Geen dorpshuis en kerkelijk centrum SPAANSE SKF'ERS IN NIEUWE ,CASA' maar één gemeenschapshuis Ds. B. Koole: In dorpshuis geen baas in eigen huis „Ik zie er een offer voor de kerk in H. Slijkhuis keert VVD in Leersum (raads)rug toe Stormloop op„ Bella Vista" TERZAKE Feest bij D.E.L.M. Jeugdleider is even enthousiast als jeugd VVD-er lonkt naar D '66 Vergadering van DVSA uitgesteld Ons Genoegen Discussie-avond D '66 op komst UITSTEL Raad vergadert op 3 februari Eindstanden junioren- competitie Zielental steeg Mutatie op secretarie BAAS STEMMING ENTHOUSIAST AANBESTEDING TAFELTENNIS 7ï~iPmm ttM. IDEE-DEKKER WIL KERK IN DORPSHUIS HALEN LEERSUM „Het comité voor de bouw van een dorpshuis in Leersum moet (Als men het daar nu over eens is, waar gaan samenwerken met de plaatselijke Nederlandse hervormde kerk. Op die manier is het mogelijk het kerkelijk centrum en het dorpshuis onder één dak te brengen. Realisering van beide projecten is natuurlijk wel mogelijk, maar een gezamenlijke aanpak betekent naast de vele andere voordelen een aan zienlijke geldbesparing". Dit is in het kort het initiatief van de heer J. L. Dekker, dat hij onlangs in Leersum bekendheid gaf. Sindsdien heeft de oud-boekhouder uit Hoorn talloze spontane reacties ontvangen van dorpelingen, die zijn idee „fantastisch" vinden. „Ze zijn er allemaal voor die ik ge sproken heb. Niettemin twijfelen som migen aan de bereidwilligheid tot sa menwerking van de kerkelijke autoritei ten in Leersum", vertelt de heer Dek ker. De twijfels van de sympathisan ten van het „idee-Dekker" blijken in derdaad gegrond. Een reactie van ds. B. Koole, hervormd predikant in Leer sum, in het plaatselijke kerkblad loopt nu niet direkt over van enthousiasme. „Het idee tot samenwerking mag ze ker op de komende gemeente-avond (21 januari) een punt van overweging zijn, hoewel ik bij voorbaat zeggen moet dat mijn ervaring in Vleuten mij geleerd heeft, dat de bouw van een dorpshuis momenteel een zeer tijdro vende zaak is. Dit is namelijk bijna geheel afhankelijk van subsidies van gemeente, rijk en provincie," aldus ds. Koole in het hervormd kerkblad. De predikant vervolgt: „Bovendien zijn wij uiteraard in een dorpshuis niet meer baas in eigen huis. Dit alles geeft de kerkeraad de overtuiging, dat een eigen centrum verreweg te prefe reren is. Zeker met 't oog op de groei van de gemeente en de plannen om straks ook in Leersum een tweede pre dikantsplaats te stichten. Dan zal het nieuwe centrum ook nodig zijn als kerk- zaal en daartoe is een dorpshuis op den duur minder geschikt". Op de gemeenteavond kan hervormd Leersum zich over het idee van de heer Deker uitspreken. Ds. Koole noemt de mogelijkheid om tijdens deze bijeen komst alle argumenten nog eens goed door te spreken. „Ook of o.a. onze kin deren over tien jaar ons doen en laten van nu positief of negatief zullen beoor delen. Maar er moeten nu op korte ter mijn knopen worden doorgehakt met het oog op grondaankoop en subsidie aanvraag voor de bouw van een kerk ruimte. Bij het doorhakken van deze knopen moet de gehele gemeente be trokken zijn. Daarom gaan wij die ge meente-avond houden", besluit de pre dikant. Een van dc voorstanders van het .idee-Dekker" is de 78-jarige W. Scherpbier. „Eigenlijk zouden we een actiecomité moeten oprichten, maar eerst is het noodzakelijk dat we 't stand punt van de kerk weten. Ik ben een groot voorstander van samenwerking, omdat ik er een offer voor de kerk in zie. En dat is tenslotte christelijk: een offer brengen voor je naaste. Daar naast heeft gezamenlijke bouw natuur lijk talloze andere voordelen. Denk al leen maar eens aan de financiën." De heer Scherpbier is in de 28 jaar, dat hij directeur was van de hervorm de kweekschool in Leeuwarden, met verschillende samenwerkingsvormen geconfronteerd. Daarvoor heeft hij der tien jaar als eerste stuurman over de wereldzeeën gezworven. „Daarom heb ik misschien wel altijd een beetje ande re kijk op de wereld gehad. Toch komt me dat in deze tijd wel eens van pas, omdat ik nu gemakkelijk de moderne opvattingen kan delen". De publikatie van ds. Koole betreurt de heer Scherpbier. „Daarmee heeft de predikant nog voor de gemeente-avond plaatsvindt, stemming gekweekt onder de kerkleden. Ik zal de dominee dan ook zeker van mijn bezwaren tegen zijn publikatie op de hoogte stellen. Het standpunt om baas in eigen huis te wil len blijven, is zeker voor een christen fout. De kerk moet de deuren verder open zetten; iedereen moet welkom zijn. Een kerkelijk centrum is niet al leen bestemd is voor gelovigen, evenmin als een dorpshuis alleen bestemd is voor de niet-gelovigen. J. L. DEKKER initiatief om zouden de plannen voor een dorps huis en een kerkelijk centrum dan niet worden omgezet is een plan voor één gemeenschapshuis", aldus de heer Scherpbier. Wethouder drs. A. G. W. Schapenk vindt, dat het gemeentebestuur zich niet als voor- of tegenstander van een mogelijke gezamenlijke bouw mag uit spreken. „Het zijn twee particuliere initiatieven waarbij de gemeente alleen maar entamerend kan optreden. Wij kunnen daarom alleen maar afwachten", merkt hij op. Vol gens de wethouder is zowel voor het kerkelijk centrum als voor het dorps huis grond gereserveerd in het bestem mingsplan. Bjj het comité Dorpshuis Leersum sum is het „idee-Dekker" enorm aan geslagen. „Wy zyn büzonder enthousi ast en zouden realisering van het idee toejuichen. Overigens hebben Gedepu teerde Staten van Utrecht reeds op de ze samenwerkingsvorm aangedrongen. Ook de provinciale overheid vindt na melijk dat we* niet twee gebouwen moe ten verwezenlijken als het met één ook kan", reageert de heer M. P. Dieke, voorzitter van het comité. De leden van het comité betreuren, volgens de heer Dieke, de publikatie in het kerkblad. „Maar het is ons bekend dat een vrij belangrijke stroming in de plaatselijke hervormde kerk voorstan der is van het idee om te gaan samen werken. Ik vrees echter, dat de tegen standers met kleine meerderheid de boot zullen afhouden. Overigens had ons comité - zonder van het „idee-Dek ker" op de hoagte te zijn al gedacht om de grote zaal van het dorpshuis (capaciteit ca. 400 personen) 's zon dags beschikbaar te stellen voor kerk diensten...', aldus de heer Dieke. De opmerking van ds. Koole, dat de realisering van een dorpshuis een zo langdurige kwestie is, bestrijdt de voor zitter van het comité. „Het is mij be kend dat, als wij de handen in elkaar zouden slaan, de aanbesteding van het project reeds dit jaar zou kunnen plaatsvinden. Ik durf de verzekering te geven dat dan de subsidies binnen twee maanden binnen zouden zijn", merkt hij op. De heer Dieke is het met dominee Koole eens dat er op korte termijn kno pen zullen moeten worden doorgehakt. Voordat men daarmee kan beginnen, is het wachten op de gemeenteavond. LEERSUM De lieer H. Slijkhuis, gemeenteraadslid voor de VVD in Leersum heeft besloten zich de komen de verkiezingen niet meer voor zijn partij kandidaat te laten stellen. Het VVD-raadslid koestert op dit mo ment meer sympathie voor de partij Democraten '66. Doorgaans welingelichte zijden in Leer sum verzekerden gisteren, dat de heer Slijkhuis de komende verkiezingen met deze partij in zee zal gaan. „Ik wil die geruchten noch bevesti gen, noch ontkennen. Het is nog te vroeg om daar commentaar op te le veren", zei de heer Slijkhuis gister middag desgevraagd. De WD-er zou reeds geruime tijd binnenskamers wer ken aan de oprichting van een afdeling van D'66 in Leersum. Ook dit ontkende de heer Slijkhuis niet. Hij bevestigde daarentegen, dat hij voor de WD niet meer in de raad zal terugkeren. Binnen de partij (WD) van de heer Slijkhuis heerst al geruime tijd on tevredenheid over diens optreden in de raad. De WD-er verscheen bijvoor beeld zonder kennisgeving niet tijdens de jaarlijks begrotingsbehandeling. Een en ander zou verband houden met zijn sympathiën voor D'66. Ook verschilde de mening van de heer Slijkhuis nogal eens met die van zijn WD-collega in de raad, de heer J. F. Benink. Daarbij handelde hij vaak in strijd met het WD-programma. Binnenkort zouden initiatieven van o.a. de heer Slijkhuis kunnen worden W. SCHERPBIER after AMERONGEN In verband met een sterfgeval zal de algemene leden vergadering van de sportvereniging DVSA, die gepland was op maandag 19 januari, geen doorgang vinden. De vergadering is nu vastgesteld op maan dag. 2 februari in het clubgebouw op het sportpark De Burgwal. De agenda voor deze vergadering, blijft onvermin derd van kracht. verwacht ling D'66 tot oprichting in Leersam. van een afde- DS. B. KOOLE baas .55 55 AMERONGEN In verband met het vrijkomen van de oude muziekinstru menten door de aanschaffing van nieu we zal er binnenkort een jeugdorkest opgericht worden. Het bestuur van de plaatselijke muziekvereniging Ons Ge noegen heeft al een aantal jeugdige leerling-muzikanten die van dit jeugd orkest deel zullen uitmaken. Er zijn nog instrumenten over en vooral iedere jonge Ameronger die er wat voor voelt blaasmuzikant te wor den wordt opgewekt zich alsnog op te geven om lid te worden. Het jeugdor kest zal worden geleid door de dirigent de heer Flink. VEENENDAAL/LUNTEREN Sinds een week zijn 24 Spaanse werknemers van SKF Veenendaal gehuisvest in een nieuwe „casa" in Lunteren. De Span jaarden woonden tot dusver in een te huis in Ede, maar ze moesten daar weg omdat de AKU de ruimte voor eigen personeel nodig had. Gistermiddag kregen de gastarbeiders in casa „De Zonnehoek" aan de Spoor straat in Lunteren bezoek van een ge zelschap dat op diverse manieren be trokken is bij de belangen van buiten landse werknemers. Onder hen waren algemeen directeur van SKF, de heer H. J. Dorpema, mejuffr. Van Buuren van de Fabrikantenvereniging, de heer A. A. M. Budde, hoofd personeelszaken SKF, vertegenwoordigers van de onderne mingsraad, de vreemdelingenpolitie en de stichting Bijstand Buitenlandse werk nemers. Zij bezichtigden het voormalige bejaardentehuis, en konden niet anders concluderen dan dat de nieuwe huisves ting in alle opzichten een aanwinst is. Deze week nog komt een groep van 17 gastarbeiders rechtstreeks uit Spanje naar Lunteren, waarmee het totaal op 41 komt. Er is ruimte voor 50 personen. SKF heeft momenteel ongeveer 120 Spanjaarden in dienst op 'n personeels bestand van 900. In De Zonnehoek wor den de Spanjaarden verzorgd door het echtpaar Th. J. Rasch uit Soest. RHENEN „Het was gistermiddag gewoon een stormloop op Bella Vista", aldus de pas aangestelde jeugdleider van de Stichting Jeugdzorgwerk Rhenen. de heer Veenbrink. „Ik had de hoofden van de openbare lagere scholen een briefje ge schreven, waarin ik had uiteen gezet wat ik met de jeugd van Rhenen wilde gaan doen, zo in de geest van volksdansen, handenarbeid en sport en spel. Het resul taat was verbluffend. Voor my was het in elk geval buiten alle verwachtigen. Niet minder dan tweehonderd kinderen stonden voor de deur van de instuif te dringen om binnen te komen. Er waren ook talryke ouders by, die wel eens wat meer wil den weten van myn plannen. Ik heb tenslotte alleen maar namen en adressen kunnen inschryven en toen dat gebeurd was moest ik de meisjes en jongens weer naar huis sturen. Komende woensdag mogen ze terugkomen en dan ga ik van start". De heer Veenbrink, die sinds 1 ja nuari in dienst is gekomen als full time jeugdleider van de Rhenense in stuif, stond gisteren paf van zo'n groot enthousiasme van de schooljeugd. „Werkt u niet in het nadeel van het verenigingsleven", was de logische vraag. „Neen. per se niet", aldus de heer Veenbrink, „ik houd er wel degelijk rekening mee of de betreffende kinde ren lid zijn van een plaatselijke ver- ELST Het hoofd van het Bureau Byzondere Opdrachten van het Depot Elektronisch Matrieel (DELM) te Eist, heer Bor startte zijn carrière bij het in de burgermess van het depot zijn 25-jarige dienstjubileum. Dat ging met een feestspeech van de commandant, de luitenant-kolonel A. J. Fokker, die de jubilaris vervolgens de gebruikelijke gratificatie aanbood. De heer Bor startte zijn carriere bij het B.E.L.M., toen nog in Soest als chef materieel boekhouding. Op 1 juni 1958 werd hij ontheven van deze functie in Overste Fokker complimenteert de jubilaris en zijn gezin, verband met interne reorganisatie erf te werk gesteld als centrale inventa rishouder bij het Technisch Squadron Deze functie werd met ingang van 1 december 1958 uitgebreid en vanaf die datum trad de heer Bor tevens op als hoofd militair transport. Op 16 febru ari 1959 werd hij weer geplaatst bij de materieel Dienst in zijn huidige posi tie. eniging. We moeten te allen tijde voor komen, dat we elkaar in de wielen rij den". In het afgelopen weekeinde was de Rhenense instuif voor het eerst in de geschiedenis open voor de jeugd. „Er was zoveel belangstelling, dat ik het bijna niet aankon", was het commen taar van de heer Veenbrink. „Ik kreeg zelfs twintig nieuwe inschrijvingen, niet alleen uit Rhenen maar ook van buiten onze gemeente". Het was in de binnenstad van Rhe nen goed merkbaar dat de instuif open was voor de jeugd. De klaagmuur tel de lang niet zoveel „liefhebbers" als tijdens andere weekeinden. Op 8 februari wordt er in de Rhe nense instuif carnaval gevierd. Dat is op een zondagavond. De heer Veen brink verwacht er veel van. Voor de best gekostumeerde deelnemers zijn er prijzen, evenals voor het beste dans- paartje. Het wordt een discobal met een echte disc-jockey. In de komende zomer hoopt de heer Veenbrink zomerkampen voor de jeugd van Rhenen te organiseren. RHENEN Hoewel cr maar vier Rhenenaren aanwezig waren op de laatst gehouden openbare vergadering van D'66 in hotel „Sonvilier", heeft de afdeling Rhenen nadien toch zoveel reacties gekregen, dat er aan gewerkt wordt tydens de komende gemeentel- raadsverkiezingen met een eigen ïyst te komen. Volgens een communiqué van D'66, is men tot de overtuiging gekomen, dat zij in de gemeente Rhenen tot een positief leefklimaat kan bijdragen. Binnenkort wordt zelfs een openba re discussie-avond belegd, waarop een korte inleiding zal worden gehouden over de belangrijkste ideeën van ü'66. Vooral die problemen, die betrekking hebben op de gemeente Rhenen, zul len zo goed mogelijk belicht worden. Nadere aankondigingen hoopt de afde ling zo spoedig mogelijk te doen. RHENEN De burgemeester van Rhenen heeft de leden van de gemeen teraad doen weten, dat hij pas tegen dinsdag 3 februari de eerstkomende ge meenteraadsvergadering zal uitschri j- meenteraadsvergadering zal uitschrij ven, omdat er verschillende agenda punten zijn die veel tijd van voorbe reiding opeisen. Normaal worden de gemeenteraadsvergaderingen in Rhe- I nen altijd gehouden op de laatste dins- dag van de maand. ELST Op de plaats van de voor malige Bierschuur zal, begin april een garagebedrijf verrijzen. De heer Van Eist, die thans een To tal Service Station en garagebedrijf aan de Rijksstraatweg exploiteerd, gaat straks geheel zelfstandig dat garagebe- dryf beginnen, Waarvan de bouw dezer dagen start. De Bierschuur, zal gedeeltelijk wor den afgebroken, terwijl in de plaats van het puntdak een plat dak wordt ge creëerd. De oppervlakte van het gebouw zal circa 270 vierkante meter gaan bedra gen. Aangezien de toekomstige garage vanaf de Rijksstraatweg niet direct op valt, zullen bij de ingang een lichtzuil en reclameborden worden geplaatst. Verder komt er een parkeerterrein met een oppervlakte van circa 700 vier kante meter. VEENENDAAL De eindsta'nden in de tafeltenniscompetitie Gelderse Vallei voor junioren luiden als volgt: resp.: gesp., gew., gel., verl., pnt„ voor-tegen: 3 A RTTV A 10 9 1 18 73—27 SKF A 10 8 2 16 69—31 STV Climax A 10 5 1 4 11 54—46 SKF B 10 4 6 8 49—51 RTTV B 10 3 1 6 7 48—52 KEV A 10 10 7—©3 3 B SKF C 8 6 2 14 57—23 Shot E 8 4 1 3 9 46—34 RTTV D 8 4 1 3 9 44—36 STV Climax B 8 4 4 8 46—34 KEV C 8 - 8 - 8—72 3 C RTTV C 8 7 1 - 15 56—24 Shot D 8 5 3 10 50—30 SKF D 8 2 3 3 7 39—41 STV Climax C 8 3 5 6 33—47 KEV B 8 - 1 7 1 22—58 AMERONGEN De Amerongse be volking is in 1969 gegroeid met 181 personen tot 5768 zielen. In 1969 vonden er 123 geboorten plaats (64 jongens en 59 er overleden 65 inwoners te weten .'30 mannen en 35 vrouwen, werden er 50 hijwelijken voltrokken en werden 2 echtscheidingen ingeschreven. Er ver trokken vorig jaar 361 personen tegen 485 nieuwkomers. AMERONGEN De heer C. Th. de Boer. werkzaam ten gemeentehuize van Amerongen heeft de gemeente dienst verlaten om elders een betrek king te aanvaarden. Ingaande 1 april werd in de vacante functie benoemd de heer H. A. van Zwieten uit Motr- kapelle. v

De Vallei | 1970 | | pagina 13