spelend Nederlands elftal dwong Engeland in eigen heilig Wembley-stadion onbeslist af: 0-0 Lof van Ramsey voor Oranjeteam HOOGOVENTOERNOOI Ook vuurwerk op tweede dag Hockeyteam heeft nog kleine kans VOETBALPROGNOSE Zesdaagse-zege voor Post-Sercu Russische titel voor Lavroesjkin Israël geklopt door Roemenië Sir Alf Ramsey in de zorgen i Neville een en I al Nederlander Toomey beste atleet ter wereld Groningen heeft ijshockey-hal VERBLUFFEND DONDERDAG 15 JANUARI 1970 LONDEN Engeland speelde gelijk en verloor. Statistisch gezien houdt manager Sir Alf Ramsey aan het eer ste treffen tussen Engeland en Neder land in het weidse Wembley-stadion een punt over. In zijn voorbereidingen in het toernooi om de wereldtitel heeft de succesvolle Britse voetbalcoach voor 75.000 toeschouwers, die na afloop luid hun afkeuring lieten horen, verloren. Engeland moest, zo luidde de opdracht van Ramsey, „voor de runs gaan" om het met een cricketterm te zeggen. Sir Alf Ramsey vroeg niet om een over winning, hij verlangde een zege met groot verschil. Immers, de laatste voor bereidingen voor Mexico moeten een schutter opleveren, noodzakelijk om de Johan Cruyff, wiens rechter voet volkomen in de modder weg zakt, in duel met Jackie Charlton (links) en Peters. BREMEN Peter Post en de Belg Patrick Sercu hebben woensdagavond de zesdaagse van Bremen gewonnen. Het koppel behaalde 449 punten. De Westduitsers Schulze en Renz werden met vier punten minder tweede. De beslissing viel pas in de laatste sprint, die door Post en de wereldkam pioen op deze specialiteit, Sercu, wer den gewonnen. Tot drie uur voor de beëindiging van de wedstrijd stond ook het koppel Wolfshohl/Puschel (Wdl) nog in ronden gelijk met de beide lei dende ploegen. In de slotfase werd ddt paar echter op drie ronden achterstend gereden. Met 253 punten eindigden Wolfshohl en Puschel als vierde. Zes uur voor het einde hadden Post en Sercu nog een forse puntenachterstand op Schulze en Renz: 278 tegen 335. De Nederlands- Belgische combinatie veroverde en pas sant nog een auto, die in de avonduren als premie was gesteld. Bovendien ver beterden de latere winnaars het baan record over 1 kilometer met vliegende ■tart (1.00.9). Tienduizend toeschouwers volgden geboeid de spannende finale. De eindstand is: 1. Post/Sercu (Ned Belg) 449 punten; 2. Schulze/Renz (Wdl) 445; 3. op drie ronden: Bughdahl/ Ste vens (Wdl/Belg) 253; 4. Wolfshohl/Pu schel (Wdl.) 159; 5. op zes ronden: Jans sen/De Wit (Ned.) 225; 8. op zevenen twintig ronden: Karstens/Spahn (Ned./ Wdl.) 241. BOMBAY Het Nederlandse team heeft nog een kleine kans tot de halve finales door te dringen van het inter nationale hockeytoemooi in Bombay. India-A en West-Duitsland zijn al ze ker van een plaats bij de laatste vier. In de laatste twee wedstrijden van het toernooi komt Nederland uit tegen België, dat woensdag met 2-0 van In dia-A verloor, en West-Duitsland. Winst op België en een gelijk spel tegen West- Duitsland levert het Nederlandse team een plaats in de halve eindstrijden op. Het Nederlandse team heeft zich overigens in alle rust op de laatste twee belangrijke ontmoetingen kunnen voor bereiden. Twee dagen rust en een door de Nederlandse kolonie in Bombay ge organiseerde partij moeten de Neder landse hockeyers in de juiste stemming brengen. De defensie lijkt met Kranen burg en Nico Spits in staat de West- duitse voorhoede van doelpunten af te houden. Het zorgenkind is echter de voorhoede, die doelpunten moet ma ken. En die zijn duur. gezien de scha mele oogst van vier uit de tot nog toe vijf gespeelde wedstrijden. India-A en West-Duitsland vonden in evenveel du els resp. veertien en twaalf keer het net van de tegenstander. De opstelling van de Nederlandse ploeg voor de ontmoeting van vandaag tegen West-Duitsland ziet er als volgt uit: Sikking; N. Spits, Van Staveren, Ebbens. Weemers, Kranenburg, Zweerts F. Spits, J. Christie, Bolhuis en Nolet. LONDEN „Het re sultaat is prachtig", zei Kessler, nog duidelijk in de ban van de vreugde, „maar dat is niet het be langrijkste. Het was een wedstrijd met inhoud. De wilskracht, de spel- schoonheid, daaronder versta ik tactiek en techniek samen, die zijn eigenlijk veel belangrij ker dan resultaat op zich. Engeland kon nu, voor eigen publiek, niet afwachten. Maar wij hebben door op balbezit te spelen de wedstrijd toch in zekere zin be heerst. Het is tekenend, dat Ramsey mij al in de rust kwam gelukwensen. En vergeet niet, dat het uitvallen van Rijnders een groot verlies was. Het klinkt gek, maar voor mij is de wedstrijd van vanavond een soort revanche op de 8-2 van Huddersfield". ruim activiteit voetbal, Piet Keizer was, on danks zijn rentree na twee jaar non- in interland- aanvankelijk weinig spraakzaam. „Mooi resultaat", waren zijn eerste en voorlopig laatste woorden. „De rest vertel ik u, als ik uit het bad kom". Toen de emo ties minder „heet" wa ren, was de Amsterdam mer wat spraakzamer. „Nee", zei hij lachend, „ik vond de Engelsen niet tegenvallen. Ik vond ons alleen maar beter. „Paniek bij die laatste aanval?" Jan van Beve- ren keek verbaasd. „He lemaal niet. Ik hoorde, dat er was afgefloten en ik wilde de bal als sou venir. Vandaar dat ik mijn doel uitrende. Het enige dat vervelend was in deze wedstrijd, was dat Jack Charlton steeds sprong als ik in de buurt was. Daarom moest ik ook omhoog als ik zag, dat de bal achter zou gaan, wilde ik niet tegen de grond worden gelo pen". „De Engelsen waren ook minder geïnspi reerd", vervolgde hij, „dan de Polen en Bulga ren in de wedstrijden voor de voorronden van het wereldkampioen schap". Johan Cruyff ziet in de Engelse ploeg geen wereldkampioen '70. „Ze vielen me tegen. Ik ge loof nooit, dat ze zo sterk zijn dan vier jaar gele den. Het is 'n groot veld. Als ik helemaal terug had moeten komen, had ik de kracht gemist om weer snel voor te kun nen zijn". Dick van Dijk viel hem bij. „Een verschrikkelijk groot veld. En je zakte er bijna tot aan je en kels in weg. Ongeloof lijk gewoon. Op 't laatst leek het wel een steeple chase". „Geen nationaal elftal heeft een dergelijk resul taat in Engeland zo ver diend als Nederland", waren Alf Ramsey's zeer moeilijk uitgesproken, lovende woorden in de catacomben van het ver laten stadion. „Neder land heeft een grote in druk op me gemaakt. Een zeer goede ploeg, beter dan in Amsterdam. Toen speelde Nederland twintig minuten goed. Vooral de verdediging was voortreffelijk geor ganiseerd". Bobby Charlton, met 47 doelpunten internatio naal recordhouder en met 98 interlands tweede op de Engelse ranglijst achter Billy Wright, die zevenmaal vaker voor de nationale formatie uitkwam, was bijzonder teleurgesteld. „Nu niet dat ik direct erg verbaasd ben", zei de Engelse aanvoerder, „na Amsterdam wist ik, wel ke mogelijkheden de ploeg heeft. Verrast ben ik wel. De defensie was erg sterk. Ach, of wij zo veel minder waren dan in Amsterdam? Zou nu juist ik dat moeten zeg gen? ALMA ATA Valerl Lavroesjkin is woensdag in Alma Ata op overtuigen de wijze voor de tweede keer kampioen van Rusland geworden. Op de hoog gelegen Medeo-baam leverde Lavroesj kin uitstekende prestaties. De 500 me ter legde hij af in 41,11 seconden, de 1500 meter in 2.06,52 en de 5000 meter in 7.37.33. Op de langste afstand, 10.000 meter, bracht de nieuwe Russische ti telhouder 15.41,17 op d kloken. Door deze tijden totaliseerde La vroesjkin 176,070 punten, waarmee hij het oude record over de vier wed strijdafstanden van Eduard Matoese- evitsje met 0,981 punten verbeterde. TEL AVIV Het Israëlische natio nale voetbalelftal heeft woensdag in Tel Aviv met 0-1 verloren van het Roemeense Olympische team. Het was de eerste van een serie wedstrijden, die de Israëliërs spelen ter voorbereiding op het wereldkapioenschap in Mexi co. Rechtsbinnen G rus ia scoorde tien minuten voor het einde voor de Roe menen de winnende treffer. Israël speelde niet overtuigend. Er werden veel uitstekende kansen gemist. Moeilijke situatie voor het doel van Jan van Beveren, die bedreigd wordt door Jones (midden) en Moore. wereldtitel te prolongeren. Daar waren alle Engelse deskundigen het over eens. Victor Railton, verslaggever van de „Evening News", liet zelfs de wens de vader van de gedachte zijn. „Ik ver wacht een zege met vier doelpunten verschil", was de laatste zin van zijn optimistische voorbeschouwing, waarin hij uitlëgde, dat Enigeland op Wembley met groot machtsvertoon moest win nen. Het zal een slotpassage zijn, die hem lang zal heugen. Niet tot zijn vreugde overigens. Bij de moeizame overwinningen van 1-0 op Nederland (in Amsterdam) en Portugal was Ram sey's gebrek aan schutters duidelijk gebleken. Vijf spelers, direct of Indi rect bij de aanval betrokken, die in in terland-voetbal goed waren geweest voor 74 treffers, stelde hij op. Het heeft niet mogen baten. Doelpuntloos eindig de Engelamd-Nederland. En wat nog belangrijker was voor Kessler en zijn mannen: terecht! Engeland startte sterk. Vooral dank zij linksbuiten Ian Moore, twee jaar geleden uitgeschakeld door een been breuk en nu de enige debutant in de ploeg. De Engelse hoop, dat in de be ginfase de beslissing zou kunnen wor den geforceerd, werd niet vervuld. De Nederlandse verdediging vond snel het juiste tegenspel. Toen al werd duide lijk, dat de wereldkampioenen het zeer moeilijk zouden krijgen. Het gebrek aan voorbereiding van Oranje 28 de cember is voor het laatst competitie gespeeld was amper merkbaar. „De wilskracht is in deze wedstrijd van doorslaggevend belang geweest", zed coach Kessler na afloop terecht. Zlijn angst, dat Nederland niet in het wed strijdritme zou kunnen komen, bleek gelukkig ongegrond. Het publiek mocht het vertragen en op balbezit spelen dan niet waarderen, tactisch gezien was het een voortreffelijke speelwijze. Bobby Charlton „Hij is een goed voetbal ler, maar toch duidelijk in zijn nada gen", stelde Rinus Israel in de kleed kamer vast kreeg naarmate de wed strijd vorderde minder vrijheid. Vooral ook omdat Wdm van Hanegem veel vul- dïiger het rechter verdedigingsblok ging steunen. Bekwaam zocht Oranje naar openingen, trok terug ails die niet in de hechte Engelse defensie waren te vin den om dan opnieuw in actie te ko men. Al was de „draw" op Wembley het gelijke-spel-van-het-team, voor een be langrijk deel was toch doelman Jan van Beveren er oorzaak van, dat Ne derland voor het eerst in de geschiede - nis ongeslagen uit Engeland terugkeert. /Zijn reacties waren verbluffend en ont moedigend voor de Engelse aanvallers. Zelfs Ian Moore's kopbal van luttele meters afstand bleek nutteloos. Voortdurend groter werden Alf Ram sey's moeilijkheden, steeds nadrukke lijker was de mening hoorbaar van het publiek, dat op de tribunes te lang op een treffer wachtte. Toegegeven, de omstandigheden op Wembley waren voor de aanvallers in het nadeel. De regen, die zo'n half et maal vrijwel ononderbroken was neer gevallen, had de toplaag van 's we relds befaamdste voetbalarena door weekt. „Het veld was eigenlijk onbe speelbaar", zed Dick van Dijk later in de kleedkamer. „Voor Nederlandse be grippen althans". Zeker is, dat Nederland daar het LONDEN Dennis Neville, oud-bondscoach van het Neder- lands elftal en oud-manager van j Sparta, voelde zich ondanks zijn Engelse nationaliteit na de 0-0 van Wembley één en al Neder- lander, „Prachtig hebben die jongens gespeeld", zei de joviale Brit, „vooral vertragend. Natuur- S lijk, voor het publiek is dat lang niet alles. Maar het is de enig juiste tactiek. En Engeland was 5 minder sterk dan in vorige wed strijden. Het is duidelijk, dat de ploeg het moeilijk zal krijgen, ook in de komende ontmoetin gen". De Engelsman Lee juichte reeds voor een doelpunt, maar de Neder landers protesteerden, terecht en met succes, wegens buitenspel. O meeste last van moest hebben. Na clubtradningen op harde, besneeuwde en bevroren velden wais speciaal voor Oranje de modder van Wembley een extra handicap. De kramp, die Piet Keizer kwelde in de slotfase was er een van de gevolgen van. Ook zijn ploegge noten gaven onomwonden toe, dat het eindsignaal op dit door 22 voetballers doorploegde veld als een bevrijding was gekomen. Daarbij kwam nog, dat snelle com binaties tussen Keizer en Cruijff geen sterk wapen van Nederland konden zijn. De Ajacieden vonden elkaar wel, kwamen zelfs enkele keren ddchbdj een treffer, die beslissend zou zijn geweest. Maar van flitsende acties kon geen sprake zijn. Daarvoor zijn een hoge starisnelheid, grote wendbaarheid en precisie van de passes nodig. En dat stond de modder niet toe. De kledlne probleempjes, dlie in het uur van de vreugde, nadat arbiter Siebert het eind signaal had gegeven, al eigenlijk niet meer telden, vielen geheel in het niet bij de moeilijkheden van Alf Ramsey. De schutter waarop hij en heel Enge land hoopte heeft deze voor het Neder landse voetbal zo belangrijke woens dag in Wembley niet opgeleverd. Met nog één oefenwedstrijd volgende maand in Brussel tegen de Belgen, is Ramsey duidelijk in een dwangpositie gekomen. Immers, volgens de reglementen van de FIFA moeten de namen van de 22 spelers, die mogen uitkomen in het eindfoemood, uiterlijk op 16 april wor den opgegeven. Die reglementen zijn onverbiddelijk. Ook voor de grote Sir Alf Ramsey. PARIJS De Amerikaanse wereld recordhouder tienkamp Bill Toomey is woensdag in Parijs door de sportbladen „l'Equipe" en „Athletisme" uitgeroepen tot de beste atleet van het jaar. Toomey, die vorige maand het wereldrecord van de Westduitser Kurt Bendlin verbeter de, is eerste op een lijst, waarop vervol gens de Russische wereldkampioen ko- gelsingeren Anatoli Bondartsjoek en de Frangaise Nicole Duclos, wereldrecord- houdster 400 meter, voorkomen. De lijst ziet er als volgt uit: 1. Bill Toomey (VS) 87 punten, 2. Anatoli Bondartsjoek (Rusl) 69, 3. Nicole Duclos (Fra) 68, 4. John Carlos (VS) 58, 5. John Davenport (VS) 47, 6. Janis Loe- sis (Rusl) 1,3 7. Jorma Kinnunen (Finl) 28, 8. Colette Besson (Fra) 22, 9. John Pennel (VS) 14, 10. Jaroslava Jehlicko- va (Tsj) 11. WIJK AAN ZEE Het is ongewoon, dat in een grootmeestertoernooi reeds na twee ronden de zenuwen een greep op het spel krijgen, maar in het duel tussen de Joegoslaaf Kurajica en de fa voriet-grootmeester Hort uit Praag was dit woensdagmiddag toch duidelijk het geval. We signaleerden reeds, dat het Hoogoventoernooi min of meer op top snelheid startte, hetgeen een gelukkige verandering van de traditie was. Woens dag beleefden we een pittig „wordt ver volgd". Kurajica, de Zuidslaviër, mist elke eerbied voor reputatie of omstandig heid. Hij werd als een drieste aanvals- kunstenaar jeugdwereldkampioen, zo'n jaar of zes geleden, en is, wat stijl be treft, onaangepast gebleven. Dat levert hem bizarre standen op, benevens ups en downs, maar spelplezier van het zuiverste water. Tegen Hort deed hij het uitermate frivool door zelfs maar de rokade achterwege te laten. De vier kante grootmeester uit Praag, aan wie een toekomst op het hoogste niveau wordt voorspeld, schoof ongemakkelijk op de stoel heen en weer toen hij in een soort simultaanstijl werd aangepakt. Dat wit beter stond ware te veel ge zegd, maar de positie mishaagde Hort zeer, die het nu eenmaal in-het-gelid wil spelen en geen woest-gestoei op het bord ambieert. Vermoedelijk was het deze tegenzin in de positie, die hem plotseling onvoorstelbaar deed blunde ren, bijna op anekdotische wijze. Waar om we zoveel aandacht aan dit gebeu ren besteden? Het verlies van Hort kan diens topplaats wel eens ernstig heb ben ondergraven, want van 'n dergelij ke nederlaag herstelt men zich maar moeilijk, omdat de come-back via winst op de allergrootsten moet plaats heb ben. Een dergelijk pogen is maar zel den succesvol. Wie eveneens een klap uitdeelde was Kuijpers, oud-kampioen van Nederland, contra de Amerikaan se grootmeester Benkoe. Laastge- noemde speelde urenlang op winst, of ferde een kwaliteit en kreeg twee ver bonden vrij-pionnen. Die rijkdom be leggen bleek evenwel geen gemakke lijke affaire. Kuijpers bleef, in tijdnood van de Amerikaan, actief counteren, gaf materiaal terug, nam de aanval over en won op overtuigende wijze. Een andert partij uit de grootmeestergroep was een moeilijke puntendeling tussen de Ne derlandse rivalen Ree en Langeweg. De uitslagen van de partijen uit de tweede ronde zijn: Grootmeestergroep: Donner (Ned.) - platonov (Rusl.) 1/2-1/2; Kuijpers (Ned.) - Benkoe (VS) 1-0; Ivkov (ZS1.) - Jano- sevic (ZS1.) 1-0; Ree (Ned.) - Langeweg (Ned.) 1/2-1/2; Westerinen (Finl.) - Bo- botsov (Buig.) 1-0; Taimanov (Rusl.) - Kavalek (Tsj.) 1/2-1/2; Filip (Tsj.) - Cort- lever (Ned.) 1/2-1/2; Kurajica (Zsl.) - Hort (Tsj.) 1-0. Afgebroken partij eer ste ronde: Benkoe - Platonov 1-0. Meestergreep: Drimer (Roem.) - Van Geet (Ned.) 1/2-1/2; Smederevac (ZS1.) - Hartoch (Ned.) 1/2-1/2; Doda (Pol) - Forintos (Hong.) 1/2-1/2; Mader (Wdl.) - Piket (Ned.) 1/2-1/2; Clarke (GBr.) - Day (Can.) 1/2-1/2; Sokolov (ZS1.) - Anders- son (Zwe.) 1-0; Medina (Spa) - Honfl (Hong.) 1-0; Antunac (Zsl.) - Van Schel- tinga (Ned.) 1-0; Afgebroken partij eerste ronde: Honfi - Sokolov 1/2-1/2. Grootmeestergroep: stand na 2 ron den: 1. Ivkov 2 pnt.; 2/5 Donner, Kava lek, Kuijpers, Taimanov 1 1/2; 6/10: Ben koe, Filip, Kurajica, Ree, Westerinen 1 pnt; 11/16: Bobotsov, Cortlever, Hort, Janosevic, Langeweg, Platonov 1/2. Meestergreep: 1/6: Andersson, Antu nac, Day, Forintos, Hartoch, Medina, 1 1/2 pnt.; 7/10: Clarke, Doda, Drimer, Piket 1 pnt.; 11/16: Van Geet, Honfi, Mader, Van Scheltinga, Smederevac, Sokolov 1/2. GRONINGEN In Groningen ls woensdagavond een ijshal officieel In gebruik gesteld. Internationaal word/t deze hal op 31 januari ingewijd met de ijshockey-dnterlandwedstrijd Neder land-België. Men gaaf nu over tot de tweede fase, de bouw van een 400 me ter-kunstijsbaan, die medio oktober ge reed moet komen. EREDIVISIE GVAV—NAC3 DWSFeijenoord2 TelstarDOS1 SVV—FC Twente2 ADO—PSV3 MVV—Holland Sport3 Go AheadHaarlem1 SpartaAZ '671 NEC—Ajax2 EERSTE DIVISIE ElinkwijkVitesse VolewijckersFIVC VolendamVeendam RCHSC Cambuur Helmond SportFSC DFCFC Den Bosch ExcelsiorDe Graafschap Willem IIBlauw-Wit HeraclesFortuna VI. 1 3 1 2 1 3 1 3 1 TWEEDE DIVISIE VeloxNOAD1 ZFCPEC3 EDO—AGOW3 LimburgiaFC VWi EindhovenRoda JC1 HeerenveenHermes DVS1 RBCSC Drente1 Baronie—Wageningen3 De wedstrijden met ervoor staan op het totoformulier voor zondag a.s.

De Vallei | 1970 | | pagina 11