Veenendaals dagblad Echtelijk drama in Haarlem: 2 doden Buiten Toestand in Nigeria niet bevredigend Werkgevers in de kleinmetaal houden het been stijf Commissarissen I Asta getrouwd van Verolme treden af Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Tachtig Egyptenaren omgekomen Bij c.a .o.-overleg S.E.R.-regels voor fusies Twee meisjes dood na auto-ongeluk Echtgenote van mr. R.: Banden waren goed'''' Auto in botsing met 2 treinen b KVP wil «esprek christelijke partijen in EEG ,NIXON LIEGT' ZEGT HANOI CAO-akkoord in sigarenindustrie Onbestendig TEL AVIV - Israëlische luchtlandingstroepen, die donder dag het strategische Egyptische eiland Sjedoean hadden bezet, hebben zich gistermiddag teruggetrokken. OUDEI LEKKERi Vogelcultuur 5 O* LUCHTAANVAL On twerp-advies EXTRA TREINEN VOOR ..65 VRAGEN APARTE C.A.O. i Bm. voor redaobe an administratie Prins Bernhardiaan 28, Veenendaal, Ta lef. 08385-10550 (adm), 10757 en 10965 (red.), Giro 1321600 Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., 4,40 p.m.. 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.w Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 24 JANUARI I970 - 44e JAARGANG no. 20 ISRAEL ONTRUIMT BEZET EILAND IN GOLF VAN SUEZ Ze verlieten het eiland, nadat ze hun opdracht hadden voltooid. Bij de over rompeling van het Egyptische garnizoen op Sjedoean kwamen 80 Egyptenaren om het leven. Tweeënzestig werden er gevangen genomen. Tijdens hun verblijf op het eiland werden de Israëliërs 's nachts enkele malen door Egyptische vliegtuigen be stookt De aanvallen hadden, volgens een Israëlische verklaring, weinig sue- HAARLEM De Haarlemse politie, die gisteravond om tien uur op verzoek de woning van het echtpaar Verlee in de Nagtzaamstraat in Haarlem-Oost bin nendrong, kwam tot de ontdekking, dat zich hier een familiedrama heeft afge speeld. Zü vond de lichamen van de 22- jarige vrouw en haar 28-jarige echtge noot. De politie neemt aan, dat de man de vrouw met een mes om het leven heeft gebracht en zich daarna heeft opgehan gen. Volgens de politie zou het drama zich gisterochtend vroeg hebben afge speeld. Buren wisten te vertellen, dat het echtpaar dikwijls ruzie had. De lij ken van de man en de vrouw zijn naar het Sint-Elisabethgasthuis in Haarlem overgebracht. Het echtpaar Verlee zou gisteravond op bezoek zijn gegaan bij kennissen in Amsterdam. Toen de Haarlemmers niet kwamen, zijn de Amsterdammers naar Haarlem gereden. Toen ze geen gehoor kregen na langdurig bellen werd de hulp van de politie ingeroepen. ADVERTENTIE X menige plaats in de bossen van de Veluwe hangen zeer gro te nestkasten aan de bomen; ze werden speciaal voor bosuilen, ho- lenduiven en groene spechten aan gebracht, maar nimmer toonden de vogels, de woningnood ten spijt, er belangstelling voor en de enkele bonte spechten, die weieens een noodverblijf betrokken, namen er liever een van kleiner formaat en 5 vergrootten eventueel de toegang tot. een passende entree. Over de i smaak valt ook bij de vogels niet te twisten en vaak worden 's men- 5 sen goed-bedoelde pogingen met on- 5 dank beloond, doordat aan een mi- 5 lieu, hetwelk in onze ogen onge- 5 schikt is, juist de voorkeur wordt gegeven. Wie in bos, park of grote tuin het aantal vrije en holenbroe- ders wenst op te voeren ter bestrij ding van schadelijke insekten, ziet zich niet zelden voor allerlei pro blemen gesteld om een bevolkings dichtheid te bereiken, welke hem voor z'n doel noodwendig lijkt: de keus van heesters voor vogelbosjes, het aanbrengen van water in droge gebieden, 't ophangen van nestkast jes en -buidels, het doelmatig op binden c.q. uitsnoeien van twijgen tot fudamenten voor vrijstaande nesten en het plaatsen van oude manden in bomenals horstgele genheid voor ransuil, toren- en boomvalken. Daar komt nogal wat vaardigheid, inzicht, knutselarij en doe-het-zelf-techniek bij kijken, als ook het bijhouden van de desbetref fende literatuur. Ik herinner mij, dat we als H.B.S.-ers onze leraar G. Wolda op Oranje Nassau's Oord hielpen met praktische vogelver zorging die destijds nog in haar kinderschoenen stond en dat we toen proeven namen met lege Ver- kade' s-bussen, nestkasten van de timmerman en van klompenmaker Dunker. We werkten liever in deze openluchtschool dan in de klas, waar de kauwtjes, die altoos op de molen van v. Rooyen zaten, ons plezierig afleidden, zoals ze het nu (terwijl ik dit schrijfop de schoor steen van de buren doen. 24 jan. '70 A. B. WIGMAN. ces. Israëlische straaljagers voerden gis teren een reeks aanvallen uit op Egyp tische militaire kampen nabij Cairo. Het was de vijfde Israëlische luchtaanval diep in Egypte in ruim veertien dagen. Evenals jongstleden zondag kwamen de toestellen dicht bij de internationale luchthaven van de Egyptische hoofdstad en op minder dan drie kilometer afstand van het grote industriecentrum Hellwan, dat heel sterk tegen luchtaanvallen is beveiligd. De leiders van de Arabische Socialis tische Unie, de centrale politieke orga nisatie in Egypte, kwamen gisteren in Caïro bijeen om tegenmaatregelen te bespreken voor wat werd genoemd de „psychologische slachting" door Israël. Egyptische vliegtuigen hebben vry- dagavond een aanval gedaan op Israë lische militaire kampen bjj El Arisj. De Egyptische radio, die dit bekendmaakte, zei dat de toestellen hun opdracht nauw keurig hadden kunnen uitvoeren en dat ij alle op hun basis waren teruggekeerd. EI Arisj ligt in de Sinaï, op 160 km van het Suezkanaal. In Tel Aviv zei een militaire woord voerder, dat éér. of twee Egyptische vliegtuigen El Arisj hadden gebombar deerd, waarbij een Arabische vrouw en een kind waren gewond. Enkele huizen hadden schade opgelopen. Waarnemers vestigen er de aandacht op, dat het de eerste maal is, dat de Egyptische luchtmacht een door burgers bewoond dorp hebben gebombardeerd. El Arisj heeft een Arabische bevolking. DEN HAAG Mevrouw Helena C. Rambonnet-Coops heeft gisteren als ge tuige voor het Haags gerechtshof, waar voor haar man, de 61-jarige Haarlemse rechter in hoger beroep terecht staat voor het onder invloed veroorzaken v^n een dodelijk ongeluk, gezegd, dat ze op de dag van het ongeluk, 21 februari 1968, bij het autowassen nog geconsta teerd had, dat er bij de banden geen gladde was, al had de politie die later wel in beslag genomen. „Ik waste altijd ook de banden," ver klaarde ze onder ede. .Strekte uw zorg zich behalve tot de witte sierrand ook tot het loopvlak van de banden uit", vroeg de president mr. A. Slotemaker. „Dat schijnt gek te worden gevon den, maai' dat deed ik wel," antwoordde mevrouw Rambonnet strijdlustig. U deed dat in de wetenschap, dat het die dag erg slecht weer was, ja zelfs sneeuwde," vroeg de president onge lovig. ,Ja." ,Vond u het dan niet vreemd," ging de president rustig door, „dat uw man een afspraak had om vijf dagen later nieuwe banden te kopen, als de oude nog van profilering waren voorzien?" „Dat was een technische kwestie die mijn man besliste" De kwestie van één gladde band leek niet zoveel uit te maken, omdat de vier andere banden van de auto van de rech ter volgens een slipdeskundige van de Rijkspolitie „even beroerd" waren. Bij hem voegden zich gisteren voordat de zitting werd verdaagd tot 9 februari nog twee getuigen, a decharge, de chef monteur en een monteur van de garage waar de auto in onderhoud was geweest. ,Ze zijn alle vijf totaal versleten." zei de chef-monteur. Bij de laatste beurt van de auto voor het ongeluk, in oktober of november 1967, was in de garage ge zegd, dat de rechter er nog wel drie maanden mee kon rijden. „Maar als ik ze in deze toestand had gezien had ik wel met nadruk ge vraagd: Laat die wagen in hemelsnaam toch staan," aldus de chef-monteur. De president: „Mijn vraag is of het wel verantwoord is met deze banden te rijden." „Neen," luidde daarop het besliste antwoord. GRONINGEN De trein van Gronin gen naar Zwolle is gisteravond om onge veer acht uur tussen Hoogeveen en Koe- kangen op een personenauto gebotst. De wagen schoof op het andere spoor, waar hij nog eens werd aangereden door een trein uit tegenovergestelde richting. De bestuurder kwam er met slechts lichte verwondingen af. Het treinverkeer kreeg ruim een half uur vertraging. DEN HAAG Het m.s. Breewijk (700 ton) vertrekt vanmiddag uit Rotterdam om voedsel en medicamenten van Lagos naar de rampgebieden in Biafra te bren gen. LONDEN LAGOS/ABIDJAN l it al de verwarrende en vooral te genstrijdige beriehten die kort na de beëindiging van het Nigeriaanse con flict over de gehele wereld werden verspreid valt nu toch eindelijk wel op te maken, dat de situatie in liet land bepaald niet bemoedigend ge noemd kan worden. Dit blijkt bijvoor beeld nu weer uit de woorden die de speciale afgevaardigde van Harold Wilson naar Nigeria, Lord Hunt, tij dens een radio-uitzending van de BBC heeft gezegd. Deze man, die on langs nog scherp inging tegen pers berichten over verhongering in hel voormalige Biafra en misdadig op treden van de federale troepen, zet nu: „Ik heb een legereenheid gezien die op controle uitging waarvan de officieren daden begingen, die ge straft moeten worden. De soldaten van de eenheid hadden kennelijk toestemming om te doen en laten wat ze wilden. Wellicht is de omvang van de nood en de behoefte aan voedsel toch groter dan ik vermoed. Maar dat kan en moet dan ook bestreden worden met de aanvoer van voedsel". Deze uitlatingen worden ook be vestigd door de Zweedse graaf Carl Gustav von Rosen, de man die vorig jaar nog de strijd van de Biafranen ondersteunde met zijn in Frankrijk gekochte en tot bommenwerpers om gebouwde particuliere vliegtuigjes. De gevluchte Biafraanse leider ge neraal Ojoekwoé bevindt zich mo menteel in Abidjan, de hoofdstad van Ivoorkust. Ojoekwoe is volledig vrij in zjjn bewegingen, maar mag geen enkele politieke activiteit in Ivoorkust beoefenen. Op welke datum Ojoek woe in Ivoorkust is aangekomen is niet bekend. PORT HARCOURT (Oost-Nigeria) bruikte kraamkliniek worden nu ongeveer In een onge- door vrijwilligers uit o.a. Engeland verzorgd. De kinderen 500 kinderen komen allemaal uit het voormalige Biafra. DEN HAAG De Sociaal-Economi sche Raad (SER) heeft een ontwerp advies gemaakt voor een overigens niet wettelijke regeling voor de ge dragsregels bij fusies van ondernemin gen. Bovendien l»eplelt bij de instelling van een commissie voor fusie-aangele genheden, die toeizcht op de naleving van deze gedragsregels moet houden. Het is een ontwerp voor een tussen- advles, dat de raad op 30 januari zal vaststellen. Er zijn in het advies twee soorten ge dragsregels opgesteld: Die ter bescher ming van de belangen van de aandeel houders en die, welke de belangen van de werknemers veilig moeten stellen. De gedragsregels voor de werknemers zullen betrekking hebben op fusioneren de ondernemingen, van welk tenminste één partner een ondernemingsraad moet hebben. Dit betekent niet, dat de regels in andere gevallen niet zinvol zouden kunnen zijn. De raad beveelt de toepas sing ervan dan ook aan! Voor fusies van doohter-N.V.'s zijn de regels niet nodig. De raad meent dat, de vakbonden de eerst aangewezenen zijn om de belangen van de werknemers te behartigen. In aanmerking komen de organisaties, die tenminste één lid in de ondernemings raad hebben. Informaties aan deze or ganisaties zouden moeten gebeuren voordat het overleg over de fusie ge heel is afgerond. Anderzijds is de plicht tot informatie pas zinvol wanneer is gebleken dat een eerste overleg vrucht baar kan zijn. In de besprekingen met de vakbonden moet over het volgende worden gepraat: De motieven voor de fusie en de voorzienbare economische en sociale ge volgen; de grondslagen van financiële en andere maatregelen tot het voorkomen, wegnemen of verminderen van even tueel nadelige gevolgen voor personeel; de grondslagen van het sociale be leid dat na de fusie zal worden gevoerd; het moment waarop met de onder nemingsraad het vereiste overleg zal worden gevoerd, en het tijdstip waarop het personeel wordt ingelicht. ROME De Katholieke Volkspartij en de Italiaanse christen-democratische partij zullen een conferentie voorstellen van leidende vertegenwoordigers van de christen-democratische partijenin de zes EEG-landen, zo is in Rome meegedeeld na besprekingen tussen de Nederlanders A. van der Stee en drs. N. Schmelzer met de politieke secretaris van de „De- mocrazia Christiana". oaldo Forlani. De Nederlanders sp on ook met premier Rumor de president van de „Europese Unie van christen-democra ten" en met senaatsvoorzitter Fanfani en de voorzitter van de Italiaanse Euro pabeweging, Giuseppe Petrilli. ROTTERDAM De heer W. A. de Jonge heeft zijn functie van prevsident- commissaris van het concern Verolme Ier beschikking gesteld. Ook mr. G. P. Helders heeft de heer Verolme in een brief meegedeeld dat hij aftreedt als commissaris. O AMSTERDAM Gisteravond is in Amstelveen een personenauto met vier inzittenden bij het inhalen van twee autobussen geslipt en tegen een boom terecht gekomen. De auto moest bij het inhalen uitwijken voor een tegenligger. Twee van de inzittenden, de 19-jarige meisjes C. M. Röling uit Uithoorn en A. J. M. Pouw uit Kwakel kwamen hier bij om het leven. Het is .te verwachten dat de overige commissarissen, de heren J. P. Posthu- ma, A. M. Schreuders en mr. H. J. Sjol- lema eveneens hun commissarisposten zullen vrijmaken. Zij zullen daartoe waarschijnlijk aanleiding vinden in de suggestie die het rapport Biesheuvel- Langman in die richting doet. De heer De Jonge: „Cornelis Verolme kan het alleen maar appreciëren, want ik stel hem daarmee in de gelegenheid dat hij zijn gang kan gaan. Ik heb geen moeilijkheden met hem, maar hij doet nu eenmaal wat hij zelf wil. Ik had voorgesteld van het mam moetdok een internationale maatschap pij te maken en dat had ik ook voor elkaar, maar Cornelis wilde niet". KOPENHAGEN De 88-jarige Deense Asta Niel sen, een beroemde ster uit de tijd van de stomme film, is getrouwd met de 70-jarige antiquair Christian Theede. Na de huwelijksplechtig heid vertelde het echtpaar, dat de wittebroods weken op de Cana- rische eilanden doorgebracht zou den worden. HONG KONG Radio Hanoi heeft gisteren president Nixon's verklaring in de „State of the Union"-oodschap, dat de vooruitzichten op vrede in Vietnam veel groter zijn dan een jaar geleden, als een „leugen" verworpen. In een uit zending in het Vietnamees zei de com mentator dat de Ver. Staten hun agres sie-oorlog in Vietnam voortzetten. „De Verenigde Staten zijn verantwoordelijk voor de vastgelopen Parijse besprekin gen", aldus Hanoi. UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen zullen dinsdag een aantal treinen verspreid over het hele land extra ver sterken met het oog op de verwachte toeloop van bejaarden. De vorige twee dinsdagen waarop „65- plussers" gratis met de trein konden rei zen was de belangstelling zo groot dat er knelpunten ontstonden. Daar wordt nu dinsdag, de laatste keer dat de be jaarden gratis kunnen reizen, extra ma terieel ingezet. DEN HAAG De werkgeversor ganisaties in de klein-metaal zijn niet van plan voor dwang opzij te gaan. Stakingen van de vakbonden om een c.a.o. door te drukken zullen zij be antwoorden met het aanspannen van een kort geding. Dit blijkt uit een verklaring van de federatie van deze organisaties. Het lan delijke c.a.o.-overleg in de metaalnijver heid is geïndigd omdat geen overeen stemming kon worden bereikt over een werkgeversbijdrage van tien gulden per werknemer in het vakbondswerk. De vakbonden proberen nu per bedrijf een c.a.o. overeen te komen, waarin het „vakbondstientje" is geregeld. Volgens de werkgeversorganisaties lukt dat slechts bij niet-georganiseerde onderne mingen. De overige zouden vrijwel alle „neen" zeggen. Aan enkele bedrijven hebben de vak bonden inmiddels al een ultimatum ge steld, o.a. het Haagse installatiebedrijf Van Swaay (350 man), waarin met sta king wordt gedreigd. Mocht het tot conflicten komen, dan zal de werkgeversfederatie een rechter lijke beslissing uitlokken over de vraag of het optreden van de vakbonden recht matig is. Het gaat daarbij, aldus de federatie, om de vragen: Kan een werkgever worden gedwon gen een c.a.o. voor zijn bedrijf aan te gaan, indien de vakbonden weigeren met de betrokken werkgeversorganisaties te onderhandelen^ Kan een werkgever worden ge dwongen mee te werken aan een onge lijke behandeling van georganiseerde en ongeorganiseerde werknemers Mag een particuliere organisatie* zoals een vakbond, haar machtsmiddelen gebruiken om een werkgever te dwin gen tot betaling van een bijdrage aan die vakbond? „Als dit laatste kan en mag", aldus de werkgeversorganisaties, „dan zitten zij niet meer in de sfeer van het recht, maar in de buurt van geweld en ter reur." In Dordrecht, hebben de vakbonden gisteren een aparte c.a.o. afgesloten met het installatiebureau Visser en Van der Giessen (500 man). De lonen zijn met 43/< pet verhoogd. Ook is een bijsturings regeling voor prijsstijgingen overeenge komen naar het voorbeeld van de c.a.o. voor de metaalindustrie. Ook met het loodgieters- en c.v.-be- drijf Aquaterm in Groningen wisten de vakbonden een overeenkomst af te slui ten. EINDHOVEN Partijen bij de CAO voor het produktiepersonee) in de siga renindustrie zijn het eens geworden over een loonsverhoging van 28 cent per uur voor alle werknemers van 23 jaar en ouder. De jongeren zullen een loonsverho ging naar rato van de jeugdloonpercen tages ontvangen. Deze loonsverhoging bestaat uit een reële loonsverbetering van 3 °/o en uit ca. 4 °/o in verband met de lopende en toekomstige stijging van de kosten van levensonderhoud. Voorts zijn partijen het eens geworden over een beperkte trapsgewijze bijsturing, wan neer de kosten van levensonderhoud een stijging van 4 duidelijk te boven zouden gaan. Het aantal vakantie- en snipperdagen "wordt van 15 op 17 gebracht. De vakan tiebijslag wordt met 0.4 pet verhoogd. Per 1 juli '70 zal de arbeidstijd per week worden verkort van 43s/« uur tot 42'/2 uur. Van 1 januari af wordt de werkgeversbijdrage aan het Stein- kühlerfonds een fonds waaruit vak bondsactiviteiten mede worden gefinan cierd verhoogd met 0.5 pet tot 0.75 pet van de loonsom. ""HitiiMiimiMti (van onze weerkundige ker) me dew er- Dit weekeinde zal er van tijd tot tijd enige regen vallen onder in- vloed van depressie-activiteit. Een ,,stormwervelboven Wales trekt f opvullend naar het oosten, terwijl 1 een orkaandepressie van 949 mb I midden op de Oceaan eveneens oostwaarts koerst. Het ermee sa- menhangende warmtefront trekt snel in de richting van Ierland. Aan de andere kant handhaaft zich het winterse hogedrukgebied van 1032 mb boven Finland en I Midden-Rusland. Bij deze situatie I komt de luchtaanvoer in West-Eu- ropa uit richtingen tussen zuidoost en zuidwest. De temperatuur in I Gelderland zal dit weekeinde bo- ven nul zijn, tot een maximum van I 4 cl 5 graden. I i IIIIIIIIIIIIIHIillHlilillllllHllimilllliillllinMHIIIIIIIIIIIIIIMIOMMM' Morgen zon op 08,31; onder 17.14. Maan op 20.33: onder 09.45. MW

De Vallei | 1970 | | pagina 1