Massa-demonstratie in de residentie: Jongeren willen hulp aan Biafra er door drukken Actie tegen leden van parlement Vietnam Rode Kruis stuurt geld naar Nigeria Privé-hulpactie van Friese huisvrouw Economische groei kwam in V.S. tot stilstand Egyptische officieren ter dood veroordeeld Historische vondst in Jeruzalem Gering overschot op handelsbalans Rapport over zaak Wein reb Aan schietende inbreker 3V2 jaar opgelegd Tien koeien uit schuur gestolen Nieuwe minister president Libië Vulcaau actief BABY IN ZIJN WIEG GESTIKT Berg goederen naar Biafra Quarantaine na maanlanding is overbodig Buitenlanders gearresteerd in Athene UIT DE KERKEN NIET TRAGISCH IN BEVERWIJK Ziekenhuis zet klok terug, is mening N.Y.V. NIEUW COMMANDO NAVO-SMALDEEL ZATERDAG 17 JANUARI 1970 DEN HAAG Enkele duizenden leerlingen van scholen voor voortge zet onderwijs en werkende jongeren uit het gehele land hebben vrijdag morgen in Den Haag een demonstratie gehouden voor hulp aan Biafra. Ze lie pen in een stoet vanaf het Malieveld naar het Binnenhof, waarbij ze bor den en spandoeken mee droegen met teksten als: „wij praten, zij sterven", «Gowon, rechten van de mens?" en „•en dode Biafraan. het zal je kind maar wezen". Onderweg riepen ze leuzen als: „honger, honger" en „Go- won. moordenaar", welke laatste leu ze door de politie werd verboden. Op het Binnenhof wilde een delega tie van de demonstranten aan minis-, ter-president De Jong en minister Luns een petitie aanbieden, maar deze bleken niet aanwezig te zijn. In deze petitie wordt de Nederlandse regering gevraagd onmiddellijk voedsel te drop pen boven het hongergebied van Bia fra, ongeacht de weigering van de Ni- geriaanse regering en de gevaren die daaraan verbonden zijn. Verder vraagt men de Nederlandse regering een dringend beroep te doen op ande re regeringen om dit voorbeeld.te vol gen en een beroep te doen op de Ni- geriaanse regering om toelating van buitenlandse waarnemers in Biafra. De duizenden jongeren bleven aan vankelijk samenscholen voor het ge bouw van de Tweede Kamer. Een de legatie onder leiding van de Alkmaar- se leraar A. C. van Wickeren wilde daar per se de petitie aanbieden aan minister Luns of aan minister-president De Jong. Later verplaatste de menigte zich naar de overkant van het Binnen hof, waar volgens het Tweede-Kamer- lid( mr. M. van der Stoel, die voor de demonstranten wilde bemiddelen, mi nister Luns in een vergadering van de ministerraad was. De demonstratie heeft de politie weirtig problemen opgeleverd. Er werd één arrestatie verricht. Het be trof de 23-jarige J. A. M. uit Rijswijk, leerling van de school voor journalis tiek, die een proces-verbaal kreeg we gens onnodig opdringe en uitdagend ge drag. Enkele tientallen demonstranten, meest leerlingen van scholen in Vel- sen en omgeving, hebben een tocht gemaakt naar de Nigeriaanse ambas sade aan de Scheveningseweg in Den Haag. Ze hadden een doodkist bij zich, waarop de foto van een Bia- fraans kind was geplakt. De Nigeriaan se ambassadeur was niet aanwezig. Twee afgevaardigden van de beto gers werden in de ambassade binnen gelaten. Ze drongen er daar bij de drie Nigerianen die hen te woord stonden op aan dat Nigeria grote hoe veelheden voedsel naar het Biófraan- se gebied zou sturen. Ze kregen het mdvies hun verzoek schriftelijk aan de ambassadeur te doen. Vijf kwartier nadat de demonstran ten op het Binnenhof waren aangeko men, arriveerde minister Luns om even over half een eveneens op het Binnenhof. Terwijl de demonstranten volgens de organisatoren waren het er ongeveer achtduizend op het Binnenhof gescandeerd „actie, actie" riepen, sprak minister Luns in het ge bouw van het ministerie van Verkeer en Waterstaat met een delegatie van de demonstranten, bestaande uit de SAIGON Achtennegentig van de 137 Zuidvietnamesc afgevaardigden in het lagerhuis hebben een petitie gete kend waarin de regering wordt ver zocht wettelijke maatregelen te nemen tegen drie collega's die onlangs door president Ngoejen van Thieu werden beschuldigd van pro-communistische activiteit, zo is van de zijde van het huis vernomen. De petitie zal aan de regering worden toegezonden als 102 handtekeningen zijn verzameld, de driekwart meerder heid die nodig is om parlementaire on schendbaarheid op te heffen of arres tatie mogelijk te maken. De afgevaar digden zijn Tran Ngoc Tsjaoe. Hoang Ho en Pham The Troek. De volksverte genwoordiging bevond hen onlangs met meerderheid schuldig. AMSTERDAM Dc Amsterdamse rechtbank heeft de 22-jarige chauffeur Johnny N. uit de hoofdstad wegens vier diefstallen en bedreiging van een Wage- ningse politieagent met zijn pistool ver oordeeld tot 3 1/2 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Er was zes jaar met aftrek geëist. De meest spectaculaire inbraak was die in een juwelierswinkel in de Oude brugsteeg in Amsterdam die door N. vol ledig werd leeggehaald. De buit had een waarde van 150.000 gulden. Het af gelopen jaar had N. met anderen een reeks diefstallen uitgevoerd, waarvan er vier ten laste waren gelegd. Vorig jaar augustus was hij met zijn gezel len betrapt bij een inbraak in een si garenwinkel in Wageningen. Tijdens de achtervolging door de politie in het huls had hij drie pistoolschoten afgevuurd. De chauffeur pleegde de diefstallen niet voor zichzelf, maar, zo bleek ter zitting, op bestelling en hij werd er voor betaald. N., die in het huis van be waring in Amsterdam het haakje van een kleerhanger inslikte, is op medisch advies opgenomen in het centraal zie kenhuis van het gevangeniswezen in Vught. heren A. C. van Wickeren, P. van In- gen, J. Schoenmakers en T. in 't Veld. Het gesprek werd bijgewoond door het Tweede-Kamerlid mr. M. van der Stoel. Na afloop van het gesprek kreeg de minister van een van de betogers lijsten aangeboden met 3000 handteke ningen van middelbare scholieren, ter ondersteuning van de actie. Volgens de delegatieleden had mi nister Luns gezegd dat de toestand in Biafra veel minder tragisch is dan hier algemeen wordt aangenomen. Er zou volgens berichten van buitenland se waarnemer in het gebied van Bia fra door de Nigeriaanse regering de eerste dag na dè overgave 770 ton en de dag daarop 1500 ton voedsel het Biafraanse gebied zijn binnengebracht, zodat de mensen in deze gebieden nu niet meer zouden sterven door gebrek aan voedsel, of het moest zijn tenge volge van de uitputting in de laatste tijd, zo had de minister gezegd. Vol gens de delegatieleden had de minis ter ver de in de hem aangeboden pe titie opgesomde verlangens van de de monstranten meegedeeld, dat hij van mening is dat het aantal buitenlandse waarnemers in het Biafraanse gebied moet worden uitgebreid. De kwestie van de voedseldropping maakt, aldus de minister, deel uit van de agenda voor de bespreking van de „Haagse Groep" in Genève. Maar de regerin gen van de landen rond Nigeria, van waaruit eventuele voedseldropping zou moeten gebeuren, zouden zich zeer ne gatief tegenover deze gedachte hebben opgesteld, zo had minister Luris ver klaard. De demonstranten, van wie er enke len een doodskist meesjouwden waar op witte bloemen lagen, liepen na af loop van het gesprek terug naar het Malieveld, waar de stoet werd ontbon den. DEN HAAG 't Nedcrlandsche Roo- de Kruis heeft vooruitlopende op de realisatie van een aantal financiële toezeggingen telegrafisch aan de Liga van rodekruisverenigingen in Genève een kwart miljoen gulden ter beschik king gesteld ten behoeve van de onmid dellijke aankoop van een aantal vracht wagens en landrovers, voor directe in zet door het Nigeriaanse Rode Kruis in het Biafraans noodgebied. Intussen worden ook mogelijkheden nagegaan van een ter beschikking stel len van 'n schip door het Nederlandsche Roode Kruis voor transport van voedsel en medicamenten ter plaatse. Secretaris rode kruisverenigingen heeft uit Lagos generaal Henrik Beer van de Liga van laten weten, dat het Nigeriaanse Rode Kruis volledige verantwoordelijkheid heeft gekregen voor onmiddellijke hulp verlening op grote schaal en daartoe ook in staat geacht kan worden. De Ni geriaanse regering heeft voor dit doel al een miljoen pond sterling overgedra gen. Het Nigeriaanse Rode Kruis heeft thans 1200 man voor de hulpoperatie UTRECHT „Een bedenkelijke ont wikkeling" noemt het NVV in zijn offi cieel orgaan „De vakbeweging" de aankondiging van het Rode Kruis-zie- kenhuis in Beverwijk, dat de zesdaagse werkweek opnieuw voor gediplomeerde verpleegsters zal worden ingevoerd, waardoor zij recht krijgen op drie maanden vakantie per jaar. Het NVV stelt, dat dit plannetje van het Bcvcr- wijkse ziekenhuis als een volslagen verrassing kwam voor vakbonden en andere ziekenhuizen. Het prijsgeven van de nog niet zo lang geleden verworven vijfdaagse werkweek, ook al staat daar een bege renswaardige vakantie tegenover, lijkt op het terugdraaien van de klok. oor deelt het NVV. Het argument dat de patiënt hierdoor ineens veel minder wordt geconfronteerd met steeds ande re verpleegsters, komt het NVV over trokken voor. Want het gaat in Bever wijk slechts om de gediplomeerde ver pleegsters en niet de leerling-verpleeg sters, die waarschijnlijk toch het mees te contact met de patiënt zullen heb ben. BUNNIK De veehouder R. Stolwijk uit Bunnik heeft bij de rijkspolitie aan gifte gedaan van diefstal van tien zwart bonte, hoogdrachtige koeien met een waarde van ruim 20.000.-. De heer Stolwijk heeft de dieren 's avonds nog gevoerd, maar toen hij de volgende morgen in het schuurtje op zijn weiland vlak bij de rijksweg 12 in Bunnik arriveerde, bleken de dieren ver dwenen te zijn. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. aan het werk en krijgt over steeds meer bekwame krachten de beschikking. In iedere staat is een gevolmachtigde ad ministrateur van het Nigeriaanse Rode Kruis aangewezen voor de coördinatie van het hulpverleningswerk. Intussen dringt de voorhoede van de Nigeriaan se rode-kruiswerkers uit het noorden en zuiden steeds verder in het noodlij dende gebied door. De secretaris-generaal van de Liga heeft voorts meegedeeld dat de conditie van de wegen in het binnenland goed genoeg is om voedseltransporten over land te laten plaats t vinden. De heer Beer zal uit Lagos naar het Biafraanse noodgebied reizen om de hulpoperaties in actie te zien, aldus een bericht van het Nederlandsche Roode Kruis. LONDEN De „sterke man" van de Libische revolutionaire regering, kolo nel Moeamar al Gaddafi, heeft vrijdag, aldus meldt de BBC, het ambt van mi nister-president overgenomen van dr. Machmoed Soliman al Magrabi. De BBC had het nieuws hierover ge hoord in een uitzending van de Libi sche staatsradio. Magrabi en zijn kabi net hadden hun ontslag aangenomen dat was aanvaard. Dr. Magrabi werd in 1967 ter dood veroordeeld wegens een samenzwering tegen de voormalige koning Idris II. Na het verstoten van de koning werd hij minister-president van het nieuwe re volutionaire bewind. Kolonel Gaddafi, die slechts 27 jaar oud is, is tevens benoemd tot opperbe velhebber aller Libische strijdkrachten. Enigeduizenden leerlingen van scholen voor voortgezet onderwijs en werkende jongeren uit het gehele land hebben in Den Haag een demon stratie in Den Haag gehouden voor hulp aan Biafra. Op de foto een over zicht van de massale demonstratie op het Binnenhof. DEN HAAG Het bevel over het navo-smaldeel Atlantische Oceaan (Standing Naval Force Atlantic), dat jaarlijks wisselt, zal op 23 januari a.s. te Lissabon waar het smaldeel dan verblijft door de huidige comman dant, commandeur B. Veldkamp van de Koninklijke Marine worden overgedra gen aan commandeur Douglas S. Boyle van de Canadese strijdkrachten. SYDNEY Op het eiland New Bri tain, in de Salomonzee, is ten zuidwes ten van de plaats Rabaul gelegen „va der vulkaan" actief geworden. Uit Port Moresby is vernomen, dat uit de 2300 m hoge berg zeer veel lava vloeit. De autoriteiten van Australisch Nieuw Gui nea bereiden de evacuatie van de be volking in de omgeving voor. De be richten over de eruptie zijn door de slechte radioverbindingen schaars. ADVERTENTIE DE GRIEP 18 ER WEER! De Aziatische griep, die vorig jaar zo veel Nederlanders aan het bed kluister de, heeft onze grenzen weer overschre den. Voor iedereen, die deze onzichtbare In dringer op een afstand wil houden, is het dus raadzaam direkt te reageren op symptomen als: hoofdpijn, een koortsig en rillerig gevoel en ongewone vermoeid heid. Het kunnen de voorberichten van een griepaanval zijn! Neem dan twee "ASPRO'S" met een zo heet mogelijke drank (groc, kwast of thee) en doe dit driemaal per dag. Want door z'n pijnstillende en koortswerende werking is "ASPRO" het ideale en be trouwbare middel bij verkoudheid en griep. Zorg dus dat u "ASPRO" in huis hebt. Vertrouw op "ASPRO", want "ASPRO" heeft in de reeds door griep overvallen landen een bijzonder gunstige rol ge speeld. Als "ASPRO" u geen baat zou geven, probeer dan geen andere middelen, maar raadpleeg uw huisarts. HAARLEM Een twee weken oude baby van de familie Rebergen uit Haar lem is door verstikking om het leven gekomen. Toen de vader, die monteur is, uit de nachtdienst thuis kwam en zijn dochtertje voeding wilde geven, trof hij het kindje levenloos in de wieg aan. JERUZALEM Archeologen hebben de overblijfselen ontdekt van de stad Jeruzalem, die negentienhonderd jaar geleden in brand werd gestoken door Titus. Dat heeft professor Nachman Avi- gad van de Hebreeuwse universiteit be kendgemaakt. Hij beschreef de ontdekking in de Joodse wijk van de oude stad „als een dramatische' historische en archeologi sche vondst". Onmiddelijk na de bekendwording van de ontdekking stroomden velen naar de plaats om het bewijs te zien van de tweede grote brand van Jeruzalem, die tot nu toe alleen maar bekend is uit ge schiedkundige werken. De as is aangetroffen onder de ruïnes van een groot huis op ongeveer honderd vijftig meter van de berg waarop de tempel stond. Nu staat hier de Al Aksa- moskee. Men heeft twee kamers gevonden en daarin veel afval en gebroken aarde werk aangetroffen zoals verschillende maatbekers, vaten en stenen gewichten. Ook munten uit het jaar 70 zijn er ge vonden. In een hoek vond men de over blijfselen van drie ovens, waaruit men de conclusie heeft getrokken, dat de kamer een werkplaats moet zijn ge weest. Enkele weken geleden heeft hetzelfde archeologische team een mozaïek van de zevenarmige kandelaar gevonden. Het bleek een juiste afbeelding van de kandelaar die in de tweede tempel stond. KOLLUM Mevrouw Schaafsma in het Friese Kollum is er in geslaagd haar eigen hulpactie voor Biafra ook in deze chaotische dagen rustig door te la ten gaan. Gisteren bracht Van Gend en Loos 43 kisten met kindervoeding en kleren naar de trein, die ze meteen naar Genève heeft vervoerd. Daarna gaan de goederen naar Dahomey, naar dokter Sjouke Bakker, die afkomstig is uit Kollum. Mevrouw Schaafsma, echtgenote van de adjunct-directeur van de mavo- school, heeft de Kollumse dokter sinds zijn vertrek naar Biafra (vorig jaar) voortdurend geholpen met geld, voedsel en medicamenten. „Nu Biafra niet meer bestaat was ik al bang dat ik hem niet meer zou kun nen bereiken" zo vertelde ze, „maar de zer dagen kreeg ik een telegram van hem waaruit bleek dat hij naar Daho mey was gevlucht en daar zit te sprin gen om hulpgoederen". De Kollumse arts probeerde vervolgens vanuit Daho mey en mevrouw Schaafsma vanuit het kille Friesland om een transport mogelijkheid te vinden. Dat lukte tot verwondering van mevrouw Schaafs ma. „Het is geweldig" zei ze, „nu kan ik net zoveel goederen sturen als ik wil en ben ik niet meer afhankelijk van de grote organisaties". Mevrouw Schaafsma heeft voor haar plaatsgenoot ruim 73.000 verzameld. WASHINGTON - In het vierde kwartaal van het vorige jaar is de economi sche groei in de Verenigde Staten tot stilstand gekomen: de toeneming met vier en een half procent van h?t bruto nationaal produkt is geheel tot prijsstijgingen te herleiden. Dat is bekendgemaakt door het Amerikaanse ministerie van handel, dat uit voorlopige berekeningen de conclusie heeft getrokken dat zich in het vierde kwartaal van 1969 de kleinste economische groei sedert de recessie van 1967 heeft voorgedaan en dat over de hele linie sprake is van een werkelijke vertraging. I De woordvoerder van het ministerie wilde niet ingaan op vragen over de kans op een recessie, die zich naar algemeen wordt aangenomen voor doet als de reële produktie in twee achtereenvolgende kwartalen vermin dert. Het Amerikaanse bruto nationaal produkt is het vierde kwartaal met 10.3 miljard dollar toegenomen tot 53,1 miljard dollar (gecorrigeerd voor het seizoen en op jaarbasis geteld). In het derde kwartaal bedroeg de toene ming 18 miljard dollar en in de twee eerste kwartalen van 1969 iets meer dan 16 miljard. De economisten heb ben al enige tijd uitgezien naar een vertraging in de economische expansie als gevolg van de maatregelen de pre sident Nixon heeft genomen om de in flatie tegen te gaan en uit bovenstaan de cijfers wordt duidelijk dat die ver traging nu dan gekomen is. De cijfers zullen vermoedelijk leiden tot nieuwe druk op de Federal Reserve Board om gedaan te krijgen dat de beperkende monetaire bepalingen in de Verenigde Staten worden verzacht teneinde de re cessie waar veel deskundigen bang voor zijn te voorkomen. In het gehele afgelopen jaar is het Amerikaanse bruto nationaal produkt met 4,7 procent toegenomen tegen in 1968 met vier procent en in 1967 met 3,2 procent. De Amerikaanse ondermi nister van Handel, Kenneth Davis, heeft de verwachting uitgesproken dat het overschot op de handelsbalans van de Verenigde Staten dit jaar een zeer geringe toeneming te zien zal geven. Hij verwacht dat de Amerikaanse uit voer zal toenemen met ongeveer de tien procent per jaar van de afgelopen twee jaar. De invoer zal zijns inziens minder snel groeien dan in 1969. Davis voorziet dat de Verenigde Sta ten dit jaar voor ongeveer een miljard dollar meer zullen uitvoeren dan invoe ren. Verleden jaar was de uitvoer 1.2 miljard dollar groter dan de invoer. In de eerste zeven van de jaren zestig be droeg het overschot op de handelsba lans echter gemiddeld vijf miljard dol lar, aldus Davis. Liesbeth List, die vorig jaar op het televisiefestival in Montreux de internationale persprijs won met haar door Bob Rooijens geregis seerde show, kunt u zondagavond om negen uur op Nederland I in een nieuwe eigen show zien, even eens onder regie van Bob Rooijens. Dat wordt dus weer „Lang niet kin derachtig"ook al doen er, zoals u op deze foto kunt zien, behalve pianist Louis- van Dijk onder ande ren een aantal kinderen aan mee. HOUSTON Voor ruimtevaarders en materiaal dat op de maan geweest is of daarvan afkomstig is bestaat geen noodzaak voor quarantaine. Dit heeft de gezondheidscommissie, die voor de eerste maanlanding was geschapen en die moest voorkomen dat de wereld met virus van de maan besmet zou kunnen worden, vrijdag in een rapport meegedeeld. Verwacht wordt dat de aanbeveling tot het laten vervallen van de qua rantaineperiode door de Nasa-func- tionarissen zal worden aanvaard. De Friese mevrouw Schaafsma, die in haar eentje een actie voor Biafra voert met een van haar kinda ren. BEIROET Volgens het Libanese dagblad Al Hayat zijn vijf Egyptische officieren door een militair tribunaal in Cairo ter dood veroordeeld, omdat zij de vorige maand niet hadden ver hinderd dat een geheim radarstation door Israëlische troepen werd veroverd. Volgens diplomatieke bronnen in Cai ro zou één van de ter dood veroordeel den, een kolonel, de commandant van het radarstation zijn Het station, dat van Russische make lij is, werd door de Israëli's gedemon teerd en meegenomen naar Israël. Tijdens een krijgsraad, die kort na de aanval werd gehouden, zouden de offi cieren van nalatigheid en verraad zijn beschuldigd. ATHENE Een Italiaan en een Noor zijn vrijdag door de veiligheidspo litie in Athene gearresteerd, wegens het verspreiden van pamfletten tegen het militaire regiem in Griekenland. In de pamfletten werd de vrijlating van politieke gevangenen in Griekenland geëist, vooral van de beroemde compo nist. Mikis Theodorakis. Robert Raschetti uit Rome (21), die lid is van de Europese beweging voor de rechten van de mens, en de 20-jari- ge Hans Henrik Ra mm uit Oslo, die lid is van het SMOG-comité in Noor wegen, deelden de pamfletten uit aan voorbijgangers. Zij werden door de po litie met een taxi weggevoerd. De meeste mensen gooiden de pam fletten weg, die door een straatveger werden weggeveegd. Verwacht wordt dat de twee buitenlanders 't land uitge zet zullen worden, na verhoord te zijn. Op het ogenblik zijn er ongeveer 1.800 politieke gevangenen in Grieken land, die na de staatsgreep van 21 april 1967 zijn gearresteerd. DEN HAAG Minister Veringa (on derwijs en wetenschappen) heeft het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie opdracht gegeven een rapport uit te brengen over de activiteiten van de heer Weinreb tijdens de periode van de Duitse bezetting. De minister heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het AR-kamerlid prof. dr. I. A. Diepen horst. In het antwoord van de minister wordt opgemerkt, dat het rijksinstituut ook verslag moet uitbrengen over de vraag of, met de vooral in de loop der laatste jaren verkregen gegevens over de organisatie der jodenvervolging en de algemene situatie in het bezet ge bied, de activiteiten van de heer Wein reb in een ander licht komen te staan dan in de uitspraken van het bijzonder gerechtshof en de bijzondere raad van cassatie het geval was. Het rapport van het rijksinstituut, zo deelt de mi nister in zijn antwoord^mee, zal wor den gepubliceerd. Geref. Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Haarlemmermeer-Oost zijde C. Bakker te Oldenzaal. Geref. Kerken Vrijgemaakt (Buiten verband) Beroepen te Zalk en Veecaten: i. Stuy te Middenmeer.

De Vallei | 1970 | | pagina 5