Nixon optimistisch over vredeskansen Jumbo-jet blijkt pechvogel Moeilijkheden in de So v j et-economie Nigeria vraagt V.S. om hulpgoederen Auschwitzwerd 25 jaar terug door Russen bevrijd FLORYN State of the Union binnenslands gericht BRANDT STELT STOPH GESPREK VOOR Libië krijgt nog 100 Mirages Noor deelde in Leningrad pamfletten uit MOSJE IN HET GIPS Aardbeving in Z.-Duitsland Ha fijn~ een borrel vanfloryn! Boekhouder map baard houden Starfighter 115 Moeilijkheden voor Mao Mansholt ziet EEG groter Barnard hertrouwt Volgens Lecanuet TIEN MILJARD Arabische meisjes veroordeeld BERLIJN Toestand in Biafra loopt uit de hand BRUILOFT VEROORDEELD VRIJDAG 23 JANUARI 1970 WASHINGTON President Nixon heeft in zijn eerste „State of the Union message" zijn troonrede gezegd dat de vooruitzichten op vrede in Viet nam veel groter waren dan een jaar geleden. De Amerikaanse president, die op 20 januari van het vorige jaar aan de macht kwam, zei niet waarom hij dat dacht. In plaats daarvan verklaarde hij dat de Amerikaanse politiek van het ogenblik erop is gericht een rampzalige hotsing te vermijden zowel met de Sovjet-Unie tb met de Chinese volksrepubliek. Amerika probeert een hechte basis te Jeggen voor vreedzame regeling van zijn geschillen met die en andere com munistische landen. „De grote mogend heden zijn op weg van een tijdperk van confrontatie naar oen tijdperk van on derhandeling". zei hij. Nixon maakte er geen geheim van dat de Verenigde Staten langzamerhand hun hulp aan de rest van de wereld zullen moeten verminderen. De Ver enigde Staten waren de voornaamste DURBAN De hartchirurg prof. Christiaan Barnard (47) zal op 14 fe bruari in het huwelijk treden met de 20-jarige Barbara Zöllner, zo werd van vrienden van het bruidspaar vernomen. BONN De Duitse Bondskanselier Willy Brandt heeft een boodschap ge zonden aan zijn Oostduitse ambtgenoot Willi Stoph, waarin hij voorstelt be sprekingen te openen tussen beide ljuitslanden. De Westduitse regeringswoordvoer der, dr. Conrad Ahlers, heeft aan de pers meegedeeld, dat het Westduitse PARIJS Het dragen van een baard vormt geen belemmering voor het ui toefenen van het beroep van boek houder, heeft de rechtbanty van Rouaan beslist AlWcht niet, zal men zeggen. Maar zo vanzelfsprekend was dit niet voor een directeur van een (kleine) onder neming in die stad. Zajn boekhouder was van VSkantte te-1 ruggekomen met een stevige be groeiing van zijn kin. Inderdaad had den zijn collega's enkele minuten no dig gehad om hem te herkennen. En zij amuseerden er zich mee. Maar de directeur nam het niet. Hij sommeer de zajn boekhouder zich van zijn baard te ontdoen. „Uw verwaarloosd uiterlijk is niet in overeenstemming met de hoge func tie die u in dit bedrijf bekleedt. Gaat u maar naar huis", commandeerde de directeur. Dat deed de boekhouder niet. Hij ging naar de rechtbank. Niet alleen moet de directeur hem nu met baard en al in dienst terugnemen, maar hem bo vendien driehonderd francs betalen als smartegeld. BONN Twee Starfighters van de Westduitse luchtmacht zijn in de lucht met elkaar in botsing gekomen en neer gestort. Dit heeft het ministerie van Defensie bekendgemaakt. Het ongeluk gebeurde boven Lech- feld In Beieren. Het totaal aantal Star fighters, dat tot nu toe is verongelukt li hiermee op 115 gebracht. Volgens het ministerie wist een var, de piloten zich in veiligheid te stelled met zijn schietstoel. De andere piloot wordt vermist. PARIJS Jean Lecanuct, oud presi dent van de Franse democratische cen- trumparty en tegenkandidaat van president Charles de Gaulle, heeft ty- dens een diner van de centrum-leden van de Parijse gemeenteraad verklaard, dat Frankrijk Libië nog eens 90 ge vechtsvliegtuigen zal leveren, behalve de 100 die minister van Defensie Mi chel Debré woensdag reeds aan Libië heeft toegezegd. Frankrijk zal verder, volgens Leca- wuet, aan Irak 50 Mirages leveren. Lecanuet verklaarde dat volgens zijn laatste inlichtingen Libië 130 Mir&ges zou krijgen plus 60 oefen- en verken ningsvliegtuigen. Hij voegde hieraan toe dat Irak 50 Mirages waren beloofd. De onthullingen van Lecanuet waren niet opgenomen in de gedrukte tekst van zijn rede. kabinet minister Brandt's schrijven heeft goedgekeurd. Ahlers weigerde bijzonderheden over de inhoud van de boodschap bekend te maken. In zijn regeringsverklaring van vori ge week heeft Brandt reeds aangekon digd besprekingen te willen voeren over een niet-aanvalsverdrag met Oost- Duitsland. Hij heeft toen eveneens aan gekondigd, spoedig voorstellen dienaan gaande te zullen voorleggen aan de Oostduitse minister-president. Ahlers zei dat de brief reeds verzon den is, maar dat hij de inhoud daarvan niet eerder bekend kan maken dan, wanneer het zeker is dat premier Stoph de brief heeft ontvangen. De brief is door een speciale diplomatieke koerier naar Oost-Berlijn gebracht. bron geweest van mankracht en geld voor de veiligheid van een groot deel van de wereld. Voortaan zulleh andere landen in de eerste plaats, voor hun ei gen defensie moeten zorgen. Wat de Amerikaanse president en de regering in het bijzonder zorgen baart, is de vervuiling van bodem, lucht en water. Alleen al voor de bestrijding van de watervervuiling wil de president het Congres een bedrag van tien mil jard dollar laten uittrekken (36 miljard gulden) te besteden in vijf jaar. Hij waarschuwde de Amerikanen dat waarschijnlijk al over tien jaar 70 pet. van het Amerikaanse volk zal wonen in steden met een wurgend verkeer, ver stikt door industriële gassen, vergiftigd door het water, verdoofd door lawaai en geterroriseerd door de misdaad. En dat alles, terwijl de welstand van de Amerikanen in diezelfde tien jaar met vijftig procent zal stijgen. Daarom zal de president het Congres voorstellen, tien miljard dollar te beste den voor het zodanig verwerken van afval dat het water weer schoon wordt. Ook voor de bestrijding van de mis daad zullen enorme bedragen worden uitgetrokken, die gevonden zullen wor den door bezuiniging elders. Dat een van die bezuinigingen de buitenlandse hulp geldt, had Nixon in 't begin van zijn rede duidelijk gemaakt. De strijd tegen de inflatie gaat intus sen onverminderd voort. Niets is er, al dus Nixon, wat meer voorrang verdient. Daarom zal de president voor het op 1 juli beginnende fiscale jaar proberen een evenwichtige begroting in te die nen. Er is reeds een reeks besluiten ge nomen om bepaalde overheidsprogram ma's, die prijsverhogingen voor het Amerikaanse volk tot gevolg gehad zouden hebben, niet te doen uitvoeren. OSLO Een Noorse student ls ta Leningrad gearresteerd. terwyi hfl pamfletten uitreikte bij het grote „GOEM"-warenhuis in Leningrad, al dus heeft het Noorse „Smog"-comltd bekend gemaakt. Het comité is de Noorse tegenhanger van de Russische „Smog"-organisatie van dissidente intellectuelen. S.M.O.G. zijn de beginletters van de idealen die de intellectuelen voorstaan. De Noorse student, Gunnar Gjengseth, uit Trond- heim. deelde pamfletten uit waarin de Russische regering werd beschuldigd van vervolging van de intellectuele dis sidenten. Gjengseth zou in hongerstaking willen gaan, tot de Russische regering zich be reid verklaard niet langer de rechten van de mens te schenden, aldus de in Oslo uitgegeven verklaring. Het incicent in Leningrad werd bijge woond door een Deense student, Aksel Langberg, die nadien naar Kopenhagen is teruggekeerd. De Russische SMOG-organisat.ie, waarvan niet bekend is of zij nog ac tief is, publiceerde ondergrondse lite raire en andere geschriften, meestal in stencilvorm, die van hand tot hand gin gen in de Sovjet-Unie. v LYDDA Een Israëlische militaire rechtbank heeft donderdag twee Arabi sche meisjes en een man veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Zij wa ren schuldig bevonden aan het plaatsen van een bom in een supermarkt ln Je ruzalem, vorig jaar februari. Bij de ont ploffing kwamen twee personen om het leven en werden tientallen gewond. Twee andere Arabieren kregen gevan genisstraffen van respectievelijk vijf tien en vijf jaar. Lange files auto's hebben donderdag opnieuw moeten wachten bij de Oost duitse controleposten op de wegen tus sen Berlijn en West-Duitsland. Ook nu weer was de controle uiterst precies. In Washington en Londen wordt dit Oost duitse optreden als een protest tegen de- aanwezigheid van parlementsleden in West-Berlijn opgevat. Intussen zijn verscheidene commissies van de Bonds dag met hun routine-bijeenkomsten in West-Berlyn begonnen. Twee sociaalde mocratische afgevaardigden ontbreken. Zy zyn door de Oostduitse grenswacht tegengehouden. De VS, Frankryk en Engeland hebben via hun ambassades laten we ten, dat zij bezorgd zijn door de wille keurige inmenging in het verkeer tus sen Berlijn en de Westduitse Bondsre publiek die woensdag is begonnen. De Amerikaanse ambassade gaf een ver klaring uit, waarin staat dat de ambas sades „deze ongerechtvaardigde actie buitengewoon ongelegen vinden op het tydstip waarop de drie regeringen de sovjet-Unie hebben voorgesteld met viermogenhedenbesprekingen te begin nen met het doel de toestand met be trekking tot Berlijn en de vrije toegang tot deze stad te verbeteren". TOKIO Een officieel Chinees par tijblad heeft toegegeven dat tijdens de „moeilijke strijd" die is ontstaan bij de wederopbouw van de versplinterde Chinese partij, het leiderschap van Mao Tse-Toeng in twijfel wordt getrokken. Deze buitengewone mededeling ver scheen in het nummer van 5 januari van het theoretische blad „Rode Vlag", in een artikel van de hand van een propaganda-team van het bevrijdingsle ger. „Binnen onze geleden bestaat een scherpe scheiding tussen de proletari sche gedachten en de bourgeois- en pe tit bourgeois-gedachten", aldus, het arti kel. „In wezen gaat de strijd om het probleem van het leiderschap". „Het leiderschap van de partij is het leiderschap van voorzitter Mao, en het leiderschap van zijn revolutionaire po litiek". Mao veroorzaakte deining in de partij tijdens zijn „Culturele revolutie". Een aantal anti-Maoïstische elementen werd verwijderd, waarna de toplaag werd herschapen. Nu is Mao bezig de partij op provin ciaal en lager niveau te zuiveren. Het proces verloopt niet zonder moeilijkhe den. Vele partijleden zijn boos over het feit dat Mao niet-communisten-verga- deringen laat bijwonen en naar hun kritiek en commentaar luistert. De Rode Vlag geeft de schuld voor hun houding aan de „resten van de gif tige invloed" van de ontslagen president Litoe Sjao-tsji, die een handige zonde bok is geworden voor alle moeilijkheden in China. MOSKOU Ernstige moeilijkheden in de Russische industrie van de ijzer houdende metalen zijn donderdag offi cieel aan de kaak gesteld in het Sovjet- russische partyorgaan „Pravda". In een scherp gesteld hoofdartikel roept het blad de partijorganisaties op, de wanbestuurders verantwoordelijk te stelle» voor inbreuk op <1" staatadiscl- pline. De laatste tijd .wordt herhaaldelijk van officiële zijde kritiek geuit op de Sovjet-economie sinds een voltallige zitting van het centrale partijcomité, verleden maand. Op het plenum is op geroepen tot een vastbesloten strijd te gen wanbestuur en andere tekortko mingen, aldus de Pravda, die stelt dat het hoofdprobleem voor de Sovjet-Unie ls, hoe een grotere doelmatigheid moet worden verkregen. "1 Volgens de Pravda is de toevoer van ijzererts in december een miljoen ton beneden het plan gebleven. Meer dan een half miljoen ton is de eerste helft van deze maand niet van de mijnen naar de fabrieken verscheept. Hierdoor is een moeilijke situatie ontstaan in en kele belangrijke metaal-industriecentra, aldus de Pravda. Deels zijn de spoorwegarbeiders hier voor verantwoordelijk, volgens de Pravda, maar ook de mijn-ondernemin gen hebben 4.450 wagons niet voldoende volgestort, wat „door hun eigen wanbe stuur" was veroorzaakt. Hoe langzaam ook nu nog de Sovjet industrie werkt, en met welke moeilijk heden men daar te maken heeft, blijkt uit een recent interview in een Russi sche krant met de chef-ingenieur van de autofabrieken te Gorki, waar de personenauto „Wolga" wordt geprodu ceerd. Hoewel het huidige model van deze auto volledig is verouderd, zal dit pas in de zomer van dit jaar uit de pro- duktie worden genomen. Dan zal het nieuwe model „M-24" in serieproduktie worden gebracht. Westelijke vaklieden menen echter dat ook deze nieuwe uit voering, gemeten naar het wereldni veau, in technisch opzicht al op wezen lijke punten verouderd is. De chef-ingenieur van deze fabriek, Tsjitsjenko, klaagt erover dat er geen financiële stimulans is voor snelle ont wikkeling van technische nieuwighe den. Als zijn fabriek met inzet van veel arbeidskracht en geld een probleem heeft opgelost, komen opeens de andere fabrieken om de technische gegevens. „De anderen denken dat het gunstiger is om te wachten totdat iemand anders het werk heeft gedaan", aldus Tsitsjen- ko. De Jumbo-jet. Boeing-747 van Pan American Airways heejt zich in korte tijd de reputatie van pechvogel verworven. Nadat het reusachtige straalpassa- giersvliegtuig donderdagochtend vroeg met ongeveer zeven uur vertraging voor zijn eerste geregelde vlucht van New York naar Londen was vertrok ken, deden zich 's avonds in Londen opnieuw technische moeilijkheden voor. Wederom liep de Boeing zeven uur vertraging op. Het vliegtuig vloog tenslotte sterk onderbezet naar New York terug. Van de 278 passagiers die voor de vlucht hadden geboekt, leverden er 128 uit gramschap over de langdurige vertraging hun vliegbiljet in. Op de heen reis naar Engeland had de Boeing 324 passagiers aan boord. De maatschappij wil binnenkort op de route New YorkLonden dagelijks een jumbo laten vliegen. STRAATSBURG Dr. Sicco Mansholt, vice-president van de EEG, heeft te Straatsburg voorgesteld, dat de zes thans een begin maken met de onder handelingen over een politiek voor de landbouwprijzen op basis van een ge meenschap van tien landen met inbe grip van Groot-Brittannië, Ierland, De nemarken en Noorwegen. Mansholt sprak voor de assemblee van de Raad van Europa. Hij zei te ho pen, dat de komende onderhandelingen zouden leiden tot een overgangsperiode van vier of vijf jaar, waarbij rekening zou worden gehouden met de Britse verplichtingen en met de lagere boter- prijzen ln Groot-Brittannië en Dene marken. Hij sprak tijdens een debat over zijn radicale plan tot hervorming van de Europese landbouw. HAMBURG Grote delen van Zuid-Duitsland, Zwitserland' en Oosten rijk zijn gisteren kort na 16 uur getrof fen door een aardbeving met kracht ze ven tot acht op dc schaal van Richter. Volgens de politie zijn er geen slacht offers, maar werd vooral in het gebied van Baden-Württémberg schade aange richt. Volgens het geofysisch instituut van de universiteit van Stuttgart, lag het epicentrum in het gebied van Ba lingen en Hechtingen, maar andere sta tions zeggen dat het in Oost-Zwitser land lag. WASHINGTON Het Witte Huis heeft een dringend verzoek van de federal* regering van Nigeria ontvangen, hulp te verlenen aan het door de oorlog getroffen land. President Nixon heeft hel bevel gegeven het verzoek van Lagos in te willi gen. Op verzoek van Nigeria zullen 50 generatoren, tienduizend dekens en tienduizend stormlampen voor gebruik in de ziekenhuizen uit de V.S. naar Nigeria worden overgevlogen, vyftig jeeps, vyftig vrachtwagens en drie veldhospitalen, waarom al eerder was verzocht, zullen op dringend verzoek van de Nigeriaanse regering met chartervliegtuigen worden overgebracht. Deze kunnen vandaag aankomen. De V.S. zyn voorts van plan 40.000 ton voedsel in de komende maand naar Nige ria te zenden en zolang dat nodig Is, dezelfde hoeveelheid per maand. Nixon's speciale coördinator voor deze hulp aan Nigeria, Clyde Ferguson, heeft voor het Congres verklaard, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken bericht had ontvangen, dat het steeds onveiliger aan het warden is in' het voormalige Biafra. De discipline bij het zegevierende Ni geriaanse leger in Biafra verdwijnt, en een aantal wapens is in handen geval len van hongerige plunderaars die aan vallen doen op warenhuizen waar nog eten te verkrijgen is. „Het leger maakt amok. De regering probeert de derde divisie van de mari niers, die dronken is door de overwin ning, door de eerste divisie die wat kalmer is. te vervangen", aldus de of ficier. Plunderaars, hoofdzakelijk oud Ibo-soldaten, gebruiken de Nigeriaanse wapens om zelfs overdag warenhuizen en medische opslagplaatsen aan te val len. Katholieke en protestantse missiona rissen, die urenlang in Port Harcourt worden verhoord om hun status in de federale staat vast te stellen, klagen dat hun posten tijdens hun afwezigheid worden overvallen door federale troe pen, die eten, vrachtwagens en medica menten stelen. Het huweiyk van gouverneur Diete- Spiff van de rivicrenprovincie heeft de missionarissen, die nog steeds op voedsel voor de honderdduizenden uit gehongerde vluchtelingen wachten, woedend gemaakt. Bij de huwelijksvie ring werden uitgebreide diners en re cepties gegeven voor de gasten. Generaal Gowon, het staatshoofd van Nigeria, heeft op een persconferentie meegedeeld, dat zijn regering het be drag voor hulp aan het voormalige Biafra met tien miljoen Nigeriaanse ponden 88 miljoen) heeft verhoogd. Voor die hulp was al bijna voor een waarde van 50 miljoen gulden beschik baar gesteld aan de nationale wederop- bouwcommissie en een kleine tienmil joen gulden voor het Nigeriaanse Rode Kruis. Het geld komt onmiddellijk be schikbaar. De generaal zei verder dat de landingsbanen in Port Harcourt, Enoegoe en Calabar nu vrij zijn voor hulpvluchten. Hij zei dat geen wonde ren kunnen worden verwacht. Hij vroeg de journalisten, of zij een leger kennen waarin geen wangedrag voor komt. Lord Hunt, de Britse afgezant voor hulpverlening aan Nigeria, heeft de manier, waarop de Britse pers de situa tie van de vluchtelingen in de getrof fen gebieden behandelt, veroordeeld. Hij gaf toe dat hijzelf ook geschrok ken was van wat hij gezien had, maar toch moeten deze afschuwelijke beel den ln hun juiste perspectief worden gezien, namelijk samen met de vele voorbeelden van voedselverstrekking door Nigeriaanse militairen aan de hon gerende bevolking, waarbij zij ook hun eigen rantsoenen opofferen. „Natuurlijk kun je afschuwelijke dingen zien, maar die zijn niet type rend", zo beweerde hij. LONDEN Een Viscount-vliegtulg van de British Midland Airways met 38 inzittenden, is donderdagavond met een brandende motor behouden op het vlieg veld Heathrow van Londen geland. Het viermotorige vliegtuig was enkele mi nuten eerder opgestegen voor een vlucht naar Midden-Engeland. Zes inzittenden zijn licht gewond, eni ge passagiers kregen een shock. De Israëlische minister van De fensie Mosje Dayan heeft zijn rechtervoet in het gips. De bewinds man heeft zijn enkel verwond bij een sprong uit een helikopter. ADVERTENTIE WARSCHAU Vijfentwintig jaar geleden, op 27 januari 1945 kwam een einde aan een van de gruwelijkste hoofdstukken uit de serie oorlogsmisdaden die in de naam van Duitsland door de natio- naal-socialisten van Adolf Hitler werden bedreven. Op die dag namelijk drong hel Sovjetrussisch leger tot het in Po len gelegen concentratie- en vernie tigingskamp Auschwitz (Oswieczim) door en werden de weinige overle venden bevrijd. Het waren slechts 7600 zieken die letteriyk niet meer ln staat waren, op eigen benen te staan. De execu ties die zij allen op bevel van de S.S. hadden moeten ondergaan, konden dank zij de Russische Ingreep niet worden uitgevoerd. De overige ge vangenen die Auschwitz overleef den, waren feeds tevoren door de Duitsers te voet naar het westen ge dreven. Wie tijdens die tochten niet meer verder kon werd doodgescho ten. Bij elkaar zijn in de „doodsfa briek" Auschwitz, gelegen tussen Krakau en Kattowitz, in de periode '40-'45 ongeveer vier miljoen mensen ter dood gebracht. Voor het meren deel waren dit Joden uit Polen en andere door de Duitsers bezette lan den. Onder het mom van „vestiging el ders" werden zij in volgepakte goe derenwagens gestopt en dwars door Europa rechtstreeks naar Auschwitz gebracht. Het bij het kamp behoren de drie kilometer verder gelegen vernietigingskamp Birkenau, was meestal het eindpunt van de reis en voor de overgrote meerderheid ook het eindpunt van het leven. Nog op de stationsemplacementen sorteerden S.S.-doktoren alle aange- komenen, waarbij vrouwen met kin deren en oudere of zwakkere men sen werden afgescheiden. Zij waren allen bestemd om onmiddellijk te worden gedood. Wie tijdens de selec tie door de doktoren arbeidsgeschikt Werd verklaard kreeg, een „genade termijn" en moest dan onder onmen selijke omstandigheden, zoals hon ger, ziekte en zware folteringen, in omliggende fabrieken of bij het aanleggen van wegen zwaar werk verrichten. De meesten van her overleefden het niet. GAS Degenen die onmiddellijk na aan komst in Auschwitz al ter dood wer den veroordeeld werden in als bad kamers of douches gecamoufleerde gaskamers opgesloten. Zij kregen al len het bevel zich volledig uit te kle den en als de ruimte dan vol waf werden de deuren dichtgeschroefd en liet men het „Zyklon-B-gas" bin nenstromen. Afhankelijk van de ge zondheidstoestand van de slachtof fers duurde het dan vijf tot tien minuten voor allen vergast waren. Een half uur na het inlaten van het gas werden de deuren weer ge opend en alle lijken door groepen gevangenen naar buiten gebracht. Vervolgens werden alle gouden tan den uitgebroken, het haar van de vrouwen afgeschoren en de levenlo ze lichamen met een lift voor de in middels opgewarmde oven van hr crematorium gebracht. MUSEUM Het vroegere concentratiekamj Auschwitz is tegenwoordig een mu seum. De stenen barakken van he' hoofdkamp staan er nog steeds ter wijl de barakken van het vernieti gingskamp Birkenau door de SS zijr. verbrand en de crematoria opgebla zen. Vlak naast de plotseling ophou dende spoorstaven steken de torens van de crematoria ook vandaag nog in de hoogte. Daar waar eens de se lectie op de stationsemplacementer plaats had, werd in 1967 een inter nationaal gedenkteken opgericht te lagedachtenis aan de slachtoffers. Het eigenlijke museum bevinc. ;ich in de met ruwe stenen opgc rokken barakken van het hoofd kamp. „Arbeid geeft vrijheid" luid de cynische spreuk die op de poort van het kamp is aangebracht. In de gebouwen kan men nog grote hopen brillen, schoenen, kinderspeelgoed, kunstledematen, koffers en haar te genkomen. Dit alles is slechts een klein deel van de resten die de slachtoffers hebben achtergelaten. Zoals ook in de memoires van de commandant van Auschwitz Rudolf Höss staat te lezen, heeft de SS alle voorwerpen die zij van de slachtof fers afnam „verzilverd De uitgebroken gouden tanden werden tot gouden staven omge smolten en de vrouwenharen werden voor 50 mark per kilo aan een fa briek in Beieren geleverd. In barak-11, de zogenaamde „Bun kerbarak", kan men ook nu nog tal rijke folterwerktuigen zien evenals de zogenaamde „sta-cellen", cellen die zo klein waren dat de gevangene er alleen rechtopstaand in kon. Hij kreeg dan niets te eten en stierf in deze cel al gauw de hongerdood. Naast barak-11 bevindt zich de zo genaamde „zwarte wand", waarte gen ongeveer 20.000 gevangenen verden gefusilleerd. In de nabijheid van deze zwarte vand lag vroeger de „ziekenbarak", vaarin de SS-doktoren de berucht geworden proeven met mensen na- nen. Genoemde commandant Ru- dolf Höss werd na de oorlog door de geallieerden aan Polen uitgeleverd n in 1947 in Auschwitz aan de galg n het kamp opgehangen. Zijn inderhaast geschreven me- noires vormen een schokkend docu ment waarin hij minutieus be schrijft hoe nauwkeurig hij zich aan de .bevelen tot vernietiging van de mensen heeft gehouden. Het mu seum van Auschwitz wordt jaarlijks door vele Polen en mogelijk nog meer buitenlanders bezocht.

De Vallei | 1970 | | pagina 13