigeria zijn tfyans voor journalisten verboden, zo heeft een federale militaire woordvoer der in Lagos bekendgemaakt. Hij kon digde aan, dat president Gowon in het begin van de komende week een pers conferentie zal houden. Generaal Effiong, de nieuwe leider van Biafra, heeft dinsdag het hoofd van het gevangeniswezen opdracht ge geven, alle politieke en militaire gevan genen in vrijheid te stellen. Dit is door radio-Biafra bekendgemaakt. mijn volgende pakje is weer BRUSSEL üc Belgische minister van Openbar Werken, Joseph de Sac- ger, heeft zijn ontslag aangeboden uit protest jegens de houding van de rege ring ten aanzien van het probleem der Belgische zeehavens. Het ontslag is nog niet aanvaard. De minister-president, Gaston Eys- kens, heeft een speciale kabinetzitting uitgeroepen om de eventuele politieke gevolgen van het aftreden van minister De Saeger te bespreken. Er is in kringen van de regering en de industrie de laatste tijd herhaalde malen over de Belgische havens be raadslaagd. De havens Antwerpen en Zeebrugge zijn tegen het stichten van nieuwe havens, en Antwerpen wil dat, als er nieuwe bestedingen komen, deze Antwerpen ten goede komen. Zeebrug ge wil hetzelfde ten aanzien van de ei gen haven. Zeebrugge wil voorts dat er geld be schikbaar wordt gesteld voor het ma ken van een kunstmatig haven-eiland waar de grootste tankers kunnenj aan lopen. Deze schepen kunnen namelijk Antwerpen via de Schelde niet berei ken. Bij dit alles komt nog het probleem Wallonië-Vlaanderen. De hele Belgi- GENUA Na 60 uur regen en sneeuw zijn Genua en het gebied rondom de stad volledig ingesneeuwd. Telefoonverbindingen zijn verbroken, op veel plaatsen is de elektriciteit uitgevallen. Een aantal steden in de bergen is van de buitenwereld afge sneden. In sommige steden zou ander halve meter sneeuw zijn gevallen. Veel wegen zijn geblokkeerd, en ook de spoorwegen ondervinden hinder van sneeuw en ijzel. Meer dan 500 skiërs zijn in de ber gen ingesneeuwd, d oordat de wegen naar de skj-hellingen geblokkeerd raakten. Pas vele uren later konden zij met behulp van sneeuwploegen uit hun benarde positie worden gered. Er zijn tot nu toe geen berichten over dodelijke ongevallen, hoewel een familie ternauwernood aan de dood ontsnapte toen haar huis door een la wine werd verwoest. sche zeekust is Vlaams gebied en' de Walen vinden dat als er veel geld wordt uitgegeven voor de verbetering van de kust en de havens, ook het nodige moet worden gedaan voor het Waalse gebied van België, dat uiteraard meer in het binnenland ligt. Naar men zegt zou de wens van minister De Saeger om af te treden voor een groot deel het gevolg zijn van de Waalse druk en de opposi tie tegen zijn plannen. De kosten van deze plannen zijn bijna elf miljard gul den. ADVERTENTIE "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Lgeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer Ier verlichting van pijn dan Algesal-balscm. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt \lgesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische «pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een dürend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet lot de pijn uitbreekt l Zorgt (lat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. STOCKHOLM De sociaal-demo cratische regering van Zweden heeft een begroting voorgesteld, die voor ziet in een nieuw belastingsysteem met ccn sterke progressie in de heffin gen. Het totale belastinginkomen zal stij gen met 4,2 miljard kronen tot 44.8 miljard kronen en de uitgaven met 3,5 miljard kronen tot 45,6 miljard. Ge rekend wordt dat door concurrerende begrotingen het tekort van 800 miljoen kronen (160 miljoen dollar) tot 3 mil jard kronen (600 miljoen dollar) zal stijgen. Op de begroting is 50 miljoen kro nen (10 miljoen dollar) uitgetrokken voor de wederopbouw van Noord-Viet- nam, wanneer de oorlog afgelopen zal zijn. Zweden is van plan in de komen de drie jaar 225 miljoen kronen (45 miljoen dollar) Voor dit project be schikbaar te stellen. De omzetbelasting zal per 1 januari 1971 met 4 procent worden verhoogd tot 14 procent op alle goederen en diensten, de ontwikkelingshulp is met 26 procent verhoogd tot 800 miljoen kronen. KHARTOEM De revolutionaire Soedanese regering heeft een staats greep verijdeld. Dit maakte de minis ter van Defensie, brigade-generaal Khalid Hassan Abbas, gisteren bekend. Het was de vijfde mislukte staats greep sinds de regering in mei vorig jaar aan de macht kwam. De staats greep zou zijn georganiseerd door oud kolonel Abdella Adan, 'die vorig jaar ju ni naar huis werd gestuurd. BONN De West duit se regering gaat er van uit dat d'e Duitse natie bestaat uit twee staten met hun gren zen van dit ogenblik. Berlijn is een „bijzonder bezettings- gebied". waarvan de beide delen re spectievelijk niet West- en Oost-Duits- land zijn verbonden. Dit zijn enkele hoofdpunten uit de re- LONDEN De 75-jarige Hertog van Windsor ex Eduard VIII heeft verklaard dat hij met de Britse „establishment" toch „ge botst" zou zijn als koning, ook al had hij mevrouw Wallis Warfield Simpson nooit ontmoet. De hertog, die in 1936 afstand deed van de Britse troon om met een gescheiden Amerikaanse te trou wen. beweerde tijdens een televi sie-interview van de BBC, dat zijn ideeën over de rol van een koning onherroepelijk tot moeilijkheden zoudén hebben geleid. Het woord „establishment" had de hertog nooit gebezigd, maar hij zei wel degelijk te weten wat hel betekent: de adel, geld, landgoede ren enz., die in Engeland macht betekenen. De hertog zei dat een aantal men sen die aan de macht waren zich indertijd zorgen maakten over zijn publieke uitlatingen over krot woningen, sociale onrechtvaardig heden, enzovoorts. De hertog liet duidelijk blijken dat hij geen spijt had van zijn beslissing om met „de vrouw van wie ik houd" te trouwen, door te zeggen dat hij graag koning had willen zijn, maar ,,ik zou koning op mijn voorwaarden zijn geweest". ..Ik heb helemaal geen spijt, maar ik ben zeer geïnteresseerd in mijn land. Ik wens het 't allerbeste". De hertog en hertogin kwamen uit het interview te voorschijn als zeer modern-denkende mensen. De hertogin staat graag op de Champs- Elysées naar de jonge mensen te kijken „die zoveel pret hebben". Zij houden van Amerika, maar zijn er zelden; hoewel zij van mening zijn dat Groot-Brittannië veel van de Verenigde Staten zou kunnen -leren. De hertog vertelde weinig contact met zijn vader te hebben gehad. Hij vertelde dat zijn vader vaak zei: „beste jongen, je moet niet vergeten wie je bent. Maar als ik vroeg: „wie ben ik dan", kreeg ik geen ontwoord". Als prins van Wales had hij vaak ruzie met zijn vader. Hij weigerde hoge hoeden te dragen. Evenals „valse onderscheidingen uit de eer ste wereldoorlog". Hij wilde niet in een Rolls Royce door een krot tenwijk rijden, omdat hij dat niet gepast vond en had voortdurend onenigheid met de koning over grappen die hij in zijn toespraken maakte. devoering over de politieke toestand van de Bondsrepubliek, die bondskan selier Brandt vanmiddag in het parle ment zal houden. Een toelichting op de rede is gisteren in Bonn aan de parlementsleden uitgereikt. Bijzonder betreurswaardig zijn de nood en het leed, uit de deling voort vloeiend, voor de individuele mensen. Het meest tragische probleem is de beperking van de bewegingsvrijheid door de vele belemmerende maatrege len van Oostduitse kant. Bondskanselier Brandt zal deze ge dachten vanmiddag verder uitwerken in zijn .ede. In Moskou stelde gisteren een woord voerder van de Russische regering zich achter de de eisen van commu nistisch Oost-Duitsland. Hij verlangde betrekkingen tussen de beide Duitslan- den „op basis van het volkenrecht", mt euitwisseling dus van ambassa deurs. BAZEL Er werden gisteren zeven mensen gewond, geen hunner ernstig, toen zich bij de grote chemische fa briek Ciba te Bazel een ontploffing voordeed, de tweede in drie weken tijd. Deze keer trad de ontploffing op in het laboratorium van de afdeling land- bouwkundige-scheikunde. De materiële schade bedraagt ongeveer 100.000 fran ken (23.000 dollars). De oorzaak van de ontploffing Is niet bekend. Bij die van 23 december werden drie rfiensen gedood in dat deel van de fabriek waar men verfstoffen maakt.

De Vallei | 1970 | | pagina 7