Verolme maant regering tot spoedig besluit helpt tegen reumatische pijnen Wilde staking bij Philips-Hasselt Korte celstraffen kan men in enkele weekends ondergaan Preventieve opruiming Over de grenzen JOHN en YOKO gekortwiekt Vrouwen uit „dwangbuis" OOK VOOR EEN PERSOONLIJKE LENING Radeloze woningzoekende door politieman van fatale daad weerhouden „Nieuwe contracten zijn alleen mogelijk als onze continuïteit verzekerd is" ...om zéker te zijnT Provincie houdt hearing over waterzuivering Ex-nazi wil in België zijn partij heroprichten Onrust in Belgisch Limburg Rijnwater wordt effectiever gecontroleerd Per 1 februari geldt voor heel Nederland: Boeren hadden succes met blokkade Predikant zond catechisant naar de kapper Kandidatenlijst Binding Rechts gametuwtijdmee-ganaardenmb! LANG GEPRAAT Twee jaar voor wurgen van echtgenote TRAANGAS ZATERDAG 24 JANUARI 1970 DEN HAAG Scheepsbouwer C. Verolme heeft de regering tot spoed ge maand bij het nemen van maatregelen ter waarborging van de continuïteit van het Verolme-concern. Hij deed dit medio januari in een brief aan de minister van Economische Zaken, die de bewindsman vrijdag ter kennis van de Tweede Kamer heeft gebracht. De heer Verolme deelde in dit schrijven mee zich in grote lijnen met het rap port van de heren Biesheuvel en Langman over het Verolme-concern te kun nen verenigen. op korte termijn een beslissing moet worden genomen omtrent de te nemen maatregelen ter waarborging van de continuïteit van onze bedrijven, wijzen wij op de urgentie van de te ne- mgn beslissen. Op dit moment ztfn wij in onderhandeling met een aantal grote oliemaatschappijen over nieuwe contracten voor tankers, te bouwen in Amsterdam en Rotterdam. Deze op drachten zullen de winstmogelijkheden versterken, doch wij kunnen slechts dèn tot zaken met opdrachtgevers ko men, wanneer op korte termijn de con tinuïteit van de bedreven wordt ge waarborgd", aldus de scheepsbouwer. Het uitblijven van een spoedige be slissing in positieve zin leidt, zo meent hij, tot onderbezetting en daardoor aan tasting van de toekomstige rentabiliteit doordat dan geen opdrachten kunnen worden aanvaard. „In dit verband ver melden wij dat wij sedert september 1969 in feite niet in staat zijn geweest orders af te sluiten, waardoor de stand van gecontracteerde werken aanzienlijk is teruggelopen". Met de door mr. Biesheuvel en prof. Langman in het rapport gedane voor stellen tot oplossing van de financie ringsmoeilijkheden, kan de heer Verol me zich verenigen. Ten aanzien van de suggestie met betrekking tot verstrek king van een lening „aan de n.v., die de eigendom van het dok verkrijgen zal", geeft hij een andere oplossing in over weging. Het rapport bepleit een afsplitsing van het in aanbouw zijnde dok uit het Verolme-concern. Door een gehele of gedeeltelijke afsplitsing echter zou, naar de mening van de heer Verolme, geheel of gedeeltelijk een belangrijke bron tot versterking van de vermogens opbouw op langere termijn aan het Verolme-concern worden ontnomen. „Daarbij moet dan worden bedacht, dat door ons concern de ontwikkelings- en aanloopkosten zijn gedragen waartoe in een zeer verwijderd doch wel cau saal verband mede zijn te rekenen de verliezen van de NDSM (nu de over neming van de NDSM een der voor waarden was, waaronder een kredietga rantie in verband met de bouw van het dok werd verleend)". „Ter vermijding van misverstand, zij hierbij aangetekend, dat de heer Ver olme tot samenwerking met de Rijn- Scheldegroep bereid is. Voor wat het dok betreft, hebben wij in de aan hangige arbitrage een concreet uitge werkt samenwerkingsaanbod ge daan", aldus het schrijven. De brief vermeldt ook nog enige re- ADVERTENTIE 9ilv. verzekerings maatschappij brand-, inbraak-, storm-en glasverzekering, wettelijke aansprakelijkheid voor particu lieren en rechtsbijstandverzekering, onge vallen-, ziekte-en ziektekostenverzekering, reisverzekering vraagt uw assurantieman of rechtstreeks 's~graven dijkwal 68 r'dam-3 - tel. 010-251329* 54 BEZWAARSCHRIFTEN ARNHEM Vrijdag 30 januari om tien uur begint in het Provinciehuis te Arnhem een bijeenkomst, waarin zij die een bezwaarschrift hebben ingediend tegen het ontwerp provinciale verorde ning op de waterverontreiniging hun bezwaren kunnen toelichten. Voor het horen van de indieners van bezwaarschriften hebben Provinciale Staten van Gelderland een speciale commissie uit hun midden ingesteld. De hearing is openbaar. Tegen de ontwerp-verordening zijn niet minder dan 54 bezwaarschriften ingediend die nu, gebundeld, aan Pro vinciale Staten gezonden zijn, vergezeld van een commentaar hierop van het College van Gedeputeerde Staten. G.S. komen tot de conclusie, dat aan de in de bezwaarschriften vervatte bezwaren afgezien van enkele punten niet tegemoet gekomen moet worden. Daar om stellen G.S. Provinciale Staten voor de verordening vast te stellen. Zoals vermeld, wil Gelderland drie zuiveringsschappen oprichten: één voor de Veluwe, één voor het gebied ten oos ten van de IJssel (inclusief het gebied rond Arnhem) en één voor het rivieren gebied. De besturen van deze zuivering schappen zullen gevormd worden door vertegenwoordigers van gemeenten, waterschappen en industrie, en wel in de verhouding 2:2:1. Aan de zuiveringsschappen wordt ge delegeerd de (op grond van de wet Ver ontreiniging Oppervlaktewateren) bij G.S. berustende passieve zuiverings- taak: de bevoegdheid tot het verlenen, wijzigen of weigeren van een vergun ning tot het lozen van verontreinigd water op oppervlaktewater. De zuive ringsschappen worden belast met de ac tieve zuiveringstaak: bouwen en exploi tatie van zuiveringstechnische werken. sultaten van een door de „Cebosin" aan het acconutantskantoor Brands en Van Rhyn opgedragen onderzoek naar de rentabiliteit van zeven grote scheeps werven in Nederland, over de periode 1957-1967. Na omrekening van de uitkomsten van Verolme en NDSM, die beide tot de zeven doorgelichte bedrijven behoor den, gaf de rentabiliteit van deze be drijven het volgende beeld: Verolme maakte in deze tien jaar 167,9 min winst ofwel 9,2 pet van de omzet. De NDSM 4,7 min ofwel 0,3 pet van de omzet. Hieruit kan, volgens het schrij ven, de conclusie worden getrokken, dat de Verolme-bedrijven er in de onder zochte periode het best in zijn geslaagd de internationale concurrentie te door staan. „De zeer teleurstellende aanloop resultaten bij de bouw van mammoet tankers doen aan deze conclusie geen afbreuk". DEN HAAG „Ze zeggen maar toe, maar ze lachen je gewoon uit. Als het weer te lang gaat duren, ga ik naar Volkshuisvesting en steek me in brand", zei vrijdagmiddag de 25-jarige Haagse opperman G. J. van K., nadat hy zeven kwartier op een richel op de negende verdieping van het kantoren- gebouw „Transitorium" in Den Haag had gestaan. Hij was ten einde raad. Voor zijn vrouw en twee kinderen wil hij al jaren een woning. Hij zag er geen gat meer in, en wilde zelfmoord plegen tot hij de toezegging kreeg. Het hoofd van het bureau Stadsontwikke ling en Volkshuisvesting van de ge meente Den Haag, de heer J. Buis, zeg de toe het gezin van de opperman op zeer korte termijn aan een woning te zullen helpen. Hij had vernomen, dat de 23-jarige vrouw van de opperman „op één long" leeft en dat de twee kinde ren, wegens onvoldoende ruimte in hun woning aan het Oranjeplein, in een kindertehuis zijn ondergebracht. De familie Van K. beschikt aan het Oranjeplein over één kamer, een geïm proviseerde keuken en een bergruimte. Deze inwoongelegenheid kost het gezin per week 60,-. Als deze gegevens cor rect zijn, moet het gezin op medische gronden zo snel mogelijk kunnen wor den geholpen. De heer Buis onderstreepte, dat in Den Haag. geldt ,dat men pas voor een wo ning in aanmerking komt, als men drie jaar is getrouwd, terwijl de heer en mevrouw Van K. nog maar twee-en- een-half jaar gehuwd zijn. De heer Van K. bevestigde, dat de si tuatie, waarin hij en zijn gezin volgens de heer Buis verkeren, juist is. Zijn vrouw is voor de tweede keer. ge trouwd. De kinderen zijn. vijf en twee jaar oud. Zijn zoeken naar een woning heeft hij ondersteund met brieven, o.m. aan prins Bernhard, naar hij zei. Ook heeft hij een urgentieverklaring. Twee jaar lang werd hem beloofd, dat er hulp zou komen, maar niets werd er gedaan. Het bleef bij toezeggingen. Anderhalf uur heeft inspecteur J. J. Th. Stoutjesdijk van de Haagse politie, door een paai smalle deuren op de ne gende verdieping leunend, met de man op de richel staan praten. De opperman stond een eindje van de deuren en hield zich vast aan de ladder langs de gevel tussen twee etages. Van tijd tot tijd stak hij een sigaretje op. Honderden mensen, die tijdens de lunchpauze pas seerden, bleven staan kijken. BRUSSEL Een medewerker van de vroegere leider der rexistische bewe ging de vooroorlogse nazi-party in Franssprekend België heeft aange kondigd, dat hij de partij heropricht, met name om het „zionistische drijven" in België te bestrijden. De initiatiefnemer is Jean-Robert Debbaudt, vroeger de rechterhand van Léon Degrelle, die in België bij verstek ter dood is veroordeeld en die sedert de oorlog in Spanje woont. Debbaudt heeft in een persommuni- qué verklaard, dat hij voorlopig de led- ding van de heropgerichte beweging op zich neemt. Hij verklaart, dat hij de or ganisatie geheel en onvoorwaardelijk in dienst stelt van het Palestijnse verzet en dat met de grootste energie zal wor den geageerd tegen het Zionistische drijven in België. Zijn communiqué besluit met de leu zen „Leve Leon Degrelle, Leve El Fa- tha, Rex zal overwinnen". Debbaudt is twee jaar geleden voor het laatst in het nieuws geweest in Bel gië, toen hij probeerde voor de parle mentsverkiezingen een lijst in te dienen met Léon Degrelle als enige kandidaat. Die poging is toen op niets uitgelopen. DORDRECHT De 48-jarige H. V. uit Asperen, die in de nacht van 10 op 11 augustus 1969 zijn even oude echtge note door wurging om het leven bracht, is door de rechtbank in Dordrecht ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De officier van Justitie had zes jaar met aftrek geëist. Bij de behandeling van zijn zaak had V. via zijn verdedi ger, mr. S. Ivens, laten weten niet in aanmerking te willen komen voor cle mentie. Hij wilde een eerlijke straf. In zijn eis had de officier zich echter reeds laten leiden door het psychia trisch rapport, dat was samengesteld door prof. dr. J. Kloek. Hij had daarbij .rekening gehouden met de verminderde toerekeningsvatbaarheid van V. Intussen probeerde men burgemeester Marijnen, een wethouder of een beleids ambtenaar van Volkshuisvesting te vinden. Het was de heer Buis, die zich meldde, terwijl ook een arts en een psychiater van de GGD naar het Tran sitorium waren gekomen. De opperman, die verklaarde langs de buitenkant te gen de gevel te zijn opgeklommen, wil de niet van zijn zelfmoordplan afzien, tenzij hij een woning kreeg. Inspecteur Stoutjesdijk deelde later mee de man te hebben voorgehouden, dat zelfmoord geen oplossing zou zijn en geen uitweg zou bieden voor zijn ge zin. Hij heeft met de radeloze woning zoekende alle mogelijkheden nagegaan en doorgepraat. „De man dacht op een dood spoor te zitten. Hij wilde zich uiten. Hij zag in, dat er zich nog een kans voordeed en heeft die aangegrepen", aldus de in specteur. Hij deelde nog mee, dat de heer Buis van Volkshuisvesting had toegezegd, dat de heer Van K. uiterlijk volgende week vrijdag iets van het huisvestingsbureau zal horen. Een spe ciale ambtenaar heeft opdracht zo snel mogelijk een woning voor de familie Van K. te vinden. phh - up Schok van de week: Beatle John Lennon en zijn vrouw Yoko Ono, wier lange „manen" een soort han delsmerk waren bij het propageren van de wereldvrede, hebben tijdens een vakantiereis in Denemarken een ingrijpend bezoek aan de kapper gebracht. Hier zitten ze met hun ge kortwiekte haardos in een boerderij op Jutland. ADVERTENTIE verpakking: 14 en 40 tabletten Deze wat overmoedige jonge vrouwen zijn leden van de actiegroep ,,De Dolle Mina", die afschaffing van de vrouwenslavërnijvoorstaan. Zij verbrandden gisteren bij het standbeeld van de feministe Wilhelmina Druc- ker te Amsterdam demonstratief een corset om zich daarmee symbolisch van een dwangbuis te bevrijden. BRUSSEL De Philips-fabrieken te Hasselt in Belgisch Limburg, waar circa 4.000 mensen werken, zijn vrijdag ge sloten geweest als gevolg van een wilde staking. Donderdagmiddag reeds was ongeschoold personeel, toen bekend werd dat een vergadering was uitge steld, waarop resultaten van loononder handelingen bekendgemaakt zouden worden. Reden voor het uitstel was de ziekte van een vakbondsleider, doch het personeel vreesde dat er andere rede nen Waren. Vrijdagochtend stonden stakingspos- ten bij de fabriek, zodat ook werkwilli gen (onder wie nogal wat vrouwen van stakende mijnwerkers) niet aan het werk konden gaan. Vrijdagmiddag zijn onderhandelingen gevoerd tussen directie en vakbondslei ders, die nauw contact onderhielden met de stakers aan de fabriekspoort. Na dit overleg is alleen bekend gewor den, dat voor vanochtend een perso neelsvergadering was belegd om de re sultaten te bespreken. In Hasselt gelooft men, dat de onrust bij de Philips-fabriek mede een gevolg is van het huidige arbeidsklimaat in Belgisch Limburg, dat sterk wordt beïnvloed door de reeds drie weken du rende wilde staking in de mijnen. De rijkswacht heeft vrijdagmiddag bij een mijn te Waterschei traangas ge bruikt om een opdringende menigte bij het gebouw van de mijnadministratie te verdrijven. De menigte, waaronder veel mijnwer kersvrouwen, eiste uitbetaling van de nieuwjaarspremie (van ruim 400 gul den), die op instructie van de regering echter alleen mag worden uitbetaald aan arbeiders, die het werk hebben hervat. De anderen zullen moeten wachten tot de normale vervaldag, d.w.z. 15 februari. Ook bij de mijn te Zolder maakte de rijkswacht vrijdagmiddag gebruik van traangas. Daar staken betogers een au tobus, een jeep en wachthuisjes van de buurtspoorwegen in brand. Voorts wer den vele ruiten vernield van de gebou wen van de mijn. RIJSWIJK In Dusseldorp is vrij dag de oprichtingsvergadering gehou den van de Internationale Arbeitsge- meinschaft der Wasserwerke im Rhein- einzugsgebiet. Deze overkoepelende organisatie is opgericht door 44 waterleidingbedrijven uit Nederland, West-Duitsland en Zwit serland, die voor de voorziening met drinkwater van 18,5 miljoen inwoners alle aangewezen zijn op de Rijn en die ieder in nationale Rijncommissies de verontreiniging van de 'Rijn bestuderen. Met deze bundeling van krachten wordt een effectievere bewaking van de Rijnwaterkwaliteit beoogd. In de Nederlandse Rijncommissie hebben zitting de waterleidingbedrijven van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, de provincie Noord-Holland, Dordrecht, Noordwest-Brabant en Zeeland. Voor zitter van de Nederlandse Rijncommis sie van waterleidingbedrijven is de di recteur van de duinwaterleiding van Den Haag,, ir. H. Bosch. DEN HAAG De tenuitvoerlegging van korte vrijheidsstraffen in gedeel ten wordt met ingang van 1 februari a.s. in het gehele land mogelijk, zo heeft minister Polak besloten. Het gaat om vrijheidsstraffen tot een maximum van veertien dagen, die als hoofdstraf worden opgelegd. Op sociale indicatie kan de procureur-generaal erin toe stemmen, dat zo'n straf in een aantal gedeelten van telkens enkele dagen wordt ondergaan. Gewoonlijk zullen daarvoor de weekends worden gekozen, zodat b.v. een straf van veertien dagen in zeven weekends wordt ten uitvoer gelegd. De proefneming met deze wijze van tenuitvoerlegging is in 1964 begonnen voor straffen, opgelegd in het arron dissement 's-Gravenhage. Spoedig is daar het arrondissement Rotterdam bij betrokken. In 1966 werd de proef uitge breid met de arrondissementen 's-Her- togenbosch, Breda, Groningen en Assen. De proefneming is als geslaagd te be schouwen in die zin, dat de onderbro ken tenuitvoerlegging op sociale indica tie in veel gevallén een nuttige aanvul ling is gebleken op de mogelijkheden van strafexecutie. De totale plaatsruimte in de huizen van bewaring laat thans toe, dat de in voering voor het hele land plaats heeft. Voor deze vorm van strafexecutie is een aantal huizen van bewaring aange wezen. Een veroordeelde kan een verzoek om zijn straf in gedeelten te andergaan in dienen bij de officier van Justitie (in geval van veroordeling in hoger beroep door het gerechtshof: bij de procu reur-generaal). De beslissing wordt ge nomen door de procureur-generaal die overweegt of juist met deze vorm van executie het maatschappelijk belang van de veroordeelde wordt gediend. De straf wordt in beginsel in afzondering ondergaan, zo deelt het ministerie van Justitie mee. De regionale afdelingen van de socia listische en christelijke vakbonden, die de wilde staking bij de Limburgse mij nen niet steunen, hebben zich vrijdag wel geschaard achter de eis van de sta kers, dat deze premie nu meteen aan alle arbeiders moet worden uitgekeerd. In enkele kleine mijnen van het Luikse bekken, waar arbeiders zich deze week aansloten bij de Limburgse staking, viel vrijdagochtend een neiging tot werkhervatting waar te nemen. In de Limburgse mijnen bleef de toestand ongewijzigd, d.w.z. dat de wilde staking aan het einde van haar derde week nog vrijwel algemeen was. BORNE Donderdagavond is op de Rondweg bij Borne de zeventienjarige mejuffrouw M. B. A. Meijer uit de buurtschap Hertme bij het oversteken door een personenauto aangereden op slag gedood. Naar aanleiding van dit ongeluk heb ben vrijdagmorgen boeren uit de buurt met trekkers en wagens de Rondweg geblokkeerd. Ze werden daarbij gehol pen door leerlingen van scholen voor voortgezet onderwijs uit Borne. Op deze weg zijn de laatste tijd ver scheidene ongelukken met dodelijke af loop gebeurd, waardoor men in Borne van mening is, dat ter plaatse verkeers lichten zouden moeten worden aange bracht. Aanvankelijk werd dit door Rijkswaterstaat geweigerd. Borne's burgemeester, die de hele ochtend intensief contact had met Rijkswaterstaat, is later naar de ge blokkeerde weg gegaan om mee te de len, dat Rijkswaterstaat thans besloten heeft verkeerslichten aan te brengen. OPHEUSDEN De gereformeerde predikant ds. M. van Beek uit Opheus- den heeft er bezwaar tegen dat zijn ca- thechisanten lang haar dragen. Dót on dervond de 18-jarige Kees Timmer uit Dodewaard, die door de predikant naar de kapper werd gestuurd, omdat hij an ders de catechisatie niet meer zou mo gen bezoeken. Kees is overigens niet van plan de dominee z'n zin te geven. De predikant verklaarde desge vraagd: „Lang haar (Kees heeft het trouwens niet tot op zijn schouders) is de geest van deze tijd. De bijbel zegt, dat de man kort haar en de vrouw lang haar moet hebben, maar tegenwoordig heeft iedereen daar zijn eigen mening maar over. Men onderwerpt zich niet aan Gods Woord". TJet stond er wel wat wrang in de Londense krant: ieder land heeft zijn nationale sport; Engeland: voetbal: Zuid-Amerika: de revolutie; Irak: de executie. En toch zat er waarheid in. Vorig jaar en dit jaar zijn reeds meer dan vijftig Irakezen opgehangen, doodgeschoten of op andere wijze ter dood gebracht. Het schijnt dat deze trieste gang, die in 1958 begon met de gruwelijke wijze waarop koning Feisal II werd ver moord, die door de volgende regimes werd voortgezet, waarbij doodvonnis sen en lijken voor de camera's wer den gehaald van de televisie, nog lang geen einde heeft gevonden. T\e redenen schynen eerder gelegen te zijn, in de betrekkelijke zwakheid van het huidige Baath-regi- me, dan in het werkelijk bestaan van een opstandige beweging. Onder de namen van de terechtgestel- den treft men tenminste namen van royalistische ex-opperofficieren, re publikeinen van de felste soort en verder beroeps-opportunisten die elk regime en iedere heerser met veel verve hebben gediend. Het H)kt geen erg hechte basis voor een PRESIDENT EL BAKR opruimen komplot, om met zulk een gemengd gezelschap in zee te gaan. Wil men met zoiets slagen, dan dient men of een groep echte samenzweer ders, door geld of ideologie tezamen- gebonden, of een groep desperado's, bij elkaar te hebben. Zo te zien, is dit in Bagdad geenszins het geval geweest. T^n dat doet weer betwyfelen of het regime van president El Baker (die overigens zelfs door een staats greep aan de regering kwam) werke lijk een komplot ontdekt heeft. Eerder wekt het een vermoeden, dat het regime, dat steeds zwakker komt te staan binnenslands en buitenslands door de oorlog tegen Israël en de ru zie in de Arabische staten ook al geen succes heeft, terwijl de opstand van de Koerden nog steeds doorgaat, van de gelegenheid gebruik heeft ge maakt, om preventief maar een aan tal werkelijke en vermeende tegen standers uit de weg te ruimen. Bovendien heeft men en passant, met een de toch al slepende ruzie met Perzië over oliegebieden een ideolo gisch tintje kunnen geven. Dat is vele vliegen in een klap. Het werpt echter tevens de vraag op, of de miljoenen die aan wapens en revoluties, schijnprocessen en oorlog tegen Israël worden weggegooid, niet beter kunnen worden gebruikt om e- nige „beschaving-de-diepte" aan de Eufraat en Tigris wortel te doen schieten, de grote voorgangers waar dig. DEN HAAG De burgemeester van Gorkum, mr. L. R. J. Ridder van Rap- pard, is in alle kringen in Zuid-Holland van de politieke partij „Binding Rechts" geplaatst als nummer 19 op de kandidatenlijst voor de komende ver kiezingen voor de Provinciale Staten. In de verschillende kieskringen wer den als nummer één geplaatst mr. J. Sepers te Rotterdam, mr. L. van Hey- ningen Den Haag en P. J. J. van Win gerden te Kwintsheul. Een achtste plaats in alle kringen in Zuid-Holland verwierf mevrouw Hetty Bennink-Ver hoeve uit Den Haag. ADVERTENTIE leder mens staat wel eens voor onverwachte uitgaven. Oplossing? Een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat zonder veel pape rassen of plichtplegingen. U leent bijvoorbeeld 3000,-. U lost af 18 x 186,28. Rente en kos ten zijn daar al bij in begrepen. Stap even naar de NMB. Binnen enkele dagen is alles voor elkaar. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zic! thuis voelt!

De Vallei | 1970 | | pagina 5