Grootscheepse zuiveringsactie van start met recht op een dronken auto reed keer gratis zwemmen 'T ZAL JE KIP MAAR WEZEN Stemmachine voor 't eerst beproefd Jarigen krijgen ansicht Twee weken cel voor kelner die Blauw-groene eieren zorgden voor opschudding Geen invloed van pillen op pilsjes Paspoorten nu nog goedkoper Schakers komen er heter in BURGEMEESTER HOSANG IN REHOBOTH: Ds. Van Slooten maakt kennis met «emeente Prijs-auto nu te koop Gevonden en verloren Gecompliceerde autol>otsin« Voor kinderen van 6 tot 11 jaar MARKTEN ZIG-ZAG PAS AFSNIJDEN ONFATSOEN STROP WOENSDAG 21 JANUARI 1970 ft „Ik zal tot 't bittere eind blijven vechten" Coördinator Hermans: Medewerking van inwoners is noodzaak. RATTEN VAN VEENENDAAL WORDEN NU UITGEROEID VEENENDAAL Even dacht de heer G. Veenhuis uit de Molen straat in Veenendaal aan het achtste wereldwonder. Een van zijn kriel kippen begon aan het begin van de ze week blauw-groene eieren te leg gen. „Groot-alarm" maar vooral een feestelijk humeur waren het onmid dellijke gevolg van de zeldzaam lij kende prestatie" van de mini-kip. Na van de grootste verbazing te zijn bekomen en een kleine voorbereiding op alles wat hiervan het gevolg zou zijn, trok de heer Veenhuis gewa pend met het ei naar een plaatselij ke bioloog. „Dat heb ik nog nooit eer der gezien. Vermoedelijk zeer zeldzaam, want ik heb er geen verklaring voor", was diens commentaar. Trots als een pauw begon de krielkip die avond aan haar nachtrust, terwijl de heer Veenhuis als gevolg van de eier-affaire kennis maakte met de nachtelijke onrust. De volgende dag bracht opheldering in het slopende eier-mysterie. Een pluimveeteeltdes- kundige vertelde een onzer verslagge vers, die in spflkttenue gereed stond om in de pen te klimmen, dat het een Araucuna-hoen betreft. „En die leg gen altijd blauw-groene eieren", aldus de kippenkenner. Later kreeg ook de heer Veenhuis de identiteit van zijn gevleugelde eigen dom te horen. De teleurstelling maakt echter weldra plaats voor gepaste trots toen men er bij vertelde, dat het Au- raucana-ras nog slechts op enkele plaatsen in ons land voorkomt. „En dan te bedenken, dat een kennis van me niet wist wat hij er mee moest be ginnen. Ik zei tegen hem gooi die kriel kip maar bij mij in het hok. Nou zie je maar wie het kleine niet eert is het grote niet weerd De heer Veenhuis heeft inmiddels de veel besproken kriel-kip aan zijn doch tertje geschonken. Trots poséerde deze gistermiddag voor de fotograaf, 't Zal je kip maar wezen... o SCHERPENZEEL De door de Ned. Herv. Kerk te Scherpenzeel beroepen predikant ds. Van Slooten uit Nijkerk komt op maandag 26 januari nader met de gemeente kennis maken. Hij zal niet voorgaan in een dienst, omdat hij reeds verschillende malen iq Scherpenzeel heeft gepredikt. Hij komt de gemeente bezichtigen en zal met de kerkeraad vergaderen. Voor de gemeenteleden is er 's avonds in Fi- lalethes om 8.15 uur gelegenheid tot na der kennis making met het echtpaar. VEENENDAAL De heer Blanke- stijn, die wij in onze editie van gisteren vermeldden als winnaar van de auto van de St.-Nicolaasverloting in Veenen daal, heeft zich bedacht. Maandagavond overwoog hij nog de auto te houden en rijles te nemen, maar nu heeft hij toch besloten de wagen te verkopen. VEENENDAAL Na de jaarwisse ling is voor velen de tijd gekomen om de zomervakantie te regelen. Bij de verschillende zaken, die in orde ge maakt moeten worden horen ook de reispapieren en rijbewijzen. Van de kant van de gemeentesecretarie wordt men erop gewezen, dat paspoorten en toeristenkaarten op dit moment twee gulden goedkoper zijn dan in het va kantieseizoen. Een nieuw paspoort kost als het tus sen 1 september en 1 april wordt aan gevraagd 16,50. De kosten van verlen ging bedragen in die periode 14,50. Een toeristenkaart (twee jaar geldig) kost nu 9,-. Ook is het belangrijk om nu reeds na te gaan of het rijbewijs dit jaar verloopt. Men moet er rekening mee houden, dat een aanvraag om verlenging soms twee maanden in beslag kan nemen. Bij niet-tijdige aanvraag kan dit vooral in de vakantiettfd onaangename gevol gen hebben. Het aanvragen van een nieuw rijbe wijs is heel simpel. Op de afdeling be volking in het raadhuis zijn alle papie ren hiervoor verkrijgbaar. De totale kosten bedragen 10.-. Het raadhuis is van maandag t m vrijdag geopend van 8.30 tot 12.30 uur. VEENENDAAL Alle Veenendaalse kinderen van 6 tot en met 11 jaar kragen voor hun verjaardag een ansichtkaart van het overdekte Valleibad. Achterop staat een felicitatie van de badmeester. Op vertoon van de ansichtkaart kunnen de kinderen een keer gratis komen zwem men. De verzending wordt verzorgd op de gemeentesecretarie, waar men uiter aard over alle namen en adressen van deze jarige kinden beschikt. Natuurlijk kan het altijd gebeuren dat iemand geen kaart krijgt en daardoor een uur tje gratis zwemmen misloopt. In dat geval kan men het meedelen op de afdeling bevolking in het raad huis, waar alsnog voor een kaart wordt gezorgd. SCHERPENZEEL Gevonden voor werpen: Een paar schaatsen; enige wanten; een paar wanten rrod met groen; 1 glacé gevoerde hand schoen, witte wollén sjaal; grijs met zwarte sjaal en een gekleurde sjaal. Verloren: Bruine herenportemonnee met sleutels, Fiat contactsleutels; por temonnee met inhoud; DAF contact sleutel en aktetas met boeken. RHENEN Op de Utrechtsestraatweg voor de garage Puyk vond gisteravond omstreeks het spitsuur een gecompli- seerd autobotsing plaats. Een uit de richting Eist komendé automobilist, die bij de garage voorgesorteerd stond om aan de linkerkant van de weg het ben zinepompstation aan te doen, moesj even wachten om een uit de tegenover gestelde richting komende personenauto voorrang te geven. Op datzelfde mo ment naderde uit de richting Eist nog een auto, die achter de voorgesorteerde wagen stopte. Een derde wagen, die langs de beide andere auto's wilde rij den, zag de uit de richting Wageningen komende tegenligger en moest toen de inttaalpoging staken. De chauffeur van de wagen remde uit alle macht, het remgeluid was tot ver in de omtrek hoorbaar, maar kon niet verhinderen dat hij achter op de stilstaande wagens reed. Het gevolg was veel blikschade. Eén van de auto's verloor een wiel. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. SCHERPENZEEL De indertijd aangehouden zaak tegen de 35-jarige kelner uit Scherpenzeel, C. van de F., die zich in maart vorig jaar te Barneveld zou hebben .schuldig gemaakt aan overtreding van het befaamde „artikel 26" (rijden onder in vloed van alcoholhoudende drank) werd voortgezet voor de Utrechtse politierech ter, mr. Wisseiink. In overleg met de officier van justitie, mr. F. G. Wüstenberg, was destijds tot aanhouding van de zaak besloten in verband met verklaringen, die verdachte had afgelegd ten aanzien van het gebruik van enige pijnstillende pillen, waardoor hij althans volgens zijn lezing nadelig zou zijn beiinvloed in zijn rijvaardigheid. De kelner had bij de eerdere behan deling van de zaak steeds volgehouden, dat zijn onbekwaamheid - over de Postweg zou hij slingerend hebben ge reden - bepaald niet te wijten zou zijn geweest aan het bier. Volgens zajn op gave zou hij drie, vier, hooguit vijf pilsjes hebben gedronken, voor hij die bewuste dag in de auto stapte. Niet de pilsjes, maar de pilletjes wa ren volgens hem de grote boosdoeners. Dat kon hij uiteraard niet bewijzen en vanzelfsprekend konden ook politie rechter en officier niet nagaan, wat de werking dan wel zou zijn van die pil len. Het gebruik van de pijnstillers kon verdachte overigens wel afdoende ver klaren, want bij een ongeluk indertijd was zijn been verbrijzeld en dat lever de lange tijd bijzonder veel ongerief en vooral veel pijn op. Op voorstel van de politierechter werden enige pillen naar dokter Nele mans gezonden voor nader onderzoek. Het resultaat daarvan was nu in het bezit van mr. Wisseiink, die op de zit ting de conclusie van de dokter kon meedelen: de pillen waren van geen enkele invloed op de alcohol, zodat 's mans gedragingen op de weg niet een gevolg waren geweest van een ex tra nadelige werking door de combina tie pil-alcohol. Niettemin bleef de kelner volhouden, dat de drank niet de oorzaak was ge weest van zijn wijze van rijden, die eerder gehoorde getuigen duidelijk was opgevallen. Hij had namelijk slingerend en zig-zaggend gereden, zo hadden ge tuigen als hun bevinding meegedeeld aan de politie, die uiteraard deze ver klaringen opnam in het proces-verbaal. De officier van justitie kwam in zijn requisitoir dan ook tot de slotsom, dat verdachte zich had schuldig gemaakt aan het hem in de dagvaarding tenlas- tegelegde: rijden in een auto. terwijl hij door invloed van drank niet in staat was zijn motorrijtuig naar behoren te besturen. De getuigenverklaringen achtte mr. Wüstenberg afdoende en daar kwam nog bij de eigen opgave van drankgebruik door verdachte zelf. Mr. Wüstenberg meende in deze zaak dé normale strafmaat te kunnen vra gen: twee weken gevangenisstraf on voorwaardelijk en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van één jaar, ook onvoorwaardelijk. Ook de po litierechter was van mening, dat hij weinig moeite had met de wettige en overtuigende bewijsvoering. Hij veroor deelde verdachte conform de eis tot twee weken gevangenisstraf en één jaar intrekking van het rïjbewij*. VEENENDAAL Eiermarkt 20 jan. 1970: Aanvoer 47.000 eieren. Prijs grote van f 11,tot f 11,75, kleine van f 7,50 tot f 9,50, per honderd stuks. Handel: traag. \7"EENENDAAL De ratten in Veenendaal zijn ten dode opgeschreven. Dat is het doel van de grootscheepse zuiveringsactie die nu van start is ge gaan en waarvoor de gemeente een bedrag van 1' 36.000,heeft uitgetrokken. Rentokil Chemie uit Rijswijk heeft acht specialisten aan het werk gezet, die de opdracht hebben in nauwe samenwerking met de bevolking Veenendaal van het ongedierte te verlossen. Er staan twee grote acties op stapel, elk van drie tot vijf weken. De Rentokilmensen, herkenbaar aan witte overalls stellen huis aan huis een onderzoek in en reageren op elke melding van ratten met systematische uitroeiing door middel van vergif. Hoeveel ratten Veenendaal belagen is nauwelijks te schatten, zo verklaar de gisteren de coördinator van het plan de campagne, \le heer Hermans van Rentokil. Het ratten probleem is in Veenendaal niet veel groter dan in andere gemeenten. Uitgaande van de algemene veronderstelling dat „iedere Nederlander zijn rat heeft", is het ech ter niet denkbeeldig dat hun aantal hier om en nabij dertigduizend is. „De jiele actie duurt een jaar, inclu sief de nacontrole", aldus de heer Her mans. „Constant zullen twee mensen in Veenendaal blijven voor het verwerken van klachten, tussen en na de twee eer ste perioden. Het is dan ook noodzaak dat de inwoners van Veenendaal actief meedoen, door als 't ware elke rat die ze zien, te melden. Want over het alge meen is het zo, dat waar een rat zit, daar zijn er meèr". Huis aan huis worden bezoeken af gelegd op de speurtocht naar het rat- tenvolk. Het onderzoek van Rentokil heeft in een eerder stadium al aange toond dat de grootste concentraties voorkomen bij het Omleidingskanaal, en de schroothoop langs de spoorlijn, evenals in weilanden en bij boerderijen in de onmiddellijke omgeving. Daar naast is het rioolstelsel uiteraard een broeinest. De verdelging wordt uitgevoerd met vergiften, die in een voor ratten aan trekkelijke gedaante worden gepresen teerd op de plaatsen waar ze worden waargenomen. Ofschoon de vergiften weinig gevaar opleveren voor kinderen en huisdieren, aldus de heer Hermans, wordt de ver spreiding ervan zo ter hand genomen, dat ze in feite alleen voor ratten ge makkelijk bereikbaar zijn. De prepara ten worden zo dicht mogelijk bij holen en nesten gelegd: „We moeten de ratten de pas afsnijden"verklaarde de heer Hermans. „Het is een langzaam wer kend gif, dat een pijnloze dood veroor zaakt. Het mag niet acuut dodelijk zijn, wanr ratten zijn intelligente beest jes. De plotseLinge dood zou bij de ove rige argwaan kunnen wekken". De zuiveringsactie werd gisteren geïntroduceerd op een bijeenkomst in de kantine van de brandweerkazerne, waar o.a. de wethouders M. Bastmeijer en E. C. Diepenveen aanwezig waren. De heer Hermans noemde in zijn toe lichting het gemeentebestuur „pro gressief", omdat het de rattenbestrijding op deze wijze aanpakt. Tevoren ver klaarde de heer Bastmeijer dat tot de radicale actie is besloten, omdat de kans op een rattenplaag niet uitgesloten zou zijn geweest. Het succes van de verdelging zal zijn gebaseerd op systematisch werken. Veenendaal is in een aantal secties ver deeld, en van iedere straat is een plat tegrond gemaakt. Alle meldingen van ratten komen in een kaartsysteem te recht, zodat na-controle gemakkelijk mogelijk is. Met nadruk werd gisteren gewezen op het belang van medewerking door de bevolking. Bovendien kent de alg. politieverordening een artikel dat ieder verplicht tot een dergelijke bijdrage tot de rattenbestrijding. Meldingen kunnen, behalve aan de onderzoekers monde ling, ook telefonisch worden doorgege ven aan de werkplaats van Gemeente werken, tel: 10800. Oo de bijeenkomst in de brandweer kazerne werd gisteren tevens een film vertoond over Hameki in Duitsland, de stad die vooral beroemd werd om de legende van de rattenvanger dde geen loon naar werken kreeg. Sinds 1965 is Rentokil de moderne rattenvanger daar. In Nederland was het bedrijf o.m. ac tief op Walcheren, de Noord-Oostpol der en in Den Haag, buiten Nederland o.m. in IJsland. RHENEN -/• De sehaakclug Rhenen komt er wat iieter in. De uitslagen zijn nog niet daviVend, maar de grote ver schillen op d„ eindranglijsten zijn weg gewerkt. Tegen Wageningen 3 werd met 55 gelijk gespeeld. De wedstrijd tegen Caissa 1 ging met 46 verloren. De volledige uitslagen waren als volgt: Rhenen-Caissa: J. J. v.d. Berg E. D. Prinsen 01; M. ter Haar W. Groothuis 10; C. Beek A. Haag x/aVj; J. Verwdert R. Losekoot 10; A. van Manen H. A. Gongrijp 10; H. Visch N. T. Konijn Vt; J. W. Aarden H. B. G. Allerma 01; B. v. Doorn J. Gerbens 01; C. P. de Joode H. Buiten 01; E. H. Visch C. Hellingman 01. Wageningen 3-Rhenen 1: J. Klasens J. H. v.d. Berg 01; R. Platenkamp M. ter Haar 1/21/2; J. E. Lonne B. v. Doorn 01; A. Weideren Rengers J. Verwoert 1/21/2; A. Beemster A. v. Manen 10; W. Bruinsma J. Notermans 10; H. Sötebeer T. van Dijk 01; J. R. Steen R. W. v. Zwie- ten 10; A. J. H. van Es H. Visch 10; Mej. Tan Tan Tan C. P. de Joode 01. RENSWOUDE Burgemeester J. A. Hosang van Renswoude demonstreerde gisteravond opnieuw zijn afkeer van de gedachte aan samenvoeging van het dorp met Scherpenzeel en Woudenberg. Voor het front van een opmerkelijk aantal bezoekers van de voorlichtingsavond in Rehoboth hekelde hij op ver scheidene manieren het initiatief-voorstel van Gedeputeerde Staten, waarbij hij de nadruk legde op de volgens hem volstrekt ondemocratische procedure die is en wordt gevolgd. „U vindt dat ik te hard schreeuw", concludeerde hij na een licht verwijt uit de zaal omtrent zijn zeer emotionele houding, „wel. ik zeg u; ik kan nog veel harder...". „Men gaat u van de kaart vegen", zei de burgemeester, „maar ik zal tot het bittere einde blijven vechten. Ik hoop dat de uitslag bekend wordt, nog voor dat ik in de sfeer van de AOW terecht kom over twee jaar". De heer Hosang haalde een passage uit het initiatief-voorstel aan, en stuit te op de term „ingreep", waarmee G.S. de bestuurlijke herindeling betitelen. Als revelante betekenis van dit woord noemde hij (uit een woordenboek) „ge welddadige aanmatiging van gezag", en „inbreuk op een recht of iets derge lijks". „Iedereen weet dat ik een fel tegen stander ben", verklaarde de burgemees ter, „maar ik verzeker u dat ik er zelf beslist niet beter van wordt. Het is mijn eerlijke en oprechte overtuiging dat na de samenvoeging een eenheid van de drie kernen een illusie is waar van niets te verwachten valt". Terwijl later de wethouders Wolles- winkel en Vermeulen het publiek ver zekerden voor de volle honderd procent achter hun burgemeester te staan, evenals de overige raadsleden, nam de heer Hosang de pen ter hand. Hij dichtte een kernachtige strijd kreet, die hij vervolgens declameerde, geïnspireerd door Potgieter die ooit Renswoude bezong als een lieflijk oord waarbij geen streek in 't ganse Sticht 't haalt, als de zomerzonne daalt. Een don- derend applaus klonk op toen hy sprak: Wanneer de ochtendzonne komt heel ons Renswoude staat nu verstomd van wat G.S. ons aan gaan doen. Wij Rens- woudenaren noemen dat onfatsoen De rook in Rehoboth was inmiddels te snijden', ondanks het strenge, maar kleine bordje „Verboden te roken". Nog geheimzinnig door gordijntjes afgeslo ten prijkte de hele avond al de gloed nieuwe stemmachine bij het podium. Aan 't eind van de avond werd deze gebruikt om voor de aardigheid vóór of tegen de samenvoeging te stemmen. Het resultaat: 56 voor, en 10 tegen. Dat was het slotakkoord, maar voor het zover was zouden nog veel harde woorden vallen. „De bevolking van Renswoude wordt hoofd voor hoofd beledigd", vond wet houder Wolleswinkel, die vooral het verdwijnen van de gezelligheid in het dorp na de samenvoeging zei te vrezen. „Maar wij vechten voor een ideële zaak, tot het einde toe", verzekerde hij. Terwijl het publiek nog naknabbelde op de speculaas die bij de twee gratis door de gemeente aageboden koppen koffie was geserveerd, betuigde ook wethouder Vermeulen zijn adhesie aan de overtuiging van de burgemeester. „Ik zie nog dat wij in de verdrukking komen, als kleinste kern van het grote geheel", zei hij, waarna hij ook de aan dacht vestigde op het feit dat de belan gen van de Renswoudese middenstand ernstig gevaar zouden lopen. Burgemeester Hosang was zijn uit voerige betoog begonnen met een op somming van gebeurtenissen die vooraf gingen aan het uiteindelijk voorstel van G.S. „Op 7 augustus was de commissa ris van de koningin op bezoek. Hij zei dat het met de samenvoeging nog wel heel lang kon duren, maar op 22 augus tus kwam er al een aankondiging van de provincie dat het voorstel snel tege moet kon worden gezien. Op 7 oktober kwam dat voorstel, hoewel het 29 au gustus was gedagtekend", zei hij, nadat hij eerst had uitgelegd dat het gemeen tebestuur al veel langer op de hoogte was, maar dat geheimhouding was op gelegd. „De strop van G.S. hangt je constant om de hals", riep de burgemeester uit. Hij ontmantelde vervolgens aan aantal argumenten die vóór samenvoeging pleiten. „De expansiedrang van buiten af hebben G.S. zelf in de hand", zei hij. „En ook de onderlinge relatie van de drie gemeenten wordt zeer overtrok ken voorgesteld". In beperkte mate maakte het publiek van de gelegenheid gebruik vragen te stellen. Minstens één suggestie sprak de burgemeester nogal aan: laat iemand wat ingezonden stukken schrijven in landelijke kranten, en misschien is het ook wel iets voor radio en televisie. Ook werd de raadsleden aangeraden vla hun partijen de zaak in de Tweede Kamer te brengen. Burgemeester Hosang („ik heb er een paar slechte nachten van gehad") oogstte opnieuw applaus toen hij sa menvattend stelde: „De planologie maakt niet uit of een gemeente leef baar is. Leefbaarheid is primair. Dan pas kan de planoloog lijnen gaan trek ken".

De Vallei | 1970 | | pagina 3