PvdA wijzigt koers op congres Geen nationalisatie, maar deelneming van overheid in grote belangengroepen Minister sprak op kerkdienst Politie zette kunstenaars uit museum Roman over moord op Sharon Tate Vondeling tevreden Demonstraties in Moskou voor herstel rechten van de mens ZUIDAFRIKAANSE KERKEN WIJZEN APARTHEID IN SCHERPE BRIEF AF Fotograferen in rechtzaal roept twijfels op liij minister Guerrilla-actie in Rhodesië Duitse „orde" voor Britse minister Sneeuwstormen in N.-Duitsland Gevangenen in pyjama gevlucht uit ziekenhuis liegtuigknal negen aquaria aan .stukken lliTfi J ^er a'S n,en ,eru8^enkt aan het roerige Haagse congres van vorig jaar maart, Ni i**M "Aar Nieuw Links negen \an de eenentwintig zetels in het partijbestuur greep. Franse scholier stak zichzelf in brand Mormonen leider in V.S. overleden NOORDEN BI At RA CUBA 7 wee Italianen en Helg gearresteerd Viet-Cong executeert 2 Amerikanen REGELRECHT Aanslag Ka op eraf rl Marx v an PIL-ALARM" IN V.S. WASHANDEN. RUWE HANDEN,WINTfflNANOÜtf Sffli blt/tn MAANDAG 19 JANUARI 1970 («KONINGEN Het in Groningen gehouden >erkiezingscongres van de Par tij van de Arbeid, dat was belegd om de programma's voor de komende staten- ppp^- t,n raadsverkiezingen vast te stellen, is vooral een rustig congres geworden. Ze- Nu werd bijna op de klok de agenda afgewerkt, zonder dat zich incidentjes voordeden. De tweede dag van het congres was in hoofdzaak gewijd aan de inkomens- en vermogensverdeling in ons land. De Loonwet van minister Roolvink kwam daarbij als een onaan\aardbare in breuk op de inkomensvorming van werknemers uit de bus, aangezien de rege ring in deze wet de mogelijkheid krijgt in te grijpen in collectieve arbeidsover eenkomsten. De Eerste Kamer kreeg, bij motie, het verzoek het ontwerp-Loon wet te verwerpen. PvdA-voorzitter dr. A. Vondeling had alle reden zich de congres maaltijd (boerenkool met worst) goed t« laten smaken: het congres liep im mers dit jaar „op rolletjes". N«W YORK Onder de titel „de moord op Sharon Tate" heett Susan Atkins, een van de vijf verdachten van de moord op 9 augustus 1969 op de actrice Sharon Tate en vier van Sharons vrienden, een roman over deze misdaad geschreven, in samen werking met de journalist Lawrence Schiller. Het boek zal 20 januari verschijnen en 1 dollar kosten. Susan Atkins zou 80.000 dollar gekregen hebben voor het vertellen van de geschiedenis aan Schiller. Hi die „de moord op Sharon Tate" peeds gelezen hebben, vinden, dat de bijzonderheden die door Susan At kins worden verteld zeer expressief ziijn. Het grootste deel van het boek is gewijd aan de omstandigheden van de moord, alsmede aan een analyse ren de persoon van Charles Manson, de hoofdverdachte, en de leden van zijn „hippie-familie". Suaan Atkins, die deel uitmaakte van deze groep van Manson. heeft door hear onthullingen aan de politie de arrestatie van de andere verdachten mogelijk gemaakt. Susan Atkins heeft in het bijzonder gezegd: ,,Ik heb een doek in het bloed van Sha ron Tate gedoopt en ik heb het woord «.pig" (varken) op een van de deuren van de villa van Sharon Tate ge schreven". Door haar getuigenissen hoopt Susan Atkins, die voor andere feiten gede tineerd, in de gevangenis de moord op Sharlon Tate onthulde, de executie te ontgaan. SALISBURY, (Rhodesië) Afri kaanse nationalistische querdlla's heb ben het vuur geopend op een Zuid afrikaanse politie-patrouille, die de Rho- desische veiligheidstroepen in het ge bied van de Victoria-waterval nabij de grens met Zcfmbia, assisteerde. Volgens het communiqué losten de Afrikanen, die lid zouden zijn van het verboden „Zuidafrikaanse Nationale Congres" enkele schoten op het gebouw van het Victoria Falls vliegveld. Zij lichtten slechts lichte schade aan. Er waren berichten over een dode en vier gewonden. De veiligheidstroepen achtervolgen de aanvallers, aldus het communiqué. PARIJS Een zestienjarige lyceïst uit Wattignies by Rijssel, heeft zichzelf zaterdag niet, benzine overgoten en in brand gestoken. Op deze wijze wilde hij protesteren tegen het einde van hel bestaan van Biafra. Medescholieren, die met dekens bet vuur wilden doven, kwa^nen te laat. Ztj begrepen niets van zijn daad, totdat zij zijn dagboek vonden. Daarin lazen ze: „Het is de grote schande dat de be schaafde landen deze broedermoord heb ben toegestaan en de christenen zijn voor een groot deel mede-verantwoordelijk voor het afslachten van hun Biafraanse broeders". SALT LAKE CITY De geestelijke leider van de sekte der Mormonen, David McKay, is zondag In de ouder dom van 96 jaar te Salt Lake City over leden. Onder leiding van McKay Is het aantal Mormonen sinds 1950 van een miljoen tot 2,7 miljoen toegenomen. McKay maakte sinds 1906 deel nlt van de sekte. McKay was de negende leider in suc cessie van de kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. De sekte wordt nu geleid door de raad van twaalf „apostelen", van wie de 80-jarige Joseph Fielding Smith de voorzitter is. Men verwacht dat hij McKay zal opvol- Opvallend was het loslaten van de vroegere eis tot nationalisering van het levensverzekeringsbedryf. Nu werd een motie aanvaard van het gewest- Amsterdam. waarin het tot stand ko men wordt bepleit van overheidsdeel neming van blijvende aard in financiële belangengroepen, zoals ban ken, verzekeringbedryven e.d. of bedrijr- ven met een feitelijke monopoliepositie. Deze deelneming moet de overheid in staat stellen richting te geven aan het investerings- en beleggingsbeleid van deze ondernemingen. Het brengen van de grond in. handen van de gemeenschap, aan wie daardoor ook de waardestijging toevalt, was een ander door het congres aanvaard punt. Hier werd, op advies van het partijbe stuur, herinvoering van de prijsbeheer- siing aan toegevoegd. De door het partijbestuur voorgestel de invoering van vormen van spaar loon, verm ogensa an wasdel ing en in ves ted ngsloon verwierf geen meerderheid. Wel plaatste het congres zich achter een amendement, dat het expirimente- ren met vormen van spaarloon, vermo- gensaanwasdeling en investeringsloon in collectief werknemersbeheer aanbe veelt. De verdeling van vermogens en in komens werd door het congres ontoe laatbaar ongelijk bevonden. In een door Amsterdam ingediende motie koos het congres voor een rechtvaardige inko mensverdeling, die bevorderd dient te worden door een samenhangend geheel van maatregelen, zowel wat betreft de toegang tot de bronnen waaruit inko men wordt verkregen, als de hoogte van de beschikbare inkomens. Enkele andere besluiten van het con gres: In een zgn. „resolutie-noorden des lands", ingediend door het gewest Gro ningen, werd van de regering de aan trekking van industrieën en dienst verlenende bedryven naar het noor den geëist. Hiertoe is een gcrieht be leid nodig, alsmede decentralisatie van de overheidsdiensten. Een andere resolutie handelde over de werkende jeugd en bepleitte o.m'. een zodanige hervorming van het (voort gezet) onderwijs, dat een ineenvlech ting ontstaat van het algemeen vormend onderwijs en het lager beroepsonder wijs en uitbreiding van de wettelijke leerplicht tot 18 jaar. Twee moties inzake Biafra kregen voorts de instemming van het congres. In de eerste, die door het partybe- stuur in de plaats was gesteld van een verderstrekkende motie, wordt het be leid van de Britse regering in het con flict veroordeeld. Bij de Britse regering, bij de Labour- party en bij de socialistische Interna tionale werd met klem aangedrongen druk op de regering in Lagos uit te oefenen om de hulpverlening aan Biafra onmiddelijk te organiseren. De Kamerfracties van de Partij van de Arbeid in de Staten-Generaal kre gen het verzoek te bevorderen, dat ook door de Nederlandse regering in inter nationaal verband of zelfstandig alle maatregelen worden getroffen om een onmiddellijke en effectieve hulpverle ning, zo nodig tegen de mening van de Nigeriaanse regering in, op gang te brengen. In de tweede motie sprak het PvdA-con gres zijn ontsteltenis uit over het uitblijven van initiatieven door de secretaris-generaal van de V.N. om te komen tot maatregelen die zouden kun nen lelden tot stopzetting van de vol kerenmoord in Biafra. Een motie over Cuba werd' eveneens goedgekeurd. Hierin werd de regering gevraagd niet mee te werken aan de handelsblokkade van Cuba maar daar entegen het land in het kader van de Nederlandse ontwikkelingshulp de na delige gevolgen van de blokkade te hel pen overwinnen. Het congres koos mej. A. P. Schilt- huis in de, sinds het vertrek van de heer Wieldraaijer, niet vervulde vaca ture van partijsecretaris. GRONINGEN Partijvoorzit ter dr. Vondeling sprak zaterdag na afloop van het Groningse con gres van de PvdA van een „ge slaagde bijeenkomst". In de vergadering had hij al gezegd dat zijn twijfel over de vrees of congressen nog iets an ders kunnen zijn dan demonstra ties, in Groningen was weggeno men. „Er is hard gewerkt, het gaat gewoon goed", zei dr. Vondeling. Hij deelde mee' dat de PvdA nu 85.000 leden centraal geadmi nistreerd heeft staan. „Zonder j twijfel zijn wij daarmee de par itij met de grootste aanhang". De fractieleider van de PPR. drs. Aarden gaf als Commen taar: „Hef congres was een consolidatie van de meningsvor ming in de PvdA". Het liberale Tweede-Kamerlid Rietkerk vond dat de PvdA op het gebied van de ihkomens- en vermogensverdeling niet op „de linkse toer" was gegaan. Ook hij achtte overheidsdeelneming in bedrijven zwakker dan socialisa tie van die bedrijven. Fractieleider Van Mierlo (D'66) zei dat de PvdA en D'66 na zaterdag niet dichter bij el kaar zijn gekomen. ,,Men wil weten waar wij staan? Dat hoor ik al een paar jaar. Men kent ons standpunt". AKEN l)e Britse minister van de fensie Denis Healey is zaterdagavond in het Casino van Aken uitgeroepen tot ridder in de „orde tegen de do delijke ernst". (Orden wider den fie ri sc hen Ernst). Op de foto: links Denis Healey en zijn echtgenote, rechts prof. Carlo Schmidt, tijdens het carnavalsfeest dat de uitreiking van de orde bege leidde. BONN In het nqorden van Duits land hebben in het weekeinde zware sneeuwstormen gewoed. In Sleeswijk- Holstein hebben tot dusver twee perso nen het leven gelaten. Er wordt nog iemand vermist. De twee doden zijn twee jongelui die bij Flensburg met hun auto in de sneeuw waren vastgeraakt en door binnendrin gende uitlaatgassen werden vergiftigd. Het merendeel van de secundaire we gen is onberijdbaar. Militaire helikop ters patrouilleren om gestrande automo bilisten op te sporen. De bevoorrading van afgelegen dorpen wordt zeer be moeilijkt. Het leger is te hulp geroepen om de wegen vrij te maken. MOSKOU Een jonge Vlaamse be toger heeft zich gisteravond aan de balustrade van een balkon in een Mos- kou's theater geboeid en vlugschriften naar beneden geworpen. Waarin de vrij lating geëist werd van gevangengeno men Sovjetijveraars voor vrijheid van meningsuiting. AMSTERDAM - Zondagavond werd in de Engelse Hervormde Kerk op het Begijnhof aan het Spui te Amsterdam een kerkdienst gehouden met Biafra als onderwerp. Eén van de sprekers was minister Udink (Ontwikkelings hulp), die op de foto de kerk verlaat in gezelschap van mej. Gé Gerrits van de Lohman-MAVO. SAIGON Een Amerikaanse mili taire woordvoerder in Saigon heeft zon dag verklaard dat de Viet-Cong in 1966 twee Amerikaanse militaire adviseurs van de Zuidvietnamese strijdkrachten heeft terechtgesteld. De lijken van een luitenant en een sergeant waren op 24 december j.l. door een patrouille Ameri kaanse mariniers opgegraven na aan wijzingen van dorpelingen. De woordvoerder noemde het betrok ken dorp niet, maar het zou zich in het gebied van Hoe-é bevinden. De gevangenen werden verscheidene dagen van dorp naar dorp gesleept, waar zij aan de bevolking werden getoond, aldus de militaire woordvoerder, die zich beriep op uitlatingen van dorpelingen. JOHANNESBURG Zeventig voor aanstaande Zuidafrikaanse geestelijken en leken hebben gisteren een felle aan val gedaan op de apartheid in hun land. Onomwonden verklaarden zij, dat de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaan se regering onverenigbaar is met chris telijke opvattingen. Kennelijk met het oog op de komen de algemene verkiezingen wees de groep er de kiezers in een verklaring van twaalf punten op, dat rassendiscrimi natie dient te worden veroordeeld. „Geen enkele christen kan zijn steun geven aan een politiek, die is gebaseerd op een onrechtvaardige discriminatie en op vooroordelen over huidskleur, ras, godsdienst en geslacht tussen men sen, die in hetzelfde land woneh". al dus da samenstellers van het manifest. Zij wezen er verder op, dat een chris ten afwijzend dient te staan tegenover een politiek, „die onder valse voorwend selen en beloften de kiezers probeert te lokken". Dit was een regelrechte aanval op de politiek van de Zuidafrikaanse rege ring, die tot doel heeft op den langen duur blanken en niet-blanken in het land komen gescheiden te laten leven. Onder de zeventig ondertekenaars van het manifest bevonden zich de An- glikaanse aartsbisschop van Kaapstad, Robert Taylor, een vooraanstaande ka tholieke theoloog, Colin Winter, en pro fessor Ian Mac-Crone, voormalig rec- tor-magnificus van de universiteit van Witwatersrand. Rechercheurs slaagden er na een paar minuten in de handboeien los te maken en brachten hem buiten het operette theater, waar „My fair lady" wordt ge speeld. De gebaarde Victor van Brantegein uit Gent begon met zijn eenmansprotest toen de lichten aangingen a het eerste bedrijf. Terwijl de verbaasde toeschou wers toekeken riep hij „burgerrechten" ep „laat Grigorienko vrij". Pjotr Grigo- rienko, ex-generaal, een van de leiders van de Sovjetbeweging voor vrijheid van meningsuiting, is opgesloten in een zwakzinnigen inrichting. De toeschouwers grepen gretig de vlugschriften die van het balcon neerdwarrelden. De tekst luidde: „Dit raakt ieder van u". Verdedigt deze mensen en strijdt voor hun vrijlating, gebruikmakend van de rechten welke de grondwet u geeft. Het personeel van het theater drong er bij de toeschouwers op aan de vlugschriften af te geven, nadat Van Brantegem was weggeleid. Een vrouw van middelbare leeftijd die dit weiger de werd ook uit het theater gehaald. De dag tevoren hadden twee jonge Italianen eenzelfde demonstratie op touw gezet in een warenhuis in Mos kou. Ook zij hadden zich aan een balu strade vastgeketend. Over het lot van hen een 22-jarige secretaresse uit Rome, Teresa Marizuzzi, en een 23-jgri- ge opzichter uit dezelfde stad. Valtenio Tacchi was zondagavond bij de Ita liaanse ambassade niets bekend. Zij zijn lid van een Italiaanse beweging, „movimento Europa Civilta". Twee aanhangers van deze organisatie ver spreidden vrijdag jl. in Athene pam fletten waarin voor vrijlating van Theodorakis werd gepleit. Terwijl de twee Italianen nog aan de balustrade geketend waren nam de po litie vijf van het dozijn Westerse cor respondenten mee, die naar de demon stratie waren komen kijken. De vijf werden bijna drie uur vastgehouden in het kleine politiekantoortje in het wa renhuis. Zij werden een uur na slui tingstijd van het warenhuis Tsoem vrijgelaten, kort nadat een vertegen woordiger van de persafdeling van het ministerie van B. Z. ter plaatse was gé- komen. Signorina Marinuzzi vertelde aan een verslaggever terwijl zij nog aan het balkon vast zat: „Wij geloven dat dit de enige manier is om het Sovjet-volk in beweging te brengen". Zij ^ei honderden vlugschrif ten te hebben kunnen uitdelen. Een Russische vrouw die er bij stond zei: ..Wij spuwen op jullie vlugschriften. Wij kunnen wel voor ons zelf zorgen". Veel anderen stonden echter stil om (je vlugschriften te lezen of staken ze in hun zakken. Alexander Daniel, de zoon van de een gevangenisstraf uitzittende Russische schrijver Joeli Daniel, heeft de Britse auteur Graham Greene schriftelijk verzocht, een zo groot mogelijke publi citeit te geven aan het lot van zijn va der. De 45 jaar oude vader werd in 1966 tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld omdat hij boeken had geschreven, die beledigend werden geacht voor het Sovjet-systeem en omdat hij in het Westen had gepubliceerd. De Daily Telegraph, die de brief aan Greene publiceerde, schreef, dat Daniel onlangs was overgebracht van een kamp voor politieke gevangenen naar een strenge gevangenis te Vladimir bij Moskou. AMSTERDAM Tegen 31 leden van de Beroepsvereniging van beelden de kunstenaars (BBK) is zaterdag pro ces-verbaal opgemaakt wegens lokaal vredebreuk. De groep had de nacht van vrijdag op zaterdag doorgebracht in 'n vleugel van het Stedelijk Museum in Amsterdam. V De beeldende kunstenaars werden uit het museum gehaald en naar het hoofdbureau gebracht. Daarna verza melden ze zich in de Nachtwacht/,aal van het Rijksmuseum. Toen hel mu seum dicht ging, verlieten ook de BBK- ers de zaal met Rembrandts meester werk, want het ging hun slechts om „een dreigende confrontatie". Aanleiding van deze nieuwe actie van de groep kunstenaars was het be sluit van B. en W. van Amsterdam hun stand „protest tegen het kunst beleid" te verwijderen van een expo sitie van de Amsterdamse Kunste naars Werkgroep (AKW) in het Ste delijk. Donderdag werd het actiecentrum in het Stedelijk op last van B. en W. verwijderd. Dat was voor de BBK'ers het sein om vrijdagavond in het mu seum te blijven bivakkeren, nadat ze eerst spelend op kinderfluitjes de ope ning van een tentoonstelling van Claes Olsenburg hadden bijgewoond. Zaterdagmorgen om half elf som meerde mr, E. de Wilde, directeur van het Stedelijk, de ontwakende kun stenaars driemaal het museum te verlaten. Toen dat niet gebeurde, trad de politie op. De BBK'ers beschuldigen B. en W. ven „censuur en gangstermethoden" omdat ze de stand uit het stedelijk Museum hebben verwijderd. B. en W. stellen dat van censuur op geëxpo seerde werken geen sprake is. Zij vin den dat uit de hele gang van zaken duidelijk blijkt dat zij een grote ma te van soepelheid hebben betracht. De BBK'69 (een organisatie van ge matigde, afgesplitste BBK'ers) is uit genodigd om op 20 januari met mi nister Klompé (cultuur) te komen pra ten. Hun delegatie bestaat uit Jules Chapon, Else Mulder, Pieter Kooistra, Wessel Couzijn, Josua Walstra en Jan Sierhuis. De minister heeft deze nieu we groepering gevraagd een vertegen woordiger aan te wijzen voor de Raad voor de Kunst. v VUGHT Twee gevangenen zijn vrydagavond in pyjama en op pantoffels ontsnapt uit het eentraal ziekenhuis van het gevangeniswezen in Vught. Het zijn de 28-jarige Duitser F. W. F. en de 23-jarige Amsterdammer Johnny N. Johnny N., die onlangs werd veroor deeld tot drie en een half jaar, lag in het ziekenhuis omdat hij een haakje van een kleerhanger had ingeslikt. Beide mannen klommen in dichte mist over de afrastering. LONDEN Het graf van Karl Marx, dat zich bevindt op een kerkhof in de Londense wijk Highgate, is zondag bij een bomaanslag beschadigd. Het borst beeld van Marx, dat op het graf staat, werd gehavend. Op de sokkel werden hakenkruisen geklad. HILVERSUM De minister van Jus titie. mr. C. H. F. Polak, staat „aarze lend" tegenover het fotograferen en maken van geluidsopnamen in de rechtszaal. Hij verklaarde dat bij de opname van het radioprogramma „Praten met de minister", dat de NOS morgenochtend om negen uur via Hilversum I uit zendt. Daarin werd hem als eerste vraag voorgelegd wat hij ervan vond dat de president van de strafkamer van de Bossche rechtbank bij de behandeling van de vergiftigingszaak tegen de Schijndelse Riet S. het maken van persfoto's en radio-opnamen had toe gestaan. De minister, die begon met te verklaren dat hij natuurlijk geen invloed heeft op wat. de onafhankelijke rechter doet, lichtte zijn aarzelende houding toe met: „De verdachte moet op zo'n moeilijk moment van zijn leven zo vrij en open mogelijk kunnen reage ren. Het is de vraag of het juist is dat van het gesprokene in de rechtszaal iets voor de radio wordt uitgezonden", al dus minister Polak. „Het lijkt mij te genover de verdachte iets met beden kelijke kanten". 5? NEW YORK Ongeruste vrouwen in geheel Amerika hebben hun huisarts gebeld, nadat zy hadden gelezen over getuigenverklaringen voor een subcom missie van de Amerikaanse Senaat over mogelijke gevaren die verbonden zouden kunnen zijn aan het gebruik van de an ti-conceptiepil. Een aantal artsen klaagt er er over dat de getuigenverklaringen van de vo rige week, die veel publiciteit hebben gekregen, onnodige ongerustheid hebben veroorzaakt. De golf van ongerustheid is veroor zaakt door twee zittingen van de sub commissie. Acht specialisten op het ge bied van de geboortenbeperking ver klaarden op de zittingen, dat een groot aantal ziekten, waaronder borstkanker, mogelijk in verband konden worden ge bracht met de pil. ZWIJNDRECHT De Zwijndrech- ter J. C.' Siriakus heeft de politie ge vraagd rapport op temaken van de schade in zijn huis na het doorbreken van de geluidsbarrièredoor een vlieg tuig van de Koninklijke Luchtmacht. De ruiten van negen van zijn aquaria sprongen. De heer Siriakus zit nu met waterschade en een partij dode vis. ADVERTENTIE Als zelfs het beste afwasmiddel uw handen niet meer voldoende beschermt, dan moet u eens San Balm handcréme proberen. Laten we u niet gaan vermoeien met de samenstelling, u een zorg, als 't maar helpt. En dèi doet 'tl U hebt al een tube voor f 1,70 bij uw drogist of apotheker. handcréme maakt uw handen weer gaaf en zacht.

De Vallei | 1970 | | pagina 5