KANKER PAVILJOEN nanciele notities Exportwaarde van pluimveeprodukten meer dan 700 min. PRODUKTIE EIEREN STERK GESTEGEN FELLE KRITIEK OP RAPPORT VAN SON Weber en Zn Glanerbrug gaat sluiten Voorstel NEFO 10 pet. dividend Hoogste welstandsklasse keert zich af van kip Techn. storing Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel HB gfe 1 AKZO verdroot chloorproduktie Container veerdienst Introduktie van Massev Ferguson PILOOT STORM TEKKO TAKS RAAD VOOR MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF MOEILIJKHEDEN EXCLUSIEF Pagina 2 ZATERDAG 24 JANUAR- 9/0 MK|| p|g|tó la- A ÉHlillW -V 1 80 Daar controleren we geen papieren." Ik kon geen theehuis vinden, dus ging ik terug naar het station, maar daar mocht niemand slapen. Er liep een politieagent heen en weer die de mensen wegjoeg. Toen 's morgens kwam ik hier bii jullie, in de polikli niek. Er was een hele rij. Ze onderzoch ten me en zeiden dat ik onmiddellijk moest worden opgenomen. Dus moest ik weer de hele stad door, overstappen van de ene tram op de andere, om bij de komendatura te komen. Hoewel overal in de Sovjet-Unie de werktijden hetzelfde zijn was de komendant er niet. „Stik met jullie werkdag," had hij gezegd. Hij kon zich niet verwaardigen een boodschap voor bannelingen achter te laten, zoiets als: hij komt weer terug op kantoor of hij komt niet terug. Toen drong het tot me door: als ik mijn papieren inleverde zou ik op het station mijn laarzen niet terug kunnenu krijgen. Dus moest ik weer twee trams nemen, terug naar het station. Elke tocht kostte anderhalf uur." „Ik herinner me niet dat je viltlaarzen bij je had. Had je die? „Dat kun je je ook niet herinneren, omdat ik mijn laarzen verkocht heb aan een vent op het station. Ik ging ervan uit dat ik de rest van de winter wel in de kliniek zou doorbrengen en dat ik de volgende winter niet meer zou meema ken. Toen ging ik terug naar de komendatura. Alleen al aan trams had ik tien roebel uitgegeven. Van de tramhalte moest ik nog een hele kilometer door de modder sjouwen, met zoveel pijn dat ik mezelf amper voort kon slepen. En waar ik ook heenging moest ik mijn plunjezak met me meezeulen. Maar goddank was de komendant terug. Ik deponeerde bij hem de vergunning van de komendatura uit mijn verbanningsoord en liet hem het toelatingsbewijs zien dat ik van jullie polikliniek had gekregen. Hij ondertekende mijn opname-vergunning voor het ziekenhuis. En dus kwam ik... nee, niet terug naar de kliniek hier; nóg niet. Eerst ging ik de stad in. Ik had een aanplankbiljet gezien met de aankon diging dat Doornroosje werd gegeven." „Dus je besloot naar het ballet te gaan? Als ik dat geweten had zou ik je hier nooit hebben binnengelaten. Vast en zeker niet! „Vera Kornilyevna, het was als een wonder. Ik wilde voor de laatste keer eer ik dood ging een ballet zipn. Zelfs als ik niet dood zou gaan wist ik, dat ik gedurende mijn eeuwige verbanning nooit een ballet zou zien. Maar verdorie, ze hadden het programma veranderd. In plaats van Doornroosje gaven ze Agu-Baly. (Noot van de vertaler: Een veritaliaanste Uzbek-ope ra, gecomponeerd tijdens de Stalinis tische periode). Met een geluidloos lachje schudde ze haar hoofd. Natuurlijk sprak de poging van deze stervende man om het ballet te willen zien haar aan heel sterk zelfs. „Wat kon ik doen? Een pas afgestu deerd pianist gaf een recital in het conservatorium, maar dat is een heel eind van het station en ik wist dat ik dan geen schijn van kans meer had om zelfs maar het hoekje van een bank in het ziekenhuis te krijgen. En de regen striemde neer, ranselde me letterlijk. Ik kon maar één ding doen naar de kliniek gaan en mezelf aangeven. Ik ging. „Er is geen plaats," zeiden ze. „Je moet een paar dagen wachten." De andere patiënten vertelden me dat de mensen soms wel een week moesten wachten. Maar waar kon ik nou wachten? Wat kon ik doen? Zonder de vasthoudendheid die ik in de kampen had geleerd zou ik totaal verloren zijn geweest. En toen wilde je me mijn briefje nog afpakken, hè... Hoe had je gedacht dat ik na dat alles tegen je zou praten? Als je eraan terugdacht leek het allemaal nogal amusant; ze vonden het allebei grappig. Het vertellen van het hele verhaal was geen geestelijke inspanning geweest en aldoor had hij aan iets heel anders gedacht: als ze in 1946 haar medische studie had voltooid, kon ze nu niet jonger zijn dan zesendertig, dus onge veer van zijn leeftijd. Waarom kwam ze hem dan zoveel jeugdiger voor dan de drieëntwintig jaar oude Zoya? Het was niet haar gezicht het was haar manier van doen: haar verlegenheid, haar bedeesdheid. Bij een dergelijke vrouw vraag je je altijd af of ze al... Als je goed kijkt kun je ze er altijd uitpikken door ondefinieerbare aanwijzingen in de manier waarop ze zich gedragen. Maar Gangart was toch getrouwd. Waarom dan...? Ze keek hem aan en vroeg zich af waarom hij bij hun eerste ontmoeting zo'n lompe en onplezierige indruk op haar had gemaakt. Het was waar, hij had harde trekken op zijn gezicht en hij kon je op zo'n duistere manier aankijken, maar hij wist ook opgewekt te kijken en te spreken, als een vriend, zoals nu bijvoorbeeld. Beter gezegd: hij hield beide gedragsstijlen gereed en gebruikte al naar behoefte de een of de ander. „Zo, nu ben ik wel uitvoerig ingelicht over de viltlaarzen en de ballerina's." Ze glimlachte tegen hem. „Maar hoe zit het met je gewone schoenen? Besef je wel dat je schoenen een ongehoorde inbreuk op de voorschriften beteke nen? Ze kneep haar ogen een beetje dicht. „Voorschriften en nog eens voorschriften." Kostoglotov vertrok zijn gezicht en zijn litteken bewoog mee met de grimas. „Zelfs in de gevangenis is een man lichaamsbewe ging toegestaan, waar of niet? Ik houd het niet uit zonder mijn wandelingetje; zonder dat word ik niet beter. Je wilt me toch niet van wat frisse lucht beroven, hè? Ja, hij hield van wandelen. Hij besteedde heel wat tijd aan zijn wandelingetjes over de eenzame, verla ten paden van het Medisch Centrum. Dat had Gangart wel gemerkt. Hij zag er bij die gelegenheden bijzonder vreemd uit in de slecht gemaakte vrouwen-ochtendjas, die hij de huis houdster had afgebedeld (de mannen kregen geen ochtendjassen; er waren ér niet genoeg.) Hij haalde die jas wat bij elkaar onder een legerriem met een gesp waar een ster op zat, en duwde de ruime plooien schuin naar voren, maar toch viel hij onderaan open. Hij droeg legerlaarzen maar geen pet en zijn hoofd met het ruige, donkere haar stak opvallend boven alles uit terwijl hij met lange, bedachtzame stappen voortliep, soms langzaam, soms vlug, omlaag kijkend naar de stenen aarr zijn voeten: Als hij de grens die hij voor zichzelf gesteld had bereikte, keerde hij altijd om. Hij hield voortdurend zijn handen op de rug gevouwen. En hij was altijd alleen, nooit met iemand anders. „Nizamutdin Bahramovich komt over een paar dagen zijn ronde doen en weet je wat er gebeurt als hij je laarzen ziet? Dan krijg ik er van langs." Weer was het minder een bevel dan een verzoek, bijna alsof ze haar beklaf bij hem deed. Ze sprak met hem als met een gelijke, ja zelfs met een tikkeltje ontzag. Ze was er zelf over verbaasd dat die toon tussen hen beiden gegroeid Was. Zo praatte ze anders nooit met patiënten. In een poging haar te overtuigen raakte Kostoglotov haar hand met zijn grove knuist aan. „Vera Kornilyevna, ik verzeker je voor de volle honderd procent, dat hij ze nooit zal vinden. Hij zal me ze zelfs niet in de gang zien dragen." „Maar buiten dan, in de tuin? (wordt vervolgd) 4332. Kapitein Mare voelde zich verantwoordelijk voor hetgeen zijn gasten kon zijn overkomen en het speet hem nu, dat hij hun zo spontaan het gebruik van zijn flivver had toegestaan. En hij had Ferdydik nota bene nog het meest onherbergzame gebied aangewezen, na melijk de streek die op de Valeronkaarten stond aan geduid als de Vallei der Reuzen. Zelfs de meest onder nemende ontdekkingsreizigers hadden het uitgestrekte bergland met zijn oerbossen altijd links laten liggen. Was het omdat men het niet de moeite waard achtte, of was het een soort instinctieve tegenzin die hen weer hield? Hoe dan ook, Mare kon het er niet bij laten zit ten. Hij nam contact op met Shastar en riep de hulp 88. De terugtocht was een waar succes. En aan de hand van kaarten en meetinstrumenten wist de edele Courage weldra te vertellen dat zij in de buurt van het vaderland kwamen. Via de radio werd het grote vliegveld van hun komst op de hoogte gesteld en ver zocht om ruim baan te maken. „O.K." werd er geant woord. „Wij bereiden ons op uw komst voor. Gij kunt landen!" „Moest er nog bij komen dat het niet kon!" bromde Sir Patrick en liet de sleep door dikke wolkenmassa's naar beneden schieten om beter zicht te hebben. „Kijk daar eens!" klonk toen plotseling zijn stem. in van de autoriteiten, die onmiddellijk twee speciaal uitgeruste machines beschikbaar stelden. Terwijl Mare zich met de piloten Rosol en Varun onderhield, sprak Sandra haar bezorgdheid uit over het feit dat haar ver loofde aan de speurtocht ging deelnemen. „Waarom moet je nu per se mee? Je kunt dit toch veilig aan zulke geroutineerde mensen overlaten? Jij brengt jezelf mis schien onnodig in gevaar!" probeerde zij hem te weer houden. Doch Piloot Storm lachte spottend: „Liefje, maak je niet ongerust. Ik zal het gevaar niet zoeken, maar ik draag nu eenmaal de verantwoordelijkheid voor mijn manschappen. Ik moét Ferdydik zoeken!" En toen de anderen in de aangewezen richting keken, zagen zij een groot aantal straaljagers, die opgestegen waren om ruim baan te maken, en om de dappere red ders in optocht naar het vliegveld te geleiden. Onmiddellijk minderde Sir Patrick nog wat vaart, zo dat de bliksemsnelle straaljagers hen tenminste ge makkelijk bij konden houden. Voor de tot duizenden koppen aangegroeide menigte was het een fantastisch gezicht om de door brullende vliegtuigen geëscorteerde sleep te zien landen. En toen de sleepkabels dan ook eindelijk los geworpen werden, kende het gezicht en gejoel geen grenzen meer. AMSTERDAM Het bestuur van Nefo heeft besloten aan de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhou ders, te houden op 24 februari 1970, voor te stellen op de gewone aandelen over het boekjaar 1969 uit te keren 8 pet. 4,- per aandeel), waarvan reeds 4 pet. 2.- per aandeel) ad. interim werd betaald, alsmede 2-1/2 pet in aan delen ten laste van de agioreserve. (v. j. lYz pet of f 3,75 per aandeel en 2Vt pet. in aandelen). Het vermogen van Nefo per ultimo december 1969 bedroeg 101,9 mij. (v. j. 104,4 min.), het sal do van de resultatenrekening inclusief onverdeeld winst over 1968 4,5 min (v. j. 4,3 min). De intrinsieke waarde per aandeel Nefo per ultimo december 1969 bedroeg f 93,29 (v. j. f 95,53, herleid voor uit kering in aandelen). DIEMEN Commissarissen en direc tie van Landré en Glinderman N.V. te Diemen zijn voornemens aan de te hou den alg. vergadering van aandeelhou ders voor te stellen, een dividend van 10 procent in contanten (vj. 9 procent in contanten) over het boekjaar 1969 uit te keren, na toevoeging van een bedrag van 100.000,- aan de algemene reser ve. (Van onze financieel-economische redactie) Nederland is ook in 1969 de grootste exporteur ter wereld van eieren en gevogelte gebleven. De totale exportwaarde van pluimveehouderyprodukten heeft vorig jaar voor het eerst de 700 miljoen overschreden. De omzet steeg met 14 procent tot 740 miljoen. In de legsector deed zich een produktieverhoging voor ,die evenwel gepaard ging met een aanmerkeiyke prijsdaling, die 15 cent beneden de producen- tenprys van 1,87 per kg eieren in 1969 lag. In de reproduktiesector zette de en- dens tot concentratie en schaalvergroting zich voort. De modernisering van de broederyen vond ook het afgelopen jaar verder voortgang. De produktie van eieren is gestegen met 10 pet tot 4370 miljoen stuks, waar van er 1135 miljoen werden uitgevoerd, DEN HAAG De raad voor het midden- en kleinbedrijf, samenwerkings orgaan van de hoofdbedrijfschappen ambachten en detailhandel, heeft zich bezig gehouden met de nota midden- en kleinbedrijf 1969 van de staatssecretaris van Economische Zaken, drs. L. J. M. van Son. De commissie sociaal-economische politiek en arbeidsvraagstukken van de raad heeft een nota opgesteld waarin zij, in een eerste onderzoek van de nota-Van Son, vermeldt wat in het stuk van de staatssecretaris h. i. niet had mogen ontbreken nl. de integratie van het beleid voor het midden- en kleinbedrijf in het algemene sociaal-economische beleid. In de loop der discussie merkte de secretaris van de raad, dr. J. P. I. van der Wilde, op dat het ministerie de nota van de staatssecretaris blijkbaar niet belangrijk vindt: de vertegenwoordigers van de minister bij de raad ontbraken nl. in de vergadering. Van de kant van het Koninklijk Verbond van Ondernemers en van de onder nemersfederatie hadden resp. de heren P. J. de Kruijf en mr. M. G. van de Kaa weinig goede woorden voor de inhoud van het stuk van de bewindsman en de aanpak die h. i. getuigt van miskenning van het belang van het midden- en kleinbedrijf voor en in de gehele sociaal-economie van ons land. De heer De Kruif zag een bevestiging van die miskenning o.m. in de samen stelling der commissie-bedrijfsvoorlichting, die de minister van Economische Zaken op 15 december jl. heeft ingesteld. Die commissie, onder voorzitterschap van prof. dr. J. Kreiken, hoogleraar aan de Technische Hogeschool Twenthe, telt tien leden, waarvan vier van het ministerie van Economische Zaken en één van het ministerie van Financiën. Een vertegenwoordiger van welke privaat rechtelijke of publiekrechtelijke organisatie werkzaam op het gebied van het midden- en kleinbedrijf ook, ontbreekt in die commissie. Mr. Van de Kaa zei sterk het gevoel te hebben dat, blijkens de nota, de staatssecretaris het gehele midden- en kleinbedrijf niet au sérieux neemt. Waarom zouden de publiekrechtelijke en privaatrechtelijke organen en organisaties dan nu eigenlijk die nota wel au sérieux nemen? Het is naar zijn mening nu veel belangrijker de leden van de Tweede Kamer een betere voorlichting te geven over het midden- en kleinbedrijf en over hetgeen daarvoor aan beleid nodig is dan de bewindsman heeft gedaan. terwijl 145.274 ton bréadkuikens naar het buitenland ging. De heer H. H. Gar- relds, voorzitter van de produktschap voor Pluimvee en Eieren, meent aange zien ook dit jaar een produktieuitbrei- ding wordt verwacht, dat dit nog pro blemen kan geven. De hygiëne in het pluim veebedrijf is in 1969 sterk verbe terd. Geprobeerd wordt om betrouwbare gegevens te verzamelen naar aanleiding van geruchten over een sterk toegeno men uitval van moederdieren door ziek ten als marekse verlamming en leucose- complex. De produktie van eieren is niet alleen in Nederland sterk uitgebreid, maar ook in West-Duitsland en België. Het top jaar voor Nederland was 1962 met ruim 6.000 miljoen stuks. Na een aanvan kelijke daling van dit aantal met 60 pet in 1967 is de produktie nu weer geste gen tot 72 pet van de hoeveelheid van 1962. Dit jaar zal het aanbod van eieren in de EEG belangrijk groter zyn dan het vorig jaar. West-Duitsland was in 1969 wederom onze grootste afnemer met 9.25,2 miljoen stuks in '68: 835 miljoen). Volgens een voorzichtige schatting zal in het eerste halfjaar van 1970 de pro duktie zo'n 20 pet boven de eerste zes maanden van 1969 liggen. De produktie in het tweede halfjaar hangt af van de inleg van broedeieren in de eerste maanden van 1970. Tenzij zich onver wachts exportmogelijkheden voordoen, In verband met een technische storing aan ons telex-apparaat kunnen wy in deze editie tot onze spijt niet de eerste notering van gisteren publiceren. Voor zover genoteerd hebben wy de laatste koersen van gistermiddag vermeld. (Slotkocrsen van gisteren) Fonds Vorige late koer» oot. A.K.Z.O. 100 100.5 Alg. Bank Nederland 260.5 259 Amrobank 57.2 56.8 Amsterdam Rubber 43.5 Dell Mij Cert. 47.8 47.6 Dordtsche Petrol 826 834 Heineken's Bier 181.6 160.5 H.A.L. 86 86 Hoogovens N.V. c.v.a. 102.3 103 H.V.A.-mijen ver. 58 59 Java-China Pakeév. n.r. c. v.a 174.5 K.L.M. 145.5 146 Kon. Petroleum 136.6 137 Nat. Nederlanden cert. 109.2 109.3 Philips gem. bez. 62.7 63.1 Robeco 241.3 241.7 Rolinco 223.3 223 Rotterd. Lloyd 153 Scheepvaart Unie 142.9 Unilever c.v.a. 115.5 116.2 Nederland 9 j. 1969 8 100.9 101.1 Nederland 25 j. 1969 8 100 99.9 Nederland 1969 74 96.6 Nederland 1966-1 7 91.2 Nederland 1969 7 91 Nederland 1968-1 64 86.9 Nederland 1968-2 64 86.8 Nederland 1968-3 64 86.5 Nederland 1968-4 64 86.5 Nederland 1966 64 87.7 Nederland 1967 61 84.6 Nederland 1967 6 83.8 Nederland 1965-1 53 84.9 Nederland 1964-1 54 82.5 Nederland 1964 5 79.4 mmm Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Nederland Ned. staffell. Nederland Nederland Nederland 1958 4è 1964 4è 1959 4i 1963-1 4l 1961 4 1953 31 1947 34 1951 34 1953 1-2 34 1950 1-2 34 117 Toen Dieks Drabbelkoek tot de slotsom was gekomen, dat Nosco en Asmar wel eens in de trein konden zitten, slaakte hij een opgewonden gil. „Stop! Halt! Hou tegen die trein!" brulde hij en met grote passen rende hij het perron op. „Wat moet u nóu weer" vroeg de stationschef korzelig. „Denkt u nou echt, dat ik die trein voor uw ple zier nog langer kan tegenhouden?" De plichts getrouwe beambte blies op zijn fluitje en sissend, snuivend en dampend kwam er beweging in de lange rij. wagens. Het ging al gauw hoe langer hoe harder en toen deed dikke Dieks iets, dat héél roekeloos was. Hij stortte zich op de eerste de beste deur, rukte die open en trachtte naar binnen te springen. Maar helaas, hij was tenge volge van zijn dikte niet meer zo vlug als een slanke jongeman van twintig en daarom slaagde hij er niet* in binnen te komen. De trein reed nu al héél hard en dikke Dieks wapperde als een ge zwollen vaantje opzij van de trein mee. Hij hield zich gelukkig stevig vast en hing te bungelen vlak voor het coupéraam van een flegmatische Engels man. Deze droeg een grijze pet en een oogglas en was in gezelschap van zijn zoontje, die hij juist van de kostschool had gehaald. Dit kleine ventje had tenminste een strohoedje op en een schoolblazer- tje aan. „Kijk eens uit het raam, William", zei de koele Brit tegen zijn zoontje. „Dan zie je wat voor een merkwaardige methode van trein reizen sommige inwoners van dit land .er op na houden. „Ik zie het, Daddy", antwoordde Wil liam. „De man houdt zich aan de deurknop vast. Zou hij niet weten, dat er binnen gerieflij ke zegeltjes zijn?" „Hééélp! gilde Dieks, die voelde, dat hij het zo niet lang meer kon volhou den. Nederland 1954 1-2 34 Ned. grootb. obl. 1946 3 Ned. dollarling 1947 3 Bk. v. N. gem.won.bl. '57 6 ld. 30-jar. 1958/'59 44 Bk v. Ned. Gem. *67-1-2 61 Bk v. Ned. Gem. *68-1-2 6i Bk v. Ned. Gem.'67-l-2-3 64 Bk v. Ned. Gem 1965-1 6 Bk v. Ned. Gem.*58-1-2-3 41 Nat. bk. v. mid. kred. '66 7 Nat. Investeringsb. 1965 53 Fr.-Gron. h.b. dw. 6 Alb. Heijn wdlobl. 1955 4 British Petrol. *66 74 Bijenkorf Beheer Co-op Ned. r.-spaarbr. Ned. Gasunie 1969 Ned. Gasunie 1966 Ned. Gasunie 1969 Philips dir. 250-1008 'SI 4 Pegem 1-2 1967 6 Pgem 1958 54 Rott. Rijn Pijpl 54 K.L.M. 1968 K.L.M. 15-jarig Ned. Spoorw. 1957 1-2 A.K.Z.O. Berghuizer Pa pi erf a br Gelder Zonen v Grasso's kon. m.fabr. K.L.M. Meteoor beton Stokvis en Zonen Thomassen /Dr.- Verbl 4'/»9/n Ned. credietb. aand. b. Ned. Middenstandsbank a Slavenburg's bank a. Albert Heijn Americain Arnh. scheepsb. eert. Befo „b" Bergh en Jurgens Blijdenst. f 1000 a.r. c.v.a Bols Lucas Brakke Grond. Bredero Bredero n.r. eert Bredero ver. bedr Bührmann-Tetterode Bijenk. beh. n.r. c.v.a Bijenk. beh. 6°/o pref. Calvé D. Calvé D. n.r. c.v.a Calvé com. pref wo. r. eert. Drents-Ov. houth. D.RU. Elsevier f. Erdal Mij vvasven». Etna-Daalderop-Holding f Europe ('1) Hotel Fokker 6 74 74 64 7 5 43 43 44 43 53°/o 53 53°/t 43»/o 82 Gazelle 125 95 Gelder (van) 165.7 164.2 80.8 Gelder (van) pref. 162 160.5 74.7 Gist-Broc. 117.5 120 77.4 Grasso 169.8 169 72.1 Hellingman 221 68.1 Holec 117 88.9 Internatie 271 271 79 Kluwer t 257 256 66.4 Kon. Ned. Papier 159 68.7 78.6 Kon. Ned. Textiel cert. 39.7 37 Krasnapolsky t 51.6 88.2 89.1 K.V.T. 141 87.9 89.2 76.9 Leidse Wol 170 172.8 Lips en Gispen cert. 130 Meteoor 210 211 87.7 Naarden Chem. 875 878 87.4 86 Naeff gebr. 260 Nedap. 142 85.1 Ned. Kabel 270 270 79.3 Nelle, wed. van 341, 344 96.7 Nijma n.r.c.v.a. 16.7 88.5 Nijverdal-ten Cate 76.5 75.1 83.1 Overz. gas bez. v. f. 85.5 85.5 116.7 Pakhoed 82 81 93 Palthe 45.5 45.4 95 Parkhotel 378 164 Pont hout 167.5 167.5 95.6 Reesink en co a. 132 93.9 Schevenlngen expl. mij. f.a. 21.1 21.1 88.5 Schokbeton aand. b. 170 76.3 Scholten carton en papier a. 170 86.5 Schuppen sajetfabriek a. 112 82.7 Simon de Wit aand. b. 232 228.5 90.3 Technische Unie a. 318 318 89.5 Thomassen/Dr.- Verbl. f.a. 97 92 Twentsche kabelfabriek a. 314 315 83.2 Ubbink-Davo a. 63 82.4 81.6 Unilever 1000 cert. 7c.pr a. 87.5 94.5 Ver. Machinefabrieken a 80.5 80.5 85.8 86 Ver. Ned. Uitg.bedr. a 247 84 Ver Ned. Uitg. f. 245.2 92 Ver. Touw c.v.a. 123 123 101 Vredestein c.v.a. 142 81.3 Vulcaansoord 43.5 99.25 Wegener n.r.c. 112.5 111.7 183.5 184 Wessanen 69.1 69.5 108.2 106.2 Billiton 2e rubriek a. 141 139 209.5 209.5 Geldersche tramweg mij. a 60 172.1 171 H.B.B beleg, depot 1-2 pb f 855 853 665 Interbonds lpb f. 609 609 99 99 Vastgoed bel eg. fonds part. f. 494.1 135 I.K.A belegging mij. f. 193.5 192 175.5 176 Unitas f 50 a. 98.5 99.5 51.5 51.5 Canadian pacificraiiw eert.. 67.8 68.6 215 213 Int. nickel cy of can. cert 44.3 44.7 21 Shell oil can. (10 a.) cert 30.1 30.1 187.1 188.5 Am.tel/tel 15-10a33-1 /3d ceri 47 185 186.5 Anaconda cert. 28.7 28.45 513.5 Bethlehem steel cert 26.1 89.3 88.5 Chesapeake and Ohio cert 55'/4 501 497 Cities ser. 10 a 10 dir cert 38.5 38.4 73.5 Dupont d. N. 10 a 5 dlr cert 106 106 744 General electric cert 77 752 753.5 Genera] motors cert 66.5 66.5 775 Kennecott copper cert 44.2 44.3 122 122.5 Philips petroleum cert 23*/« 97.5 Radio corp. of America cert 33»/4 34.15 751 Republic steel cert 33*/4 34 840 Shell oil cert 41.1 40.9 46.9 48 Standard brands 10 a cert 49 49 269 United States steel (10) cert 33.7 417 415.5 Woolworth cert. 36.7 36.3 wordt ten aanzien van de prijsvorming met meer moeilijkheden dan vorig jaar rekening gehouden. De ruimte in de eiermarkt van de EEG moet niet wor den overschat. Het verbruik van eieren is in Nederland is het dieptepunt gepas seerd. De consumptie per hoofd steeg met 7 stuks tot 211 stuks per jaar. Voor de slachtsector was 1969 over ée hele linie een gunstig jaar. De produk tie van slachtkuikens wordt geraamd op ongeveer 287.000 ton (levend gewicht) tegen 254.000 ton in 1968. De gemiddelde exportprijs lag negen cent hoger dan in 1968, namelijk 2.54 per kilogram pan klaar. Wat de braadkuikens betreft wordt in de eerste helft van dit jaar een produktie toename van 10 procent boven die van het tweede en 25 procent boven die van het eerste halfjaar van 1969 verwacht. Om moeilijkheden met de prijsvor ming te voorkomen zullen nieuwe ex portmogelijkheden moeten worden ge creëerd. De vooruitzichten daarop lij ken niet al te ongunstig. Uit een inge steld onderzoek is gebleken, dat de con sumptie vaji kip in de hoogste wel standsklasse afneemt, maar daarente gen stijgt in de bevolkingsgroep die be hoort tot de gegoede middenstand en de geschoolde arbeiders. In de horeca-sector neemt de afname van kip geleidelijk af, omdat men meer overgaat op de momenteel kennelijk als meer exclusief beschouwde visgerech ten en wild. De verkoop van delen van gevogelte (poten, levers etc.) biedt een mogelijkheid tot opvoering van de con sumptie De delen maken nu al 10 pro cent uit van de totale braadkuikenaf- zet. De mini-kalkoen is duidelijk in op mars. De Nederlander eet weliswaar gemiddeld per jaar nog maar een ons kalkoen, maar dat is toch al aanmerke lijk meer dan een aantal jaren geleden, toen de grote kalkoenen niet in een doorsnee-oven pasten. Een mini-kalkoen weegt niet meer dan 2 a 2Vs kilo. De produktie van kalkoen is van 1225 ton in 1962 toegeno men tot 14.000 ton in 1969. Een pro bleem is nog, dat de vraag naar kalkoe nen zich voornamelijk concentreert rond de feestdagen in december. In het verbruik van gevogelte zit nog steeds niet veel schot. Het produktschap geeft jaarlijks twee miljoen gulden uit aan collectieve reclame in binnen- en bui tenland, DELFZIJL De zout chemie divisie van AKZO NV (NV Koninklijke Neder landse Zoutindustrie) gaat haar chloor- produktiecapaciteit in de locatie Delf zijl aanzienlijk vergroten. Deze vergro ting met ruim 40.000 ton chloor per jaar wordt gerealiseerd door middel van een uitbreiding van het bestaande diafrag- ma-elektrolysebedrijf. De installatie die thans zal worden uitgebreid, is in augustus 1969 in ge bruik genomen met een voorlopige ca paciteit van circa 70.000 ton chloor per jaar. De uitbreiding zal in het voorjaar van 1971 gereed zijn, aldus een medede ling van het bedrijf. ROTTERDAM Noordzee-Veerdien sten NV die een dagelijkse rij-op rij- af-veerdienst voor passagiers en vracht tusse Rotterdam/Europoort en het En gelse Huil onderhoudt, zal dit najaar ook een containerverbinding gaan ver zorgen tussen Rotterdam (Europe Con tainer Terminus) en Hull (Queen Elisa beth Dock). Voorlopig staan vijf af vaarten per week in beide richtingen op het programma. 32 man ap straat ENSCHEDE De directie van Weber Zn. in Glanerbrug (gem. Enschede) producent van lucht- en ventilatiekana len heeft gisteravond haar 32 perso neelsleden meegedeeld dat het bedryf vandaag zal sluiten. De onderneming, die vyftien jaar ge leden werd opgericht en volop van or ders is voorzien, verkeert de laatste tyd in liquiditeitsmoeiiykheden. Enkele be- langryke opdrachten o.a. aan de Tech nische Hogeschool *Pwente, hebben ver lies opgeleverd. Voor de directie kwam de opzegging van het krediet als een verrassing. Maandag had de heer F. Weber nog twee personen aangenomen omdat men ver trouwde dat het met de geldschieters wel in orde zou komen. Het bedryf zal waarschynlyk niet volledig kunnen vol doen aan zyn Ioonverplichtingen. AMSTERDAM De Vereeniging voor den Effectenhandel deelt mee dat blij kens een door haar ontvangen medede ling van de emittenten, heden zal wor den aangekondigd de introductie ter beurze van nominaal twintig min. dollar negen pet vijfjarige obligatielening 1970 per 1982 Massey Ferguson Nederland N.V. in Den Haag, in stukken van 1.000 dollar aan toonder. De verhandeling z beginnen op 30 januari.

De Vallei | 1970 | | pagina 2