Veenendaals dagblad VERRASSENDE ACTIE IN DE GOLF V AN SUEZ Israëliërs bezetten eiland en halen radar-station weg Buiten Belastingaftrek van werkende echtgenote moet groter worden Sp HEARING IN EINDHOVEN EINDIGT IN CHAOS DOOR OPTREDEN JONGELUI Politie ontruimde bezette T.H. Jongen (17) bekent moord op meisje Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei lege Kinderen in Amersfoort vonden juwelen- koffers Staatssecretaris annin» in Bel». Limburg Nigeria met inzetten van Nederlands schip akkoord LUCHTMACHT BRACHT TWEE EGYPTISCHE TORPEDO BOTEN TOT ZINKEN Ondergedoken Arnhemse die niet ivilde emigreren duikt op Grote onrust in Djakarta Meer executies in Bagdad Iets hogere temperaturen Geredde natuur TEL AVIV/CAIRO Ondersteund door jachtbommen werpers en grote marine-eenheden, hebben Israëlische parachutisten gisteren het Egyptische eiland Sjedoean in genomen en het aldaar gelegen Egyptische garnizoen overmeesterd. WEGGEHAALD Premier ontkent benoeming Keyzer in 1971 tot directielid KLM ..ZAAK VEROLME IS METEN MET TWEE MATEN" Hogere temperaturen Ik*, voor fwctoetie ©n admintetratret Print Bernhardlaan 28, Veenendaal, Talef. 08385-10550 (adm.), 10787 an 10955 (rad.). Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w„ 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 23 JANUARI I970 - 44e JAARGANG no. 19 -■ Een Israëlisch soldaat verbindt een gewonde Egyptenaar, die met vele an deren gevangen is genomen tijdens de Israëlische bezet ting van het Egyptische eiland Sjeddoean in de Golf van Suez. 7'rnrntrt0 ARNHEM De twintigjarige Arn hemse Gerritje Suers, die een half jaar geleden, op de dag voordat haar ouders naar Australië emigreerden verdween, heelt laten weten dat zij het goed maakt. Een Amsterdamse advocaat heeft de politie in Arnhem verteld dat Gerritje in goede handen is en „ergens in Ne derland" is ondergebracht. De advocaat wilde niet zeggen waar het meisje ver blijft. Hij beroept zich op zijn beroeps geheim. De politie vermoedt dat het meisje in Amsterdam zit. Gerritje zou van plan zijn om in juni, als ze 21 jaar is geworden, weer naar Arnhem terug te keren. Haar ouders kunnen haar dan niet meer dwingen ook naar Australië te gaan. DJAKARTA De militaire bewa king van de voornaamste regeringsge bouwen in Djakarta is versterkt naar aanleiding van de toenemende protesten van studenten en scholieren tegen de verhoogde prijzen van benzine en pe troleum. Donderdag hebben in Djakar ta 6.000 jongeren een protestmars ge houden. Zij eisten een verbod van de communistische partij, een nieuw kabi net en verlaging van de prijzen. President Suharto heeft de prijs van benzine met 50 pet. verhoogd en die van petroleum met 100 pet. om de ontwik kelingskosten van West-Irian en de al gemene verkiezingen van volgend jaar te helpen betalen. Van militaire zijde is meegedeeld dat de strijdkrachten paraat zijn om aan een everitueel oproer het hoofd te bie den. fingeveer anderhalf jaar geleden heb ik u op deze plaats verteld, S dat het Wereld-Natuurfonds, nadat 5 het er reeds in was geslaagd een belangrijk natuurmonument in 5 Z.W.-Spanje te verwerven, ruim zo 5 groot als onze „Hoge Veluwe", po- 5 gingen in het werk stelde om daar een nog veel groter aangrenzend 5 water- en moerasreservaatde i Marismas de Hinojos" (3000 ha) 5 aan toe te voegen. Het dreigt daar 5 nl. alles in cultuur te worden ge- bracht en dit zou een onherstelbaar 5 verlies hebben betekend voor de 5 honderdduizenden trekvogels ook 5 uit Nederland en blijvers die er een kostelijke vluchthaven bezitten. Dit deltagebied van de Guadal- quiver vormt o.m. het verblijf van de keizerarend, de zilverreiger, de purperkoet, de genetkat, de pardel- lynx, het edelhert e.v.a- belangwek kende figuren. Het W ereld-N atuur- fonds zette een grootscheepse actie op touw, terwijl een groot natuur vriend er krachtens zijn laatste 5 wilsbeschikking 2/3 van zijn nala- i tenschap voor schonk. Mede dank 5 zij deze royale geste kon thans de v afronding van het Nationale Park van de Marismas de Guadalqui- ver", waarvan de volledige reser- 5 vering meer dan tien jaar door de 5 Spaanse en Internationale Natuur- 5 bescherming zonder ophouden werd bepleit, werkelijkheid worden. Bij decreet in de Staatscourant van Spanje is er iedere verandering van de tegenwoordige toestand van landschap, populatie en vegetatie verboden. Het nieuwe Donona-Re- servaat, gecreëerd vlak vóór het Europees natuurbeschermingsjaar 1970, heet „Parque Nacional de Do- nana" en omvat liefst 350 km2, d.i. ongeveer 1/14 deel van de provin- 5 cie Gelderland. De door de Neder- landse afdeling van het W.N.F. bij- 5 eengebrachte gelden hebben krach- tig tot de aankoop bijgedragen en 5 we mogen daar met recht tróts op wezen. 23. jan. '70 A. B. WIGMAN. ROTTERDAM De Rotterdamse re cherche heeft een spoor gevonden in de zaak van de spectaculaire juwe lenroof, die woensdagmiddag in het centrum van Rotterdam werd ge pleegd. In Amersfoort zijn namelijk de koffers teruggevonden die vol met juwelen uit een in de Hoog straat in Rotterdam geparkeerd staande auto werden gestolen. Spelende kinderen vonden donderdag in Amersfoort in een ondiepe sloot de vier koffers terug. Van de inhoud, die een verkoopwaarde vertegen woordigde van ongeveer een half miljoen gulden, werden door de poli tie alleen drie gouden armbanden in een van de koffers teruggevonden. Nadat de kinderen hun vondst bij de Amersfoortse politie hadden gemeld, zijn onmiddelijk enkele met het on derzoek belaste Rotterdamse recher cheurs naar Amersfoort gereisd. De politie verklaarde donderdagavond dat van de daders van de juwelen roof nog ieder spoor ontbreekt. De firma G. Driessen in Rotterdam looft een beloning uit van tien pro cent (vijftigduizend gulden) voor de tip die tot oplossing leidt van de gepleegde juwelendiefstal. DAMASCUS Donderdagavond is in Bagdad nog een burger door ophanging terechtgesteld, waarmee het aantal geëxecuteerden, die aan de mislukte staatsgreep van dinsdag zouden hebben deelgenomen, gestegen is tot 39, aldus bericht radio-Bagdad. Donderdagavond had het bijzondere tribunaal ook drie personen bij verstek ter dood ver oordeeld die later werden geëxecuteerd. Politieke waarnemers geloven weinig van de officiële verklaringen over een samenzwering.- Men vermoedt, dat het Baath-regirae onder het mom van een verijdelde samenzwering bezig is een flinke zuivering onder zijn tegenstan ders uit te voeren. Volgens de laatste berichten hebben de Israëlische militairen een zich op het eiland bevindend radar-station buitgemaakt, waardoor aan de Egyptische lucht afweer opnieuw een zware slag is toegebracht. Bovendien heeft de Israëlische luchtmacht tijdens de actie twee Egyptische tor- pedoboten die zich in de buurt van Sjedoean bevonden, tot zinkeu gebracht met 40 opvarenden. DEN HAAG Staatssecretaris Grapperhaus (Financiën) voelt er niets voor om de man en zijn werkende vrouw ieder een afzonderlijk belastingbiljet te gaan sturen. Hij wil de inkomens van beiden bij elkaar blijven tellen. Wel meent de staatssecretaris, dat de belastingaftrek voor de echtgenote gro ter moet worden dan thans. Hij denkt daarbij aan een minimum van duizend en een maximum van vierduizend gul den (thans 555 tot 2220 gulden). Dit be drag zou regelmatig kunnen worden aangepast aan de waardevermindering van de gulden. Voor vrouwen die in het bedrijf van hun man werken, wil de bewindsman liet, inkomen anders gaan vaststellen. Werkt de vrouw de hele dag, dan wil hij dat inkomen op dertig procent van de winst zien gesteld. Wordt slechts halve dagen „meege draaid", dan wordt het percentage ver minderd tot twintig. Ook hier moet voor de aftrek een minimum van dui zend en een maximum van vierduizend gulden gelden. De staatssecretaris weet nog niet of hij dit jaar nog met deze belastingvoor stellen bij het parlement zal komen. De huidige fiscale tegemoetkoming aan de werkende gehuwde vrouw kost tweehonderd miljoen per jaar. Krijgt de staatssecretaris zijn zin, dan wordt dat ongeveer zeventig miljoen meer. UTRECHT De „Stichting vluchte lingenhulp Biafra conflict" heeft van ochtend meegedeeld, dat van de op brengst van de lopende actie voor Bia fra thans 2,2 miljoen op gironummer 400 is ontvangen. De actie is nu twee weken aan de gang. O BRUSSEL In het mijngebied van Belgisch Limburg is vrijdag, aan het einde van de derde stakingsweek, enige spanning ontstaan. De regering heeft er nl. mee inge stemd, dat een nieuwsjaarspremie van 6.000 frank (ruim 400 gld.), die normaal op 15 februari zou worden uitbetaald. Vandaag wordt uitgekeerd aan arbei ders die het werk hervatten. De stakers, die vanochtend nog geen neiging toon den de wilde staking te beëindigen, ei sen echter uitkering van de premie aan alle mijnwerkers. Vanochtend vroeg werd door stakers en studenten bij de mijnen gepost. Uit de buurt van Genk zijn enkele lichte incidenten gemeld. Hier en daar werden op de wegen brandjes gesticht van re clameborden en autobanden, en moest de Rijkswacht tussenbeide komen. Op de toegangswegen naar Waterschei zijn enkele bomen omgezaagd. In pamfletten is aangekondigd, dat de vrouwen van de stakers vanmiddag naar de mijnen zullen trekken om de premie in ontvangst te nemen. Dit is door een militaire woordvoer der in Tel Aviv bekendgemaakt. Tijdens gevechten die na de landing uitbraken zouden 19 Egyptische militai ren zijn gedood en 41 anderen zijn ge vangengenomen. Aan Israëlische zijde zouden drie do den en zes gewonden zijn gevallen. Volgens genoemde woordvoerder zou de landing van de parachutisten, die met helikopters werden aangevoerd, gisteren rond negen uur hebben plaats gehad. De militairen kwamen neer op het noordelijk gedeelte van het in de Golf van Suez gelegen eilandje en trokken onmiddellijk na de landing via moeilijk begaanbaar terrein naar het zuiden, waar zich de belangrijkste Egyptische stellingen bevonden. Daar aangekomen poogden de Israëli's met megafoons de Egyptenaren ertoe te be wegen zich over te geven. Toen daaraan geen gevolg werd gege ven, ontwikkelde zich een hevige strijd die tot gistermiddag drie uur voort duurde. Daarna werden zuiveringsacties opgezet die nog tot op dit moment voortduren. De Israëlische woordvoerder zei, dat de gevangengenomen Egyptenaren, on middellijk van het eiland zün gehaald. Volgens zijn zeggen, ligt het niet in de bedoeling het eilandje bezet te houden, maar moet de actie gezien worden in het kader van de huidige militaire operaties als gevolg van de Egyptische beslissing de wapenstilstand niet langer te erkennen". Op het eilandje zou zich geen burgerbevolking bevinden. Cairo dat uren later pas melding maakte van de Israëlische actie deelde mee dat Israëlische troepen het eilandje bombardeerden. Volgens het persbureau voor het Midden-Oosten werden door Egyptische luchtafweergeschut twee Israëlische toestellen neergehaald, het geen door Israël wordt ontkend. Ook zouden tijdens de landing aan Is raëlische zijde te zamen dertig doden zijn gevallen. Slechts een Egyptische torpedoboot zou door de Israëli's tot zinken zijn gebracht. Het4 Decca-radarstation, kan alle scheepsbewegingen rond de Golf waar nemen. Een slachtoffer heeft later gezegd: „Dit is niet een bijzonder in drukwekkend radarapparaat. Maar als we het gedemonteerd hebben, zullen we het waarschijnlijk naar Israël terug brengen." Het eiland beheerst de toegangswegen tot de twee belangrijkste Egyptische marinebases te Safaga en Ras-Daka. Een vertrouweling van president Nasser heeft vandaag erkend, dat de Israëliërs ongeveer een maand geleden een Russische radarinstallatie uit Egypte hebben weggehaald. Hij zegt. dat een aantal Egyptische officieren in verband met deze zaak is gestraft. De hoofdredacteur van het dagblad Al Achram, Hassanein Heikel, die deze onthulling doet, heeft de berichten be vestigd, dat de officieren hij heeft hun aantal niet genoemd de hoogste strafmaat volgens het krijgsrecht is toegemeten. De Egyptenaren hebben gisteravond twee tegenaanvallen van geringe om vang gedaan op het eiland Sjedoean. De eerste Egyptische aanval geschiedde met twee kleine vaartuigen, die pro beerden het eiland te naderen. Zij moesten door Israëlisch vuur de poging staken. De tweede aanval werd gedaan door twee vliegtuigen. De bommen van deze toestellen eisten geen slachtoffers. Een officier van de Iraëlische generale staf heeft gezegd, dat nog niet. gezegd kan worden hoelang Israël het eiland Sje doean bezet zal houden. DEN HAAG Het persbericht waar in wordt aangeduid dat een zittend be windsman in 1971 benoemd zou worden tot directielid van de KLM mist iedere grond'. Dit heeft minister-president P. S. J. de Jong gisteren geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid drs. J. den Uyl (PvdA) De socialistische fractieleider had, nadat in dit verband de naam van staatssecretaris M. Keyzer (verkeer en waterstaat) was genoemd, gevraagd of de minister bereid was dit bericht tegen te spreken. OWERRI Een Biafraans vluch telingenkind staat met een panne tje bij een voedseldistributiecentrum, in Owerri te wachten in de hoop dat er iets voor hem afvalt. RIDDERKERK „De zaak Verolme is een duidelijk voorbeeld van het me ten met twee maten in regeringskrin gen. Wanneer een kleine middenstander of boer geen volledig krediet kan krij gen van een bank, dan moet hij naar het borgstellingsfonds. Dan komen alle boeken op tafel. Ook zijn privé-vermo- gen wordt in het onderzoek betrokken. Dit zei donderdagavond het socialisti sche Tweede-Kamerlid dr. A. Vondeling in Ridderkerk. DEN HAAG De Nigeriaanse rege ring heeft 't Nederlandsche Roode Kruis toestemming verleend het Nigeriaanse Rode Kruis een schip ter beschikking te stellen voor vervoer van voedsel, medi camenten en andere hulpgoederen tus sen Lagos en rampgebieden. Zo spoedig mogelijk zal het schip vertrekken. Het is het 700 ton metende m.s. „Breewijd" van de Rotterdamse re derij Van Es en Co NV. De boot wordt momenteel in gereedheid gebracht op de werf Boele in Bolnes. Het schip zal over een paar dagen, wellicht nog in het weekeinde, uitvaren. Het zal dan een lading zout meevoeren, waaraan in Nigeria behoefte bestaat. Het zout is geschonken door de NV AKZO. De Breewijd vaart met een Neder landse bemanning. Gezagvoerder is ka- •plfceinwl. Kist, die van december 1968 tot augustus 1969 met de 1000 ton metende „Imber" van dezelfde rederij voor het Nederlandsch^ Roode Kruis qok hulp goederen vervoerde naar de Nigeriaan se bevolking in bedreigde gebieden. Voorlopig zal de Breewijd inclusief de heen- en terugreis, vier maanden zijn uitgeleend, wat het Nederlandsche Roode Kruis een bedrag van rond 400.000,- kost. De keus viel op een wat kleiner schip, omdat daarmee de goederen stroomopwaarts zo dicht mo gelijk bij de plaatsen waar ze nodig zijn, kunnen worden gebracht. EINDHOVEN Door hun wijze van optreden hebben een aantal jongelui bewerkstelligd, dat de hoorzitting van de byzondere Kamercommissie militai re aangelegenheden in Eindhoven cha otisch is geëindigd. Zij eisten na een reeks'anti-militaris tische toespraken een opschorting van de agenda en een openbare discussie. Hierop werd door de voorzitter van de Kamercommissie niet ingegaan. Daarop werd door de jongeren een rookbom tot ontbranding gebracht tussen het pu bliek. De zitting werd hierop opge schort. Toen na afloop de jongeren niet be reid waren de zaal te verlaten is de zit ting geschorst. De leden van het „Comité leefbaar heid burgerij" zullen op een nader te bepalen datum door de Kamercommis sie in Den Haag worden gehoord over hun mening over de plannen inzake mi litair oefenterrein in Brabant. ENSCHEDE Tegen één uur gister middag heeft de politie van Enschede het bestuurspaviljoen van de Techni sche Hogeschool Twente ontruimd, waar 's nachts ongeveer 50 jongeren waren doorgedrongen. Het hogeschool bestuur heeft zijn be reidheid te kennen gegeven om ruimten beschikbaar te stellen voor die onder werpen welke de studenten en anderen belangrijk vinden. De rector-magnifi- cus was echter van oordeel, dat de werkzaamheden van hem en zijn mede bestuurders niet in de war moesten worden gestuurd. De bezetters hadden daarop werkgroepen ingesteld, die in verschillende zalen van het bestuursge bouw bijeen kwamen. Dit zijn zalen buiten het bestuurspaviljoen. Een coör dinatiegroep bleef evenwel de verga derzaal in het paviljoen gebruiken. De politie heeft daarna de ongeveer 20 personen, die in de vergaderzaal aanwezig waren, gesommeerd het ge bouw te verlaten. De meeste studenten verlieten vrijwillig het gebouw. Onge veer 15 studenten werden meegenomen naar het politiebureau, waar hun na men werden genoteerd, evenwel zonder dat proces-verbaal werd opgemaakt. Zij boden geen tegenstand. BUDEL De politie heeft gisteravond aan de Belgisch-Nederlandse grens een zeventienjarige inwoner van Budcl- schoot, H. II., gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht de zestien jarige Belgische Leny van Deursen te hebben vermoord. De jongeman heeft om negen uur gisteravond een volledige bekentenis afgelegd. De oorzaak van het misdrijf blijkt een niet beantwoorde liefde te zjjn van de jongeman voor het meisje. Toen het meisje woensdagavond na dansles naar huis fietste, kreeg zij ge zelschap van de bouwvakker, met wie zij verkering had gehad. Hij drong er bij haar op aan „opnieuw te beginnen". Het meisje wilde daar echter niets van weten. De jongeman wond zich hierover toen zo op, dat hij het meisje om het le ven bracht. De jongeman heeft, zo is na onder zoek vast komen te staan, het meisje met z'n handen gewurgd en haar daar na met een gebroken spiegel de keel doorgesneden. Om het stoffelijk over schot van het slachtoffer aan het ge zicht te onttrekken, sleurde de dader het lichaam een sloot in en is daarna naar huis gegaan. Enkele leeftijdgenoten van het Belgi sche meisje zagen woensdagavond, dat zij met de bouwvakker naar huis fiet ste. Donderdagochtend verrichtte de rijkspolitie in de woning van de bouw vakker in Budel een huiszoeking. Er werden kleren gevonden met verse bloedsporen. De jongeman was toen al normaal naar zijn werk in het Belgische Leuven gegaan. Toen hij in de namiddag thuis kwam hij werd op weg van Leuven naar huis gevolgd door de Belgische po litie stond de rijkspolitie in Budel hem voor zijn woning op te wachten en kon hij zonder moeite aangehouden worden. Weersverwachting van het KNMI van vrijdagavond tot zaterdagavond: Vanavond en vannacht veel bewol king met op de meeste plaatsen regen. Morgen overdag ook opklaringen. Ma tige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind, ruimend van zuidoost naar zuidwest. Hogere temperaturen dan vandaag, vooral in het noordoosten van het land. Zon op: 08.32 Maan op: 19.21 ondert 1Ï.13 onder: 09.34 De zestienjarige Belgische Leny van Deursen, die gisteren tien me ter over de grens vermoord werd ge vonden. IJlMHItMtlftlVUmHHIlfHtHIIIHIMIItim (Van onze weerkundige medewerker) Fen actieve depressie bij Ierland van 981 millibaar geeft de zuid- f I oostelijke tot zuidelijke stromingen boven West-Europa een nieuwe sti- mulans. In verband hiermee is ook in Gelderland een geleidelijke stij- ging van temperatuur te verwach- f ten tot 2 a 4 graden boven nul. Het I overkomen van het dooifront ga at 1 vergezeld van tijdelijk regen. Hoe- wel de luchtdruk in Rusland en b0- f l ven Scandinavië stijgt, verwachten I we tijdens het weekeinde overdag i een temperatuur boven het vries- l punt. 's Nachts blijft plaatselijk de kans op wat lichte vorst bestaan. TllllllillillHIIIIHiHIHMtllllllMtllllllltllllllltllUllllllllllllliailllllMIIIII^

De Vallei | 1970 | | pagina 1