Veenendaals dagblad Den Haag in verlegenheid door delicate kwestie: Vr Buiten *ees voor spanningen De Nederlandse drie" Schenk snelste van Europa „Indianen beletten trein doortocht Oostblok formeert gezamenlijk leger eenheden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei RUIM 600 DODEN DOOR GRIEP OP W.-IRIAN „Slachting in My Lai vergissing" Oost-Duitsland stagneert verkeer naar W.-Berlijn I Vrij zacht Kassier gewond bij gevecht niet rover Afrijdenivordt f 2,50 duurder BUS IN RAVIJN 24 DODEN STAKING BIJ LOFEMA TE DOORN Tito naar Afrika BOERDERIJ IN DE AS GELEGD Kinderen van 2 Amerikaanse ministers tegen Vietnam-oorlos Betotrino voor ambtswoning van Wil sou RUSTIG WEER DEN HAAG - Dr. E. Jonckheer (54), thans nog gevol machtigd minister van zijn land in Den Haag, kan geen gouverneur van de Nederlandse Antillen worden. BELEIDSFOUTEN WEL ALS MINISTER WERKBEZOEK 8ur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 1,03 p.w., f 4,40 p.m., 13,10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 26 JANUARI I970 - 44e JAARGANG no. 21 ANTILLEN WILLEN JONCKHEER NIET ALS GOUVERNEUR Tot die conclusie is de Nederlandse regering gekomen, nadat over de benoeming (van mei vorig jaar reeds) in de Antillen ernstige spanningen zijn gerezen. Die spanningen zijn eind vorige week duidelijk aan de oppervlakte gekomen door de schorsing van de korpschef van de Cura^aose politie, commissaris J. Th. Sprockel. DR. E. JONCKHEER ongewenst VOORBURG Vanmorgen om vijf uur is een overigens mislukte roofoverval gepleegd op de kassier van het taxibedrijf Hotam in Voorburg. De dader had zich schuilgehouden tussen in het bedrijf geparkeerd staande au to's. Toen de kassier, de zestigjarige H. Pouw, arriveerde met een tas met 2000 gulden bij zich, werd hij aangevallen. De heer Pouw verweerde zich echter zodanig, dat de overvaller de vlucht nam. De kassier werd vrij ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond. De politie van Voorburg is een onderzoek begonnen en heeft goede hoop de dader spoedig in de kraag te kunnen grijpen. Op dc bres i f\nder de velen, die op de bres staan voor hetgeen ons nog van landschap en levende natuur on- I danks de talloze aanslagen van ve- lerlei aard rest, staat H. J. W. I Schimmel bovenaan. Hij is hoofd- ambtenaar aan het Rijksinstituut 1 voor Veldbiologisch Onderzoek ten 1 behoeve van het Natuurbehoud l („Rivon") en komt in die functie I voortdurend in aanraking met het voortdurende slinken van natuur- f ruimte, de toenemende verarming van fauna en flora en de trooste- 1 loosheid van menig landschap. Wij 1 gooien er met de muts naar en zien nauwelijks meer, hoe in onze dl te 1 vlotte dynamische tijd blijvende i schoonheid zonder veel pour-par- Iers wordt opgeofferd aan een zo- I als men meent toch reeds ver- j loren zaak. Niet aldus H. J. Schim- mei, die in een bijzonder lezens- waardig propagandaboekje ,,L e - ven en laten leven" ver- 1 krijgbaar ad fl,- bij Natuurmonu- I menten te Amsterdam) een popu- i laire terugblik in het verleden werpt en een oriëntering op de toe- komst geeft, alles geïllustreerd met kenmerkende plaatjes en kaarten, f 1 Haast wordt het moeilijk in te stemmen met de woorden van Jan f Veth, reeds langer dan een halve eeuw geleden geschreven: ,,Wij hebben en houden toch het mooiste land van de wereld", maar geluk- l kig worden we opgewekt door zijn zakelijk en praktisch, doch evenzeer gevoelig, hartstochtelijk I betoog. Dit vinden we ook in het werkje van Schimmel; op prettige, I voor ieder bevattelijke wijs behan- I delt hij alles, wat ons zo na aan het hart ligt en laat duidelijk zien, 1 hoe ingrijpend het levenspatroon is f gewijzigd in de natuurlijke en cul- 1 tuurlandschappen met de variaties, die ze in minder of meerdere mate l aftasten. We bedroeven ons niet alleen over de veranderingen in de 1 vegetatiebeelden, maar ook in de dierenwereld. Er zijn kinderen in l de hoofdstad, die nooit een vlinder hebben gezien. Daar kan Hein ook niets aan doen, maar wèl wil hij iedereen bijbrengen, hoe broodno- dig het is, dat iedereen naar de ma- te van zijn karakter op de bres dient te blijven staan, j 26 jan. '70 iiiuiiuiMinitHiiiiiiiiiiiiMiHiiiimiiiiiiiiiiiuiiiiiiiHHiiMimimtMiiiiiit Deze had tegenover het hoofd van de veiligheidsdienst van de Antillen ver klaard, dat de komst van de heer Jonckheer moeilijkheden zou kunnen uitlokken. Er zouden onvoldoende poli tiemensen zijn om problemen van grote omvang het hoofd te bieden, zonder daarbij tot drastische maatregelen over te gaan, zoals het gebruik van automa tische wapens. De bond van politiepersoneel heeft zich terstond verontwaardigd tegen de maatregel gekeerd. Zij heeft gedreigd met acties als staking of een stiptheid sactie als de schorsing niet wordt opge heven. Premier Petronia en minister Rozen dal (Financiën) zijn in verband met de situatie vervroegd van een bezoek aan New York in de Antillen teruggekeerd. De Antilliaanse regering hield giste ren een spoedvergadering met de thans nog fungerende gouverneur mr. Cola Debrot, die daarvoor een bezoek aan Aruba moest afleggen. De bezwaren, die in ruime kring te gen dr. Jonckheer bestaan, gelden het beleid, dat hij jarenlang als premier van de Antillen heeft gevoerd en dat met name als oorzaak wordt gezien voor de uitbarsting van geweld en brandstichting vorig jaar in Willemstad. De Nederlandse regering vindt het met het oog daarop psychologisch on juist, dat de heer Jockheer het gouver neurschap aanvaardt. Vice-premier Bakker, verantwoordelijk bewindsman voor Overzeese Rijksdelen, zoekt een elegante oplossing voor deze delicate kwestie. De hoop bestaat, dat de heer Jonck heer zelf dë Koningin zal verzoeken zijn benoeming ongedaan te maken. Anders zou de Koninkrijksregering, vreest zij, worden gedwongen de Ko ningin te verzoeken dr. Jockheer van het gouvereurschap te ontheffen. Noch de Nederlandse regering, noch die van de Antillen heeft bezwaar te gen het aanblijven van dr. Jonckheer als gevolmachtigd minister. Minister Luns (Buitenlandse Zaken) is er intussen te gen om dr. Jonckheer ambassadeur te maken. Hij zou het onjuist vinden ie mand zonder diplomatieke ervaring in de buitenlandse dienst op te bergen om dat er een passende functie voor hem moet worden gevonden. Dr. Jonckheer is vorige week maandag naar New York gereisd, waar de afgelopen week ook de Antilliaanse ministers Petronia (pre mier) en Rozendal (Financiën) arriveer den. Aangenomen kan worden dat zij over de kwestie van het gouverneur schap hebben gesproken. De regering-Petronia heeft zich tot dusver niet over deze zaak uitgespro ken. De Nederlandse regering vindt echter, dat de knoop nu maar eens moet worden doorgehakt. De nieuwe premier van Suriname, dr. Sedney, op het ogen blik op werkbezoek in Nederland, is het met het Nederlandse standpunt eens. In de loop van de komende week keert dr. Jonckheer in ons land terug. Hij heeft de druk, die al op hem is geoefend tot dusver weerstaan, omdat hij meende eerst recht te hebben op een uitspraak van zijn regering. Vice-premier Bakker brengt deze week een werkbezoek aan de Antillen. Hij zal daar ongetwijfeld ook de kwes- tie-Jonckheer bespreken. Het vertrek van dr. Jonckheer naar de Antillen voor zijn installatie als gou verneur werd eind vorig jaar uitgesteld, omdat zijn komst op dat ogenblik niet opportuun werd geacht. 55 DEN HAAG Het inschrijfgeld voor het rijexamen wordt 2,50 gulden duurder. De prijs voor een formulier „eigen verklaring" gaal met een kwar tje omhoog. De verhoging van 17,75 tot f 20,25 (een verhoging van veertien procent), gaat 28 januari in. Het CBR, het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheidsbewij zen in -Rijswijk, deelde dit mee. De mi nister van Verkeer en Waterstaat heeft inmiddels de prijzen vastgesteld. De verhoging is nodig, zo zegt de di recteur van het CBR, de heer P. A. W. M. Verbeek, omdat de kosten in de per- soneelssector steeds maar stijgen. MEXICO Bij Coahuila in het noor den van Mexico heeft zondag een auto bus met 45 passagiers een val van 15 meter in een ravijn gemaakt. 24 mensen verloren daarbij het leven. De anderen werden gewond. Drie Nederlanders op het ereplatform! Dat was het prachtige resultaat op de 5000 meter: v.ljt.r. Ard Schenk (3e), Kees Verkerk de) en Jan Bols (2e). INNSBRUCK Ard Schenk is voor de tweede keer in zijn schaats- loopbaan kampioen van Europa ge worden. Hij kreeg de all-round kroon voor dc eerste maal op zijn hoofd in eigen land, na afloop van het Europees kampioenschap 1966 in Deventer. In de jaren die volgden reed de lange Noordhollander steeds in de schaduw van Kees Verkerk, die titel na titel voor zich opeiste. Ook hij werd verdrongen en wel door de Noor Maier. Kenners hebben eraan getwijfeld of Schenk, bij het opstaan van een nieuwe generatie hardrijders als de jonge Dag For- naess en Claeson, ooit nog eens zou zegevieren in een klasscmentswed- strijd. Deze twijfel was niet ge rechtvaardigd. Een tot het uiterste geladen, optimaal voorbereide Ard Schenk is wel degelijk in staat ge bleken over vier afstanden het beste puntentotaal bij elkaar te rijden. Zijn sprint was overtuigend: 40.55 seconden, slechts een verlies van 0.4 seconden op snelheidsduivel For naess. De Noorse kampioen werd op de vijf kilometer achteruit gewor pen door de slechte toestand waarin het ijs in de eerste ritten verkeerde. Hij startte te snel en ging reeds na 1500 meter door de knieën. Schenk ontmoette zijn grote te genstander direct op de 1500 meter, niet Fornaess' sterkste afstand. Hij sloeg genadeloos toe: 2.04.8 tegen 2.06.3. De langste afstand leverde voor Schenk minder problemen op dan in voorgaande jaren. Na een regelmatig gereden 15.59.7 wist Fornaess waar hij aan toe was: hij zou ruim acht tien seconden moeten winnen. Na een stroef begin leek de tanige Noor op driekwart van de race een goede kans te maken, maar uitgerekend de laatste ronde werd hem fataal. Er brak iets in de jonge atleet en wan kelend bereikte hij de finish. 1.8 se conden te laat. Jan Bols was na Ard Schenk de beste Nederlander. De Hoogevener, die verrassend de sprint onder de knie. heeft gekregen (41.36) bewees zijn klasse met tweede plaatsen op de vijf en tien kilometer. Kees Verkerk, door ziekte achter op geraakt, schitterde onverwachts toch eenmaal: hij besloot de 5000 meter winnend in 7.32.9. Doch op de „mijl" brak zijn te kwetsbare weer stand: negende in 2.08.2. Vier Nederlanders plaatsen zich bij de eerste twaalf, zodat ook vol gend jaar een ploeg van vijf aan het Europees kampioenschap mag deel nemen. A. B. WIGMAN PORT MORESBY (Nieuw-Guinea) Door een griep-epidemie in Indonesisch West-Irian z(jn in totaal 636 inheemse mannen, vrouwen en kinderen om het leven gekomen, zo meldt Radio-Djaja- poera. De slachtoffers van de griepepidemie zijn allen afkomstig uit het district Djajawadjaja bij Djajapoera langs de grens met Australisch Nieuw-Guinea. In Australisch Nieuw-Guinea is de epidemie ontstaan. Daar zijn in septem ber meer dan 2.300 dorpelingen gestor ven. De Indonesiërs hebbende Australiërs om medische hulp gevraagd en daarop hebben zij 30.000 doses antigriep-vaccin gekregen. Begin januari zijn de Indone siërs begonnen met een kleine inen tingscampagne in het centrale bergland. Door de epidemie in het grensgebied zijn de Indonesiërs vermoedelijk ver rast. Gevreesd wordt, dat het aantal slachtoffers van de griepepidemie in West-Irian nog sterk zal stijgen. Als onderdeel van de actie tot het behoud van de lijn Apeldoorn-Winters- wijk, is zaterdagmiddag te Ruurlo een trein aangehouden. Bij de over valiverd vuurwerk afgestoken door een groep „Indianen", aangevoerd door Winnetou, met de mannen te voet en te paard. Op de overweg moest de personentrein vol passagiers stoppen. Duizenden belangstellenden uit Ruurlo en omgeving demonstreerden hierbij met hon derden spandoeken, waarop allerlei leuzen tot behoud van de treinen. Van alle kanten werd de trein hiermee behangen. Het spoorwegpersoneel nam de zaak gemoedelijk op. Na een oponthoud van een half uur vertrok de trein in de richting Winterswijk. Er zullen nog meer acties volgen. IIOORN Toen vanmorgen bleek, dat de directie van het metaalconstruc tiebedrijf Lofema in Hoorn niet had gereageerd op de eis van de werkne mersorganisaties in de metaalnijverheid een gesprek te beginnen over een con cept-cao. zijn de 25 werknemers van dit bedrijf niet aan het werk gegaan. Het actiecomité heeft zich teruggetrokken in het NVV-kantoor ter plaatse. Aange zien alle werknemers van dit bedrijf het werk hadden neergelegd, wordt er niet gepost. Het personeel van Lofema had hier toe zaterdag besloten in een uiterste po- ding een cao met dit metaalbedrijf af te sluiten. Het landelijk overleg in de klein metaal is afgebroken nadat de werkgevers hebben geweigerd om tien gulden per werknemer voor vakbonds werk af te staan. Per onderneming wordt nu getracht tot een akkoord te komen. Ook aan dc directie van het installa tiebedrijf Van Swaay te Den Haag (met vestigingen in het gehele land) is een ultimatum gesteld. Tot 30 januari heeft zij nog de tijd om met de vakbeweging te onderhandelen. Vanavond zullen de georganiseerden onder de 350 werknemers een actieplan bespreken voor het geval de directie weigert over een afzonderlijke cao te praten. De kans bestaat dat de vakbonden wei tot een akkoord komen met de Bond van garagehouders (Bovag). Te verwachten is dat binnenkort oriënte rende besprekingen beginnen over een aparte cao voor deze branche, zo werd zaterdag op een kaderbijeenkomst van de vakbonden in Eindhoven bekendge maakt. BELGRADO President Tito van Joego-Slavië is zondag uit Belgrado vertrokken voor eeii grote rondreis, die ten doel heeft de politiek van niet-ver- bondenheid te bevorderen. Het eerste land dat Tito gaat bezoeken is Tanza nia, waar hij vandaag zal aankomen. Van Tanzania gaat hij achtereenvolgens naar Zambia, Kenya, Ethiopië, Soedan, de Verenigde Arabische Republiek en Libië. V.S.-JOURNALIST: NEW YORK De Amerikaanse journalist Richard Hammer, die een boek schrijft over het incident in My Lai. heeft in een artikel in het tijd schrift „Look" verklaard ervan over tuigd te zijn dat de Amerikaanse mili tairen die in maart 1968 in het Zuid- vietnamese gehucht My Lai een massa moord begaan zouden hebben, bij ver gissing het verkeerde dorpje hebben aangevallen. Hammer, die de zaak in Vietnam zelf onderzocht heeft, zegt dat het aan te vallen doel. waar men krachtig verzet van een Vietcong-bataljon verwachtte, op de Amerikaanse kaarten als „MyLai" of „Pinkville" stond aangegeven. Maar niet dit gehucht, doch het op de kaart als „My Lai 4" vermelde werd verwoest. Dit ligt rond 5 km van „My Lai 1" en hier hadden de Amerikanen nog geen last gehad. Bij de Vietnamezen staat dit gehucht bekend als Xom Lang. Hammer heeft ter plaatse in Zuid-Vietnam Ameri kaanse sldaten en officieren geïnter viewd en ook vraaggesprekken gevoerd met minstens 50 Vietnamezen. Volgens hem is de tragische vergissing voor een deel te wijten aan het opnieuw in kaart brengen van Vietnam door Amerikaan se cartografen. VLAGTWEDDE Vanmorgen om half vier heeft een felle brand in Har- pel, gemeente Vagtwedde, de boerderij van de familie M. Wenning in de as ge legd. Van de inboedel kon niets worden gered. Drie koeien, twee auto's en een vrachtauto kon men in veiligheid bren gen. MOSKOU In Moskou is zaterdag officieel bekendgemaakt, dat de landen van het Pact van Warschau besloten hebben supranationale troepencontin genten te vormen uit de strijdkrachten van de zeven aangesloten landen. Westelijke militaire specialisten in Moskou beschouwen dit als een be langrijk initiatief. Het is niet bekend hoe sterk de internationale eenheden zullen zijn, noch waar zij gelegerd wor den. De zeven landen hebben hun besluit in maart vorig jaar in Boedapest geno men. Een reden voor de stap is niet ge noemd. Volgens westelijke deskundigen kan het om een strijdmacht „tot herstel van de orde" gaan, bestemd, voor ge vallen zoals dat van Tsjecho-Slowaki.ie in augustus 1968, maar zij achten het ook niet uitgesloten dat de eenheden worden gevormd om het hoofd te bie den aan eventualiteiten buiten het ei gen kamp. Ook brengt men de maatregel in verband met de geruchten die gin gen toen het Russisch-Chinese grens conflict op zijn hoogtepunt was, name lijk dat men van plan was internationale brigades aan de Russisch-Chinese grens te stationeren. Deze geruchten zijn toen niet tegengesproken. Hoe het ook zij, zeggen de westelijke deskundigen, het besluit is stellig geno men om dringende redenen en na diep gaand overleg. c* WASHINGTON Ralph Ginzburg, hoofdredacteur van het Amerikaanse tijdschrift „Avant Garde" heen zon dag voor de woning in Washington van de Ameikaanse minister van De fensie, Meivin Laird, bekendgemaakt, dat zijn blad in maart verklaringen die tegen de oorlog in Vietnam ge richt zijn, zal publiceren van tien kinderen van Amerikaanse regerings functionarissen. Bij deze tien zijn de zonen van de mi nister van Defensie, Laird, en de mi nister van Marine. John Chafee, de dochter van de onderminister van de luchtmacht, Philip Whittaker en de stiefdochter van de directeur van het CIA, de Amerikaanse geheime dienst, Richard Helms. LONDEN Voor de ambtswoning van dc Britse premier in Downingstrcet te Londen hebben zich zondagavond vechtpartijen voorgedaan tussen de po litie en een duizendtal mensen die be loogden tegen de oorlog in Vietnam. Drie politiemannen raakten licht ge wond. Tien betogers zijn aangehouden. Premier Wilson was niet in zijn ambtswoning. Hij was zondagmiddag naar Ottawa in Canada vertrokken voor besprekingen met premier Pierre Trudeau van Canada. BERLIJN Het verkeer over de weg van en naar West-Berlijn door Oost- Duitsland ondervindt nog steeds moei lijkheden. Bij de doorlaatpost Dreilin- den stond zondagavond een lange rij auto's. Chauffeurs van vrachtauto's zeiden dat zij gemiddeld twee uur moesten wachten. Bij de doorlaatpost Staaken op de weg van Berlijn naar Hamburg ondervond het wegverkeer zondagavond echter vrijwel geen moei lijkheden meer. Kanselier Willy Brandt is zondag avond in West-Berlijn aangekomen voor besprekingen met o.a. de geallieer de nevelhebbers en burgemeester Klaus Schütz. Zondag was het de vijfde dag van een stiptheidsactie van de Oostduitse douane m.b.t. het verkeer tussen West-Berlijn en West-Duitsland. Grote vertragingen waren hiervan het gevolg. Bij aankomst zei Brandt het een ge wone zaak te vinden dat hij overleg pleegt met hen die de uiteindelijke ver antwoordelijkheid voor West-Berlijn dragen. Zelfs vóór Brandt was gearriveerd gaf het Oostduitse persagentschap ADN een verklaring uit waarin tegen de aan wezigheid van Brandt werd geprotes teerd. De Westduitse conferenties wer den een verstoring genoemd van de vermindering van de Europese span ning en herhaald werd de bewering dat West-Berlijn middenin en op het grondgebied van de DDR ligt. Brandt meende dat aan het Oostduit se protest niet te veel aandacht moest worden geschonken. Hoewel de stagna ties op de toegangswegen tot Berlijn zwaar waren voor degenen die er door getroffen werden moest men er niet te veel politiek belang aan hechten. (Van onze weerkundige medewerker) l Tijdens het weekeind is zachtere lucht naar ons land gekomen. De f temperatuur liep in Gelderland op l tot 5 a 7 graden, in Limburg tot 10 l l graden. De vorstgrens strekte zich vanmorgen uit van Zuidwest-Dene- marken over Oost-Duitsland tot het Alpengebied. f De zachtere lucht zal het groot- I ste deel van deze week de overhand houden. Het winter maximum boven Rusland verzwakt en zakt naar het Zuiden weg, terwijl midden op de z Oceaan een nieuwe stormdepressie i in noordoostelijke richting optrekt. i Na de passage van een rug van ho- f gere druk met mist zal het weer rond het midden van deze week op- I nieuw onbestendiger worden met i regenkansen. rilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIKIl' Weersverwachting van het K.N.M.I. van maandagavond tot dinsdagavond: Overwegend droog weer, met in het algemeen veel bewolking en op vele plaatsen mist. Weinig wind en ongeveer dezelfde temperaturen ais vandaag. Morgen: Zon op: 08.28. onder: Maan op: 22.57, onder: 10.04. 17.18

De Vallei | 1970 | | pagina 1