INVALT,FR SUURENDONK SCOORDE HATTRICK Ajax ontwrichtte verdediging van Napoli in 2e helft verlenging: 4-0 Rinus Michels: trotse veldheer 5 sigaretten extra Waldegaard dicht bij Rallye-zege Inhaalduels op 15 februari Militairen wonnen van Holland Sport: 2-1 Karl Zeiss Jena in kwartfinale ,llair" overstemd door legioen Honkbaljeugd naar Amerika AAN ZICHZELF VEEL EERDER W/mfimfflttmA DONDERDAG 22 JANUARI 1970 sport ROTTERDAM Voor zondag 15 fe bruari heeft de KNVB een inhaalpro gramma vastgesteld. Voorlopig staan op het programma de ontmoetingen GVAV Feijenoord, Go Ahead Ajax, NAC Holland Sport, Elinkwijk HVC, Vi tesse Veendam, Heracles Blauw Wit, DFC Excelsior, Eindhoven Drente en Limburgia Baronie. DEN HAAG Het Nederlandse mili taire voetbalelftal heeft op Houtrust als voorbereiding op de interland tegen België, op 4 maart in Turnhout, een oe fenwedstrijd gespeeld tegen de Haagse eredivisieclub Holland Sport. De militairen zegevierden in een steeds dichter wordende mist met 21, na een ruststand van 10. De doelpun ten voor het militaire team werden ge maakt door Kamminga (DWC) en Hoeke- ma (Go Ahead). Valkenhoff scoorde te gen. De opstelling van het militaire elftal zag er als volgt uit: Stamkot (Unitas), na rust vervangen door Smit (Holland Sport), Roodijk (Go Ahead), Visser (Sparta), Van Londen (De Graafschap), Van Wordragen (Eindhoven). Boskamp (Holland Sport), Kamminga (DWS), Van der Spek (Feyenoord), Bachoffner (DWS), Hoekema (Go Ahead) en Bos man (SC Drente). MONTE CARLO Björn Waldegaard komt steeds dichter by eei vrywel unie ke prestatie: zyn tweede achtereenvol gende overwinning in de Ralley van Monte Carlo en tevens de derde zege op ry voor de Duitse Porsche. De weersomstandigheden blijven in het voordeel van de Westduitse fa- briekswagens. Op droge wegen, met slechts hier en daar wat sneeuw, kun nen de Porsches duidelijk beter uit de wielen dan de Franse Alpine Renault van Jean Pierre Nicolas. Het aantal uit vallers is dit jaar ook aanzienlijk klei ner dan in de rallye van het vorig jaar: 72 tegen 115. 'De Zweed Björn Waldegaard ver sterkte zijn leiderspositie op het traject Monaco-Vals les Bains-Monaco (1524 kilometer) door woensdag de klasse mentsproeven als snelste af te leggen: 3.15.46. Met een achterstand van bijna twee minuten eindigde Pierre Nicolas (Alpine Renault) als tweede voor de stalgenoot van Waldegaard, de Frans man Gerard Larrousse. Voor de finale in de nacht van don derdag op vrijdag zijn de zestig hoogst geklasseerde equipes toegelaten. De strijd om de Coupe des Dames gaat tus sen de Westduitse Hannelore Werner met BMW 2002 TI en de Frangaise Ma rie Claude Beaumont met Opel Commo- dorb. In de klassementsproef van woensdag versloeg Marie Beaumont haar rivale in een rit over 25 kilometer van Pont de Miolans naar St. Auban met 20 seconden. Woensdagavond zag het klassement er als volgt uit (eventuele strafminuten buiten beschouwing gelaten): 1. Waldegaard (Zwe) met Porsche 3.15.46; 2. op 1.52: Nicolas (Fra) met Alpine Renault; 3. op 1.54: Larrousse (Fra) met Porsche; 4. op 3.16 Anderssen (Zwe) met Porsche; 5. op 3.34: Lapine (Fin) met Lancia; 6'. op 4.28 Clark (Gbr) met Ford Escort; 7. op 5.19: Balestrieri (ta) met Lancia; 8. op 9.26 Makinen (Fin) met Ford Es cort; 9. op 11.12 Piot (Fra) met Ford Escort; 10. op 11.13 Basbasio (Ita) met Lancia. BOEDAPEST De Oostduitse voet balclub Karl Zeiss Jena heeft zich woensdag geplaatst voor de kwartfina les van het toernooi om. de Runners Up-cup. De Oostduitsers versloegen Dosza Ujpest in Boedapest met 0-3. (0- 2), na de eerste ontmoeting reeds met 1-0 gewonnen te hebben. Voor 12.000 toeschouwers scoorden Scheitler, Stein en Duckel. AMSTERDAM Het was de bedoe ling, dat in de rust van de ontmoeting Ajax-Napoli de cast van de naast het stadion spelende musical „Hair", die een gedwongen vrije avond had, op het middenterrein enige songs uit de musical ten beste zou geven, maar de jongens en meisjes hebben het moeten afleggen tegen de onwil van het legioen. Nog voordat zij hun eerste lied kondèn inzetten, lieten de toeschou wers op de eretribune in een eendrach tig: „Het zal je kind maar wezen", blij ken de „opvoering van de zeer hip ge klede Hairvertolkers zeer matig op prijs te stellen. Ze kregen geen kans om hun kwaliteiten te tonen, want het publiek bleef hen overstemmen met spreekko ren en zanguitbarstingen. AMSTERDAM Bij Ajax gebeurt altijd wat bijzonders. De sensatie van woensdagavond in de wedstrijd tegen Napoli kwam op naam van Ruud Suu- rendonk, de bij het begin van de ver lenging ingezette vervanger voor Dick van Dijk. Nadat een veel sterker Ajax in negentig minuten niet verder was gekomen dan een doelpunt van Sjaak Swart, scoorde de invaller in het twee de kwartier van de verlenging drie keer. Drie, stuk voor stuk puntgave, treffers: de eerste na een meesterlijke combinatie met Cruyff, de tweede kwam op het bord doordat Suurendonk van huis uit geen aanvaller op de juiste plek was voor het lege doel, na dat Zoff een schot van Mühren niet afdoende had kunnen verwerken, en het derde was het resultaat van een simpele voorzet yan Suurbier, die al leen om een afmaker vroeg. Het antwoord op- de vraag: „Heeft Ajax nog een „killer"?, kwam dus pas zeer laat op het harde veld in het tin- telfrisse Olympisch stadion en kon pas worden gegeven, nadat een van de ge reputeerde schutters, international Dick van Dijk, op last van trainer Michels zijn spitspositie aan Suurendonk had overgedaan. Het was een sublieme zet van de Ajax-trainer om een nuchtere, bijna kille speler in te zetten tegen een verdediging, die anderhalf uur „nood- afweer" had moeten plegen tegen een elftal, dat maar bleef komen. Want Ajax was sterker. Superieur op ieder plekje van het veld, behalve in het strafschopgebied voor „wonderman" Zoff, die met hulp van sterke cen trumverdedigers als Panzanato, Vianel- lo (in de eerste helft) en Improta en Juliano (na rust en in de verlenging) Ajax lange tijd niet verder liet komen dan 1-0. Met die score was dan wel de nederlaag van Napels uitgepoetst, maar de dreiging van een beslissing door het lof bleef lang hangen. Ajax had dat in de eerste plaats aan zichzelf te wijten, want de ploeg, die in alle opzichten Napoli overtrof, miste de mogelijkheid tot variatie en improvisa tie in de aanval. Pas toen de conditie Nog vijf minuten, laat Rinus Michels zijn jongens zien, terwijl naast hem dokter Rolink en voorzit ter Van Praag in spanning de strijd volgen. AMSTERDAM „Suurendonk is altijd een beetje harde jongen, die doorstoomt. Je hoopt, dat het op zo'n moment effect heeft", was de verklaring van trainer Rinus Michels waarom hij vlak voor de verlenging besloot Dick van Dijk te ver vangen door Suuren donk. „Het leek mij op dat moment het beste om Van Dijk er maar uit te halen". Michels stond als een trotse veldheer temid den van zijn soldaten in de kleedkamer. Hij had waarderende woorden voor de Italianen: „Ver dedigen kunnen zij wel en wat een geweldige keeper stond daar in het doel. Die Zoff is wel de verklaring voor het feit, dat Napoli zo weinig doelpunten tegen heeft". Over zijn eigen ploeg was Michels uiter aard ook tevreden. „Dat kan ook niet anders als je uiteindelijk met 4-0 hebt gewonnen. In de werkelijke speeltijd hebben wij niet zoveel geluk gehad. Er waren veel goede aanvallen, maar je kon je door de gladheid van het terrein nauwelijks bewegen en daarom kon er ook wei nig over de vleugels worden gespeeld". Michels concludeerde: „Je kunt op die manier niet mooi voetballen, want de meeste Italia nen staan daarop te wachten. In het counte ren zijn die lui meestal goed". Wat de verwachtingen van de Ajax-trainer voor de volgende ronde betreft? „Natuurlijk zijn die laatste acht stuk voor stuk goede ploegen. Maar het liefst zou ik Arsenal of Anderlecht loten, dat zijn grote kas stukken". De twee spelers, die na het verstrijken van de officiële speeltijd zo in het nieuws kwamen, werden ook belegerd met vragen. Dick van Dijk was uiteraard te leurgesteld geweest. „Je bent aanvaller en je denkt dan: Waarom moet ik er perse uit? Maar achteraf ben ik toch weer blij, omdat het resultaat heeft- aan getoond,' dat dit het bes te was voor de ploeg". Wat zijn moeilijkheden met de verdedigers vooral in het eerste half uur betreft: „Je bent spitsspeler en dan krijg je altijd de eerste op stoppers. Maar dat ben ik wel gewend en ik heb ook wel wat terugge daan". Ruud Suurendonk, de triomfantelijke match winnaar, stond er uiter aard ook zeer tevreden bij. „Het zit me wel een beetje hoog, dat ik juist altijd op dergelijke mo- menten erin moet. Het is mij dit seizoen ook al -een paar keer gebeurd en gelukkig is het steeds gelukt. Maar het wordt zo, dat ik achter de wel zo langzamerhand hand wordt gehouden om als het niet gaat de zaken te redden". Over de sportiviteit van de Italianen waren de meeste spelers wel te spreken, Johan Cruyff, die driemaal een kans had gehad maar toen steeds was weggeduwd, zei: „Ze speelden niet hard, maar wel erg ge raffineerd met allemaal van die kleine duwtjes, waardoor je uit balans raakt". Piet Keizer, die op de vuist was geweest met de verdediger Bian- chi, vond dat geen ern stige zaak. „Ik werd ge- tackled en toen deed hij wat alle buitenlanders doen: natrappen. En dat ik hem wat heb afge weerd... Ik kan mij toch niet laten trappen?" Scheidsrechter Glöck- ner tenslotte, die de Ita- nello in zijn boekje had lianen Juliano en Via- opgeschreven, zei dat hij dit aan de UEFA zal doorgeven. „U moet dat meer als een soort waarschuwing van mij beschouwen". De Oost duitser, die met zijn bei de grensrechters een voortreffelijk team had gevormd, was zeer te spreken over he't spel van Cruyff, die twee jaar geleden in de wed strijden tegen Tsjecho- Slowakije door hem uit het veld was gestuurd, was fantastisch, zoals „Cruyff heeft het goed voor mij gedaan. Het hij mij gesteund heeft door zijn medespelers tot kalmte te manen. Maar hij is dan ook een stukje ouder geworden", zei de Oostduitser. De Italianen, de wel zeer grote verliezers in dit duel, stonden bij dit alles verslagen en op een afstandje toe te zien. Er was uit hen geen woord te krijgen. Ook niet via de tolk. net zoals bijna een jaar geleden tegen Benfica in Parijs loodzwaar ging wegen, vond een frisse speler de gaten, die er in de bijna twee uur daarvoor ook ze vaak waren geweest. Want hoe kundig en massaal gewoonlijk acht man, vaak negen en soms tien veldspe- lers dichtbij doelman Zoff Napoli ook verdedigde, de muur was gewoon niet gesloten te houden. Vooral in de eerste helft flitste Ajax met Keizer, Cruyff, Krol en Mühren van tijd tot tijd door de Napoli-verdediging, die meer moeite had overeind te blijven op het harde en gladde veld dan de aan vallers. Maar Van Dijk vooral en ook Cruyff, Keizer en Mühren konden aan hun schoten niet de noodzakelijke rich ting meegeven. Het middenveld was voor Ajax, over het achterland behoefden de Amster dammers zich nauwelijks te bekomme ren, Manservisi was een eenzame voor post en Barison incidenteel zijn secon dant. Andere hulptroepen konden niet oprukken. Het verschil in conditie, dat zich in het achtste kwartier zo levens groot openbaarde, was er namelijk al door geweest. Een frappant voorbeeld daarvan was een zeldzame, afgeslagen, Napolitaanse aanval waarna Ajax slecht wegwerkte. De bal werd teruggebracht en de ex treem punctuele veelfluiter Rudi Glöckner uit Leipzig kon toen vijf na hijgende Napolitanen gelijk voor bui tenspel bestraffen. Ajax had dit Napoli veel eerder de ge- nadestoot moeten geven. De afstand APELDOORN Het Nederlandse jeugdhonkbalteam van spelers tot 18 jaar, tot de voorlopige selectie waarvan ook de Robur '58-spelers De Vries en Spijkers behoren, gaat van 13-19 au gustus naar de Verenigde Staten. In Wellington (Kansas) zal aan een toer nooi worden deelgenomen. had voor de rust al groter moeten zijn dan één doelpunt, van enkele meters ingekogeld door Sjaak Swart nadat de bal uit een hoekschop van Keizer vlak voor doel in de een ogenblik verwarde verdediging was neergeploft. Na de rust, vooral toen Napoli even probeerde niet alleen verdedigend te spelen, viel Ajax terug tot een even voortdurend als uitzichtloos pogen met hoge voorzetten openingen te vinden. Er ontstond wel eens een kansje, maar de felheid waarmee de Italiaaanse ver dedigers attaqueerden vroeg om snel vuur en dat kon Ajax niet leveren, al thans niet gericht genoeg om de zich De openingstreffer, gescoord door Sjaak Swart. Op de foto v.l.n.r. Mühren (op de grond), Swart, Cruyff, Van Dijk, doelman Zoff van Napoli en scheidsrechter Glöckner. steeds voorbeeldig opstellende en pijl snel reagerende Dino Zoff te overtref fen. Het was spannend in de achterhoede van Napoli. Penibel soms en de spelers van beide ploegen raakten geprikkeld. Een flinke vechtpartij tussen Keizer en Bianchi, die als breker overal opdook en niet fluweelzacht optrad, bewees de irritatie. Glöckner bedekte het tweege vecht met de mantel der liefde en gaf Ajax een van zijn vele vrije schoppen. De Amsterdamse druk bleef onver minderd totdat Napoli twee vlagen van nonchalance in het begin van de tweede verlenging bijna afstrafte. Schoten van Improta on Canzi schudden Ajax wak ker. Afdoend in ieder geval, want geen 45 tellen na de poging van Canzi sloeg Suurendonk hard toe. Hij deed dat daarna nog twee keer, koel als de avond, hard als het veld en duidelijk als het twee uur durende overwicht van Ajax. Wat ris nieuw aan North State? «frrrwwwwmwwwjwqp uNB i— ,h- H EB te V iiiWHttiMiiH MBfiSiSpSi m L - M M O) W i— M (TC iiiiiiiiMi mm H i-1— m m wnmrmmrmHfmmtmm Nu 25 voor I The mark of quality in tobacco products.

De Vallei | 1970 | | pagina 13