Veenendaals dagblad Alle hulp moet via Lagos Buiten NIXON WIL MES IN BEG ROTING Eban: „Frankrijk mist moreel gevoel" union NOODUITGANG BOEING- 74 7 MOET VERGROOT WORDEN Griep weer op retour Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Verzuim in bouw in 69 sterk gestegen De Saeger nog niet weg Den Uvl over Antillen teleurgesteld Benzine heden 0,2 cent duurder Topconferentie Gemenebest Vandaag besluit regering over meer steun voor werven Tijdelijk regen FransenCaritas en \J.C.A. ongewenst Zangbegin LAGOS - De Nigeriaanse regering heeft alle hul|> van bureaus of regeringen afgewezen, die met Biafra hebben samengewerkt, met inbegrip van Frankrijk en Caritas International. Ook heeft zij alle buitenlanders die in Biafra hulp verleenden, tot ongewenst persoon verklaard. Wel wil men steun van het Internationale Bode Kruis, maar die moet uitsluitend via Nigeria lopen. LIEVER NIET J.C.A. CARITAS OLIE Wopen U tegen vocht en kou met een verwarmings-matros Volgens een recent vergelijkingsonderzoek: ERKEND DE BESTE Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 P-W., 4,40 p.m., 13,10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 15 JANUARI I970 - 44e JAARGANG no. 12 NIGERIA WEIGERT f GOWON: dank u HULP .BIAFRA-VRIENDEN' C O BRUSSEL In de Belgische hoofd stad is nog steeds niet bekend of de mi nister van Openbare Werken, De Saeger, nu uit de regerinng gaat verdwijnen of niet. Koning Boudcwijn heeft z'n verzoek om ontslag nog steeds niet ingewilligd, koewei De Saeger na twee besprekin Kingen met eerste minister Eyskens na drukkelijk verklaard heeft zijn verzoek te handhaven. Met dezelfde nadruk heeft hij laten weten de portefeuille van Openbare Werken niet meer te ambiëren. Vandaar dat woensdagavond in Brussel een eenvoudige portefeuille wisseling nog tot de mogelijkheden ge*- rekend werd. De aftredende bewindsman heeft ge ruchten als zou hij met zijn stap een val van het kabinet Eyskens hebben be oogd. ontzenuwd door catechorisch te verklaren, dat hij de huidige regerings samenstelling (de coalitie van de christe lijke volkspartij met socialisten) nog steeds de beste formule vindt. Zijn ver schil van mening met collega's is alleen zakelijk. Hij vindt dat de bij het Bel gische kernkabinet in discussie zijnde nationale havenpolitiek een staduim heeft bereikt waarin beslissingen moe- vallen. Er is een tijd van bestuderen, maar ook een moment van beslissen. Aan dat laatste is men nu toe, zo ver klaarde hij. 's YSlinters hebben wij nooit zang- lijsters in de tuin, hoewel er toch hier en daar wel een het harde seizoen aandurft. Wél keren ettelij ke van deze vogels reeds vroeg in het jaar terug uit de winterherberg (Zuid-Europa en EngelandN.W. Afrika) en voorts trekken oude iets vroeger dan jonge. Zo kan het dus gebeuren, dat we op een zachte och tend in januari, met milde atmo sfeer en volop dooi in de lucht, plot seling de zanglijster horen zingen, vooral langs het duin. Hij telt tot de eerste debutanten en behoeft niet tot onze gerepatrieerde broed- vogels te behoren maar tot de be volking van noordelijker gebieden, b.v. Scandinavië. In Gr. Brittanië, 1 waar tal van deze lijsters overwin- 1 teren, zingt hij vrijwel het hele jaar I door en in januari reeds volop, doch ook in Nederland is lijsterzang in f de eerste maand des jaars niet on- gewoon, ja soms hoort men al in 1 december zo'n aangenaam prelu- 1 dium. Men rekent de voordracht na die van de nachtegaal tot de beste, welke wij ten onzent kunnen beluisteren. De krachtige schallen de stem klinkt ver door, want de producent ervan zit doorgaans op het topje van een boom, een anten nemast of ander hoog punt, terwijl de nachtegaal aan de struik-etage de voorkeur geeft. Een Duits orni tholoog, die speciale aandacht be steedt aan de vocaliteit der vogels BHoffmann) heeft eens geschre ven, dat, muzikaal gezien, de zang lijster min of meer als een Mozart of Haydn onder de zingende vogels kan worden beschouwd. Dit dunkt echter een nuchtere Hollander over dreven en sentimenteel; hij heeft aan het individuele optreden dub bel en dwars genoeg en luistert naar zo'n eersteling des jaars met evenveel genoegen., zonder er van alles bij te halen en vreemde ver gelijkingen te maken. In de regeringsverklaring werd voorts gezegd, dat ook de interkerkelijke hulp organisatie Joint Church Aid (JCA), het Franse Rode Kruis, het Noorse Rode Kruis, Canada-reliëf en de regeringen van Portugal. Rhodesië en Zuid-Afrika geen hulp aan de Biafraanse oorlogsslachtoffers mogen verlenen. Het staatshoofd, generaal Gowon, heeft het ministerie van Economische Ont wikkeling de verantwoordelijkheid voor alle hulpverlening, rehabilitatie en we deropbouw verleend. Niets wordt gezegd over de rol van het Nigeriaanse Rode Kruis, dat tot nog toe belast was met hulpverlening aan de uitgehongerde vluchtelingen. A. B. WIGMAN 15 jan '70 Met „een aantal bevriende regerin gen wordt overleg gepleegd over onmid dellijke verzoeken om hulpverlening, ter aanvulling van de nationale actie". Hiermee maakte men duidelijk dat het overgrote deel van de hulpactie van Nigeria zelf zou komen. „De regering is van plan volledig ge bruik te maken van het vele ervaren personeel dat zich uit de gehele federa tie vrijwillig heeft aangemeld", zo staat er voorts. De van hulpverlening uitgesloten re geringen, zouden „vijandig" tegenover de Nigeriaanse zaak staan. De uitgesloten bureaus hadden „af- wel het afgescheiden bewind geholpen of gesteund, of onwettig gehandeld van af verscheidene vliegvelden". „Alle buitenlandse medewerkers aan de hulpverlening die onwettig in de afgescheiden enclave hebben gewerkt zijn tot ongewenst persoon verklaard en zullen niet in Nigeria worden toegela ten", zo wordt besloten. De federale autoriteiten hebben En geland en Amerika nogmaals dui delijk gemaakt, dat zij liever geen mi litaire vliegtuigen ingeschakeld zien bij de aanvoer van hulpgoederen, om de aanwezigheid van buitenlandse militai ren in het land te vermijden. De autoriteiten stellen een lijst op van goederen waaraan behoefte bestaat. Zij schijnen eerst alle op het vliegveld Ikeja opgeslagen voorraden weg te wil len werken, om te voorkomen dat de luchthaven van Lagos verstopt raakt. De Britse regering heeft de hulp inge roepen van particuliere liefdadigheids- organisaties om te kunnen voldoen aan een Nigeriaans verzoek om 15 burger- artsen, 20 verpleegsters, 80 vrachtau to's en een kleine kustvaarder. l)e interkerkelijke hulporganisatie (JCA) weigert zich neer te leggen bij het Nigeriaans verbod op haar deelna me aan de hulpverlening in het voor malig Biafra. „Door het verbod is een nieuwe toe stand ontstaan, maar in beginsel werkt onze luchtbrug nog steeds", zo zei een JCA-woordvoerder Jörgen Henriksen in Kopenhagen. Henriksen ontkende ook berichten dat sommige van de aange sloten kerken de organisatie willen ver laten, wegens de openlijke vijandigheid van Nigeria. De woordvoerder van Joint Church Aid heeft verklaard dat het „verach telijk" van de Nigerianen zou zijn, als zij geen gebruik zouden maken van de 17 vliegtuigen van de organisatie. Het Deense rode kruis liet weten dat het niet heeft deelgenomen aan „illega le" vluchten naar Biafra. Het Deense rode kruis vloog vanaf Fernando Po, totdat in juli deze luchtbrug werd ge staakt, tegelijk met de vluchten van het Internationale Rode Kruis. Henry Labouisse, directeur van het V.N.kinderfonds (UNICEF) vertrekt heden naar Nigeria om zich op de hoogte te stellen van de hulpactie voor de vluchtelingen. Dit is door het Uni cef-hoofdkwartier meegedeeld. Eerder had het hoofd van de Nige riaanse V.N.-delegatie. Edwin Ogebe Ogoe. verklaard dat zijn land hulp van de Unicef „verwelkomt en zeer waar deert". Dc voorzitter van de r.k. hulporgani satie Caritas International, mgr. Rod- hein, heeft met paus Paulus gesproken voor zijn vertrek naar Lagos, waar hij het hulpwerk in de Nigeriaanse oorlogs gebieden zal hoen te coördineren. De paus heeft hem een aanzienlijke som geld meegegeven, zo is in kringen van het Vaticaan verklaard. Mgr. Rod- hain vertrok vanochtend naar Lagos in gezelschap van de secretaris van de Westduitse afdeling van Caritas, mgr. Hüngglea. Paus Paulus' persoonlijke gift be droeg ruim 100.000 gulden voor de slachtoffers van de burgeroorlog in Ni geria. De 52-jarige Britse oorlogsvldeger Leonard Cheshire, die werd onder scheiden met het Victoria-kruis voor moed in 1944, heeft voor de Britse te levisie verklaard, een vloot van twin tig vliegtuigen te zullen mobililiseren om de hongerenden in Biafra voedsel te geven, indien de impasse over de voedsel vluchten zou voortduren. Deze vliegtuigen zouden luchtdoelgeschut trotseren om voedsel neer te werpen als er tegen hedenmidag 16.00 uur geen overeenstemming zou zijn bereikt over voedselvluchten naar Oeïi in Biaf ra. De vliegtuigen stonden gereed in Sao Tomé en in Cabon. O SCHIPHOL Na een negendaags bezoek aan de Nederlandse Antillen is de heer J. M. den Uvl op Schiphol te ruggekeerd. Op de Antillen heeft hij zich namens de fractie van de PvdA op de hoogte gesteld van de sociaal-econo mische vraagstukken aldaar. Op de Antillen wilde de heer Den Uyl nagaan wat er gaande is na de uit barsting van 30 mei 1969. In tegenstel ling tot zijn eerste bezoek aan de Antil len in 1962 vond hij dat er zeer veel ver anderd is, ondanks de nog steeds libera le sfeer die er op de Antillen hangt. Dit wordt mede veroorzaakt door de huidige regering, die na veel moeite ge vormd is en op 16 januari pas een re geringsverklaring zal afleggen. De heer Den Uyl vond de tegenstel ling tussen arm en rijk, tussen werkne mers en werkgevers, toch wel groot. Hij achtte een versnelling in de structuur verandering op sociaal en economisch terrein dan ook zeer wenselijk. De uit barsting van 30 mei heeft 'n kentering in het sociale leven op de Antillen teweeg gebracht die uiterst noodzakelijk was. AMSTERDAM Het toenemende ziekteverzuim in de bouwnijverheid waarvan reeds vele jaren sprake is, heeft zich in 1969 voortgezet. Het aantal ziekmeldingen was weer 16 J procent hoger, het aantal uitkerings- dagen steeg met circa 14 procent en het bedrag aan wettelijk ziekengeld s steeg van bijna 183 miljoen tot 228 miljoen gulden, een stijging van on- g geveer 25 procent. Deze cijfers heeft de voorzitter van de bedrijfsvereniging voor de bouw- nijverheid, mr. J. D Oosterhoff, vanochtend bekend gemaakt in zijn nieuwjaarsrede voor het algemeen 2 bestuur in Amsterdam. 2 Alleen reeds bij de hoofdgroep 2 bouwbedrijf kwamen 370.000 ziek- 2 meldingen binnen. Bij de risico- groep schildersbedrijf steeg het aan- 2 tal ziekmeldingen met ruim 21 pro- 5 j cent, het uitgekeerde ziekengeld met 2 5 bijna 40 procent. Bij de risicogroep g baggerbedrijf nam het aantal ziek- meldingen met 23 procent toe, het ziekengeld steeg met 41 procent. De griepepidemie vorig jaar heeft bij de stijging mede een rol ge- speeld. In de hoofdgroep bouwbedrijf is het aantal verzekerden in 10 jaar weliswaar met 56 procent toegeno- men, maar hel aantal ziekmeldingen steeg in dezelfde periode met bijna 2 119 procent (van 145.000 in 1959 tot 2 318.000 in 1968) en het aantal uitke- 2 ringsdagen met 132 procent. Volgens mr. Oosterhoff dient het j 2 toenemende ziekteverzuim voor een deel te worden aanvaard, omdat het mede wofdt veroorzaakt door de g 2 grotere medische mogelijkheden om g bepaalde ziekten te genezen. Verbeterd medisch onderzoek en 5 behandeling zullen in vele gevallen g tot langduriger verzuim leiden. Ook een toenemend aantal ziektegevallen van psychische aard is oorzaak van g langduriger verzuim, evenals de vergrijzing van de beroepsbevolking. Het onnodig frequent en onnodig lang verzuim moet evenwel worden 2 bestreden, zo meent mr. Oosterhoff. WASHINGTON Naar de perschef van het Witte Huis, Ronald Ziegler, in Washington heeft meegedeeld, heeft president Nixon verdere krachtige be snoeiing van de uitgaven op de begro ting voor 1971 bevolen, teneinde bij te dragen tot afremming van de prijsstij gingen. De president gaf de hoofden van de verschillende departementen de opdracht hun eerder goedgekeurde be grotingsuitgaven te verminderen, op een kabinetsvergadering van drie uur die dinsdag werd gehouden. Cijfers wilde Ziegler niet noemen. Hij zei alleen dat de begroting nu niet al leen in evenwicht zal zijn, maar ook een overschot te zien zal geven. Eerder werd verwacht dat president Nixon met een begroting zou komen met tota le uitgaven van ca. 203 miljard dollar en dat hij door middel van nieuwe ac cijnzen aan de nodige inkomsten zou willen komen. In regeringskringen betwijfelt men echter of het de president zal gelukken de uitgaven in het lopende belasting jaar tot 192.9 miljard dollar te beper ken, gezien de sterk gestegen interest- kosten en de door het Congres aange brachte verhogingen in een aantal over heidsuitgaven. Verwacht wordt dat Nixon verscheide ne belastingverhogingen zal aankondi gen: Een verhoging op de belasting op sigaretten van 8 tot 13 dollarcent per pakje. Verhoging met 10 pet. van de ac cijnzen op sterke dranken. Verhoging van de benzinebelasting van vier tot vijf dollarcent per gal lon. Versnelling van de inning van de be lasting op schenkingen en van de successierechten. President Nixon zal zijn „State of the Union" genaamde regeringsbood- schap voor de gezamenlijke vergade ring van Huis van Afgevaardigden en Senaat van het Amerikaanse Congres uitspreken op 22 januari omstreeks 19.30 uur, zo is vandaag verder mee gedeeld door het Witte Huis. Nog wat slaperig kijken deze twee Biafraanse kindertjes over de rug van hun begeleiders heen naar een voor hen onbekende wereld. Gisteravond kwamen zij met een DC-6 van Martinair met veertien an dere zieke Biafraantjes uit Sao Tomé op Schiphol aan. Vandaag gaan zij door naar Duitsland waar zij voor verdere verzorging zul len worden ondergebracht. JERUZALEM „De Franse regering volgt in het Midden-Oosten een politiek die zich kenmerkt door een volledig gebrek aan moreel gevoel, aan eerbied voor het internationale recht en aan belangstelling voor de vrede". Dit heeft de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Ebba Eban, in het parlement gezegd, in antwoord op vragen over de Franse wapenverkopen aan Libië en Irak. Eban antwoordde op een aantal par lementaire moties, waarin de verkoop van Franse Mirage-straaljagers aan Li bië werd veroordeeld. Israëlische func tionarissen maken zich bezorgd, dat de Mirages spoedig in handen van Egypte zullen zijn. Eban verklaarde, dat Frankrijk, door deze overeenkomst met Libië te sluiten, .samen met de Sovjet-Unie, 'n centrale en avtieve factor is geworden bij de ver storing van 't machtsevenwicht in het Midden-Oosten". De situatie zou nog erger zijn geworden, door „de pogingen van Frankrijk de leveranties goed te praten". Volgens Eban heeft de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Maurice Schumann, vorig jaar oktober tegenover de Israëlische ambassadeur te Parijs verklaard, dat, als Israël af zou zien van de 50 Mirages die in Frankrijk werden vastgehouden wegens het wapenembar go, deze toestellen nooit zouden worden verkocht aan een land dat ze tegen Is raël zou gebruiken. Volgens Eban is ,'t recht van Israël op wapens uit de Ver enigde Saten", nu sterker geworden, door de Franse leveranties aan Libië. Volgens Eban wordt de Franse hou ding bepaald door financiële en oliebe- langen. Het Franse wapenembargo te gen Israël is volgens Eban geen gevolg van de zesdaagse oorlog. Het dateert al van vroeger. De geschiedenis zou wel eens kunnen uitwijzen dat de zesdaagse oorlog een gevolg van het Franse em bargo was. Een woordvoerder van de Egyptische regering heeft gezegd dat men de leve rantie van Britse wapens aan Israël, waarover sprake is, zal beschouwen als een „Britse vijandige daad" jegens de Arabieren. Egypte, aldus de woordvoer der, is over het bericht „zeer ongerust". Als er inderdaad wapens aan Israël wor den geleverd door Groot-Britannië, dan zal dit de Israëlische aggressie kunnen verhogen, 't Rapport waarover hij sprak was afkomstig uit de Britse pers. Er had in gestaan dat Groot-Brittannië Is raël gereviseerde Centurion-tanks zou gaan leveren, die dienst hadden ge daan bij het Britse Rijnleger in Duits land. DEN HAAG De benzinemaatschap pijen hebben besloten om met ingang van heden de prijs van benzine met 0,2 cent te verhogen. Deze prijsverho ging komt ten goede aan de wederver- kopers(dealers). Het besluit van de benzinemaatschap pijen is voor de bond van automobiel-, garage- en aanverwante bedrijven (BO- VAG) in Den Haag aanleiding om de in december aangekondigde demonstra tieve bedrijfssluitingen van benzine pompen voorlopig op te schorten. Zoals gemeld heeft de BOVAG er on langs bij het ministerie van Economi sche Zaken op aangedrongen een mar geverhoging op de benzine toe te staan. Het ministerie liet kort daarna weten, dat het geen bezwaar had tegen een prijsverhoging op de benzine van 0,2 cent. ROTTERDAM Aan de jaarverga dering van L. Smit en Co's Internatio nale Sleepdienst 10 februari wordt 26 pet dividend over het boekjaar, dat 30 september afliep, voorgesteld. Dit boekjaar telde dertien maanden. ADVERTENTIE thermostatisch behaaglijk - veilig gezond elektra WASHINGTON Een deel van de nooduitgangen van de Boeing 747 „lucht-jumbo" dient te worden ver ankerd alvorens het toestel in dienst gesteld kan worden, aldus heeft de Amerikaanse federale luchtvaartdienst (FAA) bekendge maakt. De Boeing-747 zal volgens de hui dige plannen over een week voor Pan American World Airways gaan vliegen. Pan Am zei dat het probleem de doop van de eerste Boeing door mevrouw Richard Nixon niet zal tegenhouden. Deze doopplechtig heid zal vandaag op de internatio- ternationale luchthaven Dulles bij Washington geschieden. Ook vier demonstratievluchten zullen nor maal doorgaan. De veranderingen zullen moeten zijn aangebracht wil het toestel volgende week woensdag normale lijndiensten gaan vliegen. In een perscommuniqué heeft Pan Am eerder bekendgemaakt, dat de FAA de aanwezige faciliteiten voor een ontruiming van het toe stel in noodgevallen bij een proef te Roswell in New Mexico had goedgekeurd. Dat gebeurde dinsdag. Toen verlieten 370 personen toestel in 87 seconden. het De FAA heeft naderhand ver klaard, dat twee van de elf „eva cuation Chutes" van de 747 dien den te worden gewijzigd voordat passagiers mogen worden vervoerd. Boeing heeft de 747 ontworpen voor het vervoer van maximaal 490 passagiers. De Pan Am wil niet meer dan 362 passagiers vervoeren bij normaal dienstgebruik. De vier demonstratievluchten van vandaag zullen echter niet meer dan in to taal 900 personen aan boord van het toestel brengen. ABA EBAN niet fair DEN HAAG De griep verlaat Ne derland weer. Het ergste is volgens het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid achter de rug. Trou wens, zo hard als het vorige jaar heeft de ziekte niet toegeslagen. In de vorige winter waren er der tig gevallen met dodelijke afloop, de ze keer negentien. Dat neemt niet weg dat er meer patiënten zijn geweest dan de vorige keer. Het departement maakt dat op uit cijfers van de peilstations, waarmee het werkt. In totaal zijn er tachtig van die stations. Het ministerie heeft er 25 uitgezocht om het verloop van de griep bij te kunnen houden. De cijfers van de laatste vier weken van 1969 zijn met de cijfers van 1968 tussen haakjes: 50ste week 246 (260), 51ste week 343 (266), 52ste week 534 (219) 53ste week 990 (499). LONDEN De Britse minister-pre sident, Wilson, heeft indertijd bekend gemaakt dat men deze zomer een top conferentie van alle 28 landen van het Britse Gemenebest gaat houden, in New Delhi of in Singapore. Het is nog niet zeker dat dit gaat ge beuren volgens de plannen. Een van de redenen dat Wilson met de presidenten en ministers-presidenten wilde vergaderen is de mogelijkheid van het Britse toetreden tot de EEG, het geen belangrijke veranderingen in het Gemenebest op het gebied van de han del, de financiën en zelfs de onderlin ge politieke samenwerking kan hebben. Een aantal Afrikaanse en Aziatische leiders zou van mening zijn dat men een veel uitgebreidere agenda voor de besprekingen moet vaststellen, name lijk over onderwerpen als Rhodesië, het Midden-Oosten en de betrekkingen tus sen Oost en West. Ook is het mogelijk dat het de minis ter-president van India, mevrouw Gandhi, niet goed uitkomt als men in juni of juli in New Delhi vergadert. En dan zijn er nog politici die vinden dat Singapore niet de juiste stad is om bijeen te komen. DEN HAAG De ministerraad zal vrijdag beslissen over een verhoging van de rente-overbrugging voor de scheepsbouw. De regering overweegt deze steun uit te breiden van twee tot 3,5 procent. Het drama Verolme en de wankele po sitie van de scheepsbouw in ons land hebben de regering tot de overtuiging gebracht dat de hulp moet worden uit gebreid. Een dergelijke maatregel zal er in de praktijk op neerkomen, dat een reder tien procent minder voor een schip zal moeten betalen dan thans. Weersverwachting van het KNMI van donderdagavond tot vrijdagavond, opge maakt te 11.15 uur In het algemeen veel bewolking met nu en dan regen, maar ook enkele op klaringen. Plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag.

De Vallei | 1970 | | pagina 1