Veenendaals dagblad Roolvink doet geen stap terug inzake de Loonwet Prinses Irene in ziekenhuis Buiten Opbrengst BTW F125 miljoen minder dan werd verwacht FABRIKANT BIEDT SLACHTOFFERS VAN SOFTENON HONDERD MILJOEN GULDEN Roofovervaller schiet 2 bejaarde broers neer Geen moord wel geweld in Biafra Man sloeg zijn vrouw schedel in Staking bij Air France Plan voor emigratie van Joden uit Arabische landen filosoof schotel Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei In Almelo «een koffie voor Ambonese jongens Dwarsgebakken lekker! Koek maakte misselijk Oliebrand ei*t veertig doden Graag hervatting overleg met NVV en NKVmaar: DEN HAAG - Minister Roolvink (sociale zaken) wil geen stap terug doen met de Loonwet. GEBONDEN Bij intrekking klacht: John en Yoko wellicht naar Amsterdams pop feest99 r een goed stuk vlees hoort erbij Vraag over reclame voor hier verboden kansspelen Plaatselijk mist Bur. voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement J 1,03 p.w., 4,40 p.m., 13.10 p.k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 27 JANUARI I970 - 44e JAARGANG no. 22 Toch hoopt hij nog, dat het overleg over het loonbeleid waaruit NVV en NKV zich terugtrokken hervat kan wofrden. NIJMEGEN Prinses Irene is van morgen rond acht uur voor haar aan staande bevalling in het St. Radboud- ziekenhuis te Nijmegen aangekomen. Zi j was vergeze'd door haar echtgenoot, prins Carel Hugo van Bourbon van Parma. BRUSSEL In een huis in Gent Is een 79-jarige man dood gevonden. Hij is vermoedelijk door zijn hond aange vallen en gedood. Zijn gelaat was volle dig verminkt en zijn keel was openge scheurd. Vogelsterfte I Vu en dan bekruipt mij het ge- voel, dat slechts relatief weini- I I gen doordrongen zijn van de ont- luistering der natuur door de gru- I I welijke bestrijdingsmiddelen (ver- 1 giftigd uitgestrooid zaad), waar- j i door een opzienbarende sterfte van allerhande vogels wordt verwekt. 1 In het begin van dit jaar heb ik u verteld over de dodelijke slagen, die onder dag- en nachtroofvogels 1 tussen 1 november '68 en 31 maart i l '69 vielen, n.l. 104 ex. Thans bevat het „Zeeuws Tijdschrift" een droe- vig relaas (alléén voor de provin- cie Zeeland) en wel van 1 novem- I ber '68 t/m 1 november '69 door l Wedts de Swart. Gedurende dit tijdsverloop noteerde men 214 ex. in minstens 9 soorten, buiten en behalve duiven, waterwild, mussen, l fazanten, spreeuwen, patrijzen e.d. We dienen hierbij te bedenken, dat ongetwijfeld slechts een klein ge- deelte van het werkelijke aantal gestorven dieren zal zijn gevonden. I Hier kan gerust van de speld in de I hooiberg worden gesproken! Alleen I op Walcheren trof men 55 slacht- offers aan, op Z.-Beveland 61 en i op Schouwen 46. Van de dagroof- l vogels sneuvelden 103 ex. (o.w. 47 torenvalken) en van de nachtroof- l vogels 111 (o.w. 56 rans- en 44 kerk- uilen). Ook uit vele andere delen van Nederland werd een abnor- I male sterfte gemeld. Muizen en 1 ratten, die verlamd of gedood zijn na het opnemen van vergiftigde kiemende granen, tborden op hun beurt weer geconsumeerd door de l roofvogels en uilen, met alle gevol- gen voor deze juist voor de land- 1 bouw zo uiterst nuttige dieren; 1 zelfs maanden later werkt het ver- gif op de koop toe noa dóór ook. Nu de bestrijdingsmiddelen met l hun fatale uitwerking eindelijk zijn verboden, zal het hopelijk nog net l niet te laat wezen voor een geleide- lijk herstel. De publieke opinie vaak gevormd uit krant, van radio en t.v. kant zich meer en meer tegen deze gruwzame handeling I dit is verheugend en bemoedigend. 27 jan. 1970 A. B. WIGMAN I Hij zegt dit in de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp op de loonvorming. Mi nister Roolvink is graag bereid alsnog pogingen in het werk te stellen om het overleg met die Stichting van de Arbeid weer op gang te helpen. Het neemt niet weg dat hij na aan vaarding van het wetsontwerp door de Tweede Kamer niet meer kan doen dan de stichting uitnodigen om suggesties te geven over herstel van het overleg over de loonpolitiek. Gezien het stadium vart behandeling van het wetsontwerp, en het door regering in de Tweede Kamer ingenomen standpunt, meende de mi nister niet verder te kunnen gaan. I)e regering vindt nu eenmaal, dat ze gebonden is aan de tekst van het door de Tweede Kamer aangenomen wets ontwerp. Minister Roolvink geeft toe, dat be moeiing van de overheid met het be drijfsleven zoveel mogelijk moet wor den vermeden. Dit sluit echter de nood zaak van wettelijke voorzieningen in bepaalde gevallen op sociaal-econo misch terrein niet uit. De wijze waarop de behandeling van ,de aangelegenheid in de Eerste Kamer tot nu toe heeft plaatsgevonden geeft de minister geen aanleiding tot be duchtheid voor staatsrechtelijke geva ren, zoals sommige leden die in het voorlopig verslag koesterden. ALMELO De twee koffiebars In Almelo zijn \e .boden terrein gewor den voor een grote groep Ambonnese jongens uit Almelo en qimgeving. De koffiebars hebben een bordje aan hun deur gehangen met de tekst: „Puntje Rood en Elckerlyc zijn met toestemming van de Wierdense wijk raad gesloten voor Ambonnese jon gens". Meisjes blijven dus welkom. De exploitanten van de koffiebars, waarin de jongens vernielingen heb ben aangericht, hebben vorige week advies gevraagd van de wijkraad van Ambonnezen in Wierden. De raad adviseerde de jongens te we ren. „De goeden moeten dan maar met de kwaden lijden", meende men. DEN HAAG Aangenomen mag worden dat de omzetbelasting in 1969 4850, miljoen a 4900,miljoen heeft opgebracht. Dit is ca. 125,miljoen minder dan het bedrag ad 5000,miljoen, dat in september in de miljoenennota 1970 als „vermoedelijke uitkomst" voor 1969 werd geschat. Dit achterblijven bij de raming kan waarschijnlijk geheel of ten dele aan de reeds in de miljoenennota gesignaleerde'inspeelmoeilijkheden in verband met de over gang op het nieuwe iworden toegeschreven. In verband hiermee wordt verwacht dat de opbrengst van de omzetbelasting zich in 1970 zal herstellen, zodat een en ander het begrotingstekort niet ongunstig zal beïnvloeden, aldus het ministerie van Financiën. DEN HAAG Een partij snijkoeken van Verkade in Zaandam en van Bus- sink in Deventer is minder geschikt voor consumptie. Dit hebben de fabrieken in overleg met de keuringsdiensten van waren in Amsterdam, Alkmaar en Zutphen be kend gemaakt. Het eten van deze koek veroorzaakt door een fout ïn de sa menstelling misselijkheid, die na vier uur overgaat. Voor zover bekend heeft het eten geen ernstige, gevolgen. Winkeliers is verzocht de koeken terug te sturen naar de fabriek. John Lennon en Yo- ko Ono tijd erts het win kelen in de boetiek van de Parijse modekoning C af din. AMSTERDAM On der de titel Peace Festi val, zal de komende zo mer in Amsterdam een driedaags pop feest wor den georganiseerd. Hans Boskamp gaat dezer da gen naar Denemarken om daar met John Len non onderhandelingen over deze zaak te voe ren. Een grote rel in de voorbereidingen van het Festival speelt ook de Amerikaanse popster Frank Zappa, die op het ogenblik in Amsterdam is. LOSSER In hel grensplaatsje Overdinkel (gem. Losser) is vannacht door nog onbekende daders een roofoverval gepleegd op twee bejaarde landbouwers. Het zijn twee broers, die beiden moesten worden opgenomen in een ziekenhuis in Losser. Een van hen is zwaar gewond. DJAKARTA Veertig mensen heb ben het afgelopen weekeinde het leven verloren door een brand in een olieop slagplaats van de Pertamina, de olie maatschappij van de Indonesische staat, in Semarang op midden-Java, zo meldt radio Semarang. Verscheidene tanks raakten in brand. Het vuur is inmiddels geblust. ADVERTENTIE :.W' laatste kaas! Tot 31 januari heeft u nog de tijd om uw Esso Maanrace-kaartjes met 3, 4 of 5 manen in te leveren bij uw Esso dealer of op te zenden aan Esso Nederland. En denkt u ook om de EXTRA WEDSTRIJD. Het woord ESSO nog niet compleet? Dan snel nog even 'n paar kaartjes in huis halen. Tot 10 februari kunt u namelijk de 4 kaartjes die het woord Esso vormen met het extra wedstrijdformulier inzenden. Het is uw laatste kans op een leuk opblaasbaar tijgertje of op het winnen van één van die geweldige prijzen! En die kans laat u zich toch zeker niet ontgaan. Op naar Essol De dader is gevlucht zonder enige buit te hebben kunnen roven. De overval vond plaats om ongeveer half negen maandagavond. Een gemas kerde man drong de boerderij binnen en schoot zonder een woord te zeggen de 76-jarige B. Keiser in de buik. Op het hulpgeroep van de gewonde man kwam diens broer, de 73-jarige Hermanus Kei ser, de keuken binnen en ook deze werd zonder enige waarschuwing beschoten en getroffen in het hoofd. De dader maakte gebruik van een 7-mm vuur- buks. Na deze schoten verdween de overvaller. De toestand van de 76-jarige is zeer kritiek. De jongste broer is er wat beter aan toe. De politie in Duitsland is inge schakeld bij de opsporing van de dader LAGOS Het Nigeriaan.se staats hoofd, generaal Gowon, heeft een on derzoek gelast naar de juistheid van buitenlandse persberichten over plun dering en diefstallen door militairen van de derde federale divisie in het voormalige Biafra. Dit is maandag in goedingclichte kringen in Lagos verno men. Volgens deze kringen zou generaal Gowon, die een politiek van verzoening jegens de voormalige tegenstanders preekt, door deze berichten zeer in ver legenheid zijn gebracht. Het vraagstuk van ondervoeding, ar moede en sterfte in het voormalige af gescheiden Nigeriaanse gebied zal nog gedurende vele maanden een bron van ongerustheid blijven. Dit is meegedeeld door de vertegenwoordiger van Oe Thant in Nigeria, brigade-generaal Said Oeddin Khan. Hij zei dit na een zes daagse reis door het vroegere Biafra. Volgens Khan zijn er geen aanwijzin gen van moord, maar „er zijn wel ge vallen geweest van het molesteren van vrouwen en nog meer van plundering" Zeker twee federale militairen zijn schuldig bevonden aan verkrachting en terechtgesteld en een plunderende sol daat werd neergeschoten. Vele anderen hebben in het openbaar een lijfstraf toegediend gekregen. Nigeriaanse offi cieren hebben de hand gehouden aan de militaire gedragscode, soms op zeer strenge wijze. ADVERTENTIE BEST De 46-jarige textielleraar Ko H. uit Best heeft in de nacht van zon dag op maandag zijn 26-jarige echtge note Catharina met een bijl de schedel ingeslagen. De vrouw is zwaargewond naar een ziekenhuis in Tilburg gebracht, waar zij ;s geopereerd. Het huwelijk van het echtpaar dreig de schipbreuk te lijden, en de vrouw wilde van H. scheiden. Zondagavond was het weer tot on enigheid gekomen. Om half vijf 's mor gens heeft de man daarna met een bijl op de vrouw ingeslagen. Na zijn daad is hij naar zijn zuster gegaan, die de poli tie waarschuwde. Ko H., die volens buren al lang ei genaardig deed, heeft bekend dat het zijn bedoeling was zijn vrouw te doden. Na een jarenlange vriendschap ver brak Ko H. plotseling elk contact met de buren. Om zijn vrouw het uitzicht op hen te ontnemen, bouwde hij zelfs een twee meter hoge schutting. PARIJS Air France heeft maan dag 47 uitgaande vluchten afgelast we gens. een staking van het cabineperso neel van de maatschappij. Op het vluehtsehema stonden 81 uitgaande vluchten. De meeste der afgelaste vluchten hadden Europese bestemmin gen. De internationale vluchten zijn normaal doorgegaan. ALSDORF De Westduitse firma Chemie Grünethal heeft de kinderen die misvormd zouden zijn doordat hun moeders tijdens de zwanger schap het slaapmiddel Softenon ge bruikten. een bedrag van 100 mil joen gulden aangeboden, als de aan klacht tegen de firma wordt inge trokken. De afdeling voorlichting van de firma heeft bekendgemaakt, dat het geld zal worden ifitgekeerd op voorwaarde dat ..alle verdere ri sico's voor de firma en de beschul digden zijn uitgesloten". Zeven vroegere functionarissen van Grünenthal staan in Alsdorf te-* recht wegens hun aandeel in de pro- duktie en distributie van het Softe non, in Duitsland ..contergan" ge naamd. Het gebruik van dit slaap middel zou tien jaar geleden in West-Duitsland en andere landen tot de geboorte van misvormde kinderen hebben geleid. Grünenthal maakte het aanbod hekend toen de 199e zitting in het thalidomi- de-proces in het casino van Alsdorf was begonnen. Zij wil hiermee voor komen dat het proces zich nog langer voortsleept. Het is in mei 1968 begon nen en heeft volgens zegslieden het bedrijf al 3 miljoen mark (819.000 dollar) gekost aan rechtskundige bij stand voor medewerkers en voormali ge medewerkers van Grünenthal. Volgens onofficiële schattingen bedra gen de kosten van het proces al 15 miljoen mark (4,09 miljoen dollar). Het hof zelf heeft bekendgemaakt dat tot dusver 600.000 mark (163.000 dollar) is besteed aan onkostennota's voor het horen van de honderden ge tuigen. Het. aanbod van Grünenthal is gericht tot de 4000 eisers en de meer dan 200.000 mogelijke eisers van schade vergoeding. De verdachten in het proces wordt dood door schuld wegens onachtzaamheid, het veroorzaken van lichamelijk lei sel en schending van de Westdultse voorschriften op geneesmiddelen ten laste gelegd. Thalidomide is van 1957 tot 1961 in de handel geweest en zou in die tijd de misvorming van 6500 baby's in 20 landen hebben veroorzaakt. In sommige gevallen waren de kinderen zo ernstig misvormd, dat zij spoedig na de geboorte overleden, zo staat in de aanklacht. De meest voorkomen de verminkingen zijn het ontbreken van ledematen en oren. In een aantal landen, waaronder Engeland en Zwe den, zijn die bedrijven die thalidomi de in de handel hebben gebracht, reeds overgegaan tot een onderhandse schaderegeling. Het grootste problèem in het mara thon-proces is de vaststelling van een relatie tussen gebruik van thalidomi de en misvorming van kinderen. De g uigen-deskundigen van zowel de verdediging als van de aanklager zijn het volledig met elkaar oneens. PARIJS Vertegenwoordigers uit zesentwintig landen zijn in Parijs bij een om de mogelijkheden te bespreken voor de emigratie van in Arabische lan den wonende Joden. Naar de conferen tie, die onder voorzitterschap staat van de president van de Franse senaat, Alain Poher, komen afgevaardigden van comités voor steun aan deze Joden uit o.a. Nederland, de Scandinavische landen en de Verenigde Staten. De Nederlandse delegatie bestaat uit drs. Th. E. Westerterp en P. Dankert, Tweede-Kamerleden, dr. F. J. Krop, burgemeester van Bleiswijk, mgr. dr. A. C. Ramselaar, ere-prelaat van de paus, dr. J. Soetendorp, rabbijn van de libe- raaljoodse gemeente Amsterdam en P. M. Smedts, journalist. De besprekingen hebben ten doel mo gelijkheden voor elke in Irak, Syrië en Egypte wonende Jood te scheppen naar andere landen te emigreren als hij dat wenst. De conferentie wil de aandacht van de wereld vestigen op het lot van de Joodse minderheden in die landen. ADVERTENTIE lekker eten tips Doe een laagje uien in een vuurvaste schotel. Daarop plakken gebraden gehakt, daarop weer ui, daarop aardappelpuree. Bestrooien met paneermeel en een paar klontjes boter erop. In de oven tot goudbruin korstjeisgevormd. Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees Vleeswaren en Vleesconserven Het Franse comité is vorig jaar ge vormd, nadat in Irak, Syrië en Egypte Joden aan discriminatie blootstonden. In Irak zouden nu 2.500 tot 3.000 Joden wonen, twintig jaar geleden waren het er nog 150.000. De vierduizend Joden in Syrië vormen een in gevangenisschap en voortdurende vrees levende gemeen schap. De afgelopen tien jaar bestaat daar een absoluut verbod op het ver trek van Joden en in Egypte, zitten 81 Joodse mannen gevangen, aldus het Franse comité. De Joodse gemeenschap in dit land zou nog slechts 800 tot 1.000 leden tellen tegen 80.000 voor 1947. DEN HAAG Mr. W. Scholten. lid van de Tweede Kamer voor de CHL". heeft de minister van justitie gevraagd of deze bekend !s dat via advertenties in dag- en weekbladen steeds meer re clame wordt gemaakt voor het deelne men in het buitenland aan de hier ver boden kansspelen. Ook vraagt de heer Scholten of de minister de omvang kent van het ver schijnsel van de zogenaamde „speelbus- sen" waarmee op verschillende vaste dagen per week spelers naar roulette casino's worden vervoerd. Het Kamerlid vraagt de minister hem een indruk te geven van het vervol gingsbeleid dat ten aanzien van deze verboden activiteiten wordt gevoerd. Weersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk mist en aanvankelijk nog hier en daar een bui. Weinig wind. Ongeveer dezelf de middagtemperatuur als vandaag.

De Vallei | 1970 | | pagina 1