Veenendaals dagblad Nigeria stemt toe in medische hulp Luns wil wel naar Nigeria Buiten PvdA -congres wil gekozen burgemeester Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Maansteen 4 dagen in Rotterdam Lithografieën van Beatle verwijderd Boer die agent neerschoot sloe*> hand aan zichzelf mimmn Vrouw (78) verjaagt twee overvallers Achterstand woningbouw- programma stelt Kamer diep teleur Kouder weekeind GEEN VOEDSEL NODIG, ALDUS LAGOS Museum bezet Amsterdam in Bijzondere post(duiven)- zegel onder de hamer in Den Haag 7 J School gesloten wegens griep Eerste rabarber \elissen spreekt ook met banken en oliemaatschappijen over positie scheepsbouw Voor tweede maal nieuw li art GENÉVE - Het comité van het internationale rode kruis !n Genève heeft bekendgemaakt, dat de organisatie toe stemming van de Nigeriaanse regering in Lagos heeft gekregen, volgende week 21 ton medicamenten naar Nigeria te vliegen. VOOR GESPREK OVER HULPVERLENING OUDERWETS LEKKER Parasiet GENOEG GENOCIDE TERUG SA BELEGERISG IS SCHVIR REERSISK WIL: Vóór verkiezingen afschaffing van opkomstplicht ONDANKS PISTOOL Nummers in oren van huisdieren Voorzitters drie vakcentrales naar de West VAN DEN DOEI. WIL INTERPELLATIE ZORGEN TEGENVALLER Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Teief. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600 Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 17 JANUARI 1-970 - 44e JAARGANG no. 14 Een Deens chartervliegtuig dat momenteel in Malta is, wordt maandag in de Ni geriaanse hoofdstad verwacht met 10 ton medicamenten aan boord. Later op de dag zal een tweede vliegtuig uit Genève in Lagos aankomen, met 11 ton aan boord. Het is niet bekend of de regering in Lagos of het Nigeriaanse Rode Kruis voor de verdere verzending en verdeling zal zorgen. DEN HAAG Na afloop van de we kelijkse ministerraad heeft premier De .long gezegd dal minister Luns bereid is naar Nigeria te gaan om over hulp verlening te praten. Minister Luns zou volgens premier De Jong in Lagos hetstandpunt van de veertien landen van de zogenaamde Haagse groep die in Genève vergadert over hulpverlening aan de oorlogsslacht offers in Nigeria, willen bepleiten. Voorwaarde is dan wel dat deze veer tien landen tot deze missie zouddn be sluiten. Mr. Luns zal, indien nodig, daarvoor zijn reis naar Bulgarije uit stellen. Hij was van plan morgen naar de Bulgaarse hoofdstad Sofia te vertrek ken. Er was gisteravond nog geen «prake van uitstel van bezoek. De Verenigde Naties zijn op de hoogte gebracht van de bijeenkomst van de veertien landen in Genève. Het is best mogelijk dat sommige landen van de VN geïrriteerd worden door dit initiatief, maar dat is niet onze grootste zorg, zei premier De Jong gisteren. De Nigeriaanse minister van voor lichting, Anthony Enahore, heeft giste ren meegedeeld dat er geen onmiddel lijke behoefte aan voedselvluchten is. Er is nog dertienduizend ton aan voedsel voorradig. Over drie maanden is de noodtoestand afgelopen, voorspelde de minister. ADVERTENTIE Vermoedelijk hebben we mede aan de mooie, droge zomer van 1969 te danken, dat er weinig reeën ondermijnd bleken door onzichtbare aanvreting, die in een verder sta dium voert tot verkwijnen, aftake len, verval en uiteindelijke dood van het dier. Nu en dan heb ik zo'n vermagerd, triest exemplaar aan getroffen met verwarde borstelige dos, te langzame haarwisselingeen slechte gewei-was. Soms onthulden de scherpe kijkglazen van de Zeiss zuchtige gezwellen aan kop, hals en borst, allemaal tekenen,,dat het ree aangetast is door de leverbot. In de meeste gevallen geeft dan eeq, snel en zeker genadeschot de enige oplossing. Het aantreffen van dood reewild (z.g. valwild) in het veld vormt een aanwijzing, dat de ziekte reeds ernstige uitbreiding heeft ver kregen. De serieuze eigenaar van het revier laat op zulke kadavers sectie verrichten door de veearts, want hij kent de leverbot heel goed uit de praktijk, daar zij ook parasi teert op schapen, koeien en varkens. Komen er in het jachtgebied wilde zwijnen voor, dan ivordt de kans op het vinden van zieke dieren veel ge ringer; ook vos en kraai behoren tot de opruimers. De ontwikkeling van deze gevaarlijke, kleine klaplo pers (slechts 25 a 30 mm lang en 13 mm breed) geschiedt via een slak je en heeft een merkwaardige cy clus. Door de grote Leuckart werd de biologie ervan ontdekt en be schreven; ge kunt die in een mo dern dierkundeboek nalezen. De veterinaire wetenschap heeft gelei delijk middelen en wegen ter be strijding van de leverbot bij ons vee ontdekt, doch die zijn helaas voor de vrije bewoners van de wildbaan niet ter beschikkingal staat men daar toch niet helemaal onmachtig tegenover het kwaad. Dit zullen we in een der e.v. nummers nader be kijken. MiuiiinwmuiiiiiMUimM'mMMMuiiiHMiiummmuMiiiHiuHiHiu 17 jan. '70 A. B. WIGMAN De gezamenlijke kerkelijke hulporga nisatie (JCA) heeft, vanaf het Portu gese eiland Sao Tomé. drie „clandestie ne" vluchten boven Biafra gemaakt in de afgelopen twee dagen. Dit is in een Noorse televisie-uitzending vanuit Sao Tomé bekendgemaakt. De bedoeling van deze vluchten was. om via de radio contact te maken met de Nigeriaanse autoriteiten in het ver overde gebied, en hun dan te vragen om toestemming om de hulpvluchten te mogen vervolgen. De toestellen hadden geen voedsel voorraad aan boord. Een van degenen die de vluchten had meegemaakt, Elias Berge van de JCA, zei in de uitzending dat. hij goede hoop had dat men van de Nigerianen toe stemming zou krijgen om de luchtbrug van Sao Tomé naar Biafra weer te be vliegen. Op Sao Tomé, zei hij. stonden 14 machines gereed, volgeladen met voedsel. Ruim zevenhonderdduizend mensen in het vroegere Biafra worden op het ogenblik door het Nigeriaanse Rode Kruis van voedsel voorzien. Er bestaat geen onmiddellijke behoefte aan voed selvluchten. Dit heeft Anthony Enahore, de Nigeriaanse minister van voorlich ting gisteren in Lagos gezegd. Enahore zei dat het Nigeriaanse Rode Kruis nu nog ongeveer dertienduizend ton aan voedselvoorraden beschikbaar heeft. Het transportprobleem was vol gens hem op het ogenblik het meest ur gent. Naar zijn schatting zal de noodtoe stand binnen drie maanden zijn afgelo pen. „Dan kan met het algehele herstel van het land een begin worden ge maakt", aldus de Nigeriaanse minister van voorlichting. Kolonel-vlieger Leonard Chesshire, de Britse oorlogsheld van de bommenwer pers van de R.A.F.. en zijn vrouw arri veerden gisteren per vliegtuig in Lagos, maar hun werd de toegang tot Nigeria ontzegd. Zowel door de heer als door mevrouw Chesshire wordt sociaal werk en huma nitair werk verricht, en zij invaren naar Lagos gegaan, verbod of niet, om te trachten daar wat te kunnen gaan doen voor de oorlogsslachtoffers. Zij zijn op het vliegtuig naar Khartoem gezet. Een groep internationale waarnemers heeft een rapport uitgegeven, waarin zjj verklaart geen bewijzen van geno cide na de capitulatie van Biafra gevon den te hebben, maar toen hun op een persconferentie het vuur aan de schenen gelegd werd gaven zij toe er ook niet erg naar gezocht te hebben. Zij verklaarden slechts drie uur in Owerri geweest te zijn voordat zij we gens dringend beraad moesten terug keren. Ook waren zij niet ten noorden van Owerri geweest omdat militairen nog steeds bezig waren de wegen te zui veren. De meeste van de acht waarnemers uit vier landen waren vorige week za terdag naar Port Harcourt gegaan, waar zij zich in twee groepen hadden ge splitst. Eén ging naar Owerri en is maandag in Lagos teruggekeerd. De andere is dinsdag teruggekomen. Gevraagd naar de voedselsituatie in Biafra zei. de Canadese brigade-gene raal John Drewry: „Zij die zo stom zijn van het voedsel weg te trekken, lijden honger. Er is voedsel genoeg dat zij de eerste 72 uur niet zullen sterven". Hij vertelde dat or in Port Harcourt een voldoende voorraad van voedsel is met een hoog proteïnegehalte. In het rapport stond dat de waarne mers geen bewijzen van genocide in de nieuw bevrijde gebieden hadden gezien of gehoord. De waarnemers hebben ge sproken met vluchtelingen in Aba. Mbawsi, Okpuala, Umudiki, Obiakibi en Owerri (plaatsen welke aan de rand varf Biafra liggen). Met uitzondering van de mensen in Owerri en omgeving scheen hun lichamelijke toestand goed te zijn. Dit werd bevestigd bij een gesprek met een lid van een Amerikaanse hulp groep in Aba en een dokter in Umudiki. „De vluchtelingen, die in Owerri wer den gezien en die op de weg van Owerri naar Aba liepen, waren er niet zo goed aan toe. Er waren tekenen van onder voeding bij sofnmigé kinderen, maar niet van zeer ernstige aard Kolonel Douglas Cairns van Groot- Brittannië zei dat de ploeg binnen een paar dagen naar het oorlogsgebied zou terugkeren om de zaken beter te bekij ken. De ploeg zal worden vergezeld door een vertegenwoordiger van de Ver. Naties, Nigeria had de waarnemers 16 maan den geleden uitgenodigd naar aanleiding van de beschuldigingen van genocide. Zes en dertig verschillende leden die bij toerbeurt dienst deden hebben allen in talrijke rapporten neergelegd, dat zij geen bewijzen van genocide hadden aangetroffen. Volgens deze rapporten hadden de Nigeriaanse soldaten op een paar uitzonderingen na de militaire ge dragscode stipt opgevolgd» AMSTERDAM Enkele tientallen kunstenaars hebben gisteravond de hal van het Stedelijk Museum in Amster dam bezet uit protest tegen de verwijde ring van de BBK-actiestand uit de ten toonstelling van de Amsterdamse kun stenaarswerkgroep in de nieuwe vleugel van het museum. Zij bleven in het ge bouw achter, na de opening van een tentoonstelling van de Amerikaan Ol denburg. BBK-secretaris Ernst Vijlbrief zei gis teravond dal men niet zou vertrekken, voordat de BBK-stand weer op de ten toonstelling terug zou zijn. Één van de bezetters vertelde in een telefoongesprek, dat er een „grote hoe veelheid" voedsel is. ROTTERDAM Voor het eerst zal binnenkort een stukje Maan in Nederland te zien zijn. liet door de Apollo 11 meegebrachte stuk rots zal het centrum zijn van een ten toonstelling gewijd aan ruimtevaart. De tentoonsteiing duurt maar vier dagen, van 29 januari tot en met 1 februari in de Rivièra Hal in Rot terdam. De collectie ruimtecapsules, ruim- tepakken-, grote modellen van ruim tevaartuigen en stereofoto's wordt gebracht onder auspiciën van de ge meente Rotterdam en in samenwer king met de Amerikaanse ambassa de. De maansteen is een deel van ?en stuk rots dat voor onderzoek is ge spleten. Zowel het oppervlak als de binnenkant van het gesteente is te zien. De ruimtepakken zijn van de astronauten Young en Collins. Op de tentoonstelling georgani seerd door World Exhibitions Centre zal een vraag- en antwoord- machine de bezoekers ten dienste staan. Filnis van maan vluchten en hon derden grote foto's zorgen voor een informatieprogramma van hoge kwa liteit op alle uren van de tentoon-, stelling. VlttffliaillltlflftlUMtfMfltl HHHIHHOIMIIM HtHHHIffCT GRONINGEN .De burgerij moet haar burgemeester zelf kiezen. Deze uit spraak is gisteravond met grote meerderheid in Groningen gedaan door het PvdA-congres na een verrassend kort debat. Er waren wel vdofstellen om deze kwestie nog maar eens grondig in studie te nemen of om de burgemeester door de gemeenteraad te laten kiezen, maar geen daarvan kreeg veel steun. Wij mogen niet achter de ontwikke ling aanlopen, zei mr. "Vrolijk bij zijn verdediging van het voorstel van het partijbestuur dat als eerste werd be handeld bij het nieuwe gemeenteprogram van de PvdA. De voorzitter van de Party van de Ar beid, dr. A. V ondeling, heeft gisteren bjj de opening van het Groningse congres het verwijt van de hand gewezen dat de PvdA hel land onregeerbaar zou maken. ..Wij weten heel goed, dat wij de beste verkiezingen maakten toen wij in de re gering zaten. Maar deze partij van Bur ger. Van Heuven Goedhart. Schermer- horn, Drees. Lieftdnck, Manaholt, Suur- hoff. Donker, Samkalden en Den Uyl, die partij van regeerders, is niet beschik baar voor losse, onverplichte afspraak jes. Daar zijn wij te trots en te degelfjk Detective/s ver wijderen in Londen een van de steendrukken van Beatle John Lennon van de muur van de Londense kunst galerij, die aanstootgevend werd geacht. Lennon exposeert 14 lithografieën van zichzelf en zijn vrouw de Japanse Yoko Ono. O EUPEN Een 42-jarige boer. Leo Maraite. in een gehucht nabtf Atzerath in de omgeving van Sankt Veith in de Belgische Ardennen, die een agent had doodge schoten, heeft zichzelf gisteravond gedood. HU werd in zyn huis door 30 ryks- wachters belegerd. Hij trok zich in een schuur terug, na dat hij in de nacht van donderdag op vrijdag met twee schoten uit zijn kara bijn een hulppolitieagent van Atzerath had neergeschoten. De 46 jaar oude agent werd door een schot in het hoofd getroffen. Hij over leed in een Luiks ziekenhuis. Het drama begon donderdagmiddag. Een deurwaarder verscheen toen met een dwangbevel op de boerderij van Ma raite. De boer, die niet wilde betalen, schold de deurwaarder uit en sloeg hem. De' deurwaarder kwam twee uur la ter terug met een agent en met de com mandant van de gendarmerie. Daarop loste de boer twee schoten, waarna hij een schuur invluchtte. Hij nam zijn vijf tienjarige zoon mee als gijzelaar. Twee andere jongens, van vijf en zestien jaar. bleven bij hun moeder op DEN HAAG De minister van Bin nenlandse Zaken mr. Beernink zal alles doen wat in zyn vermogen ligt om nog voor de komende verkiezingen de op komstplicht af te schaffen. Hij zegt dit in antwoord op opmer kingen van Kamerleden over het wets voorstel dat beoogt de verplichting, zich naar een stembureau te begeven, af te schaffen. De minister ziet de afschaffing van de opkomstplicht als een op zichzelf staande zaak. die geenszins inmpliceert dat hij ook heeft besloten voorstellen in te dienen die betrekking hebben op het stelsel van de evenredige vertegen woordiging. Hij gelooft niet dat bij het verdwijnen van de opkomstplicht de kiezers zullen worden misbruikt door groepen die over grote publiciteitsmo- gelijkheden beschikken. De praktijk heeft laten zien dat de parlementaire democratie niet staat of valt met invoe ring of handhaving van een wettelijke verschijningsplicht voor de kiezers, al dus mr. Beernink. de boerderij. De vrouw verliet later in de nacht het huis. De neergeschoten agent en Maraite waren huren. De hele vrijdag probeer den dertig Rijkswachters de man te ar resteren. Het enige resultaat was dat de hardnekkige boer zijn zoontje uit de schuur liet komen. Gisteravond sloeg hij de hand aan zichzelf. Sonicf, j]2arolin jperi Z fi. li. W,*** fmm. L«B: *UL te, TöjaiM* - "SET3 Vfctó.S* i. 8 WOWf* !'<t/ f r% LW H ./.cm /f#* A zx+'f y» voor. Daarvoor hebben wij onze begin selen te lief. Wij willen zijn, niet schij nen". Dr. Vondeling erkende dat niet ieder een gelukkig is met het afwijzen van de KVP door de PvdA. Hij lichtte toe: „De ervaringen in '58 en '66 deden ons de bezwaren en gevaren van een samen werking met een confessionele partij als de KVP scherper leren zien. Een partij die zich zo lang heeft ver zet tegen de echtscheiding en tegelijker tijd zo gemakkelijk partnerruil bedreef, daaraan is een steekje los. Het zal ons niet voor de derde keer gebeuren". Opnieuw werd gesteld dat de PvdA wil weten waar zij met D '66 aan toe is. ..Wij willen een ander beleid in dit land. Graag met U, desnoods zonder U1', al dus drs. Den Uyl. Twee nieuwe leden zijn in het partij bestuur gekozen in de vacatures, ont staan door het aftreden van mevrouw Irene Vorrink, die lid van de Eerste Kamer is geworden en J. Koopman, die naar het buitenland is vertrokken. Gekozen zijn K. L. Roskam en K. Kolthoff, beiden vertegenwoordigers van „Nieuw Links". Deze stroming heeft, tien vertegen woordigers in het 21 léden tellende par tijbestuur. Voordien zaten er negen ..Nieuw- Linksers" in het partijbestuur. Door het vertrek van mevr. Irene Vorrink was dit op acht gekomen. ZWOLLE De deuren van de lagere Avercampschool in het Overijsselse Kam zijn door de griep gesloten. Het grootste deel van de leerlingen ligt met griep in bed. Na overleg met de schoolarts be sloot men de overige leerlingen thuis te laten en de school tijdelijk te sluiten. Maandag zal worden bekeken of de schóól weer open kan. TEGELEN Een man en een vrouw waarschijniyk buitenlanders hebben gistermiddag een mislukte roogoverval gepleegd op de 78-jarige mevrouw P. I^eenen in Tegelen. De vrouw die inwoont bij haar zoon, een taxi-ondernemer, was alleen thuis. Om half drie gistermiddag drongen de man en de vrouw het taxibedrijf bin nen. Onder bedreiging van een pistool eisten zij geld. i Dank zij het verzet van de vrouw sloe gen de béide overvallers, die nog tever geefs hebben geprobeerd haar met een handdoek te wurgen, tenslotte op de vlucht. Er wordt niets vermist. DEN HAAG De dierenbescherming gaat het verdwijnen van huisdieren - door weglopen of door stelen - aanpak ken. Voor ongeveer een tientje kan elke honde- en kattebezitter zijn dier een cijfercombinatie in een oorschelp laten tatoeëren. Vinders van een loslopende kat of hond hoeven alleen maar naar het hoofd kantoor van de dierenbescherming te bellen om de eigenaar van het dier te achterhalen. UTRECHT De voorzitters van de drie vakcentrales, de heren Kloos (NW), Mertens (NKV) en Lanser (CNV), ver trekken dinsdag voor een reis van drie weken naar Suriname en de Nederland se Antillen. Zij maken de reis op uitno diging van de Nederlandse regering en zullen over hun bevindingen aan haar verslag uitbrengen. DEN HAAG Op 26 en 27 januari wordt bij veilinghouder Van Dieten in Den Haag een deel van de grote col lectie van de overleden Delftse filate list K. Viehoff geveild. Op de foto een z.g. pigeongram, een brief die wereb vervoerd door een postduivendienst, die van 1896-1902 de postverbinding on derhield tussen de Barrière-Eilanden en Auckland Nieuw-ZeelandVan dit zeer zeldzame stuk zijn slechts enkele exemplaren bekend. GRUBBENVORST Op de coöpera tieve groenteveiling in Grubbenvorst is gisteren de eerste rabarber aangevoerd. Deze primeur kwam ongeveer veertien dagen voeger dan het vorig jaar. De tuinder Bovendeert uit Ospel zorg- de voor deze primeur die door een groen- tengrossier uit Arnhem werd gekocht voor 2,10 per kg. DEN HAAG Naar de mening van het Pv.d.A-Kamerlid drs. J. van den Poel is de positie van minister ir. W. F. Schut (volkshuisvesting) „onhoud baar" geworden, nu voorlopige 'cij fers van het CBS hebben aangetoond, dat het oorspronkelijk vastgestelde woningbouwprogramma in 1969 niet is gehaald. Dat niet is voldaan aan dit program ma. is, aldus de heer Van den Doel. „bijzonder naar" voor de woningzoe kenden en de krotbewoners. Drs. Van den Doel heeft bij het presidium van de Kamer het verzoek ingediend om minister Schut op de kortst mogelijke termijn hierover te mogen interpelle ren. Wanneer de Kamer dit verzoek in willigt hoopt de heer Van den Doel de ze interpellatie te mogen houden eind deze maand of begin februari. De voorlopige cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek over de woningbouw zijn de na-volgende: in aanbouw genomen in 1969: 120.775 woningen, en in 1968 127.653 woningen: in 1969 voltooide woningen 123.080 en in het daaraan voorafgaande jaar 122.773. Op 1 januari jl. waren in aan bouw 145.410 woningen tegen 148.880 woningen op eind december 1968. Vrijwel alle woningbouwdeskundigen in de Tweede Kamer zijn hevig teleur gesteld. Vooral over het gering aantal in aanbouw gnomen woningen (120.775) maakt de Kamer zich ernstig zorgen. De meeste leden van de vaste com missie voor volkshuisvesting laken het optimisme van minister Schut, die begin deze week voor de televisie nog ver klaarde dat hij de cijfers over '69 zonder pessimisme tegemoet zag. Het Eerste Kamerlid Lankhorst (p.s.p.) wil om de woningbouw veilig te stellen een speciaal fonds oprichten zoals dat ook voor de wegenbouw be staat. Volgende week dinsdag zal hij dit plan In de Eerste Kamer lanceren, die dan de begroting voor volkshuis vesting behandelt. Mr. Aanties» (ARP) voorzitter van de vaste /commissie voor volkshuisvesting en partijgenoot van minister Schut. boudir nog c&o s,ag om de arm. „Ik ken nóg i^iet alle cijfers". Wel juicht hij de interpellatie-Van den Doel toe. „Het is belangrijk dat de minister zich ten over staan Van dfi- I£arueryover de nu bekend geworden cijfers verantwoordt". Aldus de heer Aantjes. Ook de C.H.U. is waarschijnlijk voor de interpellatie. Het Kamerlid Van der Peijl noemde de cijfers zeer teleur stellend. De heer Nypels (D'66), con stateerde gisteren bitter dat het nu al het tweede ochtereenvolgende jaar is dat minister Schut zfln woningbouw- programma niet realiseert. Ir. Cornelisse (k.v.p.) beschouwt de nu bekend geworden cijfers als een ernstige tegenvaller. Hij heeft echter begrip voor de problemen van minister Schut door een krappe arbeids- en ka pitaalmarkt en het slechte weer van eind 1969. Ook in het 1968 lag het aantal werkelijk gereed gekomen woningen ver onder de verwachte 125.000. Het tekort (2300) zou, zo verklaarde minister Schut begin vorig jaar in de Kamer, beslist worde ningelopen in de loop van 1969 Verscheidene Kamerleden zijn van plan de minister met deze te optimistische uitspraak t confronteren. Het C.B.S. zal binnenkort nadere cijfers vrijgeven voor de verdeling van de woningen over de woningsectoï. premiesector en de vrije séctor. ANN ARBOR (Michigan) De 44- jarige Amerikaan Gerald Rector, die in maart vorig jaar het hart van een an der kreeg, heeft vrijdag in de medische kliniek van de universiteit van Ann Ar bor (Michigan) voor de tweede maal een harttransplantatie ondergaan. De direc teur van de kliniek, dr. William Hub bard, heeft meegedeeld dat de donor een 55-jarige vrouw was. De patiënt begon de vorige week ernstige afstotingsver schijnselen te vertonen. Daarom was men tot de nieuwe ingreep overgegaan DEN HAAG Minister Nelissen (economische zaken) spreekt niet alleen met de scheepsbouwers, maar ook met de banken en met de oliemaatschap pen over de fusie in de scheepsbouw- wereld. Dit deelde premier De Jong gistermiddag na afloop van de minister raad mee. Hij zei, dat de ministers nog geen enkel besluit hebben genomen, ook niet over het voornemen om de rente-over brugging te verhogen. „Dit laatste is een onderdeel van de gehele problematiek", aldus minister-president De Jong. De ministerraad heeft zich gisteren uitvoerig met Verolme bezig gehouden, maar hij is niet tot een afgeronde con clusie gekomen. De ministers zijn op de hoogte gebracht van de gang van zaken. In Den Haag verluidt dat het grote argument van de scheepsbouwers om eventueel de handen ineen te slaan, de internationale reputatie van ons land is. Wanneer Verolme niet meer aan zijn verplichtingen zou kunnen voldoen, zou hiermee de naam van de Nederlandse scheepsbouw zijn gemoeid. Premier De Jong wilde gisteren niet zeggen of dit argument in de onderhan delingen mee speelt. (Van onze weerkundige medewerker) d \nder invloed van een krachtig hogedrukgebied van 1040 milli- baar boven Noorwegen zal het dit weekeind in Gelderland kouder worden. We verwachten'in de nacht van zaterdag op zondag lichte vorst tussen 1 en 4 graden. De regen zal overgaan in (wellicht natte) sneeuw. De wind neemt nog wat toe uit oostelijke richtingen. Een nieuwe oceaandrepressie (965 milibaar) trekt op naar het zeege bied ten zuidwesten van Ierland, waardoor het koude weer ook begin volgende week zal voortduren. Ook deze koude golf is echter onstabiel, waadoor de kans op neerslag ook dan aanwezig is. In de nacht van zondag op maan dag krijgen we vermoedelijk mati ge vorst. è-

De Vallei | 1970 | | pagina 1