Delegatie van Biafra thans in Lagos Vliegtuigkaper gast van Libanese minister PLAN BRITSE JODEN BEVROREN NAAR JORDANIË TE VERVOEREN Over de grenzen Bommen Ulbricht boos om antwoord Brandt FRANSE ARCHITECTEN TERUG NAAR MIDDELEEUWEN 00K VOOR HOGE SPAARRENTE Bespreking van capitulatie Wapens via België naar Israël NIEUW GRAF VOOR DR. KING ga met uw tijd mee-ga naar de nmb Collectie Dior in Londen Zwaailicht voor Duitse artsen Bezwaren in VS tegen pil Herrie om film van BBC over voorlichting Weer processen in Athene Crote diamant P' Arabische vrouwen eegden gif moord STROMINGEN Duitser in arrest te Tel Aviv DONDERDAG 15 JANUARI 1970 LAGOS Een Biaïraanse delegatie van vijf man, onder leiding van opper rechter Sir Louis M'Banefo, is vanmorgen kort na middernacht per Vliegtuig in Lagos aangekomen ter bespreking van de capitulatievoorwaarden. De delegatie werd vergezeld door kolonel Ölusegun Obasanjo, commandant van de derde Nigeriaanse mariniersdivisie, die de laatste dagen een grote rol heeft vervuld in het beëindigen van het Biafraanse verzet. Het gezelschap was met 'n Fokker Friendship van de Nigeriaanse luchtvaartmaatschappij van Port Harcourt naar Lagos gevlogen. Bij aankomst op de luchthaven Ike- ja werd de delegatie beschermd door zwaargewapende militairen. De dele gatieleden spraken niet met de wach tende verslaggevers, die getipt waren over de aankomst. Sir Louis Mbanefo is steeds Biaf- ra's belangrijkste vredesonderhande- laar geweest. Hij was door het waar nemend staatshoofd, generaal Effiong, benoemd tot leider van een raad, die hem advies moest geven in het lands bestuur. LONDEN Gisteren heeft de mode ontwerper Christian Dior zijn nieu we lente-collectie in Londen getoond. De Dior-collectie zal hoofdzakelijk in Groot-Brittannië worden verkocht, waar de mini-rok nog zeer populair is, zodat de Parijse ontwerper de rokken kort heeft gehouden. Toch heeft hij een aantal maxi- en mini- maxi-jurken en rokken aan zijn col lectie toegevoegd en de mini-ont werpen zijn vaak voorzien van pof broeken eronder. De kleuren zijn hoofdzakelijk pastel tinten: lichtblauw, rose, caramel en gebroken wit. Bij de avondkleding is de hippie invloed duidelijk zichtbaar. Jurken met wijde rokken, pofwouwen en een strakke taille. Al met .al doet de collectie avondtoiletten romantisch aan. MüNCHEN De Westduitse automo bielclub, AD AC, heeft bekendgemaakt, dat het ministerie van Verkeer het ge bruik door artsen van een geel zwaai licht op het dak van hun auto heeft goedgekeurd. Volgens een woordvoerder is het licht door ADAC ontworpen, om aan andere weggebruikers duidelijk te ma ken dat de arts op weg is naar een spoedgeval. Er wordt een beroep gedaan op alle automobilisten voorrang te verlenen aan auto's met een dergelijk zwaarilicht. Het licht zal worden verkocht aan alle artsen die een brief van de plaatse lijke bond van medici overleggen. JERUZALEM Een Israëlische krijgsraad heeft vier Arabische vróu wen tot gevangenisstraffen verriërend van een half tot vijf jaar veroordeeld, omdat zij vergiftigde koeken en whiskey hadden gezonden aan vooraanstaande Arabieren, die zij verdachten van colla boratie met de Israëliërs. Zij zouden dit op 5 juni jl., de tweede jaardag van het begin van de zesdaagse oorlog, hebben gedaan. Een der betrokken Arabieren was, volgens de aanklager, na het drinken van de whiskey overleden. De vier vrouwen verklaarden schul dig te zijn en riepen de clementie van de krijgsraad in. Een van hen kreeg vijf jaar, twee werden veroordeeld tot •lk 15 maanden en de vierde tot een half jaar. i Een vijfde Arabische vrouw die zei onschuldig te zijn, zal later worden be recht. IViet langer dan 2 jaar WASHINGTON Dr. Hugh Davis van de medische faculteit van de John Hopkins Universiteit heeft op een hoor zitting van de Amerikaanse Senaat ver klaard, dat er ernstige gronden zijn om aan te nemen dat de anti-conceptio- nele pillen kanker veroorzaken. Hij meende, dat geen enkele vrouw de pil len langer dan twee jaar doorlopend mag gebruiken. Voor de monopolie sub-commissie van de senaat vertelde hij, dat met proeven gebleken is, dat bij behande ling met de syntetische hormonen, wel ke de pillen bevatten, borstkanker was ontstaan bij vijf verschillende diersoor ten. Hij herinnerde eraan, dat bewezen is, dat 'n verwekker van kanker bij die ren ook kanker verwekt bij mensen. Davis stelde de vraag: „zullen wij miljoenen vrouwen de pil 20 jaar lang laten innemen en dan tot de ont dekking komen, dat het allemaal één grote vergissing is geweest?" Drie andere wetenschappelijke onder zoekers wezen op mogelijk genetisch gevaar als gevolg van het gebruik van de pil. Een maakte gewag van een stu die waarbij gebleken was, dat synteti sche vrouwelijke hormonen, welke in een soort pil wordt gebruikt, bij mui zen een gespleten gehemelte hadden veroorzaakt. Het voornaamste doel van de hoorzit tingen is na te gaan of vrouwen vol doende gewaarschuwd zijn voor de be kende en vermoedelijke neven-effecten van de pil. Davis vond, dat weinig ge daan is om de vrouwen in te lichten of te beschermen. Davis wees er op dat de intra-uterine middelen nu zo vervolmaakt zijn, dat zij voor 9g pet. afdoend zijn om zwan gerschap te voorkomen bij de 94 pet van alle vrouwen die ze kunnen gebruiken. Daarom zag hij geen reden om het gebruik van orale contraceptieve mid delen voor langer dan twee jaar goed t« keuren. De 58-jarige Sir Louis was voor de Biafraanse afscheiding een vooraan staand lid van de rechterlijke macht in Nigeria en had vanaf 1952 zitting in het Nigeriaanse hooggerechtshof. Zijn zoon is eerder in de oorlog als luite nant in het Biafraanse leger door de federale troepen gevangen genomen. Van betrouwbare zijde is vernomen dat hij opgesloten is in een militaire gevangenis in Lagos. Verwacht wordt dat de Biafranen in de loop van de dag hun besprekingen met de federale bewindvoerders zullpn beginnen. t Kolonel Obasanjo heeft woensdag via radio Biafra laten omroepen, dat hij zijn troepen bevolen heeft de op mars te staken en handhaving van de orde in het bezette gebied aan de poli tie overdroeg. Ook beloofde hij dat alle burgers, „ingezetenen van de oostelijke staten (Biafra)" die zich aan de wet hielden, veilig zouden zijn. Hij deed een be roep op de „broeders en zusters die zich verscholen hebben, tevoorschijn te komen" en zich in hun woonplaat sen te vestigen, alsmede op de Biaf raanse militairen, om zich over te ge ven en hun wapens in te leveren. De federale troepen hebben thans het gehele gebied van de voormalige oostprovincie bezet. Volgens goed ingelichte kringen in Lagos bestaan onder de Nigeriaanse officieren twee stromingen. Een ge matigde groep wil aan de oostelijke provincie (Biafra) een zekere mate van autonomie geven. Dit deel van Nigeria zou dan zelf over -een leger moeten kunnen beschikken om even tueel bijstand te verlenen aan de Ibo's, zodat deze niet bevreesd behoe ven te zijn voor vergeldingsacties van troepen van de andere stammen. Een groep van conservatieve officie ren is echter van mening, dat het Biafraanse leger en het huidige be stuursapparaat moeten verdwijnen. Volgens hen zou het verlenen van au tonomie aan de Ibo's een permanente dreiging blijven vormen voor de een heid van Nigeria. BEIROET De Libanese minister van Binnenlandse Zaken, Kamal Djoem- blatt, heeft de Franse vliegtuigkaper Christian Belon uitgenodigd een week zijn gast te ztfn. Dit heeft de verdediger van de 26-jarige Fransman verklaard. Belon was eerder op de dag tegen een borgsom van 25 gulden uit voorlopige hechtenis ontslagen. Volgens de advocaat had de minister verklaard, tegen wetsovertredingen te zijn. Hij beschouwde het optreden van de Fransman echter als een daad van sympathie voor de Arabische zaak. Belon zal zijn gast zijn in Al Moechtara, de woonplaats van minister Djoemblatt, op 50 km van Beiroet. Volgens berichten heeft Belon nog geen duidelijke plannen voor de toe komst. „Hij denkt erover zich aan te sluiten bij een van de Arabische guerrilla organisaties, maar zijn familie wil het niet. Wij zijn bang dat de Arabieren hem eerst als een held zouden ontvangen en daarna zouden laten vallen". Iff Artilleriestukken van Amerikaanse makelij uit de tweede wereldoorlog staan gereed op rongenwagons om aan boord van het Israëlische vrachtschip Tamara" (achtergrond) te worden gehesen. Het schip is inmiddels ver trokken. De wapenleveranties via Zeebrugge zijn voor de Belgische senator Ballet van de Volksunie aanleiding ge weest een spoedinterpellatie aan te vragen. BRACKNELL In de Engelse plaats Bracknell is woensdag in een proces een plan onthuld, om vier Britse Joden te ontvoeren, te bevriezen en vervol gens naar Jordanië te vervoeren. Een voormalige Britse legerkapitein, de 40-jarige Trevor Owen Williams, zou de leider van het komplot zijn geweest. Volgens de tenlastelegging zou hij ook van plan zijn geweest een Israë lisch verkeersvliegtuig op London Air- port op te blazen. Hij zou hiervoor van Arabische zijde 30.000 pond (ongeveer 260.000 gulden) ontvangen. De zaak is aan hét rollen gebracht door Ronald Hannan, die eerst een me deplichtige van Williams was, maar nu als voornaamste getuige a charge op treedt. Volgens hem was het plan de vier Britten, afkomstig uit plaatsen in de omgeving van Londen, in kisten te stoppen en in een koelhuis in Birming ham op te slaan, alvorens hen per vlieg tuig naar Amman, de Jordaanse hoofd stad, te verzenden. Williams zou eerst twee brandkasten hebben gestolen. Toen deze niet veel van waarde bleken re bevatten, zou hij hebben aangeboden voor Arabische op drachtgevers tegen Israël te werken. Met Hannan was hij daarvoor naar Cairo en Amman gereisd. Een van hun mede plichtigen, Eric Owen, in wie Williams niet al te veel vertrouwen had, zou het lot van de vier Britse Joden hebben moeten delen. Hannan verklaarde in het proces dat hij zich daartegen had verzet. In de rechtzaal bestond gisteren dui- A De kist met de stoffelijke resten van Dr. Martin Luther King zijn vlak voor zonsopgang overgebracht van South View Cemetery naar Auburn Avenue nabij de Ebenzer Doopsgezinde Kerk, waar ds. King voorganger is geweest. De nieuwe begraafplaats dient als eerste grondsteen voor een herdenkings centrum. LONDEN Mevrouw Mary White- house, de stichtster van de Britse natio- raars, heeft de BBC-serie over seksuele raars, heeft de BBC-serie over sexuele voorlichting voor jonge kinderen aange vallen. De serie heet: „Waar komen kinderen vandaan?" „Ik was al ongerust voordat ik de film had gezien. Nu ik het gezien heb ben ik nog meer ongerust", aldus me vrouw Whitehouse. „In de film dragen mannen en vrouwen b.v. geen trouw ring" zei mevrouw Whitehouse. Terwijl mevrouw Whitehouse haar aanval deed op de BBC, maakten de on afhankelijke commerciële televisie maatschappijen in Engeland bekend, dat zij reclame voor klinieken voor ge zinsbeperking hebben goedgekeurd hoe wel reclame voor een aantal soorten voorbehoedsmiddelen nog steeds is ver boden. Volgens mevrouw Whitehouse is de film van de BBC „pedagogisch en psychologisch onjuist". Gisteravond werd het eerste deel van de serie „waar komen kinderen van daan?", 's avonds laat op de Britse te levisie getoond, om ouders de kans te geven hun kinderen op de program ma's voor te bereiden. „De serie wil geen discussie zijn over moreel gedrag", aldus een woordvoer der van de omroep. „Mevrouw White house heeft natuurlijk recht op haar mening, maar we gaan de film zeker niet verbieden, op grond van haar argu menten. Met de serie is geëxperimen teerd op 20 scholen, waarbij directeu ren, ouders, kinderen en leraren aanwe zig waren. Allen waren zeer tevreden". delijk ongeloof aan het bevriezingsplan maar Hannan zei met grote nadruk te gen de aanklager: „U mag erom lachen; maar u heeft er geen idee van, hoe ern stig het allemaal was". Inderdaad waren er onlangs in Enge land sterke aanwijzingen dat er een aantal bekende, vermogende Britse Jo den zou worden ontvoerd in opdracht van Arabische guerrilla-organisaties. Enkele van deze mensen schaften zelfs lijfwachtèn aan. ATHENE Door een krijgsraad te Athene zijn gevangenisstraffen uitge deeld variërend van 45 dagen tot vijf jaar tegen 17 personen wegens tegen de regering gerichte activiteiten. Zeven der beklaagden werden bij verstek veroor deeld. Een van de zeven die niet aanwezig was, was Anthony Ambatielos, een be kende figuur in de kringen van de Griekse vakbond van zeevarenden. Am batielos woont op het ogenblik in Enge land. Hij vluchtte Athene uit, kort na dat de' militairen daar aan de macht waren gekomen, in april 1967. De serie strafzaken was de eerste in Athene sinds het begin van december van het vorige jaar. TAe door president Nasser tegen Is- 1 raël uitgeroepen uitputtingsoorlog, die door de Israëlische pers kortweg „de kleine oorlog" wordt genoemd, neemt een grote omvang aan. Het principe van die uitputtingsoorlog berustte aanvankelijk op het Egyp tische overwicht in vuurkracht op de Israëliërs langs de oevers van het Suez Kanaal. Israëlische militaire kringen schatten het aantal Egyptische vuurmonden op ruim tweeduizend. Onder het vu ren van deze door Russische in structeurs geleide Egyptische artil lerie hebben de Israëliërs zich de af gelopen anderhalf jaar in de zoge naamde Bar- lev- Linie op de ooste»- lijke oever van het Suez Kanaal in gegraven. Het voltooien van de Bar- Lev- Linie viel min of meer samen met de komst van vijftig Amerikaanse Sky- liawkbommenwerpers, later gevolgd door de Phantomstraaljagers. TA a armee omzeilde het Israëlische opperbevel het verlammende ef fect van het Franse embargo op de vyftig Mirages. Generaal Dayan kreeg hiermee een instrument in handen om de Egyptische artillerie langs het Suez Kanaal uit de lucht te vernietigen. Dat was volgens ge neraal Dayan een eerste vereiste om een massale Egyptische oversteek- poging van het Suez Kanaal te vor komen. In oktober 1969 maakte generaal Dayan bekend dat „Israël de afge lopen zomer de slag om het Suez Ka naal had gewonnen". De Israëlische luchtmacht had zich in die periode de meerdere van dc Egyptische luchtmacht getoond. Ruim dertig procent van dc Egyptische artillerie langs hel Suez Kanaal werd door de Israëliërs vernietigd. Sedertdien heeft het Israëlische op- perbevel zich ten doel gesteld de op Russische leest geschoeide Egyp tische luchtverdediging te ontredde ren. Stelselmatig hebben Israëlische OOST-BERLIJN Het Oostduitse persbureau ADN heeft de Westduitse Bondskanselier Willy Brandt ervan be schuldigd, in zijn regeringsverklaring van gisteren de belangrijkste vraag stukken uit de weg te zijn gegaan. Vol gens ADN heeft Brandt o.m. de in houd van het Oostduitse ontwerp-ver drag van vorige maand over verbete ring van de betrekkingen, niet onder zocht, behalve dan, dat hij het belang rijkste punt ervan, de vestiging van volledige internationale betrekkingen tussen de twee Duitslanden, van de hand wees. ADN zegt, dat Brandt, ook nagelaten heeft andere belangrijke vraagstuk ken, die de Europese veiligheid raken, te vermelden, zoals het laten varen van elke revanchistische politiek, kernwapens en de produktie en opslag van chemische en biologische wapens. ADN beschuldigt Brandt er voorts van „de onrechtmatige inlijving van West-Berlijn bij de Westduitse staat" krachtig voor te staan. Over Brandts aanbod om met Oost- Duitsland over een niet-aanvalsver- drag te onderhandelen, zegt ADN, dat dit voorstel reeds vervat is in het Oostduitse ontwerp-verdrag. In zijn door de t.v. uitgezonden rede zei Brandt: „De Bondsrepubliek en de DDR zijn geen buitenlandse landen voor elkaar. Internationale erkenning van de DDR komt voor ons niet in aanmerking". Regeringsfunctionarissen zeiden dat het doel van het voorstel van Brandt was de weg naar mogelijke contacten met Oost-Berlijn open te houden ter wijl Ulbricht van zijn kant, zijn uiter ste best doet om dit te verhinderen. Volgens deze mensen waren de Oost- TEL AVIV Op het vliegveld van Tel Aviv is een 30-jarige Duitser aange houden, in wiens bagage de Israëlische politie een machinepistool, een revol ver en een radiozender en -ontvanger had gevonden. Volgens de politie kwam de man met een KLM-vliegtuig aan, zonder pas poort of visum. Tot de immigratiefunc tionarissen zei hij: „In Duitsland is al les smerig. Zij hebben me gezegd dat het hier goed is, daarom ben ik geko men". Op de vraag of hij geld bezat, opende hij zijn koffer, waarin toen de wapens en de radio-installatie werden gevonden. De naam van de Duitser is niet bekendgemaakt. duitsers zich er ten volle van bewust, dat zij onaanvaardbare eisen stellen door aan te dringen op erkenning. Zij wezen er op dat de eisen van Ulbricht aan Bonn veel verder gasyi dan de voorwaarden welke'de andere landen van het Pact van Warschau hebben gesteld voor contacten met West- Duitsland. Zij menen dat Ulbricht vastbesloten heeft een toenadering tussen Bonn en de andere landen van het Pact van Warschau te verhinde ren, omdat deze zijn eigen invloed zouden kunnen beperken. Brandt onthulde dat het Oostduitse verzoek voor de uitwisseling van am bassadeurs gekoppeld was aan een eis dat West-Duitsland zijn verplichtingen in de Atlantische allianties zou „ver minderen of zelfs zou opgeven". „Ik behoef er nauwelijks de nadruk op te leggen dat voor de Bondsregering de Parijse verdragen (waarbij Bonn soe verein en lid van de NAVO werd) noch onze verplichtingen in de Atlan tische allianties punten zijn welke be sproken kunne worden". NEW YORK In New York is woensdag op een persconferentie een diamant van 434,6 karaat getoond een van de grootste ruwe diamanten die ooit is gevonden. De steen was volgend de kopers, de firma Zale uit Dallas, (Texas,. VS) in West-Afrika gevonden en daarna naar Antwerpen verscheept. Verwacht wordt dat de steen, als hij geslepen is, nog 140 tot 150 karaat zal zijn, en dan een waarde van tussen de 3 en 5 miljoen dollar zal hebben. Uit het afval van de grote steen kan voor 75 tot b0 karaat aan kleinere, zogenaamde „satelliet-dia manten" vervaardigd worden, die bij elkaar zo'n 250.000 dollar waard kun nen zijn. OVERSTE NASSER uit de lucht straaljagers raketbases en daarbij behorende radarinstallaties langs het Suez Kanaal en in de Nijldelta uit de weg geruimd zonder op noemens waardige tegenstand van de Egypti sche luchtmacht te stuiten. De massale Israëlische luchtaanval in het hartje van de Nijldelta van vo rige week woensdag heeft het over tuigend bewijs geleverd dat de Egyp tische luchtverdediging praktisch is uitgeschakeld. Israëlische jagers heb ben ongehinderd boven de door Rus land gebouwde staalfabrieken bjj Hei- wan gevlogen en scheerden over de Egyptische atoominstallatie bij Ins- has. Lïicrmee heeft Israëls vlagvertoon boven Egypte een politieke beteke nis gekregen: het honen van presi dent Nasser, of met andere woorden het aantonen van diens militaire kwetsbaarheid. Sedert de Zesdaagse Oorlog heeft de Egyptische luchtmacht 62 vliegtui gen in luchtgevechten boven het Su ez Kanaal verloren; gezamenlijk ver loren Syrië en Egypte 79 toestellen waarvan 49 Migs 21. Israël raakte vyf vliegtuigen in die periode kwijt. Generaal Dayan schatte onlangs het aantal gesneuvelde Egyptische mili tairen sedert juni 1967 op ver boven de duizend. Cijfers die erop duiden dat Egypte en Syrië een onevenredi ge hoge prijs voor de uitputtings oorlog betalen. Daarin ligt uiteindelijk Israëls enige hoop op vrede. Een hoop die ech ter in Israël praktisch vervlogen is. PARIJS Ruim vijftig Franse ar chitecten, die er al bijna 10 jaar stu die op hebben zitten, keren terug naar de schoolbanken. Door en door op de hoogte van de nieuwste bouw technieken en constructiemethoden, gaan zij leren hoe men in de middel eeuwen bouwde en hoe in de acht tiende eeuw. Zij gaan zich vertrouwd maken met de techniek, die gebruikt werd bij de bouw van de kathedralen in de dertiende eeuw, hoe de versterkte kastelen en vestigingen in elkaar zit ten en vaak in de rotsen verankerd zijn. Zij hebben deze kennis broodnodig. Want zij zijn door het Franse minis terie van culturele zaken aangewezen voor het restaureren, het vernieu wen en het onderhouden van de ruim 27.000 door de Franse regering aan gewezen historische monumenten. Dit onschatbare bezit begon de Franse culturele dienst voor steeds groter en ingewikkelder vraagstuk ken te stellen. Eén daarvan is de berichte steenpest waaraan de kathe dralen van Staatsburg en Nantes lijden. Men heeft aanvankelijk zelfs over wogen om hen naar Rome te sturen, waar ze een internationale leergang zouden kunnen volgen. Deze wordt namelijk gegeven door de grootste deskundigen op dit gebied, onder wie enkele Fransen. Nu heeft men het plan deze Franse deskundigen te vra gen naar Parijs' te komen om de vijf tig architecten op te leiden. De cursus in deze leerstof wordt gegeven in de kelders van het Fran se volkenkundig museum in het Pa lais de Chaillot in Parijs. Deze her scholing is ingepast in het kader van een diepgaande hervorming van de Franse monumentendienst. Deze was hoognodig. In de afgelopen dertig jaar groei de het aantal historische monumen ten namelijk tot het viervoudige, ter wijl het aantal deskundige architec ten afnam van veertig tot 34. Dit jaar is het overigens precies 130 jaar geleden, dat de Franse auteur Prosper Merimée, aan wie wij het gegeven van de opera Car men te danken hebben, een eerste initiatief nam om gespecialiseerde architecten in te schakelen voor het restaureren en onderhoud van his torische gebouwen. De cursus zal zo worden ingericht, dat de architecten zo gauw mogelijk op de hoogte worden gebracht van het onderhoud van de gebouwen, dus van de bouwstoffen, de stenen en het hout, om daardoor te voorkomen dat zij nog verder aftakelen. Vervol gens zal hun geleerd worden hoe de ze gebouwen versterkt en vervolgens hersteld moeten worden en ten slot te op welke wijze zij ze nog kunnen verfraaien. Hierbij zal zoveel mogelijk gebruik worden gemaakt van de oorspronke lijke bouwtekeningen, waarvan er ontelbare bewaard zijn in de Fran se musea, vaak opgeborgen in muf fe kelders. Deze tekeningen zullen na de volledige restauratie worden geëxposeerd in de betreffende gebou wen. ADVERTENTIE Het is goed sparen bij de NMB. De vele spaarvormen, waaronder 8% NMS-Spaarbrieven, garanderen voor elke omstandigheid de hoogste opbrengst.

De Vallei | 1970 | | pagina 7