VERKERK INGESCHREVEN VOOR E.K. Officieus wereldrecord voor Bols Hasse Börjes: 500 meter in 38,9 sec. Amsterdamse kritiek op financieel beleid van biljartbond Ans Schut raakte twee. records kwijt Russinnen reden wereldtijden Topsporters gaan mede beleid bepalen KNA U aanvaardt structuurplan Jeugdploeg naar Inzeil Lia Does kampioene kunstrijden Guttormsen ook naar Innsbruck MISSLAGEN Ideale omstandigheden ^k€ Falkena Rleneke Dames Keuzemogelijkheid Naar Rusland J eugdschaats- titels verdeeld Günter Traub bij auto-ongeluk gewond Zesdaagse Berlijn Thomassen snelste Talent IJshockey federatie trouw aan de Olymp. principes Voorwedstrijden Nederlands damkampioenschap WEER EÉN OPVOLGSTER Apeldoornse Wang-lit Liu op 2e plaats ENIGE MAANDAG 19 JANUARI 1970 INZELL Kees Verkerk is ingeschreven voor de strijd om het Europese kampioenschap, komend weekeinde in het Oostenrijkse wintersportcentrum Innsbruck. De landelijke technische commissie heeft zondag het advies van coach Pfrommer overgenomen om Verkerk naast Schenk, Bols, Van Dijk en Nottet op te nemen in de vijf rijders tellende ploeg. De Deventer onderwij zer Eddy Verheyen, die bij het Nederlands kampioenschap als vijfde eindigde, is afgevallen en zal als reserve toekijken. De conditie van Verkerk bleek ion- dag, de eerste dag van een „kleine vierkamp" in Inzeil, na een wekenlang „voortslepende" voorhoofdsholte-ont- king, weer zover verbeterd, dat de Puttershoeker zonder risico ingezet kan worden bij de Europese titelstrijd. „Ik heb het volste vertrouwen in zijn keu ze", verklaarde Leen Pfommer zondag avond na afloop van de 3.000 meter. „Kees reed de laatste ronde in 34 sec. en dat zegt voor mij genoeg". Verkerk finishte overigens in 4 min. en 32,3 sec. als zevende, na de overige kernploeg leden en de Westduitser Gerhard Zim- mermann. Oorspronkelijk zouden de wedstrijden gehouden worden op vrijdag en zater dag, maar men kon wegens het slech te weer (regen en sneeuw) niet star ten. Het programma werd vervolgens verschoven naar zondag (500 en 3000 meter) en maandag (1500 en 5000 me ter). De openbaring was Jan Bols, die twee afstanden won in persoonlijke re cords. Op de 500 meter bleef de 25-ja rige Hoogeveener zelfs op gelijke hoog te met sprintspecialist Jan Bazen. Met 40,9 sec. „scherpte" Bols zijn totnogtoe beste prestatie met viertiende seconde. Op de 3000 meter liet Bols 4.16,9 af drukken, waarmee hij onder het wereld record van Dag Fornëss (4.17,4) kwam. Daar de wedstrijden echter niet offi cieel bij de Internationale Schaats-unie waren aangevraagd, kan de prestatie niet als wereldrecord worden erkend. Ard Schenk kon op de 500 meter door «en aantal misslagen niet doordringen tot de top van het klassement. In 43,4 werd de nationale kampioen slechts tiende. Ook op de drie kilometer zat Schenk niet „vooraan" (vijfde in 4.25,2). Eddy Verheyen eindigde op de 3000 meter verdienstelijk in 4.22,2 als twee de, maar zag dit niet „beloond" met een uitverkiezing voor het Europese kampioenschap. „We zijn uitgegaan DEN HAAG Vanavond zal vanuit Utrecht met de trein een zogenoemde jeugdploeg van tien jongens en acht meisjes naar Inzeil vertrekken voor een oefen- en wedstrijdkamp van vier we ken. De selectie bestaat uit: Jongens: Co Giling, Sjaak de Koning, Jan Derksen, Johnny Olof, Jan Pals- ma, Piet Kleine, Piet Vink, Ronnie Nooitgedacht, Jan Werner Pol en Klaas Vriend. Meisjes: Trijntje Rep, Annie van Dal- sen, Marjolein Taris, Marris Willems, Wil Burgmeyer, Truus Dijkstra, Gonny Sloof en Sijtje van der Lande. Aanvankelijk lag het in de bedoeling een ploeg van tien rijders en rijdsters uit te zenden. Door diverse acties van districten, supportersverenigingen e. d. zijn er uiteindelijk achttien gegadigden voor Inzeil naar voren gekomen. Egbert van *t Oever zal als coach van de jon gens optreden en Klaas Visser, die zijn Friese damesploeg vorig weekeinde bij de nationale titelstrijd naar opvallende prestaties leidde, fungeert als coach van de meisjes. Op 31 januari en 1 februari zijn er in Inzeil b-landenwedstrijden en op 14 en 15 februari internationale jeugdwed strijden. Op 16 februari keert het ge zelschap in Nederland terug. van de wedstrijden om de nationale ti tel", aldus tc-voorzitter Wynia, „het leek ons niet verantwoord om een week later al de volgorde te wijzigen". Uitslagen: 500 meter: 1. Bazen en Bols (Ned), beiden 40,9 sec; 3. Tipper (GBr) 41,0; 4. Hasieber (WDL) 41,3; 5. Zimmer- mann (WDL) 41.7; 6. Nottet (Ned) 41,8; 7. Verkerk (Ned) 42,0; 8. Verheyen (Ned) 42,3; 9. Van Dijk (Ned) 42.5; 10. Schenk (Ned) 43,3. 3000 meter: 1. Bols 4.16,9; 2. Verhey en 4.22,2; 3. Van Dijk 4.22,6; 4. Nottet 4.24,7; 5. Schenk 4.25,2; 6. Zimmermann 4.31,3; 7. Verkerk 4.32,3; 8. Hasieber 4.42,8. Stand na twee afstanden: 1. Bols 83, 717 pnt; 2. Nottet 85,917; 3. Verheyen 86,000 4. Van Dijk 86,267; 5. Zimmermann 86,917; 6. Verkerk 87,350; 7. Schenk 87,500; 8. Hasieber 88.433. Jan Bazen reed ook nog een 1000 me ter, die hij in 1 min. 22,4 sec. won. De Westduitser Franz Biebel werd in 1. 32,8 tweede. Jan Bolssnelle S000 -meter DAVOS Do Zweed Hasse Börjes heeft zondag op de tweede dag van do internationale «chaatswedstrijden In Davos het wereldrecord op do 500 meter verbeterd en ge bracht op 38,9 seo. Het officiële oude record stond op naam van de Westduitser Erhard Keiler, de Japanner Keiichi Suzuki en de Rus Anatoli Lepesjkin met 39,2 sec. De Russen Valeri Moeratov en Boris Goeljajev maakten eerder deze maand tijden van resp. 39,09 en 39,03 sec. De 22-jarige krachteprinter Hasse Börjes (1,84 meter lang en 90 kilogram zwaar) vestigde zijn wereldrecord on der ideale omstandigheden: het was windstil, de zon scheen en de tempera tuur was zes graden onder nul. Voordat Börjes op het ijs kwam, vestigde zijn jonge landgenoot Ove König (19) een nieuw baanrecord met een tijd van 39.2 seconden. Haakon Holmgren comple teerde het Zweedse succes, door als derde te eindigen in 39.4 seconden, voor de Westduitser Erhard Keiler ,die tot 39.6 seconden kwam. Ook de Zweedse klassementsrijders sprintten snel. John ny Höglin verbeterde zijn persoonlijk record van 40.7 tot 40.3 seconden en Göran Claeson herhaalde zijn prestatie van zaterdag: 40.5 seconden. Oud-wereldrecordhouder Keiler her stelde zich op de 1000 meter, die hij won in 1 minuut 21.6 seconden. De ta lentvolle König bleef echter slechts 0,2 seconden achter: 1.21,8, Aan de internationale schaatswed strijden, werd ook deelgenomen door leden van de Nederlandse dameskern ploeg. De uitslagen: Dames- 500 meter: 1. Attje Keulen- Deelstra 47.3, 2. Ans Schut 47.9, 3. Elly van der Brom 48.1, 4. Akke Falkena 48.5, 5. Stien Kaiser 48.6. 500 meter: (zondag), 1. Ane Schut 46.6, 2. Attje Keulen-Deelstra 46.7, 3. Akke Falkena 47.0, 4. Rieneke Dem- ming 47.5, 5. Stien Kaiser 48.0. 1000 meter: 1. Elly van der Brom 1.33.4, 2. Ans Schut 1.33.9, 3. Carry Geyssen 1.35.4, 4. Attje Keulen-Deelstra AMSTERDAM Ernstige kritiek op het financiële beleid van de Kon. Ned. Bil jart Bond werd zaterdag tijdens de jaarvergadering geuit door het district Am sterdam. De hoofdstedelijke voorzitter, de heer Even vond de uitgaven voor het bondsapparaat veel te hoog en die voor het wedstrijdwezen te laag. Ook vroeg hij zich af of het nog wel verantwoord is een betaalde jeugdleider aan te houden voor een betrekkelijk klein groepje jongeren. „Nu kost elk jeugdlid ons vijftig gul den per jaar", vertelde hij. Alle financiële stukken werden tenslotte, na een kun dige verdediging van bondsvoorzitter Van Engelen, toch met ruim verschil in stemmen aangenomen. In het complex werd ook de voorgestelde contributiever hoging van vijf naar zes gulden aanvaard. Bij de discussies bleek dat alom de gedachte leeft de topbiljarters financieel bij te staan. Voorzitter Van Engelen had in zijn openingswoord laten doorschemeren dat de bond eventueel bereid zal zijn bij internationale kampioenschappen de Ne derlandse deelnemers boven de voorgeschreven dagvergoeding van vijftien dollar nog eens vijf dollar extra te geven. Een ander biljartprobleem, waaraan men iets gaat doen is het „drukken" van moyennes in voorwedstrijden. Een bestuursvoorstel werd aanvaard, waarbij aan de betrokkenen een keuzemogelijkheid wordt gelaten: of promoveren, of met het promotiegemiddelde toch nog in de finale uitkomen van het kampioenschap waarvoor de voorwedstrijden werden gespeeld. Twee onderscheidingen werden uitgereikt. De hoogste, ds mr. D. E. Lioni-beker. kwam voor een jaar in het bezit van de biljartvereniging „Union" in Heerlen, die dit jaar voor de twintigste keer in successie een kampioenschap klein biljart orga niseert. Tot lid van verdienste werd uitgeroepen de 79-jarige Arnhemmer Jan Broekhuijzen, die nog steeds in de ereklasse driebanden speelt. Om zijn inschrij ving voor de komende titelstrijd te ondersteunen, overhandigde deze veteraan ter vergadering zijn nieuwe goedkeuringsbewijs van het bureau voor medische sportkeuring in de Gelderse hoofdstad. Gisteravond zijn acht schaatsenrij der» van de Deventer IJs Club, in ge zelschap van trainer Peter Schotting ën HEERENVEEN Co Giling heeft gisteren bij de Nederlandse jeugdkam pioenschappen schaatsen, die in Hee renveen werden gehouden, overtuigend de titel bij de heren junioren-a in de wacht gesleept. Hij won drie van de vier afstanden. Gerard van Gelder werd voor de tweede keer kampioen bij de b-junioren. Op alle drie de afstanden werd hij eerste. Trijntje Rep eiste de titel bij de Ju- niores-a voor zich op en het kampioen schap bij de Juniores-b was voor Frouk- ja Jongsma. Jos Valentijn vestigde op de 500 me ter een nieuw Nederlands jeugdrecord door deze afstand in 41.8 seconden af te leggen. Het oude record stond op naam van Ja* Augustinus met 42.3 se conden. ST. MORITZ De oud-wereldrecord houder puntentotaal over de vier klassie ke afstanden, de Westduitser Günther Traub, die sinds enige weken £rainer is van de Italiaanse schaatsploeg, is bjj een auto-ongeluk in Savognin, op weg van Cortina d'Ampezzo naar Davos, ternau wernood aan de dood ontsnapt. Door on verklaarbare oorzaak reed Traub zijn auto van een gevaarlijke helling, waarbij de wagen over de kop sloeg. Met grote moeite kon de beklemd geraakte Duit ser bevrijd worden. In een ziekenhuis te St. Morits constateerde men vier gebro ken ribben en zware verwondingen aan het hoofd. De Italiaanse rijders Giancarlo Gloder en Giorgio Torgler kwamen nage noeg met de schrik vr(j. Het is niet de eerste keer, dat de 30- jarige Traub ernstig gewond raakte. 1 juli 1969 wilde hij tijdens een reis door de V.S. eens van het balkon van een hotelkamer in een zwembad springen. HIJ liep daarbij zwaar rugletsel op. Zijn her stel vergde maanden. SARPSBORG De Noorse schaats bond heeft zondag als vyfde man voor de wedstrijden om het Europees kampioen schap, die het komende weekeinde in Innsbruck gehouden worden, Per Willy Guttormsen aangewezen. Direct na de Noorse titelstrijd, op 10 en 11 januari in Skiën, werden Dag For- nass, Magne Thomassen, Roar Grönvold en Björn Tveter reeds uitverkoren. Reserve is Sten Stensen. BERLIJN Zondagavond laat was de stand in de zesdaagse van Berlijn: 1. Schulze-Renz (W.-Dld.) 98 pnt.; op een ronde: 2. Post-A. van Lancker (Ned.-Fr.) 58 pnt.; op vijf ronden: 3. Puschel-Fritz (W.-Dld.) 67 pnt.; op zes ronden: 4. Oldenburg-Debosscher (W.Dld.-Belg.70 pnt.; op negen ron den: 5. De Wit-Spahn (Ned.-W.Dld.) 105; op 22 ronden: 11. Koel-Loevesijn (Ned.) 89 pnt. chef d'equipe de heer Mus, naar Rus land vertrokken voor een drie weken durend verblijf in het schaatsmekka Alma Ata, dat na enige jaren van „stil te" weer „wereldrecords" levert. De ploeg bestaat uit: Adrie Hekman, Henk Beltman, Henk Waanders, Hans ten Hag, Gerard Demkes, Jan Pasman, Ge rard van Gelder (die zondag Neder lands kampioen bij de b-junioren werd) en Karei te Winkel. De timmerman uit Brummen, die bij het Nederlands kampioenschap niet verder kwam dan de elfde plaats en uit de kernploeg verdween vervangt Piet de Rijke, die voorlopig op medisch advies niet mag rijden. i Magne Thomassen was zaterdag in Sarpsborg de snelste sprinter in de groep van klassementrijders bij inter nationale wedstrijden. Hij maakte een tijd van 42.2 seconden op de 500 meter. Neil Blatchford en Arnolf Sunde, die in de speciale sprintersklasse uitkwa men, waren drietiende seconde sneller. Het vroor 14 graden in Sarpsborg. Tijden» internationale jeugd- schaatswedstrijden in Oost-Berlijn trad de pas zestienjarige Noordkoreaanse Kim Bok Sun op de voorgrond. De rijd ster uit Pjoengjang zegevierde zondag op de drie kilometer in 5 minuten en 16.9 seconden. De Russische Larissa Morosowa, die eerder de 1000 meter in 1.39.5 had gewonnen, werd in 5.19.4 tweede voor de Oostduitse Gabrielle Wimmer (5.25.2). STOCKHOLM John Ahearne, de voorzitter van de internationale ije- hockeyfederatie (IIHF), heeft op een persconferentie in Stockholm verklaard, dat volgens hem het voorstel om voort aan beroepsspelers toe te staan deel te nemen aan het wereldkampioenschap op het congres van de fedemtie zou worden verworpen. „Zolang de IIHF uitkomt op Olympische Spelen", aldus Ahearne, „moeten we ons houden aan de Olympi sche reglementen met betrekking tot amateurs en professionals. Als het con gres besluit niet meer aan de Olympische Spelen deel te nemen, dan kunnen we doen wat we willen". Canada heeft zich naar aanleiding van het verbod om beroepsspelers op le stel len teruggetrokken van het wereldkam pioenschap en weigerde voorts de orga nisatie op zich te nemen. De wedstrijden worden nu gehouden in Stockholm van 34 tot 30 maart. In die periode vergadert de IIHF in. de Zweedse hoofdstad. ARNHEM De wedstrijden uit de vijfde ronde van de voorwedstrijden voor het Nederlands damkampioen schap in Arnhem heeft de kopgroep ln de eerste poule ongewijzigd gelaten. Bronstring, Craane en Gordijn speelden remise. In de andere groep kreeg Van der Sluis, die de punten deelde, Palmer weer naast zich. Uitslagen vijfde ronde: Groep lt Bronstring - Drost 11, Prinsen - De Boer 02, Craane - Bandstra 11, D. de Jong - Den Doop 20, De Ruiter - Gordijn 11. Groep 2: Okrogelnik - Edink 11, De Koning - Bergsma uitgesteld, W. de Jong - Heeringa 11, Van der Sluis - Wiggers 11, Bakker - Palmer 02. In de zesde ronde eindigden alle par tijen in remise, met uitzondering van de ontmoeting in groep twee Bergsma - W. de Jong, die door Bergsma werd ge wonnen. Uitslagen: Eerste groep: Drost - Gordijn 11, Den Doop - De Ruiter 11, Bandstra - D. de Jong 11, De Boer - Craane 11, Bronstring - Prinsen 11. Tweede groep: Wiggers - Bakker 11, Heeringa - Van der Sluis 1—1, Bergsma - W. de Jong 20, Okrogelnik - De Koning 11. ALMA ATA De Russische rijdster Tatjana Sidorova heeft op de op 1711 meter gelegen hooglandbaan van Alma Ata de 500 meter sneller afgelegd dan ooit tevoren. Zy maakte een tijd van 43.22 seconden. Het officiële wereldre cord op de 500 meter staat nog steeds met 44.6 seconden op naam van de Oostduitse Ruth Sehleiermacher. Twee weken geleden reed Vera Krasnova In Alma Ata 44.1 seconden, waarna Tatjana Sidorova drie maal achtereen nog sneller was: 43,9 seconden, 43.29 seconden (op 9 januari) en 43.22 seconden. Sidorova leverde haar prestatie op de eerste dag van de Russische dames- kampiocnschapppen. Ook op de tweede afstand, de 1500 meter, werd een nieuw wereldrecord gereden. Nina Statkewitsj won deze afstand in 2 min. 17.82 secon den. Ze bleef daarmee ruim beneden het wereldrecord, dat sinds 22 februari van het vorig jaar met 2 min. 18.5 se conden op naam van de Nederlandse Ans Schut staat. Nina Statkevitsj, ontnam zondag op de hooggelegen Medeo-baan in Alma Ata Ans Schut een tweede wereldrecord. Over de vier klassieke afstanden (500, 1000, 1500 en 3000 meter) kwam zij tot Het debuut van Eddy Merckx in dit cyclo-cros-seizoen is een succes ge weest. Samen met Eric de Vlaeminck won hij een koppelwedstrijd cyclo-cross in Eeklo. Verbeek/Roger de Vlaminck weren tweede. een totaal van 184.085 punten, 1.465 punten beneden het record, dat Ans Schut op 22 en 23 februari 1969 in Inzeil vestigde. Nina Statkevitsj volgde het afgelopen weekeinde Loedmilla Motsjatsjeva op als Russisch kampioene. Zij werd zon dag derde op de 1000 meter in 1.31,44 achter Loedmilla Titova (1.37,27) en wereldkampioene Lasma Kaoeniste 1.31,33). Op de 3000 meter eindigd,e Stat kevitsj in de nieuwe Russische record tijd van 4 minuten en 54,6 seconden als eerste. Kapitolina Seregina Vwerd in 4.56.98 tweede. Voor het eerst in de schaatshistorie bleven Russische da mes onder de vijf minutengrens, tot voor kort een privilege van Nederland se vertegenwoordigsters. Vedere uitslagen: 1000 meter: 1. Loedmilla Titova 1.37.27, 2. Lasma Kaoeniste 1.31.33, 3. Nina Statkevitsj 1.31.44, 4. Loedmilla Fetsjina 1.32.22, 5. Tatjana Averina 1.33.14, 6. Tatjana Sjelekova 1.33.35. 3000 meter: 1. Statkevitsj 4.54,6. 2, Kapitolina Seregina 4.56.98, 3. Loedmil la Motsjnatsjeva 4.56.99, 4. Sjelekova 54.59.6, 5. Galina Baranova 5.00.7, 6. Kaoeniste 5.02.1 Eindklassement: 1. Statkevitsj 184,085 (nieuw wereldrecord); 2. Kaoeniste 187.670, 3. Motsjatsjeva 188,253, 4. Sjele kova 188,386, 5. Fetsjina 188,647, 6. Ave rina 188.922. HEERENVEEN De Amsterdamse Lia Does is' zondag in Heerenveen Ne derlands kampioene kunstrijden gewor den. Zij verzamelde in totaal 1195,6 pun ten en kreeg plaatscijfer vijf. Bij de heren ging de titel naar de Hagenaar Arnoud Hendriks met 1198,7 pnt. en plaatscijfer vijf. De uitslagen waren: Dames: 1. Lia Does (Amsterdam) 1195,6 punten plaatscijfer 5; 2. Wang-la Liu (Apeldoorn) 1119,013; 3. Yvonne Brink (Amsterdam) 1107,915; 4. Wil ly de Zoete Den Haag) 1100,119; 5. Sophie Verlaan (IJmuiden) 1063,123; 6. Marie Dotsch Den Haag) 939,430; 7. Diane Pennekamp Den Haag) 916,135. Heren: 1. Arnoud Hendriks» (Den Haag) 1198,75; 2. Rob Ouwerkerk Amster dam) 1077,3—10. Meisjes junioren a: Corrie van Dijk (Utrecht); 2. Els van Dongen (Den Bosch); 3. Barbara van Zanten (Frank fort); 4. Annelies Verlaan (IJmuiden); 5. Evelien Lekkerkerk (Den Haag). Meisjes junioren b: 1. Josje van der Woerd (Den Haag); 2. Lia van der Ven (Den Haag); 3. Rita Koen (Amsterdam); 4. Irene van Hunen (Deventer); 5. Carla Ketelaars (Tilburg). Jongens junioren b: 1. Richard Pen nekamp (Den Haag); 2. Jan Dekker Amsterdam). Lia Does: Nederlands kampioene kunstrijden. UTRECHT Na byna ze» uur vergaderen kon K.N.A.U.-voorzitter Frans Jutte zaterdagavond in Utrecht opgelucht lachen. De afgevaardigden naar de buitenge wone ledenvergadering van de Kon. Nederlandse Atletiek Unie hadden het struc tuurplan aanvaard. Ondanks de sombere geluiden van de laatste weken in de districten was nogal wat verzet gerezen tegen het plan bleek de vergadering toch op vele punten wel mee te kunnen gaan met de wijzigingen, die de nauwelijks een jaar geleden benoemde structuurcommissie voorstelde. Dat was niet in de laatste plaats te danken aan de gloedvolle betogen van Hans Koomen, de voorzitter van de structuurcommissie. Dat de afgevaar digden het structuurplan, dat een volle dige wijziging van de opzet van de KNAU beoogt, zonder meer zouden aanvaarden, zal en de structuurcommis sie en het uniebestuur zeker niet ver wacht hebben. Vooral het punt van de opheffing van de negen districten in de KNAU ondervond teveel bezwaren, dat het geen haalbare kaart bleek. De ge delegeerden, die zich vaak verloren in het verdedigen van zuiver regionale be langen en daardoor voorbij gingen aan het essentiële punt van het structuur plan te komen tot een goed functione rende nationale bond wilden wel een in krimping van negen tot vijf districten. Toch behielen de districten niet de macht, die zij in de oude organisato rische opzet van de KNAU hadden. In het verleden legde het bestuur verant woording af aan gedelegeerden van de districten. In de nieuwe opzet is dat niet het geval. Door de instelling van de zg. unie raad, een uit tweeënveertig personen bestaand wetgevend lichaam, dat elke drie maanden gaat vergaderen, hebben de districten hun invloed vrijwel verlo ren. In de unieraad krijgen de distric ten elk twee vertegenwoordigers, en zullen de topsporters via hun contact commissie, de enige kwaliteitszetel be zetten. De overige eenendertig leden van de unieraad zullen rechtstreeks door de verenigingen van de KNAU gekozen worden. Met het instellen van unieraad en het regelmatige contact met het be stuur hoop men de veelvuldige commu nicatiestoornissen waarmee de KNAU de afgelopen jaren herhaaldelijk ge kampt heeft, de kop in te drukken. De atletiekunie is op dit moment de enige Nederlandse sportorganisatie waar in de topsporters mede het beleid gaan bepalen. Dit is onmiskenbaar een uit vloeisel van de moeilijkheden die ruim een jaar geleden bij het vertrek van de Olympische ploeg naar Mexico ont stonden. De topsporters van de KNAU, die deze historische vergadering bij woonden, zullen overigens ruet gemeng de gevoelens hebben geconstateerd dat toch nog twaalf van de zesentachtig ge delegeerden het niet nodig achtten dat zij in de unieraad vertegenwoordigd zijn. Herhaaldelijk viel in de vergade ring het woord dictatuur. Piet van der Heyden, de strijdvaardige voorzitter van het district zuid, (Ik ben hier ver welkomd als de oppositieleider) opende de beschouwing over het structuurplan weinig hoopvol. „Alle verenigingen in district zuid zijn tegen de teneur en de tendens van het plan. Het rapport ademt de geest van een dictatuur door het bestuur". De bezwaren van zuid, een van de grotere districten, bleken achteraf nog al mee te vallen en voornamelijk te draaien om de opheffing van de distric ten. De heer Koomen ontzenuwde het ar gument van de dictatuur door er op te wijzen dat de structuurcommissie zich had laten leiden door het demo- cartische Nederlandse parlementaire stelsel. „De grotendeels rechtstreeks door de verenigingen gekozen unieraad is de wetgevende macht, die het be stuur als uitvoerende macht elke drie maanden op de vingers kan tikken". Door het handhaven van de districten, die een jaarlijkse afdracht van een deel van de contributie krijgen, bleek de instelling van een wedstrijd-egalisa tiefonds niet haalbaar. Die jaarlijkse afdracht aan de districten zou bij op heffing van deze lichamen gebruikt worden voor het egalisatiefonds. Op groot Verzet stuitte ook het voor stel van de structuurcommissie om de nationaal technische commissie, die voortaan zal bestaan uit een voor de senioren en een voor de junioren, in zijn geheel te laten benoemen door het bestuur. Dit ontlokte een van de afge vaardigden de uitdrukking: „Wanneer iemands gezicht het bestuur niet aan staat, wordt hij dus niet benoemd". Men vond elkaar uiteindelijk toch. De beide nationaal technische commissies, die elk uit zeven personen bestaan, zul len op de volgende wijze tot startd ko men. De unieraad kiest de voorzitter in functie en het uniebestuur benoemt uit een voordracht van kandidaten door de'unieraad drie leden, De ove rige drie leden worden door het be stuur gekozen. Even dreigde er nog ge vaar toen de trainingsadvies-commis- sie, een andere naam voor de sinds een jaar tot aller tevredenheid func tionerende trainersraad, ter sprake kwam. Regelmentair is het in de KNAU namelijk niet mogelijk dat betaalde krachten zitting hebben in een commis sie. De zinsnede, „de bondstrainers kun nen ook tot lid van deze commissie be noemde worden", bleek de trainers geen vaste plaats te garanderen, waar aan zij dan ook de consequentie van vertrek wilden verbinden. Ook hier vond men een oplossing voor met een kleine tussenvoeging: .,De bondstrainers kun nen en zullen ook tot lid enz.". Boven-- dien bleken de trainers en de huidige NTC niet gelukkig met de nieuwe naam trainingsadviescommissie. Men zag lie ver de naam trainersraad gehandhaafd, waarmee iedereen vrede kon hebben.

De Vallei | 1970 | | pagina 8