Veenendaals dagblad Buiten „Bouwcijfers '69 catastrofaal" Morgen schip met voedsel en medicijnen naar Nigeria Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Fel verweer tegen steeds scherper wordende kritiek Man stak echtgenoot ex-minnares dood Relletjes in O.-Pakistan Republikeinen bereid met communisten te praten Demonstranten in Moskou nog niet vrij „Tegenstanders geven een eenzijdig beeld" OORLOG IN VIETNAM NIET ILLEGAAL Arrestaties op Cyprus Mevrouw McKav in leven REGERING WIL DEZE WEEK BESLUIT OVER WERVEN Politie Marseille villi! zware gangsters Thant neemt afscheid van Gowon Meest lichte vorst WACHTER HAD PECH MET BROMFIETS: OVERWEG BLEEF OPEN DEN HAAG Minister Schut wil de komende jaren de woningbouwproduktie aanzienlijk opvoeren. Hij wil jaarlijks drie- tot vijfduizend woningen méér gaan bouwen tot een jaarlijkse produktie van 135.000 tot 140.000 is bereikt. Geniepige infecties VERGUNNINGEN MAXIMAAL TIJDSVERLOOP Werkverband Huisvestingsnood Schilder dood na val Geen vlaggen voor baby van prinses Irene Meteoriet van ruim een ton Kans op Frans links front Actie voor papoea's Flipper had het misschien koud Koud weekje «ui. .uur iaoauuM «ril «omimstratie. Print Bernhardlaan 28, VeenendaaT, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener s Couranten Concern n.v. j Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 20 JANUARI I970 - 44e JAARGANG no. 16 SCHUT STREEFT NAAR 140.000 WONINGEN PER JAAR De minister zegt dit in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op de begroting van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Hij maakt overigens een duidelijk voorbehoud: de bouwproduktie kan alleen omhoog als er voldoen de bouwcapaciteit, bouwgrond en geld beschikbaar zijn. HILVERSUM In Hilversum Is maandagavond de 28-.jarige glaszetter S. Wiesnekker, gehuwd en vader van vier kinderen, door messteken om het leven gebracht. De 34-jarige fabrieks arbeider B. B. uit Baarn (ongehuwd) is door de politie aangehouden. Hij heeft een bekentenis afgelegd. De vechtpartij vond plaats bij de woning van het •lachtoffer. Inzet van de ruzie was de vrouw van de Hilversummer. Deze heeft ruim acht maanden met B. sa mengewoond, maar gaf er onlangs weer de voorkeur aan naar haar man en kinderen terug te keren. B. kon daar blijkbaar geen vrede mee hebben. Maandagavond ging hij naar Hilversum om de kwestie met Wiesnek ker te bespreken. Hij trof de man in een inrit achter diens woning aan. Er is vrijwel direct een vechtpartij ontstaan, waarbij B. een groot mes hanteerde en de ander daarmee een aantal steken toegebracht. Hevig bloedend en om hulp schreeuwend strompelde Wiesnek ker de tuin van zijn buren in, waar hij opnieuw enkele messteken kreeg. De dader is daarna naar de woning van zijn slachtoffer gegaan en heeft daar mevr. Wiesnekker verzocht de politie te bellen. Deze trof B. even later gewond in de keuken van zijn slachtoffer aan. Wiesnekker en B. zijn daarna samen In een ambulance overgebracht naar het Diakonessenhuis in Hilversum, waar bleek, dat Wiesnekker reeds was over leden. B. is na behandeld te zijn gearresteerd en ingesloten. UTRECHT Op de lijn Hoorn-Enk huizen hebben vanmorgen tussen 6.25 en 9.09 uur geen treinen gereden. Een kapotte diesel trein versperde het enkel- sporig baanvak. De reizigers zijn met bussen vervoerd. A l moge le leverbot door haar na- sleep als een der meest ge- vreesde belagers van ons reewild worden beschouwd, ook ander le- 5 venslus tig gedierte heeft aanvallen j te verduren of verdween zelfs uit 5 menig landschap van het toneel. 5 Er bestaat een menigte van kwalen 5 en euvels, waartegen we in het vrije veld helaas maar een bitter klein 5 beetje kunnen doen. Doorgaans 5 staan de jachtheer en zijn helpers t er machteloos tegenover en is een 5 genadeschot de enige oplossing, om 5 een dier uit zijn lijden te helpen. i Parasitaire en infectieziekten, in 5 menigerlei vorm en gedaante, mo- 5 gen veelal bij onze huisdieren kun- nen worden bestreden, bij viervoe- 5 ters en gevederd wild zitten we 5 met de handen in 't haar. Hazen, patrijzen en fazanten worden ge- 5 troffen door de besmettelijke coc- 5 cidiose; luizen, luisvliegen en vlooi- en genieten een bedenkelijke repu- l tatie bij allerlei dieren; mijten en schurft, streptococcen en stafylo- coccen, vogelcholera, pokken en dif- 5 terie, septicaemie, tuberculose, 5 schimmels, trommelzucht van 5 alles en nog wat kan men in het 5 veld verwachten. Gelukkig ruimen 5 vossen, eksters en kraaien veel van s die patiënten op en ook de wilde 5 zwijnen weten weg met de kada- 5 vers. zodat deze geen verdere be- smetting overdragen. Hoogst zel- 5 den treedt echter een ziekte zo furieus en onbarmhartig op als de l inyxomatose, die nu al langer dan 5 vijftien jaar onder de konijnen 5 woedt en zulk een droevige ver- 5 maardheid kreeg, dat de leek er niet zelden met kennis van zaken over spreekt. Zelfs het moeilijke 5 wetenschappelijke woord kreeg ge- 5 leidelijk burgerrecht. Velen kennen 5 het verlies dat wordt gevoeld, wan- neer een eertijds door konijnen ver- levendigd landschap doods en ver- laten ligt. 5 20 jan. '70 A. B. WIGMAN. Het Centraal Planbureau onderzoekt welke gevolgen deze opvoering van de bouwproduktie op de nationale econo mie zal hebben. Het eindrapport, waarover de regering een beslissing zal moeten nemen, wordt binnenkort verwacht. Minister Schut heeft zich fel ge keerd tegen de steeds scherper worden de kritiek op zijn bouwbeleid. Hij ver wijt zijn tegenstanders door een eenzij dig gebruik van bepaalde cijfers een vertekend beeld van de werkelijkheid te geven. Het aantal in 1969 voltooide wonin gen is alleen volgens de minister niet bepalend voor de vraag of de regering erin is geslaagd het woningbouwpro gramma van 125.000 huizen te realise ren. Daarvoor zijn ook het aantal uitge geven vergunningen en het aantal in aanbouw genomen wooneenheden van groot belang. Hoewel het Centraal Bureau voor de Statistiek nog geen cijfers heeft gepu bliceerd, komt het Landelijk werkver band huisvestingsnood de grote te genstander van minister Schut tot de conclusie dat ook het aantal wooneen heden vorig jaar sterk is achtergeble ven (met ongeveer tienduizend). Omdat van de voor 1970 verwachte 125.000 woningen er slechts 120.700 in aanbouw zijn genomen, verwacht het Werkverband dat dit jaar maximaal 120.000 huizen gereed zullen komen. Minister Scnut vindt het vanzelf sprekend dat er nogal wat „lucht zit" tussen het aantal uitgegeven vergun ningen voor premiewoningen en het aantal werkelijk in aanbouw genomen woningen. Het is verkeerd te veronder stellen, aldus de minister, dat deze cij fers per kalenderjaar nauwkeurig met elkaar overeenstemmen. Er verloopt steeds enige en soms zelfs geruime tijd tussen het afgeven DACCA Een oproerige menigte heeft maandag in Dacca auto's in brand ge stoken om kracht bij te zetten aan een algemene .studentenstaking van /.es uur, die na straatgevechten van zondag was uitgeroepen. Zondag waren aanhangers van de rechtse islamitische partij met hun tegenstanders slaags geraakt. De islamieten verwijten de populaire Oostpakistaanse leider Sjeik Moejiboer Rehman een politiek te voeren die niet met de leer van de Islam strookt. De straatgevechten kunnen het plan van de regering van generaal Yahva Khan, in oktober verkiezingen te houden voor herstel van de democratie in Pakistan, in de war sturen. De spanningen tussen de rechtse isla mitische partij „Jamiat - i - Islami" en haar tegenstanders zijn opgelaaid nadat op 1 januari van dit jaar politieke ac tiviteit in Pakistan weer werd toege staan. De Jamiat-partij is direct begon nen met een krachtige campagne voor het orthodoxe-mohamedanisme. De Jamiat-i-Islami wil in de grond wet vastleggen, dat Pakistan strikt vol gens de leerstellingen van de Islam moet worden geregeerd. Banken zouden geen rente meer mogen vragen en be dwelmende dranken zouden moeten worden verboden. Men verwacht in Pa kistan over het algemeen niet dat de Jamiat bij de verkiezingen enige meer derheid in het parlement zal krijgen, maar wel dat deze partij een buitenge woon krachtige pressiegroep kan wor den. WASHINGTON Het Amerikaanse federale Hooggerechtshof heeft maan dag met zeven stemmen tegen een be paald, dat de Amerikaanse deelname aan de oorlog in Vietnam niet illegaal is, hoewel het congres geen oorlogsver klaring heeft aanvaard. Het Hoogge rechtshof deed dit door een aanklacht vah professor in het constitutioneel recht Lawrence R. Velvel te verwerpen tegen president Nixon, minister van Buiten ndse Zaken Rogers en minister van Defensie Laird. De professor eiste dat het hof stappen zou nemen opdat de president het con gres een oorlogsverklaring zou voorleg gen of een onmiddelijk einde aan de oorlog zou maken. Het hof motiveerde zijn besluit niet. DEN HAAG liet Landelijk werkverband huisvestingsnood, vorig jaar tot stand gekomen om met kracht te attenderen op de noodzaak /.o spoedig mogeiyk aan de in grote delen van ons land nog lang niet geëindigde woningnood een eind te maken, vindt de vorige week door het Centraal Bureau voor de Statis tiek (C.B.S.) gepubliceerde woningbouwcyfcrs over I960 „catastrofaal". „Het is onbegrijpelijk dat minister Schut tot het laatst zo optimistisch in zijn uitlatin gen gebleven is", zegt voorzitter B. K. W. Dijkstra (43) die als directeur van het bureau van de Haagse Interkerkelijke commissie woningbemiddeling dagelijks met de gevolgen van de woningnood geconfronteerd wordt. MINISTER SCHUT verontwaardigd O van de vergunningen en het begin van de bouw. Aldus ir. Schut in antwoord op d^ kritiek van het landelijk werk verband huisvestingsnood. De minister beraadt zich over een nieuwe methode van woningverdeling over de provincies. Ir. Schut wil bij de verdeling meer rekening gaan houden met een spreiding van de bevolking, de bouwmogelijkheden in gemeenten, ag glomeraties en regio's en de werkgele genheid. Volgens de jongste schattingen zijn er jaarlijks in ons land tachtigduizend nieuwe woningen nodig. De be hoefte aan eengezinswoningen is nog steeds zeer groot. Toch noemt de minis ter hoogbouw niet onaanvaardbaar. Een onderzoek toonde aan dat vooral de ou dere mensen en gezinnen met grotere kinderen graag in een flat wonen. In overleg met het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid wordt overwogen een onderzoek in te stellen naar de mogelijke invloed van hoog bouw op de gezondheid. Triest vindt hij ook dat niet alleen in 1969 minder woningen opgeleverd werden dan geprogrammeerd was, „maar er zijn ook bijna zevenduizend woningen minder in aanbouw genomen en dat voorspelt heel weinig goeds voor 1970". Bovendien meent hij dat het ge publiceerde aantal van in 1969 opgele verde woningen nog een „te mooi" beeld oplevert; in zijn programmering werkt het ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke ordening met con tingentseenheden en de norm van het ministerie is: twee bejaardenwoningen, één contigentseenheid. Het CBS werkt echter met fysieke eenheden: één be jaardenwoning, één fysieke eenheid. Omdat het ministerie vorig jaar extra aandacht aan de bouw van bejaarden woningen is gaan besteden en er mér van deze woningen in aanbouw geno men zijn dan in vorige jaren, wordt het reële tekort ten opzichte van de minis teriële programmering versterkt. „Alles bij elkaar een heel somber beeld", zegt het werkverband dat hoop vol maar niet zonder scepsis van de ministeriële aankondiging dat hij het woningbouw-programma wil opvoeren tot 135.000 a 140.00 per jaar heeft ken nisgenomen. ,Als de produktie nu maar snel stijgt want de nood is érg hoog", aldus het werkverband. UTRECHT De 36-jarige huisschil der W. van Dalum uit Culemborg is gisteren om het leven gekomen na een val van de vierde verdieping van een flat in Utrecht. De hangladder waarop de man werkte, schoot door nog onbe kende oorzaak los. LAGOS: De secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, neemt hier afscheid van het Nigeriaanse staatshoofd, generaal Gowon, na een bezoek aan Nigeria. Thant ver telde dat de federale troepen goed voor de Biafranen zorgen, maar gaf geen reden op voor het afzeg gen van zijn bezoek aan het vroege re Biafra. Zie voor uitvoeriger nieuws elders in dit blad). DEN HAAG De regering zal geen opdracht geven om ter gelegenheid van de geboorte van het kind van prinses Irene en prins Carel Hugo van rijksge bouwen de vlag uit te steken. Dit heeft de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren medegedeeld. NICOSIA De politie van Cyprus heeft maandag acht personen aangehou den naar aanleiding van de overval op een depot in de haven van Limassol, waarbij zondagavond een gemaskerde groep mannen een tiental vuurwapens buit maakte. Dergelijke voorvallen hebben zich de laatste tijd meer voorgedaan. De auto riteiten schrijven deze acties toe aan het „nationale front", een illegale fas cistische organisatie die ijvert voor aan sluiting van Cyprus bij Griekenland. CARACAS Een meteoriet met een gewicht van meer dan een ton is giste ren neergekomen bij het Venezolaanse dorpje Usea, gelegen op 500 km van de hoofdstad Caracas. De meteoriet heeft een grote krater in de grond geslagen. Er zal een onder zoek worden ingesteld naar de afkomst en de karakteristieken van de steen. PARIJS Een oproep van de Franse communistische partij tot een bijeen komst van aile linkse groeperingen, die gekant zijn tegen de regering-Pompi dou, heeft maandag in principe de steun gekregen van de groep van repu blikeinen, die vroeger deel uitmaakte van dc linkse federatie onder Franpois Mitterand. De secretaris-generaal van de „con ventie van Republikeinse instellingen". Claude Estier, verklaarde in een schrij ven aan de communisten, dat zijn groep bereid zal zijn deel te nemen aan een dergelijke conferentie, die door de communisten is bedoeld als een stap in de richting van een gemeenschappelijk links programma. Maar Claude Estier stelde dqt vol gens zijn groep, in geval andere organi saties op het communistische voorstel zouden ingaan, een voorbereidende commissie in het leven moet worden geroepen om richtlijnen voor de confe rentie vast te stellen. Wat zijn groep zal doen als de andere organisaties niet ingaan op de communistische oproep, vermeldde Claude Estier niet Verleden week gaf de Franse socia listische partij te kennen, dat zij niet aan een dergelijke conferentie wil meedoen. De partij voegde daar echter aan toe, bereid te zijn tot bilaterale contacten met de communisten om de voorwaarden voor een eventuele sa menwerking te bespreken „De conventie van republikeinse in stellingen is in april 1965 gevormd en herbergt ongeveer 60 groepen uit Parijs en de provincies. Deze politieke pres siegroepen, die zich vaak links opstel len, zijn weinig bekend onder het Fran se publiek. Maar sommige worden er kend als invloedrijk in de Franse poli tiek, omdat hoge functionarissen er lid van zijn. De groepen maakten deel uit van de inmiddels opgeheven fe deratie van linkse democraten en socia listen onder leiding van Frangois Mitte rand" t DEN HAAG Het Nederlandsche Roode Kruis wil morgen een schip van de Rotterdamse rederij Van Es Co. met levensmiddelen en medicamenten naar Biafra sturen. Bovendien overweegt de Liga van Internationale Rode-Kruisverenigingen me dische teams naar het voormalig Biafra te zenden. Daarom heeft 't Rode Kruis zeker veel geld nodig. Het Nigeriaanse Rod,e Kruis staat voor een ontzaglijke taak. Dat zegt de heer A. van Emden, di recteur-generaal van het Nederlandsche Roode Kruis. Hij neemt aan dat er in Nigeria voldoende voedsel is, maar vraagt zich af of dit voedsel zonder veel kosten bij de hongerende bevol king kan worden gebracht. Hij meent dat hiervoor voorlopig nog veel geld nodig is. Inzamelingen in Nederland ten bate van de slachtoffers in Nigeria hebben volgens hem dus nog wel nut. De heer Van Emden neemt aan dat minister Luns, oen hij zei het nut van inza melingen achterhaald te vinden, uit sluitend doelde op collectes voor aan koop van voedsel. Nog zaterdag is in Amsterdam een straatcollecte gehouden, waarbij 13.213.36 gulden werd opgehaald. De Spaarbank voor de Stad Amsterdam noemt dit een teleurstellend resultaat. Een inzameling in Bussum, Naarden, Huizen, Muiden en Muiderberg heeft tot nu toe 13.544,21 gulden opgeleverd. De actie werd gevoerd met medewer king van de rooms-katholieke Mavo uit Bussum. MOSKOU De Belgische en Ita liaanse ambassade hebben tevergeefs geprobeerd het lot te weten te komen van de drie jonge betogers uit hun lan den die dit weekeinde wegens protest betoging zijn gearresteerd. Het drietal De Italianen Teresa Marinuzzi en Valenio Tacchi en Victor van Brentc- gem uit Gent hadden vlugschriften verspreid waarin de vrijlating werd geëist van Sovjet-onderdanen die voor vrijheid van meningsuiting ijveren. By de twee ambassades werd ver klaard dat het Sovjet-ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de zaken bestudeerd worden. Het ministerie was niet bereid Ita liaanse of Belgische diplomaten over de zaak te ontvangen of toestemming te geven voor consulaire hulp voor de arrestanten. Bij de ambassades is men van plan, heden weer een poging te doen om te zien hoe de Sovjet-regering de zaken willen afhandelen. In het verleden zijn mensen die soortgelijke acties hadden gevoerd, na een of twee dagen op een vliegtuig naar het Westen geeet. LONDEN Scotland Yard heeft maandag meegedeeld over inlichtingen te beschikken, waaruit blijkt dat me vrouw McKav in leven is en ergens in Londen door een bende wordt vastge houden. Nadere bijzonderheden wilde Scotland Yard niet geven. Mevrouw McKav is de echtgenote van de zakelijk leider van het Britse blad „News of the World". Zij wordt sinds drie weken vermist. DEN HAAG In Amersfoort start 31 januari een inzamelingsactie ten bate van papoea's die gevlucht zijn van het Indonesische naar het Australische deel van Nieuw-Guinea. Een van de initia tiefnemers is de Utrechter A. J. A. Co- randewal. Het gaat volgens hem om meer dan tweeduizend papoea's die in de jungle leven, verstoken van medi sche hulp, voedsel en onderwys. Volgens hem staat vast, dat de vluchtelingen door de Australische regering naar West-Irian zullen worden terugge stuurd. DEN HAAG De regering wil deze week een principiële beslissing nemen over een bundeling van de Nederlandse scheepswerven. Daarbij /ouden tevens 1de moeilykheden by Vcrolme moeten worden opgelost. Mr. R. J. Nelissen, de nieuwe minister van Economische Zaken, zal vandaag gesprekken hebben met de Centrale bond van scheepsbouwmeesters in Ne derland (Cebosine) en met mr. B. W. Biesheuvel als voorzitter van het Col lege voor de scheepsbouw. De heer W. Langenberg, lid van de raad van bestuur van de scheepsbouw- groep Rijn-Schelde, had gisteren een gesprek op het ministerie van econo mische zaken. Daarbij is het rapport ter sprake gebracht dat gunstige vooruit zichten biedt voor de vestiging op de Maasvlakte van een reparatiedok met schoonmaakbedrijf voor mammoettan kers. Dit rapport werd opgesteld op ver zoek van Rijn-Schelde. Weersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdagavond: Droog weer met veel bewolking. Matige tot vry krachtige zuidoosteiyke wind. Temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst, maar in het noorden in de nacht en ochtend matige vorst. Morgen: Zon op: 08.36; onder 17.07. Maan op: 15.41; onder 08.36. UTRECHT Bij Wijhe aan de spoorlijn Zwolle-Deventer zijn van morgen omstreeks half zeven twee treinen een overweg gepasseerd ter wijl de bomen open stonden. De ma chinisten gaven geluidsignalen en er gebeurden geen ongelukken. De over wegwachter was even naar het sta tion geweest om wat papieren weg te brengen, maar op de terugweg raakte zijn bromfiets defect zodat hij niet op tijd op zijn post kon zijn. PARIJS Negen bandieten, verant woordelijk voor tien gewapende over vallen en drie moorden, zijn door de politie van Marseille in een groots op gezette actie gearresteerd. Het geluk hielp de politie daarbij. Antoine Agius (25) en Michel Fattre (27) werden bij een gewone verkeerscontro le in de stad gepakt, omdat ze inbre kerswerktuigen bij zich hadden. Michel Faure leidde de politie vervolgen^ naar zijn broer Alain (24) die van heel wat groter kaliber was. Deze verried de politie de schuil plaats van de bende: de villa Clos des Palmiers op Cap Brun, bij Toulon. Zij werd verdedigd met machinepistolen door de andere bendeleden en de politie moest de villa stormenderhand nemen. Elf machinepistolen, een groot aantal revolvers en veel munitie vond de poli tie daar, alsmede kisten vol juwelen en heel veel geld. Dit was afkomstig van tien gewapende overvallen op meest al kleine banken waarbij de bende tussen juni en december van het vorig jaar ruim een half miljoen gulden buitmaakte. LONDEN Een dolfijn die door de Londenaars „Flipper" was gedoopt heeft rechtsomkeert gemaakt en is richting zee vertrokken na 24 uur ge vangenschap in de rivier dc Theems. Bezoekers van cafés langs de rivier, hadden de politie gewaarschuwd toen zij 65 km van zee de verdwaalde dol fijn zijn springkunst zagen vertonen. Politiebarken, dierenverzorgers van de zoo en mannen van de vereniging voor dierenbescherming troffen voor bereidingen de 1.50 m lange Dolfijn 1e vangen tussen de sluizen Teddington en Richmond waar 2.40 water staat. Juist toen de mam on aankwamen ging de sluis bij Richmond open en zag men dat Flipper weer koers naar zee zette. Een reden, dat de dolfijn de Theems opzocht kan geweest zijn, dat hij het zeewater te koud vond. (Van onze weerkundige medewerker) f\ceaandepressies zijn geweldig actief in het zeegebied tussen IJsland en Ierland. In Engeland worden temperaturen van 6 tot 9 graden Celsius gemeten en regent het gedurig. Wij merken van deze activiteiten niets dank zij 'n krach tig hogedrukgebied (1040 millibaar) van Rusland tot de Alpen. Dit maxi mum veroorzaakt een zuidoostelij ke stroming, waarin koude lucht van het continent wordt aange voerd. In deze situatie verandert voor lopig weinig. Het blijft in Gelder land overwegend licht vriezen, neerslag van betekenis blijft uit en het weer behoudt een somber ka rakter door een uitgestrekt wolken veld, waarin slechts verspreide op klaringen mogelijk zijn. In Spanje is het momenteel op vallend warm met temperaturen van 17 tot 20 graden.

De Vallei | 1970 | | pagina 1