B.B.K. '69 kwam met „iets duidelijks" Tennisploeg tegen Griekenland poeder koffie middel shampoo choc. bundel repen 1 pensees unox groente soep tomaten soep 6 dopl erwten cacao koffie-d° filters dash- trommei 21/2 kilo makreel keur kaas nasn goreng bamM goreng vermi celli! bierworstjes swift soep balletjes 2 baklappen 498 rosbief 518 rundergehakt 328 erwtensoep- 498 pakket 1 98 Weekfft«|(ra ^75 ham 118 snijworstftQ grote eiercake 79 bananen qo 22 sinaas appelen 250 18 mandariinen 250 eolden delicious goudreinetten 4» f75 witlof spruiten r Betogers in Moskou voor gerecht Uitbreiding Nederlands medisch team Tjeempie niet Voorbereiding Nederlandse kunstmaan vordert goed Willeke wel... VAKWERK met gratis nipglas Slachtoffers van aardbeving op Sicilië willen eindelijk hulp Nieuwe Prismas en boekjes van Van Dishoeck MBT-70 tank van de baan Studentenrel in Madrid Weer stakingen in Verzekeraars vrezen mammoet Arabieren boos op Roemenië dat wij u iets zouden willen leren? Wij willen u alleen attent maken op het feit dat bijna 400.000 Nederlandse huisvrouwen Centra hebben ontdekt als leverancier van eerste kwaliteit tegen lage prijzen. Als u daar nog niet bij bent, doet u uzelf tekort. Dat is onze zaak niet - maar wij maken u er wel op attent. H5H 0ZWAN 138 Op bezoek bij de minister REEKS VAN VIJF LOTING UIT DE KERKEN bordenblik bordenblik WÏ TIJDELIJK grootpak voordeelpak keurko 120 gram 500 gram met het best betalende spaarsysteem van allemaal m WOENSDAG 21 JANUARI 1970 DEN HAAG Een delegatie van de Beroepsvereniging voor Beeldende Kunstenaars 1969 (B.B.K.'69) waarin rond 300 bekende kunstenaars zitten, die zich van de door de acties bekend ge- Worden B.B.K. hebben afgescheiden, hebben gisteren een onderhoud gehad met de minister dr. M. A. M. Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk, die werd bijgestaan door enkele hoge ambtenaren van het departement. De kunstenaars legden de bewindsvrou we een aantal punten voor, die zij, naar de delegatie na afloop meedeelde, als positief had gewaardeerd. De minister had gezegd, dat de dele gatie van B.B.K. '69 de eerste was, die met iets duidelijks ter tafel was geko men. Gestipuleerd werd, dat de B.B.K. '69 zich had ingesteld achter de ultimatieve nota, die de „federatie" vorig jaar had opgesteld. Gesproken werd over het meebeslis- singsrecht. De minister had hierbij ook opgemerkt, dat meer gebruik gemaakt kon worden van de vertegenwoordigin gen in diverse commissies. De onderlin ge communicatie in kunstenaarskringen zou verbeterd kunnen worden. De delegatie vond, dat op korte ter mijn iets valt te verwachten van verbe tering van de percentageregeling, die ook kan worden uitgebreid. Minister Klompé had toegezegd hierover o.m. contact op te nemen met haar collega minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening. B.B.K. '69 bracht de wens naar voren een fonds te vor men, waarin de gelden worden gestort, die bij nieuwbouw en verbouw van openbare gebouwen niet gebruikt wor den voor beeldende kunst. De minister vond het geen gek idee een rijksconsu lent aan te stellen, die als stimulator er op zou toezien, waar bouwwerken tot stand komen, waarop de percentagere geling van toepassing zou kunnen zijn. Aangedrongen werd op duidelijk overleg met de ministeries van Onder wijs en Wetenschappen én van Sociale Zaken en Volksgezondheid over de con traprestatieregeling, waarvoor be staansrecht aanwezig werd geoordeeld. PALERMO Duizenden mensen die twee jaar geleden door een aardbeving op West-Sicilië dakloos werden hebben in Palermo gedemonstreerd tegen het uitblijven van herstelwerkzaamheden in de verwoeste steden en dorpen. Lange rijen personenauto's, vracht wagens en autobussen met. personen die door de aardbeving werden getroffen reden door de straten van Palermo in een protestdemonstratie die door ver scheidene grote vakbonden was uitge roepen. In het getroffen gebied zelf, waar de mensen in tenten en hutten wonen, bleven de scholen, winkels en kantoren bovendien opnieuw dicht. Na de aardbeving van januari 1968 (Waarbij 200 personen omkwamen) trok de Italiaanse regering bijna twee mil jard gulden uit voor hulp aan het ge troffen gebied, maar tot nu toe is slechts een klein gedeelte van het geld besteed. Bij de uitgeverij „Het Spectrum" is weer een aantal Prisma-pocketboeken verschenen. Wij vermelden ze hieron der. Het zijn de nummers 149 -m 152 in de serie Prisma-Detectives: „Chanta ge en wraak" door Patrick 'Quentin, „De bron van het kwaad" door Ellery Queen, „Inspecteur Kerrigan en de ver moorde minnaar" door Joseph Harring ton en „Het lippenstiftmysterie" door Ellery Queen. Voorts vermelden wij twee science-fictioriromans in zakfor maat: „De groene spinnen kwamen morgen" door John Lymington en „Noem ze maar Conrad" door Roger Zelazny. Voor liefhebbers van puzzelen zijn er de bundels „Prisma-puzzel 43" (bevattende 68 cryptogrammen) en „Prisma-puzzels 44". Hanns Walther beschreef het speurwerk na een aantal recente misdaden onder de titel „Wèr tenschap contra misdaad", G. van den Berghe verzamelde een tweede bundel vol „Oosterse citaten" en Eva Trauter stelde het „Prisma-kruidenboek" sa men. De met zorg uitgevoerde en met vele foto's en tekeningen geïllustreerde se rie Van Dishoeck-boekjes, van de Bus- sumse uitgeverij C. A. J. van Dishoeck, is uitgebreid met de volgende exempla ren: „Een handwerk als geschenk", een gedetailleerde beschrijving van een groot aantal cadeau-handwerken in di verse naaldtechnieken door Anneke Roese-Tammeling 8,45); „Monumen ten in kruissteek", oude gebouwen ge borduurd door R. Buningh- Groot 7,45); „Antiek bestek", korte ontwik kelingsgeschiedenis van mes. lepel en vork door W. A. Forbes 7,45); „Hoe kom ik aan geld?", voorlichting over consumentenkredieten door Victor F. Nouwemaeckers 5,40); „Etiquette", een handboek voor moderne mensen door R. A. Breen Engelen 6,45); „Antiek glas en kristal', vierde geheel herziene druk door Elka Schrijver 9,50); „Cocktailboekje" door Jimmy van der Lak 2,95) en „Volièrevogels in hun stamland door M. de Jong 3,95). Voorts ontvingen wij nog de volgende nieuwe uitgaven: „Weg met de Afsluitdijk", een bun del satirische opstellen over Nederland se toestanden door Hans Werner (Van Holkema en Warendorf - 4,90). „Samsoms moderne belastinglei draad 1970", een nieuwe vereenvoudig de manier voor het invullen van het aangiftebiljet 4,90). „Wij en de vrijheid" door drs. A. H. Paape, medewerker van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie een uiteenzetting over de tweede wereld oorlog en zijn voorgeschiedenis voor kinderen van 12 tot 15 jaar. compleet met discussievragen om in klassever- band te worden behandeld. (J. H. Kok - 2,45). „Een wak in IJsland', gedichten door Piet Kalteren (Uit de serie „Ver baal" van J. H. Kok te Kampen - i 4,75). maar die, volgens B.B.K. '69, ook ande re regelingen naast zich vereist. Aan de orde kwam nog een voorstel om een algemene uitspraak te krijgen over een pensioenfonds voor beeldende kunstenaars, waarin behalve de kunste naars ook de overheid zou bijdragen. De minister had de delegatie laten we ten, dat zij zo'n pensioenfonds, als het er komt dan, zou willen voor alle kunste naars. Voor hen zou dan een aparte be drijfsgroep moeten worden gesticht. Tenslotte vroeg de delegatie minister Klompé om een subsidie voor het op richten en in stand houden van een service-bureau voor de leden. De dele gatie van B.B.K. '69 werd gevormd door mevr. Else Mulder. Jules Chapon, Wes- sel Couzijn, Jan Sierhuis en Josum Wolstra, Het onderhoud met minister Klompé duurde tweeeneenhalf uur. De dele gatie verkreeg de toezegging, naar zij meedeelde, dat het gesprek tussen het ministerie en B.B.K. '69 zal worden voortgezet. MOSKOU Het orgaan van de com munistische partij in de Sovjet-Unie, de Prawda, heeft er op gezinspeeld, dat de drie jeugdige buitenlanders, die in het afgelopen weekeinde vlugschriften in Moskou hebben verspreid, waarin wordt aangedrongen op de vrijlating van Russische ..andersdenkenden" in de Sowjet-Unie, terecht zullen moeten staan. Zaterdag hebben in een groot Mos kous warenhuis twee Italianen zichzelf aan een balustrade met handboeien vastgemaakt en vlugschriften uitge deeld. Zij werden door de politie opge bracht. Zondag boeide een Belg zich vast aan het balkon van een Moskouse schouw burg en verspreidde eveneens vlug schriften. Ook hij werd door de politie meegevoerd. De Prawda schrijft over deze inci denten, dat men kan aannemen, dat de justitie in de Sovjet-Unie ?ich al bezig houdt met „de activiteit van de boos aardige overtreders van de openbare orde en politieke provocateurs, die zich in onze zaken mengen en proberen de eer en waardigheid van het Sovjet-volk te besmeuren". Volgens de Prawda zijn „de activitei ten van de provocateurs" door een hand geleid, al zijn de incidenten ook op verschillende dagen voor gevallen en al zijn de vlugschrift verspreiders van verschillende nationaliteit en behoren zij tot verschillende organisaties. WASHINGTON BONN De Verenigde Staten en de Westduitse Bondsrepu bliek hebben hun project voor de geza menlijke bouw van de zeer moderne tank van 50 ton, de „MBT 70" (Main Battle Tank), opgegeven, omdat de kos ten te hoog zijn gebleken. Naar in Wash ington en Bonn is bekendgemaakt, zal Amerika met het project doorgaan maar zullen vereenvoudigingen worden toegepast om de kosten te drukken ter wijl Bonn de ervaring met de MBT-70 zal gebruiken voor de .,Keiler"-tank (Everzwijn) waarvan de „Bundeswehr" volgend jaar tien prototypen in gebruik zal nemen. De ontwikkelingskosten en de bouw van twaalf prototypen hebben de V.S. en West-Duitsland totnogtoe al 215 miljoen dollar (Washington 140 en Bonn 75 miljoen) gekost. DEN HAAG De regering heeft ruim één miljoen gulden uitgetrokken om het veertien man tellende Neder landse medische team in Nigeria uit te breiden tot dertig a veertig man. Als de Nigeriaanse regering akkoord gaat met de uitbreiding, kan de eerste groep ongeveer drie weken na het ont vangen van de akkoord-verklaring ver trekken. Berichten uit verschillende bronnen bevestigen de indruk dat niet zozeer behoefte bestaat aan voedsel en trans portmateriaal, maar aan medische hulp, zei gistermiddag minister Udink (ont wikkelingshulp) aan de Tweede-Ka mercommissie van buitenlandse zaken. Terre des Hommes Nederland is te leurgesteld over de uitlatingen van de ministers Luns en Udink dat er geen financiële hulp meer nodig zou zijn in het vroegere Biafra. Die hulp is be paald wel nodig, volgens Terre des Hommes, die zich nu als voornaamste taak heeft gesteld de vijfhonderd kin deren die de organisatie in Gabon ver zorgt, terug te brengen bij de ouders. De televisiemusical „Tjeempie", naar het boek van Remco Campert, die Ruud van Hemert voor de VPRO zou gaan maken, gaat niet door. De voornaamste oorzaak daarvan is, dat het voor de VPRO financieel niet haalbaar was. Bovendien speelde een rol, dat er eigenlijk geen „volmaakte" hoofdrolspeelster gevonden kon wor den. AMSTERDAM Fokker is begonnen met de vervaardiging van modellen van de eerste geheel Nederlandse kunst maan. Verscheidene ervan zullen in de loop van dit jaar gereedkomen. De modellen moeten dienen voor het beproeven van instrumenten en appa ratuur voor die kunstmaan op verschil lende plaatsen in het land. Met de fa bricage is de industriële voorbereiding op de lancering van de eerste kunst- Nederlandse Satelliet (ANS), op gang gekomen. Het is de bedoeling dat de maan van ons land. de Astronomische ANS in augustus 1974 in Californië zal worden gelanceerd. Ir. J. H. de Koomen van de ruimte vaartafdeling van Fokker, beschreef deze hoofdpunten van het produktie- schema van de eerste Nederlandse kunstmaan dezer dagen in een sympo sium dat geheel aan de ANS was ge wijd. Het symposium, dat was belegd door de Nederlandse Vereniging voor Luchtvaarttechniek, werd gehouden in het Nationaal Lucht- en Ruimtevaart laboratorium in Amsterdam. In het industriële consortium (Philips en Fokker), dat de ANS gaat bouwen, heeft ir. De Koomen de leiding van de fabricage en beproeving van kunst maanmodellen en van de ANS zelf. Hij blijft verantwoordelijk voor de be trouwbaarheid van de ANS tot het mo ment van de lancering. De "reeks kunstmaanmodellen waar aan men bij Fokker is begonnen be staat onder meer uit een dimensiemodel, dat zal worden gebruikt voor het doormeten van be dradingen en het vaststellen van de beste plaats van instrumenten en appa ratuur in de ANS; basismodellen die voor het nemen van proeven ter beschikking komen van de drie instellingen, welker instru menten een plaats in de ANS krijgen: de sterrenwacht Kapteyn in Groningen, het laboratorium voor ruimteonderzoek in Utrecht en American Science and Engineering in Cambridge, Massachu setts; een antennemodel, dat Philips Te- lecommunicatie-Industrie in Huizen gaat gebruiken bij beproeving van het antennesysteem van de ANS; MADRID Met waarschuwingsscho ten verdreef dinsdag in Madrid een sterke gemotoriseerde afdeling politie circa duizend betogende studenten. Deze hadden een mis willen bijwonen ter nagedachtenis van de een jaar gele den omgekomen student Ruano Casano va, die destijds volgens de politie, tij dens een verhoor uit een raam op de zevende verdieping van een gebouw was gesprongen. De mis was door familieleden in een krant aangekondigd, maar door de poli tie verboden. De studenten wilden vervolgens in optocht van de kerk naar het centrum van de stad trekken, waarop de politie tussenbeide kwam. Er zijn zes arrestaties verricht. Een politieman getroffen door een steen, werd naar een ziekenhuis overgebracht. Volgens de politie hinderden groepjes betogers het verkeer, en gooiden ze eta lageruiten en straatlampen stuk. een standregelingsmodel dat het Natuurkundig Laboratorium van Phi lips in Geldrop nodig heeft voor be proeving van de zon-, ster- en horizon zoekers, waarmee de ANS met zeer grote nauwkeurigheid in de wereld ruimte op bepaalde sterren moet wor den gericht; een structuurmodel waarmee in het Europese laboratorium voor ruim teonderzoek en -techniek (Estec) in Noordwijk op draai- en triltafels de inwendige hechtheid en balans van de ANS zullen worden nagegaan en in va cuümkamers de warmte-isolatie van de huid van de ANS op de proef zal wor den gesteld. LONDEN In de eerste ronde van het tennistoernooi om de Davis Cup moet het Nederlandse team uitkomen tegen Griekenland. Nederland, ingedeeld iin groep A van de Europese zone, speelt een uitwed strijd. De winnaar van deze ontmoeting krijgt te maken met de winnaar van het duel Roemenië - Iran. Het resultaat van de loting die giste ren in Londen werd gehouden: Groep A: Roemenië Iran, Grieken land Nederland, Joegoslavië Po len, Ierland.Luxemburg, Engeland Oostenrijk, Zwitserland Frankrijk, Spanje Zweden, Turkije Bulga rije. Groep B: Portugal Monaco, Hon garije Rusland, Israël Rhodesië, Egypte Noorwegen, Denemarken West-Duitsland, Finland België, Ita lië Tsjechoslowakijë. De wedstrijden voor de eerste ronde moeten voor 11 mei zijn afgewerkt. De tweede ronde moet voor 25 mei zijn ge speeld. Griekenland beschikt slechts over één speler van redelijk formaat, de in Amerika wonende Niki Kalogeropoulos. Tijdens een oefenwedstrijd tussen Ne derland en Griekenland, een paar jaar geleden in Eindhoven, bleek dat de Griekse nummers twee en drie zwakker waren dan de Nederlandse spelers. Bé Lijsen, directeur sportief van de KNLTB en dit jaar tevens de non- playing captain, wilde daar nog geen optimistische conclusie aan verbinden. „Het had natuurlijk slechter gekund", sprak hij gisteren. „Maar kijk maar eens hoe sterk een land als Roemdnië in een paar jaar vooruit is gegaan". De voornaamste kandidaten voor het Nederlandse team dat straks mag pro beren een ronde verder te komen zijn Fred Hemmeè, Jan Hordijk, die sinds kort weer aan de bond straining mag deelnemen, de Nederlandse kampioen Niek Fleury en de in Zwitserland stu derende Jan Coebergh. Lijsen wil in de voorbereiding op het duèl met de Grie ken zoveel mogelijk wedstrijden zien op te nemen. In ieder geval neemt hij met een ploeg deel aan het voorjaars circuit aan de Franse Rivièra. Ned. Herv. Kerk Beroepen te ScherpenzeelH. A. van Slooten te Nijkèrk. Bedankt voor Nijverdal: J. G. Huetink te Markelo. Geref. Kerken Beroepen te Beetgum: J. Brouwer te Avereest-Balkbrug. Aangenomen naar Katwijk aan den Rijn: D. H. Elderman te Dinteloord. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te New-Westminster (Cana da): W. Wierenga te Berkel. Het is thans zeker dat Willeke Alber- ti de hoofdrol gaat spelen in .de groot ste televisieserie die in Nederland ge maakt en uitgezonden zal worden. De NCRV is bezig met de voorberei ding van een serie naar de trilogie „De kleine waarheid" van Jan Mens. Het geheel zal in kleur worden uitge zonden. Er zijn 26 afleveringen van ieder vijftig rpinuten gepland. De nieu we serie zal waarschijnlijk met ingang van het winterseizoen '70-'71 op het scherm komen. SANTIAGO DE CHILE Een kluis in het Chileense ministerie van Buiten landse. Zaken werd maandag geslo ten, terwijl de sleutels er nog in la gen. Daarom ontboden de autoriteiten een deskundige. Julio Gutierrez Palma, die als 12-jarige safes begon te kraken en daarvoor feeds zes gevangenisstraffen heeft uit gezeten, kwam onder zware bewa king uit Valparaiso, waar hij in voor arrest zit in afwachting van een pro ces wegens molestatie van een politie agent. Voor het openen van de kluis gebruik te hij een pennemes, twee haarspel den, stukjes draad, een nagelschaar tje en een riem. Het werk vereiste meer dan vijf uur. Sinds hij in de gevangenis zit, is Gu tierrez tot. de conclusie gekomen, dat er enige vraag naar zijn diensten be staat. Hoewel het niet eenvoudig is om hem uit de gevangenis te krijgen, heeft hij reeds kluisdeuren geopend in het ministerie van Defensie en het ministerie van Financiën en bij enkele grote ondernemingen. ROME In Italië ondervinden som mige industriën ernstige hinder van een 72-uursstaking bij de gasbedrijven, die tot drukverlaging heeft geleid. In Rome, Milaan en Turijn heeft het gemeentelijk buspersoneel het werk neergelegd, nadat maandag in Napels Catania en Genua een soortgelijke sta king was gehouden. Er is ook een sta king gaande, voor onbepaalde tijd, van gemeentearchitecten en -ingenieurs. Ook de studenten- en scholieren agitatie neemt weer toe. In Udine en Gorizia worden lessen aan technische scholen geboycot, en in Cagliari zijn verscheidene scholen bezet. LONDEN - Britse verzekeraars is aangeraden geen m ammoettankers te verzekeren zolang niet met zekerheid is vastgesteld wat in december de oorza ken waren van de ontploffingen op drie van zulke schepen. Donald Taylor, voorzitter van het Londense instituut van assuradeurs deelde dit gisteren mee. Hij repte over de mogelijkheid dat de tarieven voor de verzekering van tankschepen zullen worden verhoogd. Volgens Taylor zijn de assuradeuren er vooral bezorgd over dat de nieuwe tankers met minder tanks worden uit gerust dan in de oudere schepen het geval is. „Het schijnt dat er bij een ontploffing nu groter gevaar bestaat voor het hele schip dan vroeger". BEIROET Op de Arabische confe rentie „Israël-Bóycot", die in Beiroet is gehouden, heeft men volgens mededelingen van het centrale comité van de conferentie besloten economische maatregelen tegen Roemenië te gaan nemen „in verband met de toenemende economische samenwerking van dat land met Israël". Daartoe zullen onder meer maatre gelen vallen tot het verhinderen van de importf van Israëlische goederen in Ara bische landen via de Roemeense han del. Roemenië heeft onder andere in Bei roet een handelscentrum. Paraat in SIERKARAF kruiden of goud literflacon Superieur melk en butterscotch rol stuks §f Frisco middel fijn V, blik pak 250 gram Rapid groot en klein Japanse in olie bijfc 200 gram BELEGEN 500 gram Gouds, komijn of Edammer schaal 300 gram schaal 300 gram Costa pak 500 gram -rlm extra magere 150 gram 150 gram JW bij 2 zakjes vleeswaren kilo harde kilo aanbiedingen geldig t/m 24 januari

De Vallei | 1970 | | pagina 6