BIJNA DER TIG JAAR NA INVOERING. Kinderbijslag is als „economisch noodverband" s Ieder kwartaal opnieuw honderden miljoenen onmisbaar Voorproefjes van de zomer aa tó In VS. meer dan een miljoen drankzuchtige vrouwen Als t kind maar een naam heeft N Proef tot snel opsporen van baarmoederkanker Goed besteed Tijdelijk... Comjsetisatie Ook elders Overtuigen Eerste glas Grote schade I Yflke drie maanden fin januari, april, juli en oktoberzetten vele winkeliers zich schrap. Ze moeten het hoofd bieden aan de duizenden mensen, die de kinderbijslag komen besteden. Vooral de kledingbedrijven, de woningtextiel winkels en de handel in radio's, televisietoestellen, koelkasten en wasmachines moeten zich er degelijk op instellen. Vaak moet er voor de eerste zaterdag na de uitbetaling extra personeel worden aangetrokkenvan tevoren worden veelal grote advertenties geplaatst en de 0*agarijnen dienen tot de nok toe gevuld te zijn. IVTederland is bevrijd van de be ruchte ,.11 germinal XI". zoals de Franse wet heet, waarnaar wij ons tot nu toe bij de naamgeving van kinderen hadden te richten. Twaalf jaar na de uitvaardiging van dit decreet (1803) kreeg ons land trouwens al een aanzienlijke verlich ting van de voorschriften. Niet lan ger dienden alleen maar namen, be kend van kalenders, van heiligen uit de rooms-katholieke kerk of van personen uit de oude geschiedenis tot het jaar 395 te worden gekozen. Reeds bekende namen mochten ook worden gevoerd. Vooral in Friesland, waar de traditie veel namen had voortgebracht, verruimde dit de mo gelijkheden. Nu mag sinds 1 januari 1970 iedereen zijn kind noemen naar wie of wat hij wil. Alleen waarschuwt de wet voor onwelvoegelijke namen, wijselijk in het midden latend wat onder onwel voegelijke namen wordt verstaan. Maar mr. Pieter Cornelis Breedveld, hoofd van de afdeling burgerlijke vtand, bevolkingsaangelegenheden en militaire zaken in Den Haag wil wel een handje helpen: denk maar aan Jan Cremer. Een tweede punt, waaraan de ambte naren van de burgerlijke stand zich hebben te houden is te waken voor de bescherming van de familienaam. Het mag dus niet dat Enno van Gel der (voornaam Enno) zijn kinderen en kindskinderen Piet, Jan en Klaas Enno van Gelder laat heten. Van Gelder is de achternaam en verder geen gezeur. Voor het overige zal het hen een zorg zijn. Dat. was trouwens de laatste tien jaar al zo, bekent mr. Breedveld. Wij maakten geen moeilijkheden. Hoog stens wezen wij de vader erop wat voor narigheden een bepaalde naam - later voor het kind kon meebrengen. Zo probeerden wij hem bij te bren gen zijn dochter, die hij wellicht in een overmoedige bui met „Urientje" het leven wilde insturen, dan des noods maar Annie te noemen. Ook het gezellige „Fiep" is een argeloze vader eens sterk ontraden, omdat, volgens de afwetende ambtenaar achter het loket, dit op ,z'n Brabants ouwe hoer betekent. Mr. Breedveld denkt dat er met deze laatste modernisering wel bereikt is wat er bereikt kan worden. Veel ver nieuwingen zitten er niet meer in, of het zou moeten zijn dat wij alleen nog maar een nummer hebben. Ad ministratief is dat in 1980 het geval, maar aan het vernoemen blijven wij hangen, voorspelt hij. Nu wordt tenminste nog een 60 procent van alle kinderen de naam Jan, Piet en Marietje meegegeven. „Want zo heten oma en opa ook". Het gaat niet om een paar kwartjes, niaar om honderden miljoenen guldens, elk kwartaal weer (vorig jaar is ruim twee miljard gulden uitgekeerd aan kinderbijslag, waarbij het meeste kin dergeld, dat aan ambtenaren is betaald, niet is meegeteld en waarbij „ruim" wil zeggen, dat het 87 miljoen gulden méér was). De driemaandelijkse koopgolf be wijst dat de kinderbijslag nog steeds beantwoordt aan zijn doel: de herver deling van de totale inkomsten in Ne derland. De mensen kopen er veelal kleren, schoenen en spullen voor hun huis voor: vrij elementaire behoeften die velen ondanks de veelbesproken welvaart kennelijk niet van hun sa laris kunnen betalen (de enkeling die het bedrag in drank of drugs omzet, er een hengeluitrusting voor koopt of het op een andere manier aan het gezin onttrekt, is statistisch niet achterhaal baar). „De kinderbijslag wordt over het al gemeen goed besteed", zegt de heer A. C. van der Kleij, één van de deskundi gen van het ministerie van Volksge zondheid en Sociale Zaken. Het is niet bedoeld als een vaderlijk schouderklopje voor brave ouders die netjes kinderschoentjes voor de kinder bijslag kopen. Veel meer duidt hij er mee aan, dat we deze sociale verzeke ring nog steeds niet kunnen missen. De verzekering in 1939 ingevoerd door de Nederlandse regering en in 1941 door de Duitsers niet onmogelijk gemaakt (wat iets anders is dan inge voerd) gold aanvankelijk van 't derde kind af. Bedoeling: de mensen die het meest gedupeerd waren door de prijs stijgingen de gezinnen de helpen de hand te reiken (belastingfacilitei ten zetten voor mensen met lage inko mens geen zoden aan de dijk; loonsver hogingen waren sociaal-economisch niet wenselijk). In 1946 was Nederland dermate arm en berooid dat het onverantwoord was om de schrijnend nodige loonsverhogin gen door te voeren. Weer bracht de kin derbijslag uitkomst: loontrekkenden kregen voortaan uitkeringen vanaf het eerste kind. Het was een tijdelijke maatregel, die opgeheven zou worden zodra 's lands economie echte lonen zou toestaan. In 1963 verving de algemene kinderbij slagwet (kinderbijslag voor iedereen vanaf het derde kind) de bestaande re gelingen maar er was nog geen wel vaart genoeg om de kinderbijslag voor loontrekkenden voor het eerste en tweede kind af te schaffen en te ver vangen door loon. Sterker: veel kleine zelfstandigen bleken er zo beroerd aan toe, dat ook zij met extra kinderbijslag geholpen moesten worden. En de situatie is nu bijna een kwart eeuw na invoering van de „tijde lijke" maatregel eigenlijk nog net zo. Wanneer er geen kinderbijslag voor de Voordeliger per dozijn is 'n de vies, dat de heer en mevrouw Kubbe. ouders van dit Rotterdam se twaalftal, zeker niet zullen on derschrijven. Het rijk moet dan ook elke drie maanden voor de sluiten de begroting zorgen. In 1968 was dit per kwartaal zo'n kleine 1650 gul den. De twee oudste kinderen werk ten toen al. De kinderen, van onder naar bo ven Edward. 8 maanden; John, 2 jaar; Tineke, 3 jaar; Jos, 6 zaar. Kees. 7 jaar; Cora, 10 jaar; Bennie, 12 jaar; Ria. 13 jaar; Jose. 15 jaar; Hennie, 16 jaar; Joke, 17 jaar; Frans, 18 jaar. eerste twee kinderen sou worden uitge keerd, ,zou dat een looncompensatie moeten inhouden van zes tot zeven pro cent per kind (boven de gebruikelijke loonsverhogingen.) Een dergelijke loonsverhoging zou voor iedereen (en niet alleen voor va ders, zoals de bijslag) moeten gelden en dat kan Bruin, die overigens niet te klagen schijnt te hebben, nog steeds niet trekken. Dat die compensatie er moet komen, staat als een paal boven water: zeventig percent van de kinde ren waarvoor kinderbijslag wordt be taald (door de werkgevers) zijn eerste en tweede kinderen, een aantal van rond de drie miljoen. Minister Roolvink (Sociale Zaken) heeft de Sociaal-Economische Raad ge vraagd wat hij op den duur met de kinderbijslag aan moet. De raad weet er voorlopig geen antwoord op zonder daarbij de hele programmering van de sociale verzekering op lange termijn te betrekken. De gedachte daarbij is dat de sociale premies hun maximum lang zamerhand hebben bereikt, zodat nieu we voorzieningen (heel wat pensioenre gelingen zijn bijvoorbeeld verre van ideaal) alleen maar betaald kunnen worden wanneer andere sociale uitke ringen worden verminderd. Minder kinderbijslag zou dan zonder dat daar extra voor betaald hoeft te worden, geld vrijmaken voor betere sociale voorzieningen op ander gebied. Dat is een dermate ingewikkelde /.aak dat aangenomen mag worden, dat de SER er nog wel even zoet mee zal zijn. En zo zal de kinderbijslag vanaf het eerste kind voorlopig nog wel blijven bestaan: een economisch noodverband, dat in een rijk land nog nodig blijkt te zijn voor gewone dingen als kleren, schoenen en televisie. Zolang 'de drie maandelijkse koppgolf de juweliers en de effectenbeurs nog niet bereikt, is het geld goed besteed. Kinderbijslag is geen Nederlands be grip. De andere Europese landen ken nen het ook. Een vergelijking met een paar andere landen leert dat de Neder landse uitkeringen zeker niet tot de hoogste behoren. DUITSLAND Voor het perste kind: geen bijslag Voor het tweede alleen voor mensen met een inkomen van minder dan 6630,- per jaar en met twee kinderen: 21,75 per maand. Derde kind: 42,50 per maand. Vier de kind: 51,- per maand. Vijfde kind: 59,50 per maand, (volgende kinderen ook). BELGIE Eerste kind: 40,75 per maand. In Rome hebben de Italiaanse modehuizen hun lente- en zomercollectie weer aan den volke getoond. De fo to links laat een zwart-op-wit geborduurde maxi-japon van het Huis Fontana zien, waarin men op warme dagen toch de benen koel kan houden. In Parijs heeft de ontwerper Pa co Rabanne deze week een nogal revolutionaire zomercollectie uitgebracht. Als de vrouwen zijn Ideeën navolgen, zullen zij deze zomer half doorzichtig gekleed gaan. De couturier introduceer de hiertoe u ziet het op de foto rechts een nieuw materiaal met glas als grondstof. Tot uw en mijn stichting heb ik het alles braaf doorgelezen bladzijden en bladzijden enquête over de emancipatie van de Nederlandse vrouw. En na al dat letters en cijfers etc zit ik op mijn papier te kijken en moet eerlijk bekennen, net als Fausi, dat ik nog even wijs ben als toen ik begon. Want wat daar allemaal verteld wordt over de denkwereld en het gedragspatroon van onze vaderlandse zusters, kunnen wij met onze eigen blote ogen iedere dag om ons heen waarnemen. Het recept voor een geslaagd vrouwenbestaan kennen wij van binnen en van buiten, en dat recept is misschien nog huisbakkenèr dan een kwart eeuw geleden. Gaat u maar na, en tik mij gerust op de schrijvende vingers als ik het mis heb. Wat is zo ongeveer de doorsnee moederlijke opvoeding van de doorsnee dochter? Als het wicht nog klein is, krijgt zij bij feestelijke gelegenheden een mooi jurkje aan, dat zij vooral niet vuil mag maken. Dat laatste is meer het natuurlijke privilege van de jongens, die nu eenmaal van natuure voorbestemd zijn tot wilde spelletjes en waaghalzerij. Is zij jarig of verschijnt Sinterklaas aan de horizon, dan staat er natuurlijk een pop met toebehoren, een wiegje of een fornuisje op haar verlanglijst. Wat zou het lieve kind ook anders moeten vragen? Zij schrijft eenvoudig op wat zij bij vriendinnetjes of nichtjes heeft gezien, en wat de speelgoedetalages voor haar neusje zetten. Een boek tussen al dat douwderiedeine is al een opvallende uitzonderingen een jongensboek als ,,Winnetou" of „De reis naar de maan" staat helemaal buiten spel. Een kleine doorzetster weet zich wel te redden met een exemplaar uif de schoolbibliotheek of jeugdleeszaal, maar dat wordt dan ook later wel het eigenaardige buitenbeen (negentien op de honderd jongens) dat wiskunde wil gaan studeren of dierenarts worden. De wieg en het fornuisje hebben het paadje al afgebakend. Broerlief mag voetballen en lezen zoveel hij wil zij helpt bij de afwas, is baby-sit bif de buren, breit baby-sokjes voor tantes eersteling en staat met moeder vlak vooraan tussen de toeschouwers aan de voet van het bordes om de Bruid uit het stadhuis te zien komen. Over haar toekomst praten betekent hoofdzakelijk het opvullen van de wachtperiode tussen het eind van de leerplicht en de trouwdatum. Zo wordt van huis uit nog altijd de verbeten stille wedloop tussen vriendinnen en nichten gestimuleerd: wie het eerst vaste verkering zal hebben. Want dan is, ook voor moeder, de opvoedingskous af en kan zij haar hoofd gerust op het kussen leggen. Immers een getrouwde dochter is onder de pannen, is goed verzorgd, heeft haar bestemming gevondende uitdrukkingen liggen zo in de mond van het spraakgebruik bestorven, dat niemand er de wenkbrauwen bij optrekt. Een meisje kiest dan ook niet zozeer een beroep, zij zoekt een baantje, waarmee zij een spaarcentje verdient voor het bankstel en het gasfornuis, en waaraan zij ,.iets heeft in haar trouwen". En wat zou dat dan nog? Zal een verontwaardige moeder mij tegenwerpen. Wat is erop tegen, dat een meisje graag trouwt en een gezin sticht? Als de maatschappij ergens gebxek aan heeft is het aan goede moeders. Agh ja, mevrouw erop tegen is zo n groot woord. Als mijn buurmeisje of nichtje van achttien mij komt vertellen, dat zij gaat trouwen zodra haar vaste vriend is afgezwaaid zeg ik: ,,Van harte kind, van harte" met een steelpan of een bromelia toe, naar gelang haarinstelling Maar ik zou haar dan toch zo graag iets willen vragen. Zo van .Kind, weet je nu wel wat je begint? Je bent nu met allebei je handjes achttien, nog nauwelijks schoolkind af. Na de zesde klas een beetje lavo of mavo of havo; een beetje typen of steno, een beetje vakopleiding misschien. Hoe lang heb jij helemaal in de wereld rondgekeken, mensenkennis opgedaan, een vak geleerd waarmee je te allen tijde, als het boze hondje Tegenslagbijt, je in je onderhoud kunt voorzien? Heb je ooit wel eens iets van je stad, laat staan van je land gezien, om van de wijde wereld maar te zwijgen? Heb Je wel eens één gesprek gevoerd dat over iets anders ging dan jurken en jongens, platen en pleziertjes? Straks ben je getrouwd, in het wit en het lang. en met een album vol staatsiefoto's van de Grote Dag. Met amper twintig wandel je achter de kinderwagen, dag in dag uit weer naar moeder. Wat heb je dan eigenlijk aan je heerlijke jeugd gehad Ontwikkeling, ervaring, ontspanning, sport en spel alles opgeofferd in die wedren om maar zo gauw mogelijk mevrouw voor je naam te kunnen zetten. Terwijl er echt wel eeij pienter kopje op je tengere halsje stond zeven op de tien van jullie bleven op school nooit zitten, tegen zes van de jongens. Na een jaar of wat in je flatje met een dreumes als enig gezelschap en geen andere conversatie dan met moeder en buurvrouw, en geen andere lectuur dan een stukje krant en het damesblad ben je al het geleerde glad vergeten. En blijft alle belangstelling voor samenleving en wereldgebeuren beperkt tot het journaal op de tv. Moeten wij dan nog over emancipatie van de vrouw praten? Mevrouwtje Doorsnee vindt het wel goed zo, een kwart van haar is zelfs nog tegen beroepsarbeid van de getrouwde vrouw. Zij kiest levenslang de weg van de minste weerstand en die weerstand, op alle gebied, slijt met de dag. Het is geen bitterheid die mij dit doet schrijven. Alleen spijt over alles wat hier verloren gaat of ongebruikt blijft liggen. Om alle gemiste kansen en braak liggend talent. Want de ware emancipatie gaat tenslotte niet om het veroveren van rechten. maar om de kans op volle ontplooiing van de mens, man of vrouw om het even. Tweede kind: 65,66 per maand. Derde kind (en de volgende): 94,32 per maand. FRANKRIJK Eerste kind: alleen een uitkering als de moeder geen baan heeft (de Franse kinderbijslag, hoogste van Europa, wil het kindertal opvoeren). Tweede kind: 55,61-per maand. Derde kind (en de volgende): 83,39 per maan. Deze bedragen zijn in de praktijk vaak veel hoger, doordat er in Frank rijk stelsels van gezinstoeslagen be staan waarvoor grote groepen mensen in aanmerking komen. ITALIë 34,32 per maand voor elk kind. LUXEMBURG Eerste kind: 40,79 per maand. Tweede kind: idem. Derde kind (en vol gende) 73,50 per maand. NEDERLAND Eerste kind: 35,62 per maand. Tweede en derde kind: 40,56 per maand. Vierde en vijfde kind: f 54,60 per maand. Zesde en zevende kind: 60,58 per maand. Achtste kind (en volgende): 67,08 per maand. Al deze cijfers zijn van 1968. a jaren gedronken te hebben acher gesloten deuren en de schuld te hebben ge geven aan haar „zenuwen", treedt in Amerika de drankzuchtige vrouw thans in de openbaarheid. In sommige gevallen zet z(J eenvoudig het drinken in het openbaar voort, maar meer en meer begint zy hulp te zoeken en te ontdekken, dat zjj niet de enige is. Naar schatting van de nationale raad inzake alhocolisme, zijn er in de VS meer dan een miljoen vrouwelijke drankzuchtigen en volgens Alcoho lics Anonymus een organisatie van drankzuchtigen voor onderlinge steunver lening zijn ongeveer een op de vier van haar leden vrouwen. „Er zijn tegenwoordig waarschijnlijk evenveel vrouwelijke drankzuchtigen als mannelijke", zei Harvey Fiske, een functionaris van de nationale raad, „en die doen misschien meer kwaad en zijn misschien zelfs moeilijker te helpen dan mannen. Wij dóen heel wat voor mannen in de industrie, maar de vrou wen bereiken wij zelfs niet". „Het merkwaardige is, dat in een tijd DEN HAAG Huis artsen zullen gedurende een experiment van drie jaar proberen te komen tot vroegtijdige opspo ring van baarmoeder- kanker. De bedoeling van staatssecretaris Kruisinga (Sociale Za ken) is na te gaan of opsporing en behande ling van kwaadaardige nieuwvormingen in de vrouwelijke geslachtsor ganen kan worden be spoedigd en of dat op grotere schaal kan wor den toegepast. Na de aanloopperiode zullen ongeveer zestig huisartsen meewerken. Dr. Kruisinga heeft een rijksbijdrage van hon derd procent toegezegd. Hij meent dat vooral moet worden gelet op de epidemiologische kanten bij het voorkomen van deze ziekte. De deelnemende art sen zullen het onderzoek voorlopig inpassen in hun routinewerk. Daar na zal worden bekeken welke groepen vrouwen naar leeftijd en/of ziektegeschiedenis voor al voor deze voorziening in aanmerking moeten komen. Voor dit onderzoek is het nodig dat de huis arts een aantal cellen uit de baarmoederwand verzamelt. In een labo ratorium kan aan de hand daarvan worden vastgesteld of er sprake is van kwaadaardige cellen. Vroege opsporing én behandeling bepalen in belangrijke mate de kansen op genezing. Een bijkomend voor deel van het onderzoek is, dat de in aanmerking komende vrouwen re gelmatig onder controle blijven. Uiteraard is de bereidheid van de vrou wen ook van degenen die geen klachten heb ben onmisbaar. waarin de vrouwen meer in het open baar drinken dan ooit tevoren, de oude dubbele maatstaf voor vrouwen de mensen doet aarzelen een vrouw drankzuchtig te noemen", zei Fiske. „Het is soms minder moeilijk een vrouw ertoe te brengen te bekennen dat zij alcoholica is, dan haar man er toe te bewegen toe te geven dat zijn vrouw het is", zei Fiske. Een man in Cincinnati zei tegen zijn vrouw, die Alcoholics Anonymus wilde opbellen: „Over mijn lijk" en was ver volgens verbijsterd, toen zij bedwelmd door de drank, probeerde hem te ver moorden. Iemand uit Philadelphia, wiens vrouw haar rijbewijs was kwijtgeraakt wegens dronken chaufferen, nam een chauffeur in dienst in plaats van haar te laten behandelen. De eerste reactie van een man op de drankzucht van zijn vrouw is gewoon lijk de voorraad drank te verstoppen of weg te gooien, een maatregel, die vrouwen gemakkelijk vruchteloos kun nen maken door geheime drankvoorra den te bewaren in parfumflessen. Een vrouw bewaarde haar whisky in een stoomstrijkijzer en een andere verborg flessen in de watertank van een toilet. „Vrouwen kunnen er ook op rekenen, dat hun dranken worden aangeboden in bars", zei mevrouw Marty Mann, de oprichtster van de nationale raad inza ke alcoholisme en zelf al 30 jaar een bekeerde alcoholiste. „Ik placht te zeg gen, dat ik, als ik een kwartje had. de hele dag kon 'drinken", vervolgde zij. „Het kwartje was voor mijn eerste glas bier". Deskundigen zeggen, dat de behande ling van vrouwen niet verschilt van de behandeling van mannen, maar er is nog geen dozijn grote behandelingscen tra, die vrouwen opnemen, ofschoon de meeste staatsziekenhuizen in hun afde lingen voor drankzuchtigen bedden voor hen hebben. Een man kan in tien jaar verslaafd raken aan alcohol. Gedurende die tijd kan hij zijn betrekking, zijn gezin en zijn financiële middelen verliezen. Een vrouw, die de hele dag thuis is, heeft meer tijd om te drinken en kan het in korter tijd even ver brengen in de ver slaving, terwijl haar middelen vaak nog onaangetast blijven. De schade, die een vrouw gedurende die tijd haar gezin kan berokkenen, is evenwel onmetelijk. Twee statistische gegevens dringen zich op: 51 procent van de drankzuchtigen zijn kinderen van drankzuchtigen en 50 procent van de jeugdige misdadigers komt uit drankzuchtige gezinnen. „Als de vader dronken tfouis komt, kan de moeder dat heel vaak voor de kinderen verborgen houden, maar als de moeder de hele dag pimpelt wordt hun innerlijke stabiliteit vernietigd", zei mevrouw Mann. „De kinderen we ten niet in welke toestand zij haar zul len vinden en zullen geen ander® kin- d«ren mee naar huis brengen".

De Vallei | 1970 | | pagina 9