SPORT IN 'T WEEKEND OP RADIO EN TV Hoogoven toernooi Kopgroep begint zich te vormen Na 2-1 zege tegen België Hockeyers in halve finales Klaas Visser: „De kernploeg een beetje aan het aftakelen Blakende conditie was basis voor die sensationele Friese machtsgreep Polen in plaats van Canada Zweden reden sterk in Davos Kosten Spelen in München blijven stijgen mve Voetbalpensioenen WK IJSHOCKEY VOORDEEL MEER KWALITEIT GEVAARLIJK ML OP REQUEST AFTAKELEN OP VERZOEK FLAUWEKUL OVERTUIGD OERSERIEUS OPENING VEILIG Veel winnaars in sporttoto 23 LONDEN De Engelse voet balleague en de vereniging van be roepsvoetballers zijn het eens ge worden over het epnsioenplan voor spelers op 35-jarige leeftijd. Uitvoe ring hangt af van de goedkeuring van de clubs, de spelers en de voet balbond. Een der punten is, dat voor trans- Ierbedragen een heffing wordt in gevoerd om de pensioenpremies te betalen, welke naar schatting in to taal een half miljoen pond per jaar zullen bedragen. Een ander punt waarover over eenstemming werd bereikt is, dat de clubs geen automatische optie hebben voor de verlenging van con tracten tenzij clubs en spelers dit beiden wensen. WARSCHAU Het Poolse ijshockey- toam neemt de plaats van Canada in bij het toernooi om het wereldkam pioenschap, dat in Zweden wordt ge houden. De Poolse bond was door de Internationale IJshockey Federatie be naderd nadat de Verenigde Staten zich solidair hadden verklaard met Canada. Canada heeft enige tijd geleden van zijn plaats in groep a afgezien, toen niet werd toegestaan dat prof spe lers in het wereldkampioenschap uit komen. Het toeftiooi om de wereldtitel 1970 wordt in zijn geheel in de Zweedse hoofdstad Stocholm verwerkt. Aanvan kelijk wilde men ook in Göteborg la ten spelen, maar alle zes deelnemende landen komen nu alleen op de Johan- neshovbaan in Stockholm in actie. In het NOS-televisieprogramma „Studio Sport" dat morgen van 20.15 tot 20.40 uur en van 21.10 tot 21.35 uur via Nederland 2 wordt uitgezonden, komen onder meer de volgende onder werpen voor: - de Nederlandse kampioenschappen kunstrijden in Heerenveen; - de Nederlandse kampioenschappen* schaatsen voor junioren in Heeren veen; - het internationale ijshockeytoernooi in Amsterdam; - de Nederlandse kampioenschappen cycle-cross in Loosduinen. „Langs de lijn", (van 14.30 tot 17.00 uur en van 18.10 tot 18.30 uur via Hil versum I) bevat behalve verslagen van wedstrijden in het betaalde voet bal onder meer: - het Hoogovenschaaktoernooi; - paardenkoersen in Hilversum; - amateurvoetbal, micro-korfbal en zaalhandbal. Woensdag 21 januari zendt de NOS- radio van plm. 21.10 tot 21.'30 uur via Hilversum II een nabeschouwing uit van de eerste helft en een recht streeks verslag van het eerste kwar tier van de tweede helft van de voet balwedstrijd Ajax-Napoli, die in het Olympisch Stadion in Amsterdam wordt gespeeld in de derde ronde van het toernooi om de Jaarbeurssteden- beker. Van plm. 22.20 tot 22.30 uur volgt eveneens via Hilversum II een nabeschouwing van de wedstrijd. Het aangekondigde pauze-programma „Fer- mate" wordt woensdag 28 januari uit gezonden. WIJK AAN TEE D« aanloop van het Hoogoventoernooi is achter de rug. Vandaag hebben de spelers vrtf. Te zeggen, dat de situatie na vier ronden over zichtelijk is geworden, is overdreven, doch dat de leidende grootmeesters zich toch min of meer naar voren hebben gewerkt is duidelijk. Of daarbij de Joegoslavische ster Ivkov werkelijk op kop staat is de vraag. Zijn partij tegen de Platonov werd namelijk reeds na vier uur spelen afgebroken. De jonge Rus. die het niet bepaald meevalt in dit lA-toernooi gaf een uur bedenktijd cadeau, tenein de de stelling grondig te kunnen analy seren. Mede omdat de Zuidslaviër voor dien al een remise-aanbod afsloeg, mag de positie als kansrijk voor Ivkov wor den omschreven. De collega van Ivkov in de hoogste regionen van de ranglijst, oud-kam pioen Frans Kuijpers, brak zijn partij tegen Donner af „met voordeel". De materiaalverhouding, twee torens van Donner contra toren en loperpaar van Kuijpers is namelijk gunstig, doch er zijn wederzijds nog maar 3 pionnen op het bord, die alle op f, g, en h-lijn staan, een uniek geval, dat nog uren kan vragen. Een prachtige partij leverde Kuraji- ca tegen Kavalek. Het leek wel alsof er een klasse verschil tussen de oppo nenten bestond, zo geweldig versloeg de witspeler kanshebber Kavalek. Ietwat verscholen „leeft" nog de Rus sische pianistengrootmeester Taimanov, doch het is waarschijnlijk, dat hij de hangpartij tegen Langeweg tot winst voert. In dat geval behoort hij ook tot de kopgroep. In deze ronde was overigens de mees- tergroep tenminste zo opwindend als de grootmeestergroep. De Joegoslaaf Antu- nac „vermoordde" de 18-jarige Anders- son op imponerende manier. Antunac heeft één arm in het verband. Hij moet dus alles eenhandig doen, het geen in de razende tijdnood waarin de heren zich bevonden een handicap had kunnen zijn. Hij toverde evenwel alles gelijktijdig klaar: zetten, schrijven, klok indrukken en zeer veel materiaal van de kleine Zweed Rovn. Die gaf er na het afbreken dan ook maar de brui aan. De Roemeen Drimer, die met vlinder dasje en dirigentenpak een heldentenor lijkt, is thans ook schaaktechnisch op gevallen. Hij produceerde een juweel van een aanvalspartij tegen de Joego slaaf Smederevac. Uitslagen vierde ronde: Grootmeestergroep: Donner (Ned) - afgebroken, Kurajica (ZS1) - Kavalek (Tsj) 1-0; Filip (TSj) - Bobotsov (Bul) Vt-%; Taimanov (Rus) - Langeweg (Ned) afgebroken; Westerinen (Fin) - Janosevic (ZS1) afgebroken; Ree (Ned) - Benkoe (VS) 1/2-1/2; Ivkov (ZS1) - Platonov (Rus) afg.; Cortlever (Ned) - Hort (Tsj) 0-1. Meestergroep: Drimer (Roe) - Sme derevac (ZS1) 1-0; Antunac (ZS1) - An- dersson (Zwe) 1-0; Medina (Spa) - Day (Can) afg.; Sokolov (ZS1) - Piket (Ned) 1/2-1/2; Clarke (GBr) - Fortintos (Hon) 1/2-1/2; Möder (WD1) - Hartoch (Ned) afg.; Doda (Pol) - Van Geet (Ned) 1/2-1/2; Honfi (Hon) - Van Scheltinga (Ned) afg. Stand na 4 ronden: Grootmeestergroep: 1. Ivkow, Kuij pers 2 1/2 pnt plus 1 afg.; 3. Hort, Ka valek en Kurajica 2 1/2 pnt.; 6. Tai- manow en Westerinen 2 pnt. plus 1 af- gebr.; 8. Benko en Ree 2 pnt.; 10. Don ner lVi pnt. plus afg.; 11. Bobot- sow en Filip 1 1/2 pnt.; 13. Janosevic 1 pnt. plus 1 afg.; 14. Cortlever 1 pnt.; 15. Langeweg en Platonow 1/2 pnt. plus 1 afg. Meestergroep: 1. Antunac en Anders- son en Forintos 2 1/2 pnt.; 4. Day en Hartoch 2 pnt. plus 1 afg.; 6. Clarke, Doda,. Drimer en Piket 2 pnt.; 10. Hon fi, Medina en Van Scheltinga 1 1/2 pnt. plus 1 afg.; 13. Smederevac en Sokolow 1 1/2 pnt.; 15. Mader 1 pnt. plus 1 af- gebr.; 16. Van Geet 1 pnt. BOMBAY De nieuwe Neder landse hockeyploeg van coach Roepie Kruizen heeft de halve finales van daag speelt Nederland tegen de India se a-ploeg, de donkerblauwen ge haald in het internationale toernooi in Bombay. België, dat vrijdag in Bombay ge noeg zou hebben aan een gelijk spel, werd verslagen met 2-1 in een wedstrijd waarin het Nederlandse elftal niet in de eerste plaats zijn kwaliteit, maar wel zijn wilskracht bewees. De rustperiode van vier dagen, die donderdag eindigde met de wedstrijd tegen West-Duitsland, had de ploeg goed gedaan. Nederland had daardoor een voorsprong op de Belgen, die zaterdag tegen (West-Duitsland), zondag (Ja pan), dinsdag (Italië) en woensdag (In- dia-a) hadden moeten spelen en alleen donderdag rust hadden gekregen. Was het Nederlands elftal aan het einde van de twee weken, waarin zeven wedstrij den moesten worden gespeeld, geeste lijk en lichamelijk vermoeid, de Belgen waren uitgeput. Nederland bezat iets meer kwaliteit dan de Belgen, maar had bovendien veel meer fysieke reserves na de uit puttingsslag van Bombay. Het bleek in de eerste helft toen het tempo laag lag, maar de Nederlandse ploeg toch een voortdurend overwicht had. De voorhoede, met opnieuw Frans Spits in de rol van teruggetrokken op bouwer, bezat echter niet de macht en de snelheid om fcet de Belgische verde diging en de uitstekende doelman Buis set echt moeilijk te maken. De enige Nederlandse aanvaller, die enkele ke ren de gelegenheid had de Belgische doelman onder vuur te nemen, was rechtsbuiten Sander Hulshoff, maar de Hagenaar, die niet toevalligerwijs wat meer vrijheid kreeg dan de anderen, miste na meer dan een week niet te hebben gespeeld de durf en schot kracht om profijt te .trekken van de ruimte, die de Belgen hem gunden. Pas tien minuten voor rust werd het voor de eerste kéer echt gevaarlijk voor de Belgische ploeg na een lange hoekslag. André Bolhuis joeg de bal keihard in de richting van het doel, maar Buisset ging ook dit probleem niet uit de weg. Het verweer van de Belgen nam in de tweede helft wat af. De inspannin gen van de laatste dagen vroegen hun GRONINGEN Hij wordt gedreven door de bezetenheid die alle opmer kelijke trainers in de sport kenmerkt. Hij kan lange winteravonden gretig volpraten met als enige onverbiddelijke onderwerp het gecompliceerde hardrij den op de schaats. Hij is fanatiek, emotioneel en strijdbaar. Vandaar ook dat Klaas Visser (30), eigenaar van sportzaken in IJlst en Groningen en de zeer ambitieuze oefenmeester van de verbluffend rappe Frie zinnen, nogal korzelig geraakte toen het gewest Friesland voor het Nederlands kampioenschap geen geld kon uittrekken voor een trainingskamp. KLAAS VISSER DAVOS Vrijdag zijn in de Zwit serse plaats Davos internationale schaatswedstrijden begonnen. De heren reden een 500 en een 1500 meter. Beide afstanden werden door1 de Zweden be heerst. De uitslagen zijn 500 meter: 1. Boerjes (Zwe.) 39.7 sec., 2. Holmgren 40.2, 3. König (Zwe.) 41.1, 1 Hedlund (Zwe.) 41.1, 5. Claes- son (Zwe.) 41.5, 6. Höglin (Zwe.) en Johansson (Zwe.) 42.0. 1500 m 1. Sandler (Zwe.) 2.10.6, 2. Höglin (Zwe.) 2.12.3, 3. Johansson (Zwe.) 2.13.9. 4 Carlsson (Zwe.) 2.14.2, 5. Lavaas (Zwe.) 2.15.1, 6. Wiedmer (Zwi.2.15.7, 7. Kriensbühl (Zwi.) 1.16.8. Morrend trok Visser, ogend als een sergeant-instructeur die alleen al uit recreatieve overwegingen vijf keer per dag de stormbaan neemt, door het wij de Friese land, ten einde de broodno dige financiën elders los te branden. Visser: „Dat viel goed tegen. Ik kreeg overal nul op request. Uiteinde lijk was de vriendenkring van de kunst ijsbaan in Heerenveen bereid om vijf entwintighonderd gulden beschikbaar te stellen. Van de week belde de voorzit ter me op om te zeggen dat ze hun geld nog nooit zo goed hadden besteed. Dat Attje Keulen-Deelstra straks mee doet aan het Europees kampioenschap in Heerenveen scheelt de organisato ren zeker twintigduizend gulden." De feiten zijn bekend. Afgelopen week einde deed Klaas Visser tijdens het Nederlandse kampioenschap in Deven ter de met zoveeL zorg omringde kernploeg van Kees Broekman op zijn grondvesten schudden. Attje Keulen- Deelstra werd tot grote hilariteit van gans een volk de nieuwe kampioene, Akke Falkena drong door tot de kern ploeg en Marjolein Taris haalde het al leen maar niet door een fatale valpar tij. Opzienbarende resultaten, die Klaas Visser echter nauwelijks verbaasden. ,,De kernploeg is een beetje aan het aftakelen", stelt hij genadeloos vast. „Het klinkt misschien eigenwijs, maar wij hebben de zaken gewoon beter aan gepakt. Dat is trouwens ook bewezen, want in de kernploeg zit natuurlijk meer talent dan onder de Friese da mes. De techniek van de meisjes van de kernploeg is vaak van wereldfor maat en wanneer je je er dan toch tussen wil rijden zal je er dus voor moeten zorgen dat je een conditie hebt die twee keer zo goed is." Die blakende conditie, zo verzekert Klaas Visser met klem, is de basis ge weest voor die sensationele machts greep. Een conditie die tijdens loodzwa re trainingen van mei tot half oktober tot stand is gekomen. „Ik heb me wei eens afgevraagd," zegt hij peinzend „of het eigenlijk niet te hard ging. Of ik op deze manier niet iets stukmaak te. Maar ze zijn zelf zo verschrikkelijk fel. Ze willen het zelf. En dat is ook nodig. Ik denk dat het die meisjes bij el kaar ook duizend gulden per persoon heeft gekost." De tomeloze geestdreeft van Klaas Visser werkte aanstekelijk op de eer zuchtige Friezinnen en toen ze een maal op het ijs verschenfen lustten ze de Nederlandse kernploeg rauw. Het geen in Deventer op een voor Kees Broekman nogal onaangename manier tot uitdrukking kwam. Zijn voorde hand liggende exuus: „Wij hebben naar een late top toegewerkt in verband met het Europese en wereldkampioenschap." Een argument dat door Klaas Visser geprikkeld van tafel wordt geveegd. „Flauwekul", zgt hij gedecideerd, „je kunt in een seizoen gemakkelijk meer dere pieken hebben en bij een Neder lands kampioenschap moet zo'n piek er zijn. Die vorm kun je best een heel seizoen vasthouden. Vroeger kon dat niet omdat die basisconditie ont brak." „Ik heb vroeger ook bikkelhard ge traind. Zo hard dat het bloed me in de mond stond. Maar we deden het ver keerd. Het schaatsen heeft de laatste jaren een ontzettend snelle ontwikke ling doorgemaakt. Wanneer ik nu achter een Jappie van Dijk ga rijden schaam ik me voor mijn eigen techniek. Dan zegt Jappie: Zo, de ouwe probeert het ook weer eens." Klaas Visser, die ten behoeve van het schaatsen veertigduizend kilometer per jaar in zijn auto afragt en die er niettemin elk jaar zo'n vijftienhonderd gulden uit eigen zak moet bijleggen, heeft zijn pupillen overtuigd van hun riante mogelijkheden. „Drie jaar lang", zegt hij. „heb ik moeten praten om dat minderwaardig heidscomplex eruit te krijgen. Dat ze nu zo hard gaan heb ik al lang geleden voorspeld. Daar moesten ze toen vre selijk om lachen. Nu zien ze in dat ik gelijk had. Maar dat wil nog niet zeg gen dat ze nu capsones hebben hoor. En Attje helemaal niet". Toch is het leven van Attje Keulen- Deelstra ingrijpend gewijzigd nu zij deel uit maakt van de kernploeg die eens absoluut onbereikbaar leek. Ver verwijderd van het landelijke Irnsum zal ze in het mondaine wintersportoord Davos vruchteloos zoeken naar de rus tige regelmaat die haar bestaan altijd beheerst. En dat is dan ook het enige wat Klaas Visser zorgen baart. „Als de spanning maar niet te groot wordt", zegt hij. „Het is voor Attje na tuurlijk een hele omschakeling. Ze is oerserieus. Elke avond gaat ze om ne gen uur naar bed en 's morgens om zes uur staat ze er alweer naast. En ze zal ook de Friese meisjes wel mis sen. Daarom ben ik blij dat Akke Fal kena er nu ook bij zit. Dat is veel be ter voor Attje. Ik hoop dan ook dat Ak ke erin blijft. Wanneer dat gebeurt zie ik Attje dit seizoen nog beter worden". tol en de verdienste van de Nederland se ploeg was dat de ijver onmiddellijk werd vergroot toen het verzet moeiza mer werd. De combinaties van de Ne derlanders liepen beter nu de Belgen iets minder fel ingrepen. Direct resultaat had het echter niet. Aan de ene kant doordat de laatste verdedigingslinie van de Belgen zijn peil uit de eerste helft nog even kon handhaven, anderzijds doordat de scheidsrechters Nederlandse aanvals- kansen onderbroken door het achterwe ge laten van de voordeelregel en her haaldelijk de lijn uit het spel haalden door ook werkelijk geringe overtredin gen te bestraffen. Halverwege de tweede- speelperiode vond Nederland eindelijk een opening in de Belgische verdediging na een ac tie, die op snelheid was gebaseerd, al was er een Belgische fout voor nodig om Frans Christis in scoringspositie te brengen. Frans Spits had de bal snel langs de rechterzijlijn opgebracht voor hij hem hard in de slagcirkel bracht. Rechtsachter Van den Borcht miste en daardoor kreeg de Nederlandse links buiten een droomkans. Frans Christis bracht de bal onder controle, wachtte net het ene ogenblik om de uitlopende doelman Buisset aan het twijfelen te brengen en scoorde vervolgens koel. De ruim 10.000 Indiase toeschou wers, die net als bij de wedstrijd te gen West-Duitsland duidelijk op de hand van de Nederlanders waren, za gen de Belgen met een laatste krachts inspanning terugvechten en zelfs nog een paar keren gevaarlijk binnen de slagcirkel verschijnen. Maarten Sik- king keerde echter in het laatste kwar tier schoten van Solie en Moraux. Ne derland bluste dit Belgische strovuur tje tamelijk snel en nam de strijd weer in handen. Acht minuten voor het einde ontstond het doelpunt, dat Ne derland zijn zekerheid gaf. Na goed aangeven en stoppen uit een korte hoekslag kon Buisset de door Nico Spits ingeslagen bal wel stoppen maar niet wegwerken. Weemers schoot opnieuw in en rechtsbinnen Van Pelt kop niet anders doen dan de bal met zijn voet tegenhouden. Straf- bal. Net als 24 uur eerder maakte Piet Weemers geen fout, 20. Nederland voelde zich veilig met de voorsprong van 20 en merkte ook weer de eigen vermoeidheid. De ploeg verslapte even. Twee minuten voor het eind gebruikte Moraux een pass van Deville om de achterstand tot 12 te rug te brengen. Verder liet de door Nico Spits en Piet Weemers voortref felijk georganiseerde verdediging het niet komen. De opstellingen waren: Nederland: Sikking; Nico Spits en Van Staveren; Ebbens, Weemers en Kranenberg; Hulshóff, Frans Spits, Jos Christis, Bolhuis en Frans Christis. België: Buisset; Vandenborght en Stoupel; van Echout, Deville en Bou- vy; Moraux, Van Pelt, Solie, Bakker en Gilles. In de tweede wedstrijd van vrijdag speelden het Indiase a-team en West- Duitsland gelijk met 11. De vier hal- De fraai gelegen kunstijsbaan in het Oostenrijkse Innsbruck, waar op 24 en 25 januari de Europese schaatskampioenschappen voor heren worden gehouden. DEN HAAG Voor sporttoto num mer 23 hebben zich zoveel juiste voor spellers gemeld, dat het bureau van de sporttoto vrijdag nog geen definitieve getallen kon opgeven. De officiële cij fers worden begin volgende week, als alle controles zijn verricht, bekendge maakt. De zeer voorlopige gegevens zijn: Deelnemers: 668.346; bruto inleg: 1.404.756,50; prijzenbedrag 632.153,42. Eerste prijs 189.647,53, ongeveer 1500 meldingen, ieder ontvangt onge veer 125,-. Tweede prijs 126.431,68, ongeveer 20000 meldingen, ieder ontvangt onge veer 6,-. Derde prijs 189.647,53, ongeveer 75000 meldingen, ieder ontvangt onge veer 2,50. Extra prijs:/ 126.432,68, ongeveer 2000 meldingen, ieder ontvangt ongeveer 60,-. MÜNCHEN - De ramingen voor de kosten van de Olympische Zomer spelen van 1972 in München blijken steeds meer b(j de realiteit achter te bl(jven. Volgens de laatste berichten zullen de Spelen en alles wat daar bij komt reeds meer dan 1.5 miljard mark aan uitgaven vergen. Voor de aanleg van de accommodaties en verblijven, voor de verkeersvoorzieningen en de aanleg van een ondergrondse in Mün chen schat men de kosten op minstens 1.15 miljard mark, terwijl ook de orga nisatie van de Spelen zelf duurder zal zijn dan men verwachtte. Hoewel pers chef Hans Kleine in München geen be drag wilde noemen, gaf hij toe, dat de uitgaven voor de organisatie rond de 200 miljoen mark zullen liggen, 28 miljoen mark méér dan was begroot. De financiering van de bouwkosten is door verdragen tussen de regering, de staat Beleren en de stad München zeker gesteld, maar de organisatiekos ten moeten worden gedekt door de verkoop van televisierechten, toegangs kaarten, postzegels enz. Besloten werd dan ook een tweede Olympische loterij te houden, die 60 miljoen mark moet opbrengen. Hans Klein sloot echter de mogelijkheid niet uit, dat ook deze bij drage niet voldoende zal zijn. ve finalisten zijn nu: India-a, India-b, West-Duitsland en Nederland. De stand in de voorronden is: India-A India-B W.-Duitsland Nederland België Japan Argentinië Italië 7 7 7 7 7 7 7 7 0 12 17-1 1 11 16-3 10 13-5 7 7-5 6 10-9 6 9-13 3 3-19 1 2-22 ADVERTENTIE Verdien f50000per jaar als u 15 uur per week hebt, zin in een eigen zaak en f 15.000. Districtmanagers van het internationale instituut Pierre d'Orphelin leiden en stimuleren het door ons getrainde verkoopteam in hun gebied. Dankzij ons uitgebalanceerde en beproefde verkoopsysteem, behoort een opbrengst van 50.000,per jaar bepaald niet tot de uitzonderingen. Als u daar iets voor voelt, kunt u het best even een brief schrijven, die uiteraard zeer discreet behandeld wordt. Vermeldt daarin tevens uw telefoonnummer en wij bellen u op voor een afspraak, waarbij wij u graag alles uit de doeken doen. En praten kost geen geld. Het kan u op zijn ergst een uur van uw tijd kosten. En op zijn best een geweldig inkomen opleveren. SLOTERMEERLAAN 37 Z AMSTERDAM

De Vallei | 1970 | | pagina 7