Plaatsgebrek in juiste inrichting Per dag een ton „strop" doordat :V'eel patiënten Boren naar olie bij Weesp in „verkeerd bed" liggen m Groot tekort aan rechercheurs Kardinaal Alfrink wil met paus in overleg treden J. Lanser (CNV) hoopt voor dit jaar op soepel loonbeleid V-l was al ontploft Expositie in KAl toont snelle ontwikkeling in de agrarische wereld MAATREGELEN VOOR TWENTE GEVRAAGD KUNSTGEBIT Vraag over Cadi Jongeman bedreigde taxichauffeur met ongeladen revolver „Werkgevers jagen zelf looneisen op" ARP en PPR in Amsterdam gaan verder zonder CHU KOTTERS AAN DE KETTING Van 80.000 konden 6600 niet juist geplaatst worden GEGREPEN NA POGINGEN TOT DOODSLAG Zaak Hans v. Z. toonde aan Gezamenlijk actieprogram vakcentrales Na KNTU-ontslagen AANPASSING CIJFERS Heinemann ziek Relekwieëndiefstal in Italië EERDER FOTO'S MAKEN CELIBAATSKWESTIE PENSIOENEN LOONGRENS GEHLWDEN TOELICHTING „Doe iets aan hoge aardappelprijs vraagt raadslid DINSDAG 20 JANUARI 1970 UTRECHT Per dag moet honderdduizend gulden aan extra kosten worden betaald voor patiënten die in ziekenhuizen, psychiatrische inrichtingen of ver pleeginrichtingen een „verkeerd bed" bezetten. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Stichting Centrale Begeleidingscommissie voor Medische Controle (C.B.S.) begin mei vorig jaar heeft gehouden in 477 inrichtingen met in totaal 79.771 patiënten. De conclusie was. dat ten onrechte 1934 jatiënten (4.6 pet) in ziekenhuizen la gen. 2099 (11 procent) in psychiatrische inrichtingen en 2445 (13 procent) in verpleeginrichtingen. DEN HAAG De Tweede-Kamerle den E. R. Wieldraaijer en mr. J. W. Mas- man (beiden PvdA) hebben de minister van Economische Zaken en van Sociale Zaken en Volksgezondheid gevraagd extra maatregelen te nemen en facilitei ten ter beschikking te stellen van Twentse gemeenten waar de werkgele genheid door de voorgenomen ontslagen bij de Kon. Ned. Textiel Unie en VMF zal verminderen. In het bijzonder oudere werknemers mogen niet de dupe worden van de voorgenomen maatregelen. Indien de KNTU een overheidskrediet heeft gevraagd om de huidige moeilijk heden te boven te komen zou dit snel moeten worden verleend, aldus de Ka merleden, die voorts een onderzoek naar de ontwikkeling en vooruitzichten van de katoen-, rayon- en linnenindustrie verlangen. De resultaten van dit onder zoek zouden aan de Kamer moeten wor den meegedeeld. ADVERTENTIE ORAOIRS VAN I E N Wanneer de vorm van het mondweefsel of tandvlees zich wijzigt, waardoor Uw prothese loslaat, dient U de tandarts te raadplegen. tUSSENRlMMTCN, veroorzaakt door schrompelen von het tandvlees Alleen de tandarts is In staat het gebit weer passend te maken. Trocht dit niet zelf te doen met efoffen, die zich op het gebit vastzetten, de vorm wijzigen en de tere mondweefsels kunnen aan tasten. Indien U zich niet onmiddellijk tot de tandarts kunt •renden, Is het raadzaam voorlopig DENTOFIX •e gebruiken, een aangenaam alkalisch poeder, dat fcet gebit stevig op zijn plaats houdt. DENTOFIX wordt geheel verwijderd door Ctet schoonspoelen van Uw gebit •n geeft geen zuurvorming onder «te ploat. Het vormt een zacht, beschermend laagje tussen gebit •n gehemelte en doet het gebit goed vastzitten, zodat men even gemakkelijk kan eten, praten •n lachen als met natuurlijke tanden.' Dus geen apgst meer voor verschuiven, loftltten e. d., doch wel een gevoel van zekerheid dank zij DENTOFIX. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. LEEUWARDEN - De 21-jarige ont werper F. W. uit Groningen is in het Huis van Bewaring In Leeuwarden op gesloten op verdenking van drie pogin gen tot doodslag. De man werd vorige week op ver- mek van de Leeuwarder politie aan de Belgische grens b(j Roosendaal aange houden. W. werd sinds de zomer vorig jaar gezocht wegens diefstal van een auto. Hij wist echter steeds aan de politie te ontsnappen. Op 11 juni vorig jaar werd de man in Leeuwarden aangetroffen. Hij reed prompt op de politieman in. Hierna volgde een wilde achtervolging door Leeuwarden, waarbij twee voorbij gangers zich ternauwernood konden redden door opzij te springen. Na met zijn auto door een stenen muurtje te zijn gereden, wist W. zich van de politie te ontdoen. DEN HAAG Volgens het Tweede- Kamerlid Van Harselaar (Groep Harm- sen) dient de bepaling dat militaire mes ses en kantines hun produkten van de Cadi moeten afnemen, te worden ge schrapt. De middenstand ziet de Cadi vanwege haar monopoliepositie als een pressie groep en de militaire messes kunnen bun gelden niet op de voor hen zo eco nomisch mogelijke wijze besteden, aldus het Tweede-Kamerlid in vragen aan de ministqn van Defensie. De enquête van de CBC, het overkoe pelend orgaan voor de medische con trole van de ziekenfondsen, had uitslui tend- betrekking op verzekerden van ziekenfondsen en verpleegden krach tens de algemene wet bijzondere ziek tekosten (a.w.b.z.). De commissie heeft berekend, dat per dag 117.000 gulden extra kosten ontstaan doordat patiënten in een inrichting lig gen die voor hun aandoening elders ge plaatst zouden moeten worden als daar maar plaats was. Dit bedrag ontstaat allereerst door het verschil tussen de gemiddelde verpleeg- prijs in de ziekenhuizen en die in de verpleegtehuizen. Voorts omdat een groot aantal patiënten naar huis zou kun nen als in bepaalde aanpassingen werd voorzien of zou kunnen worden opgeno men in bejaarden- of verzorgingstehui zen waarvan de verpleegprijs niet door de ziekenfondsen of de a.w.b.z. wordt betaald. De enquête had betrekking op 234 ziekenhuizen met 59.489 bedden van de in totaal 261 ziekenhuizen met 66.917 bedden. Van de 41.816 patiënten die er voor rekening van ziekenfonds of a.w.b.z. in verbleven, hielden er 1934 een bed bezet in afwachting van een voor ziening elders. Bij het onderzoek waren verder 48 psychiatrische inrichtingen met 20.986 bedden betrokken. Van de 19.112 patiënten voor rekening van zie kenfonds of a.w.b.z. wachtten er 2099 op een bed elders. Van de 209 verpleeginrichtingen met 21.272 bedden werden er 195 met 19.942 bedden „doorgelicht". Er waren 18.843 ziekenfonds- of a.w.b.z.-patiënten opge nomen, van wie 2445 in een „verkeerd bed". BONN De Westduitse bondspresi dent, Gustav Heinemann, is gisteren in het academisch ziekenhuis in Bonn op genomen ter behandeling van een mid den-oorontsteking. De otsteking is ont staan na een griepaanval. WEESP: Gisteren is de boor- mast op boorlocatie Weesp 1 op gezet. Het is de eerste boorloca tie die in gereedheid wordt ge bracht ter opsporing van delf stoffen sinds de verlening van de opsporing sv er gunning ,,IJs- selmeer". De operator van deze boringen is Amoco Netherlands Petroleum Company. ROTTERDAM De Rotterdamse po litie heeft gisteravond een jongeman overmeesterd, die een taxichauffeur had bedreigd met een naar later bleek ongeladen cilinderrevolver. De man, vermoedelijk 'n buitenlander die te veel had gedronken, was in de taxi gestapt, had de revolver getrokken en de chauffeur gedwongen door het centrum van Rotterdam te rijden. De chauffeur zag kans via zijn mobilofoon de politie te waarschuwen. TERNI (Italië) De relikwieën van St. Franciscus van Assisi en St. Bernardus zijn uit een kerk in Montefranco, nabij Terni in Midden-Italië, gestolen. De diefstal werd maandag ontdekt. Er ver dwenen ook enige houten en bronzen kandelhars uit de 18e eeuw. UTRECHT Volgens de politie commissarissen R. Trip en Tj. de Vries, die het onderzoek in de meervoudige moordzaak Hans van Z. hebben ge leid. is daarbij overduidelijk gebleken dat de Nederlandse recherche niet is opgewassen tegen dergelijke grote za ken. „Niet omdat de kwaliteit van het re- cherchepersoneel onvoldoende zou zijn", zo schrijven de commissarissen in het Tijdschrift voor de politie, „maar eenvoudig omdat het recherche-appa raat in Nederland te veel verbrokkeld is. Er is een schreeuwend tekort aan rechercheurs. Moderne hulpmidelen ontbreken of zjjn in onvoldoende mate aanwezig. Er zijn niet geoeg herke- ningsdiensten. Regionaal zou meer samenwerking moeten komen. Slechts een enkel politiekorps beschikt over een volgploeg. Een criminele inlich tingendienst is er nog nergens". „Het onderzoek in de zaak Hans van Z. heeft bewezen, dat, als alle gegevens die her en der over Van Z. bekend waren in één centrale op mo derne wijze verwerkt hadden kunnen worden, Van Z. veel eerder ontmas kerd zou zijn geweest. Stellig zou dan een en misschien wel twee moorden voorkomen zijn," aldus de commissa rissen. Deze beide politiefunctionarissen ont hullen dat achteraf is gebleken hoe weinig voorzorgsmaatregelen Hans van Z. heeft getroffen om zijn misdrijven te camoufleren. „Het lag beslist niet aan de geniale handelwijze van Hans van Z. dat hij niet eerder als de veel voudige moordenaar kon worden ont maskerd." Reeds in het begin van het onder zoek na de moord op winkelier Don- se ta Utrecht kreeg de politie aanwij zingen in de richting van Ouwe Nol. De voor die gelegenheid samengestel de volgploeg was echter voor dit spe cifieke werk niet getraind. Hans van Z. had al na een dag in de gaten dat het huis van Ouwe Nol door de politie werd geobserveerd. Dit was voor hem reden genoeg om voor lopig het gezelschap van Nol te mij den. Het onderzoek werd daardoor bij zonder bemoeilijkt, zonder dat de po litie zich bewust was dat haar tegen speler wist dat zij op Nol en diens kornuiten loerde. De commissarissen wijzen op de noodzaak niet alleen op de plaats van het misdrijf foto's te maken maar ook van de situatie in andere vertrekken van het huis en in de naaste omtrek. Ook zouden bandopnamen gemaakt moeten worden waarin uitvoerige be schrijvingen worden gegeven van de situatie op en rond de plaats van het misdrijf. Nu moest de politie vaak een beroep doen op het geheugen, wat geen betrouwbare werkwijze bleek te zijn. Tal van details die men later no dig had waren niet voorhanden. Spe ciaal samengestelde en opgeleide re- cherchegroepen voor ernstige misdrij ven zouden die details wel hebben vastgelegd, menen de twee commis sarissen. Een onderzoek begint nu al na e>» week te verlopen omdat de gewone dienst in het korps niet langer de men sen kan missen die tijdelijk bij de recherche zijn ingedeeld. Zodra die mensen weer naar hun afdelingen te rug worden geroepen is dat het be gin van het einde van het onderzoek. Een bezwaar vinden de commissa rissen ook dat nu rechercheurs bij een moordzaak worden betrokken die wel vakbekwaam zijn op vele gebieden maar die vaak nimmer aan een moordzaak hebben meegewerkt. Spe cialisatie is een dringende eis. UTRECHT De vijfde plenaire zitting van het pastoraal concilie heeft duidelijk gemaakt, welke opvattingen er ten aanzien van de binding van celibaat en pries terschap b(j een aanzienlijk deel van de Nederlandse geloofsgemeenschap leven. Daarnaast weten de bisschoppen, dat een ander deel van deze geloofsgemeen schap een andere mening is toegedaan, aldus een gisteravond uitgegeven verkla ring van het episcopaat, dat hoopt dat heel de geloofsgemeenschap.begrip heeft voor deze complexe situatie, waarin de bisschoppen als herders van hun gehele kudde gesteld zjjn. UTRECHT Voorzitter J. Lanser van het CNV heeft hoop op een soepel loonbeleid voor dit jaar. Hij grondt die hoop op het ongemoeid laten van de metaal-c.a.o. door de regering. Op een vergadering van zijn verbondsraad in Utrecht pleitte hij gisteren voor een planning op middellange termijn: Overheid en bedrijfsleven zullen globale afspraken moeten maken over d$ verhouding tussen uitbreiding van de collec tieve voorzieningen, uitbreiding van de sociale verzekeringen en de besparingen in de naaste toekomst. Tot de heer Van Boven, de voorzitter van de christelijke werkgevers die zich onder andere zorgen maakt over de te kortschietende particuliere investerin gen, zei de CNV-voorzitter: „Het zijn juist de werkgeversorgani saties die op dit punt zich stelselmatig tegen voorstellen van de vakbeweging verzetten (spaarloon, vermogensaande^ ling). Positie-verbetering van de werk nemer is nu nog vrijwel uitsluitend mo gelijk via verhoging van het direct be steedbare loon. Zo jagen de werkgevers dus zelf de looneisen op", aldus de heer Lanser. Een van de grootste problemen voor dit jaar is volgens hem de regeling van de welvaartsvaste pensioenen. De vraag of de verzekeringsmaatschappijen in een nieuwe opzet al dan niet een grote rol zullen spelen komt op de tweede plaats, zo meent hij. Bevriezing van de kinderbijslag en af schaffing daarvan voor het eerste en, tweede kind is voor de heer Lanser on aanvaardbaar. De voorzitter van het CNV pleitte voor een spoedig optrekken van de loon grens voor het ziekenfonds tot 16.000 (nu 14.850) gulden, liefst per 1 april. Ook is een aanvullingsregeling in de werk- loosheidwet nodig. „Het niet aan de slag gaan van werklozen omdat het aan- ADVERTENTIE lv. oipteeert 4? De inhoud van het communiqué luidt verder: „Deze verscheidenheid van op vatting bestaat ook in andere gebieden van de kerk. Een deel van de Neder landse geloofsgemeenschap, hoe groot ook, kan en mag niet eisen, dat zijn vi sie zonder verdere» discussie door geheel de kerk wordt gedeeld. De traditie van het priesterlijk celi baat is overigens niet uniform in de katholeke kerk. De kerk van het Oos ten kent gehuwde priesters. Een beleid in één kerkprovincie heeft vanzelfsprekend repercussies in andere delen van de kerk, zeker in onze tijd, waarin door de publiciteitsmedia geheel de mensheid één gemeenschap wordt. De bisschoppen dragen verantwoor delijkheid voor hun eigen deel van de kerk. maar tegelijkertijd dragen zij verantwoordelijkheid voor de universe le kerk. Dat is de reële inhoud van de collegialiteit, die op het tweede Vati- kaans concilie is uitgesproken. Gezien deze verantwoordelijkheid menen de bisschoppen vooreerst dat het hun taak is de Heilige Vader op de hoogte te brengen van de exacte situatie in- de eigen plaatselijke kerk en van de inzichten en wensen, die" hier leven, er van overtuigd, dat deze niet alleen in Nederland leven. De bisschoppen zijn van mening, dat hun geloofsgemeenschap ermee gebaat zou zijn, als naast het in duidelijke vrijheid gekozen celibataire priester schap in de latijnse kerk de gehuwde priester toegelaten zou kunnen worden doordat gehuwden tot priester worden gewijd en doordat in speciale gevallen priesters, die in het huwelijk zijn ge treden, onder bepaalde voorwaarden In de ambtsbediening worden hersteld. Maar geen enkele kerkprovincie zal dit alleen, zonder overleg met de Heili ge Vader en met de wereldkerk, kun nen realiseren. Een beraad van geheel de kerk over dergelijke gewichtige en urgente problemen, die de hele kerk aangaan, kan de kerk alleen maar die nen. De bisschoppen willen in gemeen schap met de Heilige Vader en samen met hem overleg plegen over de belan gen van de kerk in Nederland. Kardi naal Alfrink zal op korte termijn in contact treden met de Heilige Vader om hem te informeren over hetgeen hier leeft en om met hem te overleggen wat in deze situatie gedaan moet worden ten behoeve van de kerk." Tot zover het communiqué. In een toelichting op het communiqué wordt gezegd, dat de bisschoppen zich tijdens de plenaire vergadering van het pastoraal concilie hebben onthouden van stemming om zo duidelijk mogelijk de eigen verantwoordelijkheid van de bisschoppen in hun conclusies te for muleren. Deze conclusies hebben zij thans uit gesproken in hun verklaring van giste ren. Dit betekent dat de Nederlandse bis schoppenconferentie haar pastoraal be leid ten aanzien van het celibaatspro- bleem wil voeren in de lijn van de aan bevelingen van het pastoraal concilie. De uitvoering van die beleid zal moeten geschieden in overleg met de paus en met de andere bisschoppen. OOSTERHOUT: De V-l, die zater dag te Oosterhout werd gevonden, bleek gisteren reeds tijdens de oor log ontploft te zijn en hoefde derhal ve dus niet onschadelijk gemaakt te ivorden. Op de plaats waar de bom is ontploft, heeft in de oorlog een boerderij gestaan. Dertien mensen kwamen bij de ontploffing om het leven. Op de foto: Mensen van de Mijnopruimingsdienst bezig de resten van de Duitse raket uit het droogge malen terrein te verwijderen. AMSTERDAM De grote land- en tuinbouwtentoonstelling, die maandag in de Amsterdamse RAI door de bur gemeester van de hoofdstad, dr. I. Sam- kalden is geopend, is eigenlijk een ma nifestatie die vooruit loopt op de wel zeer snelle ontwikkeling in de agrari sche wereld. Deze moet gezien worden tegen het licht van de noodzaak om niet zozeer de totale produktie op te voeren als wel de opbrengst per man in de bedrijven die na de noodzake lijke sanering over zullen blijven te verhogen. Voor de produktieverhogirig per man, de enige mogelijkheid om in de land en tuinbouw in de toekomst nog een re delijk bestaan te kunnen verwerven, zijn verbeterde machines en geperfec tioneerde werktuigen wel de voornaam ste hulpmiddelen. Daarom heeft een expositie als deze dan ook zeker zin, merkte de voorzitter van de federatie „Het Landbouwwerktuig", de heer Lems op. Nederland is overigens een groot ver bruiker van landbouwwerktuigen. Er wordt jaarlijks voor ruim 160 miljoen aan machines en werktuigen ingevoerd en de eigen produktie is tot een klei ne 160 miljoen gulden gestegen waar van weer ruim 75 pet. wordt uitgevoerd. De naam van de tentoonstelling, vroe ger „Het Landbouwwerktuig" geheten, is ook al veranderd in „Land- en Tuin- bouw-RAI" om te laten zien dat men op een steeds groter vlak werkt. Dat is niet alleen figuurlijk maar" zeker ook letterlijk bedoeld nu de expositie, die tot zaterdag duurt, een oppervlakte be slaat van zo'n 50.000 m2. Daarmee is deze manifestatie de grootste overdekte tentoonstelling in Europa, misschien wel in de wereld, geworden. Op de tentoonstelling, die weer gro ter dan voorgaande jaren is, tonen bijna tweehonderd en vijftig exposanten wat er aan werktuigen en machines uit twintig landen zoal op de markt komt. Ook voor een breder publiek is de tentoonstelling aantrekkelijk om dat men er kan zien wat er op het gebied van mechanisatie bij de in richting en het onderhoud van 'uinen, plantsoenen, parken en sportvelden te koop is. geboden loon lager is dan de werkloos heidsuitkering is nationaal-econo- misch gezien verspilling. Verder is oplossing van het probleem -van de (on)georganiseerden volgens de heer Lanser dit jaar geboden. In de kleinmetaal dreigen moeilijkheden. Een tientje per georganiseerde werknemer per jaar is naar de mening van de heer Lanser een schamel bedrag. Daarom deed hij een beroep op de werkgevers in deze bedrijfstak de zaak niet op de spits te drijven. UTRECHT De drie vakcentrales komen dit jaar met een nieuw gezamen lijk actie-programma. De voorbereidin gen beginnen binnenkort. De heer J. Lanser, voorzitter van het CNV, kon digde dit gisteren in Utrecht aan. Met het oog op de Tweede-Kamerver kiezingen in 1971 zal het over niet al te lange tijd gereed moeten zijn, zei hij. Het wordt dan mogelijk om de verkie zingsprogramma's van de politieke par tijen te toetsen aan het actieprogram van de vakbeweging. Zaken die de vakbeweging daarin wil aansnijden zijn o.a.: de woningnood, de verdeling van de welvaart, de positie van de werkende jeugd, en het onder wijs. AMSTERDAM Üc Anti-Revolu tionaire Partij in Amsterdam zal de in november begonnen samenwerking met de Politieke Partij Radicalen voortzet ten, maar dan zonder de C.H.U., die niet meer mee wil doen. De christelijk-histo- rischen konden het met do radicalen niet langer vinden. Het besluit van de A.R.P. om met de P.P.R. de gemeenteraadsverkiezingen in te gaan, werd genomen met 32 stem men voor en vijftien tegen. In de Am sterdamse afdeling van de ARP zitten veel AR-radicalen, van wie dr. P. J. Boukema tot lijsttrekker werd gekozen. Het c.h. Tweede-Kamerlid mr. W. Scholten heeft gisteravond tijdens een vergadering van de c.h. kieskring in Aalsmeer zijn teleurstelling over het besluit van de A.R. in Amsterdam uit gesproken. Hij vond het niet juist aan deze plaatselijke beslissing consequenties te verbinden op het landelijk vlak. „Ik kan ook moeilijk aannemen dat de afde ling Amsterdam op dit punt representa tief is voor de ARP". AMSTERDAM Burgemeester en wet houders van Amsterdam zijn te hulp geroepen om iets aan de hoge aard appelprijs te doen. De noodkreet is ln schriftelijke vragen aan B. en W. ge slaakt door het PSP-raadslUl Jurrien ten Brink. De heer Ten Brink stelt vast, dat aard appelen bijna twee keer zo duur zijn als in oktober. Hij vraagt B. en W. of dat misschien mede komt door speculaties op de „aardappeltermijn- markt". Voorts wil hij weten of er voor Am sterdam reden is tot ongerustheid over het aanbod van aardappelen. Het raadslid zou graag zien dat B. en W. bij de regering stappen onderne men die leiden tot een herstel van de aardappelprijzen op het niveau van oktober 1969. DEN HAAG De kotters Sch. 251 en Sch. 253 van de Schcveningse rederij P. Taal N.V. zijn aan de ketting gelegd. Dit is gebeurd op verzoek van de Be drijfsorganisatie van zeevarenden .en van de leider ervan, de heer J. Koningh. Hij deelde mee dat deze stap is gedaan omdat ongeveer dertig personeelsleden van deze rederij samen een bedrag van veertienduizend gulden als achterstal lig loon vorderden. De rechtbank in Den Haag zal deze zaak donderdag behandelen.

De Vallei | 1970 | | pagina 6