dessa 56ct! Piraten zender Nordsee vrijdag in ether December was ditmaal zeer slechte bouwmaand BLOEDPROEFEXPERTS KWAMEN MET HOGE CIJFERS weergaloos Bolletje I Er ligt explosief materiaal opgetast" zegt VVD-leider Helft aantal schapen heeft longziekte'' Onderzoek of koelwater eentrales schadelijk is Wegen waren spiegelglad Burgemeester van Alkmaar bedankt voor P.v.cLA. A.H. start met teams van gehuwde caissières tijdelijk voor j» Apothekers ongerust over advertentie LUNS WEER THUIS Zaak tegen Haarlemse rechter uitgesteld Verdediging wil eigen deskundige moetjeproemi! Instorting in Martinikerk UITERSTE ONDERZOEK Schut over achterstand woningbouw: Meer woningen Vier jaren NU WEL LUMINAL Ongerust ONGERUSTHEID REACTIE VRIJDAG 23 JANUARI 1970 GEERTSEMA Tl VREEST VOOR KABINET-DE JONG ROTTERDAM Mr. W. J. Geertsema, fractieleider van de V.V.D. in de Tweede Kaïner beoordeelt de politieke situatie in ons land met „lichte bezorgd heid". Er ligt z.i. explosief materiaal opgetast. We moeten oppassen dat dit niet tot zelfontbranding overgaat of dat iemand er een lucifer onder houdt. De vier regeringspartijen moeten zeer voorzichtig optreden, zei mr. Geertsema. „We moeten ons de gevolgen realiseren van het afwijzen van dringende verlangens van andere partijen in de alliantie". „Ik voorspel niet, zoals de heer Von deling, dat het kabinet De Jong 1971 niet zal halen, maar ik zie wel een verhoogd risico voor ontsporingen". We moeten, zo vervolgde de V.V.D.- fractieleider, ons echter ook niet in een psychose laten meeslepen, dat dit ka binet niets goeds zou kunnen doen. Voorlopig ziet mr. Geertsema voor politiek Nederland geen andere oplos sing dan een kabinet van dezelfde sa menstelling als het huidige, eventueel uitgebreid met vertegenwoordigers van D'66. De verkiezingen in dit jaar voor de provinciale staten vindt mr. Geertsema „van uitzonderlijk belang", ook voor de toekomst van het kabinet-De Jong. „Niemand weet hoe de kaarten liggen. Hebben de regeringspartijen nog een meerderheid? Zal D'66 sterk worden vertegenwoordigd? Is de PvdA weer in opmars?" Na de uitslag van de Statenverkiezin gen moet worden bezien of de Tweede T> O UTRECHT Bijna de helft van het aantal schapen in Nederland lijdt aan de 7.\voegerziekte, een langzaam verlopende infectieuze longaandoening. Er lopen ln Nederland zo'n 500.000 schapen rond. De meeste dieren die door deze .ziekte zijn aangetast, moeten wor den geslacht. Binnenkort wordt begon nen met de bestrijding van de ziekte. Dr. G. F. de Boer, verbonden aan het Centraal Diergeneeskundig Instituut in Amsterdam, heeft een onderzoek naar de zwoegerziekte ingesteld. Hij promoveer de daarover gisteren aan de Utrechtse rijksuniveristeit. De bestrijding bestaat voornamelijk uit het nemen van hygiëni sche maatregelen. GRONINGEN Met een geweldige klap is gisteren een stuk van een ge welf-rib in de in restauratie zijnde Mar tinikerk in Groningen naar beneden ge komen. Met het oog op gevaar op ver dere instortingen is de kerk voor alle diensten gesloten. AMSTERDAM Albert Heljn nv heeft een nieuwe methode naar Amerikaans voorbeeld ontwikkeld om zich te ontworstelen aan het nijpen de personeelstekort: werkwillige dames die dagelijks nog enkele uren produk- tief willen maken, kunnen nu samen met een vriendin, zuster of kennis een koppel vormen dat een volledige baan van 45 uur per week bezet. Albert Heijn denkt in de eerste in stantie ten minste 150 koppels nodig te hebben. Zij zullen worden aangesteld als caissières in de filialen in het gehe le land. Het hoofd personeelszaken van Al- bert Heijn, de heer F. Brandsma: „Wij doen een beroep op de mensen die met hun lege uurtjes geen raad weten. Ge huwde vrouwen tot 45 jaar zijn wel kom, zolang er geen storingen in hun gezinsleven ontstaan." „De dames mogen hun dag zelf inde len, dus zelf bepalen hoe lang en wan neer een van beiden komt werken. Zij moeten alles wel van te voren goed hebben afgesproken en zich bereid ver klaren bij ziekte van de ander in te vallen. We moeten er namelijk van op aan kunnen dat er altijd iemand is". Mocht een huisvrouw er niet in sla gen een goede partner te vinden, dan wil Albert Heijn graag bemiddelen. Kamer nog een juiste afspiegeling is van de politieke verhoudingen in het land, zo meende mr. Geertsema. Als dit afvragen of vervroegde verkiezingen niet het geval is, dan moeten wij ons een oplossing zullen zijn voor de re geerbaarheid van het land. In Nederland moet geen zakenkabi net tot stand komen, tenzij in aller uiterste noodzaak, als andere oplossin gen hebben gefaald". Mr. Geertsema zei, dat hij de laatste weken geschrokken is van het gemak waarmee sommige politici praten over een zakenkabinet (Van MierloJ of een minderheidskabinet (Den Uyl), „Dit is de taal van mensen die niet schromen het land te storten in een langdurige politieke crisis". Het zakenkabinet is naar de mening van mr. Geertsema de slechts denkbare oplossing om een land te regeren, een minderheidskabinet is maar een graadje minder slecht. Een zakenkabinet kan alleen stand houden, als er een noodsituatie is, die ook door de meerderheid van het Ne derlandse volk wordt onderkend. De heer Geertsema zei dat er op het ogen blik van een dergelijke situatie geen sprake is. Hij was daarom „oprecht ge schrokken" van de luchthartigheid waarmee- men over dergelijke oplossin gen spreekt. In een beschouwing over de loon- en prijsontwikkeling in 1971 besprak mr. Geertsema onder meer d brief van de voorzitters van de twee grote werkge versverbonden, de heren Bruynzee en Van Boven. „Ik deel de zorg van de werkgevers voor een toenemende infla tie, maar ik voeg eraan toe: hebben zij zich ook door die zorg laten leiden, toen zij de cao-grootmetaal afsloten? Ik vraag me af", aldus de heer Geertsema, ,of de bezorgdheid voor inflatie de werkgevers niet had moeten brengen tot het afwijzen van de loonindex ln de cao-grootmetaal. ADVERTENTIE ARNHEM De Kema in Arnhem onderzoekt samen met het KNMI in De Bilt, of door energiecentrales in binnenwateren geloosd koelwater schadelijk is. Zij wil weten of het warme koelwater, dat vaak dampend in de binnenwate ren vloeit, van invloed is op het kli maat in de directe omgeving. Onder zocht wordt ook het eventuele ge bruik van koeltorens. Hoewel er in Nederland bijna geen energiecentra les zijn die koeltorens gebruiken, wil men onderzoeken of deze torens in vloed op het klimaat hebben. Vast staat, dat koeltorens in de omge ving een dichte en hinderlijke nevel kunnen veroorzaken. Men wil weten of deze nevels schadelijk zijn. UTRECHT Door mist en (jzel waren gisteren de wegen overal spiegel glad. Gisteravond bereikte de ijzel ook het noorden en oosten van het land. Bovendien kwam gisteravond opnieuw een dichte mist opzetten. De rijkspolitie maakte gisteravond melding van een dodelijk ongeluk. Ket tingbotsingen bleven weliswaar de hele dag uit, de materiële schade was door het grote aantal slippartijen groot. Op de rijksweg Den Haag-Rotterdam verongelukte T. Leendertz uit Amers foort. Hij was uitgestapt om een auto- tomobilist, die door gladheid in een sloot was beland te hulp te komen, toen hij door een andere doorschietende wagen werd gegrepen. ROTTERDAM Europa's nieuw ste piratenzender, het drijvende ..popstation" Radio Nordsee Interna tional, is gisteren op weg gegaan naar een positie op de Noordzee, die door de twee Zwitserse eigenaars van de piraat is gekozen om van daaruit commerciële radioprogram ma's over een groot deel van Europa uit te stralen. Radio Nordsee International (RNI), geïnstalleerd aan boord van de vroe gere Nederlandse coaster Silvretta verliet donderdagmorgen de werf in Slikkerveer, waar de afgelopen maanden de kostbare verbouwing en het aanbrengen van de zendappara tuur plaats vond. De Zwitserse eige naars Erwin Meister en Edwin Bol- lier hopen dat RNI vrijdagnacht voor de eerste maal in de ether komt. Het scheepje ligt dan voor de Nederlandse Noordzeekust, diicht in de buurt van een andere piTaat: Ra dio-Veronica. In de nacht van woensdag op don derdag verschenen enkele opspo ringsambtenaren van de bijzondére radiodienst van de PTT om te on derzoeken of het schip gebruikskla re omroepzendere aan boord had. Ze deden dit op verzoek van de con sul-generaal van Panama in Rotter dam. De Panamese consul meende voldoende redenen te hebben om de PTT om dit onderzoek te vragen. Panama handelt namelijk in de geest van de Europese overeenkomst van Straatsburg ter bestrijding van illegale omroepui/tzendimgen. Neder land ondertekende als enig Euro pees land dit verdrag niet. Als het scheepje, dat onder Panamese vlag vaart, toen inderdaad een bedrijfs klare omroepinstallatie aan boord had gahad, zou de Panamese consul hebben kunnen voorkomen dat RNI vanaf de Noordzee zal gaan zenden, door het weigeren van de benodigde scheepspapieren. Het onderzoek dat de PTT-ers in het holst van de nacht verrichtten, bracht echter aan het licht dat de coaster geen bedrijfs klare omroepapparatuur aan boord had. De eigenaren van RNI hadden namelijk de actie voorzien en haal den enkele vitale onderdelen uit de vier zenders. De PTT moest toen toegeven dat de zendapparatuur niet gebruiksklaar was. Radio Nordsee zal, aldus de eige naars, voorlopig te beluisteren zijn op 102 meter korte golf en 942 meter lange golf. Volgens de Zwitsers heeft 't station tussen zes uur 's midags en twee uur 's nachts een bereik tot aan Warschau én Madrid.^ Het nieuwe pira- tenzendstation Radio Nordsee International, ge ïnstalleerd op de onder Panamese vlag varende kust vaarder MEBO 11 op weg naar de Parkkade in Rot terdam, vanwaar het ongestoord naar zee is ver trokken. Griepgolf toch erger dan werd verwacht SCHIPHOL Mi nister Luns is gistermiddag, na een officieel bezoek aan Bulgarije, op Schiphol aange komen. De Bul gaarse zaakgelas tigde Todor Yontchihev kwam de minister afha len. Ondanks vele punten van over eenstemming kan nog niet gehoopt worden op een Europese veilig- heidsconfertntie in de komende lente", zei de minister. Over de deelne mers aan deze conferentie be staan thans geen moeilijkheden meer. DEN HAAG December 1969 is als gevolg van de weersomstandigheden en het grote aantal feest- en snipperdagen een heel slechte bouwmaand geworden en dat is er waarschijnlijk de oorzaak van dat vorig jaar het geprogrammeerde aantal van 125.000 voltooide woningen niet gehaald is. Minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening) heeft dit donder dag zuchtend op een persbijeen komst in Den Haag geconstateerd. De laatste decembermaand heeft ongeveer tweeduizend woningen minder opgele verd dan in 1963 en latere jaren over het algemeen gebruikelijk was; nu wa ren het er 12.546 en in vorige jaren een uitzondering was 1967 waren het er telkens tussen de 14.000 en 15.000, al dus de minister die de afgelopen dagen fel aangevallen is omdat hij het gepro grammeerde aantal woningen (125.000) niet gehaald heeft; het werden er, zoals gemeld, slechts 123.080. „December 1969 bevatte een uitzon derlijk groot aantal verplichte snipper dagen (tussen kerst en de jaarwisseling is in de bouw niet gewerkt, red.) en de relatief lange vorstperiode kostte ons heel wat produktieve uren en werkbare dagen. Bovendien is er helaas sprake van een lenging van de gemiddelde bouwtijd als gevolg van de toegenomen spanning op de arbeidsmarkt en mede door werktijdverkorting en een stijging van ziekte- en ongevallenverzuim", al dus minister Schut. De bewindsman uitte zich niet opti mistisch over de vooruitzichten voor ja nuari, „maar toch moeten we aannemen dat de bouwstroom op een gegeven mo ment goed op gang komt want er zit veel in de pipe-line en dat móet er uit komen". ADVERTENTIE OLIFANT DOET GEHEUGENTEST. Het is bekend, dat een olifant nooit iets vergeet. Jaren later kan hij zich een vriendelijk gebaar of een misselijk grapje nog herinneren. Omgekeerd is het ook waar. Als eenmaal een glas Olifant Vieux hebt geproefd, vergeet u dat nimmer. Zó zacht, zó edel, zó sympathiek! Test die Olifant zelf maar eens! Over een mogelijke opvoering van het woningbouwprogramma na 1970 en 1971 is de minister „niet helemaal som ber". Zoals gemeld heeft het kabinet hierover advies aan het Centraal Plan bureau gevraagd en heeft minister Schut nu de wens te kermen gegeven het woningbouwprogramma geleidelijk tot 135.000 a 140.000 woningen per jaar op te voeren. In sommige politieke kringen in Den Haag vraagt men zich af of dit economisch tot de mogelijk heden kan behoren. Het kabinet moet nog een beslissing nemen over de adviezen van het Cen traal Planbureau; zolang deze beslissing er niet is kan de minister geen extra stimulerende maatregelen nemen. Ir. Schut zei nodeloze misverstanden zoveel mogelijk te willen voorkomen. „Ik wil ook geen enkele poging doen om een mooiere voorlichting te geven dan de werkelijkheid mij zegt." De mi nister betoogde dat men de cijfers over 1969 niet los mag zien van de moeilijke situatie in dat jaar. „Ik wil graag reke nen op warme steun bij de regerings partijen als de woningbouw in de Ka mers aan de' orde komt", aldus de mi nister. In een beoordeling van het woning- beleid van ir. Schut dient men ook de resultaten over de vierjarige kabinets- period ein haar geheel te verdiscon teren. Daarvoor is indertijd een con stante woningproduktie van 125.000 per jaar gepland. Drie van de vier jaren zijn nu voorbij en dan ziet men het vol gende resultaat: In 1967 in aanbouw genomen 134.733 woningen, voltooid 127.433 woningen en aan het eind van het jaar in uitvoering 145.016 woningen; voor 1968 zijn deze aantallen resp. 127.653, 122.733 en 148.880 en voor 1969 resp. 120.764, 123.079 en 145.400. In deze drie jaren werden dus 373.285 woningen voltooid, hetgeen slechts 1.715 minder is dan het geprogrammeerde aantal. Als de minister erin slaagt het aantal voltooide woningen in 1970 op te voeden tot ca. 127.000 heeft hij het te kort op het geprogrammeerde aantal ingehaald. DEN HAAG De strjjd van de bloedproefdeskundigen is bij de behandeling in hoger beroep van de zaak tegen de 61-jarige Haarlemse rechter mr. Henri G. R. verhevigd. De deskundigen van het openbaar ministerie kwamen gisteren op de tweede zit tingsdag met berekeningen die zo verrassend waren dat het hof ze eerst wel eens op schrift wilde zien en dat de verdediging onmiddellijk alsnog een eigen deskun dige wilde horen. Daarom zal het hof vandaag niet proberen de zaak af te maken, maar na het horen van enkele getuigen aanhou den tot maandag 9 februari. Dan heeft ook de deskundige van de verdediging, de Amsterdamse tozicoloog dr. O. M. de Vaal, gelegenheid gehad de berekenin gen te bestuderen. Zoals men zich zal herinneren had de Haagse rechtbank mr. Rambonnet slechts schuldig geacht aan het veroor zaken van een dodelijke aanrijding zon der meer en daardoor duizend gulden boete opgelegd. Dat de rechter „onder invloed" was geweest, was vólgens de rechtbank niet bewezen. De uitslag van de bloedproef was weliswaar 1,05 pro mille geweest de analise ln het Gerechtelijk Laborato rium was voor alle zekerheid zes keer uitgevoerd tegen twee keer in normale gevallen maar het bloed was pas een paar uur na het ongeluk afgenomen. De scheikundige van het Gerechtelijk Laboratorium drs. J. W. Verburgt en de Utrechtse lector ln de farmacologie en arts dr. F. A. Nelemans konden daaruit bij de rechtbank niet afleiden hoeveel het bloedalcoholgefralte op het tijdstip van het ongeluk was geweest. Na de uitspraak van de rechtbank hadden ze zich opnieuw in de literatuur verdiept en gisteren kwamen ze wel met berekeningen van dit gehalte. Daarbij hielden ze er rekening mee dat mr. Rambonnet kort na het drinken was gaan rijden en dat toen dus nog niet alle alcohol in zijn bloed was opge nomen. Zo kreeg drs. Verburgt de uit komst dat het alleruiterste minimum alcohol in het bloed van de rechter op het tijdstip van zijn slippartij 0,50 pro mille had bedragen (precies de grens die de minister van verkeer en water staat in de wet wil opnemen). Dr. Nelemans had berekend dat het promillage in ieder geval „een redelijk stuk" boven de 0,40 moest hebben gele gen. Het meest waarschijnlijke was volgens hem een waarde tussen de 0,6 en de 0,8- Beide deskundigen waren het er bo vendien over eens dat het bloed van mr. Rambonnet ten tijde van het ongeluk de alcohol nog aan het opnemen was. In de fase zijn bij een zelfde promillage de verschijnselen van de alcoholinvloed veel ernstiger dan in de latere fase, als het bloedalcoholgehalte door verbran ding terugloopt, zo was buitenlandse onderzoekers gebleken. Bovendien stond voor beide deskun digen vast dat de ene Bloody Mary die mr. Rambonnet volgens zijn eigen ver klaring had gedronken, er wel drie moesten zijn geweest. De hoeveelheid wodka die hij moest hebben binnenge kregen stemde volgens drs. Verburgt overeen met zeven borrels van de maat die in horecabedrijven wordt gehan teerd. De rechter gebruikte bovendien het kalmeringsmiddel^ luminal. Volgens zijn huisarts op verzoek van de ver dediging gehoord had dat in de der tien jaar dat mr. Rambonnet dat ge bruikte, nooit enig bezwaar gegeven, en was er geen reden geweest alcoholge bruik daarbij te verbieden. „Maar beste dokter", reageerde de procureur-generaal daarop, „luminal en alcohol zijn samen gevaarlijk, dat weet zelfs een kleine jurist". Hij vond steun bij dr. Nelemans. De farmacoloog verklaarde pertinent: „Re gelmatig gebruik van luminal blijft een verhoogde gevoeligheid voor alcohol ge ven". Toch had de arts van de Haarlemse G.G.D. diev het bloedmonster had afge nomen, de rechter „niet merkbaar on der invloed" gevonden. Bovendien had de Rombergtest bij de rechter niet op alcoholinvloed gewezen. Mr. Rambonnet: „Dan moet je met je ogen dicht je handen naar achteren ste ken en dan in één ruk naar het puntje van je neus wijzen. Dat moet u thuis maar eens proberen, meneer de presi dent, dat valt niet mee". De president, mr. A. Slotemaker, rea* geerde prompt: „Bedoelt u voor of nae i dat ik wat heb gedronken? Woningbouwspecialisten onder de Kamerleden van de regeringspartijen maken zich ongerust over het achter blijven van het aantal in 1969 in aan bouw genomen woningen; zij zijn er bepaald niet gerust op dat de minister erin zal slagen in 1970 het programma te halen. Aangenomen mag worden dat de bewindsman gevraagd zal worden zodanige maatregelen te treffen dat de grootst mogelijke zekerheid verkregen wordt dat het programma-1970 min stens gehaald wordt. In dit verband klinken de geluiden uit de bouwwereld zélf nog niet erg geruststellend. DEN HAAG De griep in Nederland heeft toch een ernstiger karakter gekregen dan was verwacht. In de eerste helft van deze maand zijn in de vijftien grootste gemeenten van ons land 101 patiënten aan de griep of de daaruit voortkomende ge volgen overleden. De hele maand ja nuari van vorig jaar waren het er ln die gemeenten 143. De 25 van de in totaal tachtig peilsta- tions waarmee het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid werkt om proefgewijs de gevolgen van de griep te kunnen bijhouden, noteer den begin dit jaar een toeneming van 356 patiënten in één week tijds. In de laatste week van vorig jaar meldden de peilstations (die huisart sen en posten van geneeskundige diensten raadplegen) 987 gevallen en in de eerste week van dit jaar 1343. Vorig jaar stonden er in de eerste week van januari achthonderd pa tiënten te boek. Hiermee is de top van het vorige jaar overtroffen. De piek vormden toen (bij de 25 peilstations) 1275 zieken. Wanneer de top nu bereikt zal zijn valt niet te zeggen. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, dat dit desgevraagd meedeelt zal geen maatregelen nemen om toeneming tegen te gaan. „Bij het begin van het griepseizoen hebben wij bejaarden en zieken (vooral zij die lijden aan astma of hartpatiënt zijn) erop gewezen zich te laten Inen ten. Een massale inent-actie zou geen nut meer hebben. De tijd die de vac cinatie nodig heeft om te kunnen werken duurt te lang", aldus het mi nisterie. Intussen blijkt ongerustheid te zijn ontstaan over de inhoud van recente advertenties in dagbladen die het merk Aspro aanbevelen. Een aantal bij het laboratorium voor artsenij be- reidkunde van de subfaculteit far macie van de Universiteit van Am sterdam werkende apothekers, analis ten en assistenten heeft daarover een brief geschreven aan staatssecretaris Kruiscinga (Volksgezondheid). Zij zijn van mening dat de fabrikant van dit acetosal bevattende pre paraat misbruik maakt van vrees bij de bevolking voor de aziatische griep, om een potentieel gevaarlijk middel, dat veel bijwerking bezit, als voorbe hoedmiddel tegen deze ziekte êan te prijzen. De briefschrijvers dringen er bij de staatssecretaris op aan om van de „Keuringsraad openlijke aanprijzing geneesmiddelen en geneeswijzen" te eisen dat de tekst van dit soort ad vertenties wordt geweigerd. ALKMAAR De Alkmaarse burge meester mr. H. J. Wytema heeft zyn lidmaatschap van de Party van de Ar beid opgezegd, omdat het verkiezings program van deze partij de verkiezing door de gemeenteraad van een burge meester als eis heeft gesteld. Mr. Wyte ma is 24 jaar achtereen lid van de PvdA geweest. Mr. Wytema vindt de uitspraak van het congres van de PvdA in Groningen onvoldoende gemotiveerd, hoogst voor barig en in strijd met het advies van het wetenschappelijk bureau van de PvdA, de Wiardi Beckmanstichting. „Ik kan naar eer en geweten niet meewer ken aan zo'n verkiezingspunt", aldus mr. Wytema in zijn gistermiddag ge houden Nieuwjaarsrede tot de Alk maarse gemeenteraad. Hij verdedigde het instituut van de benoemde burgemeester. Het karakte ristieke van het bestuursambt is vol gens mr. Wytema dat hij niemand naar de ogen behoeft te zien: geen minister, geen commissaris der Koningin, maar ook geen gemeenteraad. „Het is juist het gezagselement dat de drager van een bestuursambt vrij moet doen staan van welke beïnvloeding ook. Gezag oefenen is geen recht, het is een. plicht en soms verre van plezierig", zo zei burgemeester Wytema. „Het spijt mij, dat de haar Wytema zijn lidmaatschap van de Partij van de Arbeid heeft opgezegd", zei gisteravond desgevraagd burgemeester Thomassen van Rotterdam. Deze nam kortgeleden het initiatief tot bijeenroeping van een groot aantal socialistische burgemees ters om dit verkiezingspunt van de Par tij van de Arbeid te bespreken. „Ik vind", aldus burgemeester Tho massen, „het socialisme belangrijker dan één onderwerp, waarover pas over vijf jaar een beslissing kan vallen". ADVERTENTIE Bolletje is échte eierbeschuit Barstensvol eieren: luchtig en krokant.

De Vallei | 1970 | | pagina 7