nanciele notities Samenwerking beoogt werkterrein verbreden Overzicht economische ontwikkeling in 1969 Metaalbonden en de Bovag Fusie Technische Unie en De Vries Ijzer Grote verwachtingen over de verdere groei OGEM-GROEP NEEMT LANDINDUSTRIE OVER Geen stijging in produktie AL TEKENEN VAN EEN ECONOMISCHE TERUGVAL Amerikanen I in Europa de boer op Rente blijft IV2 Spaarresultaat Raiffeisenbanken Aluminium- fabriek komt in Roermond TOENEMENDE CONJUNCTURELE SPANNINGEN PILOOT STORM TEKKO TAKS Doel groeimogelijkheden te versnellen Amerika economisch ONONTBEERLIJK Waarschuwing van First National City Bank Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel WAARSCHUWING Werk voor 200 man Pagina 2 MAANDAG 19 JANUARI 1970 75 „En wat hebben ze gezegd? Yefrem dacht bij zichzelf: „Wat hebben ze gezegd? Het leek alsof er niets tot hem doorgedrongen was, maar nu begreep hij wat ze bedoeld hadden en hij antwoordde, alsof hij het aldoor geweten had: „Ze zeggen: ,Hang jezelf op waar je wilt, maar doe het alsjeblieft niet hier'." Federau staarde vol, ontzetting naar de monsterachtige hals. die misschien ook zijn deel zou worden, en vroeg: „Ontslaan ze je? Pas toen hij die vraag hoorde drong het tot Yefrem door, dat hij niet kon doen wat hij wilde en teruggaan naar zijn bed. Hij moest zich klaarmaken voor het ontslag. Daarna, al kon hij zelfs niet bukken, zou hij zijn daagse kleren moeten aantrekken. En dan, ook al ging het zijn krachten te boven, moest hij zijn pilaar van een lichaam door de straten van de stad vervoeren. Het leek onverdraaglijk dat hij zich zelf ertoe moest brengen al deze dingen te doen, de hemel mocht weten voor wie en waarvoor. Kostoglotov keek hem aan niet met medelijden, maar met de sympathie die de ene soldaat voor de andere voelt, alsof hij zeggen wilde: „Op die kogel staat jouw naam, op de volgende kan de mijne staan." Hij wist niets van Yefrem's vroegere leven, hij had op zaal zelfs geen vriendschap met hem gesloten, maar hij waardeerde zijn botte openhartigheid en hij vond dat hij op geen stukken na de slechtste kerel was die hij in zijn leven had ontmoet. „Hou je taai, Yefrem, geef me de vijf." Hij stak zijn hand uit. Yefrem greep zijn hand en grijnsde. „Pas geboren je spartelt; je groeit op en je dartelt; je gaat dood uit met de pret! Oleg wendde zich af om buiten een sigaret te gaan roken, maar in de deuropening verscheen een laborante. Ze bracht kranten rond en daar hij het dichtst bij haar stond, gaf ze hem er een. Kostoglotov pakte hem aan en sloeg hem open, maar Rusanov zag het en op luide gekwetste toon gaf hij het meisje, dat niet zo gauw had kunnen wegkomen, een standje. „Luister eens, jij daar, luister eens. Ik heb je heel duidelijk gezegd dat je mi5 de krant het eerst moest geven." Het klonk werkelijk gepijnigd, maar Kostoglotov had geen medelijden met hem. „Waarom zou jij hem het eerst moeten hebben? blafte hij. „Wat bedoel je .waarom'? Wat wil je? Pavel Nikolayevich leed hardop, vervuld van het onmiskenbare, het vanzelfsprekende van zijn recht, dat hij echter onmogelijk met woorden kon verdedigen. Hij werd werkelijk jaloers als iemand anders, met profane vingers, vóór hem een nieuwe krant opensloeg. Niemand hier kon met enige mogelijk heid een krant begrijpen zoals hij dat deed. Hij beschouwde kranten als een op grote schaal verdpre d instructie-blad dat eigenlijk in code was geschreven; niets van wat daar eigenlijk stond kon openlijk worden gezegd, maar een bekwaam man, die het klappen van de zweep kende, kon al die kleine wenken, de volgorde van de artikelen, de dingen die heel simpel werden behandeld of weggelaten, begrijpen en op die manier een juist beeld krijgen van hoe de zaken liepen. Om die reden móest Rusanov de krant het eerst lezen. Maar aangezien niets van dat alles hardop kon worden gezegd beklaagde hij zich alleen maar. „Ze gaan me zo dadelijk een injectie geven. Ik wil hem zien voor ik mijn injectie krijg." „Injectie?Kostoglotov werd wat milder. „Nu goed dan..." Snel liet hij zijn ogen over de "krant gaan, waarin verslagen over de zitting van de Opperste Sovjet alle andere nieuws naar de hoeken van de pagina's hadden verdrongen. Hij stond trouwens toch op het punt te gaan roken. De krant ritselde toen hij hem begon op te vouwen om hem aan de ander te kunnen geven. Plotseling werd zijn oog door iets getroffen. Hij dook terug in de krant en sprak bijna meteen één lang woord, dat hij behoedzaam herhaalde, alsof het tussen zijn tong en zijn verhemelte fijn wilde malen. „In-te-res- sant... In-te-res-sant..." Boven Kostoglotov's hoofd dreunden gedempt Beethoven's vier noodlots akkoorden. Niemand in de zaal kon ze horen, misschien zouden ze ze nooit horen. Wat anders kon Oleg hardop zeggen? „Wat is er? Wat is er? Rusanov raakte helemaal opgewonden. „Geef hier, geef me onmiddellijk die krant! 'I Kostoglotov maakte geen enkel ge baar om iemand iets in de krant aan te wijzen. Evenmin gaf hij Rusanov antwoord. Hij pakte de bladen van de krant bij elkaar, vouwde ze dubbel en toen in vieren zoals het oorspronkelijk had gezeten, behalve dat de zes pagina's nu wat gekreukeld waren en de vouwen niet in elkaar pasten. Hij deed een stap naar Rusanov toe, terwijl de ander een stap deed om hem tegemoet te komen, en overhandigde hem de krant. Zonder de zaal te verlaten haalde hij zijn zijden tabakszak te voorschijn. Met trillende handen begon hij van krantepapier en ongesausde inlandse tabak een sigaret te rollen. Ook de handen van Pavel Nikolaye vich trilden, toen hij de krant open sloeg. De manier waarop Kostoglotov .interessant' had gezegd, had hem als een mes tussen zijn ribben gestoken. Wat ter wereld kon het zijn dat die ongure kerel zo .interessant' vond? Snel en efficiënt sprong hij van de ene krantekop naar de andere, dook in de verslagen van de zitting van de Opperste Sovjet, totdat plotseling... Een bericht in kleine lettertjes. Voor oningewijden zou het nauwelijks iets betekenen, maar hèm schreeuwde het van de pagina tegemoet. Een onge hoord, onmogelijk decreet. Alle leden van het Opperste Hof van de Sovjet Unie waren door nieuwe vervangen. Wat? Matulevich, Ulrichs afgevaardig de? Detistov? Pavlenko? en Klopov! Zolang het Opperste Hof had bestaan was Klopov lid geweest en nu was hij ontslagen. Wie zou er nu waken over het kader in de Senaat en de Partij? Een reeks volkomen nieuwe namen. Al degenen die een kwart eeuw lang recht hadden gesproken weg, met één slag. Dat kon geen toeval zijn. Het zweet brak Pavel Nikolayevich uit. Juist voor het aanbreken van de dag was het hem die ochtend gelukt wat kalmer te worden, er zichzelf van te overtuigen dat al zijn angsten onge grond waren. Maar nu... „De injectie! „Wat? Hij sprong geschokt over eind. Donkter Gangart stond voor hem met een injectiespuit. „Rol die mouw op, Rusanov. Hier is je injectie." 16 Ongerijmdheden Hij kroop. Hij kroop door een betonnen buis nee, geen buis, een tunnel misschien, met ijzeren stangen die uit de wanden naar binnen toe staken. Soms bleef hij er aan haken, net aan de rechterkant van zijn hals, waar het pijn deed. Hij kroop op zijn buik en wat hij boven alles uit voelde was de zwaarte van zijn lichaam die hem tegen de grond drukte, een zwaarte die veel groter was dan het gewicht van zijn lichaam. (wordt vervolgd) 4327. De verschijning van het reuzeninsekt kwam zó onverwacht, dat Ferdydik geen tijd gelaten werd om weg te springen of te vluchten, noch om een wapen te trekken. Hij voelde zich opeens als in een enorme tang gegrepen en van de grond gelichtEn toen staarde hij recht in de afgrijselijkste kop die hij ooit had ge zien twee enorme lidloze ogen namen hem kenne lijk schattend op en genadeloze kaken maakten reeds 83. Nu was het voor onze Tekko verder alleen nog maar een kwestie van vasthouden en volhouden. En al viel dat voor iemand, die net iets heel vreselijks ach ter de rug had, lang niet mee, Tekko hield vast en vol. Hij besefte nu veel te goed wat het zou betekenen, wanneer hij dit niet doen zou. Langzaam steeg de schotel omhoog, Tekko met zich meetrekkend als een vis die in het aas gebeten had. Hij werd met zijn ge zicht langs de dikke sneeuwwanden van zijn holletje getrokken, zodat zijn neus, oren en ogen vol met sneeuw kwamen te zitten om dan plotseling weer in gruwelijke kauwbewegingen. Ferdydik verzette zich tot het uiterste, doch zijn menselijke kracht was van geen betekenis tegen dit reusachtige insekt. Als een lilliput- tertje werd hij door de voorpoten steeds dichter bij de grijnzende kaken van de dood gebrachtSeth Besh, die vol ontzetting had staan kijken, rukte nu zijn pa ralpistool uit de gordel en richtte op het agressieve monster. het scherpe licht en de prikkelende buitenlucht te komen. Het duizelde onze arme vriend, die bijna nog verstijfd was van kou bovendien. Maar hoe het ook was en hoe naar hij zich ook voelde, hij dacht niet aan opgeven. Hoger ging het en weldra was hij weer tot vlak voor de wolkenkrabber. Sir Patrick deed het dit keer toen maar iets anders en loodste de slingerende Tekko als een ervaren kraandrijver naar een der ramen, waar onze ver kleumde vriend door de bewoners snel naar binnen ge trokken werd. UTRECHT De bestuurders van de drie metaalvakbonden hebben vrijdag overleg gevoerd met de directies van zes Amsterdamse automobielbedrijven om een oplossing te vinden voor de ..onaangename" situatie, die is ontstaan na het afbreken van het landelijk over leg over de CAO in de metaalnijverheid. Dit heeft de Katholieke Metaalbond „St. Eloy" meegedeeld. Van de zijde van de directies werd ge steld, dat in Bovagkringen wordt ge tracht het overleg op korte termijn te heropenen. Indien deze pogingen mis lukken zo hebben de bedrijven en de bonden afgesproken, zal opnieuw over leg worden gepleegd. AMSTERDAM Aandeelhouders H. A. de Vries Ijzerhandel N.\hebben tot uiterlijk 30 januari gelegenheid hun stukken om te wisselen in aandelen techni sche Unie Beheer N.V. Dit blijkt uit een heden verschenen bericht naar aanleiding van het bod van Technische Unie op De Vries Ijzerhandel. Voor een aandeel a in De Vries Ijzerhandel groot nominaal f 1000 kunnen worden verkregen 4 aandelen technische Unie elk groot f 100 nominaal plus f 100 in contanten. Uiterlijk 4 fe bruari zal worden bekend gemaakt of het aanbod gestand wordt gedaan. Blijkens de winst- en verliesrekening van De Vries Ijzerhandel over het boekjaar 1968/69 bedraagt de winst op goederen na aftrek van kosten 949.380 (v.j. ƒ900.006); het netto winstsaldo be- ROTTERDAM Naar directie en aandeelhouders van de NV Lan- dustrie te Sneek en het bestuur van Ogem NV te Rotterdam is een com muniqué mededelen, hebben zij volle dige overeenstemming bereikt. Het doel van deze samenwerking is een zodanige versterking van Landus- trie dat de aanwezige groeimogelijk heden in een versneld tempo kunnen worden gerealiseerd. Voor de werkgelegenheid behoeft niet te worden gevreesd omdat op kor te termijn tot uitbreiding van de pro- duktiefaciliteiten zal worden overge gaan. Het bedrijf zal ongewijzigd onder leiding van de huidige directie worden voortgezet. Landustrie werd reeds voor de eer ste wereldoorlog opgericht en heeft zich sinds vele jaren met sicces toe gelegd op de vervaardiging en het installeren van rioolwaterzuiveringsin stallaties. Daarnaast is het bedrijf ge specialiseerd in het ontwerpen, fabri ceren en installeren van een breed programma van pompen en appara tuur voor waterzuivering en waterver plaatsing in het algemeen. In het krachtige bedrijf zijn ruim 200 men sen werkzaam. De ondernemingsraad, het perso neel en de vakbonden zijn van deze ètransactie en van de achtergronden er van op de hoogte gesteld. De koopsom zal in contanten worden voldaan. De toetreding van Landustrie tot de Ogem past. geheel in de Ogem-tiloso- fie van geleidelijke *;n planmatige di versificatie. Ogem betreedt nu ook het terrein van de milieuhygiëne waar van de toekomstmogelijkheden alge meen bekend zijn. Tevens betekent de komst van Landustrie voor de Ogem een niet onbelangrijke verster king van de in opbouw zijnde indus triële sector. WASHINGTON Hoofdzakelijk als gevolg van de sterke inflatie is de waarde van het Amerikaanse bruto na tionale produkt in 1969 met 66.6 miljard dollar gestegen tot 932.3 miljard. Van deze stijging van 7.75 procent komt on geveer 4.75 proc. voor rekening van de prijsstijgingen, zodat de werkelijke stij ging van de produktie slechts 3 procent was tegen 5 procent in 1968. Het bruto nationale produkt is de marktwaarde van alle goederen en diensten die in Amerika werden gepro duceerd of geleverd. In het laatste kwartaal van 1969 ver toonde de werkelijke produktie vrijwel geen verandering, hetgeen er op wijst dat het land op de rand staat van de vijfde naoorlogse recessie. Twee voor aanstaande regeringseconomen hebben echter gewaarschuwd dat het beeld in het laatste kwartaal ongunstig is beïn vloed door de staking bij de General Electric Company, op vier na de groot ste Amerikaanse onderneming. draagt 191.578 (v.j. 181.055). In het boekjaar 1968/69 werd een omzet gerea liseerd van ruim 21 min. hetgeen een stijging ten opzichte van het vorige boekjaar van 12 betekende. De verwach tingen voor het lopende boekjaar zijn gunstig. Bij de onderneming zijn thans ruim 200 personen werkzaam. De sa menwerking beoogt het werkterrein te verbreden en de structuur van De Vries Ijzerhandel te versterken waardoor de continuïteit verzekerd wordt mede in het belang van alle werknemers. De werkgelegenheid zal dan ook door het samengaan niet nadelig worden beïn- vloeda Er is na de integratie van de Ogem-handelsbedrijven in Technische Unie Beheer NV., een handelscombina tie tot stand gekomen die van voldoende kracht is om de toekomstige onwikke- lingen met vertrouwen tegemoet te zien, aldus het bericht. Van de overwegingen die hebben ge leid tot de fusie noemt het bericht de behoefte door een versterking van de structuur de continuïteit van het bedrtff te verzekeren en in de financieringsbe hoefte te voorzien i.v.m. de sterke ex pansie van de onderneming en de te ver wachten verdere groei. Het besluit tót een samenwerking te geraken is geno men op grond van de gezamenlijke ge zichtspunten met betrekking tot de ont wikkeling in de groothandel. De op gang gekomen evolutie vergt een geheel nieuwe aanpak teneinde tot effeciencyw verbetering te komen, waardoor de pro- duktiviteit per man zal stijgen. Dit is noodzakelijk om de functionele groothandelstaak die voor het bedrijfs leven, met name de middenstand, onont- heerlijk is, te kunnen blijven vervullen. De elkaar aanvullende assortimenten hebben het voordeel dat een verbreding van de totale basis wordt bereikt. Door concentratie en specialisatie zal het sa mengaan naar de mening van beide di recties voorts leiden tot een optimaal gebruik van mogelijkheden, die vooi* ieder afzonderlijk niet of minder effi ciënt te bereiken zijn. Bjj de Technische Beheer N'.VN wa ren per 1 december 1969 ca. 2600 per soneelsleden werkzaam: dit aantal zal met circa 200 stijgen indien de fusie doorgang zal vinden. Commissarissen en directie van De Vries Ijzerhandel NEW YORK De huidige concentratie op de inflatie in de V.S. heeft tot gevolg dat velen het feit over het hoofd zien dat thans een vergaande vertraging in de economische groei in zicht komt, aldus First National City Bank in z(jn maandelijkse nieuwsbrief. „Het geheel in beslag genomen worden door de inflatie ligt ten grondslag aan de gedachte dat een verschuiving naar een minder restrictieve monetaire politiek een herleving van de inflatoire investeringsuitgaven in gang zou zetten". Maar hoewel een verzachting van de monetaire restricties een opleving op de kapitaalmarkt teweeg zou bren gen, is het echter moeiijk te geloven dat deze reactie sterk genoeg zou zijn om de groeiende kracht van de vertra gende beweging in de economie om te keren", aldus economisten van Citibank. Bij gebrek aan een volledige omme keer naar een expansionistische mone taire politiek, een stap die de bank „on gerechtvaardigd en onwaarschijnlijk" noemde, zijn de verkopen gedoemd de invloed te ondergaan van de vertraag de aanpassing aan de terughoudende politiek die over de afgelopen zes maanden werd gevoerd. „De verwachtingen ondersteunen de inflatie alleen indien deze door de fis cale en monetaire politeik worden be krachtigd". De achterblijvende groei van de ver kopen aan de consument in het afgelo pen jaar heeft een voorspelbare invloed gehad op de industriële produktie, die in juli een top bereikte en in de daarop volgende maanden afnam. Deze beweging is bijzonder duidelijk in de automobielindustrie, waar de ver kopen gedaald zijn tot beneden het ni veau van 1968 en tot beneden het huidi ge produktieniveau. „De donkere scha- ,Voor de zoveelste maal van ons leven zitten we achter slot en grendel. Bah! We hebben nou ook nóóit eens geluk!" Maar de kleine Asmar ant woordde niet. Met starre blikken keek hij naar het merkwaardige kistje, dat onder de bank op de grond stond, vlak tegenover de zitplaats van de professor. „Zeg baas...", zei hij toen. „Dat kistje daar..., dat lijkt wel een gereedschapkistie!" Doch Nosco bleef er doodkalm onder. „Een ge reedschapkistje? Je bent mesjokke", stelde hij deskundig vast. „Ik geef toe, dat die Dieks Drab- belkoek een zeldzame ezel is, maar hij zal toch wel niet zo gek zijn een gereedschapkistje bij ons achter te laten". „En tóch is het een ge reedschapkistje", hield Asmar vol. „Nou, wat heb ik je gezegd?" Triomfantelijk opende het na re ventje het kistje en hij haalde er een schrob- /.aagje uit. „Speelgoed", zei Nosco nurks Daarmee komen we van zijn leven niet door die dikke, eiken deur heen. Al zouden we tot Sint Juttemis zagen, dan is het gat nóg niet groot ge noeg". „Dan heb ik een idee", zei Asmar COPYRIGHT STUDICTAVAN toen en hij begon met de schrobzaag de planken vloer te bewerken. „Dat duurt óók te lang", zei Nosco, die blijkbaar niet veel vertrouwen koes terde in Asmars bezigheid. Maar de dwerg zaag de ijverig voort en na een tijdje had hij een mooi vierkant gat gereed, dat ongeveer zo groot was als een briefkaart „Daar kun je hoog stens met je hand door!" zei Nosco venijnig. „Denk je nou echt, dat we daar doorheen kun nen?" duw die hierdoor over de verwachtin gen ten aanzien van de industriële ver kopen in de komende maanden wordt geworpen wordt nog versterkt door overzichten van de «eiging tot kopen bij de consument, die duiden op een verminderde belangstelling voor het kopen van nieuwe auto's. Een afname van de produktie in de automobielsector betekent lagere omzet ten voor een belangrijk deel van de Amerikaanse economie, to waarschuwt Citibank. De kleinere winstmarges in het afge lopen jaar en de sterke afneming van de winsten in hun totaal sinds het mid den van 1969 vormen een sterke aan sporing om de produktiviteit te verho gen. Echter, zolang de werknemers naar inkomsten streven om aan de opgetre den stijging van de kosten van levens onderhoud tegemoet te komen en zich tegen toekomstige kostenstijgingen in te dekken, zal de uitgeoefende druk voor het verkrijgen van tamelijk grote loonstijgingen groot blijven, zo wordt door Citibank voorspeld. „Er is daarom op het ogenblik weinig uitzicht op enige vermindering van de sterke druk op de winstmarges", zo be sluit de nieuwsbrief. DEN HAAG Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de rente, te vergoeden voor in de consignatiekas gestorte gelden, die involge art. 8 van de consignatiewet rentedragend zijn, het jaar 1970 is bepaald op l'/s pet. UTRECHT/EINDHOVEN De or ganisaties van Raiffeisenbanken en Boerenleenbanken te Utrecht en Eind hoven behaalden in december 1969 een positief spaarresultaat van f 3 min. In gelegd werd f 588 min en terugbetaald f 585 miljoen. In december 1968 was er een negatief spaarresultaat van f 51 min., waarbij vooral aankopen in de maand in verband met invoering van de BTW per 1 januari 1969 een rol hebben gespeeld. Voor geheel 1969 bedroeg het spaar overschot f 1.132 min. tegen f 869 min. in 1968. Het gezamenlijk spaartegoed per 31 december bedroeg zonder rente bijschrijving f 12,5 miljard. AMSTERDAM In Roermond is op gericht de Aluminium Extruders Neder land NV, zo blijkt uit de Nederlandse Staatscourant. De vennootschap hepft ten doel „het fabriceren, verwerken, verhandelen en vervoeren van aluminium en andere produkten, het oprichten van dochter maatschappijen zowel in als buiten Ne derland, en alle andere werkzaamheden, die tot het bereiken van deze doelstel lingen kunnen leiden in de meest uitge breide zin". De oprichters zijn de American Me- tall Climax Inc. (VS) en de Amax Alu minium GMBH (W.-Duitsland). De eerstgenoemde maatschappij beschikt over het overgrote deel van de geplaat ste aandelen. Het maatschappelijk ka pitaal bedraagt f 4 min., waarvan f 2 min. geplaatst en gestort. Tot directeuren van de nieuwe ven nootschap zijn benoemd de heren W. J. Baenziger en Q. Kappels. Van de zijde van de gemeente Roer mond wordt vernomen, dat de in aan bouw zijnde fabriek van aluminiumpro- fielen, welke t. z. t. aan plm. 200 man wérk zal verschaffen, over drie maan den met de produktie zal beginnen. Er is reeds Nederlands personeel in oplei ding in de fabriek te Rhydt (W.-Dld.). N.V. z(jn overtuigd van het nut rmm de voorgestelde fusie en adviseren aan deelhouders het aanbod van Technische Unie te aanvaarden en tot omwisseling van de aandelen binnen de gestelde tav- mijn over te gaan. imiimiimiMiimimiiiiiiiiiimiitfiiiiiiiiiftifimwi Zoals het beleggend publiek in ons land ongeveer honderd jaar terug werd overstroomd met proposities in Amerikaanse sporen, zo wordt het nu belaagd met aandelen in Amerikaanse beleggingsfonds. De meest wille keurige en onbekende groothe den op dit gebied steken de oceaan over en gaan in West- Europa de boer op. Het beden kelijke daarbij is dat maar een klein deel in de publiciteit komt, omdat de officiële beleggingska nalen worden gepasseerd. Men verwerft een aantal verkoop agenten, die potentiële beleg- lers rechtstreeks benaderen en met mooie toekomstbeelden op papier zaken trachten te doen. De mode op dit gebied is nu de belegging in onroerend goed geworden. Dat is begrijpelijk sedert Wall Street er nu al zo ongeveer een jaar lang de brui aan heeft gegeven. Met terug lopende aandelenkoersen en ver liezen op vermogensgebied kan men nu eenmaal geen koopwaar aanprijzen en dus storten som migen zich op vast goed. Dit heeft het voordeel dat de prijs ervan niet kan worden gecontro leerd. Geen sterveling in Euro pa kan dan ook beoordelen of en in hoeverre de waarde van vaste goederen ook in Amerika is ge stegen dan wel gedaald. Een voorbeeld hiervan is het dezer dagen gelanceerde beleg gingsaanbod van het Selective American Realty Fund, dat tot 31 januari kosteloos voor 10 dol lar per stuk pakketten van 125 aandelen aanbiedt. De aandelen van het fund wor den nergens genoteerd zodat de houders geen enkele maatstaf bezitten om de waarde op objec tieve wijze door derden te zien vastgesteld. De plannen van het fund zijn indrukwekkend maar of zij rea liseerbaar zijn is vers twee. En ook achter de bewering dat be legging in vaste goederen aan trekkelijker is dan in aandelen kan zonder een wat dieper gaan de studie een vraagteken wór den geplaatst. Maar dat is ook het punt hier niet. De vraag, die gesteld kan worden is of het ver standig is voor de gemiddelde Nederlandse belegger op al zul ke beleggingsproposities in te gaan. De koersontwikkeling van de Gramco, een vorig jaar in Europa geïntroduceerd vast goedfonds voor Amerikaanse be zittingen heeft geleerd dat te leurstellingen niet ondenkbaar zijn. Gestegen tot een notering van 38 dollar kan de houder er thans nauwelijks nog de helft voor ont vangen. En dat terwijl de ont wikkeling zelfs voorspoedig ver loopt. Het kardinale punt dat hierbij speelt is het vertrouwen dat de belegger kan stellen in de lei ding. Vertrouwen niet alleen wa een eerlijk beheer betreft, maar vooral ook wat de kundigheid en zakelijkheid aangaat. En dat is een moeilijk geval, ook al wor den in Amerika als kundig be kend staande mensen als leiders voorgeschoteld. Men kent die hier niet en voor de gemiddelde Nederland se belegger zeggen zij nog min der. Bovendien komen zij vaak uit een geheel andere hoek, bij voorbeeld als leider van een groot concern. Het beleggingsvak is iets heel aparts, dat niet iedere zelfs ge niale industriële leider zo maar ligt. Daarom blijft het met vele Amerikaanse funds en hun Eu ropese acties voor de kleine man een zaak om wel mee uit te kij- z ken, zeker als deze funds nog 5 maar een jong verleden hebben. 5 ÜHiiiiiiiimiiHiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiT DEN HAAG In het afgelopen jaar hebben conjuncturele spanningen in toe nemende mate hun stempel gedrukt op de economische ontwikkeling van Neder land, aldus een jaaroverzicht, samenge steld door het ministerie van Economi sche Zaken. Deze spaningen kwamen in het bijzonder tot uitdrukking op de ar beidsmarkt en de kapitaalmarkt. De werkloosheid daalde voor het land als geheel tot een niveau van 1,5 procent van de afhankelijke beroepsbevolking terwijl de openstaande vraag naar ar beidskrachten recentelijk tot 3,1 procent is gestegen. De schaarste op de arbeidsmarkt open baarde zich zoals gebruikelijk vooral in het westen van het land, maar het ver loop van de werkloosheid gaf toch ook in nagenoeg alle overige delen van ons land een dalende lijn te zien. Dat neemt niet weg, dat ook nu nog een aantal stre ken met een structureel tekort aan wer gelegenheid te kampen hebben. De verder oplopende conjuctuur stond in 1969 vooral onder invloed van de sterk groeiende vraag vanuit het buiten land naar Nederlandse goederen. Het volume van de export gaf daardoor In de eerste 10 maanden van het jaar een toeneming te zien van niet min der dan 17 pet. Een tweede stimulans ging uit van het verloop van de be drijfsinvesteringen in outillage. De par ticuliere consumptie gaf een matigf stijging te zien. Tegenover de bestedingsimpulser stond een uitbreiding van de produktie die in de industrie vermoedelijke no* iets zal uitgaan boven de forse toene ming in 1968. De dienstenproduktie narr slechts matig toe. In de bouwnijverheid was de groei van de produktie aanzien lijk geringer dan in het voorafgaande jaar. Mede in aanmerking genomen, dal de produktie in de landbouw vermoe delijk niet of nauwelijks hoger zal zijn dan in 1968, blijft de groei van hel bruto-nationaal produkt in 1969 enigs zins ten achter bij de sterke toene ming in het eerstgenoemde jaar. Het laat zich evenwel aanzien dat het ver schil in groeitempo kleiner is geweest dan in september kon worden voor speld.

De Vallei | 1970 | | pagina 2