Intrede ds. Ferwerda als derde gereformeerde predikant Zwakheid van de mens voor Christus geeft geloof juist kracht PROTEST TEGEN PLANNEN VOOR Plantsoenbewoners voelen zich bekocht Bejaarden genoten met volle teugen NBM-toneel van TELEFOONCENTRALE RHENEN IN WORDING GELD Propaganda van GMvL voor bedrijfsverzorgingsdienst Buit van inbrekers ruim f 1000,- ALVOBA Fiets op straal schade aan auto Voorlichting samenvoeging in Renswoude Diepvriezen in Damlust Prijzen nog niet gehaald Lezing voor N.B.P Sch'zeel Uitslag verloting in Echteld Vergadering van G.M.v.L. Belt Causerie over BOUW BEJAARDENWONINGEN Kenia voor bejaarden Ochtenaar tegen boom na inhalen Brand in kal ver schuur Appelverkoop Biafra-actie VOORWAARDE VERSTEDELIJKING 10550 11070 ABSURD PERSOONLIJKE LENINGEN Werkverdeler MAANDAG 19 JANUARI 1970 VEENENDAAL Aan de Bergweg in Veenendaal zijn dit weekeinde in brekers in actie geweest. Bij de familie v.d. H. werd een geldkistje meegeno men met meer dan duizend gulden, en o.a. paspoorten, spaarbankboekjes en een trouwboekje. Ook bij de buren, de fam. Van B. drongen de daders binnen, maar hier wordt niets vermist. De re cherche stelt een onderzoek in. VEENENDAAL Meer dan honderd gulden schade moest een Veenendaalse automobilist vrijdagnacht aan zijn wa gen constateren, nadat hij over een fiets heen was gereden, die door een baldadige man op de rijweg was ge gooid. Tegen deze Van D. maakte de politie een proces-verbaal op. De man liep volgens zijn verklaring op de Sandbrinkstraat tegen de fiets aan, die daar stond geparkeerd. Hij werd kwaad, greep het rijwiel en gooide het in de richting van een vriend met het voorstel: „vangen". De vriend ving ech ter niet, en de fiets kwam op straat te recht. De eerste auto die passeerde kon hem ontwijken, de tweede niet. De fiets is nu onbruikbaar. RENSWOUDE Naar aanleiding van het voorstel van Gedeputeerde Staten om Woudenberg Scherpenzeel en Rens woude samen te voegen, organiseert het gemeentebestuur van Renswoude dins dagavond een voorlichtingsbijeenkomst in gebouw Rehoboth. Het is de bedoeling de bezoekers in te lichten over de ge volgen van het plan. Aan het einde van de vergadering kan men zich met be hulp van een stemmachine over het voorstel uitspreken. De bijeenkomst be gint om 8 uur. L.EERSUM Op 27 januari houden de plattelandsvrouwen van Leersum een vergadering in Damlust. Het belooft «en leerzame avond te worden met o.m. een praktische demonstratie van diep vriezen in de huishouding. Dit zal toe gelicht worden met een film. Het ge heel wordt verzorgd door de heer Van Dijk uit Cothen. VEENENDAAL Verloting Caecil- lia Veenendaal: Volgende prijzen van de verloting zijn nog niet afgehaald: 2e prijs lot no 2556, stereo-platenspeler; 5e prijs lot no 4928, skeelers of schaatsen; 6e prijs lot no 3984, theebeurs; 8e prijs 4503, tas; lte prijs lot no 0219, handdoekset; 12e prijs lot no 3751, doos zakdoeken; 13e prijs 3635 sier-thermometer; 14e prijs lot no 3088, sier-thermometer; 16e prijs lot no 3742, doos zakdoeken; 21e prijs lot no 2399, schilderijtjes (reproducties); 22e prijs lot no 2822, schilderijtjes (re- produkties). Gelegenheid om de prijzen af te ha len tot 15 februari bij: H. Landeweer Grote Pekken 480 Veenendaal. SCHERPENZEEL Woensdag houdt de afdeling Scherpenzeel van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in Marktzicht haar jaarvergadering. Na het huishoudelijke gedeelte zal de heer J. Werner uit Scherpenzeel een lezing voor de dames houden. De aanvang is 7.45 uur in café marktziaht. ECHTELD Van de door de Ge mengde Zangvereniging „Echteld" en de Gymnastiekvereniging VOLO ge houden grote verloting zijn de volgende prijzen nog niet afgehaald: 24, 59, 123, 162, 163, 171, 182, 228, 268, 346, 401, 460, 500, 792, 813, 835. 878. 911, 912, 994, 1002, 1009. 1025. 1048. 1123, 1129, 1294, 1304, 1327. 1499. De prijzen zijn te verkrijgen bij mej. B. van Kalkeren, Pijpstraat 16 te Ech teld. Tegen vergoeding zijn aan dit adres trekkingslijsten te bestellen. Prij zen, die 2 maanden na trekkingsdatum (19 december 1969) niet zijn afgehaald, vallen terug aan de verenigingen. VEENENDAAL „Waar Jezus Christus is. daar is de Opstanding, de Ver nieuwing, daar is de kracht. Daar sta ik op, dat is de basis van de prediking, van het geloof. Wij mogen als gemeente en dienaren des Woords Zijn lichaam zijn. Dan zijn wij in al ons vallen en opstaan gebonden aan Zijn overwinning. Zijn kracht. Open onze handen God. want van U is het Koninkrijk, de kracht en de heerlijkheid". Met deze woorden besloot ds. Th. Ferwerda zijn intrede preek gisteravond in een overvolle Geref. Petrakerk, naar aanleiding van de tekst uit 1 Cor. 4:20, „Want het Koninkrijk Gods bestaat niet in woorden, maar in kracht", 's Morgens reeds was deze uit Amsterdam-Watergraafsmeer over gekomen derde predikant voor Geref. Veenendaal als zodanig bevestigd door zijn schoonvader, prof. Gispen uit Amsterdam. De dienst had plaats in zijn toe komstige wijkkerk: de Brugkerk. Ds. Ferwerda begon zijn intreepreek met zich af te vragen waar men eigen lijk nog de moed vandaan haalt om predikant te worden. De kerk praat maar door, al eeuwen lang, het zijn alsmaar woorden maar geen daden. Waar blijft de kracht van het konink rijk Gods over alle karikaturen van het Christendom heen? In deze eerste preek voor zijn nieuwe gem. wilde hij duide lijk stellen dat men elkaar moet herken nen vanuit het diepste van het evange lie. want het Koninkrijk Gods bestaat in kracht, een kracht die er wel dege lijk is. De tekst die Paulus schrijft aan de gemeente te Corinthië paste niet in de opgeblazenheid van die# tijd. Maar die tekst wil geen appèl zijn, en geen trap na, ze wil slechts de verheven con clusie van het christen-zijn tot uitdruk king brengen. „Het Koninkrijk Gods is een ge schenk dat we in eenvoud moeten ont vangen, geschoeid op de wet van onze zwakheid. Als ik zwak ben voor Chris tus dan ben ik machtig. Die zwakheid is de voorwaarde voor de krachten van zijn Koninkrijk", aldus ds. Ferwerda. De predikant zag aan het Koninkrijk Gods twee kanten: allereerst is het de onweerstaanbare vooruitgang van Gods zaak in deze wereld, ondanks Vietnam en Biafra, aan de andere kant moet het concreet vorm vinden in deze wereld en daarom zegt Jezus ook: „Die kracht is in U". Willen wij burgers van dat Koninkrijk zijn en heten, dan moet ons leven bestaan uit die kracht, en mogen wij hier op aarde een stuk hemel-op- aarde zichtbaar maken. De intreepreek werd gevolgd door een woord tot de gemeente en de geno digden. Ds. Ferwerda hoopte in grote harmonie te mogen samenleven met SCHERPENZEEL Dinsdagavond om 7.30 uur houdt de afdeling Scher penzeel van de Gelderse Maatschappij voor Landbouw haar jaarvergadering in café Marktzicht. Na het huishoude lijke gedeelte blijft men nog enige tijd gezellig bijeen. Men zal dan spelletjes doen en er zullen ook enkele fimpjes worden vertoond. de gemeente om met elkaar de proble men van 1970 aan te kunnen. Hij stelde niet naar een soort ach tergebleven gebied te zijn gekomen en anderzijds ook niet iemand te willen zijn, die het allemaal wel eens zal ko men vertellen. „De tijd is voorbij dat de predikant een stempel op de gemeen te drukte; integendeel wij moeten sa men het stempel van Christus dragen", aldus de nieuwe pastor. Ook burgemeester en wethouders van Veenendaal werden betrokken in de reeks goede wensen die tevens werden uitgesproken tegenover de collega's en de kerkeraad. In 't bijzonder dankte ds. Ferwerda de beroepingscommissie voor „de slimheid aan mij betoond". Namens de kerkeraad en de gemeen te sprak ds. J. Ytsma een kort wel komstwoord. Hij memoreerde het feit dat ds. Ferwerda vanuit een wereldstad naar Veenendaal komt en dat men dankbaar mag zijn, dat hij een predi kant is die de problemen van de ver stedelijking van nabij kent, iets wat juist voor Veenendaal van groot be lang is. In dit welkomstwoord begreep ds. Yt sma ook een dankwoord aan ds. Van Enk, die zolang de vacante wjjk voor zijn rekening heeft genomen. „U hebt uw werk zo verricht dat ds. Ferwerda bij wijze van spreken morgen kan be ginnen, daar waar u gisteren ophield", aldus ds. Rtsma. Op verzoek van de nieuwe predikant waren er verder geen sprekers maar kregen de genodigden nog wel de gele genheid om na de dienst nader met hem en zijn gezin kennis te maken. Onder de talrijke aanwezigen waren veel colle ga's uit andere plaatselijke kerken. Ook de oud-gemeenteleden uit Amsterdam waren hun predikant voor even naar Veenendaal gevolgd, getuige een bus vol enthousiaste maar waarschijnlijk ook wat pijnlijk getroffen gemeenteleden, die hun dominee nu voorgoed kwijtra ken. Ds. Ferwerda krijgt het Franse Gat, en het gebied ten westen van de lijn Kerkewijk, Hoofdstraat, Nieuwe weg als werkgebied. Zijn adres is Kerkewijk 104. Met deze derde predikant heeft de geref. kerk nu een anderhalf jaar duren- komst, gezien de groei, op een niet al de vacature, terwijl voor de toe- te lange termijn naar een vierde pre dikant moet worden uitgezien. Voorlo pig echter is de ruim 2070 leden tellende gemeente weer uit.de zorgen. u da j.b. voor Voenendaal 's Zatard. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenan 3328 Nwa Veenendaalsaweg I59 LIENDEN Zuster Thera de Haas, na een verblijf van enkele jaren in Kenia terug in Nederland, heeft vorige week op een bejaardenmiddag in Lien- den haar ervaringen in het Afrikaanse land verteld. Aan ,de hand van vele kleurendia's sprak zij over een groot aantal aspecten van het land, dat zij als lid van een medisch team heeft leren kennen. Met grote belangstelling hoorden de Lien- dense bejaarden haar verhaal aan. Zuster De Haas vertrekt eind januari weer voor twee jaar naar Kenia. De volgende bijeenkomst voor de bejaar den is vastgesteld op 12 februari in het hervormde jeugdgebouw. OCHTEN Met hoofdwonden werd vrijdagavond de heer W. O. uit Ochten naar de dokter gebracht, nadat hij op de Bonegra&fseweg bij eefa inhaalmanoeuvre met zijn auto tegen een boom was ge reden. Leden van de EHBO verleenden de eerste hulp. De auto werd zwaar bescha digd. RHENEN/ELST Het dorp Eist heeft (nog) een plantsoen. Het ligt om sloten door de Irenestruat, de Beatrix- straat en de Margrietstraat. Midden op de gazons staat de muziektent met daarachter speel werktuigen voor de kleine kinderen. De muziektent en de kinderspeelplaats zijn te bereiken via eeu keurig aangelegd tegelpad dwars door de groene grasvelden, die keurig zijn afgeplant met heesters. Rondom staan gloednieuwe woningen, waaron der verschillende bungalows. Enkele er van zijn zelfs nog zo vers, dat ze nog niet bewoond zijn. Vanuit de huizen hebben de bewo ners stuk voor stuk een royaal uitzicht over het park. De rust, die er tot nog toe heerste, is echter plotseling ver stoord door een bekendmaking van burgemeester en wethouders in de bla- RHENEN Vrijdagavond werden uit tien verschillende plaatsen en bejaarden centra met talrijke touringcars van de N.B.M. zo'n kleine zevenhonderd bejaarden naar de schouwburg Junushof in Wagenlngen gebracht, waar de personeelsvereni ging Rhenen-Wageningen van de Nederlandse Buurt Vervoer Maatschappij hen „fuifde" op een gezellige avond met de opvoering van de klucht „Het vrolijke tankstation", een opvoering die zaterdagavond werd herhaald voor leden en be langstellenden. Uit naam van alle bejaarden zou in eerste instantie de voorzitter van de be- jaardenbond Rhenen. de heer A. van Tuyl, een dankwoord uitspreken, maar aangezien hij slecht bij stem was deed dat de heer B. Both, maatschappelijk werker in dienst van de gemeente Rhe nen. De heer Both dankte alle medewerkers die dit prachtige initiatief hadden verwe zenlijkt, ook de gulle schenker van het kopje koffie waarvan in eerste in stantie geen sprake kon zijn, omdat juist daarvoor de centen ontbraken. „Ik sta hier helemaal onvoorbereid," aldus de heer Both, „ik heb niet eens een bloemetje bij me om u als kleine attentie namens de oudjes te kunnen aanbieden." Daarom nam hij de toeval lig op het toneel aanwezige krans maar. die hij een van hoofdrolspeelsters, mevrouw Bovenschen-Belmer om de hals hing als symbool van dank. „Ik hoop." aldus de heer Both, „dat u kans ziet in de toekomst nog eens wat voor deze grote categorie mensen uit de samenleving te doen, die zo vaak dreigt te vereenzamen." Ook de zaterdagavond werd voor de personeelsvereniging van de NBM een succes. RENSWOUDE In de nacht van zaterdag op zondag werd Renswoude opgeschrikt door de loeiende brandweer- sirene. Aan de Groeperweg was brand uitgebroken in de kalverschuur van de landbouwer v.d. Glint. De brandweer die spoedig ter plaatse was kon de schuur niet meer redden en kon niets meer doen dan nablussen. De boerderij was juist vrijdag verkocht, maar de schuur was daarin niet begrepen. RHENEN Naast de voormali ge gashoudêr aan het Paardenveld in Rhenen wordt momenteel ge werkt aan de bouw van een nieuwe telefooncentrale voor de Gxebbe- stad. De PTT kocht in oktober 1968 van de gemeente Rhenen de nodige grond, zijnde plm. 968 m2, voor de prijs van 43.560,-. Momenteel komt er al tekening in het gebouw, dat straks de telefoonvoorziening voor Rhenen in de toekomst moet waarborgen. Noch bij de dienst van domeinen in Utrecht, waaronder de bouw ressorteert, noch bij de PTT kon worden medegedeeld om streeks welk tijdstip de nieuwe cen trale voor indienststelling gereed zal zijn. AMERONGEN Personeel en leer lingen van de Chr. MAVO-school te Amerongen hebben zaterdag in Leer sum en Amerongen een actie gehouden waarvan de opbrengst bestemd was voor de kinderen in Biafra. Met een ze vental personenauto's van het onder wijzend personeel trokken de leerlin gen met appels langs de huizen. In een vrij kort tijdsbestek werd 2000 kg appels verkocht. Na aftrek van de kosten bleef er f 2300,over. den, dat de gemeente voornemens is op dit park achtien bejaardenwoningen te gaan bouwen. Het regent ten stadhuize bezwaarschriften tegen deze plannen. Er is zelfs een gezamenlijke petitie on dertekend. waarin heftig wordt gepro testeerd tegen deze voorgenomen wo ningbouw. Eén van de omwonenden, die nog maar kotrt geleden zijn nieuwe huis heeft betrokken aan het plantsoen en daarvoor zo'n slordige zeventigduizend gulden op tafel heeft gelegd, zei onom wonden: „Ik voel me bekocht. We heb ben dit huis gekocht op voorwaarde, dat we niets voor onze neus zouden krijgen en nu wil de gemeente het park opofferen om huizen voor ons uitzicht te poten. Eist heeft nooit een plantsoen gekend. Nu is er één, en hoe mooi ligt hert hier niet! Nu moet dat alles zo maar weer wijken. Het lijkt op een soort wiliekeur-beleid. De muziektent die erop staat heeft vijftienduizend gulden gekost. Eist heeft weliswaar geen muziekvereniging meer, maar men is momenteel druk be zig om „Crescendo" weer nieuw leven in te blazen. Wanneer die tent moet verdwijnen hoeft dat voor mij ook niet meer. Wat de aanleg van het park met de speeltuinwerktuigen heeft gekost is me niet bekend, maar dat zal ook wel een behoorlijke duit zijn geweest Daarin moet nu zo maar ineens de ploeg worden gezet. Al gaat de helft van het park maar weg, dan is het nog een ramp. Afgezien van het weggegooi de geld, lijkt het me een planologische blunder van de bovenste plank". De bewoners zijn van meniing zwaar gedupeerd te worden. Op één van de al betrokken huizen staat „Te koop". „Van uit die bejaardenwoningen kijken ze je straks het eten va<n de tafel", was het commentaar van een andere eigen huis-bezitter aan het plein. „We hebben nooit beter geweten, dan dat hier een soort bungalowpark zou moeten komen, maar dan ga je daar later toch niet middenin bejaarden woningen bouwen. Het is gewoonweg absurd". De heer H. Griffioen, lid van de ge meenteraad en tevens lid van de plano logische commissie, deelde zaterdag middag mee, dat het bewuste plantsoen op het bestemmingsplan het predikaat „bestemd voor bijzondere doeleinden" heeft gekregen. „Dat houdt in", aldus de heer Griffioen, „dat de gemeente er bijvoorbeeld ook een school of een kerk zou mogen bouwen. Dat er *nu plannen zijn om er be jaarden woningen te bouwen betekent een afwijking van het bestemmingsplan. Een dergelijke- bouw kan „gepleegd" worden, wanneer aan de nodige formaliteiten is voldaan, onder andere door belanghebbenden in de gelegenheid te stellen bezwaren in te dienen. Daarom wordt een dergelijke afwijking van het bestemmingsplan ook altijd gepubliceerd. Wanneer het in de bedoeling heeft gelegen er geen huizen op te bouwen, dan wil dat nog niet zeggen dat die huizen er ook nooit zullen komen. Mijn enig advies aan de betrokkenen is: dien op tijd een bezwaarschrift in". De heer Griffioen wist overigens maar heel weinig van deze voorgeno men bouw. „In de raad is nog geen be slissing genomen en in de planol ">gische commissie heb ik al evenmin stukken ervan gezien," was zijn slotcommen taar. Eén van de omwonenden, die mede deelde, dat ook een particuliere bouwer bij de protesterenden behoort, sprak de wens uit dat burgemeester en wethou ders maar eens alle betrokkenen moes ten verzamelen om een hearing te hou den over deze zaak. „Misschien dat een dergelijke bijeenkomst zal resulteren in andere gedachten over dit mooie stukje Eist, dat wanneer de plannen door gaan behoorlijk wordt verknoeid," aldus de man, die ook al zei zich „be hoorlijk bekocht" te voelen. KWIJTSCHELDING BIJ OVERLIJDEN GEEN INFORMATIE Bil WERKGEVER AANVRAGEN TELEFONISCH, MONDE LING OF SCHRIFTELIJK GEULSTRAAT 49 GRONINGEN - TEL. 050 54555- BIJKANTOOR VOOR GELDERLAND APELDOORN. PASLAAN 19. TEL. 05760-14999 LIENDEN Op een voorlichtingsavond van de Gelderse Mij. van Landbouw in Lienden is besloten om een krachtige propaganda te gaan voeren voor het oprichten van een bedrijfsverzorgingsdienst. Het is de bedoeling, dat begin februari wanneer de voorbereidingscommissie weer bijeen komt bekend zal zijn op hoeveel leden gerekend kan worden. Op de bijeenkomst van de Gelderse Mij van Landbouw, vorige week in het Wa pen van Lienden, besprak de heer Loh- man uit Almen een en ander van de bedrijfsverzorgingsdienst. Hij vertoonde eerst het klankbeeld „Als de boer uitvalt", dat een duide lijk beeld gaf van de hulpverlening door een deskundige bij ziekte of onge val van de boer. De invaller-bedrijfs- verzorger is een allround boer, die met alle machines op de hoogte is, die met paarden kan omgaan, met mensen kan omgaan, kortom: een schaap met vijf poten". Hij moet en kan de boer op alle onderdelen van het bedrijf vervangen. De eenvoudigste vorm van organisa tie is de coöperatieve rechtsvorm, waarin de belangen van alle betrokke nen het best kunnen worden gebundeld. In de statuten wordt de werkwijze en de financiering geregeld. Het klank beeld gaf een model-financieringsopzet te zien van ruim 17000,— per jaar. Deze berekening, vertelde de heer Loh- man, was van 1967 en dus al wat ver ouderd. In de discussie, die ontstond, ontwik kelde de heer Lohman twee systemen van" financiering, n.l. het ene, dat de contributie alle kosten dekt en de be- drijfsverzorging volledig zou moeten worden betaald door hen, die van zijn diensten gebruik maken. Dit zou mo menteel op zeker 7,per uur komen. Het andere systeem, n.l. dat van een contributieheffing, waarmee de kosten worden goedgemaakt, maar waarbij een aanmerkelijk lager uurloon behoeft te worden betaald. Dit is aantrekkelijker, zei de heer Lofiman. Hoe hoger men de contributie stelt, hoe lager men het uurloon hoeft te stellen. Bij een vereni ging met 100 leden kan men starten met een contributie van 75,— per jaar en behoeft het uurloon bij ziekte en onge val maar 4,te bedragen. Hulp bij topdrukte tijdens de oogst moet uiter aard duurder worden betaald. Het al of niet slagen van een bedrijfs vereniging hangt in hoge mate af van de man, die de vereniging als verzorger In dienst heeft. Het moet iemand zijn, die het bedrijf volledig kan leiden en hij moet een groot verantwoordelijkheids gevoel hebben. De degelljkse leiding berust bij het bestuur. In feite heeft de werkverdeler de touwtjes in handen. Aan de hand van het reglement moet hij de urgentie bepalen waar hulp naar toe moet. Elke dienst heeft losse hulpkrachten achter de hand. In de praktijk elders is be wezen. dat nooit hulp behoeft te wor den afgewezen.

De Vallei | 1970 | | pagina 3