Veenendaals dagblad Kapelaan als prins carnaval schokt Mook Vage reactie van Rome op besluit van VERVOLGING LUNS VERZOCHT WEGENS „MISLEIDING INZAKE BIAFRA" bisschoppen Buiten Arbeidsonrust in België nog groter Man doodt echtgenote en zichzelf Luns bezocht Bulgaars klooster lekker lui M Treffer rs- Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei WERKGEVERS ZORGEN VOOR RUGGESTEUN RIJ HOGE LOONEISEN Geleide hommen in \ietna111 Vondelingetje in tuin van ziekenhuis doodgevroren AMMAN MELDT VELDSLAG Aanhoudend winters Celibaatskwestie dringend Bruisende vondsl in Kanaal EEG houdt vast* aan akkoord van december Zonnig winterweer VATICAANSTAD Radio-Vaticana heeft gisteren een be richt omgeroepen, waarin gezegd werd, dat Paus Paulus VI bereid is, de Nederlandse bisschoppen te „helpen" bij het overwinnen van de moeilijkheden, samenhangend met de vraagstukken van de Nederlandse kerkprovincie. Buikspreker j PRINS CLAUS KREEG IN DE R A I EEN GRASMAA1MACH1NE BRANDPUNT Geen medisch team nodig voor prinses Irene REGERING WEIGERT LOONEISEN NEE Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 21 JANUARI I970 - 44e JAARGANG no. 17 MOOK Pater Arie van Dam, de 33- jarige kapelaan van de St. Antonius- parochie in Mook. was gekozen om als prins Carnaval de 3800 Mookcr Heikneuters te regeren. Maar niet al zijn parochianen heb ben met Roomse blijheid op zijn verrassende uitverkiezing gerea geerd. Een groepje Mokenaars blijkt er zwaar aan te tillen. Zij vinden dat de eerwaarde pater Passionist onmo gelijk als de „knotsgekke prins Arie den Urste" door het leven kan gaan, zelfs niet gedurende de drie carna valsdagen. Vanmorgen werd bekend, dat pater Van Dam heeft besloten zijn prinselijke mantel ter beschikking te stellen. Hij is tot zijn besluit gekomen door de vele reacties, die zijn verkiezing tot prins carftaval teweeg heeft gebracht. De overste van het Gabriël-college der paters Passionisten in Mook, koestert geen enkele' bedenking tegen het doorluchtige prinsschap van pater Van Dam: „Ik vind het jammer als blijkt dat zoiets in Mook niet kan. Sommigen maken er een principiële zaak van. Ik begrijp wel dat in deze tijd veel ge lovigen voelen dat talrijke vertrouw de zaken hen ontvallen, maar zij gaan te ver als ze menen dat alles over boord wordt gegooid als een ka pelaan prins Carnaval wordt". FOLKESTONE Den nis Pea ree en zijn duikersploeg hebben in het Kanaal onverwacht een grote schat gevonden 60.000 flessen champagne in het wrak van een Franse kustvaarder die 15 jaar geleden is gezonken. „De zes duikers hebben een mooi feestje gebouwd", zei Jim Rowlands, de compagnon van Pearce in Folkestone. BRUSSEL Frankrijks partners in He Europese Gemeenschap hielden gis teren hardnekkig vast aan het ak koord van de ministerraad op 22 de cember. Zij weigerden in eerste instantie te tornen aan de grotere oevoegdheden die toen voor het Europese Parlement wer den overeengekomen. Het Parlement moet inzake de begroting werkelijk het laatste woord hebben, meenden zij. Waarom Frankrijk tot andere ge dachten is gekomen lichtte mini... er Schumann (Buitenlandse zaken) giste ren niet toe. Het was geen politieke, maar een technische zaak, zei hij. Ook Parijs vindt dat het Parlement de be groting moet vaststellen. Maar de mi nisterraad moet zich wapenen tegen excessen en verhoging van de begroting kunnen afwijzen. Staatssecretaris De Koster waar schuwde de Franse minislei dat Neuer- land het akkoord van december, waarin ook de landbouwfinanciering is opge nomen, als een geheel ziet. 'llHlIlfiiriniMiitritiiittmfuiiiiiiiiiiiiiiuii. J s (Van onze weerkundige 5 medewerker) In een drogere luchtstroming uit het Russische hogedrukgebied 5 5 heeft het vannacht wat sterker ge- 5 vroren. Apeldoorn meldde vanmor- 5 gen om zeven uur een temperatuur 5 van 6 graden (na een maximum S 5 gistermiddag van 2), Leeuwar- 5 5 den en Enschede registreerden 7 5 5 en Eelde 10, nadat het daar gis- 5 termiddag niet warmer" was ge- 5 5 worden dan 5 graden. 5 Wat ons land betreft, ligt alleen 5 Zeeland buiten het continentale 5 5 vorstgebied: in Vlissingen is de 5 temperatuur dag en nacht boven l nul, zij het slechts 1 of 2 graden. Overal elders in het land vroor het 5 5 vanmorgen: in Rotterdam twee. in 5 Eindhoven drie. in Zuid-Limburg 5 De Bilt en Amsterdam vier en in 5 Den Helder vijf graden. Ook elders 5 in Europa kwam meest matige 5 vorst voor: Warschau. Praag en 5 Wenen meldden —7. Helsinki en 5 5 München 8, Frankfort 9, Ber- 5 lijn en Stockholm 10 graden. De luchtdrukverdeling doet ver- wachten dat het in de rest van deze J week, winters zal blijven, met 's nachts opnieuw lichte tot matige j vorst. Deze weerstoestand hand- haaft zich tussen een sterk Rus- 5 sisch maximum en een zeer diep lagedrukgebied (950 millibaar) l tussen Groenland en IJsland. Beide systemen verplaatsen zich nauwe- 5 lijks. In Engeland blijft het zacht 5 en regenachtig. Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Lichte tot matige vorst. Morgen: Zon op: 08.35 uur, onder 17.09 uur. Maan op: 16.54 uur, onder: 09.01 uur. BAARN De bekende Hima laya-beklimmer dr. T. de Booy heeft de procureur-generaal bij de Hoge Raad gevraagd minister Luns te vervolgen wegens misdaden tegen de openbare orde en ambtsmisdrijven, omdat hij de Kamer verkeerde or onvolledige informatie zou hebben gegeven in de zaak Biai'ra. Volgens dr. De Booy is minister Luns hierdoor tekort geschoten al het rtiogelijke te doen om het lot van de Biafranen te verzachten toen dat nog mogelijk was. Mr. Luns ver klaarde destijds in de Kamer dat Nederland geen vitale economische belangen heeft in Nigeria, zodat door een economisch embargo geen politieke druk uitgeoefend zou kun nen worden. Dr. De Booy spreekt dat tegen. Het is dr. De Booy bekend dat mi nister Luns een beroep kan doen up de parlementaire onschendbaarheid wat betreft zijn uitlatingen in de Kamer. Maar het gevolg was, vol gens dr. De Booy. dat een motie voor een embargo werd weggestemd, zodat minister Luns toch kan wor den vervolgd wegens misleiding en schending van zijn ministeriële ,eed (artikelen 135, 136, 355 en 356 Wet boek van Strafrecht, maximum straf een jaar). Dr. De Booy: „Het is ook schande lijk dat Luns heeft gezegd dat geld inzamelingen niet meer nadig zijn. Het volk van Biafra wordt langs formele weg uitgemoord, daar zijn geen gaskamers voor nodig. Men zorgt er eenvoudig voor dat 5 de hulpverlening wat te langzaam op gang komt. Iedereen weet dat zelfs de kinderen die het overleven achterlijk zullen worden als gevolg van de ondervoeding. Door onjuiste en onvolledige informaties te geven, is Luns medeschuldig". Dit is de eerste reactie met nogal vage bewoordingen op de verklaringen van de Nederlandse bisschoppen, waarin zij zich stellen achter een aanbeveling van het pastoraal concilie in Noordwijk, die zich uitsprak voor een afschaffing van het verplichte celibaat. DEN HAAG liet „Verbond van Nederlandse Ondernemingen" en het „Nederlands Christelijk Werkgevers verbond" hebben, ter aanvulling van een bestaande voorziening, een garantie regeling voor de loonontwikkeling in het leven geroepen. Deze opent de mo gelijkheid dat de deelnemende werkge vers financiële steun krijgen bij even tuele conflicten. De bedoeling van deze regeling is om werkgevers een steun in ée rug te geven tegenover, wat de werkgevers noemen, onverantwoorde looneisen. De verbonden delen in eén toelichting hierop mee, dat bij vrije loononderhan delingen de invloed van de overheid en de centrale organisaties van werkge vers en werknemers sterk verminderd is. Steeds is echter terwille van een verantwoorde loonontwikkeling de noodzaak erkend van een goede onder linge coördinatie. Daarom is ook van werkgeverszijde besloten de krachten verder te bundelen met aanvaarding van financiële consequenties, zo delen zij mee. Dit initiatief is er op gericht om ter- wille van het behoud van de werkgele genheid en beperking van de geldont waarding, zo nodig een duidelijk werk geversstandpunt over de loonontwikke ling staande te kunnen houden. Dit kan, aldus de werkgevers, het overleg over de arbeidsvoorwaarden in bedrijfs takken en ondernemingen ten goede komen. TVfet het invallen van de dooi, na j de eerste week van januari, maakten de bosduiven zich weer meer bemerkbaar. Vooral in de vroege ochtenduren laten ze hun j koerend gehuil vernemen en dit ge- beurt altoos in vijf tonen, drie- en tweelettergrepig nl. drie oplopende en twee dalende, ongeveer: ,,toerr toerr toerr toer toer". De kleine bos- of holenduif doet dit 6 a 8 keer en we zijn geneigd vooral hddr een buikspreker te noemen. Ze komt minder voor dan vroeger, want in dien de zwarte specht niet zorgt voor broedholen, komt deze vogel in woningnood te verkeren, daar de moderne boscultuur helaas geen mooie oude bomen met knoestgaten en holten duldt. De grote bos-, ring- of woudduif deert dit niet; zij bouwt een eigen zij het slordig home, een open nest. 's Winters leven de duiven in het bos vnl. van afgeval len eikels, beukenootjes en dënne- zaad, op de akker van kool en over gebleven aardappelkriel. Het zijn veelal immigranten, die onze broed- vogels vervangen, doch niettemin overwinteren er vele en ik zou zeg gen in toenemend aantal. Een oude Nederlandse waarnemer schreef ongeveer een eeuw geleden: Wan neer de Ringduiven wegtrekken, vliegen zij steeds in troepen, die in den regel uit een even getal be- staan, omdat het gezelschap uit pa- ren ieder met twee of vier jon- gen is zamengesteld. Daar ech- ter dikwijls jongen en ook ouden ge- schoten of door roofvogels gevan- gen worden, zo ligt er volstrekt niets buitengewoons in, als zoo'n troep uit een oneven getal bestaat"- Ge dient deze merkwaardige ge- dachtengang echt met een korrel- l tje zout te nemen- Wanneer een vlucht door de lucht kringt of op het veld tussen de stronken boeren- 5 kool neerstrijkt, geef ik het u te doen, om hen even of oneven te tel- len. 5 21 jan. '70 A. B. WIGMAN. Er is nog maar weinig commentaar uit het buitenland op de nogal ver rassende beslissing van de Nederlandse bisschoppen. Men wenst eerst de tekst goed tebestuderen, alvorens men tot commentaar wil overgaan. Over het algemeen overheerst de ver rassing, dat het episcopaat zo zonder bedenken stelling heeft genomen achter het besluit van NoordwijkerhouL dat toch duidelijk ingaat tegen het stand punt van de Paus. Deskundigen in Rome geloven, dat de Paus nog maar twee wegen openstaan. Ofwel hij veroordeelt de houding van de Nederlandse kerkprovincie in een brief aan de Nederlandse bisschoppen, met de opdracht het debat over het ce libaat voorgoed te staken. Ofwel hij stelt de kwestie openlijk aan de orde op een gewone of buiten gewone bisschoppensynode. De volgen de normale synode zal in 1971 gehouden worden. Maakt hij een eind aan Mie debat, dan zal hij van een dictatoriale houding beschuldigd worden, en dat in ,een tijd, waarin de kerk zich in de richting van grotere collegialiteit ofwel grotere sa menspraak tussen Paus en bisschoppen beweegt. Ook zou hij het risico van een schisma nemen. Staat hij een open debat over het ce libaat toe, dan zou hij volgens de libe ralen een „daad van nederigheid" be wijzen, maar de conservatieven in de kerk zouden dat als een verlaten van zijn eigen leer zien. Het feit dat het ditmaal dé Neder landse bisschoppen en niet gewone priesters of leken zijn die zich voor het toestaan van gehuwde priesters uit spreken, kan alleen maar het drjjma van het Pauselijk dilemma verhogen. Hoewel de bisschoppen duideliik ver klaard hebben dat zij niet onafhanke lijk van de Paus en de „universele kerk" zouden optreden, stelden zij wel dat door hun „principiële uitspraak de celibaatskwestie het beleidsniveau heeft bereikt, waardoor een nieuwe fase in de dialoog is ingeleid". In de KRO-televisierubriek Brand punt zei drs. Chamuleau, rapporteur van de diverse delegaties in het Pasto raal Concilie, te verwachten, dat Rome op den duur door de knieën zal gaan. Hij verwachtte in eerste instantie een oplossing krachtens de „Romeinse me thode", d.w.z. formeel handhaving van de celibaatswet, maar met toenemende ontheffingsmogelijkheden. De Amsterdamse studentenpastor pa ter Van Kilsdonk noemde het besluit van de bisschoppen „zeer indrukwek kend". De Nijmeegse theoloog pater E. Schillebeeckx sprak van een „moedige daad". Kapelaan dr. Simonis, woordvoerder van een groep behoudende katholieken, betreurde het communiqué van de bis-^ schoppen. Hij vond de argumenten voor het celibaat krachtiger dan die ertegen. Hij meende voorts dat de bisschoppen onder de indruk waren geraakt van de zeer snelle opiniewijziging, die zich de laatste vijf jaar ln Nederland had vol trokken. WASHINGTON Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Defen sie hebben gezegd dat de Verenigde Staten in Vietnam door laser-stralen geleide bommen gebruiken, die veel nauwkeuriger op hun doelen terechtko men dan bommen die met conventione le appöratuur werden gericht vanuit de vliegtuigen. De mededeling is een be vestiging van een bericht in „Aviation Week and Space Technology Magazine" volgens hetwelk de nauwkeurigheid bij het bommenwerpen was vertienvou digd. Over de accuratesse wilden de functionarissen niets zeggen pmdat de bijzonderheden daarover geheim zijn. Volgens het blad hadden proeven ln de Verenigde Staten met lasergeleiding de nauwkeurigheidzone van 120 meter tot 3,5 meter teruggebracht. Van onge veer 1000 ln Vietnam geworpen bom men, was met laser meer dan 70 pro cent op het doel gekomen, aldus het blad. AMSTERDAM Prins Claus heeft gisteren de land- en tuinbouwtentoon stelling in het RAI-gebouw bezocht. Tijdens de rondleiding werd de prins een grasmaaimachine aangeboden. Prins Claus onderzocht meteen hoe de machine moest worden bediend. HAARLEM In tuin van het St. Eli- sahetziekenhuis in Haarlem is gister middag een te vondeling gelegde baby dood aangetroffen. De baby, een meis je van hooguit een dag oud, lag in een kartonnen doos. Het kind moet kort voordat het werd gevonden, zijn dood gevroren. De baby, die warm. in de kleertjes gestoken was, werd pas gevonden toen een werknemer van het ziekenhuis de doos wilde opruimen. Uit het onderzoek van de politie is gebleken dat het kind een dag oud moet zijn geweest. AMMAN Radio-Amman meldt dat sedert dinsdagavond 19.00 ten zuiden van de Dode Zee een slag woedt tussen Israëlische en Jordaanse strijdkrachten. De Jordaanse radio, die een militaire woordvoerder citeert, zegt dat de Israë liërs in de sector Kifa en Safi de be standslijn zyn overgetrokken en dat de Israëlisehe infanterie wordt gesteund door artillerie en tanks. „Onze strijdkrachten hebben de ge hele nacht slag geleverd en de gevech ten duurden vanochtend om 05.30 nog voort", aldus Radio-Amman. Het strijdgebied is de afgelopen dar gen het toneel geweest van activiteit van Palestijnse guerrillagroepen. De Is raëlische potasfabriek te Sodoma Is twee keer door .guerrillagranaten be stookt. NIJMEGEN In het Nijmeegse St. Radboudziekenhuis worden dezelfde drie kamers, die beschikbaar waren voor de bevalling van prinses Margriet, nu in gereedheid gebracht voor de ont vangst van prinses Irene. Naar van de zijde van het ziekenhuis wordt vernomen, wordt gerekend op een bevalling zonder operatieve in greep. Er is in verband daarmee geen spéciaal medisch team gevormd. BRUSSEL De staking in de myncn van Belgisch Limburg, waarbq 23.000 man betrokken zijn en die maandag de derde week inging, heeft gisteren nog enige uit breiding genomen. In enkele kleine mijnen van het Luikse bekken hebben de mijnwerkers eveneens het werk neergelegd, doch in een aantal andere mijnen in die streek wordt normaal gewerkt. In hel kolenbekken van Charleroi is de toestand normaal gebleven. Bij de mjjnen waar gestaakt wordt, was de toestand dinsdag rustig. Er bestaat ook in andere sectoren in België arbeidsonrust. Bij de Sabca- vliegtuigfabrieken nabij Charletoi, is dinsdag een stakng utgebroken. In een buizenfabriek te Jemappes was maan- uizp: dajr het werk neergelegd. Het personeel van de „Regie der Luchtwegen" (rijksluchtvaartdienst) heeft een waarschuwingsstaking aan gekondigd van woensdag 9 tot 13 uur. Voorts loopt maandag a.s. een sta kingsaanzegging af bij General Motors in Antwerpen en op die dag willen on derwijzers in het Vlaamse land een waarschuwingsstaking houden ter on dersteuning van looneisen. De Belgische minister van Economi sche Zaken, Leburton, heeft dinsdag middag in het parlement in Brussel verklaard, dat de regering niet zal in gaan op de eis van de stakers in Lim burg, die een loonsverhoging van 15 pet. eisen. Wel wil de regering aan de arbeiders, die vrijdag a.s. het werk hebben hervat, een nieuwjaarspremie van 6000 franc (ongeveer 400 gulden) uitbetalen. De minister ontkende voorts dat er plannen zouden bestaan om mijnwer kers te vorderen. Minister Leburton stelde nog, dat een oplossing van het conflict door onder handelingen moeilijk lijkt, omdat er bij dfeze wilde staking geen geldige ge sprekspartners met vakbondsverant woordelijkheid zijn. De politieke zaken- en vakbondslei ders "maken zich vooral ongerust over het feit dat zij de werkkrachten niet meer in de hand hébben, dit is nog nooit in België gebeurd. De nationalistische Vlaamse opposi tiepartij, de „Volksunie", de de laatste tijd een nogal linkse koers vaart, en de Vlaamse studenten, hebben hun steun betuigd kan de stakende arbeiders. De jonge arbeiders keren zich tegen het „vastgelopen" leiderschap van de vakbonden en over het algemeen ont staat in België oppositie van de kant van de studenten en de arbeiders tegen de gevestigde orde. OOSTERHOUT Bij zijn thuis komst gistermiddag vond de vijftienja rige Peter B. zijn moeder dood in het schuurtje achter hün huis in de nieuwe Oosterhoutse woonwijk Oosterheide. De vrouw, de 35-jarige Elisabeth B.-F. lag in nachtjapon op de vloer. In paniek rende haar zoon naar een oom, die een paar straten verder woont. Deze, een broer van het slachtoffer, belde de politie. Enkele uren later werd het lijk van de echtgenoot, de 35-jarige Toon B., uit het Wilhelminakanaal opgedregd. Alles wijst erop dat de man, die vori ge week uit een psychiatrische inrich ting was ontslagen, zijn vrouw heeft gewlirgd, waarna hij zichzelf heeft verdronken in het Wilhelminakanaal. De man was meermalen veroordeeld en was ook enkele malen in een psychiatri sche inrichting verpleegd. De overige vier kinderen van het ge zin. B. bleven overdag onkundig van het drama dat zich thuis had afgespeeld. DAMASCUS Van officiële zijde wordt in Damascus vernomen dat de Syrische minister van Economische Za ken en Buitenlandse Handel. Abdel- Halim Chaddam. „een belangrijke nota" zal indienen bij de Arabische Economi sche Raad, die volgende maand in Cai ro vergadert, over het feit dat in Ne derland geld wordt ingezameld voor Is raël. Syrië heeft dinsdag de Arabische landen in overweging gegeven hun eco nomische betrekkingen met Nederland te herzien „naar aanleiding van een campagne die door de burgemeester van Amsterdam zou zijn gelanceerd en die,tot doel heeft een half miljard dol lar voor Israël bijeen te brengen". ADVERTENTIE SOFIA Na allerlei besprekingen en ontmoetingen met Bulgaarse leiders te hebben gehad, heeft de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Luns gisteren enkele uren vertoefd in het afgelegen bergklooster van Rila, in het zuid-westen van Bulgarije. De minster werd door de abt van het klooster ont vangen. Sedert anderhalf jaar zijn er weer monniken, nadat het gebouw acht jaar lang alleen maar museum was ge weest. Een deel van het gebouwencom plex, met een kerk in Byzantijnse stijl op de binnenplaats, is thans nog als museum in gebruik en staat niet onder leiding van de abt. Het aantal monniken bedraagt thans 14. weinig vergeleken met de meer dan 200 die vroeger dit religieuze centrum hebben bewoond. Het uitstapje naar het klooster heeft vrijwel de hele dag ge- vuM. Op de terugreis hebben minister Luns en zijn delegatie nog enige tijd vertoefd in een buitenhuis van de re gering van Bulgarije, in het winter sportcentrum Borovets. Dat gebouw was aanvankelijk het jeugdhuis van koning Fedinant. die na de eerste we reldoorlog zijn land verliet en de troon liet bestijgen door zijn zoon.

De Vallei | 1970 | | pagina 1