nanciele notities Inkomen gehuwde vrouw brengt grote veranderingen Cindu-Key en Kramer in Joint-Venture Nieuwe opzet samenwerking Doorvoering van het zelfbedieningssysteem I OPDRACHT VAN F 35 MILJOEN VOOR H.A.M. Amerikaans blad wijst op mogelijkheden IN NEDERLAND NU 1700 VESTIGINGEN In assortiment van levensmiddelenbranche Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel Goed jaar Wereldhaven Grote order voor Werkspoor De Schelde N.V. bouwt motoren Grontmij doet goede zaken Nieuwe Durox Mij in België Ned.-Japanse overeenkomst mmmmMmmmmmmwmmwrmmmmmmmm PILOOT STORM TEKKO TAKS Nederhorst en Pakhoed NOVUM OP HET GEBIED VAN TEERCHEMIE GROTE BAGGERWERKEN IN AUSTRALIË ONMIDDELLIJK Economie in Ned. Antillen GEHUWDE VROUW RAIFFEISENBANK BLOEIENDE ORGANISATIE GUNSTIG Pagina 2 MAANDAG 26 JANUARI 1970 81 „Hij heeft toch niet in de gaten dat ik van zijn vleugel ben. Ik heb een idee. Zullen we hem, gewoon voor de grap, een anonieme brief schrijven waarin ik ervan word beschuldigd laarzen te hebben? Dan stuurt hij twee oppassers om de hele boel te onderzoeken en die vinden helemaal niets." „Geen erg leuk idee, vind je wel anonieme brieven schrijven? Weer kneep ze haar ogen wat samen. Er was nog iets anders dat hem hinderde: waarom gebruikte ze lippen stift? Het maakte haar grover, het bedierf haar fijne uiterlijk. Hij zuchtte. „De mensen schrijven ze nog steeds, Vera Kornilyevna. En óf ze ze schrij ven! En het werkt! De Romeinen zeiden altijd: „Eén getuige is geen getuige," maar in de twintigste eeuw is zelfs één getuige 'overbodig onnodig." Ze wendde haar ogen af. Het was een moeilijk onderwerp om over te discus siëren. „Waar wil je ze verstoppen? „Mijn laarzen? O, ik kan wel een dozijn plaatsen bedenken. Het hangt helemaal af van de tijd van de dag. Ik kan ze in de kachel stoppen als die niet brandt, of ik kan ze aan een touw buiten het raam hangen. Maak je daar maar geen zorgen over." Het was onmogelijk niet te lachen. Hij zou het waarschijnlijk echt voor elkaar krijgen. „Hoe ter wereld ben je er de eerste dag onderuit gekomen ze in te leve ren? „O, dat was gemakkelijk. Ik was in dat hondehok waar ze ons pyjama's lieten aantrekken en toen heb ik ze achter een van de deuren gezet. De hulp verzamelde al mijn spullen in een zak met een label eraan en nam die mee naar de centrale bergplaats. Ik nam herinnerde en naar Kostoglotov terug ging. „O ja, je krijgt geen aanvullend dieet, is het wel? „Nee mevrouw." Kostoglotov spitste zijn oren. „Dan krijg je dat vanhmorgen af. Elke dag twee eieren, twee glazen melk en vijftig gram boter." „Wat? Ik kan mijn oren niet naar de bovenkant van de muren en naar de plafonds. Ze dacht dat ze in een hoek boven het bed van Sibgatov een spinneweb ontdekte (er was nu meer licht; de zon was juist doorgebroken). Ze riep een van de hulpen, Elizaveta Anatolyevna; op de een of andere manier was die in geval van nood altijd in de buurt. Ze legde haar uit dat alles yoor morgen schoon moest zijn en wees op het spinneweb. Elizaveta Anatolyevna haalde haar bril uit haar jaszak, zette hem op en zei: „Goede hemel, dat is zo. Wat schandelijk! Ze stopte haar bril weer weg en ging een boender en een trapleer halen. Ze droeg nooit een bril als ze aan het schoonmaken was. Vandaar ging Gangart naar de man nenzaal. Rusanov lag nog in dezelfde houding en baarde in zijn zweet; zijn pols was echter rustiger geworden. Net voordat ze binnenkwam had Kostoglo- geloven! Ik heb mijn hele leven nog tov zijn laarzen en ochtendjas aange- nooit zulk eten gehad! Maar ik veronderstel dat het niet meer dan billijk is. Weet je, ik krijg zolang ik hier ben niet eens een ziekteuitkering." „Waarom niet? „Heel eenvoudig. Het schijnt dat ik niet de vereiste zes maanden lid van de vakvereniging ben geweest. Bijgevolg heb ik nergens recht op." „Wat afschuwelijk! Hoe is dat zo gekomen? „Ik ben gewoon niet meer gewend aan het leven buiten een kamp. Toen ik in mijn verbanningsoord kwam had ik moeten weten dat ik me zo gauw mogelijk bij een vakvereniging moest aansluiten." trokken, klaar voor zijn wandelingetje. Vera Kornilyevna lichtte de zaal in over de belangrijke inspectie van de volgende dag en vroeg de patiënten in hun nachtkastjes te willen kijken voordat zij ze zelf ging controleren. „We beginnen met onze zaaloudste," zei ze. Er was geen enkele goede reden waarom ze bij de zaaloudste zou beginnen, of waarom ze weer naar zijn hoekje van de zaal zou gaan. Vera Kornilyevna's figuur leek op twee driehoeken, met de toppen tegen elkaar gezet, de bovenste smal, de onderste breder. Haar taille was zo smal, dat je handen jeukten om je Vreemd. In sommige dingen was hij vingers erom heen te leggen en haar in zo handig, in andere zo hulpeloos, de lucht te gooien. Maar Kostoglotov Gangart zelf had erop gestaan dat hij deed niets van dien aard. Hij opende extra voeding kreeg. Gemakkelijk was gedienstig het deurtje van zijn nacht- het niet geweest... Maar ze moest nu kastje om het door haar te laten nodig weg, ze kon daar niet de hele dag zitten babbelen. Ze was al bijna bij de deur toen hij haar lachend achterna riep: „Eén ogenblik. Je probeert toch niet me om te kopen omdat ik nu zaaloudste ben, wel? Je maakt me heus bezorgd. Mijn eerste dag in dat baantje en nu word ik al omgekocht! Gangart liep de zaal uit. Maar na de lunch van de patiënten moest ze weer naar Rusanov toe. Ze had intussen vernomen dat de ronde van de chef-arts definitief morgen zou plaatsvinden. Dat betekende dat er op de zalen extra werkjes moesten worden verricht. Ze moest alle nachtkastjes nakijken, want als er iets was waar inspecteren. „Ga je gang," zei hij. „Laat eens kijken, laat eens kijken." Ze probeerde bij het kastje te komen en hij trad opzij. Ze ging vlak naast het kastje op zijn bed zitten en begon het na te kijken. Hij stond achter haar. Nu had hij een goed gezicht op haar nek met dat netwerk van fijne, weerloze lijntjes en op haar haar, dat vrij donker was en dat ze van achteren in een knoet je had vastgemaakt, zonder ook maar de geringste poging met de mode mee te doen. Hij moest zich toch werkelijk aan deze gevoelsstroom ontrukken. Het was belachelijk dat elke vrouw die langs Nizamutdin Bahramovich een waak- kwam zijn hoofd zo volkomen benevel- zaam oog voor openhield,' dan waren de. Ze had gewoon een beetje bij hem mijn bad, kwam de badkamer uit, rolde het kruimels of clandestiene eetwaren gezeten met hem gebabbeld en was uliT_ U„L ;ji„i ze in een krant en nam ze mee. Zo praatten ze verder, nu over dit en dan over dat. Het was halverwege de werkdag. Wat zat ze hier eigenlijk te doen? Rusanov sliep onrustig, bedekt met zweet, maar hij sliep tenminste en hij had niet gebraakt. Weer voelde Gangart zijn pols. Ze stond op het punt weg te gaan, toen ze zich iets in de nachtkastjes. In het ideale geval zou er niets anders liggen dan zieken huisbrood en suiker. Hij zou ook de properheid controleren en op dat punt was hij vindingrijker dan welke vrouw dan ook. Vera Kornilyevna ging naar de eerste verdieping en, terwijl ze haar hoofd achterover boog, keek ze aandachtig toen weggegaan. Maar in de tussenlig gende uren had hij de gedachte aan haar niet van zich af kunnen zetten. Maar zij? 's Avonds zou ze naar huis gaan, naar de omhelzingen van haar man... Hij moest zich ervan bevrijden. Maar dat kon maar op één manier met een vrouw. (wordt vervolgd) 4333. Na een kort overleg stapten de twee dienst-pilo- ten in het eerste speurtoestel en namen Mare en Arend plaats in het tweede. De professor en de vrouwen ke ken met gemengde gevoelens beide schepen na, die snel boven de boomtoppen verdwenen. Omdat Mare er vrijwel zeker van was, dat de verloren schapen in de richting van de Vallei der Reuzen waren verdwenen, werd dezelfde koers gevolgd en het duurde niet lang of beide schepen hadden de uitlopers van het gebergte reeds bereikt. Toen Piloot Storm die uitgestrekte gol vende bomenzee onder zich zag liggen, kon hij niet na- 89. Nu moet dat landen van een wolkenkrabber die met vliegende vaart door de lucht getrokken wordt niet onderschat worden. Het loswerpen van sleepkabels is op zichzelf geen toer, maar om dit op het juiste mo ment te doen is iets anders. En of het nu kennis of alleen maar louter geluk of toeval was, doet niets ter zake. De hoofdzaak was dat het logge gevaarte weer behouden op de begane grond terecht kwam. En dat kwam het. Geep wonder dus, dat de drie vrienden, nadat zij uit de vliegende schotel gestapt en naar de ontvangstzaal geleid waren, in een ommezien van tijd door een groot aantal verslaggevers van kran ten en radioverenigingen omringd werden, die niet eer- laten enige twijfel over het welslagen van de reddings actie uit te spreken: „Waar moeten wij in hemelsnaam beginnen te zoeken?" vroeg hij. „Kom, kom, Arend, niet zo somber!" zei Mare. „Optimist blijven hoor. Dit zijn wel kleine machines, maar ze zijn zeer vernuftig uitgerust, met allerlei meters, detectors en speciale ap paratuur voor het terugvinden van verloren schepen. Ah, .daar is het teken van Rosol. Hier gaan onze ma chines ieder een kant op en wij ontmoeten elkaar weer op een punt tien mijl verderop aan de andere zijde van het gebergte. Tenminste, dat willen wij hopen". der nalieten hun vragen op hen af te vuren, dan nadat zij hun avontuur in geuren en kleuren voor de micro foon verteld hadden. Ja, ja, onze drie vrienden waren de feestvarkens van de dag. 's Avonds was er nog een groot diner te hunner ere ten stadhuize. Sir Patrick werd hierbij door de mi nister van Luchtvaart benoemd tot Ridder in de Orde van de Vliegende Vleugel en uit dank verraste de edele Courage de minister met een exclusieve opname van de achtergebleven verdieping op de Mount Everest, een foto die door de minister weer welwillend werd af gestaan aan de kranten. ROTTERDAM Namens de aandeel houders in de N.V. de Havenzathe werd heden het volgende meegedeeld: Reeds eerder is een nieuwe opzet van de joint-venture samenwerking betref fende vastgoed tussen Verenigde Be drijven Nederhorst N.V. en Pakhoed Holding N.V. aangekondigd. Kortgeleden zijn enkele nieuwe werkmaatschappijen opgericht, die een nieuwe taakverdeling mogelijk maken. Dientengevolge zal de meerhoofdige directie der N.V. de Havenzathe per 1 maart 1970 worden teruggebracht tot een eenhoofdige directie, waarna de overige directieleden geleidelijk op an dere plaatsen binnen de joint-venture of moedermaatschappijen kunnen wor den ingezet. Ten aanzien van het personeelsbe stand N.V. de Havenzathe zal, gezien de te verwachten ontwikkelingen, in de toekomst uitbreiding noodzakelijk zijn. NV de Havenzathe is een gezamenlij ke ontwikkelingsmaatschappij van Pak hoed en Nederhorst. UTRECHT In de zeventiger jaren zal het zelfbediertingssysteem in de levens middelenbranche verder worden doorgevoerd, terwijl de verkoopeenheden nog groter zullen worden. Ook de tendens tot verbreding van het assortiment in de richting van de niet-voedingsmiddelen zal verder doorzetten. Dat voorspelt ir. J. Bartels, voorzitter van de stichting Het Merkartikel, aan de vooravond van de Roka 1970, de internationale levensmiddelenbeurs die van 16 tot en met 20 fe bruari in Utrecht wordt gehouden. De toenemende welvaart vergt van de levensmiddelenindustrie en -handel een extra inspanning in de strijd om de consumentengulden, omdat bij een toe nemend inkomen de aankoop van pri maire levensbehoeften nu eenmaal een dalende tendens vertoont. De koop- en consumptiegewoonten worden sterk beïnvloed door het toene- MAASSLUIS Cindu, Rütgerswerke en Midland-Yorkshire Tar Distillers hebben een joint venture opgericht onder de naam C.R.M. (Cresols) Ltd. met het doel een fabriek te bouwen voor de fabricage van synthetische cresolen en xylenolen. De uiteindelijke capaciteit zal 20.000 ton bedragen. Gestart zal worden met een produktie van 5.000 ton ortho-cresol, welke in 1971 beschikbaar zal komen. De fabriek zal worden gebouwd op het terrein van Midland-Yorkshire Tar Distillers te Four Ashes, Wolverhampton, Engeland. Zowel Rütgerswerke als Midland-Yorshire Tar Distillers heeft nieuwe en economische processen ontwikkeld voor de synthese van ortho-cresol. Ortho- cresol wordt hoofdzakelijk gebruikt bij de synthese van diverse herbiciden, bij de fabricage van cumarine voor de parfumindustrie en bij de produktie van speciale harsen. De drie ondernemingen zullen op paritaire basis in de joint venture deelnemen. Met de investering is aanvankelijk een bedrag van ca. 6 miljoen gulden gemoeid. De samenwerking tussen een drietal ondernemingen van verschillende nationali teit, doch alle werkzaam op het gebied van de teerchemie, mag zeker als een novum beschouwd worden, alsdus een communiqué. ANP Cindu behoort tot de Cindu-Key en Kramer-groep met een totale omzet in 1969 van ongeveer 140 miljoen gulden. De groep oefent verschillende activiteiten uit, zoals de produktie van teerchemicaliën en bouwmaterialen, terwijl voorts een pijpcoatingsdivsie, een aannemngsbedrijf en enkele transportonder nemingen tot het concern behoren. Bij Cindu-Key en Kramer zijn ongeveer 2400 werknemers in dienst. De belangrijkste vestigingen bevinden zich in Uithoorn en Maassluis. RIJSWIJK Naar de Hollandsche Aanneming Maatschappij N.V. meedeelt heeft zij uit Australië een fraaie opdracht voor baggerwerk ontvangen, waarover het volgende communiqué werd verstrekt: Hamersley Iron Pty Ltd besloot onlangs tot I verdere uitbreiding en versnelling der tfzerertsontginning tn de Hamersley Range (Noordwest-Australië), van 14 tot 22 miljoen ton per jaar. Voor de afvoer van deze enorme hoe- naar Dampier gesleept werd. Het bagge- veelheid moet op de korst mogelijke termijn de reeds eerder (1968-1969) door de HAM vergrote en verdiepte af- scheephaven te Dampier (130 mijl west van Port Hedland aan Australie's Noordwest kust) thans geschikt ge maakt worden voor ertscarriers van 150.000 ton. De toegangsgeul zal daartoe zes voet verdiept en tot 9 mijl zee waarts verlengd moeten worden. Ver der moet een nieuwe verdiepte ligplaats nabij East Innercourse Island met een nieuw toegangskanaal daarheen ge maakt worden. Het hiervoor benodigde baggerwerk werd dezer dagen aan de HAM opgedragen. Het omvat het verwijderen van omstreeks zes miljoen kubieke meters van zeer uiteenlopende grondsoorten (van klei en zand tot en met zandsteen en kalksteen). Een gedeelte van de ontgraven grond moet gebruikt worden voor het maken van werkterrein nabij de nieuwe af- voerinstallatie. De hardste gedeelten, met name in de diepe ligplaats, zullen voor het baggeren met explosieven moeten worden opgebroken. Het werk, dat onmiddellijk moet beginnen, zal worden uitgevoerd met de snijkopzui- ger „Ham 208", die reeds van Fremantle 118 „Die persoon roept iets...", mompelde de onverstoorbare Brit met-oogglas-en-pet. „Ik vrees, dat ik hem niet kan antwoorden". „Waarom niet daddy?" vroeg William. „Maar William, hoe heb ik het nu?" riep de Brit berispend uit. „De man is nog niet aan mij voor gesteld! Hoe kan ik nu het woord richten tot een onbekende? Dat is immers onbehoorlijk!" 'Hij dacht even na en vervolgde: „Iemand aan de trein laten bungelen is óók onbehoorlijk. Dus..." Met deze woorden draaide hij het raampje omlaag en sprak: „Neemt u mij niet kwalijk, mijnheer, maar hangt u daar wel gerief lijk? Reist u altijd op deze buitenissige wij ze?" „Haal! me...n...naar b...bi...binnen" steunde Dieks Drabbelkoek. „Ik houd het niet langer vol..." „Als .u weet, dat u zoiets niet kunt volhouden, waarom gaat u dan buiten aan de trein hangen?" wilde de Engelsman weten. „Omda'k het leuk vind! Is het nóu goed!" riep Dieks korzelig uit. „Als u het leuk vindt, waar om zanikt u dan zo?" vroeg de Brit verwonderd. „Of het een of het ander. Men vindt iets leuk, of men vindt iets niet leuk. Andere mogelijkheden zijn er niet. Als men aan de trein hangen dus leuk vindt, dan moet men lachen en vrolijk zijn, en moet men rustig blijven hangen. En als men het niet leuk vindt, wel..., wie verhindert u rustig het deurknopje los te laten?" „Maar ik vind het hele maal niet leuk!" jankte Dieks. „Ik hang hier per ongeluk! Ik wil naar binnen!" „Goeie help! Zo'n gestoffeerde halve gare heb ik nog nooit ge zien!" riep de Engelsman uit „Eerst zegt-ie, dat- ie iets leuk vindt en dan zegt-ie weer, dat-ie het helemaal niet leuk vindt! Begrijp dóar nou maar iets van!" „Hij is geen Engelsman, pa", zei de kleine William wijs. „Als-ie een Engelsman was, dan bleef-ie uit louter sportiviteit aan de deurknop hangen, wat ik je brom". .Brom maar niet", zei pa Engelsman toen. „Zie liever eens toe hoe handig ik hem naar binnen haal". Onder het goedkeurend oog van de klei ne William werd Dieks toen naar binnen gehaald en even later zat hij veilig in de coupé voor het raampje. Maar uit zijn onthutste blikken bleek wel duidelijk, dat de geplaagde speurder de schrik nog lang niet te boven was... ren van het meest zeewaarts gelegen gedeelte zal in onderaanneming worden uitgevoerd door de sleepzuiger „WD- Endeavour". Het gehele werk moet worden afgeleverd in april 1972. De aanneemsorn bedraagt omstreeks 35 miljoen gulden. AMSTERDAM „Amerikaanse on dernemingen dienen de mogelijkheid voor directe investering in de Neder landse Antillen te bestuderen. De cen trale ligging, het lidmaatschap van de EEG, de goed wisselbare en stabiele munt, de vrije zones en de uitstekende lucht- en zeehavenfaciliteiten zijn fac toren die de vestiging van een fabriek, welke produceert voor uitvoer of een assemblagebedrijf, zeer de moeite waard maken. De plaatselijke overheid zou bijzonder ontvankelijk zijn voor voorstellen voor de produktie van im- portvervangende goederen die boven dien zouden kunnen worden uitge voerd". Dit schrijft het Amerikaanse blad „International Commerce" in een uit voerig artikel, waarin wordt vastgesteld dat de economie van de Ned. Antillen na een periode van stagnatie als gevolg van de rel van 30 mei, weer goed op gang blijkt te komen. Het artikel betoogt dat de Ver. Staten tot dusver de grootste leverancier aan de Ned. Antillen zijn geweest, maar dat de concurrentie zal toenemen, wanneer de Antillen in het raam van de associa tie met de EEG bijzondere tarieven zul len vaststellen. Willemstad (Curagao), Oranjestad (Aruba) en Phillipsburg (Sint Maarten) noemt het blad belangrijke centra voor verkoop aan toeristen en het spreekt de verwachting uit dat het toerisme voor lopig snel zal blijven toenemen. Er lig gen daarom in deze sector niet alleen markten open voor leveranciers van kleding, juwelen, edelsmeedwerk, ca mera's en dergelijke artikelen, maar door de hotelbouw ook voor keukenuit rustingen en koelapparatuur. „Interna tional Commerce" stelt verder dat ook Amerikaanse ondernemingen kunnen profiteren van de uit Nederlandse en EEG-leningen gefinancierde infra structurele verbeteringen, en dat de overheid investeringen en industrialisa tie aantrekkelijk maakt met het verle nen van fiscale faciliteiten. mend bezit van duurzame gebruiksgoe deren als auto's en koelkasten. De snel le opkomst van diepvriesprodukten zou zonder koelkasten ondenkbaar zijn ge weest. De was- en afwasmachine heb ben een grote omwenteling teweeg ge bracht in de vraag naar wasmiddelen. De televisie bracht de consument in aanraking met levens- en consumptie gewoonten buiten zijn eigen beperkte kring en had daardoor net als het in ternationale toerisme een grote in vloed op de verandering van levens- en consumptiepatronen. De televisie is als reclamemedium bovendien van groot belang in een tijd van snelle produkt- vernieuwing. De verwachting is, dat in de zeventi ger jaren ook in Nederland de inscha- de van ROTTERDAM In 1969 heeft NV maatschappij tot Exploitatie Onroerende Goederen De Wereldhaven een bruotoresultaat behaald van f 8,7 min. (v.j. 8,1 min). Na aftrek van di verse kosten resteert een nettowinst van 5,2 min. (v.j. 4,7 min.). Dit blijkt uit het heden verschenen jaar verslag. Ondanks de duidelijk moeilij ker situatie dan in 1968 zegt de directie tevreden te zijn, dat de waa/de van courant en modern onroerend jfoed zich toch ruimschoots kon handhavqr. i en dat de markt hiervoor bepaald geen terug slag vertoonde. Door de uitbreiding van het bezit in exploitatie en een te verwachten hogere exploitatie-opbrengst, zullen de resulta ten en het eigen vermogen in 1970 ver der kunnen toenemen, aldus de directie. UTRECHT De N.V. Verenigde Ne derlandse Scheepvaartmaatschappij in Rotterdam heeft bij Werkspoor Utrecht een bestelling gedaan voor 700 contai ners van 20 voet. De containers worden gemaakt van multiplex met geperste giasmatvezels en polyester. Met de seriefabricage zal in juli wor den gestart. De laatste container zal voor 1 december 1970 worden afgele verd. Met deze opdracht is de afdeling container-bouw van Werkspoor-Utrecht tot in het vierde kwartaal 1970 goed van werk voorzien. De containers zijn bestemd voor het thans in Duitsland op stapel staande stoomschip „Abel Tasman", dat be stemd is voor de Australië-dienst (Rot- terdam-Melbrourne-Sidney). AMSTERDAM, 23 jan. Londen 8.73%—8.73%; New York 3.63fè—3.63H; Montreal 3.38f8—3.394%; Parijs 65.57— 65.62; Brussel 7.32%7.32%; Frankfort 98.64 98.69%; Stockholm 70.37V*— 70.42%Zürich 84.40%—84.45Vi; Milaan 57.78%—57.831/*; Kopenhagen 48.49%— 48.54%; Oslo 50.84%—50.89V2; Wenen 14.06—14.07; Lissabon 12.78%—12.80%. keling van de gehuwde vrouw in he produktieproces in versnelde mate voortgang zal vinden. Volgens ir. Bar tels zal de stijging van het gezinsinko men die daarvan het gevolg is, leiden tot een wijziging van het consumptie patroon. Ook het feit dat de werkende vrouw minder tijd voor het huishouden heeft zal de consumptie- en aankoop gewoonten veranderen. Daarmee wordt een nieuwe impuls gegeven aan pro- dukten die de huishouding gemakkelij ker maken, terwijl de belangstelling voor efficiënte distributievormen zal groeien. BRUSSEL De Nederlandse scheep- bouwmaatschappij „De Schelde" en de Belgische „Cockerill Ougree Providen ce" zullen gezamenlijk de motoren bou wen voor de kangoeroeschepen, die de Holland-Amerikalijn bij de Antwerpse werf van Cockerill heeft besteld, zo heeft Cockerill Ougree vrijdag bekend gemaakt. Deze samenwerking berust op een algemeen rationalisatieprogramma, waarbij beide ondernemingen betrok ken zijn. DE BILT De Gront mij te De Bilt heeft het afgelopen jaar voor ruim 180 miljoen gulden aan bou wopdrachten verwerkt. De omzetstij ging bedroeg twintig procent. De winst zal waarschijnlijk niet achterblijven bij 1968. De omzet zal dit jaar verder toene men, aldus commissarissen en directie in een tussentijds bericht. DEN HAAG - De NV Durox (fabriek van lichte bouwprodukten) en dochter onderneming van N.V. Loevestein (fa briek van bouwmaterialen) in Vuren heeft in België een nieuwe maatschap pij opgericht onder de naam „NV Du rox Belgiupi SA" met een maatschap pelijk kapitaal van b frs. 1.000.000. Dit kapitaal is geplaatst en volstort. Verdere financiële behoeften kunnen door leningen of garanties van de moe dermaatschappij worden gedekt. De on derneming, die wordt gevestigd in Brussel, heeft tot doel het verkopen en verwerken van gasbetonprodukten. zoals bouwblokken, dak- en wandpla ten, alsmede diverse nevenprodukten. die met deze verwerking verband hou den. AMSTERDAM NV Plasticlining in Valthermond (Dr) en Tokyo Nihonyoki Kogyo Co, Ltd in Tokio, Japan, delen mede, dat zij een overeenkomst hebben gesloten, waarbij laatstgenoemde voor Japan, Okinawa, Korea en Taiwan een licentie verkrijgt voor de toepassing van speciale spuittechnieken die door Plas ticlining in de afgelopen 10 j. zijn ont wikkeld. Op grond van deze overeen komst zullen de grondstoffen voor de corsite kunstbeklediingen door Plasticli ning naar Japan kunnen worden geëx porteerd. In 1969 heeft een Japanse groep van deskundigen het bedrijf in Valthermond enige malen bezocht. Een ontwerp voor een bij Tokio te bouwen nieuwe fabriek voor toepassing van de procédés van Plasticlining is thans door Tokyo Nihonyoki Kogyo in uitvoe ring gegeven. Het hogere renteniveau op de nationale en internationale geld- en kapitaalmark ten vormt volgens de Centrale Raiffeisenbank een aanwijzing voor het ontbreken van evenwicht in de westerse economie. Zij vreest, dat een aanhoudende inflatie onze welvaartsbronnen in ernstige mate zal aantasten tenzij de omvang van de bestedingen reëel wordt aangetast aan de ruimte die de produktie daarvoor schept. De nieuwe leningen die de Raiffei- senbanken in 1969 verstrekten waren als volgt over de verschillende sectoren verdeeld: landbouwbedrijven 23 procent (1968: 25 procent), tuinbouwbedrijven 6 (7), andere agrarische bedrijven 2 (2), detailhandel en ambacht 11 (11), bouw, horeca en vervoer 14 (15), particulieren 38 (34) en „diversen" 6 procent (6). De zekerheden bestonden uit eerste hypo theken (82 procent), borgtochten (6), cessie en verpanding (2), eigendoms overdracht tot zekerheid (4) en diversen (4), terwijl voor 2 procent van de lenin gen (waaronder persoonlijke leningen) geen zekerheden werden gegeven. Van 84 procent van de leningen was het be stedingsdoel onroerend goed, van 10 procent roerend goed en van 1 procent seizoenfinanciering, terwijl 5 procent voor diverse doeleinden werd afgeslo ten. Het aantal vestigingen steeg vorig jaar met 79, waarvan 49 in stedelijke gebieden. Het totaal aantal vestigings- punten van de plaatselijke raiffeisen- banken bereikte eind 1960 bijna de 1700. Het netto spaartegoed bij de raiffei- senbanken is in 1969 gestegen met f 985 miljoen, inclusief de rente-bij- schrijving van 300 miljoen. In 1968 was deze stijging 765 miljoen. Ook de girale tegoeden ontwikkelden zich gunstig: ze stegen met 290 mil joen tegen 233 miljoen in het vooraf gaande jaar. Het totaal van de aan de raiffeisenorganisatie toevertrouwde gelden nam met ruim 16 (1968: 14,4) procent toe tot 9.106 miljoen. De aanwas van spaargelden maakte rond dertig procent uit van het totale netto-spaaroverschot bij het Nederland se bankwezen. Het aandeel van de Raiffeisenbanken in de spaarmarkt steeg daardoor van 24,4 tot per ulti mo november 24,9 procent. De Coöperatieve Centrale Raiffei senbank is bezorgd over de ontwikke ling van het algemeen rentepeil in Ne derland en in andere westerse landen. Naast de sterke lastenverzwaring uit hoofde van lonen en premies voor so ciale voorzieningen, aldus de Bank, legt de scherpe rentestijging een extra druk op het bedrijfsleven waarvoor in velo gevallen de draagkracht ontbreekt. Dit geldt in het bijzonder voor de sectoren van het midden- en kleinbedrijt, inclu sief land- en tuinbouw, waar de moge lijkheden tot afwenteling van hogere lasten beperkt of zelfs geheel afwezie zijn.

De Vallei | 1970 | | pagina 2