Gelderland en Overijssel samen op de bres voor Kuinderbos en Harskamp SUKRISTOL Man stak ex-eega en haar minnaar: acht jaar geëist Platinaplaat voor Heintje W oningpr oduktie moet nu omhoog Binnenkort hoeven kinderen niet meer te blijven zitten Dat was al lang zo bij 'kaas uit het vuistje'. Militair oefen terrein liever in Flevoland weergaloos Bollet|e Hebt u uw SJOJOtt +to*xr kruisjes al achter derug^ Neem enoch een kolommetje bij! Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Bonden stellen twee metaal bedrijven ultimatum Potvis (nu in 10 moten) wordt hondebrood „Men néémt met DEZE WEEK PUBLIKATIE RAPPORT OVER VEROLME KUNSTNIERBEHANDELING IN ZIEKENFONDSPAKKET SCHANDELIJK Geen cyclamaten èn geen calorieën! de veilige zoetstof Kamer commissie kwam zich op de hoogte stellen STUK k tV nuoetje proeven! SERIEUS In Amersfoort niet PAK maar „Nu" B. K. W. DIJKSTRA (WERKVERBAND HUISVESTINGSNOOD): SCHOKKEND De stichting „Opstaan tegen blijven zitten" wil een school zonder zittenblijvers. Geen klassen meer, maar groepen van leerlingen met hetzelfde leertempo. „Kaas uit het vuistje" is eigenlijk net zo: er is geen manier van kalk toedienen die meer aangepast is aan het springerige van kinderen. Ze hoeven niet te blijven zitten, ze kunnen een reep kaas meekrijgen als ze wandelen, spelen, naar school gaan. Belangrijk hoor, want de behoefte aan kalk gaat nooit over. (Feiten: kalk is onmisbaar voor groeiende botten on tanden. Alleen melk en dus kaas bevatten genoeg makkelijk opneembare kalk.) MINISTERIE - CBS Méér huizen WOENSDAG 21 JANUARI 1970 DRONTEN Gelderland en Over ijssel hebben gezamenlijk front ge maakt tegen de regeringsnota over de militaire oefenterreinen. Zij zijn met een gelijkluidend alternatief gekomen voor het fel gekritiseerde plan om van het kuinderbos in de Noordoostpolder een schietterrein te maken. Dat bleek gisteren tijdens het open baar gesprek dat de bijzondere Kamer commissie voor militaire oefenterrei nen in Dronten hield. Gedeputeerde Staten van Overijssel, de burgemeesters uit het betreffende gebied, leden van actiecomités en poli tieke partijen, discussieerden daar tot tegen middernacht met de Kamerleden. Tevoren was de commissie een kijkje wezen nemen in de Noordoostpolder en op een terrein in Oostelijk-Flevoland. De provincie Overijssel sluit zich aan bij de mening van Gelderland dat het schietterrein bij de Harskamp niet moet worden uitgebreid en dat het oefenter rein niet in het Kuinderbos, maar in Flevoland moet komen. „Een schandelijke daad", noemde de Overijsselse gedeputeerde Thomas het plan om het Kuinderbos te kappen. De schade wordt geschat op 22 miljoen. In Oostelijk-Flevoland ten oosten van de Knardijk en acht kilometer van Le lystad ligt twintigduizend hectare grond, die nog niet is uitgegeten. Volgens de gedeputeerde zou daar het oefenterrein kunnen worden gesitueerd, permanent of tijdelijk, totdat grond in Zuidelijk- Flevoland beschikbaar is. De suggestie van de commissie om het terrein op een andere plaats in de Noordoostpolder, bij Creil, aan te leggen, wees hij van de hand. De Kamercommissie bezoekt vandaag de Harskamp en morgen Volkel en Oirschot. ADVERTENTIE In handig draaldoosje. 400 tabletten 85 cent. Goedgekeurd door de Ned. Ver. van Suikerzieken. t DEN HAAG/UTRECHT De moei lijkheden in de metaalnijverheid, de zg. kleinmetaal, splitsen zich toe. In Den Haag en Hoorn hebben de vakbon den aJ een ultimatum gesteld om de c.a.o.-onderhandelingen per bedrijf op gang te brengen. De directie van ïtet installatiebedrijf Van Swaay in Den Haag (350 werkne mers) heeft tot 23 januari de tijd om het gesprek met de vakbonden te ope nen. De leiding van de machine- en appa- ratenfabriek Lomefa in Hoorn heeft tot eind deze week respijt gekregen. Bij weigering van een c.a.o.-gesprek zal het werk maandag worden neergelegd. De vakbonden zijn vastbesloten het vraagstuk-(on)georganiseerden in de nieuwe c.a.o. op te lossen. De werkge versbijdrage van tien gulden per werk nemer die zij eisen willen zij bij pensionering aan hun leden uitbetalen. De werkgevers zijn hier fel tegen ge kant. AMSTERDAM „Hij naar het kerk hof. ik naar de cel. Jouw minnaar gaat in bloed zwemmen". Voor de Amsterdamse rechtbank bleek gisteren dat Johan L„ een 41-ja- rige stoker, geen loze woorden had ge bruikt toen htf dit dreigement in slecht Nederlands neerschreef in een brief aan zijn vrouw, de dertien jaar jongere Betty. De tekst was grotendeels uitgekomen: de minnaar, de 24-jarige Robby, was op vele plaatsen bloedend verwond en Jo han, die de verwondingen had toege bracht ging prompt naar de cel. Voor lang, als de officier van justitie zijn zin krijgt: acht jaar luidde gisteren de eis. Alleen het eerste deel van het dreige ment was niet uitgekomen. Robby was, samen met Betty, die in de verwondingen had gedeeld, niet op het kerkhof maar slechts in het ziekenhuis terecht geko men. Daardoor zaten Robby en Betty gisteren weer in goede gezondheid op de getuigenbank, als een levende uitda ging voor Johan. Betty vertelde aanvankelijk niet zo erg in de ernst van de dreigementen te hebben geloofd. Ze kreeg ze te lezen in twee brieven die haar man haar afge lopen zomer schreef toen hij 'n straf van negen maanden uitzat wegens een ver krachting. Door dit vonnis had zij ge makkelijk een echtscheiding gekregen, maar het in 1961 gesloten hu welijk, waaruit twee kinderen waren geboren, was al langer stuk geweest. De echtscheiding was er net door ge weest, toen Johan 7 oktober op vrije voeten kwam. Hij had nog tevergeefs twee verzoeningspogingen gedaan en was tenslotte 11 oktober zijn kleren gaan ophalen. In de nacht van 12 op 13 oktober kwam hij opnieuw naar zijn vroegere woning. „Ik wilde er gaan slapen", lichtte hij de rechtbank zijn nachtelijk bezoek toe. Toen hij met een loper was binnengekomen en de slaapkamer bin nenstapte, bleek het tweepersoonsbed echter al vol bezet te zijn door de aan wezigheid van Robby naast Betty. Betty vertelde: „Toen ik plotseling wakker werd, zag ik hem heel lang- ADVERTENTIE Bolletje is échte eierbeschuit, Barstensvol eieren: luchtig en krokant. zaam op ons af komen. Ik gilde van angst en hij trok de deken van ons af. De steken voelden als een regen van slagen aan. Op een gegeven ogenblik kon ik echter wegkomen, naar buiten vluchten, en de politie bellen. Hij was toen ook al weggelopen". De officier van justitie, mr. A. F. J. C. Habermehl, kon niet bewijzen, dat Johan haar opzettelijk had willen do den, omdat zijn dreigbrieven zich altijd alleen tegen Robby hadden gekeerd. Daarom hield hij het ten opzichte van Betty alleen op zware mishandeling. Ten opzichte van Robby was het wel poging tot moord geweest, stond voor mr. Habermehl vast. De raadsman, mr. E. F. L. Steijns, vocht de voorbedachten rade aan. Er waren weliswaar dreigbrieven geschre ven, maar na zijn vrijlating had Johan toch aanvankelijk serieus werk gezocht op een schip en had hij zich ook tegen over Betty vreedzaam gedragen. „Het plan uit zijn brieven vatte hij pas weer op toen hij haar met haar vriend in bed zag liggen". BRESKENS De operatie-potvis is ten einde. Het dertig ton wegende kadaver van het veertien dagen ge leden bij het strand van Breskens aangespoelde zeemonster is in een tiental grote brokken verdeeld. Die liggen nu te wachten op het trans port naar het Museum voor Natuur lijke Historie in Leiden. Een destructiebedrijf heeft zich ont fermd over vier tqn spek die van het dier zijn afgesneden om er hon debrood van te maken. AMERSFOORT Te Amersfoort vindt donderdagavond 22 januari de oprichtingsvergadering plaats van een nieuwe plaatselijke politieke groepe ring, die zich presenteert onder de naam „Nu". Hoewel er enige relatie bestaat met PAK-concentraties in andere plaatsen, met betrekking tot de gemeenteraads verkiezingen in juli 1970. heeft de Amersfoortse groepering toch een ge heel eigen karakter. Nadat de plannen tot de oprichting vaste vorm kregen, bleken Partij van de Arbeid, PSP en PPR in Amersfoort bereid niet zelfstandig aan de gemeen teraadsverkiezing deel te nemen, om de weg vrij te maken voor deze plaatselij ke vooruitstrevende groepering. In het voorlopig bestuur van de groe pering namen naast leden uit de ge noemde partijen, ook mensen uit de KVP en niet politiek gebondenen zit ting. In ganz.epas lie pen de leden van de bijzondere Tweede-Kamer commissie voor de militaire oefenter reinen over een bruggetje in het in schitterende win tertooi gestoken Kuinderbos. Öf de Kamerleden met minister Schut het bos willen opofferen om plaats te maken voor 'n oefenterrein is nog niet beslist. Voorop loopt het Kamerlid Kikkert (c.h) bekend om zijn alternatieve plan inzake de oefenterreinen, achter hem loopt H. van den Doel (P.v.d.A.). ADVERTENTIE CANNES Het jeugdige Nederland- tenfirma aan Heintje de bijbehorende se zangwonder Heintje heeft dinsdag op de internationale muziekbyurs „Midem '70" in Cannes een platinaplaat gekre gen. omdat 2 miljoen exemplaren ver kocht zijn van zjjn langspeelplaat „Hein tje- De 14-jarige Heintje, die West-Duits- land vertegenwoordigt als de meest succesvolle pop-ster in de Duitse taal. is de eerste artiest op het Euro pese vasteland die dit verkooprecord bereikt heeft. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in het luxueuze hotel „Ma jestic" heeft de directeur van zijn pla- trofee uitgereikt. Met deze toekenning heeft Heintje's carrière een hoogtepunt bereikt dat tot nog toe slechts aan weinig popsterren te beurt is gevallen. Het succes van de jonge zanger begon, toen zijn eerste plaat „Mama", die in november 1967 werd uitgebracht, binnen een maand een verkoopcijfer behaalde van meer dan een miljoen exemplaren. Heintje is reeds in het bezit van 15 gouden pla ten, twee „gouden leeuwen" van Radio Luxemburg, en twee „gouden Europa's" van de Saarlandse omroep. Bovendien heeft hij reeds drie geslaagde films op zijn naam. ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat. II thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is dc pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Al wordt al sinds jaren wo ning na woning, rij na rij, wijk na wijk uit de grond gestampt, de woningnood, duurt nog steeds voort Vooral aan woningen met lage huren is de behoef te zeer groot. DEN HAAG „Het is ronduit een catastrofe maar we móeten er uit komen, er moet nog veel harder aan getrokken worden, die afschuwelijke woningnood wordt, als ik het zo even noemen mag, onverkoopbaar, men néémt het niet lan ger meer". Aan het woord i.s de heer B. K. W. Dijkstra (43). voorzitter van het vorig jaar in Den Haag opgerichte Landelijk Werkverband Huisvestingsnood en directeur van de Interkerkelijke commissie woningbemiddelen; dc laatste functie is zijn beroep, de eerste een „vrijetijdsbesteding". De eind vorige week door het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) gepubliceerde gegevens over de woning bouw in '69 hebben hem er weer van overtuigd dat 't landelijk werkverband zijn activiteiten in versterkte mate moet voortzetten. DEN HAAG Deze week zal het rap port van de commissie Biesheuvel-Lang- man over Verolme worden gepubli ceerd. Tegen de oorspronkelijke bedoeling in wordt met het openbaar maken niet gewacht totdat dc regering een beslis sing heeft genomen. Die beslissing kan vrijdag in het ka binet vallen. De besprekingen tussen minister Nelissen (economische zaken) en de scheepsbouwers, de banken en de oliemaatschappijen moeten dan echter wel bijzonder vlot verlopen. Dinsdag zal in het debat over het af treden van mr. De Block uiteraard wel over Verolme worden gepraat. In politieke kringen bestaat de in druk dat minister Nelissen met zijn on derhandelingen vordert. Dit kan ook worden geconcludeerd uit uitblijven van afwijzende reacties van de scheepsbouwers. DEN HAAG Het voornemen bestaat de kunstnierbehandeling als afzonderlijke verstrekking op te nemen in het Verstrekkingsbesluit Ziekenfondsverzekering. De kunstnierbehandeling zal dan alleen voor ziekenfondsrekening kunnen worden verstrekt in door de overheid erkende centra. Dit schrijft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Krui- singa, in antwoord op de schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid drs. Van den Doel (P.v.d.A.). Zijn commentaar op de CBS-cijfers is bitter, hoe kan het anders. De heer Dijkstra wordt In zijn kleine kantoor in het gebouw van de Haagse hervormde diaconie dagelijks met de gevolgen van de woningnood geconfronteerd; sinds hij een paar jaar geleden bij de inter kerkelijke commissie woningbemidde ling in dienst is gekomen heeft hij al honderden gesprekken met slachtof fers van de woningnood gevoerd; Den Haag telt hen bij duizenden; medio 1969 waren bij het Haagse gemeentelij ke bureau huisvesting niet minder dan veertienduizend woningzoekenden inge schreven; dit aantal is inmiddels weer niet onaanzienlijk toegenomen waarbij men ook nog moet bedenken dat bij de veertienduizend de verloofden en de alleenstaanden beneden de veertig jaar niet werden geteld (inmiddels is beslo ten dat alleenstaanden zich op hun 35ste jaar kunnen laten inschrijven). Op de lijst van Haagse woningzoe kenden staan ook een paar duizend op medische gronden urgente „gevallen". Kortom, de Haagse huisvestingssituatie is miserabel, „mensonterend", zei een wethouder van een van de Haagse randgemeenten vorige week. Den Haag is helaas geen uitzonde ring; „Rotterdam heeft minstens even veel woningzoekenden en in Amster dam is de toestand niet beter", zucht dc heer Dijkstra: „ook buiten de randstad is nog heel veel woningnood". Zo heeft Apeldoorn ca. 1500 woningzoekenden die niet meer dan f 130,- p.m. kunnen verwonen, Ermelo heeft meer dan 900 woningzoekenden en een gemeente als Renkum ongeveer 500. Daarom heeft het werkverband een landelijke taak en gaat het steeds uit voerig in op de landelijke woningbouw- cijfers. De groep mensen die het lande lijk werkverband vormen bestaat uit artsen, maatschappelijk werkers, predi kanten, priesters e.a. De heer Dijkstra is de bezielende voorzitter ervan; hij is van nature een doordouwer en rust niet ADVERTENTIE voor hij woningzoekenden die zijn hulp inroepen daadwerkelijk heeft kunnen bijstaan. „Als ik het kan." zegt hij beschei den. want ook zijn mogelijkheden zijn maar beperkt. De woningnood is schokkend; er zijn jonge echtparen die na vier, vijf jaar huwelijk nog geen echte woning hebben. Die wo ningnood is er vooral onder de laagst betaalden, want zij kunnen geen duurdere woning huren of een huis kopen. Het landelijk werkverband huis vestingsnood werkt niet met kreten of met niet nader geargumenteerde protestacties, maar ziet meer heil in een rationele aanpak. Wie de door het werkverband opgestelde brieven en adressen bestudeert constateert dat elk stuk gedegen voorbereid Is; mede daarin schuilt zijn overtui gingskracht. Vele malen hebben we leden van het werkverband vorig jaar op de publieke tribunes van Eerste en Tweede Kamer zien zitten als Volks huisvesting aan de orde was; zij heb ben ook reeds heel wat voetstappen liggen in de houten barakken aan de Haagse Van Alkemadelaan waar het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening zetelt; zij heb ben er met minister Schut en met hoofdambtenaren van gedachten ge wisseld en de minister stelt hun acti viteit op prijs. De mensen van het werkverband stellen scherpe vragen aan besturen van gemeenten en agglomeraties waar veel woningnood heerst: „Wat denkt u eraan te doen, wat zijn uw plannen, graag maximale duidelijk heid!" De heer Dijkstra en de zijnen keken twee weken geleden met verbazing naar de gegevens die het ministerie van volkshuisvesting toen over de woningbouw in 1969 publiceerde en waarbij het ministerie als commen taar plaatste dat het woningbouwpro- gramma-1969 „ruimschoots gereali seerd" was; drie dagen later kwam het CBS met een indicatie die heel wat minder opgewekt was; weer een week later maakte het CBS de voor lopige officiële gegevens over 1969 bekend: in 1969 voltooid: 123.080 wonin gen (1968: 122.973); in 1969 in aanbouw genomen: 120.755 woningen (1968: 127.653): eind 1969 in aanbouw: 145.410 woningen (eind 1968: 148.800). Het direct na elkaar publiceren van geheel verschillende gegevens leek op een prestigeslag tussen de Van Alke madelaan (ministerie) en de Oost- duinlaan (CBS) te wijzen: vorig jaar werd de maandelijkse publikatie van woningbouwcijfers van het ministe rie afgenomen en overgebracht naar het CBS; we hebben de indruk dat Volkshuisvesting daarmee bepaald niet content was. Het ministrie ging in zijn cijfer opstelling uit van de verleende sub sidiebeschikkingen en machtigingen tot gunning en het CBS nam als uit gangspunt de werkelijk voltooide en in aanbouw genomen woningen. „Daar zit een heleboel lucht tussen", zegt de heer Dijkstra terecht. Politiek Den Haag. de bouwwereld en niet het minst de woningzoeken den kijken nu met spanning uit naar de binnenkort te houden parlemen taire ontmoetingen met minister Schut: het begrotingsdebat in de Eerste Ka mer en de interpellatie van drs. Hans van den Doel in de Tweede Kamer. Minister Schut („Het gaat ons echt niet om zijn aftreden, we vragen ons af of een andere minister het béter zou doen", zegt het werkverband somber) gaat moeilijke dagen tege moet. De confrontatie met het parle ment zal ditmaal extra zwaar zijn voor deze minister die er op tal van gebieden (bijv. de kwalitatieve zijde van de woningbouw) blijk van heeft gegeven een goed minister te zijn. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer (over de begroting) heeft hij aangekondigd dat hij het woningbouwprogramma wil gaan op voeren tot 135.000 a 140.000 per jaar. Dit aantal Is beslist nodig om de minister nog enige hoop te geven dat hij in zijn verwachting dat de wo ningnood in 1974 ten einde zal zijn niet té optimistisch geweest is.

De Vallei | 1970 | | pagina 7