Veenendaals dagblad In Enschede en Haaksbergen Luikse staalindustrie door kolenstaking met werkloosheid bedreigd Buiten Scheepswerven en regering zijn het niet eens Bezorgdheid over snelle toename chartervluchten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Luns gaf informatie over hulp aan Biafra Ex-vijanden bijeen Saeger In Nederland maximaal 12 jaar voor en van Lid Lagerhuis in arrest Prinses Irene in ons land De Regering om financiële ruggesteun gevraagd kaP vliegtuig Zwarte Panter in Nederland Ook opzeggingen hij AaBé en bedrijfssluiting in Zierikzee Fusie-plannen met Verolme GROTE BEZORGDHEID OVER GEBRUIK DRUGS IN DRENTE UNICEF heeft geld nodig Iets houder Lichte vorst WETSONTWERP Bij dc lijsters Verdacht van spionage AMSTERDAM - In de textielindustrie vallen weer zware klappen: ongeveer negenhonderd werknemers is binnen enkele dagen ontslag aangezegd. Het betreft 600 werk nemers van de Kon. Ned. Textiel unie, 200 personeels leden van AaBé in Tilburg en 75 man van de fabriek voor herenconfectie Superdam te Zierikzee. die dicht gaat. AI Ahram: VS deden Rabat mislukken SCHERP STERKE DRUK Hotel-rest. MONTFERLAND ZEDDAM Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal. Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600: Losse nummers 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegeners Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 16 JANUARI I970 - 44e JAARGANG no. 13 ZESHONDERD ONTSLAGEN BIJ „KON. NED. TEXTIELUNIE" SCHIPHOL Op het kapen van een passagiersvliegtuig zal in Nederland binnenkort een gevangenisstraf van maximaal twaalf jaar staan. De minis ter van Justitie zal daarover spoedig een wetsontwerp bij het parlement in dienen. Piraterij in de luchtvaart zal een apart artikel in het Wetboek van Straf recht worden. Nederland heeft al het Verdrag van Tokio geratificeerd dat verplicht alles te doen opdat een ge kaapt vliegtuig wordt terugbezorgd aan zijn eigenaar. O BEIROET De Libanese regering heeft bevel gegeven dat de Palestijnse verzetsstrijders Zuid-Libanon. van waaruit zij opereren, moeten verlaten, en wel binnen de 48 uur. Dit bevel kwam nadat er door de bevolking van het plaatsje Hasbaja te gen de guerrilla's was gedemonstreerd. Deze hadden daar kwartieren ingericht, onder meer in de buurt van een school. SCHIPHOL Albert ,,big man" Ho ward, één van de Amerikaanse zwar te Panters", arriveerde donderdag middag uit Stockholm. Hij werd afge haald door Peter Schumacher, voor zitter van het sympathiserende comi té in Nederland. Howard houdt van daag een lezing in de Mozes en Aaron- kerk in Amsterdam. BRUSSEL Een groot deel van het personeel van de staalfabriek in het Luikse bekken dreigt maandag zon der werk te komen als gevolg van de ■taking bij de mijnen van de Belgische Kempen. De 13 hoogovens van Cockerill-Ou- grée en Esperance-Longdoz in de streek van Luik, gebruiken circa 10.00 ton kolen per dag, die goeddeels door de Kempische mijnen worden geleverd. Donderdag konden de hoogovens slechts op 70° o van hun capaciteit werken. AToorlopig blijf ik nog even bij de zanglijster. Gelijk de merel vol ledig tot cultuurvolger van de mens werd. is ook zijn tuin- en parkge- noot mooi op weg zich van trek- en (zeldzame) broedvogel tot standvo gel om te vormen. Evenaals de zwarte muzikanten hebben zich n.l. ook de zang- of grauwe lijsters oorspronkelijk typische, schuwe bosbewoners al tientallen jaren opvallend aan de mensen gewend en werd in park, tuin, diergaarde en de groenstroken der steden een zeer gewone figuur, die zich geens zins op een afstand houdt. Op de gazons, onder de struiken en tussen de bloemperken, met het geraas van de grote stad op de achter grond, zoekt hij vol ijver naar voed sel en zingt op een muur, gevel of balkon zijn morgen- en avondlied. 1 Vol vertrouwen wordt het nest aan drukke wegen en paden gebouwd. Merel noch zanglijster trekken er zich iets van aan, ja vaak nog min der dan de brutale mus. De zan gers hebben ae wind in de zeilen gehad, vooral door het aanplanten van zeer veel buitenlandse, vooral Amerikaanse, heesters, die in herfst en voorwint er een rijk bes- senmenu leveren. Maar ook werden i de gazons, speelweiden en plant- soenen sterk uitgebreid en leveren een hoge buit aan regenwormen en veelverscheiden insektenkost, ter wijl er voorts doorgaans water voor drank en bad aanwezig is, de over winteraars of vroege repatrianten overal gevoerd worden en ten slotte de algemene tendens naar vogel bescherming in hun voordeel werkt. Gebrek kennen ze nauwelijks. Be- halve, dat er vroeger op de trek voor consumptie vele tienduizenden werden gevangen, kwamen er ook heel wat in de kooi terecht, ja de tekenaar J. G. Keulemans schreef ongeveer een eeuw geleden, dat ve len haar alleen van het kooileven leerden kennen. Gelukkig zegt hij teves: ,.een zingende Lijster in den i tuin geeft nog meer genot dan een f Nachtegaal", en dat is waar. 16 jan. '70 A. B. WIGMAN l Als de staking doorgaat, zal de pro- duktie volgende week'tot een minimum moeten worden teruggebracht. Hierbij kan worden aangetekend, dat het na een herstel van de normale kolenaanvoer gewoonlijk een tot twee weken duurt voor de produktie ook weer op het normale niveau is terugge bracht. Het directorium van de Belgische kolenindustrie heeft bekendgemaakt, dat de staking in de mijnen van Be ringen, Waterschei, Winterslag, Zol der en Eisden tot op heden een pro- duktieverlies van circa 285.000 ton tot gevolg heeft gehad. Bij de mijnen zelf blijft het rustig. Alleen uit Houthalen werd dinsdag een incident gemeld Daar werd een werk willige van de mijn te Eisden ernstig gewond bij een vechtpartij. O itMRftMiHmiiiiiUHimmMMuiumittfcitininitituiuttiiiiiuuitMiu £)e koninklijke Nederlandse Textielunie le Hengelo (6000 man personeel) zal 600 man ontslaan. Aan de regering is gevraagd om een ruggesteun voor de financiering van de toppen in de kosten welke er in de komende imianden /uilen optreden. Aangezien het concern voor meer dan 75 procent rendabel is hoopt men aan het einde van 1970 niet alleen dc kre dieten te kunnen terugbetalen, maar ook de gewenste rentabiliteit te heb ben hersteld De ontslagen zullen vab len in Enschede bij J. F-. Scholten en NIJMEGEN Prinses Irene en prins Carel Hugo zijn in ons land aan gekomen. Zoals wij eerder meldden zal prinses Irene omstreeks 25 januari in het Nijn-eegse Sint Radhoudzieken- huis haar eerste kind ter wereld bren gen. De baby zal ongeveer een weck na de. geboorte in een van de verblijven vat* de familie Bourbon Parma in Frankrijk worden gedoopt. Daarbij zurten alleen naaste familieleden aan wezig zijn. 0 - 0 0 0 0 Zonen N.V.. alsmede bij de bedrijven van het concern in Haaksbergen, en met name in de sectoren huishoudtex- tiel en overhemdstoffen. De regering is in december van tyet vorig jaar van de problemen bij het concern op de hoogte gesteld en even eens zijn de moeilijkheden in genoemde sectoren besproken met de voorzitters van de drie werknemersorganisaties in de textielindustrie, de ..Eendracht", „Unitas" cn St. Lambertus. Het ge sprek met de voorzitters van deze werknemersorganisaties wordt vandaag (vrijdag) voortgezet. De raad van bestuur van dc Ko ninklijke Nederlandse Textielunie hoopt dat in februari de regering haar bereid heid zal bekend maken om via de Na tionale Investeringsbank een bepaald krediet ter beschikking te stellen. Om trent de omvang van dit krediet kon men ons nog geen inlichtingen geven. Het is echter zeker geen 52 miljoen, zelfs geen schaduw of schijn daarvan zoals een weekblad heeft gemeld, zo deelde de heer R. J. Wissink, lid van de raad van bestuur van de KNTU ons mee. 1 De moeilijk57c«ien in de mishoudlex- tiel en de «fp crhemdenstoffenafdeling kwamen in do'eljveede helft van het vo rig jaar tot ]*j ing hetgeen lol gevolg had dat de ,,v. ïen van geleidelijkheid" welke het coi Vern wilde volgen om tot rentabiliteit te komen moesten worden verlaten. Er diende, zo was de opvat ting van de raad van bestuur, maar eens rigourieus te worden ingegrepen teneinde het gehele concern op een ren dabele lijn te zetten. Het huidige sane ringsplan is noodzakelijk, ongeacht de beslissing van de regering. Verwacht wordt dat een zeker deel van de 600 textielmcnsen in Twente, waar de arbeidsmarkt overspannen is, zal kunnen worden geplaatst. Voor de ouderen echter wordt gevreesd dat zij moeilijk meer aan de slag zullen ko men. Zie verder pagina 2. DEN HAAG Tussen de regering en de scheepswerven, die inv aanmerking komen voor een fusie met Verolme, bestaat op de belangrijkste punten ernstig verschil van mening. De betrokken werven, met Rijn-Schelde als voornaamste, zullen niet aan een bundeling van de Nederlandse scheepsbouw meewerken, wanneer niet aan hun wensen wordt voldaan. LAGOS Donderdag heeft generaal Effiong, plaatsvervanger van de Biaf- raanse leider Ojoekwoe, in l.agos de officiële overgave op papier bevestigd. Op de foto: Effiong wordt bij de Dodan kazerne begroet door de Nigeriaanse leider, generaal Gowon l (Voor uitgebreid nieuws over Nigeria en de ontwikkelingen aldaar zie men elders in dit blad) SCHIPHOL Er is een reële mogelijkheid voor een KLM-lijn via Siberië naar Tokio, zo heeft de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer M. J. Key- zer. gistermiddag meegedeeld op Schiphol, tijdens een persexcursie ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van de Rijksluchtvaartdienst. LONDEN Het socialistische parlementslid James Owen is onder beschuldiging van spionage in Londen gearresteerd. In deze van de politie af komstige mededeling is niet gezegd voor welke land Owen zou hebben ge spioneerd. Owen was de afgevaardigde van een kiesdistrict in het noordoosten van Engeland, en wel sinds 1,954. Hij is lang een van de leiders van de Britse Coöperatieve beweging, de Co-Op ge weest, 68 jaar oud, getrouwd en vader van twee kinderen. i Het is bekend dat hij ijvert voor nauwere handelsbetrekkingen tussen Oost en West. In 1966 bezocht hij de Sovjet-Unie als lid van een Britse landbouwdelegatie. CAIRO Het gezaghebbende Egyp tische blad ,.A1 Ahram" heeft Amerika er van beschuldigd, dat het gepoogd heeft de Arabische topconferentie van vorige maand in Rabat te doen misluk ken. Blijkens een geheim document van 1 december jl. zouden Amerikaanse di plomaten in de Arabische staten en in enige andere hoofdsteden van minister van Buitenlandse Zaken Rogers op dracht hebben gekregen, te voorkomen, dat er te Rabat resoluties zouden Wor den aangenomen, die onaanvaardbaar voor de VS zouden zijn. De hoofdredacteur van „Al Ahram" schreef niet te kunnen -bewijzen, dat het bewuste stuk echt is, maar hij achtte dit wel waarschijnlijk, „Gezien het feit dat de inhoud ervan overeenkomt met het Amerikaanse standpunt". f*j8d mm DEN HAAG De vaste Tweedekamercommissie voor buitenlandse zaken is donderdagmiddag bijeengekomen om door minister Luns (voorgrond) te worden geïnformeerd omtrent de jongste ontwikkeling inzake de hulpverle ning aan de slachtoffers van het drama in Biafra. GIETEN Het gemeentebestuur van Gieten maakt zich ernstig zorgen over het gebruik van verdovende mid delen door de jeugd. Het bestuur van de Stichting Jeugdwerk Gieten Gassel- te gaat strenge maatregelen nemen om te voorkomen, dat in de jeugdso- ciëteit „House of the rising sun" door de jeugd deze middelen worden ge bruikt of verhandeld. Een gedeelte van de jeugd, niet al leen uit Gieten, maar vöbral uit omlig gende plaatsen, die deze jeugd-socië- teit bezoekt, heet het vertrouwen van het bestuur in ergerlijke mate be schaamd. Niet alleen in Gieten, maar in meer plaatsen in de provincie Drente is het gebruik en het verhandelen van verdo vende middelen toegenomen. In Assen zijn een 22-jarige jongeman en een 25-jarig meisje in een zieken huis opgenomen daar zij te veel lsd hadden gebruikt. Deze gevallen kwa men aan het licht, nadat zij waren aangehouden in verband met een in braak in een schoenenzaak in Assen. De jongeman zakte op het bureau van politie in elkaar en was niet meer in staat te lopen. BRUSSEL De Belgische minister van Openbare W'erken, Jos de Saeger, die dinsdag ontslag vroeg wegens me ningsverschillen over de havenpoli- tlek, Jieeft kennelijk zijn ontslagaan vrage ingetrokken. Eerste-minister Eyskens heeft van ochtend verklaard, dat De Saeger zal deelnemen aan de wekelijkse kabinets vergadering. „Alle twijfels worden weg genomen", zo zei hij. Donderdagmiddag had hij ver klaard. dat als vrijdag voor tien uur een oplossing was gevonden, de Saeger normaal aan de kabinetsraad zou kun nen deelnemen. De staatssecretaris merkte op dat 9lie route bijzonder aantrekkelijk is doordat haar lengte korter is dan die van de lijnen over het gebied van de Noordpool en om de Zuid. Hij herin nerde eraan dat hij daarover het vori ge jaar een beginselovereenkomst met de Sovjet-Unie heeft gesloten. Een zaak die voortdurende aandacht vraagt is de verhouding tussen gere geld en ongeregeld luchtverkeer. Het aantal passagiers op Schiphol in het ge regeld Europese luchtverkeer nam in de eerste negen maanden van 1969 toe met 14 procent, vergeleken met de overeenkomstige periode in 1968. Hel ongeregelde Europese verkeer vertoon de echter een stijging van 47 procent. In het inter-continentale geregelde luchtverkeer steeg het aantal passa giers op Schiphol in de eerste negen maanden van 1969 met 10 procent, in het inter-continentale ongeregelde lucht verkeer met een explosieve groei van 84 pet. De staatssecretaris noemde dit een indrukwekkende ontwikkeling. De kern vraag is, of de overheid bij het onge regelde luchtverkeer regelend moet op treden. Zijn antwoord is zonder aarze ling: ja. „Wij kunnen het ons niet ver oorloven de opmars van het ongeregel de luchtverkeer ongebreideld over ons heen te laten gaan. Met beperkende bepalingen voor het ongeregelde ver keer beschermt hij het openbare ver voer en dus het publiek", zo zei hij. De enige voorwaarde die de Neder landse overheid aan het ongeregelde verkeer in Europa stelt is, dat de prijs daarvan tenminste 60 procent moet zijn van het z.g. kale reistarief van de IATA. Het overgrote deel van de z.g. a lies-in begrepen luchtreizen in Europa wordt uitgevoerd tegen prijzen die ver en ver boven dit minimum liggen, zo zei hij. De geregelde luchtvaart voelt zich echter bedreigd door de snelle groei van de ongeregelde broeders. Die bedrei ging wordt het sterkst gevoeld op de Xoordatlantische route doordat er een krachtige groep ongeregelde luchtvaart maatschappijen in de Ver. Staten be staat. De positie van het Verolnic-con- cern zou daardoor opnieuw in de lucht komen te hangen. Het geschil spitst zich toe op de vol gende punten: 0 voortzetten van de bouw van mam moettankers; medezeggenschap van het perso neel; verhoging steun met hogere rente overbrugging. De regering vindt dat Verolme en de NDSM binnen het nieuw te vormen grote scheepsbouwconcern moetën voortgaan met de bouw van mammoet tankers. De overheid heeft Verolme ten koste van 130 miljoen gulden ge holpen aan faciliteiten voor dit soort werk. De mogelijke fusiepartners zijn niet bereid aan deze eis tegemoet te ko men. Zij vinden de bouw van mam moeten in ons land een veel te riskante onderneming en met de voorbeelden van de NDSM en Verolme voor ogen weigeren zij zich in een avontuur te storten. De werven kanten zich eveneens scherp tegen de opvatting van de rege ring dat de vakbeweging vertegenwoor digd moet zijn in de raad van be stuur van de nieuw te vormen onder neming. Aan de eis een regerings vertegenwoordiger in de leiding op te nemen, tillen zii minder zwaar wan neer tenminste de staat een aanzien lijk bedrag in dit bedrijf zou steken. De verhoging van de rente-overbrug ging voor de scheepsbouw wil de re gering niet los zien van een vergaande integratie van deze bedrijfstak. Voor de werfindustrie is deze koppeling on aanvaardbaar. Intussen oefent het kabihet sterke druk uit op de betrokken oliemaat schappijen om de -verliezen, die Verol me op de mammoettankers lijdt, te helpen verkleinen. Er gaat veel be lastinggeld in deze schepen zitten en de oliemaatschappijen zijn bevreesd voor gezichtsverlies tegenover de be lastingbetalende consument. NEW YORK Unicef, het kinder noodfonds van de VN, heeft dringend geld nodig om de stroom \an voedsel en medicamenten naar de door oorlog geteisterde gebieden in Nigeria in stand te houden. Dit heeft de directeur van Unicef. Henri Uabouisse. gezegd. Hij voegde eraan toe. dat Unicef hoopt de stroom te kunnen uitbreiden, maar er waren ..tegenstrijdige ramingen om trent de grootte van dc behoeften". Labouisse is dónderdag uit New York naar Lagos vertrokken. Hi zei ook nog, dat er helaas geen twijfel bestaal over het leed van de bevolking in de oorlogszone. Unicef heeft in het Kader^ van de hulp aan Nigeria in de afgelopen twee jaar meer dan 50 miljoen kilo voedsel, medicamenten en andere goederen naar Nigeria doen verzenden Tot dusver zijn giften cn toezeggin gen gedaan voor een totale waarde '•an 18 miljoen dollar. ADVERTENTIE In ons restaurant specialiteiten en menu's vanaf 8,— (inch). Iedere zondag thee-dansant. Van onze weerkundige medewerker) In Noord-Europa heeft zich een groot vorstgebied gevormd. Uitlo pers ervan reiken tot over Noord- west-Duitsland, waar in de komen de nachten evenals in Denemarken 7 tot 12 graden vorst verwacht wordt. Helsinki meldde vanmorgen 1-18 graden C. 5 Veel stations in Noord-Europa melden sneeuwval bij een harde g oostenwind. Het winterweer doet i zich voor in en aan de zuidrand van 5 een krachtig hogedrukgebied boven j Scandinavië (1035 millibar), dat daar de komende vier tot vijf da gen wel zal blijven. Een koude re gendepressie uit Engeland geeft in ons land een complicatie, waar door hier aanvankelijk nog geen kou-inval tot stand komt. Toch ver wachten wij dit weekeind in Gelder land geleidelijk aan wat kouder rccer, met. de mogelijkheid van lichte vorst in de nacht. Het is nog niet zeker of de regen die er mo menteel valt zal overgaan in sneeuw. Weersverwachting \an het KNMI van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur: In het noorden van het land plaat selijk sneeuw. Matige tot krachtige wind tussen oost cn noordoost. Tem peraturen om het vriespunt tot lich te vorst. In het zuiden van het land tijdelijk regen of motregen cn plaat selijk mist. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en noordwest. Iets kouder.

De Vallei | 1970 | | pagina 1