EXTRA-LADING IJS Rijkspostspaarbank rente tot 7% Gesprek YS-China teleurstelling elke 2ef les SiSi-sinas Smidse dessa 56ct! Over de grenzen y Legerleiders als getuigen in zaak-Calley? Droomreis bleek een nachtmerrie Zoeken naar Mrs. McKay opgegeven Huidverzorging- België verkoopt militaire gebouwen Contract Renault met Rusland Beatle Lennon laat haar knippen CAPITULA TIEBERICHT NIET DOORGEDRONGEN Transport meer nodig dan voedsel Terug over muur Jeugdprostitutie in Israël tijdelijk voor, WOENSDAG 21 JANUARI 1970 DEEL VAN IBO'S VECHT NOG DOOR LAGOS Een aantal Ibo's dat nog steeds trouw is gebleven aan Biafra, ondanks het feit dat de officiële over gave reeds plaats heeft gehad, hindert de hulpverlening in Nigeria. Dit hebben militaire bronnen bekendgemaakt. Ten westen van de rivier de Niger, zou zich bovendien nog steeds een Biafraanse eenheid bevinden, die strqd wil leveren met de federale troepen, kennelijk omdat men nog niet heeft gehoord, dat het allemaal afgelopen is. Een Nigeriaanse woordvoerder ver telde, dat de vluchtelingen nu op de wegen verschijnen en dat deze geblok keerd raken door het grote aantal men sen. Over de krijgsgevangenen zei hij: „Het heeft geen zin-de gevangenen vrij te laten om ze te laten verhongeren. Zij worden goed behandeld en de situatie in de gevangenissen is geweldig. Zij zullen worden vrijgelaten zodra wij het probleem van de hulpverlening hebben opgelost". Luitenant-kolonel Philip Effiong, die de onvoorwaardelijke overgave teken de, gaf de federale leiders de verzeke ring, dat er geen guerrilla-verzet zou zijn. Hij deed zelf mee met de federale acties Biafraanse eenheden op te spo ren en tot overgave te overreden. Pamfletten werden verspreid, waarin de militairen werden opgeroepen, hun wapens in te leveren en zich bij de fe derale autoriteiten te malden. Over het algemeen is de politie vérantwoordelijk ▼oor de ordehandhaving en worden de miltiairen binnen de muren van de ka zernes gehouden. De hulpverlening zou goed op gang zijn gekomen, ook die van het Rode Kruis. De Amerikaanse regering heeft drie verplaatsbare ziekenhuizen en 50 jeeps naar Nigeria gestuurd. Groot-Brittannië stuurde vrachtwagens en Landrovers. Functionarissen die met de hulpver lening zijn belast, hebben herhaaldelijk de nadruk gelegd op de behoef+e aan transport, eerder dan voedsel, dat in voldoende mate aanwezig zou zijn. Uit de Sowjet-Unie zijn 17 artsen en maatschappelijk werkers onderweg naar Nigeria. In de oostelijke provincie, die eens Biafra was, hebben 600 Nigerianen zich vrijwillig gemeld om mee te werken aan de hulpverlening. Langzamerhand heeft de federale regering die dingen gekregen, die nodig zijn. Israël zou te horen hebben gekre gen, dat men van dat land geen hulp wenst te aanvaarden. In een hoofdartikel van het Nige riaanse dagblad „Daily Times" werden Israël en Frankrijk aangevallen, omdat zij Biafra hadden geholpen, andere aanvallen werden op Israël gedaan, na dat de minister van Buitenlandse Za ken, Abba Eban, volgens de berièhten zou hebben toegegeven dat zijn land Biafra had gesteund. RUSLAND De Nigeriaanse ambassadeur in de Sowjet-Unie, G. T. Koeroebo, heeft op een persconferentie in Moskou ver klaard, dat de hulp van de Sowjet-Unie aan federaal Nigeria meer heeft bijge dragen tot de overwinning van Nigeria in de burgeroorlog met Biafra, dan alle factoren samen. Op een vraag naar de omvang van deze Russische steun wilde hij niet ingaan. Hij noemde de houding van de Rus sen tegenover Nigeria „grootmoedig" en „prijzenwaardig", vooral gezien het feit dat zij geen economische belangen in Nigeria hebben. OJOEKWOE De vrouw en kinderen van de voor malige Biafraanse leider Odoemegwoe Ojoekwoe, bevinden zich in Ivoorkust, aldus is door niet-officiële kringen in Abidjan meegedeeld. Naar verluidt zou een groep van on geveer 12 personen, onder wie de moe der en zuster van Ojoekwoe enige da gen voor de overgave van Biafra in Ivoorkust zijn aangekomen en zich per vliegtuig hebben begeven naar Bouake, de tweede stad van het land, ongeveer 400 km van de hoofdstad. Mevrouw Ojoekwoe en de andere leden van de familie zijn volgens de kringen in Abidjan, de gasten van de burgemees ter in Bouake. Dit is evenwel niet van officiële zijde bevestigd en volgens een ander bericht zouden zij verblijven in een motel. Een hooggeplaatste functionaris in Ivoorkust heeft gezegd, dat generaal Ojoekwoe daar niet om asiel heeft ge vraagd, terwijl zijn aanwezigheid in het land vorige week is tegengesproken door de minister van Voorlichting, Ed- mond Bouano. LONDEN Na 22 dagen heeft Scotland Yard het zoeken naar mrs. Muriel Mc. Kay, de 55 jaar oude echt genote van vice-president van „News of the world" opgegeven en toegegeven, dat zij niets nader gekomen is tot een oplossing van de geheimzinnige ver dwijning. Mrs. Mc. Kay is op 29 dec. uit haar woning in Wimbledon verdwenen. Sindsdien heeft de politie vijvers af- gedregd, vervallen gebouwen doorzocht en duizenden mensen gehoord in de grootste klopjacht die ooit in de hoofd stad werd gehouden. De politie heeft slechts een paar de gelijke aanwijzingen ontvangen. Een was een brief, dat mrs. Mc. Kay ge vangen gehouden werd en hulp nodig had. Volgens familieleden was de brief inderdaad in haar handschrift. ADVERTENTIE zacht-zuiver-gezond PUROL en PUROL-poeder ADVERTENTIE Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. WEST-BERLIJN Een 42-jarige man en zijn 22-jarige dochter zijn dinsdag ochtend vroeg over de Berlijnse muur geklommen van West-Berlijn naar Oost- Berlijn. Zij werden door Oostduitse grenswachten weggevoerd. Zowel de man als de vrouw scheen dronken te zijn. Het Poolse schip Nereida liep de haven van Gdynia binnen met een lading van 100 ton ijs, die niet op de vrachtpapieren voorkwam. Het ijs ont stond door de hoge golven die het schip tijdens een storm overspoelden en door de lage temperatuur van het schip en de zee, bevroor het water ogenblikkelijk. Op de foto: de beman ning verwijdert het ijs. BRUSSEL De Belgische minister van Lands verdediiiging, Segers, heeft plannen bekend gemaakt voor de ver koop van militaire gebouwen in de gro te steden en voor het inrichten van vijf, grote mdüitaire centra in zijn land. Die centra komen in Peutië, Evere, Recourt, in De Kempen en in het noorden van de Belgische provincie Luxemburg. Een aantal van de militaire gebou wen zal verkocht worden en de op brengst wordt geschat op rond 315 mil joen gulden. Alleen in Brussel al zijn er 285 militaire gebouwen. De opbrengst van de verkoop zal opnieuw worden geïnvesteerd. In het nieuwe militaire centrum in de provincie Luxemburg zal later even tueel een brigade worden gelegerd. PARIJS Een bijzonder pijnlijk ontwaken vormde meestal het einde van de droomreizen, die enkele Franse reisbureaus voor weinig geld de jeugd aanboden. De inspiratie hiervoor haalden zij uit de nieuwste film van de Franse regis seur Cayatte: „De wegen naar Katman- doe". Volgens de film bestaat daar een hippie-paradijs, waar het verderf naast de schoonheid leeft. En waar men vol komen vrij en naar hartelust drugs kan kopen en consumeren. Deze overigens niet erkende reis bureaus, die de bijzonder toepasselijke namen droegen van Nouvelles Frontiè- res (Nieuwe Grenzen) en Jeunesse sans Frontières (Jeugd zonder Grenzen), ver schaften voor minder dan duizend francs (650 gulden) een vliegbiljet heen en terug naar Katmandoe in Indië. Pas poorten waren niet nodig en zakgeld werd slechts gewenst. Meestal werden de inschrijvers er wel heengebracht, maar voor de terugreis moesten ze wachten tot het reisbureau weer een toestel vol had. Het gevolg was> dat de Franse ambas sade en enkele consulaten in Indië overstroomd werden met verzoeken van Franse jongeren, die zonder geld en pa pieren rondzwierven, om gerepatrieerd te worden. Anderen vond men volkomen onder de invloed van verdovende middelen in ziekenhuizen, die zij niet konden beta len, of op politieposten of in gevange nissen wegens diefstal en andere mis daden. Op verzoek van het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft de staatssecretaris voor toerisme nu een aanklacht ingediend tegen deze reisbu reaus. PARIJS Opnieuw heeft de Franse I automobielfabriek Renault een contract met Rusland afgesloten. Ditmaal ter waarde van 100 miljoen francs (65 mil joen gulden). Daarmee is het totaal be drag aan bestellingen, die Rusland bij Renault geplaatst heeft, opgelopen tot I 750 miljoen francs (ruim 480 miljoen gulden). Het nieuwe contract regelt de leve ring van bepaalde machines voor de I nieuwe geautomatiseerde Moskovitsj- autofabrieken in Ijefsk en in Moskou. I WARSCHAU Amerika en China hebben gisteren in de Poolse hoofdstad, Warschau, het contact dat ze twee jaar geleden verbraken, weer opgenomen. In de Chinese ambassade spraken de Amerikaanse ambassadeur, Walter Stoessel, en de Chinese zaakgelastigde, Lei-Jang, een uur lang met elkaar. Ze stelden echter geen datum vast voor een volgende ontmoeting. Dit en het feit, dat het onderhoud maar kort duuyde, Ayerd beschouwd als een anticlimax, ook al verklaarde Stoessel na afloop, dat hij geloofde, ADVERTENTIE Neem nu twee grote literflessen SiSi tegelijk mee. Lekker voordelig! dat de bijeenkomst nuttig was geweest. Amerika en China, die geen diploma tieke betrekkingen onderhouden, be gonnen vijftien jaar geleden met de gesprekken in Warschau. Het gesprek van gisteren was het 135ste. In januari 1968 werd de reeks onder broken. Amerikaanse pogingen om het contact te herstellen liepen op niets uit, totdat China kortgeleden te kennen gaf, dat het. bereid was de gesprekken te hervatten. De Chinese bereidheid om weer te gaan praten werd beschouwd als een succes voor de regering-Nixon, die ach ter de schermen een voorzichtige cam pagne had gevoerd om de betrekkingen met Peking te verbeteren. Dit overigens zeer tot ongenoegen van de Sovjet Unie, die vreest, dat Amerika de twee communistische gi ganten tegen elkaar wil uitspelen om er zelf voordeel uit te trekken. AALBORG, (Denemarken) Beatle John Lennon heeft zijn lange haar laten afknippen en zfo'n baard laten bijwerken in Noord-Jutland, waar hij sinds enkele weken in een oude boer derij ten westen van Aalborg ver blijft. „Hij heeft een nieuwe en sterke per soonlijkheid gekregen", zeiden vrien den van de Lennons. Behalve John ondergingen ook zijn vrouw Yoko Ono, haar dochtertje Kyoko en enkele vrienden van het echtpaar Lennon een gedaantever wisseling. Aage Rosendahl Nielsen, hoofd van het „nieuwe experimenteel college'' waar Lennon vertoeft, verklaarde dat Len non hem had gevraagd een kapster te laten komen. Hij had gezegd „Ik vond dat al dat haar er maar eens af moest - een nieuw kapsel zal mij misschien in staat stellen rond te lopen zonder herkend te worden". Luitenant William Calley heeft vandaag het Amerikaanse leger verzocht de aanklacht in te trekken, dat hij 109 Zuidvietnamese burgers vermoord heeft in het gehucht My Lai. Óp de foto Calley (R) bij het betreden van het gerechtsgebouw. Links zijn verdediger majoor Kenneth Raby. FORT BENNING (VS) De verdediger van Will iam Calley, de Amerikaanse luitenant die ervan wordt beschuldigd dat hij in 1968 in het Zuidvietnamese gehucht My Lai 109 burgers heeft ver moord, heeft het voorstel van een der rechters om journalisten de toegang tot de rechtszaal te weigeren, van de hand gewezen. De rechter was voorstander van deze maatregel, met het doel de grote publiciteit over deze zaak te be teugelen. De behandeling is verdaagd tot 9 fe bruari. De advocaten van Calley hebben de dagvaarding als getuigen geëist van minister van defensie, Mei ving Laird, de minister voor het Leger Stanley Re- sar en van generaal William Westmore- land, chef van de generale staf. George Lattimer, hoofdverdediger van Calley, bracht persberichten te berde, waarin is gezegd, dat minister Laird zelf president Nixon zou hebben verzocht Calley in staat van beschuldi ging te stellen. Hij zou vervolgens met goedkeuring van Nixon minister Resor hebben opgedragen een vervolging te gen Calley te beginnen. Tijdens de behandeling, waarbij on geveer vijftig journalisten aanwezig waren, bewaarde Calley het stil zwijgen. Hij toonde niet veel aandacht voor de juridische woordenstrijd, die gaat om de vraag of rechter Kennedy besluit dat zijn zaak door de krijgsraad kan worden behandeld die hem ter dood zou kunnen veroordelen, wanneer hij schuldig wordt bevonden aan de moorden in My Lai. Een verzoek van een van de verdedigers om Calley toe te staan tijdens de zitting te roken, ge- zién de grote spanning waaraan zijn cliënt blootstaat, wees de rechter af. Een verslaggever van een plaatselijke krant moest bij het begin van de be handeling op last van rechter Kennedy de zaal verlaten. Deze verweet de jour nalist in twee onlangs gepubliceerde artikelen Verklaringen van getuigen in het proces te hebben weergegeven. De rechter achtte dit schadelijk voor de goede gang van zaken bij het proces. De krant mag weer een verslaggever zenden, als zij belooft geen getuigen verklaringen meer te zullen publiceren. JERUZALEM Het Israëlische mi nisterie van Sociale Zaken gaat plaatse lijke commissies instellen die zich bezig moeten houden met het groeiende pro bleem van de jeugdprostitutie in Israëls drie grote steden Jeruzalem, Tel Aviv en Haifa. Het hoofd van de dienst voor preventie van misdrijven, Jehoeda Ca- hana, sprak van een zorgwekkende toe neming van de jeugdprostitutie in Israël sinds de zesdaagse oorlog van 1967. Oor zaken noemde hij niet. Er zijn naar schatting alleen al in Je ruzalem 200 minderjarige prostituees. TVfet de verkoop van 50 Mirage- straaljagers aan Libië is voor het eerst sinds de afkondiging van het wa penembargo tegen Israël weer schot gekomen in de Franse wapenuitvoer. In luchtvaartkringen wordt gezegd dat met de Libische vliegtuigorder een bedrag van ongeveer 75 miljoen dol lar gemoeid is. Dat is bijna een derde van de orders van vorig jaar. Met de Verenigde Staten, de Sovjet- Nnie en Engeland geldt Frankryk als de wapensmid van de wereld. Twin tig procent van alle uitgevoerde me chanische uitrusting bestaat uit oor- logsmaterieel en ongeveer 40.000 Fransen verdienen hun brood in de wapenindustrie. Sommige klanten zijn zo belangrijk dat de regering naar verluidt sommige orders uitvoert door het materieel uit eigen legervoorraden te putten, in de hoop dat geen oorlog uitbreekt in de tijd dat de tekorten worden aange vuld. De klanten van Frankrijk lopen uiteen van het Ierse leger tot de Pakistaanse marine. Soms komt Frans wapentuig aan beide zijden van een front te recht. oor het embargo tegen Israël zijn Verscheidene potentiële klapten afgeschrikt. In 1969 lagen de Franse orders 40 procent lager dan het voor gaande jaar, zo kan opgemaakt wor den uit de nog onvolledige cijfers over het afgelopen jaar. In de lucht vaartindustrie alleen was een daling van 52 procent te constateren. Maar 1968 was dan ook een record jaar, waarin de orders een totaal van 4,07 miljard frank (814 miljoen dol lar) beliepen, verdeeld over 2,75 mil jard frank (550 miljoen dollar) aan vliegtuigen, 600 miljoen frank (120 miljoen dollar) voor wapens voor ge bruik te land, 570 miljoen frank (114 miljoen dollar) voor militaire elektro nica en 150 miljoen frank (30 miljoen dollar) aan schepen. De ramingen voor 1969 bedragen een totaal van 2,5 miljard frank, onder verdeeld in vliegtuigen 1,3 miljard, landwapenen 600 miljoen, elektronica 500 miljoen en schepen 100 miljoen. Te Franse wapenhandel is gegrondvest op de redenering dat als Frankrijk niet levert, iemand anders dat wel zal doen, misschien wel de Sovjet-Unie, die de geduchte MIG-21 aan 22 lan den heeft geleverd en de betaling grotendeels op politieke voorwaarden regelt. TVe Mirages hoeven volgens Franse deskundigen voor geen enkel toe stel onder te doen. Zij zijn al ver kocht aan België, Australië, Zuid- Afrika, Zwitserland, Peru, Israël, Li banon en Libië. Geïnteresseerd zijn Irak, Spanje, Argentinië, Brazilië, Griekenland en mogelijk ook Malei sië. Franse helikopters worden overal, van Portugees-Guinea tot Nieuw-Guinea, gebruik voor de bestrijding van guer rilla. De Franse industrie levert een opmer kelijk assortiment geleide projectie len. Sommige scheepsraketten zijn aan Griekenland en Zuid-Afrika ver kocht. Een belangrijk verkoopargu ment is dat zij krachtens de garantie na vijf jaar opslag nog onmiddellijk gebruikt kunnen worden. De Verenigde Staten hebben tot 1964 in Vietnam gebruik gemaakt van een Franse raket die via een draad naar ADVERTENTIE BROWN EN HERZOG HADDEN SCHERP GESPREK TEL AVIV Het Israëlische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft berichten ontkend, als zou George Brown, plv. leider van de Engelse Labourpartij, zondagavond woedend het huis van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban hebben verlaten, nadat hij ruzie had gekregen met een Is raëlische generaal na het diner. Sommige Israëlische bladen hadden geschreven dat Brown dronken zou zijn geweest. „De heer Eban heeft de heei Brown een uur voor het diner ont vangen voor een ernstig en con structief gesprek", aldus zegt een communiqué van het ministerie. „Tijdens het diner heeft een pittig en fors gesprek plaats gehad in een goed geluimde stemming." „Toen het diner was beëindigd heeft de heer Brown zijn gastheer ge vraagd zich te mogen terug trekken omdat hij vermoeid was. Mevrouw Brown, de Britse ambassadeur John Barnes en mevrouw Barnes zijn nog een uur gebleven", aldus het com muniqué. Volgens de gasten bij het diner had Brown het aan de stok gekregen met de in Ierland geborer generaal Cham Herzog, oud-chef van de inlichtingendienst van het le ger en momenteel een van Israëls meest gezaghebbende militaire com mentatoren. Een van de gasten heeft verteld dat Brown en Herzog twistten over de vraag met wie Israël moest on derhandelen, de Arabische Staten of de Palestijnen. Brown drong aan op een ant woord. Herzog gaf echter alleen de Israë lische standaard-antwoorden, waar op Brown op een gegeven moment zich liet ontvallen: „Wat een dwaas antwoord". Herzog zou toen hebben gezegd: ..Dwaze vragen krijgen dwaze ant- voorden". Ambassadeur Barnes poogde de ruzie te sussen, kreeg van Brown te horen: „U dient elk woord dat ik zeg te ondersteunen". Toen zou Brown zijn opgestaan en het vertrek hebben verlaten. Barnes volgde hem tot bij de deur. De ambassadeur heeft later me vrouw Brown naar haar hotel ge bracht. POMPIDOU als wij het niet doen zijn doel geleid wordt. President De Gaulle stelde later een embargo op levering aan Washington in. Een van de populairste artikelen uit het Franse arsenaal is de 4,8 ton we gende Panhard pantserwagen. Deze is verkocht aan Algerije, Cambodja, Ierland, Marokko, Spanje, Portugal, Israël, Irak, Saoedi-Arabië, Kongo, Ethiopië, Rwanda, Venezuela en Zuid-Afrika, welk land ze in licensie bouwt. Ook Nigeria had de Panhard besteld, maar de levering ging niet door na afkondiging van een wapen embargo door de Verenigde Naties. Frankrijk bouwt voor Griekenland ka nonneerboten die nog sneller zijn dan die van het type „Saar", die Israël uit Cherbourg heeft weten te smokkelen. De Griekse boten zullen met Franse geleide projectielen tegen gronddoe len worden uitgerust. Ook voor Tunesië en Senegal worden kanonneerboten gebouwd, en voor de republiek Malagasay (Madagascar) is een landingsvaartuig in de maak. Een veel gevraagd artikel is verder de jachtonderzeeboot van het type „Daphne". De afnemers daarvan zijn Zuid-Afrika, Portugal en Pakistan.

De Vallei | 1970 | | pagina 11