Wodkaverbod in de Mos house theaters Thant optimistisch over de toestanden in Nigeria Hervatting Over de grenzen Voorzichtige reactie op eis tot erkenning Lot van een modelstad kan twee premiers Indische staten leven kosten Nieuwe reeks processen tegen S.S.-moordenaars Weeskind vlucht met hulp van schoolkinderen Weer dissidenten in Rusland veroordeeld 595ste Staatsloterij Valsemunters in strik van Yard Hoewel sommige berichten anders luiden AFWACHTEN VOORWAARDE MOGELIJKHEDEN Australië decimaal en metriek stelsel Mevr. H. Straalman- Kremer overleden Lagerhuislid blijft in hechtenis BEZORGDHEID ARRESTATIE DINSDAG 20 JANUARI 1970 BONN ZIET KANS VOOR GESPREK MET ULBRICHT BONN In Bonn is gisteren voor zichtig gereageerd op Walter Ulhrichts eis tot volkenrechtelijke erkenning van communistisch Oost-Duitsland door Bonn. De Westduitse regering heeft bij monde van haar woordvoerder Conrad Ahlers verklaard, dat Walter Ulbricht bevestigd heeft, dat Oost-Duitsland bereid is om te gaan praten met Bonn. Op een persconferentie zei Ahlers, dat kanselier Willy Brandt van plan is om deze week besprekingen voor te stel len over wederzijdse afzwering van het gebruik van geweld. Het voorstel zal gedaan worden in een brief aan de Oostduitse premier Willi Stoph. Als antwoord aan de Westduitse bondskanselier Brandt verlangde Ul bricht „volkenrechtelijke, normale, ge lijkgerechtigde betrekkingen, vrij van elke discriminering". Dat, zo zei hy, is een eis waarop niet valt af te dingen. De 76-jarige Oostduitse leider betoog de dat Brandts recente redevoering over de Toestand van de Natie vol tegen- strydigheden zit. Brandt is niet uitge gaan van de werkeiykheid, maar van speculaties. De kern van een kwart eeuw reële historische ontwikkeling ontbreekt, aldus Ulbricht. De koudc*-oorlog-politiek van Ade nauer is reddeloos vastgelopen en bank roet. Behalve Strauss, Kiesinger en de nationaal-democraat Von Thadden zijn er maar heel weinig politici in de we- feld die dat niet inzien, zo merkte Ul bricht smalend op. Als Bonn werkelijk een menselijke en redelijke politiek wil bedrijven, dan moet het breken met zijn revanchisti sche doelen en zonder enig voorbehoud de huidige toestand in Europa aanvaar den. De eventuele uitwisseling van non- agressie verklaringen noemde Ulbricht een „gemeenschappelijke aangelengen- heid van de communistische landen". Hij vervolgde: „Het is een waarheid als een koe dat zulke verdrage worden uitgewisseld tussen staten die elkaar volkenrechtelijk erkennen". Oost-Duitsland wil eerst afwachten wat het resultaat is van de besprekin gen, die tussen Bonn en Moskou reeds zijn begonnen. In Bonn waren de reacties voorzich tig. Regeringswoordvoerder Ahlers: „Oost-Berlijn bevestigt indirect zijn be reidheid tot besprekingen. Bondskanse lier Brandt zal aan de Oostduitse pre mier voorstellen voor gesprekken doen. Wij nemen aan dat de DDR daarop niet anders zal reageren dan de Sowjetunie of Polen. Verdragen moeten overigens het re sultaat van gesprekken zijn, en niet van voorwaarden vooraf. Met Ulbricht openlijk redetwisten helpt de contacten niet verder". Rainer Barzel, de fractieleider der christen-democratische oppositie: „Ul bricht houdt vast aan volkenrechtelijke erkenning. Hij stelt die tóch als voor- waarde-vooraf'. Zijn partijgenoot Baron von Wrangel: „Oude koek! Ulbricht geeft geen duim breed toe". Strauss, leider der Beierse christen socialisten: „Ulbricht benut Brandts formulering van „twee Duitse staten" om ons nu ook de laatste stap, de vol kenrechtelijke erkenning, af te dwin gen". Bij de twee regeringspartijen zag men nog steeds mogelijkheden voor onder handelingen met Oost-Berlijn. De sociaal-democratische fractiesecre taris Wienand: „Ulbricht heeft niet alle deuren dichtgeslagen. Nu moeten we met Oost-Duitsland gaan praten". Ook de liberale fractieleider Misch- nick meende dat Ulbrichts harde stand punt gesprekken met Oost-Berlijn niet uitsluit. CANBERRA De Australische pre mier, John Gorton, heeft in Canberra meegedeeld dat Australië zo spoedig mogelijk zal overgaan op het metrieke stelsel voor maten en gewichten. Hij zei dat de regering er naar streeft, de overgang gedurende een tijdsbestek van tien jaar te voltooien, hoewel dit in sommige sectoren al veel eerder het geval zal zijn. Walter Ulbricht, tijdens zijn eerste persconferentie sinds vele jaren. BIRMINGHAM Het 13-jarig wees kind, Terry Seeney, dat vier weken geleden weggelopen is van een kin dertehuis in Birmingham, houdt zich nog steeds schuil voor de politie. Terry wordt geholpen door een onder gronds netwerk van schoolkinderen die hem van eten voorzien. Hij heeft de afgelopen maand in onbewoon baar verklaarde en verlaten woningen doorgebracht. Gisteren kwam hij even boven water, liet zich door het dagblad Daily Mirror fotograferen, en verdween weer. Hij liep weg uit het tehuis, als protest tegen het feit dat hij niet bij zijn twaalf broers en zusters mag blijven. De kinderen worden door de gemeen te verzorgd sinds de dood van hun moeder in oktober vorig jaar. Zijn 15-jarige tweelingbroers, Billy en Roy, hielden zich ook samen met Ter ry schuil. Zij werden vorige week echter door de politie ontdekt en naar het tehuis teruggestuurd. Zondag lie pen zij echter weer weg en zijn nu bij Terry. De broers vertelden aan een verslag gever van de Daily Mirror, dat zij pas terug zullen gaan als zij de ver zekering krijgen, dat alle kinderen uit het gezin samen mogen blijven. MMOSKpu Twee van de Sovjet intellectuelen die de oproep aan de V.N. hebben ondertekend, om een onderzoek in te stellen naar schendingen van de rechten van de mens in de Sovjet-Unie, zijn tot gevangenisstraffen van elk drie jaar veroordeeld. Ilja Gabai, een onderwijzer en een dichter en Moestafa Zjemüjef, een leider van de Tartarenbeweging op de Krim, hebben tijdens het proces van een week, dat in Tasjkent werd gevoerd, verklaard zich onschuldig te gevoelen aan de hun ten laste gelegde belastering van de Sovjet Unie. Zy hadden ook geprotesteerd tegen de processen van hun medestanders en de behandeling van de Tartaren die moeite hebben naar de Krim terug te keren, nadat zy onder Stalin werden gedepor teerd. ATHENE Een krijgsraad in Athene heeft een 30-jarige technicus tot drie jaar gevangenis veroordeeld, wegens het schrijven van leuzen tegen het be wind op muren. Een soldaat kreeg voor hetzelfde feit twee jaar. Een arbeider is tot acht maanden veroordeeld wegens het onwettig bezit van springstof. ADVERTENTIE 20 JANUARI 1970 EERSTE KLASSE Prijzen ven Prijzen ven f Prijzen van Prijzen van f Prijzen van f Prijzen van f Prijzen van Prijzen van f Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van De prijs van De prijs van 10.- 50.- 50.- 100.- 100.- 200.- 400.- 1000.- f f f f zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen - zijn gevallen zijn gevallen zijn gevallen op nrs. eindigende op op nrs. eindigende op op nrs. eindigende op op nrs. eindigende op op nrs. eindigende op op nrs. eindigende op op nrs. eindigende op op nrs. eindigende op 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer 2.000.is gevallen op het nummer 5.000.— is gevallen op het nummer 25.000. —is gevallen op het nummer De extra prijs von 50.000.— Is gevallen In de serie C op het nummer En de troostprijs van 1.000.op nummer van elk van de andere series. 4 39 90 517 759 081 165 0057 091091 080840 035488 039026 075643 096545 091612 092717 092717 MOSKOU De verkoop van wod ka aan de buffetten van theaters, bioscopen, clubs en cultuurpaleizen in Moskou is onlangs verboden, na dat Moskouse artiesten erover had den geklaagd, dat zy de laatste tyd verscheidene malen voor een nogal aangeschoten publiek moesten optre den. Het verbod volgde op een artikel in de „Moskouse Avondkracht" waarin werd bericht dat de voor drachtkunstenaar Tsjistjakof in de Gorki-club aan de Wjatskajastraat zijn lezing had afgebroken, wegens totaal gebrek aan belangstelling van zijn toehoorders. Voor de aanvang van de lezing wa ren van het buffet „Blini" (meelpan- nekoekjes) verkocht. De schrijver van het artikel in de Moskouse avond krant verklaarde zich niet voor te kunnen stellen „dat de toehoorders de blini met limonade of spuitwater hebben weggespoeld" (in de sovjet- Unie wordt bij het nuttigen van wodka altijd stevig gegeten). Voorts was begin januari in de kantine van de Moskouse fabriek van landbouwmachines een concert na drie kwartier afgebroken, daar er „behoorlijk wat beschonkenen onder het gehoor waren". Aan het buffet was de brandewijn alleen met hele flessen tegelijk ver kocht, omdat er geen maatglas voor handen was. NEW DELHI De Indiase premier, mevrouw Indira Gandhi, staat voor een kritieke beslissing over de toekomst van de modelstad Tsjandigarh, ontwor pen door de Beroemde Franse architect Le Corbusier. Kiest zij voor toewijzing van de stad, aan de deelstaat Pendsjaab, dan zal de leider van de Sikhs, Sant Fateh Singh, op 26 januari in hongerstaking gaan als voorbereiding op zyn voor 1 februari aangekondigde zelfverbranding. Geeft mevrouw Gandhi de stad aan de concurrerende staat Harjana, dan zal een politicus uit deze staat, Krisjan Koemar Toefan zich op 1 februari in brand steken. Beide partijen zijn gekant tegen een verdeling van de stad. Sinds de oude Pendsjaab in 1966 in de staten Harjana en Pendsjaab werd verdeeld, hebben deze twee staten Tsjandigarh als hoofdstad gebruikt. Het conflict heeft al een leven gekost: in november stierf een van de leiders van de Sikhs na 74 dagen hongerstaking. De in 1961 aan het bewind gekomen Sant(heilige) Fa teh Sing heeft al twee maal eerder aangekondigd dat hij zich zou verbran den, maar hij stelde dit uit, omdat de regering de Sikhs toegezegd zou hebben dat Tsjandigarh hun hoofdstad zou worden. In 1966 werd de eis van de Sikhs om een eigen staat te krijgen, ingewilligd: de vroegere Pendsjaab werd opgedeeld in de Sikh-staat Pendsjaab met de taal Poendjabi en Harjana, dat Hindi als voertaal heeft. Tsjandigarh werd een tweetalige stad en kwam tot ongenoe gen van de beide nieuw-gevormde sta ten direct onder centraal bestuur te staan. Een federale parlementaire commis sie heeft later verklaard, dat Tsjandi garh aan Pendsjaab toegewezen zou moeten worden, maar een speciale commissie om de grenzen van de beide staten vast ste stellen, was van mening dat Harjana de meeste aanspraak kon maken op de hoofdstad - ontworpen door Le Corbusier, ter vervanging van Lahore, dat na de deling van India in 1948 in Pakistan kwam te liggen. Volgens sommige politici in beide staten heeft de federale regering geen bevoegdheid om over de toekomst van Tsjandigarh te beslissen omdat het par lement van de oude staat Pendsjaab, indertijd heeft besloten dat alle con flicten tussen de nieuw te stichten sta ten voor november 1969 geregeld moes- LONDEN Een komplot dat ten doel had Europa te overstromen met verval ste bankbiljetten van 100 Zwitserse francs ter waarde van een miljoen pond (2,4 miljoen dollar) is verijdeld door een inspecteur van Scotland Yard, die zich uitgaf voor een koper van bui tenlandse valuta, aldus werd tijdens een proces in Londen verklaard. Bij het komplot zouden zeven man nen en een vrouw uit Londen zijn be trokken geweest. De bankbiljetten zouden in Engeland worden gedrukt en daarna op het vaste land worden uitgegeven. In de lente van 1969 vernam de spe ciale afdeling van de Yard de eerste geruchten over het plan. In mei werden daarop in München twee koeriers met valse biljetten gearresteerd. In Londen volgde daarop verdere ar restaties. Enkele valse biljetten zijn in omloop gebracht maar het merendeel kon in beslag worden genomen voor het was uitgegeven. HILVERSUM In Hilversum is gis teren op 73-jarige leeftijd mevrouw H. Straalman-Kremer overleden. Zij was een vooraanstaand figuur in de so ciaal-democratische beweging en was 35 jaar lid van de gemeenteraad van Hilversum en 13 jaar wethoudster van deze gemeente. Ze kreeg onder meer bekendheid door radio-causerieën en forum-uitzendingen. Mevrouw Straalman-Kremer is onder scheiden met de gouden eremedaille van Hilversum en was ridder in de orde van Oranje Nassau. ten zijn. De resterende problemen zou den daarna door een gerechtelijke in stantie onder leiding van een raadsheer van het hooggerechtshof moeten wor den opgelost. In New Delhi wordt aan genomen, dat premier Gandhi zal pro beren de premiers van beide staten te overreden om de verdeling van Tsjan digarh te aanvaarden. MÜNCHEN Tegen vier oud-SS- officieren is een proces begonnen we gens massamoord op Joden in het zui den van de Sovjet-Unie, tydens de twee de wereldoorlog. Volgens de openbare aanklager wa ren de slachtingen die in 1941/1942 heb ben plaatsgehad, ongewoon wreed. De 65-jarige oud-majoor Johannes Zapp wordt beschuldigd van moord op 15.860 personen en van poging tot moord. De 57-jarige oud-sergeant baron Leo von der Recke wordt beschuldigd van moord op 5.000 personen, en medeplich tigheid in de moord op 2.800 personen. De 58-jarige oud-luitenant Georg Möhlmeyer zou medeplichtig zijn ge weest in twee gevallen van moord, ter wijl de 57-jarige oud-luitenant Karl Noa, in 1.700 gevallen medeplichtig zou zijn. Volgens de aanklager opereerden de verdachten onder leiding van Zapp, in de gebieden Nikolajef en Simferopol. Sommige slachtoffers zouden door een schot in de nek zijn gedood,.terwijl kinderen vaak in de armen van hun moeders zouden zijn doodgeschoten. Verwacht wordt dat het proces een maand zal duren. Er zijn 21 getuigen opgeroepen. Moskou heeft verzocht ook Sovjetrussische getuigen toe te la ten. Voor het gerechtshof in Kiel is maan dag opnieuw een proces begonnen te gen de 56-jarige voormalige SS-er Franz-Josef Müller uit Neustadt. Mül- ler was in maart 1968 in Kiel tot zes maal levenslang veroordeeld wegens moord, medeplichtigheid aan moord en poging tot moord in zes gevallen. Het vonnis was echter door het Bondsge- rechtshof in Karlsruhe in mei vorig jaar geseponeerd, wegens foutieve procedu re. Beklaagde heeft in 1943 als kamplei der in Bochnia (Polen) meegewerkt aan het vermoorden van meer dan zes duizend Joden en heeft zelf minstens 77 joden doodgeschoten. Tijdens het eerste proces tegen Mül ler waren de voormalige SS-ers Her mann Heinrich uit Rendsburg en Wil helm Kunde uit Bremen medebeklaag- den. Heinrich is wegens medeplichtig heid aan moord tot zes jaar veroordeeld. Kunde kreeg' tijdens het proces een darmtumor en stierf eind 1969 in Bre men. LONDEN De president van' de rechtbank in Bow Street in Londen heeft geweigerd het Labour-lid van het Britse lagerhuis William Owen op borg tocht in vrijheid te stellen. Owen is be schuldigd van misdaden tegen de vei ligheid van de staat. De president, Sir Frank Milton, be paalde dat Owen in hechtenis zal blij ven tot 27 januari a.s. wanneer hij op nieuw voor de rechtbank in Bow Street zal moeten verschijnen. Tijdens de voorgeleiding van de 68- jarige Owen voor de rechter van in structie verzette de officier van de spe ciale afdeling van Scotland Yard, die Owen gearresteerd had, zich tegen vrij lating op borgtocht. Owen werd donderdag aangehouden. LAGOS Oe Thant heeft gisteren verklaard, dat de verbroedering tussen federale Nigeriaanse troepen en Ibo's goed verloopt. trof by zyn bezoek aan Nigeria, dat een dag duurde, een psychologisch kli maat aan, dat „veel vriendeiyker is dan dat na de Tweede Wereldoorlog in Eu ropa". Gevraagd naar de hongersnood in Biafra zei Oe Thant, dat de verhalen daarover onjuist zijn en dat hij in La gos een heel andere indruk gekregen had dan welke men uit de kranten krijgt. Hij maakte bezwaar tegen ern stige verdraaiing van zijn uitspraken tij dens zijn Afrikaanse toer, speciaal die in Dakar, Accra en Niamey, Niger. Hij nodigde de journalisten uit de teksten van zijn uitspraken door te lezen en dan „zult u begrijpen, dat ik voor geen mens onderdoe in mijn afkeer en veroordeling van geweld, haat en oorlog". Thant, die de oorlogsgebieden niet bezocht heeft, zei dat zijn besprekingen met Heinrich Beer van het Internatio nale Rode Kruis hem gerustgesteld hadden en dat de federale leiders een juist beeld van de toestand geven. Beer, zo zei hij, had niet de geringste aanwij zing van gewelddaden of slechte be handeling gevonden. De Britse Lord Hunt, die wel een groot deel van het vroegere Biafra heeft rondgereisd, zei gezien te hebben hoe federale militairen Ibo-burgers te eten gaven. Thant verklaarde, dat hulp zal wor den gegeven via de VN. Hij legde er de nadruk op, dat verdere bijstand alleen kan worden gegeven met toestemming Nigeriaanse soldaten van het fede rale leger delen voedsel uit aan bewoners van het voormalige Biafra. van de federale regering in Lagos. Vandaag zal Thant de toestand in Ni geria bespreken met de Franse presi dent, Pompidou. Hij vertrok gisteren naar de Franse hoofdstad meteen na zijn onderhoud met Gowon. Een voor genomen bezoek aan de havenstad Port Harcourt ging niet door. Op het vliegveld vertelde de secreta ris-generaal nog, dat alle leiders die hij op zijn rondreis door Afrika had ont moet, zich positief uitlieten over de gematigheid van Gowon. Zij waardeer den zijn medeleven en toewijzing bij de opbouw van een verenigd Nigeria. De optimistische kyk op de toe stand in Nigeria, die Oe Thant er op na houdt, kwam in geen enkel opzicht overeen met berichten over de toestand van andere zyde. Zo verklaarde een Ierse priester die een week geleden Biafra verliet, dat de mensen die beweren dat het allemaal wel meevalt in Nigeria, niet in de ge bieden zijn geweest waar zich nog steeds duizenden uitgehongerde vluch telingen bevinden. Pater Kevin Doheny, die vijftien jaar in Nigeria werkte, zei, dat militaire waarnemers van Canada, Polen en de VN, op hun tochten altijd door Nigeria- nen worden vergezeld. Zij zijn niet ver der gekomen dan Owerri, dat op de rand van de rampgebieden ligt. „Zij krijgen alleen de gunstige dingen te zien" aldus Doheny. Het Internationale Rode Kruis heeft meegedeeld, dat zaterdag in Port Har court een van zijn afgevaardigden is aangehouden. Een reden is niet bekend. Het is de Zwitser Jean-Louis Cayla, die sinds mei in Nigeria is. Hij hield zich onder meer bezig met het bezoeken van krijgsgevangenen en het herenigen van gezinnen. Nigeriaanse autoriteiten hebben de Amerikaanse regering gevraagd, drie veldhospitalen met in totaal 300 bedden en 100 voertuigen beschikbaar te stellen voor hulpverlening aan de oorlogs slachtoffers, zo hebben Amerikaanse functionarissen meegedeeld. Het 7.620 ton grote Amerikaanse schip African wordt donderdag in La gos verwacht, met 5.000, proteine-rijk voedsel voor de Biafranen. Aan boord bevinden zich ook vier rivierboten om afgelegen dorpen te bereiken Het secretariaat van de Verenigde Naties is op zoek naar mensen die naar Nigeria kunnen worden gezonden. Dit is in welingelichte kringen in New York vernomen. Deze mensen zouden voornamelijk worden ingezet om de be langen van de VN inzake de economi sche hulp aan Nigeria uit te breiden, met name nu de oorlog beëindigd is. De VN beschikt momenteel in Lagos over een klein bureau dat zich bezighoudt met economische ontwikkelingsprojec ten. T/andaag begon een nieuwe ronde in de besprekingen op hoog niveau tussen de Verenigde Staten en com munistisch China. De Verenigde Staten, die naar een nieuw tijdperk streven in hun be trekkingen met Peking, zijn van plan om deze week in Warschau aan com munistisch China voor te stellen, dat beide landen kleine praktische stap pen doen om de handel, het reizen en de communicatie tussen de beide lan den te heropenen. Autoriteiten van de regering-Nixon verwachten langzame 'vorderingen in de besprekingen, maar zouden ook niet verbaasd zijn als er maanden lang niets gebeurt. Ze zyn evenwel gesterkt door de snelheid en de zake lijke wijze waarmee de Chinezen hebben gereageerd op de recente Amerikaanse suggesties om bespre kingen te gaan voeren. Achter deze Amerikaanse verwachting schuilt de mening, dat het zich ver scherpende grensconflict van China met Rusland, Peking er toe heeft be wogen om zijn traditioneel vijandige houding tegenover de Verenigde Sta ten te herzien. De eerste van wat neerkomt op een nieuwe reeks van besprekingen op ambassadeursniveau zal in de Chine se ambassade in Warschau plaats hebben als resultaat van contacten in Warschau op 3 en 11 december en 7 januari. Ook tussen 1955 en 1968 zyn er am bassadeursbesprekingen gevoerd. Ambassadeur Walter J. Stoessel, een beroepsdiplomaat met lange ervaring in betrekkingen met communistische landen, vertegenwoordigt de VS, en naar wordt verwacht zal Lei-Jang, een hoge diplomaat in de Poolse hoofdstad, voor Peking spreken. Het wordt de 135ste zitting in de bespre- kingenrceks welke twee jaar geleden ophield. Hoewel de zitting van heden officieel een voortzetting van deze reeks is, wordt zij gezien als een nieuwe start, welke meer beloften inhoudt dan er vroeger zijn geweest. WILLIAM P. ROGERS kijken en uitspelen TTe hinderpaal in vroegere ontmoetin- gen was de onwrikbare eis van Peking, dat de Verenigde Staten na tionalistisch China op Formosa moes ten verlaten. Amerika weigerde dit en deze houding is onveranderd, en het is niet bekend, of Peking deze kwestie zal laten rusten. Maar in Washington geloven sommigen, dat dit inderdaad verwacht kan worden. Het Chinees-Russische conflict is het voornaamste element van verande ring. Als de Chinese leiders ernstig de moge lijkheid van een oorlog met Rusland voorzien, zoals zij hun eigen volk de afgelopen maand hebben verteld, dan zullen zij waarschijnlijk trachten te verhinderen dat de Verenigde Staten en Rusland tegen hen samengaan, door zich vooruit van de Amerikaan se neutraliteit te verzekeren. Minister William P. Rogers van Buiten landse Zaken heeft het laatste half jaar enige malen verklaard, dat de Amerikaanse politiek een neutrale politiek is. Tie terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Vietnam is ook een nieuw element in de situatie. Deze terugtrekking ontwikkelt zich evenwijdig aan de Nixon-politiek van het verminderen der Amerikaanse verwikkeling in Azië. Stoessel bevindt zich in een positie om in Warschau er op te wijzen, dat de gehele trend van de Amerikaanse po litiek voor Azië het bewijs levert, dgt Washington geen vijandige plannen tegen het Chinese vasteland koestert. Een Chinees voorstel voor een overeen komst van algemene aard, zoals het afzweren van het gebruik van ge weld by het oplossen van Chinees- Amerikaanse. geschillen, zal nauwgezet en waarschijniyk gunstig door Wash ington worden overwogen. De praktische voorstellen die tot nu toe zijn uitgewerkt om in Warschau te worden voorgelegd zouden betreffen het herstel van de rechtstreekse com municatie tussen de Verenigde Staten en communistisch China, uitwisseling van mensen in hetzelfde beroep, zoals personeel voor de openbare ge zondheid, medische onderzoekers en journalisten, en het vrij maken van handelskanalen. "•e afgelopen zomer heeft Washington een eerste stap gedaan om de han dels- en reisbeperkingen met China te verminderen. Het strenge handelsverbod werd door broken en Amerikanen werd toege staan om tot 100 dollar aan in het buitenland gekochte Chinese waren mee naar huis te nemen en verder werd beperkte toestemming gegeven om op het Chinese vasteland te rei zen. '-iter werd de limiet van 100 dollar op persoonlijke aankopen geheel opgehe ven en buitenlandse filialen van Amerikaanse ondernemingen werd toegestaan handel met China te drij ven. Russische pers, die in het algemeen een gematigde houding heeft aange nomen ten opzichte van de hervatting van het Amerikaans-Chinese overleg, liet de aankondiging hiervan elf da gen geleden vergezeld gaan van een felle aanval op de „anti-Sovjet las ter" van de „Maoisten".

De Vallei | 1970 | | pagina 9