Veenendaals dagblad Effiong in rang hersteld Buiten Alarm- Israëlische vliegtuigen tot vlakbij Caïro Luns vindt geld inzamelen voor Biafra onnodig Miljonair wil vrede die geld weggaf in Vietnam kopen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Makarios bij Constantijn op bezoek Jongen viel in prikkeldraad doodgebloed Auto slipte kanaal in: echtpaar verdronken Scheepsramp bij Sardinië Apeldoorner had k<* hasjiesj in huis f Prinses Margriet vatidaag 27 jaar V-l GEVONDEN Belgische mijnen staken door IN LAGOS BRANDT VERLICHTING WEER LAGOS Het bezoek dat Oe Thant aan Nigeria brengt, kan beslissend zijn voor het op gang komen van de hulp verlening aan het voormalige Biafra. Een ontmoeting tussen de secretaris-generaal van de VN en het Nigeriaanse staatshoofd, Gowon, wordt internatio naal als zeer belangrijk beschouwd. Fasciola OPROEP HERSTELD sirenes loeiden IN IIEERDE Kok zwom uren Zelfde weert) pe cm*. voor roooou* mi aamimauatia: Prins Bemhardlaan 28, Vaenendaaf, Te*f. 08386-10550 (adm.), 10757 an 10955 (red Giro 1321600. Loose nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w„ 4,40 p.m.. 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 19 JANUARI I970 - 44e JAARGANG no. 15 THANT POOGT IN LAGOS HULP TE STIMULEREN Met grote spanning wacht men op de resultaten van dit gesprek. Thant zal, naar wordt aangenomen, druk uitoefenen op Gowon om een of andere vorm ▼an internationaal toezicht op de hulpacties toe te staan. I>e secretaris-generaal kwam gisteren in Nigeria aan. Vandaag bezoekt hij de havenstad Port Harcourt. Daar coördineert Nigeria de hulpacties voor de hon gerende bevolking. De eerste groep journalisten die van de Nigeriaanse autoriteiten toestem ming hebben gekregen voor een be zoek aan het voormalige Biafra. is zon dagavond van het vliegveld Tkeja bij Lagos vertrokken. Het gezelschap reis de met twee vliegtuigen. Aanvankelijk zouden er zondagoch- APELDOORN Prinses Margriet viert vandaag haar 27e verjaardag. Max Koot maakte ter gelegenheid van dit feit bovenstaande foto. i \fet deze fraaie, Italiaans aan- 5 t doende naam tooit zich een ge- niepige, gevreesde platworm: de 5 l e v e r b o tparaciet op hoornvee i t en tweehoevige zoogdieren in 't 5 wild. Toen omtrent het midden der 5 l vorige eeuw de biologie ervan werd ontdekt, werden er alleen in Enge- 5 land jaarlijks plm. 1' miljoen 5 5 schapen het slachtoffer van. 5 5 Schrikwekkend kon de ziekte om 5 5 zich heen grijpenin Ierland stierf 5 l in 1862 meer dan de helft van het 5 5 wolvee en in Slavonië zou in 1876 5 niet minder dan 40°I» van alle twee- 5 hoevigen erdoor verloren zijn ge- 5 l gaan, terwijl in de zuidelijke pro- t vincies van Buonos Aires (1882) 5 5 zelfs een miljoen schaven het tegen 5 5 de lieve Fasciola moesten afleg- 5 5 gen. Ook in later tijd was de ziekte 5 nog veel verbreid, doch de veteri- 5 naire wetenschap heeft geleidelijk 5 5 wegen en middelen ter bestrijding ontdekt, zij het, dat deze slechts 5 zeer ten dele op het in 't wild le- 5 vende dier kunnen worden toege- 5 5 past. Vooral een bijzonder natte zo- 5 5 mer bevordert de aandoening. Vee- 5 houders en schaapherders was het 5 s allang geleden opgevallen, dat be- 5 5 paald<* jaren grote sterfte mee- 5 5 brachten, veroorzaakt door de le- 5 verbotDe schapenboeren op de 5 5 Veluwe noemden het ongans"; 5 5 zulke jaren waren altoos zeer voch- 5 5 tig en regenrijk geweest. Ook on- 5 5 derkenden ervaren schepers de ver- 5 v dachte plaatsen in het veld met 5 5 sloten en greppels zouden goede af- i 5 voer, en ,,zuur" weiland. Hij placht 5 5 deze voor het inbrengen van vee te 5 j mijden. Het zijn n.l. de epidemi- 5 sche infectiehaarden, waar kleine 5 i slakjes, die de rol van tussengast- heer bij de ontwikkeling der lever- s bot spelen een. ideaal milieu vin- 5 5 den. Op droge bodem gedijt ze 5 5 niet. Bestrijding is moeilijk; men 5 5 past in de wildbaan wel drainage 5 5 toe en is voorts bezig met de die- 5 5 ren weerstandkrachtig te maken 5 i voor prima grazing en winterhulp. 5 5 Ook hebben slakken-etende vogels, 5 zoals kievit, eend, fazant, wulp en 5 5 spreeuw een stem in 't kapittel. 5 5 J9 jan. '70 A. B. WIGMAN 5 tend drie toestellen vertrekken, maar dat ging op het laatste ogenblik niet door. Toen een van de vliegtuigen een Fokker Friendship al in de lucht was en de twee andere machines klaar stonden om op te stijgen, werd de vlucht afgelast. De autoriteiten zeiden dat een toestel nodig was voor het ver voer van gasten naar de bruiloft van de militaire gouverneur van de rivie- renstaat, Alfred Diette-Spiff, die dins dag in het huwelijk treedt. Voorts werd gezegd, dat in verband met het feest alle hotelruimte te Port Harcourt al was bezet. Negen uur later mochten toch twee vliegtuigen met journalisten vertrek ken. De autoriteiten beloofden er voor te ijveren, dat de overige journalisten maandagochtend hun collega's konden volgen. Sinds de capitulatie op maandag heb ben geen journalisten het front kunnen bereiken. Vier verslaggevers die naar Onitsja waren gereden, dat bijna twee jaar geleden door federale troepen werd heroverd, zijn bij hun terugkeer in Lagos uitgewezen. In Lagos is meegedeeld dat vanavond de straatlantaanrs weer zullen branden en dat het verbod op het gebruik van de tam-tam dat tijdens de oorlog gold is ingetrokken. Intussen roept radio-Nigeria nog ie der heel uur om: „Hier is een bood schap voor alle mensen in het oostelij ke gebied: de oorlog is voorbij. De oor log is voorbij". Daarna volgt een drin gende oproep aan „alle misleide Ibo- broeders" uit het oerwoud te voorschijn te komen en te helpen bij de wederop bouw van het land. De amnestie die Gowon aan alle ambtenaren heeft beloofd heeft reeds paniek gezaaid onder de hoge rangen van de Nigeriaanse bureaucratie. Voor dat zij naar het oosten vluchten om de republiek Biafra te stichten, bezetten de trotse, geletterde lbo 's 60 pet. van alle ambtenarenfuncties en bij de openbare nutsbedrijven en de PTT was dit zelfs 80 pet. Lagos, dat een handelspost van de Joroeba stam was in de dagen van de slavenschepen, is een exotisch, enigs zins niemandsland voor alle ongeveer 200 stammen in Nigeria geworden met wolkenkrabbers en bidonvilles. In de straten in het centrum van de stad vieren de bewoners van Lagos feest. Zondagavond ondervond het ver keer moeilijkheden van die feestvier ders, aangezien de tafeltjes en stoelen op de trottoirs in minder dan geen tijd ook op de rijweg stonden. De stad zag er op slag veel feestelij ker uit. De stemming was opgewekt en er werd in ongelooflijke massa 's bier gedronken. Waar tot dusverre alleen bedelaars en patroillerende soldaten liepen in verduisterde straten, wandelden thans grote vrolijke menigten, die de etalages van de winkels bekeken en vrienden bezochten. Paus Paulus heeft zich zondag opti mistisch uitgelaten over de toestand In het voormalige Biafra. Vorige week had hij uiting gegeven aan zijn vrees, dat er na de ineenstorting van het Biafraanse verzet onder de lbo 's een bloedbad zou worden aangericht. De luchtbrug van de interkerkelijke hulporganisatie „Joint Church Aid" vanuit het eiland Sao Tomé naar Biaf ra zal opgeheven worden. De 18 vliegtuigen van de organisatie staan nog ongeveer twee weken ter be schikking. Volgens de Deense predikant Viggo Möllerup. die de hulpvluchter, vanuit een centrum in Kopenhagen ge leid heeft, zijn op het ogenblik op Sao Tomé nog ongeveer 7500 ton levensmid delen. ROME: De president van Cyprus, de orthodoxe aartsbisschop Maka rios, heeft een bezoek gebracht aan de te Rome in-balling schap levende Griekse koning Constantijn II. Op de foto de Griekse vorst, kroon- jirins Paul, Makarios, prinses Alexia en koningin Anne-Marie met haar jongste zoontje Nicolaas. De vroegere Biafraanse commandant Philip Effiong is hersteld in zijn vroe gere rang van lt-kolonel van het Nige riaanse leger. De minister van voorlich ting Anthony Enahoro heeft gezegd, dat Effiong en andere vroegere Biaf raanse officieren helpen bij het opspo ren van Biafraanse eenheden die het oerwoud zijn ingetrokken. Zij zullen in het oerwoud de Biafraqnse eenheden benaderen. Zij hadden zich uitgespro ken tegen het werpen van vlugschrif ten, uit vrees dat geïsoleerde Biafraan se eenheden daardoor in paniek zouden geraken en de vliegtuigen zouden be schieten. OOSTERHOUT De mijnoprui- mingsdienst zal vandaag op een indus trieterrein in Oosterhout proberen een met duizend kilo springstof geladen V-I onschadelijk te maken. Het projectiel ligt onder de grondwa terspiegel en kan pas worden gedemon teerd nadat het is drooggelegd. TEL AVIV Israëlische straalvliegtuigen hebben zondag militaire installaties en munitie-opslagplaatsen in de buitenwijken van Cairo aangevallen, zo heeft een militaire woordvoerder in Tel Aviv bekendgemaakt. Het was, volgens hem, de vierde actie ver op Egyptisch grondgebied in veertien dagen tijd. Israëlische militairen zeiden, dat de Egyptische luchtmacht niet tussenbeide kwam en dat het luchtdoelgeschut slechts zwak en ondoeltreffend reageerde. De Israëlische woordvoerder deelde mee, dat de aanval die ongeveer een half uur duurde, gericht was tegen mi litaire opslagplaatsen te Djebel Choeds, op 15 km ten zuiden van het centrum van Caïro en tegen een grote militaire basis te Koeckstep, nabij het interna tionale vliegveld van Caïro op ongeveer 20 km van de Egyptische hoofdstad. Voorts bestookten de Israëlische jachtbommenwerpers doelen in de noor delijke en zuidelijke sectoren van het Suez-kanaal, nadat eerst luchtdoel- en mortierstellingen in de zuidelijke sec tor waren aangevallen. Vrijdag j.l. had premier Golda Meir verklaard, dat het voornaamste doel van de Israëlische luchtacties is, er de Egyptische leiders van te overtuigen, dat zij moeten afzien van het voorbe reiden van een nieuwe oorlog tegen Is raël. Naar aanleiding van een bericht uit Cairo, dat bij de aanval in de omge ving van de Egyptische hoofdstad een Israëlisch toestel zou zijn neergescho ten en een ander beschadigd, verzeker de de woordvoerder in Tel Aviv, dat alle Israëlische vliegtuigen onbeschadigd op hun basis waren teruggekeerd. Het was intussen de eerste keer sinds de zesdaagse oorlog, dat in Cai ro de alarmsirenes loeiden. GROESBEEK De tienjarige Jan van Kessel uit Groesbeek is zaterdag avond omstreeks elf uur op straat overleden aan een slagaderlijke bloe ding. De jongen was op een schutterij- feest in het Parochiehuis geweest. Hij wilde over een afrastering klimmen, maar viel. Hierbij werd de slagader in zijn rechter knieholte doorgesneden. Feestgangers die toevallig een luchtje kwamen scheppen vonden de jongen badend in zijn bloed. „Help me, help me", riep hij. Toen feestgangers die wat van EHBO afwisten erbij kwamen, holde de jongen in panische schrik weg. On geveer zestig meter verder zakte hij in elkaar en stierf. De oorzaak van het ongeluk was aan vankelijk niet duidelijk. De politie dacht aan een misdrijf en zocht der halve met speurhonden de omtrek van het parochiehuis af. Uit de gevonden bloedsporen werd echter duidelijk, dat de jongen in de afrastering was ge klommen en zichzelf daarbij had ge wond. Het onderzoek door de politie is afgesloten. De Egyptische vice-president Anwar Sadat verklaarde op een politieke bij eenkomst te Asjoet, dat Israël, naar men mag verwachten, zijn acties tegen Egypte zal uitbreiden. Volgens hem zal de volgende fase in de strijd beslissend zijn. BRUSSEL De wilde staking bij de mijnen in de Belgische Kempen is van daag voortgezet. Bij de mijnen van Zolder. Beringen, Winterslag, Waterschei en Eisden ston- den vanochtend vele stakers, doch er trokken nagenoeg geen werkwilligen de mijnen in. Er deden zich geen in cidenten voor. De officiële vakbonden hadden de stakers opgeroepen vandaag het werk te hervatten, nadat zij dit weekeinde in de nationale gemengde mijncommissie een akkoord hadden bereikt voor ver snelde uitvoering van de sociale pro- grammatie, waaruit loonsverhoging zou voortvloeien. Het comité dat de wilde staking de afgelopen veertien dagen heeft geleid, verwierp het akkoord als zijnde ontoereikend. Het verlangt met onmiddellijke ingang een loonsverhoging van 15 pet. Verwacht wordt dat de staking de ze week ernstige gevolgen zal gaan krijgen voor de staalindustrie, met na me in het Luikse bekken, dat voor zijn kolenbevoorrading goeddeels van de Kempense mijnen afhankelijk is. SCHIPHOL Minister Luns vindt het nut van geldinzamelingsacties in ons land ten behoeve van de oorlogsslachtoffers in Nigeria achterhaald, al heeft hij alle waardering voor het persoonlijke medeleven ervoor. Bij zijn vertrek naar Bulgarije zei hij gistermiddag op Schiphol: „Vol gens mijn informatie zijn de acties op het ogenblik nauwelijks nodig, want er zijn vele tienduizenden tonnen voed sel en medicamenten voor Nigeria be schikbaar. Het is geen kwestie van geld meer. doch slechts van een goede organisatie om al deze goederen te vervoeren- en te verdelen". Minister Luns zei dat hij had beslo ten niet naar Nigeria te gaan, omdat de Nigeriaanse regering blijk heeft gege ven van voldoende goede wil om zelf de hulp aan de oorlogsslachtoffers aan te pakken. Ook de zogènaamde Haagse groep van dertien landen, die vorige week in Genève heeft vergaderd over de hulpverlening, huldigt deze opvat ting. Minister Luns blijft vier dagen in Bulgarije. Het is de eerste keer dat een Nederlands staatsman dit Balkanland bezoekt. HEERDE Tengevolge van de glad heid' van de weg is vrijdagnacht rond twaalf uur in Hecrde ter hoogte van de Bonenburgcrsluis een personenauto ge slipt en in het Apeldoorhs Kanaal te rechtgekomen. De bestuurder, de 42-ja- rige J. J. Brasser uit Zwolle en zijn echtgenote mevr. D. E. Brasser- Voors konden door te hulp gesnelde buurtbe woners niet meer worden gered. In het niet meer door de scheepvaart gebruikte kanaal was ter plaatse een dikke laag modder aangeslipd waarin de auto was weggezakt. Daardoor wer den de reddingspogingen bemoeilijkt. Een takelwagen heeft de'auto met de beide ontzielde lichamen uit het kanaal gelicht. Het afgelopen weekeinde zijn ten minste nog vier mensen bij ongelukken omgekomen. Het zijn: de veertienjarige E. de Vries uit Stiens, de 21-jarige A. Hermans uit Blerik, de 62-jarige ver pleegster E. Hertrois uit Rosmalen, en de 31-jarige seinmonteur D. J. Broer uit Zaandam. SAN JU AN Michael Brody, de 21-jarige Amerikaan, die een pas gekregen erfenis van 25 miljoen dol lar (ruim 87,5 miljoen gulden) wil weggeven, heeft zondag een plan ontvouwd 0111 de oorlog in Vietnam te beëindigen. Volgens hem zou men Noord-Viet- nam 10 miljard dollar moeten bie den om de strijd te beëindigen en nog eens 20 miljard dollar, als het ook verder de wapens laat rusten. Brody zei aan de uitvoering van dit plan te willen hydra gen met het geld, dat hij als zanger hoopt te ver dienen. Brody verklaarde een en ander, toen hij uitgeput en over de zenu wen zijn toevlucht in een luxe-hotel te San Juan op Porto Rico had ge zocht. Hij kwam uit New York, waar hij een begin had gemaakt met het uitdelen van zijn geld terwille van de vrede, zoals hij had aangekondigd. Zijn actie riep echter nauwelijks vreedzame gevoelens wtfkker. Hon derden mensen waren samenge stroomd om een deel van Brody's rijkdommen in ontvangst te nemen. Van hen kon maar een deel te vreden worden gesteld. Aldra liep de organisatie uit de hand, vooral toen bleek dat de bankrekening van de grulle gever niet toereikend was om alle cheques te verzilveren. Het resultaat was dat Brody en de mensen die hij goed had willen doen. scheldend tegenover elkaar kwamen te staan, waarbij de jeug dige miljonair de andere partij heb zucht verweet en de „hebzuchtigen" Brody van oulichting beschuldigen. Intussen is het nog helemaal niet zeker dat de erfenis inderdaad zo groot is als Brody meent. De vader van Michael meent dat het „slechts" om drie miljoen dollar gaat. De grootvader van moederskant van Brody. van wie de erfenis afkomstig was, maakte zijn fortuin in een mar- garinefabriek. De grootouders van vaderskant moeten het bescheidener doen zij leven van een pensioen van 200 dol lar per maand. „Als iedereen even rijk is als ik, zal ik de wereld achter mij laten, naar een verlaten eiland gaan en m(jn vrouw liefhebben", aldus Mi chael Brody, die 5 januari is ge trouwd, minder dan een maand na dat hij zijn vrouw voor het eerst had ontmoet, en minder dan drie maanden nadat hij zijn fortuin erfde. Het ziet er naar uit, dat Brody al vorens naar het eenzamé' eiland te vertrekken eerst nog pop-zanger zal zyn geworden. Vrijdag is een gram mofoonplaat van hem opgenomen en hij heeft 350.000 dollar beloofd voor de bouw van een opnamestudio. De jonge Amerikaanse miljonair filantroop Michael Brody, heeft la ter in een vraaggesprek met de New York Times verklaard, dat hij onder invloed van verdovende mid delen was toen hij beloofde zijn er fenis van 25 miljoen dollar weg te zullen geven, alleen om de mensen gelukkig te maken. „Het was een idee dat steeds ster ker werd. Ik was onder invloed van verdovende middelen en ik kreeg zomaar een idee", zo zei hij. o 1 CAGLIARI (Sardinië) Vrijdag-, avond is buiten de kust van Sardinië een schip gezonken. Gevreesd wordt dat 18 Italiaanse bemanningsleden zijn omgekomen. Een zeeman heeft het zinken gerap porteerd en verklaard, dat hij de enige overlevende was van de 19 beman ningsleden van het 3.000 ton metende Italiaanse schip „Fusina". Deze zeeman, de scheepskqk Ugo Freguia, werd zaterdag door een boer in uitgeputte toestand gevonden op het strand van het eilandje St. Peter, ten zuidwesten van Sardinië. Freguia heeft bijna 20 uur in het woonhuis van dt boer geslapen voordat hij zich fit ge noeg voelde om de ramp bij de politie in het havenstadje Caloforte te melden. Een arts, die de kok bezocht, zei, dat hij een zenuwschok had en dat hij en kele dagen volledige bedrust diende te nemen. Freguia heeft verklaard, dat de Fusi na vrijdagavond uit Portovesme op de zuid-west punt van Sardinië met een lading looderts naar Venetië was ver trokken. Nog geen twee uur later wai het schip ge/onken. De politie verklaar de, dat de kok er geen idee van had hoe het schip gezonken was. De kok had 's nachts doorgezwom men om land te bereiken. Hij verklaar de tegenover de politie lange tijd als verdoofd op het strand gelegen te heb ben. Hij kon met geen mogelijkheid zeg gen wanneer hij weer vaste grond on der de voeten had gevoeld. Vissers hebben twee lijken zien drij ven in het zeegebied waar het schip vermoedelijk ten onder gegaan is. Twee motorboten zijn uitgevaren om de lij ken te zoeken. APELDOORN De Apeldoorn»* politie heeft een party van 7i/a kg hasjiesj in beslag genomen (handels waarde van f 20.000) in de woning van de 27-jarige O. P. S. D. te Beekbergen. Eveneens werden enkele zakken met an dere verdovende middelen in poeder- vorm, vermoedelijk mescaline, in beslag genomen. De man is ingesloten, evenals SU" moeder, de 65-jarige mevrouw D„ bij wie de man inwoonde. Naar de her komst van de verdovende middelen wordt een nader onderzoek ingesteld. De Apeldoornse politie kwam D. op het spoor, nadat hij donderdag door de Eper politie was aangehouden bij een verkeerscontrole. D. reed tijdens mist met ondeugde lijke verlichting. Tevens bleek hij niet in het bezit te zijn van de benodigde autopapieren. De man beweerde aan vankelijk, dat hij een Oostenrijker was. die tijdelijk in Apeldoorn verbleef. Om dat de Eper politie zijn gedrag nogal vreemd vond, werd D. meegenomen naar het bureau en werd z(jn auto nader onderzocht. Bij dit onderzoek werd 119 gram hasjiesj gevonden. De Eper po litie stelde hiervan de Apeldoornse po litie in kennis, die op nader onderzoek uitging. ROME In Rome is zondag in te genwoordigheid van de burgemeester en talrijke andere belangstellende in het olympisch dorp van de stad een standbeeld van de Tsjechoslowaakse student Jan Palach onthuld, die een jaar geleden zelfmoord pleegde uit protest tegen het Russische optreden tegen de liberale beweging in zijn land Weersverwachting van het KNMI van maandagavond tot dinsdagavond, opge maakt te 11.15 uur: Overwegend droog en nevelig weer met wolkenvelden, maar ook plaatselijk opklaringen. Matige zuidoostelijke wind. Tempera turen om het vriespunt, maar in het noorden en oosten merendeels lichte vorst.

De Vallei | 1970 | | pagina 1