Massa-arrestaties in Tsj.-Slowakije Wapen export was wettig Ha fijn...een borrel \an floryn! FRANSE GASTARBEIDERS IN DE KOU GELATEN Plantengif in Rijn Bondskanselier: verklaring vervalst Massa-ontslag V.S.-leger "ö- Communisten in Moskou bijeen Franse gangster veroordeeld u Sovjet-minister afgezet Dit is het recept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. sregen in Duitsland ANTWOORD OLIFANT Startpistool mi JONGE EN VIEUX... RASECHTE SCHIED AMMERTJES Ojoekwoe bang voor represailles LISSABON OE TANT ONDUIDELIJK HULP VRIJDAG 16 JANUARI 1970 KIESINGER EN STRAUSS VALLEN RRANDT AAN BONN Oud-Bondskanselier kurt-Georg Kiesinger heeft zijn opvolger Willy Brandt beschuldigd, niet langer te streven naar de hereniging van Duitsland. Bij de opening van het debat over de uiteenzetting over de toestand welke Brandt heeft gegeven, verwierp Kiesinger ook het standpunt van de huidige regeringscoalitie, dat er twee staten op Duits grondgebied bestaan. Hij waar schuwde dat Brandt het risico van een golf van erkenningen van het Oosduitse bewind loopt, waardoor West-Duitsland geïsoleerd zou kunnen worden. Kiesinger zei dat de regering zich had losgemaakt van de in 1968 door de drie grote partijen aangenomen motie, waarin de hereniging als doel werd gesteld. De motie sloot erkenning van Oost-Duitsland als een tweede Duitse staat uit. Brandt heeft in zijn rede van 70 minuten gezegd, dat Bonn het bestaan van twee Duitse staten erkent de facto. ADVERTENTIE A De voormalige Duitse bondskanselier Kurt Georg Kiesinger, naméns de Christen-Democratische fractie, in de aanval tegen de regeringsverklaring van bondskanselier Willy Brandt (links) tijdens het debat in de Bondsdag. Kiesinger zag er oud en vermoeid uit. BRUSSEL Een onderzoek van het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken naar persberichten over export van oorlogsmateriaal met een Isra ëlische schip vanuit Zeebrugge, heeft aan het licht gebracht, dat dit geen Belgische export was, doch doorvoer, zo heeft het ministerie van Buiten landse Zaken in Brussel bekend ge maakt. Het betrof een verscheping op een in Israël geregistreerd schip van mi litair materiaal, dat gedekt werd door normale verzoeken voor doorvoer, die afkomstig waren van Ffanse en Ameri kaanse autoriteiten, aldus het ministe rie. De verantwoordelijkheid voor de ver scheping berust volgens het Belgische ministerie bij de regeringen, die voor de export van het materiaal (volgens de persberichten o.m. militaire vracht wagens en kanonnen uit West-Duits- land) vergunningen hadden verleend. De Belgische regering past zelf al leen een wapenembargo toe t.a.v. Nige ria, Rhodesië en Zuid-Afrika, aldus het communiqué. Enkele Belgische kranten hadden de verscheping woensdag gemeld en daar bij verklaard, dat het Israëlische schip dinsdagnacht uit Zeebrugge was ver trokken met bestemming Napels. LOS ANGELES De Amerikaanse minister van Defensie, Meivin Laird, heeft verklaard, dat de besnoeiingen in de Amerikaanse defensiebegroting tot gevolg zullen hebben, dat 1.250.000 man burgerlijk en militair personeel in de strijdkrachten ontslagen zullen worden. Deze zouden door president Nixon ge specificeerd worden in een rede in fe bruari over de begroting van 1971. Volgens Laird zijn de besnoeiingen nodig, om de wil van de regering aan te tonen, dat zij het vraagstuk van de in flatie grondig zal aanpakken... Op een persconferentie zei Laird ver der, dat de VS hun gevechtstroepen in Zuid-Vietnam zullen handhaven op 45 a 50 pet van de totale troepensterkte. De eerste fase van het huidige ontrui mingsprogramma bestond uit het terug trekken van de gevechtstroepen en de tweede fase uit terugtrekking van de ondersteuningstroepen. Maar dit bete kende nog niet, dat de gevechtstroepen geheel zouden verdwijnen voor de on dersteuningseenheden. De kwestie was dat de gevechtstroe pen in Vietnam zouden blijven, maar de taak zouden krijgen van het verzekeren van de veiligheid van de andere troe pen. Op de vraag, of de inkrimping van het personeel der Amerikaanse strijd krachten invloed zou hebben op de Amerikaanse defensieparaatheid, ant woordde Laird: „Ik zou niet geheel eerlijk zijn als ik zei, dat dit geen in vloed hierop zou hebben, maar de Ame rikaanse regering was van gevoelen, dat de bestrijding der inflatie het aller belangrijkste was. ADVERTENTIE Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. gen. Binden mi PRAAG In de nacht van woensdag op donderdag heeft de poli tie in Bohemen en Moravië een arresta- tiegolf verricht. Naar gelang officieel is meegedeeld, had het „onderzoek" betrekking op 18.152 personen, van wie er 1.851 wer den aangehouden en 118 onder „onmid dellijk arrest" werden geplaatst. Het bericht, afkomstig van het Tsjechisch staatsministerie van Binnen landse Zaken, volgt op een eerder door het persbureau CTK verspreide mel ding, dat de politie de afgelopen nacht in Praag 300 mensen had aangehouden, van wie er 21 in arrest werden behou den. In het communiqué van het minis terie werd duidelijk gemaakt, dat het politieoptreden in geheel Tsjechië had plaatsgehad. Er is geen enkele reden voor de ac tie opgegeven. Op 16 januari is het een jaar geleden, dat de student Jan Palach overleed aan de verwondingen van zijn zelfverbranding, die hij gepleegd had uit protest tegen de beperking van de vrijheid onder de Russische militaire bezetting. Van 1.740 aangehouden personen ble ken er 615 wetsovertredingen te hebben begaan 301 werden verdacht van diefstal of inbraak, 48 van geweldple ging, 19 van onzedelijke handelingen, 149 van „parasitisme" (waarmee vaak prostitutie of werkschuwheid wordt aan geduid) en 98 van andere overtredingen, of bij deze laatste categorie politieke vergrijpen waren, werd niet onthuld. MOSKOU In Moskou is een aantal vertegenwoordigers van Europese com munistische partijen in geheime verga dering bijeen geweest. Men zou daar voorbereidselen treffen voor het hou den van een formele Europese conferen tie van ,anti- imperialistische krachten'. Verder zou men beraadslagen over de eventueel te houden Europese veilig heidsconferentie en over plannen voor de herdenking van de verjaardag van Lenin, in april aanstaande. Naar men zegt werd de bijeenkomst te Moskou bijgewoond door vertegen woordigers van ongeveer 20 partijen. Niet alle Europese partijen zouden ver tegenwoordigd zijn, bijvoorbeeld die uit Nederland en uit nog twee of drie an dere landen. Het eerste bericht over de Moskouse conferentie werd wereldkundig gemaakt te Belgrado, toen men daar liet weten dat er een Joegoslavische delegatie aan zou gaan deelnemen. PARIJS Barthlémy Guerini, een bekend figuur uit de Franse onderwe reld. is donderdag in Parijs tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens moord. Toen het vonnis werd voorgelezen, begonnen vrouwen die op de publieke tribune zaten, te gillen en te krijsen. Volgens de politie is Guérini, die door zijn kornuiten „meme" (oma) wordt genoemd, de leider van een grote, goed georganiseerde bende die zich bezig houdt met de handel in verdovende middelen, prostitutie en afpersing. Van daar de grote belangstelling voor het proces Pascal, de broer van Barthlémy, en nog twee verdachten kregen 15 jaar gevangenisstraf. Een man werd vrijge sproken. Na de bekendmaking van het vonnis schreeuwden de vier veroordeelden: „wij zijn onschuldig. Dit is een schan de" De arrestatie van de vijf volgde na een ruzie tussen onderwereldfiguren. In de zomer van 1967 werd Antoine, het hoofd van de machtige familie Guérini, in Marseille doodgeschoten. Kort daarna werd een zekere Claude Mandroyan, die juwelen had gestolen van de weduwe van Antoine, vermoord. De politie beschuldigde de vijf van moord op Mandroyan. HANNOVER Door gladde wegen als gevolg van ijzelvorming hebben zich donderdag in de Westduitse deelstaat Neder-Saksen rond 300 verkeersonge lukken voorgedaan. Twee mensen kwa men om het leven, ruim 75 liepen ver wondingen op en 500 auto's werden be schadigd. Het verkeer over de autoweg tussen Brunswijk en Hannover moest stilge legd worden wegens de ravage na ket tingbotsingen. De voormalige Duitse minister van Financiën,Strauss, heeft in de Bonds dag bij het debat over de verklaring van bondskanselier Brandt, gezegd dat de communistische staten van Oost-Eu ropa hun doelstellingen over het hand haven van de verdeling van Duitsland, geenszins hebben veranderd. Hij waarschuwde tegen het wekken van „valse hoop" in het communistische kamp, dat Bonn Oost-Duitsland diplo matiek zou gaan erkennen als de com munisten begonnen met de dien einde meer druk uit té oefenen. Strauss verklaarde het niet eens te zijn met Brandt, dat Oost-Duitsland in het communistische kamp alleen stond bij zijn pogingen om te trachten offi cieel en internationaal te worden erkend. „Er is niets dat erop wijst dat het oostblok uit elkaar valt. Integendeel, de politiek en de strategie van Oost-Euro pa zijn in de afgelopen twee jaar steeds meer vereend. Moskou schrijft voor wat er gedaan moet worden, en dat be leid is in het voordeel van de Sovjet- Unie", aldus Strauss. Strauss eiste een verklaring waarom in de toespraak van Brandt niet de ver klaring van alle Westduitse partijen was herhaald. In deze verklaring was gezegd dat de regering te Bonn de enige vertegenwoordigster was van alle Duit sers, Oost- en West, en dat van een er kenning van een andere Duitse staat geen sprake was. Brandt zei in zijn overzicht, dat er twee Duitse staten waren, maar dat er geen erkenning zou kunnen komen van die van het communistische Oost-Duits land van Walter Ulbricht. Op de aanval van Strauss volgde een kort antwoord van Brandt, die geëmo tioneerd, Strauss beschuldigde van een van zijn, Brandts, verklaringen „door weglatingen te hebben vervalst". Strauss had een verklaring van Brandt van voor de verkiezing aange haald, waarin werd gesproken van „het breken met de tradities." Hierop las Brandt de hele passage over het afbreken met de Duitse tradi ties van het verleden, en zei toen dat Strauss bij zijn aanhalingen „niet ob jectief" was geweest en deze „door weg- latirtg te hebben vervalst. Hij weigerde geheel in, te gaan op alle door Strauss gestelde vragen maar zal dit vermoedelijk doen op de laatste dag van het debat. De oppositie-sprekers bestreden ener giek de stelling der regering, dat vele maximale eisen van Oost-Duitsland door de Sovjet-Unie en andere staten van het Pact van Warschau niet volle dig gesteund worden Strauss merkte op, dat er noch „scheuren" in het oostelijk blok be staan, en evenmin, dat de Oostduitse leider Ulbricht de rol zou spelen van een „eenzaam trompettende olifant". .Voor het standpunt der Westduitse regering sprongen op de eerste plaats de liberale minister van Buitenlandse Zaken, Walter Scheel, en de socialisti sche fractieleider Herbert Wehner in de bres. Scheel wees op de volledige steun van de Westelijke bondgenoten voor de politieke initiatieven van Bonn tegen over het oosten. Scheel betoogde, dat naar zijn mening, een losser maken van het bondgenootschap met het westen, de bewegingsvrijheid van Bonn tegen over Oost-Europa vernauwt. Scheel ge looft aan een structurele verandering binnen de Russische invloedssfeer. Naar zijn mening, zal het onvermijde lijk zijn, bij de voorgenomen dialoog met Polen ook over het delicate onder werp van de Oder-Neisse-grens te spre ken. Bonn's houding tegenover het plan van een Europese veiligheidsconferen tie kenmerkte Scheel als „in beginsel positief." Wehner sprak zich nadrukkelijk uit voor initiatieven van West-Duitsland zowel in Westelijk als in Oostelijke richting. Het debat in de bondsdag over de regeringsverklaring wordt heden voortgezet en besloten. BONN Een 63-jarige man heeft een startpistool gericht op bonds kanselier Willy Brandt en leden van de Westduitse Bondsdag tijdens het debat over de regeringsverklaring. Hij schreeuwde daarbij: „Ik weet een weg naar vrede". De man, Walter Paul Menzl, die tien jaar geleden een schilderij van Rubens in een Münchens museum beschadigde, door er zuur over te gooien werd door de boden verwij derd. Na verhoor door de politie werd de man vrijgelaten. r Dat is raakzo'n rasecht Schiedammertje uit de grote distilleerderij van Dirkzwager. Er is zonnige vieux en zuivere jonge van Floryn. Extra zorgvuldig gedistilleerd en mild van smaak. Fijn om puur te drinken. Pittig in longdrinks. Of u hem kort drinkt of lang, u houdt met Floryn een heel goed glas in de hand. Dat proeft u wel. Code B FLORYN UIT DE GROTE DISTILLEERDERIJ VAN M. DIRKZWAGER-SCHIEDAM Biafra nu officieel gecapituleerd PARIJS Frankrijk wordt in de regel niet in verband gebracht met rasproblemen, maar onlangs hebben demonstranten, variërend van zwar ten in Afrikaanse gewaden tot blan ke Amerikaanse geestelijken gepro testeerd tegen de levensomstandig heden van de handarbeiders, die dit land importeert. De aanleiding hiertoe de ver stikkingsdood van vijf Afrikanen in een bouwvallig en onverwarmd hub zal in het parlement worden be sproken. Frankrijk importeert honderddui zenden arbeiders hoofdzakelijk voor de slecht betaalde baantjes in de buitenlucht, waar de Fransen zelf niets van moeten hebben; op bouw terreinen, als straatvegers en in fa brieken. De meesten sturen een groot deel van hun loon naar huis. of gaan na een paar jaar terug met een appeltje voor de dorst Velen komen uit de arme landen rondom de Middellandse Zee en hebben tientallen jaren gewoond in loodsen op openbare stortplaatsen gebouwd van de materialen die zij daar vonden. Zij geven toe, dat de omstandigheden niet prettig zijn, maar het is goedkoop en dat stelt hen in staat te sparen. Van hen allen lijden de ongeveer 50.000 Afrikanen in Frankrijk het meest van de koude. Op oudejaarsavond zijn vier Sene- galezen en een Mauritaniër in een bouwvallig klein huis waar zij met 45 anderen woonden door verstik king om het leven gekomen. Iemand had op de vloer een vuurtje gestookt voor verwarming. Zij betaalden 70 francs per maand huur zonder ver warming. Linkse en communistische afge vaardigden in de nationale vergade ring eisten dat de regering „het dos sier over de keetwij ken zou openen." Onlangs verzamelde zich bij het lijkenhuis van de Seine een groep blanken onder wie de schrijver Jean-Paul Sartre en leiders van linkse en extreem linkse bewegingen zoals de afgevaardigde Michel Ro- card met ongeveer 50 Afrikanen, ge kleed in de traditionele tot op de en kels vallende boubous. Er' werd met rode vlaggen gezwaaid en een paar keer het communistenlied gezongen. De tweede demonstratie werd ge houden in een verlaten suikergoed- fabriek in de voorstad Ivry, waar tussen de 600 en 700 Afrikaanse ar beiders bivakkeerden op stalen sta pelbedden tot de plafonds op elkaar getast zonder toiletten. Bovendien hadden zij verscheidene weken geen elektriciteit of stromend water. De eigenaar vertelde aan journa listen dat hij het gebouw had ver pacht aan een Afrikaan, die bedden aan zijn landgenoten verhuurde. Buren zeiden dat de zetbaas de huur van 40 tot 60 francs per maand had verhoogd en dat de huurders hierin hadden toegestemd, op voor waarde dat er toiletten en douches zouden komen. Maar toen bleek dat. daar niets aan werd gedaan staakten zij de huurbetaling. De zetbaas sneed toen het water en de elektriciteit af. De bewoners vertelden dat zij als zij naar het toi let moesten naar bars en cafés in de buurt moesten gaan. Uitgelaten Nigeriaanse militairen in een overwinnigsroes over de landingsbaan van het Biafraanse vliegveld Oeli, waar tot voor kort de vliegtuigen met voedsel voor de hon gerende bevolking arriveerden. MOSKOU Het presidium der Sov jet-unie heeft bekendgemaakt dat de veel ged ec oreerde minister voor de voedselindustrie, Wasili Zotof, van zijn taak is ontheven. De 49-jarige Woldermar Lein is tot zijn opvolger benoemd. Over de reden waarom men Zotof aan de kant heeft gezet is verder niets meegedeeld. Zotof is 71 jaar oua, hij is lid van het communistische centrale partijcomité en was minister voor de voedselindus trie sinds 1965. Lein, zijn opvolger, komt uit Letland. Men weet in Moskou niet veel over hem behalve dat hij in Letland een promi nent man was op industrieel gebied. LAGOS Generaal Effiong, die door de uitgeweken generaal Oejoekwoe met de leiding in Biafra is belast, heeft in Lagos verklaard, dat het Biafraanse volk het gezag van Lagos aanvaardt Hij heeft een akte van overgave gete kend. Intussen heeft Oejoekwoe geprocla meerd „Biafra leeft. De strijd duurt voort. Leve de republiek Biafra". Oejoekwoes verblijfplaats Is nog onbe kend. Effiong is hartelijk verwelkomd door de Nigeriaanse leider generaal Gowon. Deze zei, blij te zijn dat de Biafraanse broeders de strijd hebben gestaakt. Hij weet de oorlog aan de „krankzinnig heid van Oejoekwoe". Gowon heeft amnestie toegezegd voor allen die de zaak van de afscheiding hebben gediend. „Samen miien wij een staat bouwen", zei hij, „waarin nie mand wordt onderdrukt". De proclamatie van Ojoekwoe is be kendgemaakt door Markpress, die van Genève uit de publiciteit voor Biafra verzorgt. Ojoekwoe zei dat er geen voedsel in Biafra is en dat het te laat zal zijn als het binnen 72 uur niet wordt aangevoerd. Lagos is niet van plan, zei hij, voor voedsel te zorgen. Het wilde de Biafranen uitroeien. De federale troepen zijn volgens hem aan het plunderen geslagen en hij acht het onwaarschijnlijk dat Lagos daar wat tegen kan doen. H. William Bernhardt, de Amerikaan die de Biafraanse persdienst in het bui tenland leidt, heeft gezegd, dat hij alle berichten van en over generaal Ojoe kwoe per telex uit Lissabon krijgt, maar dat dit nog niet betekende dat de generaal zich daar bevond. „Ik heb werkelijk geen idee waar hij is. Wij krijgen alle berichten van tus- senmensen die ons niet vertellen waar Ojoekwoe zich ophoudt", zei Bernhardt. De voormalige Biafraanse leider heeft zondagmorgen per vliegtuig Biafra verlaten en voor zover men kan nagaan, al blijft" het ook wel gissen, zou hij koers hebben gezet naar Europa. Eergisteren meldde de AP dat een van zijn verslaggevers Ojoekwoe in het ge bouw van de Biafraanse diplomatieke missie te Lissabon had gezien. De voorwaarden tot overgave waren minder gestreng dan die welke waren BONN De Westduitse justitie tast nog steeds in het duister over de oorzaak van de catastrofale vergiftiging van de Rijn in de afgelopen zomer. Men is nu tot een nieuwe theorie gekomen het plantengif thiodan zou in de Rijn terecht zijn gekomen via een schip of vrachtauto's die giftig industrieel afval naar de Noordzee brachten. Het zeer ingewikkelde onderzoek vordert maar langzaam en de kans op succes is niet erg groot. Aanvankelijk was de justitie in Koblenz uitgegaan van de veronderstelling dat bij Bingen vaten met thiodan in de Rijn waren gegooid, of dat daar lange tijd vaten op de rivierbodem hadden gelegen, die pas vorige zomer kapot waren geroest. gesteld door de federale regering bij vorige vredesbesprekingen, na mei 1968. Generaal Gowon zei nog: „Met deze ceremonie kunnen wij zeggen dat het eind van de oorlog is gekomen. Laten wij de handen ineenslaan om een waar lijk verenigde en grote natie op te bou wen waarin niemand zal worden ver volgd. Moge God ons daarbij helpen". Het tekenen van de overgave ge schiedde in de kazerne van Dodan, waarin zich het zwaarbewaakte hoofd kwartier van generaal Gowon bevindt. Nigeria zal ondanks het einde van de burgeroorlog de noodtoestand handha ven, zo heeft president Gowon donder dagavond in een radiorede verklaard. Hij zei dat de veiligheid zal worden ge garandeerd van iedereen die het fede rale gezag eerbiedigt. Volgens hem heeft de Nigeriaanse regering „een grootscheepse hulpoperatie" georgani seerd voor de bevolking van de gebie den waar gevochten is. De president kondigde een decreet aan inzake toezicht op de prijzen. Ook zullen de lonen worden herzien. De ambtenaren en anderen die aan de kant van Biafra hebben gestaan, zullen een herscholing ondergaan volgens een plan dat binnenkort bekend zal worden ge maakt, aldus generaal Gowon. De Nigeriaanse regering heeft secre taris-generaal Oe Thant van de Ver enigde Naties officieel uitgenodigd voor een bezoek aan Lagos. Dit is in welingelichte kringen in New York ver nomen. Oe Thant maakt op het ogenblik een rondreis van tien dagen door Afrika. Men verwacht dat hij zondag a.s. naar Lagos zal gaan, na afloop van een be zoek van twee dagen aan Ivoorkust. Op de terugweg naar New York zal de se cretaris-generaal, naar men vermoedt, ook een gedachtenwisseling hebben met president Pompidou van Frankrijk. Het was gisteren nog altijd niet duide lijk of en in hoeverre de hulpverlening aan de hongerende bevolking van het vroegere Biafra op gang was gekomen. De Nigeriaanse regering maakte giste ren bekend dat het ministerie van Eco nomische Ontwikkeling zou worden be last met het hulpwerk. Dat was voor de voorzitter van de nationale rehabilitatiecommissie, Timo thy Omobare, aanleiding om af te tre den, omdat zijn organisatie daarmee aan het ministerie ondergeschikt werd gemaakt. Eerder al had de rehabilita tiecommissie overhoop gelegen met het Nigeriaanse Rode Kruis over het ant woord op de vraag wie „officieel" het hulpwerk zou mogen doen. Op het Portugese eiland Sao Tomé is gisteren een DC-8 van Martins Air Charter uit Amsterdam aangekomen met 25 mensen aan boord van diverse hulpdiensten voor het voormalige Biaf ra. Tot de passagiers behoorden twee vertegenwoordigers van de protestantse „Diakonessenwerkgroep Holland", de Nederlander Herman Middelkoop en de Westduitser Wilhelm Geissel. Op het ei land Sao Tomé is een grote hoeveelheid voedsel aanwezig dat onmiddellijk naar het door honger bedreigde gebied kan worden gevlogen zodra Nigeria toe stemming geeft.

De Vallei | 1970 | | pagina 11