VERKERK HIELD ZICH AFZIJDIG Nederlanders concentreren zich ernstig op Europese titelstrijd Pfrommer blij met drie man bij eerste tien i. Twee Nederlandse equipes rijden in klassemen tsproef Nederlands kampioenschap anker kader 47/2 Scholte leed tegen concurrent Vultink duidelijke nederlaag Nederlandse records Wereld records Deelnemers aan Europees kampioenschap Buckingham informeerde weer naar Johan Cruyff Deij kers gewond wmmmmmwmmmmm mm RALLYE MONTE CARLO I© AUSTIN Direct uit voorraad leverbaar: Renz/Schulze won Zesdaagse van Berlijn Tom Okker in derde ronde Frans Geurtsen buitenspel GEEN INTERESSE ERG VROEG Rotterdamse prijs voor Feijenoord AUTOMOBIELBEDRIJF van der PLOEG AUSTIN AUSTIN AUSTIN AUSTIN AUSTIN 850 Basic 1000 de Luxe I 100 Glider 1300 Glider 1500 Maxi NEDERLAAG OPPOETSEN NIET CONSTANT GROTE VERRASSING SPORT IN 'T KORT VRIJDAG 23 JANUAW l*?0 INNSBRUCK In het stoffige, droge Innsbruck, waar het gisteren vijf graden vroor en de nevel gedurende de eerste middaguren langzaam optrok, oordeelde de afgetrainde Ard Schenk over zichzelf: „Ofschoon ik mezelf niet hoog heb genoteerd voor dit Europese kampioenschap zal ik toch proberen zover moge lijk te komen. De vorm is er, lijkt me. Voor de rest moeten we maar afwach ten". De Nederlandse schaatskampioen, die gisteren met het oog op het Europese kampioenschap, dat het komende weekeinde wordt gehouden, in het begin van de middag met de overige leden van de kernploeg en coach Leen Pfrommer na een busreis van ruim twee uur vanuit Inzeil in de hoofdstad van Tirol aan kwam, gelooft dat de grote favorieten voor de titel 1970 de Noor Dag Fornaess en de Zweed- Göran Claesson zijn. ÉÉiÉ 500 meter: 40.0 Ard Schenk (Inzell'69) 1.500 meter: 2.02.0 Kees Verkerk (Da- vos'69) 5.000 meter: T.13.2 Kees Verkerk (In- ■ell'69) 10.000 meter: 15.03.6 Kees Verkerk (Inzell'69) Puntenklassement: 172.058 Kees Ver kerk (Inzell'68) 500 meter: 38.9 Hasse Börjes (Zwe den) - Inzeil '70 1.500 meter: 2.02.0 Kees Verkerk (Ne derland) - Davos'69 5.000 meter: 7.13.2 Kees Verkerk (Ne derland) - Inzell'69 10.000 meter: 15.03.6 Kees Verkerk (Nederland) - Inzell'69 Puntenklassement: 171.758 GÖran Claesson (Zweden) - Inzell'69 INNSBRUCK De volgende schaat senrijders zullen deelnemen aan de strijd om het Europese kampioenschap: Nederland: Schenk, Verkerk, Bols, Van Dijk en Nottet. Noorwegen: Fornaess, Grönvold, Tho massen, Guttormsen en Tveter. Zweden: Claeson, Höglin en Sandler. Finland: Koskinen, Hietala en Hjell- man of Luostarinen. West-Duitsland: Zimmermann, Keiler en Kraus. Rusland: Lavroesjkin en Joemasjef. Hongarije: Martos en Takacs. Zwitserland: Krienbühl en Widmer. Oostenrijk: Frankl en Hartmann. Polen: Klotkofski en Iskrycki. Italië: Gloder en Torgler. Groot-Britannië: Tipper. Het is nog niet zeker of de Oostduitser Gerd Bonke zal starten. AMSTERDAM De Brit Vic. Buck ingham, manager van Barcelona en oud-trainer van Ajax, heeft gister avond tijdens een interview voor de Engelse radio nogmaals benadrukt dat zijn club zeer sterk geïnteresseerd is in Johan Cruyff. „Over enkele maanden", zei hij, „zal in Spanje het verbod om buitenlandse ■pelers aan te trekken wel worden op geheven. Cruyff staat hoog op mijn verlanglijst". Buckingham, die in opdracht van Barcelona enkele Europese landen doorgekruist op zoek naar talentvolle voetballers, heeft intussen na het duel Ajax-Napoli woensdagavond bij Ajax geïnformeerd hoe de zaken er voor staan. Hij kreeg te horen dat Cruyff mag vertrekken aan het einde van dit sei zoen als er een club komt, die een contractueel vastgelegd, zeer hoog be drag (vermoedelijk meer dan een mil joen gulden) wil betalen. Barcelona's manager zal vandaag een gesprek voeren met Beckenbauer van Bayern Miinchen. TILBURG Gerrie Deijkers, de voor hoedespeler van de Tilburgse eerste divisieclub Willem 2, is donderdag bij een autoongeluk op de weg van Eind hoven naar Tilburg gewond geraakt. Deijkers is met een hersenschudding in een ziekenhuis in Tilburg opgenomen. Hij zal zeker enkele weken niet kunnen spelen. - p Schenk probeerde even de sneeuw- fiets. Jan Bols behoedde hem met een steuntje voor vallen. Na aankomst in Innsbruck ver maakte de Nederlandse schaats ploeg zich in de sneeuw. Zo te zien is de stemming van v.l.n.r. Verheijen, Pfrommer, Schenk, Van Dijk, Nottet, Bazen en Bols bijzonder goed. „Als het kampioenschap normaal ver loopt, dan zal het voor mij moeilijk worden bij de eerste twee of drie te eindigen. Indien Fornaess en Claesson op de 500 meter niet zo snel zijn als normaal, wat toch altijd kan gebeuren, en ik rijd zelf een scherpere tijd op de sprint, dan geloof ik dat het kampioen schap geheel open is". Terwijl de lange Noordhollander dit zei, trachtte een enigszins geprikkelde Kees Verkerk in zijn kamer, die hij met zijn clubgenoot Jan Bazen deelt, de slaap te vatten. De dit seizoen door griep geplaagde Puttershoeker weigerde met de kern ploeg mee te gaan voor het maken van een foto. Wèl vertrok hij enige tijd la ter de stad in om wat rond te lopen. „Verkerk wil niet gestoord worden in deze uren", aldus coach Pfrommer, „dus laten wij hem met rust. Anders wordt zijn concentratie maar verstoord en daar hebben we niks aan". Innsbruck, ditmaal de stad waar de sterkste Europese rijders gisteren bij een zijn gekomen. Bij het horen van deze naam denkt men aan bergmassie- ven, poedersneeuw en zon. Aan Olympische Winterspelen en ook aan vervlogen tijden, toen levenslustige vorsten prachtige feesten in de stad aan de Inn hielden. In deze .s^ad, met als centrum de Ma ria Theresia&trasse, treft men gemoede lijke, sfeervolle wijnlokalen aan met oude, bruine houten lambrizeringen, purperfonkelende wijnen uit het zuiden en culinaire lekkernijen, die volgens oude recepten worden bereid. Al deze dingen ontbreken evenmin als de schut tersfeesten met vrolijk schetterende blaasmuziek. Maar de Europese topschaatsenrijders hebben voor dit alles nauwelijks oog. En de tweeduizend Nederlanders, die men morgen en zondag langs de piste verwacht om nun idolen aan te moedi gen, zullen evenmin daarvoor veel be langstelling hebben. Zij wikken en we gen slechts de kansen van Schenk, Ver kerk, Bols, Nottet en Van Dijk. Behalve Schenk verkeert ook Jan Bols in topconditie. De concurrentie en vooral de Noren beschouwt hem, evenals Leen Pfrommer, als een ge vaarlijke outsider. Pfrommer, gisteren in Hotel Tyrol, waar de Oranje-kernploeg haar intrek nam: „Wij hebben de laatste tijd veel aandacht geschonken aan de sprinttrai ning. Mede daardoor reed Jan Bols het af gelopen weekeinde op de 500 meter een tijd van 40i9 sec. en maakte hij op de zelfde afstand woensdag in Inzeil een tijd van 41 rond". „Wat onze kansen betreft? Als er 3 bij de eerste tien eindigen, zou ik dat al fijn vin den. Wèl verwacht ik vijf man bij de laatste zestien. Voor mij zijn de grote favorieten Fornaess en Claesson. Ik ge loof zelfs, dat, wanneer Claesson op de sprint om en nabij de 40,5 sec. rijdt en hij maakt op de tien kilometer een tijd van 15 min. en 30 sec. of daaromtrent, hij Fornaess kan onttronen". „Behalve Bols zijn er meer outsiders. Ik denk daarbij onder meer aan Schenk, aan de Zweed Höglin, de Noor Grönvold e nde Fin Koskinen. Grönvold viel tot dit seizoen nog niet zo erg op want zijn lange afstanden waren niet zo best. Maar op de Nieuw jaarswedstrijden in januari te Oslo en op het Noorse kampioenschap reed hij sterk en bedreigde hij zelfs Fornaess". Over het trainingskamp in Inzeil zei Pfrommer: „Wij hebben het daar lek ker rustig gehad. Öok de Noren kwa men er, maar die gingen gauw naar Innsbruck omdat ze dachten, dat daar het ijs harder zou zijn. Ik geloofde daar niet in. Misschien wilden ze ook wel weg omdat wij zondag en maandag zulke goede wedstrijden hebben gere den. Wellicht werden ze daarvan wat nerveus". Dat de strijd om de Europese titel za terdag om elf uur begint en op zondag om half elf acht Pfrommer een nadeel. „Ik vind een vroeg tijdstip van starten niet prettig. Onze normale dagindeling verandert daardoor drastisch. Ik be grijp wel, dat het beter is om hier eer der te beginnen vanwege de zon, die vroeg wegzakt achter de bergen, waar door niet iedereen zoveel mogelijk on der gelijke omstandigheden zou kunnen rijden. Overigens wisten wij nog niet, dat men zo vroeg met het programma zou beginnen". De geruchten in het Noorse kamp, als zou Verkerk niet starten, werden door Pfrommer met klem tegengesproken. „Verkerk start normaal. Waarom zou hij niet? Allemaal onzin; het lijkt erop dat de Noren niet zekerNzijn van hun zaak. Vermoedelijk is het een vorm van tactiek, ik weet het niet". Ard Schenk tenslotte over het bijna twee weken durende trainingskamp in Inzeil: „Het was er zo rustig, het leek wel een klooster. We hebben veel ge kaart en daar werd ik doodziek van. Een bioscoop hebben we niet gezien. Toch mag ik zeggen, dat de leiding goed was. Daar viel niets op aan te merken en dat is uiteindelijk het voornaamste". ROTTERDAM Feijenoord heeft van de Club 25, een groep Rotterdam mers die Rotterdam in binnen- en bui tenland meer bekendheid wil geven, de jaarlijkse Rotterdam Promotieprijs ge kregen. Een van de leden, de heer Van Raalte, directeur van de Euromast heeft voor zitter Couwenberg de plaquette en de oorkonde die aan de prfls verbonden zijn, overhandigd. sport i&i&vii MONACO De donkere wolken, die donderdagmiddag boven het vorsten dom Monaco hingen en regen voorspel den, wat tevens de kans van de Zweed Waldegaard op de eindzege in de 39ste Rallye van Monte Carlo zou verkleinen de Porsches zijn immers beter in hun element onder droge omstandigheden dreven over. Althans figuurlijk, want Bo Waldegaard kon de voorsprong op z(jn naaste concurrent, de Frase Alpine Renaultrijder Jean Pierre Nicolas ver groten met zestien seconden. Met nog vier klassementsproeven voor d'e boeg blijft de Zweed de grootste kanshebber op de eindoverwinning. In het eerste deel van de laatste rit over 670 kilometer door de Maritieme Alpen, die meer dan twaalf uur in beslag nam, deed zich een klein drama voor. De Fin Simo Lampinen, die met een Lancia de vijfde positie bezette, raakte op een glad. stuk weg in een slip, sloeg over de kop en verloor zes minuten voor hij zich. met een beschadigde wa gen weer in de strijd kon mengen. Waarschijnlijk moet de Fin opgeven. De Brit Roger Clark kon zich nu naar de vijfde plaats opwerken. Met zijn fa- ADVERTENTIE SCHIMMELSTRAAT 1 Stadsdennen) HARDERWIJK Tel. 03410-4106 b.g.g. 2137 VALKENBURG „Ik biljart veel te weinig. De laatste maanden na het we reldkampioenschap libre in Linz heb ik misschien vijf keer een half uurtje aan de tafel gestaan en dat gaat zich wreken. Je wordt dan te onzeker", oordeelde Henk Scholte na zijn vrij matige prestatie in de openingsronde van het natio naal kampioenschap anker kader 47/2, dat in het nu uitgestorven Limburgse toeristenoord Valkenburg onderdak heeft gevonden. Scholte, In het nog niet zo verre ver leden vrijwel onaantastbaar in dit sub tiele kaderspelletje, had In zijn eerste partij in de moyenneslag tegen topcon- current Hans Vultink een duidelijke nederlaag geleden. Want terwijl Scholte vrij moeizaam pas in de zevende beurt de ontmoeting tegen Janus Jacobs be sliste, had Hans Vultink de partij tegen de 41-jarige Jan Haans in vier beurten uitgemaakt met veel beter spel van de Eindhovenaar. Vultink en Scholte zijn de grote fa vorieten voor deze titel, die in het bezit is van de afwezige Tini Wijnen. Beiden hebben redenen te over om deze be geerde titel, waaraan in het voorjaar een reisje vastzit naar de Spaanse bad plaats San Sebastian voor het Europese kampioenschap, te willen veroveren. Voor Scholte, die in Linz in zijn favo riete spelsoort zo teleurstelde, gaat het erom niet helemaal uit de publiciteit te verdwijnen nu de Eindhovenaar heeft besloten zijn wedstrijdkalender sterk in te perken. Vultink moet in Valkenburg het veer tien dagen geleden im Leeuwarden ge schonden blazoen daar verspeelde hij door een rekenfout de bandstoottitel aan Henk de Kleine weer oppoetsen. Daarom was het resultaat van deze twee partijen in de eerste ronde al zo belangrijk. Want dat Vultink of Scholte op weg naar de finale zal struikelen lijkt nauwelijks aannemelijk in dit vrij zwakke veld. Straks gaat dus hoogst waarschijnlijk het moyenne een grote rol spelen en vandaar de tevredenheid van Vultink, toen hij met een slotserie van 238 in de vierde beurt de 400 vol maakte. Even had Vultink de hoop ge koesterd van acquit direct uit te gaan maar de Grollenaar strandde op 58 en reageerde toen nuchter: „Je kunt ook niet meteen alles hebben." Van de twee favorieten biljartte Scholte het minst overtuigend. Zijn zege was gebaseerd op vier series: 75, 92, 110 en 80. Steeds weer had Scholte de ballen, meermalen zelfs in de aantrek kelijke è-cheval-positie, op de kaderlij- nen, maar zijn keuvoering liet alles te wensen over. Bijvoorbeeld in de zesde beurt toen de Eindhovenaar op weg leek te zijn naar de finish, maar vier punten voor het einde op een eenvoudi ge massé strandde. „Ik kon mijn hand niet zetten voor een massé. Ik weet niet wat het is, maar mijn hand beefde als een riet", klaagde Scholte. Hoe groot de afstand tussen Scholte en Vultink enerzijds en de rest van het veld anderzijds kan worden werd ove rigens ook in de openingsronde al dui delijk. Want na dit tweetal was Joop Roodenburg in veertien beurten de bes te winnaar, terwijl de plaatselijke fa voriet Jean Bessems er zelfs 18 beurten over deed om de falende Lambert van Leur mat te zétten: 400-214. Rooden burg, die na een slecht begin tegen Hans Sundquest met series van. 106 en 144 nog even zijn talent had getoond, was woordvoerder namens de onderste regionen toen hij zei: „Ons moeten ze een dag tevoren op die biljarts laten trainen dan misschien kunnen we nog eens hoog eindigen". Diezelfde Roodenburg is overigens een van de weinigen die voor een ver rassing zou kunnen zorgen. Want bil jarten kan deze liefhebber van de paardensport, die meer tijd op de renba nen doorbrengt dan aan het biljart, wel. Hij bewees dat donderdagavond tegen Jacobs in series van 94 en 184, waarmee hij na vier beurten al veilig was: 287- 103. Maar Roodenburg speelde nog niet constant genoeg, begon fouten te ma ken en was daardoor pas in de negende beurt uit: 400-318. Een onprettige verrassing voor de or ganisatoren bewerkstelligde Hans Sundquest door Jean Bessems in even eens negen beurten te kloppen: 400-280. En dat terwijl Bessems tot ver over de helft elke demarrage van Sundquest had beantwoord en voortdurend 100 punten voorbleef. Maar met een zeer goed ge speelde reeks van 187 brak Sundquest in de achtste beurt door de morele barriè re en nu kon Bessems, die het voor het veel van hem verwachtende eigen pu bliek dubbel moeilijk heeft, de zaak niet meer redden. Eerï grote verrassing was tenslotte dat Hans Vultink zijn voorsprong in moyenne op Scholte geheel prijs moest geven. Vultink speelde in het begin van de partij tegen de figurerende Van Leur met series van 135 en 190 zo gran dioos, dat een snelle zege onafwend baar leek. Maar na zijn vierde beurt begon Vultink te knoeien en was hij uit eindelijk pas in de negende beurt aan de vierhonderd. Intussen had Scholte in vier beurten Haans de hoop op een redelijk resultaat ontnomen: 400-28. Scholte, die graag snel naar huis wilde, biljartte minder zeker dan men van hem gewend is, maar was zeer sterk in de drie series, waarin hij de partij volbracht: 202-116 en 82. „De vorm begint er weer aan te komen", grijnsde de Eindhovenaar te vreden. Uitslagen eerste ronde: Jean Bessems (Cadier en Keer) 400 18 162 22,22 Lambert van Leur (Oss) 214 18 60 11,88 Joop Roodenburg (Voorhout) 400 14 144 28.57 Hans Sundquest (Schiedam) 269 14 58 19.21 Janus Jacobs (Amsterdam) 181 7 88 25,85 Henk Scholte 1 (Eindhoven) 400 7 110 57,14 Hans Vultink (Groenlo) 400 4 238 100.00 Jan Haans (Valkenburg) 66 4 42 16,50 Tweede ronde: Roodenburg 400 9 184 44,44 Jacobs 318 9 109 35,33 Sundquest 400 9 187 44,44 Bessems 280 9 119 31,11 Scholte 400 4 202 100,00 Haans 28 4 15 7,00 Vultink 400 9 190 44,44 Van Leur 144 9 71 16,00 De stand na twee ronden (resp. pun- ten, hoogste serie en gemiddelde): 1. Scholte 4 202 72,72 2. Vultink 4 238 61,53 3. Roodenburg 4 184 34,78 4. Sundquest 2 187 29,08 5. Bessems 2 162 25,18 6. Jacobs 0 109 31,18 7. Van Leur 0 71 13,25 8. Haans 0 42 11,75 brieks Ford Escort Twin Cam heeft Clark een achterstand van zes minuten en 22 seconden op Waldegaard. Twee Nederlandse equipes hebben zich geplaatst voor de slotklassements- proef, die vandaag begint. Er worden zestig wagens toegelaten. Van Lennep en Swarz staan met hun BMW 2002 op de 35ste plaats met 14.548 strafpunten. Dolk en Klein (Daf 55) zijn 43ste met 15.107 strafpunten. Een tweede Daf 55 is beter geklasseerd. Het is de fabrieks- Daf van de Fransen Laurent en Mar- che, diie de 27ste plaats bezetten (13.982 strafpunten). De eerste tien equipes in het voorlo pig klassement zijn: 1 Waldegaard/Hel- mer (Zwe) met Porsche 911, 11.656 strafpunten; 2 Nicolas/Roere (Fra) met Alpine Renault, 11.768: 3 Larousse/Gelim (Fra) met Porsche 911, 11.770: 4 Anders- son/Thorsellus (Zwe) met Porsche 911, 11.852: 5 Lampinen/Davenpart (Fin/G.B) met Lancia HF, 11890: 6 Clark/Porter (G.B.) met Ford Escort, 1.924: 7 Balle- strieri/Audetto (It) met Lancia HF, 11,975: 8. Makinen/Liddon (Fin./G.B.) met Ford Escort, 12.230: 9 Piot/Todt (Fra) met Ford Escort, 12.324, en Bar- basio/Manucci (It) met Lancia HF, 12.324. BERLIJN De Westduitsers Renz en Schulze hebben donderdagavond de zesdaagse van Berlijn gewonnen. Op één ronde eindigde de Frans-Nederland se combinatie Van Lancker-Post. Piet de Wit en zijn Zwitsease koppelgenoot Spahn legden beslag op de vierde plaats. SCDNEY Tom Okker heeft in Sydney de derde ronde bereikt in het heren-enkelspel van de open Australi sche tenniskampioenschappen. De Ne derlander versloeg de Australiër Alexander in vijf seta: 7-5, 10-8, 10-12, 4-6, 6-4. De Australiër Newcombe won gemakkelijk van zijn landgenoot Dent (6-2, 6-3, 6-3) en Roche bleef Cooper de baas: 8-6, 11-9, 6-4. De voornaamste uitslagen van de tweede ronde zijn: heren-enkelspel: Ralston (VS) Stone (Aus) 6-2, 6-3, 6-2; Crealy (Aus) Smith (VS) 6-4, 6-4 14-12; Pilic (Jsl) Gorman (VS) 6-3, 13-11, 9-11, 3-6, 6-1; Taylor (Eng) Lutz (VS) 1-6, 2-6, 6-4, 12-10, 6-3. Da mes-enkelspel: Winnie Shaw (Eng) Wendy Gilchrist (Aus) 7-5, 6-3; Marga ret Court (Aus) Karen Son (Aus) 6-0, 6-4. AMSTERDAM Aanvalsspits Frans Geurtsen van DWS heeft zondag, bij een botsing met Laseroms van Feyen- oord, een blessure aan de achillespeea opgelopen die hem zeker een jaar op de lijst van geblesseerden zal zetten. De kans is zelfs niet uitgesloten dat DWS het voorgoed zonder Geurtsen zal moeten stellen. Operatief ingrijpen ia onvermijdelijk. Met de genezing zal on geveer een jaar gemoeid zijn. Jack van Zanten die na het vertrek van trainer Talbot, samen met Joop Brand belast werd met de reorganisatie van het technische apparaat bij DWS, gaat ook vertrekken. Van Zanten kan zijn functie niet combineren met zijn werkzaamheden als begeleider van het UEFA-jeugdelf- tal. Enkele verenigingen hebben hem onder druk gezet. Zij vrezen, dat DWS bij zijn aankoopbeleid te veel voordeel zou hebben van het feit dat Van Zan ten regelmatig met het jonge Neder landse voetbaltalent in aanraking komt. DEN BOSCH heeft donderdag avond in een ijshockeywedstrijd om de Cup International met 93 gewonnen van het Canadese legerteam „The Raiders" uit Baden-Baden. De tussenstanden: 31, 32 en S0 Er waren zestienhonderd toeschou wer».

De Vallei | 1970 | | pagina 15