Vandaag start hoorzitting in Tweede Kamer over onrendabele spoorlijnen Navo-raad bezocht Af cent jonckheer ziet niet af van benoeming VERDEDIGER ONDERGROEF BEWIJSVOERING Nu vijf jaar geëist tegen zwerver wegens doodslaan caféhouder Luns boos op om weglaten Vara deel Biafra-commentaai Geld voor hoge rekeningen? Geld voor een kostbare studie? Geld voor een auto? Geld voor een grote uitgave? Geld voor u: AMRO-Lening AMRO-Lening AMRO-Lening AMRO-Lening AMRO-Lening TIEL-ELST ZUTPHEN-WINTERSWIJK ALMELO-MARIËNBERG Geringe buit bij overval op sigarenwinkel Artsen in Assen staan monsters af voor Biafra SCHOENFABRIEK GAAT SLUITEN (voorbeeld: f3500.- lost u af in 18x f 217.26 of 24xf 169.57) (voorbeeld: f 1500.- lost u af in 18x f 93.50 of 24x f73.10) (voorbeeld: f4500.- lost u af in 18 x f279.32 of 24 x f218.02) (voorbeeld: f6000.- lost u af in 18x f367.81 of 24x f285.71) Elk bedrag tussen f700.- en f 10.000.- Een folder met alle inlichtingen ligt vooi u klaar bij elk kantoor van de AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK. Dertien j arigen voor rekening fonds naar tandarts voor uitgebreide behandeling Buschauffeurs krijgen 7,3 pet. plus voorschot Acties op Antillen werden verwacht mm SPOEDZITTING BLOEDSPETJES VINGERAFDRUKKEN PLAS BIJNA AKKOORD, Prijs frites moet omhoog wegens dure aardappelen C.a.ostreekvervoer DINSDAG 27 JANUARI 1970 DEN HAAG Vandaag wordt in de Tweede Kamer een begin gemaakt met een openbare hoorzitting, geheel gewijd aan de problematiek van de onrendabele spoorlijnen. Ook woens dag zal de vaste commissie voor ver keer en waterstaat uit de Kamer zich met dit vraagstuk bezig houden. Tijdens deze hoorzittingen zullen o.m. worden gehoord de provinciale besturen van Gelderland. Overijssel, Limburg en van Friesland, een groot aantal gemeentebesturen, het bestuur van de Vereniging voor facultatieve crematie en o.m. een gemeenschap pelijke delegatie van de „Nederland se bond van vervoerspersoneel", de „Nederlandse katholieke bond van vervoerspersoneel", de „Protestants- christelijke bond van vervoersperso neel en de „Federatieve Spoorweg- vakvereniging". De voorgenomen beëindiging van het reizigersvervoer op enkele on- volgende lijnen: rendabele spoorlijnen betreft de na- Tiel-Elst, Zutphen-Winterswijk, Al- melo-Mariënberg, Kerkrade-Slmpel- veld, IJmutden-Santpoort en Sneek- Staveren. Het traject Kerkrade-Simpel veld (7 km, bezettingsgraad 16#/i, zou bij staking van het reizigersvervoer een besparing opleveren van f 715.000, per jaar. Voor IJmuiden-Santpoort zijn deze gegevens: 6 km, 16'/*. f 887.000,Sn eek-Staveren: 29 km. 36*/#, f 770.000.—. De afdeling voorlichting van het ministerie van verkeer en waterstaat verstrekte van de andere drie trajec ten voorts de volgende gegevens: zutphen. f\ LME10 ALMELO. MAANBERG 31 km 21 min 30*/* Lengte van het traject Aantal reizigerskilometers in 1969 Gemiddelde bezettingsgraad v.d. treinen Jaarlijkse besparing bij staking van het reizigersvervoer Jaarlijkse besparing door invoering van vereenvoudigde exploitatie f 463.000 Nieuwe investeringen voor vereenvoudigde exploitatie en voor eventuele vernieuwingen van de bovenbouw f 945.000 f 1.069.000 Lengte van het traject 43 km Aantal reizigerskilometers in 1969 12,7 min Gemiddelde bezettingsgraad van de treinen 28#/« Jaarlijkse besparing bjj staking van het reizigersvervoer f 833.000 Jaarlijkse besparing door invoering van vereenvoudigde exploitatie f 225.000 Nieuwe investeringen voor vereenvoudigde exploitatie en voor eventuele vernieuwingen van de bovenbouw f 1.315.000 Lengte van het traject 19 km Aantal reizigerskilometers in 1969 9.1 min Gemiddelde bezettingsgraad van de treinen 34*/* Jaarlijkse besparing bjj staking van het reizigersvervoer f 406.000 Jaarlijkse besparing door invoering van vereenvoudigde exploitatie f 94.000 Nieuwe investeringen voor vereenvoudigde exploitatie en voor eventuele vernieuwingen van de bovenbouw f 905.000 AMSTERDAM Een ongeveer 25- jarige man heeft gistermiddag tegen twee uur een overval gepleegd op een sigarenwinkel in de Sneeuwbalstraat in .Amsterdam-Noord. De overvaller, die de winkelier met een zilverkleurige re volver bedreigde, deed een greep in de kassa en nam daarna de vlucht. Hij zou niet meer dan 40 k 50 gul den hebben buitgemaakt. DEN HAAG Dr. E. Jonckheer heeft gisteren bij zijn terugkeer in Den Haag verklaard geen enkele reden te zien om zijn benoeming tot gouverneur van de Nederlandse Antillen niet te aanvaarden. Dr. E. Jonckheer is in New York ge weest waar hij de Antilliaanse premier PetTonia heeft ontmoet. Zij hebben on der meer gesproken over de gouver neurskwestie. Gevraagd naar de oppositie tegen zijn ambtsaanvaarding, zei de heer Jonck heer, dat iedereen al voor zijn benoe ming wist, dat er tegen zijn eventuele benoeming zou worden geageerd. Vice-premier Bakker vertrekt van morgen voor een driedaags bezoek naar Curacao. Daar zal de Surinaamse pre mier, dr. Sedney, zich bij hem voegen. Vooral de komst van de laatste ls voor Willemstad een verrassing. Aangenomen kan worden dat vice- premier Bakker met de twee premiers uit de West de kwestie van het gouver- BRUNSSUM Manlio Brosio, secreta ris-generaal van de N.A.V.O. bracht gis teren een bezoek aan het hoofdkwartier van Afcent te Brunssum. De secretaris generaal was vergezeld van elf Navo- ambassadeurs, als permanente vertegen woordigers van de Navo-lidstaten in de Navo-raad. Voor Nederland was aanwe zig dr. H. N. Boon. neurschap uitgebreid zal bespreken. Zó zal hij willen weten hoe het overleg tussen premier Petronia en dr. Jonck heer in New York is verlopen. In de Antillen heeft de geschorste korpschef van de Curacaose politie, J. Th. Sprockel, besloten zich nog niet tot de rechter te wenden, omdat hij „in de huidige instabiele omstandigheden een proces met alle sensatie van dien hoogst onwenselijk acht". Hij zal nu eerst het onderzoek van een commissie onder voorzitterschap van. de president van het hof van justitie afwachten. De leider van de Nationale Volkspar tij, Juancho Everts heeft om een spoedzitting van de Staten gevraagd ter bespreking van de affaire-Sprockel. Intussen wordt Curacao bovendien bedreigd door een nieuwe omvangrijke staking. Dê Curacaose federatie van werknemers (tienduizend leden) heeft daarmee gedreigd als de lonen de stij ging van de bustarieven en van de be lasting niet volgen. De voorzitter van de federatie. Ong A Kwie, één van de leiders bij de rampzalig afgelopen demonstratie van vorig jaar: „Er is maar een klein vonk je nodig om het kruitvat weer tot ont ploffing te brengen." ASSEN In Assen hebben 15 huis artsen en 25 specialisten de proefmon sters van verband- en geneesmiddelen die ze van fabrieken ontvangen afge staan voor de nood in het voormalige Biafra. Dit gebeurde op initiatief van de garnizoensarts D. .T. Smit. In totaal worden vier „tropenkisten" vol met verband- en geneesmiddelen ter waarde van ongeveer twintigdui zend gulden via het Internationale Rode Kruis in Genève naar Nigeria gestuurd. DEN BOSCH Het gezicht van pro cureur-generaal mr. A. J. Pfeil, dat aanvankelijk wel had geglimlacht om de amusant gebrachte vondsten van de raadsman, betrok gisteravond langza merhand. Mr. Pfell had op de zelfverzekerde wijze die hem eigen is, gistermiddag voor het gerechtshof in Den Bosch be toogd dat de zwerver Johan V. (49) en niemand anders op 8 augustus 1967 de Oirschotse caféhouder Jan Schoenma kers (71) had doodgeslagen. Johan's advocaat, mr. P. C. A. Mol uit Den Bosch, stelde daartegenover een pleidooi van twee en een half uur dat naarmate het vorderde steeds minder heel liet van de pijlers van de bewijs voering. Slechts één bewijsmiddel liet hij bij na onbesproken: op Johan's colbert wa ren kratervormige bloedspetjes gevon den die volgens een deskundige alleen konden zijn ontstaan door het op korte afstand slaan in open bloed. Dat slaan was ongetwijfeld gebeurd toen de da der met tien klappen met een zwaar voorwerp de schedel van de caféhouder in diens afgelegen zaak verbrijzelde. Johan gaf als verklaring voor de bloedspetjes op dat hij drie weken voor het misdrijf betrokken was geweest bij een vechtpartij in Dordrecht, waarvan de Dordtse politie nooit had gehoord. Triomfantelijk had de procureur-gene raal aangevoerd dat er ook drie bloed- spatten waren gevonden op het over hemd van de verdachte dat op het tijd stip van de Dordtse vechtpartij nog in de winkel hing. Mr. Mol stelde daar tegenover een wa t gezochte maar vermakelijke de monstratie van hoe die spatjes door het mes van een barbier waar Johan was geweest konden zijn veroorzaakt. Een belangrijk punt in de bewijsvoe ring was ook een sorteerproef met een politiehond die was gehouden met de in de spoelbak van het café gevonden bijl waarvan de politie aannam al te makkelijk vond de raadsman, want an dere mogelijkheden waren niet onder zocht dat het misdrijf daarmee was gepleegd. De eerste keer had de hond na aan de bijl te hebben geroken uit de rij buisjes die de politiemannen en de verdachte hadden vastgehouden na aarzeling een willekeurig buisje gehaald. De tweede keer was het buisje dat Johan had vastgehad eruit gehaald Een groot deel van het pleidooi be steedde de advocaat aan een aanval op dit punt, wetenschappelijk gefundeerd, want hij had een aantal universiteits- en andere bibliotheker om documenta tie gevraagd, grotendeels tevergeefs. „Aan het gebruik van speurhonden blijkt elke wetenschappelijke grond te ontbreken", constateerde mr. Mol. „Waarom worden er in de hele we reld buiten Nederland geen sorteer- proeven met politiehonden gedaan", vroeg de raadsman. „Is dat buitenland zo dom of zijn wij zo goedgelovig". Johan ontkende geenszins dat hij de bewuste avond in het café was ge weest, maar wel dat hij de laatste be zoeker was geweest. Volgens hem wa ren er nog vier gasten binnengekomen, toen hij tegen tien uur met zijn brom mer vertrok. Die vier waren nooit ach terhaald en de procureur-generaal ge loofde ook dat Johan op dat punt loog. Een getuige had immers tegen elven nog een brommer bij het café zien staan. In het café waren bovendien geen andere glazen gevonden dan die met vingerafdrukken van het slachtof fer, van een buurman, die er een bier tje had gedronken, en van Johan. De advocaat wees er echter op dat één getuige ook een lichte auto bij het café had gezien, en dat een Oirschotse jongeman een paar dagen tevoren er met een dergelijke auto vandoor was gegaan. Deze jonge man had vorig jaar met een vriend een roofoverval in Ge monde bij Boxtel gepleegd, waarbij twee boeren door een Flobertgeweer en een koevoet waren verwond. Volgens de procureur-generaal zat de Oirschotse jongeman op het tijdstip van het misdrijf echter in België of Frank rijk, want een paar dagen later was hij in Zuid-Frankrijk gesignaleerd. Bij deze behandeling in hoger beroep had de procureur-generaal één voor deel. Voor de rechtbank had de direc trice van een rijksasiel waarin Johan na een van zijp vele vonnissen wegens diefstal was beland, verklaard hem niet tot geweld in staat te achten. De Arnhemse psychiater dr. C. Lely verklaarde gisteren echter, nadat hij op de zitting eventjes het. dossier had inge keken, dat dat toch wel kon. Iemand die zoals Johan heel veel drinkt, kon volgens dr. Lely zo aftakelen, dat hij in geweld vervalt. Bovendien zou een ko lendampvergiftiging in 1965 de hersens van Johan kunnen hebben beschadigd. Johan weigert een nieuw psychia trisch onderzoek. Dr. Lely durfde ech ter wel te adviseren: „Als het feit be wezen ls, moeten we het zekere voor het onzekere nemen en hem ter be schikking stellen". Daar voelde mr. Pfeil ook voor. Hij eiste vijf jaar gevangenisstraf plus ter beschikkingstelling van de regering. Al leen voor doodslag, gepleegd in paniek; voorbedachte raad of diefstal erbij achtte hij niet bewezen, hoewel er lege sigarendoosjes in het café waren ge vonden, waarin kennelijk geld had ge zeten. Johan, inmiddels weer in arrest voor een vorig jaar gepleegde inbraak, zei echter: „Ik mag dan een dief zijn, ik ben geen moordenaar". De rechtbank in Den Bosch had dat in 1968 geloofd en hem. na een eis van vijftien jaar, vrijgesproken. Of het hof dat ook doet blijkt volgende week woensdag. TILBURG Schoenfabriek Cupido in Oisterwijk gaat dicht. De 27 mensen die in het bedrijf werken hebben ontslag gekregen. De directie heeft tot opheffing van het bedrijf besloten omdat zij geen kans ziet, het hoofd te bieden aan de buiten landse concurrentie. DEN HAAG Minister Luns heeft in een brief aan de voorzitter van dv VARA, J. Broeksz, ernstig geprotesteerd tegen het feit dat in het radiopro gramma Dingen van de dag van vrijdag 23 januari een telefonisch commen taar van hem maar gedeeltelijk is weergegeven. Minister Luns was gevraagd om com mentaar op beschuldigingen, die dr. Middelkoop eerder op de dag ook in een Vara-programma, had geuit, over het Nederlandse optreden inzake Biafra. De minister schrijft dat hij had ver wacht dat zijn reacties het luisterend publiek zonder ingrijpende coupures zou bereiken. „Die verwachting is ijdel gebleken", aldus de minister. Hij vindt verder dat het juist zou zijn geweest als hem van te voren was mee gedeeld dat er voor hem maar enkele minuten beschikbaar waren of dat hij gewaarschuwd zou zijn dat de verslag gever Jan de Graaf zelf een keuze uit zijn uitlatingen zou maken. „Ik zou dan het interview hebben kunnen weigeren of een afspraak over de inhoud van de uitzending hebben kunnen maken", schrijft minister Luns. „Dat u zelf gevraagde verklaringen, die als objectief worden voorgesteld, der mate ingrijpend beknot, waardoor het regeringsstandpunt onvolledig en der halve onjuist wordt weergegeven, is mijns inziens onaanvaardbaar". De Vara heeft de zaak in onderzoek. Omdat Jan de Graaf enkele dagen met vakantie is heeft men nog geen stand punt kunnen bepalen. „Wij willen eerst precies weten wat hij weggelaten heeft en wat niet", aldus een woordvoerder. „Zo gauw de zaak onderzocht is, zullen wij doen wat er gedaan moet worden". De Vara wijst er overigens op dat het onvermijdelijk is dat in een interview van twintig minuten wordt geknipt. Soortgelijke klachten van mensen die zich tekort gedaan voelen, komen dage lijks bij de Vara binnen. ADVERTENTIE UTRECHT De besprekingen over het zogenaamde „groene plan" in de tandheelkundige verzorging hebben het eindstadium bereikt. Het plan behelst de invoering van een uitgebreide tand heelkundige verzorging van dertien jari gen voor rekening van de ziekenfond sen. De fondsen zijn er nu van overtuigd dat deze verzorging noodzakelijk is. Als het overleg in deze geest vordert, kan het plan volgend jaar worden inge voerd. Als het zover is zullen ook de duur dere behandelingen bij dertienjarigen worden vergoed. Het is de bedoeling dat, door het toepassen van een lichtin gensysteem, de hele bevolking geleide lijk aan van de nieuwe regeling kan profiteren. Toepassing ineens zou een ontstellend tekort aan tandartsen doen ontstaan. Met invoering van het plan zijn niet alleen grote bedragen gemoeid, maar het zal ook veel werk veroorzaken. Me dewerking van scholen en ouders zal onontbeerlijk zijn. Een van de voor waarden is dat de gebitten goed moeten zijn verzorgd. Er moet nog overeenstemming wor den bereikt over de vraag of de tand artsen per verrichting zullen worden betaald of dat de tijd zal worden ver goed. Inmiddels is de vergoeding door de ziekenfondsen voor dit jaar ver hoogd met 8.28 procent. I UTRECHT De 5000 ijs- en frites- verkopers in ons land vinden, dat de overheid ze bruin bakt met haar prijs beleid. Hoewel de prijs voor aardappels vergeleken bij vorige zomer', nu bijna driemaal zo hoog ligt, mag er voor een zakje frites geen hoger bedrag worden gerekend. De heer J. L. van Sande, voorzitter van de Unie van ijsbereiders en pata- tesbakkers, kwam daar gisteren tegenop bij de opening van de jaarlijkse vak beurs IJsfrica in Utrecht. Hij wees er op, dat de ondernemers in deze branche een zwaar bestaan hebben en soms wel honderd uur per week achter het fri- tesfornuis en de ijsbak staan. De cafetariahouders willen dat de in komstenbelasting eens in de drie jaar wordt vastgesteld in plaats van jaar lijks. Ze zeggen nu nauwelijks te kun nen investeren omdat de winst jaarlijks door de belastingen wordt afgeroomd. UTRECHT Vertegenwoordigers van de „Koninklijke Nederlandse vereniging van toerwagenonderncmingen" en de drie vervoersvakbonden hebben giste ren in Utrecht overeenstemming bereikt over de nieuwe CAO voor de 11.000 personeelsleden in het streekvervoer, die een looptijd zal hebben tot l okto ber 1971. Per l maart is een loonsver hoging van 7,3 pet. overeengekomen en voorts een extra loonsverhoging van 28.- per maand als voorschot op het loonstructuurrapport, dat over enke le maanden wordt verwacht. De heer J. C. van der Doef, secretaris van de Katholieke bond van vervoers personeel, noemde dit akkoord van gro te betekenis, omdat daardoor de gelijk stelling van werknemers in het streek- en stedelijk vervoer (exclusief die in Amsterdam) een feit kan worden. Deze ongelijkheid is jaren lang een twistap pel geweest tussen werkgevers en werknemers en leidde vorig jaar met name in Friesland tot enkele stakingen De extra verhoging zal na het verschij nen van het loonstructuurrapport ir de functieionen worden verwerkt. De arbeidstijd in het streek vervoe- zal dit jaar tot 42-1/2 uur per wee' (thans 43-3/4 uur per week) worde verkort. Over verdere verkorting va de arbeidstijd in 1971 wordt een a' wachtende houding aangenomen.

De Vallei | 1970 | | pagina 6