Eis acht jaar gevangenis tegen Schijndelse Riet S. 2 dagen gratis reizen Defensie overweegt versterking troepen in Duitsland Nieuwe minister al actief Helpers gedwongen werk te staken Hervormde Kerk wil andere groeperingen op kerkvergadering Vader groot gezin door gas gestikt Goedkope vlucht naar Indonesië verboden Dramatisch slot aan langdurig proces Terbeschikkingstelling ook nodig geacht Extra in de voor collecte kerken Biafra Intensievere controle in de treinen akljonden boos op V. en D. Bronchiletten In Driebergen vier doden uit puin geborgen Jaartaart of 3-maandskaart 65+? Ter vervanging Canadezen Computer toont diefstal aan Overheid gooit roet in 't eten MOEILIJK EIND ERAAN BEKENTENIS voordelig uit met NS Per vliegtuig terug uit Biafra Intelsat-3 gelanceerd REISBUREAUS FLIISK GEDUPEERD DONDERDAG 15 JANumRI *70 H O DEN BOSCH Na een urenlang durend requisitoir heeft de officier van justitie bjj de rechtbank in Den Bosch, mr. J. Booster, woensdagmiddag acht jaar gevan genisstraf en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering geëist te gen de 46-jarige Schijndelse huisvrouw Riet S. De officier achtte bewezen, dat Riet S. zich in de jaren 1959 tot en met 1968 heeft schuldig gemaakt aan de moord op haar eerste man, Jo van Eyndhoven (46), de moord op haar vader Piet Hendriks (82) en poging tot moord, meermalen gepleegd, op haar eerste man Jo van Eynd hoven, poging tot moord, meermalen gepleegd, op haar tweede man, Frans Sleutjes en poging tot moord op Jeanne Ruault, echtgenote van een harer minnaars. Riet S. reageerde nauwelijks op de eis van de officier van Justitie. Tij dens het ruim vier uur durende requi sitoir enkele malen onderbroken had zij zacht, maar duidelijk hoorbaar op haar stoel tussen de parketwachten in zitten snikken. Toen de officier zijn eis formuleerde, was echter uit haar reactie niet te merken, wat zij vond van de door mr. Booster gewenste straf. Deze had zijn eis gebaseerd op de conclusies van de psychiater, dat Riet S. in belangrijke mate vermin derd toerekenbaar moet worden ge acht en dat zij een persoonlijkheid is, die in haar huidige toestand een ern stig gevaar vormt voor haar omgeving en voor de openbare orde. „Ik ben be reid op basis van deze laatste conclusie te vragen, dat Riet S. wordt veroor deeld tot een tijdelijke gevangenisstraf en dat zij daarnaast ter beschikking van de regering zal worden gesteld om te worden verpleegd. Het is echter drin gend noodzakelijk, dat die verpleging geschiedt in een inrichting die voldoen de beveiligd is". Mr. Booster consta teerde echter, dat op het ogenblik geen zekerheid bestaat dat, indien Riet S. ter beschikking van de regering zou worden gesteld, er te zijner tijd ook een voldoende beveiligde inrichting is waar zij zeker zal kunnen worden ver pleegd. Voor mr. Booster in zijn urenlang durend requisitoir nauwgezet alle Riet S. ten laste gelegde feiten gaat behan delen en het bewijsmateriaal gaat con strueren, herinnert hij de rechtbank eraan dat de Schijndelse vrouw tijdens het vooronderzoek in alle haar ten las te gelegde gevallen een of meer beken tenissen heeft afgelegd. Hij herinnert er ook aan dat Riet tijdens het pro ces al die bekentenissen op twee na twee pogingen om haar tweede man Frans Sleutjes te doden heeft in getrokken. „Maar", zo stelt mr. Boos ter grimmig vast, „een vrouw die be kend heeft haar man en haar vader te hebben vergiftigd, heeft dat natuur lijk ook gedaan, anders zou ze geestes ziek zijn en dat is ze niet". De officier zegt dat, wil de rechtbank tot een be vredigende uitspraak komen (een ver oordeling), dan wettig en overtuigend bewijs nodig is. Bekentenissen van de verdachte al leen zijn zo geeft mr. Booster toe, niet voldoende. „Wanneer in de opgegraven lijken van opa en Jo van Eyndhoven gif zou zijn gevonden, waren deze za ken juridisch een zacht eitje, maar er is geen gif gevonden en daarmee komt de zaak te liggen in de categorie be wijsrechtelijk moeilijke zaken", aldus mr. Booster. „Wij moeten zoeken naar voldoende aanvullend bewijs, naast de bekentenissen van Riet", zo geeft hij de strategie aan waartoe hij door de omstandigheden wordt verplicht. Voor hij systematisch alle acht de UTRECHT Bij de in de Decom, de samen werkingscommissie van de werknemersorganisaties in de detail handel, verenigde vakbonden, heerst felle verontwaardiging over de eenzij dige maatregel van de directie van Vroom en Dreesmann, met welk be drijf de vakbonden een collectieve ar beidsovereenkomst hebben. Daarbij zijn ongeveer 20.000 mannen en vrou wen betrokken. De directie van V en D deelde mede, dat zij heeft besloten aan het verko pend en administratief personeel per 1 februari a.s. een salarisverhoging toe te kennen van 6,5 procent, waar van 3,5 procent in de tweede helft van het jaar zal worden uitgekeerd. De vakbonden nemen het V en D kwalijk dat er geen aanpassingsbepa ling is in verband met de stijging van de kosten van levensonderhoud. De bonden herinneren aan de prognose van de Sociaal-Economische Raad, vol gens welke een prijsstijging van 4 pro cent wordt verwacht. Zij menen dat het personeel van V en D van de door de directie aangekondigde salarisver hoging niets zal overhouden. De Decom herinnert aan een pers- publikatie van medio 1969 van V en D dat de salarisverhoging zich in dat jaar tussen de 10 en 15 procent zou bewegen. Uit een door de Decom ge houden enquête met reacties uit meer dan 50 van de 60 V en D-vestigingen in ons land, is gebleken dat 46 procent van het personeel een loonsverhoging ontving beneden het landelijke gemid delde van 8 procent, terwijl 17 procent minder kreeg dan 6 procent. Op 18 december heeft de Decom de wensen van de vakbonden aan V en D voor 1970 kenbaar gemaakt. Zij wenste een correctie van de loonontwikkeling in dat jaar tot tenminste 8 procent en een loonsverhoging die de werk nemers tenminste een koopkrachtstij ging van 3 procent zou opleveren, d.w.z. 3 procent boven het percentage van de stijging van de kosten van le vensonderhoud. De vakbonden hebben V en D schriftelijk laten weten, dat zij geen mogelijkheid zien op basis van deze door de werkgever getroffen maatregel overeenstemming te berei ken over een nieuwe CAO. Riet ten laste gelegde feiten gaat be handelen onthult mr. Booster nog: „Wij wisten bij het begin van het onderzoek dat er maar een kleine kans zou be staan dat er gif zou worden gevonden in de lijken van Riet's vader en haar eerste man. Wij beseften dat het in de ze zaak zou aankomen op de verklarin gen van de vrouw zelf en op het ont dekken van onwaarheden in de ver klaringen van Riet, waardoor haar schuld zou komen vast te staan". Mr. Booster signaleert vervolgens frappante overeenkomsten tussen Jo van Eyndhoven en Riet's tweede man Frans Sleutjes. „Frans wist later ook dat Riet hem wilde vergiftigen. Maar ook hij zweeg terwille van de kinderen". De twee mannen hadden een gesloten karakter. Ze konden zwijgen en ze zwegen ook. Maar derden merkten dat ze vergiftigd werden. Mr. Booster vindt eveneens onomsto telijk vaststaan dat Riet heeft gepro beerd de echtgenote van haar minnaar Gerrit V. door het toedienen van gif in de koffie om het leven te brengen. „Het motief om Jo van het leven te be roven was niet alleen dat haar huwe lijk stuk was, maar hield ook verband met haar wens om te trouwen met haar minnaar Gerrit V. Daartoe was het noodzakelijk Gerrit's vrouw Jeanne Ru ault uit de weg te ruimen", aldus mr. ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm. 1.- UTRECHT Uiterst behoedzaam zijn in de loop van woensdag de stoffelij ke overschotten uit het puin opgegra ven van vier van de in totaal zeven bejaarde vrouwen, die tijdens de felle brand in het bejaardenhuis „Kraayen- beek" in Driebergen in de vlammen omkwamen. De resten van de overige drie slachtoffers liggen nog onder het puin bedolven. Het graafwerk moest tegen half zes wegens de invallende duisternis worden gestaakt. Ook van daag zal een ploeg van politiemensen en militairen de onderzoekingswerk zaamheden voortzetten. Het puin wordt stukje bij beetje met de hand ge ruimd. Over de indentiteit van de thans ge borgen slachtoffers tast men nog in het duister. De identificatie van de lichamen stuit, volgens een woordvoer der van de rijkspolitie, op moeilijkhe den doordat alleen verkoolde resten werden gevonden. De hulp is ingeroe pen van patholoog-anatoom dr. J. Zel- denrust van het gerechtelijk genees kundig laboratorium in Den Haag. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. Booster. Hij wijst erop dat Riet eens heeft gezegd: „We zullen er een eind aan maken, ze loopt al lang genoeg in de weg". De officier vindt dat de pogingen van Riet om Jeanne weg te werken relatief ondeugdelijk genoemd kunnen worden, maar wel strafbaar. „Vast staat dat Jeanne door het gif van Riet ondraag lijke pijnen heeft gelden". Als mr. Booster de behandeling van het laatste ten laste gelegde feit de moord op Riet's 82-jarige vader Piet Hendriks ter sprake brengt, lijkt de vrouw emo tioneel af te knappen. Het zachte snik ken dat ze gedurende de voorafgaan de uren van zijn requisitoir heeft ge daan, lijkt ettelijke malen over te gaan in een gierende huilbui, maar ondanks de bikkelharde woorden van de officier, weet de Schijndelse zich te beheersen. Mr. Booster wijst weer op bekentenis sen die door Riet, ook in de zaak van de dood öp haar vader, op het politie bureau en bij de rechtercommissaris zijn afgelegd. De Bossche officier van Justitie ont hult dat Riet, kort voor ze met de be kentenis over de dood van haar vader kwam, duidelijk met zichzelf vocht. Toen kwam het eruit. Mr. Booster: „Plotseling zei zij: „Dat smerige rot poeder". Dat was haar bekentenis". Mr. Booster suggereert dat opa na de plotselinge ziekteverschijnselen van Frans Sleutjes begreep dat Riet een gifmengster was, die al eer der haar eerste man doodde en pro- DEN HAAG De werelddiakonaten van de Herv. Kerk en van de Gerefor meerde kerken hebben in een brief aan de plaatselijke diakonieën dringend ge vraagd zondag 18 januari in alle kerk diensten een speciale collecte te houden voor hulpverlening in Biafra. Zowel het hervormde als het gerefor meerde werelddiakonaat wijst erop, dat van de kerkleden thans een extra inspanning wordt gevraagd, omdat op zondag 1 februari de jaarlijkse grote inzameling voor het werk van het we- reldkiakonaat wordt gehouden die even eens bedoeld is om hulp te verlenen in zeer ernstige situaties elders in de wereld. De gelden die worden ingezameld, worden bestemd voor directe hulpver lening aan de slachtoffers in Biafra en voor 't dringend noodzakelijke opbouw werk dat thans in dit land voor de deur staat. beerde om ook anderen om het leven te brengen. Riet op haar beurt wist op een gegeven moment dat haar vader vermoedens had van haar giftige op treden. „Toen is er een gespannen ver houding ontstaan tussen de twee, die opa noodlottig werd. Vergeet niet, wan neer Riet zich bedreigd voelde, dan greep ze naar gif". ADVERTENTIE Als speciale nieuwjaars attentie kunnen alle houders van een 65 -kaart (ook van een 3-maandskaart) op de dinsdagen 20 en 27 januari helemaal vrij reizen. De 65-1--kaart is dan uw spoorkaartje 2e klasse. Jaarkaart: prijs f 50.- p.p. - echtpaar f 75.-, 3-Maandskaart: prijs f20.- p.p. - echtpaar f30.- DEN HAAG De regering overweegt de in West-Duitsland gelegerde brigade op sterkte te brengen, in verband met de terugtrekking van de Canadese troepen, al dus heeft de minister van Defensie, W. den Toom, in de Eerste Kamer meegedeeld. Over deze kwestie wordt overleg gepleegd met SHAPE, het geallieerde hoofd kwartier. Minister Den Toom herhaalde dat er geen reden is om de de defensie-inspanning met tevredenheid te bezien. Er is een voldoende basis waarop kan worden voort gebouwd, maar er zfjn ook tekorten en de wanverhouding tussen exploitatie-uitga- ven en investeringen geeft reden tot ernstige bezorgdheid. Indien de huidige trend niet wordt omgebogen zal een herziening van Nederlands verplichtingen jegens de NAVO noodzakelijk ztfn. De nieuwe minister van Economi sche Zaken, mr. R. Nelissen, is al direct na zijn benoeming aan de slag gegaan. Hier is hij in gesprek met de secretaris-generaal van zijn ministe rie, drs. G. Brouwers. EINDHOVEN Vijf jongens, in leef tijd van 12 tot 16 jaar, zijn door de poli tie van Eindhoven aangehouden. Zij hebben bekend dertig inbraken te heb ben gepleegd. De buit bedraagt in geld en goederen ongeveer f 4500,Een klein deel hiervan is teruggevonden. De eerste inbraak dateert van oktober vo rig jaar. SCHIPHOL Stil en bedroefd zijn gisteravond per DC-6-machine van de Joint Church Aid via Las Palmas uit Sao Tome 37 Europeanen op Schiphol aangekomen, die maanden of jaren in Biafra hebben gepoogd de nood te leni gen onder de bevolking. Onder hen wa ren vele Ierse en Schotse artsen en priesters, maar ook artsen en verpleeg sters uit Nederland en Denemarken, die door de stichting „Terre des Hom mes" naar Biafra waren gezonden. Onder de laatste bevonden zich de 30-jarige arts Henk Koppert en de 41- V.l.n.r. Karin l.arsen (Denemar ken), Crechtje Volkers, dr. Qvist (Denemarken)Els van den Berg, dr. Koppert en Maria Heinemeier (De nemarken). het medisch team dat gis teravond uit Biajra op Schiphol is ge arriveerd. De groep is via Sao Tomé en Las Palmas gereisd. jarige Els van den Berg. Ze keerden samen terug met de 44-jarige Brechtje Folkerts, die al vanaf 1964 in Biafra werkzaam is geweest. Eerst werkte ze in het ziekenhuis van dr. Middelkoop in Itigidi, dat twee jaar geleden wegens de nadering van de Nigeriaanse troe pen moest worden ontruimd. Daarna meldde ze zich voor hulpverlening bij de Joint Church Aid organisatie. Zater dagavond zette deze tengere vrouw, wier magere gelaat via de televisie be kend is geworden in de Nederlandse huiskamers, noodgedwongen een streep onder haar verblijf in Biafra. Met Henk Koppert en Els van den Berg stapte ze in een der laatste vliegtuigen, die van de gebombardeerde Uli-startbaan midden in Biafra opsteeg naar Sao To me voor de kust. Een uur later arriveerde een tweede machine, ditmaal een DC-8 van Martin- air regelrecht uit Sao Tome, met 57 passagiers uit Biafra onder wie 14 nog zeer jeugdige zieke en gezonde Biaf- raanse kinderen met een maximum leeftijd van 6 jaar. Twee van de jon gens waren verlamd en een was blind. Op Schiphol werd het groepje kinde ren gesplitst: vijf zieken werden per ambulance naar Duitsland afgevoerd om in Münster in een ziekenhuis te worden opgenomen door de Maltezer Orde, de anderen bleven voor de nacht in Nederland. Twee kinderen werden door hun moeder begeleid, de vrouw van de Biafraanse hoge commissaris, genaamd Djanja. Vermoedelijk zullen zij allen doorreizen naar Engeland. De 28-jarige Deense arts Jesper Quist uit Kopenhagen vertelde, dat hij de laatste maand niets anders heeft ge daan, dan zo goed en zo kwaad als dat kon de 326 zieke Brafraantjes uit het hospitaal van de Nederlandse arts dr. Vleer te evacueren naai* Mpam. „Het was onmogelijk ze allemaal naar Ga bon te brengen," zo zei hij. Er was voor deze evacuatie slechts een landro ver beschikbaar, die plaats biedt aan 6 volwassenen, maar waarin nu tot 46 kinderen werden gepropt. Op de vraag waarom men deze zieke kinderen niet in het hospitaal had laten liggen en de komst van het Nigeriaan se leger had afgewacht, antwoordden alle artsen en verpleegsters, dat men bang was voor het oorlogsgeweld. De kans dat het ziekenhuis zou worden ge bombardeerd of beschoten achtte men groot. Ook is men er naar bekend bang voor in handen van de Nigeriaanse sol daten te vallen. Dat geldt niet alleen voor de Biafraanse bevolking, doch ook voor de Europese helpers. Volgens Quist hebben thans verre weg de meeste van hen Biafra verla ten, op een aantal priesters na, die zo lang in het land hebben gewoond, dat ze het ook thans niet meer wensen te verlaten. Den Haag e voorbereiding van de grote algemene kerkvergadering van de Nederlandse Hervormde kerk die op 16, 17 en 18 mei in Driebergen wordt ge houden, is ver gevorderd. Zoals op een in Den Haag gehouden persconferentie is meegedeeld, hebben ruim 7000 kerkleden deelgenomen aan de in november jl in 47 plaatsen gehou den agenderingsvergaderingen. Daar zijn wel alle punten aan de orde geko men, samenhangend met het doel waar op de grote vergadering is gericht: te komen tot een in onze dynamische tijd optimaal functioneren van de kerk, haar organen en haar leden met de in spraak van allen. Half februari volgen verscheidene bij eenkomsten waarop de vele punten naar belangrijkheid en urgentie worden geselecteerd, resoluties kunnen worden opgesteld, aanbevelingen worden gefor muleerd enz., die de kernstof zullen in houden van de discussies op de grote vergadering. Daaraan zullen deelnemen 300 afgevaardigden zoveel mogelijk evenredig uit alle lichamen, organen en groepen van de hervormde kerken, en circa 100 genodigde deskundigen uit de andere kerken en levensbeschouwe lijke richtingen in ons land. Aan de stemmingen over eindredacties, te ne men stappen, te ondernemen acties ne men de afgevaordigden en de genodig den deel. Zoals op de persconferentie werd ge zegd, wettigen het verloop en de resul taten van de agenderimgsvergaderimg ten volle de hoge verwachtingen die de werk commissie en zeer velen met haar van de grote werkvergadering koestert. DEN HAAG De huidige steekproefs gewijze kaartjescontrole in treinen kan in de spitsuren tot minder volledige controle leiden, maar wordt door de Ne derlandse Spoorwegen bevredigend ge acht heeft de staatssecretaris van ver keer en waterstaat, M. J. Keyzer, in antwoord op vragen van de Tweede Ka merleden Schlingemann en Koning (bei den VVD) verklaard. Sinds de opheffing van de in- en uit gangscontrole aan de stations is de con trole in de treinen geïntensiveerd. Nor- ZWOLLE De Zwolse politie heeft twee mannen aangehouden, die hebben toegegeven, dat ze hun werkgever, het Zwolse filiaan van de Nederlandse be- hangselpapicrindustrie Goudsmid- Hoff voor honderd- tot honderddertigduizend gulden hebben benadeeld. Het zijn de 49-jarige bedrijfsleider J. D. en de 32-jarige magazijnchef A. van Z. beiden wonende in Zwolle. De daders staken geld, dat ze incasseerden, in ei gen zak. De fraude, waarmee de be drijfsleider al ongeveer tien jaar gele leden is begonnen kwam aan het licht, nadat begin januari een computer voor de boekhouding van het bedrijf was in geschakeld. HILVERSUM De 62-jarige W. van den Velden uit Hilversum, vader van zestien kinderen, is woensdag door gas- verstikking om het leven gekomen. Zijn vrouw is in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis te Hilversum opgeno men evenals een 21-jarige dochter. Twee andere kinderen van het echtpaar zijn door de gasvergiftiging onwel ge worden, maar behoefden niet te worden opgenomen. Een slecht werkende geiser is de oor zaak van de vergiftiging geweest. Het apparaat heeft vermoedelijk de hele nacht gelopen, waardoor in de slecht geventileerde keuken een tekort aan zuurstof ontstond. Omdat ook de geiser nog vuil was en gas verspreidde, heeft zich koolmonoxide gevormd, dat tot de slaapkamers is doorgedrongen. Een 18-jarige zoon trof zijn ouders woensdagmorgen bewegenloos op bed aan, nadat hij er zich over had ver baasd, dat zijn vader hem niet was ko men wekken. Ook zijn 21-jarige zusje bleek bewusteloos. Voor de vader kwam medische hulp te laat. De toestand van mevrouw Van den Velden was woens dagavond nog kritiek. „De huidige defensie-inspanning kan worden beschouwd als het minimum, aldus de minister. De tegenwoordige omvang van het defensieapparaat is juist toereikend en zeker niet te veel. De minister zegde toe een onderzoek te zullen laten instellen naar de moge lijkheid om excessen door leden van de strijdkrachten te voorkomen. Goed leiderschap en goede discipline op al le niveaus zijn hiervoor belangrijke elementen. Hoewel velen welbewuste pogingen jn de overheid afwijzen, buiten het parlement haar standpunt aan de man te brengen, neemt de voorlichtings dienst van het ministerie van Defen sie meer dan voorheen deel aan de meningsvorming. Het verwijt dat de overheid discussie ontwijkt is niet juist, aldus de minister. Het niet-reage- ren op allerlei anti-Mavo activiteiten kan niet als zwakte of onvoldoende slagvaardigheid worden gezien. Mi nister Den Toom verklaarde zich be reid, in overleg met minister Luns na te gaan of een gesprek met vertegen woordigers van de Nederlandse studen ten kan plaats vinden. Afgevaardigden van de PSP, PvdA en CHU hadden verklaard dat de mi nister de NSR, die eind vorig jaar een anti-navo congres heeft georganiseerd, niet naar een ambtenaar van het minis terie had mogen verwijzen, maar de studenten zelf te woord moest staan. In antwoord op opmerkingen van dr. Van Hulst (CHU) verklaarde de minis ter dat in laboratoria van de rijksver dedigingsorganisatie/TNO nooit offen sieve research zal worden verricht. De ervaringen die in Tunesië zijn op gedaan met het verstrekken van medi camenten aan de burgerbevolking zul len nuttig kunnen zijn voor de rampen- brigade. De Tunesische autoriteiten hadden niet om medische hulp ge vraagd, maar de militaire arts consta teerde een behoefte aan medicamenten bij de burgerbevolking. Door de aan koop van geneesmiddelen raison van 10.000 gulden en door gebruik te maken van overtollige voorraden kon in de be hoefte worden voorzien. De commissie-Lagerwerf, die herzie ning van het tuchtrecht bestudeert, maakt goede voortgang. De minister gaf toe dat het reglement op de krijgs tucht verouderd is. Gezien het feit ech ter dat een militaire samenleving be hoefte heeft aan een aantal interne ge dragsvoorschriften kan slechts sprake zijn van vervanging, niet van afschaf fing, van het reglement op de krijgs tucht. Het verlangen, politieke bezwaren te gen de dienstplicht in de wet op de ge wetensbezwaarden op te nemen als grond voor dienstweigering, maakt op zichzelf deze wet nog niet verouderd, aldus de minister. Louter politieke bezwaren zijn niet ontvankelijk en zullen niet in de nieu we wet worden opgenomen, maar ook nu wordt erkend dat politieke bezwaren zich kunnen verdichten tot bezwaren die berusten op een zedelijk of morele overtuiging die in een onlosmakelijk geheel leiden tot erkende gewetensbe zwaren. In ongeveer tien procent der geval len dat in beroep wordt gegaan tegen een afwijzende uitspraak van de com missie die de gewetensbezwaren onder zoekt wordt het beroep gegrond ver klaard. De argumenten van mr. Van Riel (VVD) voor uitbreiding van de artille rie-inrichtingen zullen in de studie over de toekomst van het bedrijf worden be trokken. De defensie-begroting 1970 en de be groting van de artillerie-inrichtingen werden ten slotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De PSP en de CPN hebben tegen de begroting ge stemd. KAAP KENNEDY —De telecom - municatie-kunstmaan „Intelsat 3" is vanochtend vroeg vanuit Kaap Ken nedy gelanceerd met een Thor Delta-ra ket. Met de Intelsat-3 wil men het aantal communicatie-kanalen via kunstmanen die in bedrijf zijn boven het gebied der Atlantische Oceaan verdubbelen. ROTTERDAM De reisbureaus Centouri, De Magneet en Zuid Europa-stichting mogen geen reizen op Indonesië uitvoeren die beneden de 2200 gulden liggen. De drie organisaties hadden tussen 8 mei en 24 juli met vliegtuigen van de Russi sche staatsmaatschappij Aeroflot twaalf vluchten op Indonesië willen uitvoeren. De Rijksluchtvaartdienst geeft even wel geen toestemming voor reizen naar Indonesië goedkoper dan 2200 gulden, waar juist nogal wat belangstelling voor bestond. De gegadigden hadden de keus uit vijf aanbiedingen. De duurste kwam op 2.531 gulden (een week Bali, een week rondreis op Java). De goedkoopste twee kostten 1583 (negentien dagen Djakarta) en 1897 gulden (Djakarta en Bali). Voor de goedkope reizen hadden al zeker hon derd mensen geboekt. De Rijksluchtvaartdienst kan, zo zegt deze, geen toesteming verlenen, hoe wel Aeroflot niet is aangesloten bij de internationale luchtvaartorganisatie 1ATA. Aeroflot hoeft zich dus ook niet te storen aan de bepalingen van de IATA, die onder meer inhouden dat 2200 gulden de laagste prijs voor een reis naar Indonesië is. Aeroflot zou echter Nederlandse toe risten per ongeregelde vlucht uit Am sterdam moeten halen. Daarvoor dan, zal de Rijksluchtvaartdienst geen toe stemming verlenen. Die was overigens ook nog niet door Aeroflot gevraagd. De reisbureaus zijn nog niet op de hoogte van het besluit van de Rijks luchtvaartdienst maar unaniem menen zij dat de goedkope reizen in elk geval zullen worden uitgevoerd en dat er, mocht alles tegenzitten, toch een mouw aan zal worden gepast. „Het is denkbaar", aldus een van de woordvoerders, „dat er een hoger be drag wordt berekend maar dat dit weer wordt gecompenseerd door een aantal gratis maaltijdcoupons. Dat hebben we vorig jaar ook gedaan met de reizigers op New York. Vast staat dat onze klan ten er niet de dupe van zullen worden".

De Vallei | 1970 | | pagina 15