LEERKRACHT VOOR DE MOEILIJKE GEVALLEN. Onderwijsexperiment tegen 'tzitten blijven' Jaap Dillen heeft talent D.O.V.O. ELF WEER VOLOP IN TRAINING Biafranen uit De Hoogstraat blijven nog m ons land 300 deelnemers in cross op Grebbe Wilgen bedreigd door watermerkziekte9 Openstelling raadhuis wordt niet gewijzigd rDriehoek"- biljarters op winst Ijsbaan is weer open liiim IW Balt u dan «ven a.u.b. ,7.3o L:: 10550 Spreekuur burgemeester 3*; 3 PECH VOOR MINERVA Rode Kruis verzamelde 7250 kg leetuur Opbrengst actie voor Biafra Aafje Top naar plattelands vrouwen Ingen Echtpaar Meijering vijftig jaar getrouwd Voorlichtings- cursus G.M.v.L. afgesloten 11079 PROBLEEM CONDITIE WOENSDAG 2i /.i-iüARI 1970 voor Veenandaat Van 17.30- 19.30 uur 's Zatard. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhanan 3328 Nwa Veanendaalseweg 159 *3 i yEENENDAAL Tijdens de behan deling van da begroting 1970 in de raadsvergadering te Veenendaai is door de heer B. van Remmerden, in diens algemene beschouwing namens de fractie van de Partij van de Arbeid, de wens geuit om na te gaan in hoeverre de openingstijden van het raadhuis zijn afgestemd op de wensen van het pu blick. Overeenkomstig de toezegging van burgemeester P. Bode, is naar de be hoefte een onderzoekje ingesteld. Een en ander vond plaats op de secretarie-af deling bevolking c.a., één van de afde lingen die het meeste-publiek trekken. Men is rvan uitgegaan, dat een eventue le behoefte om langer op de secretarie terecht te kunnen voornamelijk zal be- siaan in de middagpauze. Het raadhuis is dal zal u bekend zijn geopend tot 12.30 uur. Aanne mende, dat verreweg de meesten van degenen die na 12.00 uur komen van de middagpauze gebruik maken om een bezoek aan de afdeling bevolking te brengen is gedurende een drietal weken aan deze personen gevraagd of zij tus sen 12.30 uur en 13.00 uur zouden zijn gekomen als zij op die tijd terecht had den gekund. Daarbij bleek, dat 60 pet. toch vóór 12.30 zou zijn gekomen en 23 pet. tussen 12.30 en 13.00 uur. 17 pet. had geen mening in dezen. Deze cijfers geven B. en W. geen aanleiding om wijziging te brengen in de uren van openstelling.. RHENEN De verschillende teams van de biljartvereniging „De Driehoek" hebben behoorlijke resultaten behaald. Van de vijf wedstrijden ging er slechts één verloren. Het eerste speelde tegen Hertog 1 uit Scherpenzeel en won met 7-0. Het was een sportieve strijd en de heer M. v. Veenendaai bewees zijn goe de vorm door in negentien beurten een moyenne van 5.05 te scoren en van de heer Blok te winnen. De heer J. Schrij vershof won ook in negentien beurten met een moyenne van 12.42 van de heer De Jong. Driehoek 2 speelde tegen Zeldenrust 1 uit Eist en won ook al met 7-0. Het was de laatste kans voor het tweede om zich bij de kampioenskandidaten te voegen en die kans werd volledig be nut. Driehoek-3 won van Zeldenrust 3 met 5-4. Beide teams bezetten voor de aan vang van de wedstrijd een gedeelde tweede plaats. Door de kleine overwin ning van Driehoek is deze Rhenense club op de tweede plaats gekomen. Excelsior 4 uit Leersum moest tegen Driehoek 4 een 5-4 nederlaag incasse ren. Een mooie overwinning voor de Rhenenaren, want Excelsior staat na gelvast op de bovenste plaats. De heer G. Hogenkamp leverde in deze wed strijd een mooie prestatie. Hij maakte zijn partij in vier en twintig beurten uit. Driehoek 5 was het enige Rhenense team dat verloor, van Morgenster 2 met de uitslag 4-5. Wekelijks zorgt wel een speler van dit team voor een uitschieter en een verrassing. Nu was dat de heer J. van Oort, die de heer F. Jansen let terlijk van de tafel speelde en voor drie winstpunten zorgde. De wedstrijd Driehoek 6 - CBV (Co- then) werd uitgesteld. RHENEN De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hij vrijdag 23 januari 1970 verhinderd is spreekuur te houden. \«wk.Kl - fr^:' v AMERONGEN Op de christelijke Prinses Beatrixschool in Amerongen is twee weken geleden een onderwijsexperiment gestart. Men hoopt daarmee het „zittenblijven" te beperken en misschien zelfs wel te voorkomen. De onlangs benoemde leerkracht op de snel groeiende school houdt zich uitsluitend bezig met de leerlingen, die het onderwijstempo in hun klas niet kunnen volgen. Deze „achterblijvers", maar ook andere moeilijke gevallen, krijgen in een aparte ruimte tijdens de normale schooluren les in kleine groep jes. De speciale lessen beperken zich tot die vakken waarin de leerlingen achterop zijn geraakt. „De resultaten zijn nu na twee weken al duidelijk merkbaar. Het is werkelijk een ideale methode om de kinderen met leermoeilijkheden op te vangen. Helaas is men er niet op alle lagere scholen toe in staat, omdat het aantal onderwijskrachten op een school nu eenmaal afhangt van het leerlingen aantal", vertelt het hoofd van de school, de heer E. Kuyt, enthousiast. LIENDEN De dames van de Lien- dense volleybalvereniging Minerva speelden tegen VBL uit Beneden-Leeu wen. Het Maas- en Waalse zestal bleek een te sterke tegenstander, vooral de opslagen waren hard en goed geplaatst. Toch vochten de Liendensen dapper terug. Zij wisten in de laatste set zelfs een voorsprong op te bouwen (11-8), maar door pech ging deze toch weer verloren. Zij verloren tenslotte met 0-3 (setstanden 7-15, 8-15 en 12-15). De heren van het eerste team bezoch ten „Olympia" te Ochten. In de eerste set hadden de Ochtenaren geen ant woord op de goede aanvallen van Mi nerva (15-5). De tweede set gaf aanvankelijk een gelijk opgaande strijd te .zien. In de be slissende fase echter sloegen de Lien- denaren driemaal achter elkaar ver keerd op (12-15). In de derde set werd veel feller gespeeld en Minerva won met ruim verschil (15-7). Het Liendense zestal begon slecht in de vierde set. „Olympia" stond al snel voor (1-8). Toen kwam „Minerva" te rug. Het mocht niet baten, want juist op dit beslissende moment sloeg de scheidsrechter enkele malen de plank mis. Door het falen van de leider raak ten de Liendenaren uit hun evenwicht Beide teams gingen met een onbevredi- en Olympia profiteerde hiervan (8-15). gend gevoel naar huis (2-2). VEENENDAAL Via 7 geplaatste lectuurhuasjes heeft de afd. Veenen daai van het Nederlandsche Roode Kruis in 1969 ca. 7250 kg. tijdschriften verzameld. Voorts werden 2800 boeken ontvangen. Deze opbrengst bracht Vee nendaai landelijk gezien op de 85ste plaats. Vele ziekeninrichtingen en sociale in stellingen. alsmede chronisch patiën ten, die thuis worden verpleegd, zowel in Nederland als in Suriname, de Ned. Antillen en Indonesië, hebben lectuur- zendingen ontvangen. L. de Ruyter, secr. Dat de Prinses Beatrixschool in Ame rongen wel tot het experiment kon overgaan is eigenlijk een geluk bij een ongeluk. „Y^ij beschikken wel over het aantal leerlingen voor een zevende leerkracht, maar nog niet over een ze vende lokaal. Daarom kon in overleg met de inspecteur voor het basisonder wijs worden overgegaan tot deze (gul den) middenweg". De minister gaf in december toe stemming voor de benoeming van een zevende leerkracht. Al op 1 januari trad mevrouw N. P. Visser-Van de Malle uit Amerongen in dienst. Gelijk tijdig startte ook het experiment, waar van volgens de onderwijzers de resulta ten steeds duidelijker worden. „Neem nu bijvoorbeeld het lezen", legt de heer Kuyt uit. „Als een kind duidelijk in dit vak achterop raakt bij zijn klasgenootjes wordt het voor dit vak tijdelijk toevertrouwd aan me vrouw Visser. In een kleine groep van leerlingen, die allemaal leesmoeilijkhe- den hebben, krijgt het kind dan de ge legenheid om de achterstand in te ha len In zo'n kleine groep krijgt het dan veel meer leesbeurten dan in de klas waar aan een 40-tal leerlingen les wordt gegeven". De heer Kuyt vervolgt: „Wij hopen met dit experiment te kunnen aantonen, dat het grote probleem van de lagere scholen het zittenblijven kan worden bestreden met een extra leer kracht. Ik geloof stellig in het gewen ste resultaat. Zeker is dat natuurlijk nu nog niet. Maar de eerste resultaten zijn in ieder geval hoopgevend". Het experiment op de Prinses Bea trixschool duurt voorlopig tot de zo mervakantie. Daarna zal de zevende leerkracht van de school vermoedelijk haar plaats moeten innemen in het ze vende lokaal, dat dan hoogs'waar schijnlijk zal zijn gerealiseerd. Via de inspecteur van het lager onderwijs zul len de resultaten van het experiment aan de minister bekend worden ge maakt. RHENEN De ijsbaan „Blauwe Ka mer" is weer voor de schaatsliefhebbers geopend, ook tijdens de avonduren. „We hebben heel wat belangstelling gehad deze winter," zei gisteren secretaris P. Wolters. „We twijfelen er niet aan of ook de komende dagen zal het op de grote banen in de Grebbe wel weer erg druk worden." LEERSUM De vijf Biafraanse oorlogsslachtoffers, die vorig jaar in het re validatiecentrum ,,ï>e Hoogstraat" in Leersum werden opgenomen, zijn niet zoals de bedoeling was vorige week naar hun moederland teruggekeerd. De Biafranen hebben dit besluit na de ineenstorting van hun land zelf geno men. Ook de verpleegster, die de oorlogsslachtoffers vergezelde, blijft voorlo pig in ons land. De geneesheer-directeur van „De Hoogstraat", dr. A. Verkuyl, lichtte gis termiddag toe, dat het Bureau voor Buitenlandse Studenten Betrekkingen zich over de Biafraanse jongens heeft ontfermt. Drie Biafranen zijn daardoor in een pension te Utrecht onderge bracht. Zij studeren daar momenteel Nederlands. De beide andere gerevali deerde oorlogsslachtoffers werken re spectievelijk op een pluimveebedrijf in Barneveld en op een weefschool in Bergen (N-H). De Biafraanse verpleegster blijft voorlopig werken in „De Hoogs4 raat" Zij heeft het uitstekend naar haar zin. Wanneer de groep Biafranen weer naar haar moederland terugkeert staat nog niet vast. Verwacht wordt echter dat dit eind 1971 zal plaatsvinden. RHENEN Zaterdag vindt op de Grebbeberg nabfj de oude boBwachterswoning de finale plaats van het disirictskampioenschap veldloop, georganiseerd door de sportvereniging „Arena" onder auspiciën van de K.N.A.U., district Utrecht. Het wordt op de berg in Rhenen de laatste cross in een serie van vier. Er vonden reeds voor dit kampioenschap meetellende wedstrijden plaats in Soest, Hilversum en Amersfoort, over respectievelijk 6, 8 en 6 km. Rhenen wordt de zwaarste cross, namelijk 10 km over een zeer geaccidenteerd terrein. In het al uitgezette parcours is onder andere de Zwitserse Vallei en het beruchte Slingerpad opgenomen. OPHEUSDEN De opbrengst van de actie voor Biafra, die in Opheusden plaatsvindt, was gisteravond opgelopen tot 2001,25. VEENENDAAI. „Een lange winterstop zoals we nu beleven Ls fnui kend voor een leam dat goed draait. De conditie wordt duidelijk minder, maar ook op het mentale vlak krijg je een terugval in de sfeer". Dat is de mening van trainer .Hol van DOVO, die ondanks de weer invallende vorst gisteravond druk be/.ig was met een intensief trainingsprogramma. In het priemende licht van de schijn werpers draafden en buitelden de 17 selectie-spelers van DOVO over de hard bevroren grasmat. Nauwkeurig werden de aanwijzingen van de Utrechtse oefernmeester opgevolgd en hijgend en steunend werkten de pupil len van Hol het oefenschema af, om tenslotte met een „partijtje" voetbal té eindigen. Voor vele voetbalsupporters maar ook voor de spelers zelf is de lol van een korte en gedwongen winterstop er al lang af. Vol ongeduld wacht men op betere weersomstandigheden en het sein dat men de zware competitiestrijd kan gaan hervatten. Desondanks ziet 't er naar uit dat ook het voetbalprof gramma voor het komende weekeinde moet worden afgelast. Niettemin blijft trainer Hol doorgaan met het stevige oefenprogramma. „Vooral in de eerste helft van de com petitie hebben we een belangrijk deel van ons succes te danken aan een goe de conditie, dat staat voor mij wel vast. Wat je nu eenmaal niet in de hand hebt is het vasthouden van een goede sfeer, een wil om te winnen. Het is na tuurlijk van belang om via oefenwed strijden de gang er een beetje in te houden maar de geest die er in compe titieverband is verdwijnt. Dat lukt je met geen mogelijkheid en daarom hoop ik dat we maar gauw weer kunnen be ginnen." „Er zullen ruim driehonderd deelne mers aan de start verschijnen," vertel de gisteren Sjaak Hoksbergen enthou siast. „Er wordt in alle mogelijke klas sen gelopen. Het is uiteindelijk een cross voor meisjes, jongens, dames en heren. Alleen de heren komen uiter aard uit op de tien kilometer. Ik ver wacht dat er van de tweehonderd heren zeker vijftig zullen uitvallen. Het wordt hier in Rhenen een echte veld loop omdat het terrein er zo uitermate geschikt voor is. Dat weet de KNAU ook wel. We stellen nu al pogingen in het werk om een gooi te doen naar de Nederlandse crosskampioenschappen. Ik voor mij geloof, dat de organisatoren er geen spijt Van zouden hebben, wan- WAGENINGEN Een nieuwe ziekte bedreigt de Nederlandse bomen. Woedde in de dertiger jaren de iepenziekte, die in ons land een groot deel van de iepen velde, thans zjjn het de wilgen, die worden bedreigd. Talloze wilgen zijn al aangevallen door de nieuwe ziekte, die van de deskundigen de naam van „watermerkziekte" heeft meegekregen. De ziekte dankt zijn naam aan een watermerkachtige verkleuring, die men kan aantreffen in de doorsnede van een takje. Uiterlijk is de wilgenziekte te constate ren door het afsterven van de kroon. Het bosbouw-proefstation De Dorschkamp te Wageningen heeft inmiddels' een stu die gepubliceerd over de „watermerkziekte". De bosbouwdeskundigen adviseren daarin de reeds aangetaste wilgen zo snel mogelijk te kappen en te verbranden om een epidemie te voorkomen. neer ze die in Rhenen op de Grebbe berg zouden houden." Sjaak Hoksbergen vertélde, dat aan vankelijk nog gesproken is over uitstel van deze cross vanwege de schaats kampioenschappen. „Maar we hebben daarvoor een oplossing gevonden," zei hij. „In het clubgebouw van de sport vereniging „Candia" zetten we een tele visietoestel neer, waar iedereen die dat wil de schaatskampioenschappen kan volgen. In het Candia-clubgebouw is ook de prijsuitreiking. De start op de Grebbeberg vindt plaats om half twee komende zaterdagmiddag". Het heeft volgens Sjaak Hoksbergen ook nog in de bedoeling gelegen aan deze cross een prestatieloop te verbin den. Maar dat gaat niet door. Vermoe delijk wordt dit evenement gehouden op 5 mei. Iedereen die deze prestatie- loop volbrengt krijgt een groot herin neringsvaantje. Vermoedelijk wordt deze loop 4 tot 5 km lang. INGEN De afdeling Ingen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen komt donderdagavond 22 januari om half acht in zaal Van Estrik bijeen. Voor deze avond is de voordrachts kunstenares Aafje Top uit Amsterdam uitgenodigd. Zij brengt een stuk van Erich Kastner, getiteld „Hier woont het geluk". Het bestuur rekent op veel belangstel ling. OVERBERG De heer en mevrouw Meijering, wonend aan de Groep 13 te Overberg, zijn vandaag 50 jaar ge trouwd. Het echtpaar viert vrijdag in Veenendaai een uitgebreid familie feest. Al twintig jaar woont Q. Meij ering (74) met zijn vrouw C. J. Roelof- sen (73) aan de Groep. De bruidegom was tot zijn zestigste jaar wegwerker bij de Ned. Spoorwegen. Sindsdien hield hij zich bezig met kippenhokken timmeren, tuineren en kippen houden. „Verder doe ik helemaal niets" zegt hij, „ik houd van mijn rust". Evenals zijn vrouw is de heer Meijering zeer vitaal. Hij houdt ervan zo nu en dan een eind te fietsen, of op zijn brommer te rijder.. Voordat het bruidspaar op hun huidige adres ging wonen, was het o.m. in Noord-Holland en in Baarn. Ze zijn beiden geboren in Opheusden. Uit het huwelijk werden twee kinderen ge-* boren, die samen inmiddels vijf klein kinderen schonken. „Eigenlijk heb ik 35 jaar tegen m'n zin bij de spoorwegen gewerkt', zegt de heer Meijering, „maar verder heb ik geen spijt van mijn leven". Hij noemt zijn vrouw die een jaar jonger is gek scherend ,,'n jong meidje" als ze sa men voor de fotograaf poseren. Van daag kreeg het bruidspaar Leer- sums burgemeester, mevr. C. M. 's Ja- cob-des Bouvrie op bezoek. Oom Teus van Hardeveld en neef Jaap Dillen reageren gezamenlijk als trai ner Hol met harde schoten het twee tal extra op de proef stelt. Pal onder één der schijnwerpers is het oefendoel opgesteld en al ongeveer een uur voor de overige spelers aan hun training beginnen krijgen de doel- verdedigers Teus van Hardeveld en Jaap Dillen een extra beurt. Afwisse lend nemen Van Hardeveld en Dillen hun plaats in onder de lat, waar ze pijlsnel moeten reageren op de harde schoten van trainer Hol. Met enige wwardering bekijkt deze de kwaliteiten van de lange en nog maar 17-jarige keeper Jaap Dillen uit het junioren elftal van DOVO. TALENT Hol is bepaald geen man van veel woorden en pleegt zich in 't algemeen niet bezig te houden met het maken van complimentjes aan het adres van spelers. Toch erkent hij direct dat Jaap Dil len een behoorlijke portie talent heeft en een bijzonder goede doelverdediger kan worden. Dat is overigens ook de mening van Teus van Hardeveld, die al 16 jaar DO- VO's keeper van het eerste elftal is. De nu 31-jarige doelman ziet in Jaap Dil len beslist geen concurrent. „Ik help hem klaarmaken voor het eerste elftal", zegt Teus. „Weet je, het is m'n neef en dus probeer ik de kee persplaats van DOVO in de familie te houden. Ik heb het gevoel dat ik nog wel even mee kan in het eerste elftal maar er komt nu eenmaal een einde aan je carrière. Wel zou ik nog graag de eerste klasse halen en daarin nog enkele wedstrijden meespelen. En na tuurlijk nog een keer een kampioen schap, om het helemaal mooi te maken. Soms denk ik er al over om te stop pen en verder te gaan als trainer. Ik heb al een D-diploma en daarmee zal ik hopelijk wel een club in de omge ving kunnen krijgen". Intussen is trainer Hol met z'n veld- spelers begonnen. Jaap Dillen en Teus van Hardeveld blijven echter de kunst van het keepersvak beoefenen. Langs de kant van de oefenstrook staat Aart Gerritsen wat triestig toe te kijken. Voor hem lijkt de competitie reeds af gelopen. geplaagd als hij wordt door een knieblessure. „Ik ben er mee naar het sportcentrum in Ziest geweest maar daar konden ze me nog niet veel wijzer maken. Het ziet er naar uit dat er een operatie van komt en dan ben ik voor lopig wel uitgeschakeld". BOSLOOP „We hebben dit seizoen bijzonder veel met blessures te kampen", zegl trainer Hol als hij z'n selectiegroep aan een oefenwedstrijdje heeft gezet. „Ge lukkig beschikken we over een flinl aantal reserves maar toch valt het en toe niet mee. Je moet nu eenmaal, en zeker in dit promotieseizoen, het sterkst mogelijke elftal in 't veld bren gen". Opnieuw komt hij terug op de sfeer die een elftal dat in de top meedraait zo hard nodig is. „Jammer dat er in deze weken niet wat anders voor dc jongens wordt georganiseerd. Een fikse bosloop over 4 of 5 kilometer, samen met andere plaatselijke clubs om er een wedstrijdelement in te brengen. Mei een klaverjaswedstrijd hou je de wed- strijdsfeer niet vast en dat is voor de jongens zo belangrijk". LIENDEN Een twintigtal leden van de afdeling Lienden-Ommeren van de Gelderse Maatschappij van Land bouw heeft de' laatste drie maanden deelgenomen aan gespreksavonden, die de afdeling in samenwerking met de Betuco uit Geldermalsen in Hotel Hei Wapen van Lienden had georganiseerd. De Betuco heeft hiervoor een tweetai medewerkers beschikbaar gesteld, de heren Jansen en Niehoff, van wie de eerste gedurende de eerste drie avon den voorlichting gaf over de verzorging van het hoornvee, terwijl de heer Nie hoff de varkenshouderij belichtte. Aan het einde van de laatste avond sprak de voorzitter van de afdeling Lienden, de heer G. J. van Dam er zijn vreugde over uit, dat de deelnemers aan deze leerzame avonden ze trouw acte de préSence hebben gegeven. Na mens het bestuur overhandigde hij de docenten' een stoiféiijke a.tentie.

De Vallei | 1970 | | pagina 5